Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32007R1358

    Nariadenie Komisie (ES) č. 1358/2007 z 21. novembra 2007 , ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1725/2003, ktorým sa prijímajú určité medzinárodné účtovné štandardy v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002, pokiaľ ide o medzinárodný štandard finančného výkazníctva (IFRS) 8 (Text s významom pre EHP)

    Ú. v. EÚ L 304, 22.11.2007, p. 9–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 01/12/2008; Nepriamo zrušil 32008R1126

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2007/1358/oj

    22.11.2007   

    SK

    Úradný vestník Európskej únie

    L 304/9


    NARIADENIE KOMISIE (ES) č. 1358/2007

    z 21. novembra 2007,

    ktorým sa mení a dopĺňa nariadenie (ES) č. 1725/2003, ktorým sa prijímajú určité medzinárodné účtovné štandardy v súlade s nariadením Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002, pokiaľ ide o medzinárodný štandard finančného výkazníctva (IFRS) 8

    (Text s významom pre EHP)

    KOMISIA EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV,

    so zreteľom na Zmluvu o založení Európskeho spoločenstva,

    so zreteľom na nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1606/2002 z 19. júla 2002 o uplatňovaní medzinárodných účtovných noriem (1), a najmä na jeho článok 3 ods. 1,

    keďže:

    (1)

    Nariadením Komisie (ES) č. 1725/2003 (2) boli prijaté určité medzinárodné štandardy a interpretácie, ktoré existovali k 14. septembru 2002.

    (2)

    Rada pre medzinárodné účtovné štandardy (IASB) uverejnila 30. novembra 2006 medzinárodný štandard finančného výkazníctva (IFRS) 8 Prevádzkové segmenty, ďalej len „IFRS 8“. V IFRS 8 sa stanovujú požiadavky na uverejňovanie informácií o prevádzkových segmentoch účtovnej jednotky. IFRS 8 nahrádza medzinárodný účtovný štandard (IAS) 14 Vykazovanie o segmentoch.

    (3)

    Konzultácia so skupinou expertov (TEG) Európskej poradnej skupiny pre finančné výkazníctvo (EFRAG) potvrdzuje, že IFRS 8 spĺňa technické kritériá na prijatie stanovené v článku 3 ods. 2 nariadenia (ES) č. 1606/2002.

    (4)

    Nariadenie (ES) č. 1725/2003 by sa preto malo zodpovedajúcim spôsobom zmeniť a doplniť.

    (5)

    Opatrenia ustanovené v tomto nariadení sú v súlade so stanoviskom Riadiaceho výboru pre účtovníctvo,

    PRIJALA TOTO NARIADENIE:

    Článok 1

    Do prílohy k nariadeniu (ES) č. 1725/2003 sa vkladá

    „medzinárodný štandard finančného výkazníctva (IFRS) 8 Prevádzkové segmenty“ uvedený v prílohe k tomuto nariadeniu.

    Článok 2

    Každá spoločnosť uplatňuje štandard IFRS 8 uvedený v prílohe k tomuto nariadeniu najneskôr od prvého dňa svojho finančného roku 2009.

    Článok 3

    Toto nariadenie nadobúda účinnosť tretím dňom po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.

    Toto nariadenie je záväzné v celom rozsahu a priamo uplatniteľné vo všetkých členských štátoch.

    V Bruseli 21. novembra 2007

    Za Komisiu

    Charlie McCREEVY

    člen Komisie


    (1)  Ú. v. ES L 243, 11.9.2002, s. 1.

    (2)  Ú. v. EÚ L 261, 13.10.2003, s. 1. Nariadenie naposledy zmenené a doplnené nariadením (ES) č. 611/2007 (Ú. v. EÚ L 141, 2.6.2007, s. 49).


    PRÍLOHA

    MEDZINÁRODNÉ ŠTANDARDY FINANČNÉHO VÝKAZNÍCTVA

    IFRS 8

    IFRS 8 — Prevádzkové segmenty

    „Reprodukcia povolená v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Všetky existujúce práva vyhradené mimo EHP, s výnimkou práva reprodukovania na účely osobného použitia alebo iného riadneho nakladania. Ďalšie informácie je možné získať od IASB na stránke www.iasb.org“

    MEDZINÁRODNÝ ŠTANDARD FINANČNÉHO VÝKAZNÍCTVA 8

    Prevádzkové segmenty

    HLAVNÁ ZÁSADA

    1.

    Účtovná jednotka uverejní informácie, na základe ktorých môžu používatelia jej účtovných závierok zhodnotiť povahu a finančný dosah podnikateľských činností, ktorými sa zaoberá, a hospodárske prostredia, v ktorých pôsobí.

    ROZSAH PÔSOBNOSTI

    2.

    Tento štandard sa uplatňuje na:

    a)

    samostatné alebo individuálne účtovné závierky účtovnej jednotky:

    i)

    ktorej dlhové alebo majetkové nástroje sú obchodované na verejnom trhu (domáca alebo zahraničná burza alebo mimoburzový trh vrátane miestnych a regionálnych trhov) alebo

    ii)

    ktorá podáva alebo je v procese podávania svojich účtovných závierok komisii pre cenné papiere alebo inému regulačnému orgánu na účely vydania akejkoľvek kategórie nástrojov na verejnom trhu, a

    b)

    konsolidované účtovné závierky skupiny s materskou spoločnosťou:

    i)

    ktorej dlhové alebo majetkové nástroje sú obchodované na verejnom trhu (domáca alebo zahraničná burza, alebo mimoburzový trh vrátane miestnych a regionálnych trhov) alebo

    ii)

    ktorá podáva alebo je v procese podávania svojich konsolidovaných účtovných závierok komisii pre cenné papiere alebo inému regulačnému orgánu na účely vydania akejkoľvek kategórie nástrojov na verejnom trhu.

    3.

    Ak sa účtovná jednotka, od ktorej sa nevyžaduje uplatňovanie tohto štandardu, rozhodne uverejniť informácie o segmentoch, ktoré nie sú v súlade s týmto štandardom IFRS, neoznačí ich za segmentové informácie.

    4.

    Ak finančná správa obsahuje konsolidované účtovné závierky materskej spoločnosti, ktoré patria do pôsobnosti tohto štandardu, ako aj samostatné účtovné závierky, segmentové informácie sú požadované iba v konsolidovaných účtovných závierkach.

    PREVÁDZKOVÉ SEGMENTY

    5.

    Prevádzkový segment predstavuje jednu zo zložiek účtovnej jednotky:

    a)

    ktorá sa zaoberá podnikateľskými činnosťami, v súvislosti s ktorými môžu vzniknúť výnosy a náklady (vrátane výnosov a nákladov súvisiacich s transakciami s inými zložkami tej istej účtovnej jednotky);

    b)

    ktorej prevádzkové výsledky pravidelne hodnotí riadiaci pracovník účtovnej jednotky s rozhodovacou právomocou s cieľom rozhodnúť o zdrojoch, ktoré sa majú prideliť na segment, a ohodnotiť jeho výkonnosť a

    c)

    za ktorú sú dostupné samostatné finančné informácie.

    Prevádzkový segment sa môže zaoberať podnikateľskými činnosťami, ktoré zatiaľ nie sú výnosné, napr. činnosti spojené so začatím prevádzky môžu predstavovať prevádzkové segmenty pred dosahovaním výnosov.

    6.

    Nie každá časť účtovnej jednotky je nevyhnutne prevádzkovým segmentom alebo súčasťou prevádzkového segmentu. Napríklad ústredia spoločnosti alebo niektoré funkčné oddelenia nedosahujú výnosy alebo dosahujú iba výnosy, ktoré sú vedľajšie vzhľadom na činnosti účtovnej jednotky a nie sú prevádzkovými segmentmi. Na účely tohto štandardu sa za prevádzkové segmenty nepovažujú schémy účtovnej jednotky týkajúce sa požitkov vyplývajúcich z ukončenia pracovného pomeru.

    7.

    Pojem „hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou“ označuje funkciu, nie nevyhnutne manažéra s osobitným titulom. Z titulu tejto funkcie sa prideľujú zdroje na prevádzkové segmenty účtovnej jednotky a hodnotí sa ich výkonnosť. Hlavný prevádzkový riaditeľ účtovnej jednotky s rozhodovacou právomocou je často súčasne aj jej generálnym riaditeľom alebo výkonným riaditeľom, môže to však byť napr. aj skupina výkonných riaditeľov alebo iných riaditeľov.

    8.

    V prípade mnohých účtovných jednotiek sú ich prevádzkové segmenty jasne vymedzené na základe troch charakteristík prevádzkových segmentov opísaných v odseku 5. Účtovná jednotka však môže vypracovať správy, v ktorých svoje podnikateľské činnosti môže predstaviť rôznymi spôsobmi. Ak hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou použije viac ako jeden súbor segmentových informácií, iné faktory môžu vymedziť jeden súbor zložiek tvoriacich prevádzkové segmenty účtovnej jednotky vrátane povahy podnikateľských činností každej zložky, zodpovedných manažérov a informácie predkladané správnej rade.

    9.

    Prevádzkový segment má vo všeobecnosti segmentového manažéra, ktorý priamo zodpovedá hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou a udržiava s ním pravidelné kontakty s cieľom prerokovať prevádzkové činnosti, finančné výsledky, prognózy alebo plány súvisiace so segmentom. Pojem „segmentový manažér“ označuje funkciu, nie nevyhnutne manažéra s osobitným titulom. Hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou môže byť rovnako aj segmentovým manažérom pre určité prevádzkové segmenty. Ten istý manažér môže byť segmentovým manažérom pre viac ako jeden prevádzkový segment. Pokiaľ sa charakteristiky uvedené v odseku 5 uplatňujú na viac ako jeden súbor zložiek organizácie, existuje však iba jediný súbor, za ktorý sú segmentoví manažéri zodpovední, tento súbor zložiek predstavuje prevádzkové segmenty.

    10.

    Charakteristiky uvedené v odseku 5 sa môžu uplatňovať na dva alebo viaceré prekrývajúce sa súbory zložiek, za ktoré sú manažéri zodpovední. Táto štruktúra sa niekedy označuje ako maticová forma organizácie. V niektorých účtovných jednotkách sú napríklad niektorí manažéri zodpovední za rozličné produkty a služby na celom svete, zatiaľ čo iní manažéri sú zodpovední za osobitné geografické oblasti. Hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou pravidelne hodnotí prevádzkové výsledky oboch súborov zložiek a finančné informácie sú dostupné za oba súbory. V takomto prípade účtovná jednotka určí, ktorý súbor zložiek vytvára prevádzkové segmenty pomocou odkazu na hlavnú zásadu.

    SEGMENTY PODLIEHAJÚCE VYKAZOVANIU

    11.

    Účtovná jednotka vykazuje samostatne informácie o každom prevádzkovom segmente:

    a)

    ktorý bol vymedzený v súlade s odsekmi 5 až 10 alebo je výsledkom zoskupenia dvoch alebo viacerých takýchto segmentov v súlade s odsekom 12 a

    b)

    presahuje kvantitatívne limity uvedené v odseku 13.

    V odsekoch 14 až 19 sa vymedzujú ďalšie prípady, v ktorých sa informácie o jednotlivých prevádzkových segmentoch vykazujú samostatne.

    Kritériá agregácie

    12.

    Prevádzkové segmenty často vykazujú podobnú dlhodobú finančnú výkonnosť, ak majú podobné hospodárske charakteristiky. Možno napr. očakávať, že ak sú hospodárske charakteristiky dvoch prevádzkových segmentov podobné, budú podobné aj ich dlhodobé priemerné hrubé marže. Dva alebo viaceré prevádzkové segmenty sa môžu zoskupiť do jedného prevádzkového segmentu, ak je zoskupenie v súlade s hlavnou zásadou tohto štandardu, segmenty majú podobné hospodárske charakteristiky a segmenty si sú podobné v každom z týchto hľadísk:

    a)

    charakter výrobkov alebo služieb;

    b)

    charakter výrobných procesov;

    c)

    typ alebo kategória odberateľov ich výrobkov alebo služieb;

    d)

    metódy používané na distribúciu ich výrobkov alebo poskytovanie ich služieb a

    e)

    prípadne charakter regulačného prostredia, napríklad bankovníctva, poisťovníctva alebo verejných orgánov.

    Kvantitatívne limity

    13.

    Účtovná jednotka vykazuje samostatne informácie o prevádzkovom segmente, ktorý spĺňa niektorý z týchto kvantitatívnych limitov:

    a)

    vykázaný výnos segmentu vrátane predaja externým odberateľom a predaja v rámci segmentu alebo prevodov predstavuje 10 % alebo viac kumulovaného výnosu (interného a externého) všetkých prevádzkových segmentov;

    b)

    absolútna výška vykázaných ziskov alebo strát segmentu predstavuje 10 % alebo viac z vyššej hodnoty z nasledujúcich dvoch hodnôt vyjadrených v absolútnej hodnote i) kumulovaného vykázaného zisku všetkých prevádzkových segmentov, ktoré nevykázali stratu, a ii) kumulovanej vykázanej straty všetkých prevádzkových segmentov, ktoré vykázali stratu;

    c)

    aktíva segmentu predstavujú 10 % alebo viac kumulovaných aktív všetkých prevádzkových segmentov.

    Prevádzkové segmenty, ktoré nespĺňajú ani jeden z kvantitatívnych limitov, možno považovať za segmenty podliehajúce vykazovaniu a údaje o nich sa môžu uverejniť oddelene, ak je manažment toho názoru, že informácie o segmente môžu byť užitočné pre používateľov účtovných závierok.

    14.

    Účtovná jednotka môže kombinovať informácie o prevádzkových segmentoch, ktoré nespĺňajú kvantitatívne limity, s informáciami o ostatných prevádzkových segmentoch, ktoré nespĺňajú kvantitatívne limity, s cieľom vytvoriť segment podliehajúci vykazovaniu, iba ak majú prevádzkové segmenty podobné hospodárske charakteristiky a majú spoločnú väčšinu kritérií agregácie uvedených v odseku 12.

    15.

    Ak celkový externý výnos vykázaný prevádzkovými segmentmi predstavuje menej ako 75 % výnosu účtovnej jednotky, musia sa vymedziť dodatočné prevádzkové segmenty ako segmenty podliehajúce vykazovaniu (a to aj vtedy, ak nespĺňajú kritériá uvedené v odseku 13), až kým v segmentoch podliehajúcich vykazovaniu nie je zahrnutých aspoň 75 % výnosu účtovnej jednotky.

    16.

    Informácie o ostatných podnikateľských činnostiach a prevádzkových segmentoch, ktoré nepodliehajú vykazovaniu, sa môžu kombinovať a uverejniť v kategórii „všetky ostatné segmenty“ oddelene od ostatných vyrovnávacích položiek požadovaných v odseku 28. Zdroje výnosu zahrnuté v kategórii „všetky ostatné segmenty“ je potrebné opísať.

    17.

    Ak manažment usudzuje, že prevádzkový segment vymedzený ako segment podliehajúci vykazovaniu v bezprostredne predchádzajúcom období bude aj naďalej dôležitý, informácie o tomto segmente sa musia aj naďalej oddelene vykazovať v bežnom období, aj keď už nespĺňa kritériá povinného vykazovania uvedené v odseku 13.

    18.

    Ak je prevádzkový segment vymedzený ako segment podliehajúci vykazovaniu v bežnom období v súlade s kvantitatívnymi limitmi, segmentové údaje za predchádzajúce obdobie predkladané na účely porovnania sa musia opätovne vypracovať na účely zobrazenia nového segmentu podliehajúceho vykazovaniu ako samostatného segmentu, aj keď tento segment nespĺňal kritériá povinného vykazovania uvedené v odseku 13 v predchádzajúcom období s výnimkou, ak potrebné informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké.

    19.

    Môže existovať praktický limit na počet segmentov podliehajúcich vykazovaniu, ktoré účtovná jednotka vykazuje oddelene, pri prekročení ktorého môžu byť segmentové informácie príliš podrobné. Aj keď nebol stanovený presný limit, ak počet segmentov, ktoré podliehajú vykazovaniu v súlade s odsekmi 13 až 18, presiahne počet 10, účtovná jednotka by mala zvážiť, či nebol dosiahnutý praktický limit.

    UVEREJŇOVANIE INFORMÁCIÍ

    20.

    Účtovná jednotka uverejní informácie, na základe ktorých môžu používatelia jej účtovných závierok zhodnotiť povahu a finančný dosah podnikateľských činností, ktorými sa zaoberá, a hospodárske prostredia, v ktorých pôsobí.

    21.

    S cieľom uplatňovať zásadu uvedenú v odseku 20 účtovná jednotka poskytne tieto informácie za každé obdobie, za ktoré sa predkladá výkaz ziskov a strát:

    a)

    všeobecné informácie opísané v odseku 22;

    b)

    informácie o vykázanom zisku alebo strate segmentu vrátane špecifikovaných výnosov a nákladov zahrnutých do vykázaného zisku alebo straty segmentu, o aktívach a pasívach segmentu a metóde oceňovania v zmysle odsekov 23 až 27 a

    c)

    zosúladenie súčtu výnosov segmentu, vykázaného zisku alebo straty segmentu, aktív a pasív segmentu a ďalších významných položiek segmentu so zodpovedajúcimi čiastkami jednotky, ako je uvedené v odseku 28.

    Zosúladenie čiastok uvedených v súvahe za segmenty podliehajúce vykazovaniu s čiastkami v súvahe jednotky sa požaduje ku každému dátumu predkladania súvahy. Informácie za predchádzajúce obdobia sa opätovne vypracujú v zmysle odsekov 29 a 30.

    Všeobecné informácie

    22.

    Účtovná jednotka uverejní tieto všeobecné informácie:

    a)

    faktory použité na vymedzenie segmentov účtovnej jednotky podliehajúcich vykazovaniu vrátane základov organizácie (napr. či sa manažment rozhodol organizovať účtovnú jednotku podľa rozdielnych výrobkov a služieb, geografických oblastí, regulačných prostredí alebo kombinácie faktorov a či sa prevádzkové segmenty zoskupili) a

    b)

    typy výrobkov a služieb, z ktorých každému segmentu podliehajúcemu vykazovaniu plynú príjmy.

    Informácie o ziskoch alebo stratách, aktívach a pasívach

    23.

    Účtovná jednotka vykazuje za každý segment podliehajúci vykazovaniu vyčíslené údaje o ziskoch alebo stratách a celkové aktíva. Účtovná jednotka vykazuje ocenené pasíva za každý segment podliehajúci vykazovaniu, pokiaľ sa takýto údaj pravidelne poskytuje hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou. Účtovná jednotka uverejní aj nasledujúce údaje o každom segmente podliehajúcom vykazovaniu, ak sú špecifikované čiastky zahrnuté do ocenených ziskov alebo strát segmentu overených hlavným prevádzkovým riaditeľom s rozhodovacou právomocou alebo sú iným spôsobom pravidelne poskytované hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou, a to aj v prípade, že nie sú zahrnuté do oceňovania ziskov alebo strát segmentu:

    a)

    výnosy od externých odberateľov;

    b)

    výnosy z transakcií s inými prevádzkovými segmentmi tej istej jednotky;

    c)

    úrokové výnosy;

    d)

    úrokové náklady;

    e)

    odpisy a amortizácia;

    f)

    významné príjmové a výdavkové položky uverejnené v súlade s odsekom 86 štandardu IAS 1 Prezentácia účtovnej závierky;

    g)

    podiely účtovnej jednotky na ziskoch alebo stratách pridružených a spoločných podnikov účtované metódou vlastného imania;

    h)

    daňový náklad alebo daňový výnos a

    i)

    významné nepeňažné položky iné ako odpisy a amortizácia.

    Účtovná jednotka vykazuje úrokové výnosy oddelene od úrokových nákladov za každý segment podliehajúci vykazovaniu, ak väčšina výnosov segmentu nepochádza z úrokov a hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou sa pri hodnotení výkonnosti segmentu a pri prijímaní rozhodnutí o zdrojoch, ktoré sa majú udeliť na segment, nespolieha predovšetkým na čisté úrokové výnosy. V takom prípade môže účtovná jednotka vykázať tieto úrokové výnosy segmentu očistené od úrokových nákladov a informovať o tejto skutočnosti.

    24.

    Účtovná jednotka uverejní aj nasledujúce údaje o každom segmente podliehajúcom vykazovaniu, ak sú špecifikované čiastky zahrnuté do ocenených aktív segmentu overených hlavným prevádzkovým riaditeľom s rozhodovacou právomocou alebo sú iným spôsobom pravidelne poskytované hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou, a to aj v prípade, že nie sú zahrnuté do ocenených aktív segmentu:

    a)

    výška investície do pridružených a spoločných podnikov účtovaných metódou vlastného imania a

    b)

    výška prírastku dlhodobých aktív (1) iných ako finančné nástroje, odložené daňové pohľadávky, aktíva v podobe požitkov vyplývajúcich zo skončenia pracovného pomeru (pozri IAS 19 Zamestnanecké požitky, odseky 54 až 58) a práva vyplývajúce z poistných zmlúv.

    OCEŇOVANIE

    25.

    Výšku každej vykázanej položky segmentu predstavuje vyčíslený údaj predložený hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou na účely prijatia rozhodnutí o udelení zdrojov na segment a zhodnotenia jeho výkonnosti. Opravy a vylúčenia vykonané pri zostavovaní účtovnej závierky účtovnej jednotky a rozdelenia výnosov, nákladov a ziskov alebo strát sa začlenia do oceňovania vykazovaných ziskov alebo strát segmentu, iba ak sú začlenené do ocenených ziskov alebo strát segmentu, ktoré používa hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou. Podobne platí, že sa za daný segment vykazujú iba tie aktíva a pasíva, ktoré sú začlenené do ocenených aktív segmentu a pasív segmentu, ktoré používa hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou. Pokiaľ sa priradia čiastky k vykázaným ziskom alebo stratám segmentu, k jeho aktívam alebo pasívam, tieto čiastky sa musia priradiť primeraným spôsobom.

    26.

    Ak hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou použije pri hodnotení výkonnosti segmentu a rozhodovaní, ako pridelí zdroje, iba jedno ocenenie ziskov alebo strát prevádzkového segmentu a jeho aktív alebo pasív, tieto zisky alebo straty segmentu a jeho aktíva a pasíva sa vykazujú podľa týchto ocenení. Ak hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou použije viac ako jedno ocenenie ziskov alebo strát prevádzkového segmentu a jeho aktív alebo pasív, vykazovanými údajmi sú tie údaje, o ktorých sa manažment domnieva, že sú stanovené podľa zásad oceňovania, ktoré sú najviac v súlade so zásadami použitými pri oceňovaní zodpovedajúcich čiastok v účtovných závierkach účtovnej jednotky.

    27.

    Účtovná jednotka poskytne za každý segment podliehajúci vykazovaniu vysvetlenie ocenenia ziskov alebo strát segmentu a aktív a pasív segmentu. Účtovná jednotka predloží minimálne tieto informácie:

    a)

    základ účtovníctva pre všetky transakcie medzi segmentmi podliehajúcimi vykazovaniu;

    b)

    charakter akýchkoľvek rozdielov medzi oceneniami ziskov alebo strát segmentov podliehajúcich vykazovaniu a ziskov alebo strát účtovnej jednotky pred daňovým výnosom alebo daňovým nákladom a ukončenými činnosťami (ak nie sú zjavné zo zosúladenia opísaného v odseku 28). Tieto rozdiely by mohli zahŕňať účtovné metódy a metódy priradenia nákladov vzniknutých na centrálnej úrovni, ktoré sú nevyhnutné pre pochopenie vykázanej segmentovej informácie;

    c)

    charakter akýchkoľvek rozdielov medzi oceneniami aktív segmentov podliehajúcich vykazovaniu a aktív účtovnej jednotky (ak nie sú zjavné zo zosúladenia opísaného v odseku 28). Tieto rozdiely by mohli zahŕňať účtovné metódy a metódy priradenia spoločne používaných aktív, ktoré sú nevyhnutné pre pochopenie vykázanej segmentovej informácie;

    d)

    charakter akýchkoľvek rozdielov medzi oceneniami pasív segmentov podliehajúcich vykazovaniu a pasív jednotky (ak nie sú zjavné zo zosúladenia opísaného v odseku 28). Tieto rozdiely by mohli zahŕňať účtovné metódy a metódy priradenia spoločne použitých pasív, ktoré sú nevyhnutné pre pochopenie vykázanej segmentovej informácie;

    e)

    charakter akýchkoľvek zmien v metódach oceňovania použitých na stanovenie ziskov alebo strát segmentu podliehajúceho vykazovaniu v porovnaní s minulým obdobím a prípadný dosah týchto zmien na oceňovanie ziskov alebo strát segmentu;

    f)

    charakter a dosah akýchkoľvek nesymetrických priradení na segmenty podliehajúce vykazovaniu. Napr. jednotka môže priradiť náklady na odpisy k segmentu bez toho, aby boli k tomuto segmentu priradené príslušné odpisovateľné aktíva.

    Zosúladenie

    28.

    Účtovná jednotka uskutoční zosúladenia medzi:

    a)

    súčtom výnosov segmentov podliehajúcich vykazovaniu a výnosmi účtovnej jednotky;

    b)

    súčtom vyčíslených ziskov alebo strát segmentov podliehajúcich vykazovaniu a ziskami alebo stratami účtovnej jednotky pred daňovým nákladom (daňovým výnosom) a ukončenými činnosťami. Pokiaľ však účtovná jednotka priradí k segmentom podliehajúcim vykazovaniu položky ako daňové náklady (daňové výnosy), účtovná jednotka môže zosúladiť súčet ocenených ziskov alebo strát segmentov a zisky alebo straty účtovnej jednotky po týchto položkách;

    c)

    súčtom aktív segmentov podliehajúcich vykazovaniu a aktívami účtovnej jednotky;

    d)

    súčtom pasív segmentov podliehajúcich vykazovaniu a pasívami účtovnej jednotky, ak sú pasíva segmentu vykazované v súlade s odsekom 23;

    e)

    súčtom čiastok za každú ďalšiu významnú položku zverejnených informácií segmentov podliehajúcich vykazovaniu a zodpovedajúcou čiastkou za účtovnú jednotku.

    Všetky významné vyrovnávacie položky sa musia vymedziť a opísať samostatne. Napríklad výška každej významnej opravy nevyhnutnej na zosúladenie ziskov alebo strát segmentov podliehajúcich vykazovaniu a ziskov alebo strát účtovnej jednotky, ktorá vyplýva z rozličných účtových postupov, sa musí vymedziť a opísať samostatne.

    Opätovné vypracovanie predtým vykázaných informácií

    29.

    Ak účtovná jednotka zmení štruktúru svojej vnútornej organizácie spôsobom, ktorý vyvolá zmenu zloženia jej segmentov podliehajúcich vykazovaniu, príslušné informácie za predchádzajúce obdobia vrátane prechodných období sa musia opätovne vypracovať s výnimkou, ak tieto informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké. To, či je informácia dostupná a či náklady na jej vypracovanie nie sú príliš vysoké, sa stanoví pre každú jednotlivú zverejnenú položku zvlášť. Po zmenách v zložení segmentov podliehajúcich vykazovaniu účtovná jednotka zverejní, či opäť vypracovala príslušné položky segmentovej informácie za predchádzajúce obdobia.

    30.

    Pokiaľ jednotka zmenila štruktúru svojej vnútornej organizácie spôsobom, ktorý vyvolá zmenu zloženia jej segmentov podliehajúcich vykazovaniu, a pokiaľ segmentové informácie za predchádzajúce obdobia vrátane prechodných období neboli opäť vypracované tak, aby odrážali zmeny, jednotka uverejní v roku, v ktorom zmena nastala, segmentovú informáciu za bežné obdobie, a to na starom, ako aj novom základe segmentácie, s výnimkou, ak tieto informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké.

    ZVEREJŇOVANIE INFORMÁCIÍ O CELEJ ÚČTOVNEJ JEDNOTKE

    31.

    Odseky 32 až 34 sa uplatňujú na všetky účtovné jednotky, ktoré patria do pôsobnosti tohto štandardu, vrátane tých jednotiek, ktoré majú iba jeden segment podliehajúci vykazovaniu. Niektoré podnikateľské činnosti jednotky nie sú organizované na základe rozdielov medzi príslušnými výrobkami a službami alebo rozdielov v geografických oblastiach činnosti. Takéto segmenty účtovnej jednotky podliehajúce vykazovaniu môžu vykazovať výnosy zo širokej škály podstatne rozdielnych výrobkov a služieb, alebo v podstate rovnaké výrobky a služby môže poskytovať viac ako jeden z jej segmentov podliehajúcich vykazovaniu. Podobne platí, že segmenty účtovnej jednotky podliehajúce vykazovaniu môžu držať aktíva v rozličných geografických oblastiach a vykazovať výnosy od odberateľov v rozličných geografických oblastiach, alebo v rovnakej geografickej oblasti môže pôsobiť viac ako jeden z jej segmentov podliehajúcich vykazovaniu. Informácie požadované v odsekoch 32 až 34 sa poskytujú, iba ak nie sú poskytované ako súčasť informácií o segmente podliehajúcom vykazovaniu vyžadovaných podľa tohto štandardu.

    Informácie o výrobkoch a službách

    32.

    Účtovná jednotka vykazuje výnosy od externých odberateľov za každý výrobok a službu alebo skupinu podobných výrobkov a služieb s výnimkou, ak potrebné informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké. V tomto prípade je potrebné o tejto skutočnosti informovať. Výška vykázaných výnosov sa musí zakladať na finančných informáciách použitých na zostavenie účtovných závierok účtovnej jednotky.

    Informácie o geografických oblastiach

    33.

    Účtovná jednotka vykazuje tieto geografické informácie s výnimkou, ak potrebné informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké:

    a)

    výnosy od externých odberateľov i) priradené ku krajine, kde jednotka sídli, a ii) priradené k všetkým zahraničným krajinám spolu, z ktorých jednotke plynú výnosy. Pokiaľ sú výnosy od externých odberateľov priradené k jednotlivým zahraničným krajinám významné, tieto výnosy sa musia uverejniť samostatne. Účtovná jednotka uverejní informácie o tom, na akom základe priradila výnosy od externých odberateľov k jednotlivým krajinám;

    b)

    dlhodobé aktíva (2) iné ako finančné nástroje, odložené daňové pohľadávky, aktíva v podobe požitkov vyplývajúcich z ukončenia pracovného pomeru a práva vyplývajúce z poistných zmlúv i) nachádzajúce sa v krajine, kde jednotka sídli, a ii) nachádzajúce sa vo všetkých zahraničných krajinách spolu, v ktorých jednotka drží aktíva. Ak sú aktíva v jednotlivých zahraničných krajinách významné, tieto aktíva sa musia uverejniť samostatne.

    Výška vykázaných výnosov sa musí zakladať na finančných informáciách použitých na zostavenie účtovných závierok účtovnej jednotky. Pokiaľ potrebné informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké, túto skutočnosť je potrebné oznámiť. Okrem informácií požadovaných v tomto odseku môže účtovná jednotka poskytnúť čiastkové geografické informácie o skupinách krajín.

    Informácie o hlavných odberateľoch

    34.

    Účtovná jednotka môže poskytnúť informácie o tom, do akej miery je závislá na svojich hlavných odberateľoch. Ak výnosy z transakcií s jedným externým odberateľom dosahujú 10 % alebo viac z výnosov účtovnej jednotky, účtovná jednotka uverejní informáciu o tejto skutočnosti, celkovú výšku výnosov od každého odberateľa a informácie o identite segmentu alebo segmentov vykazujúcich výnosy. Účtovná jednotka nemusí uverejniť informáciu o identite hlavného odberateľa alebo výšku výnosov, ktoré každý segment od týchto odberateľov vykazuje. Na účely tohto štandardu sa za jedného odberateľa považuje skupina subjektov, ktorá je podľa vedomia vykazujúcej jednotky pod spoločnou kontrolou, a za jedného odberateľa sa považujú vláda (národná, štátna, regionálna, miestna alebo zahraničná) a subjekty, ktoré sú podľa vedomia vykazujúcej jednotky pod spoločnou kontrolou tejto vlády.

    PRECHODNÉ USTANOVENIA A DÁTUM NADOBUDNUTIA ÚČINNOSTI

    35.

    Účtovná jednotka uplatňuje tento štandard vo svojich ročných účtovných závierkach za účtovné obdobia začínajúce 1. januára 2009 alebo neskôr. Skoršie uplatňovanie je povolené. Ak účtovná jednotka uplatňuje tento štandard vo svojich účtovných závierkach za účtovné obdobie pred 1. januárom 2009, uverejní informáciu o tejto skutočnosti.

    36.

    Segmentové informácie za predchádzajúce roky, ktoré sa vykazujú ako porovnávacie informácie za prvý rok uplatňovania, sa musia prepracovať, aby boli v súlade s požiadavkami tohto štandardu s výnimkou, ak potrebné informácie nie sú dostupné a náklady na ich vypracovanie by boli príliš vysoké.

    ZRUŠENIE IAS 14

    37.

    Týmto štandardom sa zrušuje IAS 14 Segmentové výkazníctvo.


    (1)  V prípade aktív klasifikovaných na základe likvidnosti sú dlhodobými aktívami také aktíva, ktoré zahŕňajú čiastky, ktoré by sa mali získať späť viac ako 12 mesiacov po dátume súvahy.

    (2)  V prípade aktív klasifikovaných na základe likvidnosti sú dlhodobými aktívami také aktíva, ktoré zahŕňajú čiastky, ktoré by sa mali získať späť viac ako 12 mesiacov po dátume súvahy.

    Príloha A

    Vymedzené pojmy

    Táto príloha je neoddeliteľnou súčasťou štandardu MŠFV.

    prevádzkový segment

    Prevádzkový segment predstavuje jednu zo zložiek účtovnej jednotky:

    a)

    ktorá sa zaoberá podnikateľskými činnosťami, v súvislosti s ktorými môžu vzniknúť výnosy a náklady (vrátane výnosov a nákladov súvisiacich s transakciami s inými zložkami tej istej účtovnej jednotky);

    b)

    ktorej prevádzkové výsledky pravidelne hodnotí hlavný prevádzkový riaditeľ s rozhodovacou právomocou s cieľom rozhodnúť o zdrojoch, ktoré sa majú prideliť na segment, a zhodnotiť jeho výkonnosť, a

    c)

    za ktorú sú dostupné samostatné finančné informácie.

    Príloha B

    Zmeny a doplnenia k ostatným štandardom IFRS

    Zmeny a doplnenia uvedené v tejto prílohe sa uplatňujú na účtovné obdobia začínajúce 1. januárom 2009 alebo neskôr. Ak účtovná jednotka uplatňuje tento štandard na skoršie obdobie, tieto zmeny a doplnenia sa uplatňujú aj na toto skoršie obdobie. V zmenených a doplnených odsekoch je nový text podčiarknutý a vypustený text je preškrtnutý.

    B1

    Odkazy na IAS 14 Segmentové výkazníctvo sa menia na IFRS 8 Prevádzkové segmenty v týchto odsekoch:

    odsek 20 IAS 27 Konsolidovaná a samostatná účtovná závierka,

    odsek 130 d) i) IAS 36 Zníženie hodnoty majetku.

    B2

    V IFRS 5 Dlhodobý majetok držaný na predaj a ukončené činnosti sa odsek 41 mení a dopĺňa takto:

    „41.

    Jednotka zverejní nasledujúce informácie v poznámkach za obdobie, v ktorom bol dlhodobý majetok (alebo skupina na vyradenie) klasifikovaný ako majetok držaný na predaj:

    d)

    v prípade potreby – segment podliehajúci vykazovaniu, v rámci ktorého sa dlhodobý majetok (alebo skupina na vyradenie) prezentuje v súlade s IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty.

    B3

    V IFRS 6 Prieskum a posudzovanie ložísk nerastných surovín sa odsek 21 mení a dopĺňa takto:

    21.

    Jednotka stanoví účtovnú metódu alokácie majetku z prieskumu a posudzovania jednotkám vytvárajúcim peňažné prostriedky alebo skupinám jednotiek vytvárajúcich peňažné prostriedky na účely hodnotenia daného majetku z hľadiska zníženia hodnoty. Žiadna jednotka vytvárajúca peňažné prostriedky alebo skupina jednotiek vytvárajúcich peňažné prostriedky, ktorej bol priradený majetok z prieskumu a posudzovania, nie je väčšia ako segment založený na primárnom alebo sekundárnom formáte vykazovania jednotky prevádzkový segment stanovený v súlade s IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty .“

    B4

    V IAS 2 Zásoby sa odseky 26 a 29 menia a dopĺňajú takto:

    „26.

    Napríklad zásoby používané v jednom prevádzkovom segmente podnikania môžu mať v jednotke odlišné určenie ako zásoby toho istého druhu v inom prevádzkovom segmente podnikania. Na druhej strane však geografické rozlíšenie zásob samo osebe (ani z toho vyplývajúce rozdiely napr. v uplatňovaných daňových predpisoch) neposkytuje oprávnenie na použitie rôznych oceňovacích vzorcov.“

    „29.

    Zníženie hodnoty zásob na realizačnú hodnotu sa obvykle vykonáva po jednotlivých položkách. Za určitých okolností však môže byť vhodné zoskupovať pritom podobné alebo navzájom súvisiace položky. To sa týka napríklad položiek zásob vzťahujúcich sa na výrobky s podobným účelom alebo konečným použitím, ktoré sa vyrábajú a predávajú v rovnakej zemepisnej oblasti a z praktických dôvodov ich nemožno ohodnotiť oddelene od ostatných výrobkov danej skupiny výrobkov. Nie je vhodné vykonávať zníženie hodnoty zásob podľa ich jednotlivých kategórií, napríklad iba hotové výrobky alebo iba všetky zásoby v určitej oblasti činnosti alebo pre určitú zemepisnú oblasť v určitom prevádzkovom segmente. Poskytovatelia služieb zvyčajne zlučujú náklady na jednotlivé služby, za ktoré je účtovaná samostatná predajná cena. Preto sa každá takáto služba považuje za samostatnú položku.“

    B5

    V IAS 7 Výkazy o finančných tokoch sa odsek 50 mení a dopĺňa takto:

    „50.

    Dodatočné informácie môžu byť dôležité pre používateľov na porozumenie finančnej situácie a likvidity podniku. Zverejňovanie takýchto informácií sa odporúča spoločne s komentárom manažmentu a môže obsahovať:

    d)

    sumu peňažných tokov vznikajúcich z prevádzkových, investičných a finančných činností každého vykazovaného odvetvového a geografického segmentu podliehajúceho vykazovaniu (pozri IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty ).“

    B6

    V IAS 19 Zamestnanecké požitky sa príklad ilustrujúci odsek 115 mení a dopĺňa takto:

    „Príklad ilustrujúci odsek 115

    Podnik ruší prevádzkový segment svojho podnikania a zamestnancom ukončeného segmentu nebudú vznikať nároky na žiadne ďalšie požitky.“

    B7

    V IAS 33 Zisk na akciu sa odsek 2 nahrádza takto:

    2.

    Tento štandard sa uplatňuje na:

    a)

    samostatné účtovné závierky účtovnej jednotky:

    i)

    ktorej dlhové alebo majetkové nástroje sú obchodované na verejnom trhu (domáca alebo zahraničná burza alebo mimoburzový trh vrátane miestnych a regionálnych trhov) alebo

    ii)

    ktorá podáva alebo je v procese podávania svojich účtovných závierok komisii pre cenné papiere alebo inému regulačnému orgánu na účely vydania akejkoľvek kategórie nástrojov na verejnom trhu, a

    b)

    konsolidované účtovné závierky skupiny s materskou spoločnosťou:

    i)

    ktorej dlhové alebo majetkové nástroje sú obchodované na verejnom trhu (domáca alebo zahraničná burza alebo mimoburzový trh vrátane miestnych a regionálnych trhov) alebo

    ii)

    ktorá podáva alebo je v procese podávania svojich účtovných závierok komisii pre cenné papiere alebo inému regulačnému orgánu na účely vydania akejkoľvek kategórie nástrojov na verejnom trhu.“

    B8

    V IAS 34 Finančné vykazovanie v priebehu účtovného roka sa odsek 16 mení a dopĺňa takto:

    16.

    Podnik by mal v poznámkach účtovnej závierky v priebehu účtovného roka uviesť minimálne nasledujúce informácie, ak sú podstatné a ak nie sú uvedené na inom mieste finančnej správy v priebehu účtovného roka. Bežne by mali byť informácie vykazované na základe účtovného roka. Avšak podnik by mal tiež zverejniť každú udalosť alebo transakciu, ktorá je významná na pochopenie daného obdobia kratšieho ako účtovný rok:

    g)

    nasledujúce segmentové informácie výnosy z bežnej činnosti podľa segmentov a výsledok segmentu podľa segmentov podnikania alebo geografických segmentov, podľa toho, čo je určujúce pre segmentové vykazovanie podniku (zverejňovanie údajov podľa segmentov segmentových informácií sa vyžaduje vo finančnej správe v priebehu účtovného roka podniku, len ak IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty vyžaduje od daného podniku zverejniť segmentové informácie údaje v jeho ročnej účtovnej závierke):

    i)

    výnosy od externých odberateľov, ak sú zahrnuté vo vyčíslených ziskoch alebo stratách segmentu overovaných hlavným prevádzkovým riaditeľom s rozhodovacou právomocou alebo sú inak pravidelne predkladané hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou;

    ii)

    medzisegmentové výnosy, ak sú zahrnuté vo vyčíslených ziskoch alebo stratách segmentu overovaných hlavným prevádzkovým riaditeľom s rozhodovacou právomocou alebo sú inak pravidelne predkladané hlavnému prevádzkovému riaditeľovi s rozhodovacou právomocou;

    iii)

    ocenenie zisku alebo straty segmentu;

    iv)

    celkové aktíva, u ktorých došlo k významnej zmene oproti čiastke zverejnenej v poslednej ročnej účtovnej závierke;

    v)

    opis rozdielov v základe tvorby segmentu alebo v spôsobe vyčíslovania zisku alebo straty segmentu oproti poslednej ročnej účtovnej závierke;

    vi)

    zosúladenie medzi súčtom vyčíslených ziskov alebo strát segmentov podliehajúcich vykazovaniu a ziskami alebo stratami jednotky pred daňovým nákladom (daňovým výnosom) a ukončenými činnosťami. Pokiaľ však účtovná jednotka pridelí na segmenty podliehajúce vykazovaniu položky ako daňové náklady (daňové výnosy), môže zosúladiť súčet vyčíslených ziskov alebo strát segmentov a zisky alebo straty po týchto položkách. Významné vyrovnávacie položky sú v tomto zosúladení vymedzené a opísané oddelene;

    …“

    B9

    IAS 36 Zníženie hodnoty majetku sa mení a dopĺňa takto:

    Odsek 80 sa mení a dopĺňa takto:

    80.

    Na účely testovania zníženia hodnoty sa goodwill získaný v rámci podnikovej kombinácie od dátumu nadobudnutia priradí ku všetkým jednotkám vytvárajúcim peňažné prostriedky nadobúdateľa alebo skupinám takýchto jednotiek, od ktorých sa očakáva úžitok plynúci zo synergie kombinácie, a to bez ohľadu na skutočnosť, či došlo k priradeniu iného majetku alebo záväzkov nadobúdaného k takýmto jednotkám alebo skupinám jednotiek. Každá jednotka alebo skupina jednotiek, ku ktorým sa priradil goodwill uvedeným spôsobom:

    b)

    nebude väčšia než prevádzkový segment vychádzajúci z primárneho alebo sekundárneho formátu vykazovania jednotky stanovený v súlade s IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty.“

    Odsek 129 sa mení a dopĺňa takto:

    129.

    Jednotka, ktorá zverejňuje segmentovú informáciu v súlade s IAS 14 Segmentové výkazníctvo IFRS 8 Prevádzkové segmenty, zverejní za každý vykazovaný segment nasledujúce informácie vychádzajúce z primárneho formátu vykazovania jednotkou:“

    V odseku 130 sa pododseky c) ii) a d) ii) menia a dopĺňajú takto:

    130.

    c) ii)

    ak jednotka zverejňuje segmentové informácie v súlade s IAS 14 IFRS 8, zverejní vykazovaný segment, ku ktorému majetok prináleží a to na základe primárneho formátu vykazovania jednotky.“;

    130.

    d) ii)

    sumu vykázanej alebo zrušenej straty zo zníženia hodnoty za jednotlivé triedy majetku a v prípade, že jednotka v súlade s IAS 14 IFRS 8 zverejňuje segmentové informácie, aj v členení podľa vykazovaného segmentu na základe primárneho formátu vykazovania jednotky; a“.


    Top