EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31998D0743

Decyzja Rady z dnia 21 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych przepisów dotyczących składu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego

Dz.U. L 358 z 31.12.1998, p. 109–110 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1998/743/oj

31998D0743



Dziennik Urzędowy L 358 , 31/12/1998 P. 0109 - 0110


Decyzja Rady

z dnia 21 grudnia 1998 r.

w sprawie szczegółowych przepisów dotyczących składu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego

(98/743/WE)

RADA UNII EUROPEJSKIEJ,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 109c ust. 3,

uwzględniając wniosek Komisji [1],

uwzględniając opinię Europejskiego Banku Centralnego [2],

uwzględniając opinię Komitetu Walutowego [3],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Traktat przewiduje, że Komitet Ekonomiczno-Finansowy powinien zostać powołany na początku trzeciego etapu unii gospodarczej i walutowej.

(2) Traktat wymaga, aby Rada przyjęła szczegółowe przepisy dotyczące składu Komitetu Ekonomiczno-Finansowego; Państwa Członkowskie, Komisja i Europejski Bank Centralny mają mianować nie więcej niż po dwóch członków Komitetu.

(3) Zadania Komitetu Ekonomiczno-Finansowego są ustalone w art. 109c ust. 2 Traktatu; jako część tych zadań, Komitet Ekonomiczno-Finansowy ma śledzić sytuację gospodarczą i finansową Państw Członkowskich i Wspólnoty oraz regularne składać Radzie i Komisji sprawozdania w tych kwestiach, w szczególności w sprawie stosunków finansowych z państwami trzecimi i instytucjami międzynarodowymi; Komitet Ekonomiczno-Finansowy ma przyczyniać się do przygotowania prac Rady, między innymi zaleceń wymaganych jako część wielostronnego nadzoru i ogólnych wytycznych gospodarczych ustalonych w art. 103 Traktatu, a także decyzji wymaganych jako część procedury dotyczącej nadmiernego deficytu ustalonej w art. 104c Traktatu; uwzględniając charakter i znaczenie tych zadań, jest sprawą zasadniczą, aby członkowie Komitetu i zastępcy członków byli wybierani spośród ekspertów posiadających wybitne kompetencje w dziedzinie gospodarki i finansów.

(4) W swojej rezolucji [4] w sprawie koordynacji polityki gospodarczej na trzecim etapie UGW, Rada Europejska, na posiedzeniu w Luksemburgu w dniach 12 i 13 grudnia 1997 r., oświadczyła, że Komitet Ekonomiczno-Finansowy zapewni ramy, w ramach których może być przygotowywany i kontynuowany dialog między Radą i Europejskim Bankiem Centralnym na szczeblu wyższych urzędników; urzędnicy ci będą się wywodzić z krajowych banków centralnych i Europejskiego Banku Centralnego, jak również z administracji krajowych.

(5) "Administracja" odnosi się do służb ministerstw asystujących Radzie zebranej w składzie, ministrów gospodarki i finansów.

(6) Członkostwo w Komitecie urzędników z Europejskiego Banku Centralnego oraz krajowych banków centralnych ma nie stanowić uszczerbku dla postanowień art. 107 Traktatu,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Państwa Członkowskie, Komisja i Europejski Bank Centralny mianują po dwóch członków Komitetu Ekonomiczno-Finansowego. Mogą również mianować dwóch zastępców członków Komitetu.

Artykuł 2

Członkowie Komitetu i zastępcy wybierani są spośród ekspertów posiadających wybitne kompetencje w dziedzinie gospodarki i finansów.

Artykuł 3

Dwaj członkowie Komitetu, mianowani przez Państwa Członkowskie, wybierani są odpowiednio spośród wyższych urzędników administracji i krajowego banku centralnego. Zastępcy wybierani są na tych samych warunkach.

Artykuł 4

Niniejsza decyzja zostaje opublikowana w Dzienniku Urzędowym Wspólnot Europejskich.

Niniejsza decyzja staje się skuteczna od dnia 1 stycznia 1999 r.

Sporządzono w Brukseli, dnia 21 grudnia 1998 r.

W imieniu Rady

M. Bartenstein

Przewodniczący

[1] Dz.U. C 125 z 23.4.1998, str. 17.

[2] Opinia wydana dnia 26 listopada 1998 r. (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

[3] Opinia wydana dnia 17 listopada 1998 r. (dotychczas niepublikowana w Dzienniku Urzędowym).

[4] Dz.U. C 35 z 2.2.1998, str. 1.

--------------------------------------------------

Top