Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0188

    2013/188/UE: Decyzja wykonawcza Komisji z dnia 18 kwietnia 2013 r. w sprawie rocznych sprawozdań dotyczących niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzanych na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (notyfikowana jako dokument nr C(2013) 2098) Tekst mający znaczenie dla EOG

    Dz.U. L 111 z 23.4.2013, p. 107–114 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (HR)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 13/12/2019; Uchylony i zastąpiony przez 32019R0723

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2013/188/oj

    23.4.2013   

    PL

    Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej

    L 111/107


    DECYZJA WYKONAWCZA KOMISJI

    z dnia 18 kwietnia 2013 r.

    w sprawie rocznych sprawozdań dotyczących niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzanych na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniającego dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97

    (notyfikowana jako dokument nr C(2013) 2098)

    (Tekst mający znaczenie dla EOG)

    (2013/188/UE)

    KOMISJA EUROPEJSKA,

    uwzględniając Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej,

    uwzględniając rozporządzenie Rady (WE) nr 1/2005 z dnia 22 grudnia 2004 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu i związanych z tym działań oraz zmieniające dyrektywy 64/432/EWG i 93/119/WE oraz rozporządzenie (WE) nr 1255/97 (1), w szczególności jego art. 30 ust. 2,

    a także mając na uwadze, co następuje:

    (1)

    W rozporządzeniu (WE) nr 1/2005 ustalono przepisy dotyczące transportu żywych kręgowców dokonywanego w obrębie Unii, w tym dotyczące przeprowadzanych przez urzędników szczególnych kontroli przesyłek wprowadzanych na obszar celny Unii lub z niego wyprowadzanych. Artykuł 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2005 stanowi, że właściwe organy powinny upewnić się, iż wymagania tego rozporządzenia zostały spełnione, poprzez przeprowadzenie niedyskryminacyjnych kontroli zwierząt, środków transportu i dokumentów towarzyszących („niedyskryminacyjne kontrole”).

    (2)

    W art. 27 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2005 przewiduje się ponadto, że państwa członkowskie powinny przedstawić Komisji do dnia 30 czerwca każdego roku sprawozdanie roczne za poprzedni rok dotyczące niedyskryminacyjnych kontroli („sprawozdania roczne”). Takim sprawozdaniom rocznym powinna towarzyszyć analiza najważniejszych, stwierdzonych nieprawidłowości oraz plan działań mających na celu ich usunięcie.

    (3)

    W sprawozdaniu Komisji dla Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wpływu rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005 w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu (2) stwierdzono, że należy przyjąć środki wykonawcze w odniesieniu do kontroli obowiązkowo przeprowadzanych przez właściwe organy państw członkowskich zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2005.

    (4)

    W sprawozdaniu tym stwierdzono ponadto, że należy dalej harmonizować strukturę systemu sprawozdawczości, ponieważ zapewni to lepsze i bardziej porównywalne dane.

    (5)

    W związku z tym niniejsza decyzja powinna ustanowić zharmonizowany wzór formularza dla sprawozdań rocznych, a także – w celu zmniejszenia obciążenia administracyjnego państw członkowskich – zapewnić elektroniczne przekazywanie sprawozdań rocznych Komisji.

    (6)

    Niedyskryminacyjne kontrole przeprowadzane są przez właściwy organ na różnych etapach podróży. Przeprowadzane są one przed wyjazdem, podczas podróży, przy przyjeździe na miejsce przeznaczenia oraz po zakończeniu podróży. Podczas niedyskryminacyjnej kontroli właściwy organ może przeprowadzać szereg kontroli w celu weryfikacji zgodności z przepisami unijnymi. Obejmować to może sprawdzenie, czy zwierzęta są zdolne do transportu; sprawdzenie, czy środek transportu spełnia wymogi określone w przepisach unijnych lub czy przewoźnik posiada konieczne pozwolenia. Kontrola może odbyć się za uprzednim powiadomieniem przewoźnika lub bez takiego powiadomienia.

    (7)

    Przewoźnicy nierzadko spodziewają się niedyskryminacyjnych kontroli przed rozpoczęciem długich podróży między państwami członkowskimi bądź z lub do państw trzecich oraz po przyjeździe na miejsce przeznaczenia, jeśli jest nim rzeźnia, a takie niedyskryminacyjne kontrole często obejmują kontrolę dużej liczby zwierząt. W związku z tym takie niedyskryminacyjne kontrole powinny być w sprawozdaniach rocznych wyodrębnione od niedyskryminacyjnych kontroli wyrywkowych lub opartych na analizie ryzyka, które są zazwyczaj kontrolami niespodziewanymi i które mogą obejmować mniejszą liczbę zwierząt.

    (8)

    Niedyskryminacyjne kontrole dokonywane przed podróżą lub w jej trakcie obejmują przeprowadzane przez właściwy organ kontrole wszelkich dokumentów towarzyszących, których udostępnienia organ ten zażąda. Takie niedyskryminacyjne kontrole należy ewidencjonować odrębnie od niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzanych po zakończeniu podróży, obejmujących kontrole dzienników podróży lub wydruków z systemu nawigacji i których jedynym celem jest weryfikacja spełniania wymogów określonych w rozdziale V sekcja 1 pkt 1.4, 1.5, 1.7 i 1.8 załącznika I do rozporządzenia (WE) nr 1/2005 dotyczących czasu trwania podróży i okresów wypoczynku.

    (9)

    W związku z powyższym, aby zapewnić możliwość odpowiedniego porównania informacji zgromadzonych w trakcie niedyskryminacyjnych kontroli, w niniejszej decyzji należy określić trzy różne rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli, z których składa się osobne sprawozdania do celów sprawozdań rocznych. Na wspomniane trzy rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli powinny składać się: a) niedyskryminacyjne kontrole przeprowadzane w miejscu wyjazdu przed transportem zwierząt w ramach długich podróży między państwami członkowskimi lub obejmujących państwa trzecie oraz po przeprowadzeniu rozładunku zwierząt ze środka transportu na miejscu przeznaczenia, jeśli miejscem tym jest rzeźnia; b) niedyskryminacyjne kontrole przeprowadzane w trakcie transportu; oraz c) niedyskryminacyjne kontrole przeprowadzane po zakończeniu transportu w celu weryfikacji przestrzegania przepisów o czasie trwania podróży i okresach odpoczynku.

    (10)

    Właściwy organ może w trakcie niedyskryminacyjnej kontroli poddać kontroli dowolną liczbę zwierząt, środków transportu lub dokumentów towarzyszących. Wynikiem niedyskryminacyjnej kontroli może być wykrycie przez właściwy organ przypadku uchybienia wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005 i podjęcie przez ten organ działań zmierzających do usunięcia tego uchybienia. Dla dokonania odpowiedniego porównania wyników takich niedyskryminacyjnych kontroli w państwach członkowskich wymagane jest, by były one ewidencjonowane i zgłaszane w zharmonizowany sposób.

    (11)

    Niniejsza decyzja powinna obowiązywać od dnia 1 stycznia 2015 r., by dać państwom członkowskim wystarczający czas na dostosowanie swoich systemów gromadzenia danych do informacji objętych wymogiem włączenia do sprawozdań rocznych zgodnie z niniejszą decyzją.

    (12)

    Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią Stałego Komitetu ds. Łańcucha Żywnościowego i Zdrowia Zwierząt,

    PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

    Artykuł 1

    Przedmiot i zakres

    W niniejszej decyzji ustanawia się przepisy dotyczące sprawozdań rocznych z niedyskryminacyjnych kontroli, które to sprawozdania państwa członkowskie są zobowiązane przedłożyć do dnia 30 czerwca każdego roku zgodnie z art. 27 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2005 („sprawozdania roczne”).

    Przepisy te dotyczą informacji, które państwa członkowskie są zobowiązane zawrzeć w sprawozdaniach rocznych dotyczących niedyskryminacyjnych kontroli zwierząt, środków transportu i dokumentów towarzyszących, przeprowadzanych obowiązkowo przez właściwe organy zgodnie z art. 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2005 („niedyskryminacyjne kontrole”), oraz sposobu ich przedkładania Komisji.

    Artykuł 2

    Informacje, które należy włączyć do sprawozdań rocznych i wzór formularza

    1.   Sprawozdania roczne zawierają następujące informacje dotyczące niedyskryminacyjnych kontroli z podziałem na gatunki zwierząt i rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli, o których mowa w załączniku I do niniejszej decyzji oraz w nocie wyjaśniającej zawartej w załączniku II do niniejszej decyzji:

    a)

    ogólną liczbę różnych rodzajów przeprowadzonych przez właściwy organ niedyskryminacyjnych kontroli, w trakcie których kontroli poddano zwierzęta, środki transportu lub dokumenty towarzyszące, o których mowa w załączniku I część 2 tabela 1 sekcja A oraz w załączniku II część 1;

    b)

    liczbę zwierząt, środków transportu lub dokumentów towarzyszących, które właściwy organ faktycznie poddał kontroli w trakcie niedyskryminacyjnych kontroli, o których mowa w załączniku I część 2 tabela 1 sekcja B, która to liczba obejmuje jedynie:

    (i)

    liczbę zwierząt, które poddano kontroli fizycznej;

    (ii)

    liczbę środków transportu, które poddano kontroli fizycznej; z wyłączeniem jednak kontroli będących częścią procedury zatwierdzenia zgodnie z art. 7 rozporządzenia (WE) nr 1/2005;

    (iii)

    liczbę dokumentów towarzyszących, o których mowa w art. 4 ust. 2 i art. 6 ust. 1, 5, 8 i 9 rozporządzania (WE) nr 1/2005 oraz w pkt 5 i 8 załącznika II do tego rozporządzenia, udostępnionych właściwemu organowi i przez ten organ skontrolowanych.

    Kontrolę, podczas której skontrolowano więcej niż jeden dokument towarzyszący, można zgłosić jako kontrolę jednego dokumentu;

    c)

    kategorię i liczbę przypadków uchybienia wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005 wykrytych przez właściwy organ w trakcie niedyskryminacyjnej kontroli, wymienionych w części 2 tabela 2 załącznika I do niniejszej decyzji oraz w części 2 załącznika II do niniejszej decyzji;

    d)

    kategorię i liczbę działań podjętych przez właściwy organ w następstwie wykrycia przypadków uchybienia wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005 wymienionych w części 2 tabela 3 załącznika I do niniejszej decyzji oraz w części 3 załącznika II do niniejszej decyzji;

    e)

    analizę głównych nieprawidłowości wykrytych w trakcie niedyskryminacyjnych kontroli oraz plan działań mających na celu ich usunięcie, o którym mowa w załączniku I część 3.

    2.   Sprawozdanie roczne przedkłada się Komisji w formie elektronicznej zgodnie ze wzorem formularza sprawozdania rocznego określonym w załączniku I oraz wypełnia zgodnie z notą wyjaśniającą zawartą w załączniku II.

    Artykuł 3

    Stosowanie

    Niniejszą decyzję stosuje się od dnia 1 stycznia 2015 r.

    Artykuł 4

    Adresaci

    Niniejsza decyzja skierowana jest do państw członkowskich.

    Sporządzono w Brukseli dnia 18 kwietnia 2013 r.

    W imieniu Komisji

    Tonio BORG

    Członek Komisji


    (1)  Dz.U. L 3 z 5.1.2005, s. 1.

    (2)  COM(2011) 700 final.


    ZAŁĄCZNIK I

    Wzór formularza sprawozdania rocznego, które państwa członkowskie składają Komisji zgodnie z art. 1 i 2

    SPRAWOZDANIE ROCZNE

    dotyczące niedyskryminacyjnych kontroli zwierząt, środków transportu i dokumentów towarzyszących przeprowadzanych na podstawie art. 27 rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    CZĘŚĆ 1

    Państwo członkowskie: [państwo członkowskie]

    Rok przeprowadzenia przez właściwy organ niedyskryminacyjnych kontroli, których dotyczy niniejsze sprawozdanie roczne: [rrrr]

    Dane osoby wyznaczonej do kontaktów we właściwym organie odpowiedzialnym za przeprowadzanie niedyskryminacyjnych kontroli, których dotyczy niniejsze sprawozdanie roczne, lub za złożenie sprawozdania:

    Imię i nazwisko oraz funkcja odpowiedzialnego urzędnika właściwego organu …

    Właściwy organ …

    Adres …

    E-mail …

    Numer telefonu …

    CZĘŚĆ 2

    [państwo członkowskie]

    [rrrr]

    Tabela 1

    Rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzanych na podstawie art. 27 ust. 1 rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    Sekcja A: liczba niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzonych przez właściwy organ

    Sekcja B: liczba zwierząt, środków transportu i dokumentów towarzyszących sprawdzonych podczas niedyskryminacyjnych kontroli


    Gatunek (*1):

    Bydło

    Świnie

    Owce ~ kozy

    Koniowate

    Pozostałe gatunki (należy określić i dodać kolumny w miarę potrzeby)

    Rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli (*2)

    1

    2

    3

    1

    2

    3

    1

    2

    3

    1

    2

    3

    1

    2

    3

    Sekcja A

    Liczba niedyskryminacyjnych kontroli

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Sekcja B

    Zwierzęta

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Środki transportu

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Dokumenty towarzyszące

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     


    Tabela 2

    Kategoria i liczba przypadków uchybienia przepisom rozporządzenia (WE) nr 1/2005 wykrytych w trakcie niedyskryminacyjnych kontroli przewidzianych w art. 27 ust. 1 tego rozporządzenia

    Kategoria uchybienia (*3)

     

    1.

    Zdolność zwierząt do transportu

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    2.

    Praktyka stosowana w zakresie transportu, przydzielona przestrzeń, wysokość

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    3.

    Środki transportu i dodatkowe przepisy dotyczące statków transportujących zwierzęta lub kontenerowców oraz dotyczące długotrwałych przewozów

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    4.

    Pojenie i karmienie, czas trwania podróży oraz okresy odpoczynku

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    5.

    Dokumentacja

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    6.

    Przypadki innych uchybień

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Łączna liczba uchybień


    Tabela 3

    Kategoria i liczba działań podjętych przez właściwy organ w następstwie wykrycia przypadków uchybienia przepisom rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    Kategoria uchybienia (*4)

     

    A.

    Nałożone kary

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    B.

    Egzekwowanie przepisów i wymiana informacji

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    CZĘŚĆ 3

    Analiza głównych nieprawidłowości wykrytych w trakcie niedyskryminacyjnych kontroli oraz plan działań mających na celu ich usunięcie, jak określono w art. 27 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    [państwo członkowskie]

    [rrrr]

    1.   ANALIZA GŁÓWNYCH NIEPRAWIDŁOWOŚCI WYKRYTYCH W TRAKCIE NIEDYSKRYMINACYJNYCH KONTROLI

    Do celów niniejszego sprawozdania rocznego za główne nieprawidłowości uznaje się co następuje:

    2.   PLAN DZIAŁAŃ MAJĄCYCH NA CELU USUNIĘCIE NIEPRAWIDŁOWOŚCI, O KTÓRYCH MOWA W PKT 1


    (*1)  W sekcji A należy podać liczbę niedyskryminacyjnych kontroli, a w sekcji B liczbę zwierząt, środków transportu i dokumentów towarzyszących poddanych kontroli – osobno dla różnych gatunków zwierząt.

    (*2)  Zob. część 1 noty wyjaśniającej zawartej w załączniku II.

    (*3)  Zob. część 2 noty wyjaśniającej zawartej w załączniku II.

    (*4)  Zob. część 3 noty wyjaśniającej zawartej w załączniku II.


    ZAŁĄCZNIK II

    Nota wyjaśniająca do wzoru formularza sprawozdania rocznego określonego w załączniku I, o którym mowa w art. 2

    CZĘŚĆ 1

    Rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli przeprowadzonych przez właściwy organ

    Rodzaje niedyskryminacyjnych kontroli

    Przeprowadzone kontrole

    1.

    W miejscu wyjazdu, jak przewidziano w art. 15 ust. 2 rozporządzenia (WE) nr 1/2005 oraz po przeprowadzeniu rozładunku zwierząt ze środka transportu w miejscu przeznaczenia, jeśli jest nim rzeźnia

    Zwierzęta

    Środki transportu

    Dokumenty towarzyszące

    2.

    Podczas transportu

    Zwierzęta

    Środki transportu

    Dokumenty towarzyszące

    3.

    Po zakończeniu transportu w celu weryfikacji przestrzegania przepisów o czasie trwania podróży i okresach odpoczynku

    Dokumenty towarzyszące – dzienniki podróży lub wydruki z systemu nawigacji

    CZĘŚĆ 2

    Kategorie uchybień wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    Każda niedyskryminacyjna kontrola przeprowadzana przez właściwy organ może prowadzić do wykrycia więcej niż jednego przypadku uchybienia wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    Kategoria uchybienia

    Odpowiednie przepisy rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    1.

    Zdolność do transportu

    Artykuł 3 lit. b)

    Załącznik I rozdział I oraz rozdział VI pkt 1.9

    2.

    Praktyka stosowana w zakresie transportu; przydzielona przestrzeń; wysokość wewnętrzna

    Artykuł 3 lit. d), e) i g)

    Załącznik I rozdział II pkt 1.2 i załącznik I rozdział III oraz VII

    3.

    Środki transportu i dodatkowe przepisy dotyczące statków transportujących zwierzęta lub kontenerowców oraz dotyczące długotrwałych podróży

    Artykuł 3 lit. c) i h)

    Załącznik I rozdział II, IV i VI

    4.

    Pojenie i karmienie, czas trwania podróży oraz okresy odpoczynku

    Artykuł 3 lit. a), f) i h)

    Załącznik I rozdział V

    5.

    Dokumentacja transportu; pozwolenia udzielone przewoźnikowi; licencja kierowcy oraz świadectwo zatwierdzenia środka transportu. Dzienniki podróży inne niż uchybienia, o których mowa pod kategorią 4

    Artykuł 4, art. 5 ust. 4, art. 6 ust. 1, 5 i 8, art. 17 ust. 2

    Załącznik II

    6.

    Wszelkie pozostałe uchybienia nieujęte w poprzednich kategoriach

     

    CZĘŚĆ 3

    Kategoria podjętych przez właściwy organ działań mających na celu usunięcie przypadków uchybienia wymogom rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    Kategoria działania

    Działanie podjęte przez właściwy organ

    A

    Kary nałożone zgodnie z zasadami określonymi w przepisach krajowych na podstawie art. 25 rozporządzenia (WE) nr 1/2005

    B

    Egzekwowanie przepisów i wymiana informacji zgodnie z art. 23 i 26 rozporządzenia (WE) nr 1/2005


    Top