EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 31999D0391

Decyzja Komisji z dnia 31 maja 1999 r. dotycząca kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/61/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli (IPPC) (wprowadzenie w życie dyrektywy Rady 91/692/EWG) (notyfikowana jako dokument nr C(1999) 1395)Tekst mający znaczenie dla EOG.

Dz.U. L 148 z 15.6.1999, p. 39–43 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ten dokument został opublikowany w wydaniu(-iach) specjalnym(-ych) (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 15/12/2016

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/1999/391/oj

31999D0391



Dziennik Urzędowy L 148 , 15/06/1999 P. 0039 - 0043


Decyzja Komisji

z dnia 31 maja 1999 r.

dotycząca kwestionariusza odnoszącego się do dyrektywy Rady 96/61/WE dotyczącej zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli (IPPC) (wprowadzenie w życie dyrektywy Rady 91/692/EWG)

(notyfikowana jako dokument nr C(1999) 1395)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(1999/391/WE)

KOMISJA WSPÓLNOT EUROPEJSKICH,

uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską,

uwzględniając dyrektywę Rady 96/61/WE z dnia 24 września 1996 r. dotyczącą zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli [1], w szczególności jej art. 16 ust. 3,

uwzględniając dyrektywę Rady 91/692/EWG z dnia 23 grudnia 1991 r. normalizującą i racjonalizującą sprawozdania dotyczące wykonywania niektórych dyrektyw odnoszących się do środowiska [2],

a także mając na uwadze, co następuje:

(1) Artykuł 16 ust. 3 dyrektywy Rady 96/61/WE wymaga, aby sprawozdania w sprawie wykonania dyrektywy i jej skuteczności w porównaniu z innymi wspólnotowymi instrumentami środowiskowymi zostały ustalone zgodnie z procedurą przewidzianą w art. 5 i 6 dyrektywy Rady 91/692/EWG.

(2) Artykuł 5 dyrektywy Rady 91/692/EWG wymaga opracowania sprawozdania na podstawie kwestionariusza lub projektu przygotowanego przez Komisję przy pomocy Komitetu ustanowionego na mocy art. 6 niniejszej dyrektywy.

(3) Pierwsze sprawozdanie obejmie okres 2000–2002 r. włącznie.

(4) Środki przewidziane w niniejszej decyzji są zgodne z opinią wyrażoną przez Komitet zgodnie z art. 6 dyrektywy Rady 91/692/EWG,

PRZYJMUJE NINIEJSZĄ DECYZJĘ:

Artykuł 1

Niniejszym przyjmuje się kwestionariusz załączony do niniejszej decyzji związanej z dyrektywą Rady 96/61/WE dotyczącą zintegrowanego zapobiegania zanieczyszczeniom i ich kontroli.

Artykuł 2

Państwa Członkowskie stosują ten kwestionariusz jako podstawę do sporządzenia sprawozdania, które zostanie przedłożone Komisji na podstawie art. 5 dyrektywy 91/692/EWG i art. 16 ust. 3 dyrektywy 96/61/WE.

Artykuł 3

Niniejsza decyzja skierowana jest do Państw Członkowskich.

Sporządzono w Brukseli, dnia 31 maja 1999 r.

W imieniu Komisji

Ritt Bjerregaard

Członek Komisji

[1] Dz.U. L 257 z 10.10.1996, str. 26.

[2] Dz.U. L 377 z 31.12.1991, str. 48.

--------------------------------------------------

ZAŁĄCZNIK

KWESTIONARIUSZ W SPRAWIE WPROWADZENIA W ŻYCIE DYREKTYWY 96/61/WE DOTYCZĄCEJ ZINTEGROWANEGO ZAPOBIEGANIA ZANIECZYSZCZENIOM I ICH KONTROLI (IPPC)

1. Opis ogólny

1.1. Jakie są najważniejsze zmiany w ustawodawstwie krajowym i systemie zezwoleń, które okazały się niezbędne do realizacji ogólnego celu zintegrowanego zapobiegania i kontroli zanieczyszczeń powstających wskutek działalności wymienionej w załączniku I dyrektywy?

2. Zakłady objęte sprawozdaniem

2.1. Ile zakładów objętych jest poniższymi kategoriami w każdym z sześciu rozdziałów załącznika I do dyrektywy?

- wszystkie istniejące zakłady w rozumieniu art. 2 ust. 4, działające pod koniec okresu sprawozdawczego,

- istniejące zakłady, w których dokonano istotnej zmiany, o czym zostały powiadomione właściwe władze i dla których uzyskano zezwolenie w okresie sprawozdawczym,

- nowe zakłady [w tym zakłady, których jeszcze nie oddano do użytku (dla których uzyskano zezwolenie w okresie sprawozdawczym)].

3. Podstawowe obowiązki operatora

3.1. Jakie podjęto działania, aby właściwe władze zapewniły, że zakłady są zarządzane zgodnie z ogólnymi zasadami określonymi w art. 3?

4. Istniejące zakłady

4.1. Czy przewiduje się stosowanie wymogów określonych w art. 5 ust. 1 do niektórych kategorii istniejących zakładów przed końcem wskazanego tam okresu przejściowego?

4.2. Jaki jest termin nadsyłania nowych wniosków lub uzupełniania informacji o istniejących zakładach w celu zagwarantowania, że zostały spełnione wymogi określone w art. 5 ust. 1 do końca wskazanego tam okresu przejściowego?

5. Wnioski o wydanie zezwolenia

5.1. W jaki sposób prawo krajowe zapewni, że wnioski o wydanie zezwolenia zawierają wszystkie informacje wymagane w art. 6?

6. Koordynacja procedury i warunków wydawania zezwoleń

6.1. Które właściwe władze są zaangażowane w wydawanie zezwoleń dla zakładów IPPC?

6.2. Jak prawo krajowe zapewnia, że procedura i warunki wydawania zezwoleń są w pełni skoordynowane, jeśli w zadanie to zaangażowany jest więcej niż jeden właściwy organ? W jaki sposób koordynacja ta sprawdza się w praktyce?

7. Warunki wydawania zezwolenia

7.1. Zupełność warunków wydawania zezwolenia

7.1.1. Jak prawo krajowe zapewnia, że zezwolenie zawiera wszystkie wymagania określone w art. 9? Należy w szczególności podać dokładne informacje przewidziane w poniższych pozycjach:

- wartości dopuszczalne dla emisji do powietrza i wody,

- minimalizacja zanieczyszczeń dalekosiężnych lub o charakterze transgranicznym,

- ochrona gleb i wód gruntowych,

- zarządzanie odpadami,

- wymogi dotyczące kontrolowania uwalniania zanieczyszczeń,

- środki dotyczące nietypowych warunków działalności.

7.2. Stosowność i adekwatność warunków wydawania zezwolenia

7.2.1. Jakie są przepisy prawa, procedury i kryteria ustalania wartości dopuszczalnych emisji i inne warunki wydawania zezwolenia, które gwarantują wysoki poziom ochrony środowiska jako całości?

7.2.2. Jaki rodzaj wytycznych (wiążące lub niewiążące) istnieje w Państwach Członkowskich w celu określenia najlepszych dostępnych technik?

7.2.3. Jak ogólnie uwzględnia się uwarunkowania wymienione w załączniku IV do dyrektywy oraz w szczególnych przypadkach podczas określania najlepszych dostępnych technik?

7.2.4. W szczególności, jak ogólnie uwzględnia się informacje publikowane przez Komisję na podstawie art. 16 ust. 2 lub przez organizacje międzynarodowe oraz w szczególnych przypadkach podczas określania najlepszych dostępnych technik?

7.2.5. Jakie zostały podjęte działania w celu zapewnienia, że wartości dopuszczalne emisji, równoważne parametry i środki techniczne określone w art. 9 ust. 3 oparte są na najlepszych dostępnych technikach, bez nakazu stosowania danej techniki lub określonej technologii, ale uwzględniając techniczne cechy zakładu, jego położenia geograficzne i lokalne warunki środowiskowe?

7.2.6. Jakie wytyczne (wiążące lub niewiążące) istnieją w Państwach Członkowskich dotyczące warunków kontroli uwalniania zanieczyszczeń, które należy uwzględnić w zezwoleniu?

7.3. Dostępne reprezentatywne dane

7.3.1. Należy dostarczyć dostępne reprezentatywne dane w sprawie wartości dopuszczalnych, przewidzianych w szczególnej kategorii działalności, zgodnie z załącznikiem I oraz jeśli to konieczne najlepsze dostępne techniki, na podstawie których uzyskano te wartości. Należy opisać, w jaki sposób wybrano i zebrano te dane.

Komisja może zasugerować niektórym sektorom, przed okresem sprawozdawczym lub w jego trakcie, wytyczne dotyczące odpowiedzi na to pytanie, w szczególności na podstawie informacji opublikowanych na podstawie art. 16 ust. 2. W przypadku braku takich wytycznych, dane można wyrazić jako np. zakresy wartości dopuszczalnych.

7.3.2. Jaki inny rodzaj warunków wydawania zezwolenia niż dopuszczalne wielkości emisji ustalono? Należy w szczególności podać przykłady:

- równoważnych parametrów i środków technicznych, które uzupełniają dopuszczalne wielkości emisji ustalone w zezwoleniu,

- równoważnych parametrów i środków technicznych, które zastępują dopuszczalne wartości emisji,

- warunków dotyczących ochrony gleb i wód gruntowych, zarządzania odpadami, wymagań dotyczących kontroli uwalniania zanieczyszczeń i środków dotyczących nietypowych warunków działalności.

8. Ogólne zasady wiążące

8.1. Czy prawo krajowe uwzględnia możliwość ustanowienia niektórych wymogów w stosunku do niektórych kategorii zakładów w formie ogólnych zasad wiążących, zamiast włączenia ich do indywidualnych warunków wydawania zezwolenia?

8.2. Dla jakich kategorii zakładów ustalono ogólne zasady wiążące? Jaką formę mają te zasady?

9. Środowiskowe normy jakości

9.1. W jaki sposób prawo krajowe uwzględnia potrzebę dodatkowych środków w przypadku gdy użycie najlepszych dostępnych technik wystarcza do spełnienia środowiskowych norm jakości określonych lub zdefiniowanych w zastosowaniu legislacji wspólnotowej?

9.2. Czy takie przypadki miały miejsce? Jeśli tak, jakie środki dodatkowe podjęto?

10. Osiągnięcia w zakresie najlepszych dostępnych technik

10.1. Jakie podjęto działania w celu zapewnienia, że właściwe władze śledzą najnowsze osiągnięcia w zakresie najlepszych dostępnych technik lub są o nich informowane?

11. Zmiany dokonywane w zakładach

11.1. Jakie istnieją przepisy prawa, procedury i praktyki dotyczące postępowania w przypadku zmian wprowadzonych przez podmioty gospodarcze w zakładach?

11.2. W jaki sposób właściwe władze stwierdzają, czy zmiana w sposobie eksploatacji może wpłynąć na środowisko (art. 2 ust. 10 lit a), i/lub czy taka zmiana może mieć istotne ujemne skutki dla ludzi lub dla środowiska [art. 2 ust. 10 lit. b)]?

12. Weryfikacja i aktualizacja warunków wydawania zezwoleń

12.1. Jakie są przepisy prawa, procedury i praktyki dotyczące weryfikacji i aktualizacji warunków wydawania zezwoleń przez właściwe władze?

12.2. Czy częstotliwość weryfikacji warunków wydawania zezwoleń, i w miarę potrzeby ich aktualizacji, została określona w prawie krajowym, czy też została ustalona przez inne środki?

12.3. W jaki sposób właściwe władze decydują, czy zostały spełnione kryteria podane w art. 13 ust. 2?

13. Zgodność z warunkami wydawania zezwoleń

13.1. Należy ogólnie scharakteryzować przepisy prawa, procedury i praktyki zapewniające zgodność z wymogami zezwolenia.

13.2. Które przepisy prawa, procedury i praktyki zapewniają, że podmioty gospodarcze regularnie informują władze o wynikach kontrolowania uwalniania zanieczyszczeń oraz że będą bezzwłocznie informować o każdym wypadku lub awarii mającej wpływ na środowisko?

13.3. Czy prawo krajowe daje właściwym władzom prawo i/lub nakłada obowiązek przeprowadzania kontroli w zakładzie?

13.4. Jakie są procedury i praktyki dotyczące regularnych kontroli w zakładzie przeprowadzanych przez właściwe władze? Jeśli nie przeprowadza się regularnych kontroli w zakładzie, w jaki sposób właściwe władze weryfikują informacje dostarczane przez podmiot gospodarczy?

13.5. Jakie są sankcje lub inne dostępne środki w przypadku braku zgodności z warunkami wydawania zezwolenia? Czy takie sankcje lub inne środki zostały zastosowane w okresie sprawozdawczym?

14. Informowanie i udział opinii publicznej

14.1. W jaki sposób prawo krajowe przewiduje informowanie i udział opinii publicznej w procedurze wydawania zezwoleń?

14.2. W jaki sposób informacje na temat wniosków, decyzji i wyników kontroli uwalniania zanieczyszczeń są udostępniane opinii publicznej?

14.3. Jakie podjęto działania w celu zapewnienia, że opinia publiczna jest świadoma swojego prawa do wnoszenia uwag na temat dokumentów określonych w art. 15 ust. 1?

14.4. Jaki jest termin wnoszenia uwag przez opinię publiczną na temat wniosków o wydanie zezwolenia przed podjęciem decyzji przez właściwe władze?

14.5. W jaki sposób władze uwzględniają uwagi opinii publicznej przy podejmowaniu decyzji?

14.6. W jakich okolicznościach członkowie opinii publicznej mogą wnieść odwołanie od wydanego zezwolenia do innego organu władzy lub do sądu?

14.7. Jaki wpływ mają ograniczenia ustanowione w art. 3 ust. 2 i 3 dyrektywy 90/313/EWG na dostęp do informacji i udział opinii publicznej w procedurze wydawania zezwoleń?

15. Współpraca transgraniczna

15.1. Czy prawo krajowe przewiduje informowanie i współpracę transgraniczną, czy regulują to stosunki dwustronne lub wielostronne między Państwami Członkowskimi, czy też zależy to od praktyk administracyjnych?

15.2. W jaki sposób w praktyce określa się, czy działanie zakładu może mieć istotne ujemne skutki na środowisko na terenie innego Państwa Członkowskiego?

15.3. W jaki sposób ustawodawstwo krajowe i/lub praktyka zapewniają odpowiedni dostęp do informacji oraz udział opinii publicznej w procedurze wydawania zezwoleń w Państwie Członkowskim, które może być narażone na ujemne skutki? Czy taki udział obejmuje prawo do odwołania się?

15.4. Ile takich przypadków miało miejsce w okresie sprawozdawczym?

16. Relacje z innymi instrumentami wspólnotowymi

16.1. Jak Państwa Członkowskie oceniają skuteczność dyrektywy, między innymi w porównaniu z innymi wspólnotowymi instrumentami środowiskowymi?

16.2. Jakie podjęto działania w celu zapewnienia, że wykonanie dyrektywy jest zgodne z zastosowaniem innych wspólnotowych instrumentów środowiskowych?

--------------------------------------------------

Top