Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32020R2146

    Komisijas Deleģētā regula (ES) 2020/2146 (2020. gada 24. septembris), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/848 papildina attiecībā uz ražošanas izņēmuma noteikumiem, kuri piemērojami bioloģiskajā ražošanā (Dokuments attiecas uz EEZ)

    C/2020/2990

    OV L 428, 18.12.2020, p. 5–8 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 11/01/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2020/2146/oj

    18.12.2020   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 428/5


    KOMISIJAS DELEĢĒTĀ REGULA (ES) 2020/2146

    (2020. gada 24. septembris),

    ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/848 papildina attiecībā uz ražošanas izņēmuma noteikumiem, kuri piemērojami bioloģiskajā ražošanā

    (Dokuments attiecas uz EEZ)

    EIROPAS KOMISIJA,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2018/848 (2018. gada 30. maijs) par bioloģisko ražošanu un bioloģisko produktu marķēšanu un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 834/2007 (1), un jo īpaši tās 22. panta 1. punkta b) un c) apakšpunktu,

    tā kā:

    (1)

    Regulas (ES) 2018/848 III nodaļā ir izklāstīti vispārīgie noteikumi par bioloģisko produktu ražošanu.

    (2)

    Konkrēti notikumi, piemēram, ekstremāli klimatiskie apstākļi vai plaši izplatītas dzīvnieku vai augu slimības, var smagi ietekmēt bioloģisko ražošanu to skartajās saimniecībās vai ražošanas vienībās Savienībā. Lai varētu turpināt vai atsākt bioloģisko ražošanu, Regulā (ES) 2018/848 paredzēts pieņemt ražošanas izņēmuma noteikumus ar nosacījumu, ka tie attiecas tikai uz situācijām, kas kvalificējamas par katastrofāliem apstākļiem Savienībā, ņemot vērā ekoloģiskā līdzsvara, klimatisko un vietējo apstākļu atšķirības Savienības tālākajos reģionos.

    (3)

    Ņemot vērā dažādos gadījumus un apstākļus, kas var rasties dalībvalstīs, un rēķinoties ar pieredzes trūkumu Regulas (ES) 2018/848 22. panta piemērošanā, patlaban nav iespējams paredzēt Savienības līmenī kopīgus kritērijus, pēc kuriem nosaka, vai situāciju var kvalificēt par katastrofāliem apstākļiem. Tomēr ir lietderīgi noteikt, ka dalībvalstij, kurā šāda situācija rodas, būtu jāpieņem oficiāls lēmums, ar kuru situāciju atzīst par katastrofāliem apstākļiem. Minētais oficiālais lēmums būtu jāizdod attiecībā uz visu apgabalu vai uz atsevišķu operatoru.

    (4)

    Ražošanas izņēmuma noteikumu izmantošana Savienībā jāierobežo līdz apmēram, kas ir bioloģiskās ražošanas turpināšanai vai atsākšanai absolūti nepieciešams. Tāpēc šajā regulā paredzētās atkāpes būtu jāierobežo laikā, un tās būtu jāpiešķir tikai attiecībā uz skartajiem ražošanas veidiem vai, attiecīgā gadījumā, zemesgabaliem un uz visiem relevantajiem operatoriem attiecīgajā apgabalā vai uz atsevišķu operatoru, uz ko attiecas oficiālais lēmums.

    (5)

    Šajā regulā jānosaka ražošanas izņēmuma noteikumi, kas katastrofālu apstākļu gadījumā piemērojami augkopībā, lopkopībā, akvakultūrā un vīna ražošanā, proti, jānosaka atkāpes un to nosacījumi.

    (6)

    Ja katastrofālu apstākļu skartie operatori bioloģiskajam vai pārejas perioda augu reproduktīvajam materiālam, kas vajadzīgs augu un augu produktu (izņemot augu reproduktīvo materiālu) bioloģiskajai ražošanai, piekļūt nevar, ir jādod minētajiem operatoriem iespēja ar konkrētiem nosacījumiem izmantot nebioloģisku augu reproduktīvo materiālu.

    (7)

    Ja saimniecībā vai ražošanas vienībā tiek konstatēta augsta dzīvnieku, tai skaitā bišu vai citu kukaiņu, mirstība un operatori nevar piekļūt bioloģiski audzētiem dzīvniekiem, bitēm vai citiem kukaiņiem, lai atjaunotu vai no jauna veidotu ganāmpulku vai saimi, ir jādod minētajiem operatoriem iespēja ar konkrētiem nosacījumiem izmantot nebioloģiski audzētus dzīvniekus.

    (8)

    Tā kā daži ekstremāli klimatiskie apstākļi, piemēram, ilgstošs sausums vai spēcīgi plūdi, var krasi samazināt bioloģiskās vai pārejas perioda barības pieejamību, ir jādod skartajiem operatoriem iespēja lauksaimniecības dzīvniekiem izēdināt nebioloģisku barību.

    (9)

    Tā kā daži notikumi, piemēram, zemestrīces vai plūdi, var daļēji iznīcināt saimniecības vai ražošanas vienības ganību zemes vai ēkas, ko izmanto lauksaimniecības dzīvniekiem, ir jādod skartajiem operatoriem iespēja atkāpties no pienākuma nodrošināt lauksaimniecības dzīvnieku ganīšanos vai turēt tos atbilstoši maksimālajam lauksaimniecības dzīvnieku blīvumam ēkās un atbilstoši minimālajam iekštelpu un āra platību laukumam, kas noteikts saskaņā ar Regulas (ES) 2018/848 14. panta 3. punktu pieņemtā īstenošanas aktā.

    (10)

    Tā kā daži ekstremāli klimatiskie apstākļi, piemēram, ilgstošs sausums vai spēcīgi plūdi, var krasi samazināt bioloģiskās rupjās lopbarības, svaigas vai žāvētas lopbarības vai skābbarības pieejamību, ir jādod skartajiem operatoriem iespēja samazināt sausnas procentuālo saturu liellopu, aitu, kazu un zirgu dzimtas dzīvnieku dienas devās, ja vien tiek ievērotas dzīvnieku uztura vajadzības dažādajās attīstības stadijās.

    (11)

    Tā kā daži notikumi, kas nav klimatiskie apstākļi, piemēram, ugunsgrēki vai zemestrīces, var krasi samazināt nektāra un ziedputekšņu pieejamību bitēm, ir jādod iespēja gadījumos, kad bišu saimes izdzīvošana ir apdraudēta, piebarot saimes ar bioloģisko medu, bioloģiskajiem ziedputekšņiem, bioloģiskajiem cukura sīrupiem vai bioloģisko cukuru.

    (12)

    Tā kā daži notikumi, piemēram, ekstremāli klimatiskie apstākļi, ugunsgrēki vai zemestrīces, var krasi samazināt nektāra un ziedputekšņu avotus konkrētos apgabalos, ir jādod skartajiem operatoriem iespēja gadījumos, kad bišu saimes izdzīvošana ir apdraudēta, pārvietot saimes uz apgabaliem, kas var nebūt tādi, kuros galvenokārt ir tikai bioloģiski audzētas kultūras vai savvaļas veģetācija, vai tādi nebioloģiski apsaimniekoti meži vai kultūras, ko apstrādā tikai ar metodēm, kurām ir neliela ietekme uz vidi.

    (13)

    Ja saimniecībā vai ražošanas vienībā tiek konstatēta augsta akvakultūras dzīvnieku mirstība un operatori nevar piekļūt bioloģiski audzētiem akvakultūras dzīvniekiem, lai atjaunotu vai no jauna veidotu krājumu, ir jādod minētajiem operatoriem iespēja ar konkrētiem nosacījumiem izmantot nebioloģiski audzētus akvakultūras dzīvniekus.

    (14)

    Ja daži katastrofāli apstākļi nelabvēlīgi ietekmē bioloģisko vīnogu sanitāro stāvokli, ir jādod skartajiem vīndariem iespēja salīdzināma galaprodukta iegūšanai izmantot vairāk sēra dioksīda nekā maksimālais daudzums, kas noteikts saskaņā ar Regulas (ES) 2018/848 24. panta 9. punktu pieņemtajā īstenošanas aktā, bet nekādā gadījumā ne vairāk par maksimālo daudzumu, kas noteikts Komisijas Deleģētās regulas (ES) 2019/934 (2) I pielikuma B daļā.

    (15)

    Pārredzamības un kontroles nolūkā ir nepieciešams, lai dalībvalstis un Komisija ar datorsistēmas palīdzību saskaņoti dalītos ar informāciju par piešķirtajām atkāpēm.

    (16)

    Jānodrošina, ka operatori, kam atkāpes piešķirtas, ievēro piešķirto atkāpju nosacījumus. Kontroļu vajadzībām operatoriem būtu jāglabā dokumentāri pierādījumi, kas apliecina, ka tiem piešķirtas konkrētas to darbībām relevantas atkāpes un ka tie ievēro ar tām saistītos nosacījumus.

    (17)

    Skaidrības un juridiskās noteiktības labad šī regula būtu jāpiemēro no Regulas (ES) 2018/848 piemērošanas sākumdienas,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO REGULU.

    1. pants

    Katastrofālu apstākļu atzīšana

    1.   Lai Regulas (ES) 2018/848 22. panta 1. punktā minēto ražošanas izņēmuma noteikumu sakarā situāciju varētu kvalificēt par katastrofāliem apstākļiem, kas izriet no “nelabvēlīgiem klimatiskajiem apstākļiem”, “dzīvnieku slimībām”, “vides incidenta”, “dabas katastrofas” vai “katastrofāla notikuma”, kā arī jebkādas līdzīgas situācijas, tā par katastrofāliem apstākļiem jāatzīst ar oficiālu lēmumu, ko izdevusi dalībvalsts, kurā situācija radusies.

    2.   Atkarībā no tā, vai katastrofālie apstākļi skar konkrētu apgabalu vai atsevišķu operatoru, oficiālajā lēmumā, ko izdod saskaņā ar 1. punktu, norāda attiecīgo apgabalu vai operatoru.

    2. pants

    Atkāpju nosacījumi

    1.   Pēc 1. pantā minētā oficiālā lēmuma pieņemšanas kompetentās iestādes pēc skarto operatoru identificēšanas attiecīgajā apgabalā vai pēc attiecīgā atsevišķā operatora pieprasījuma drīkst piešķirt relevantās atkāpes, kas noteiktas 3. pantā, un noteikt ar tām saistītos nosacījumus, ja vien minētās atkāpes un nosacījumus piemēro:

    a)

    ierobežotā periodā un ne ilgāk kā nepieciešams, lai turpinātu vai atsāktu bioloģisko ražošanu, kāda veikta pirms minēto atkāpju piemērošanas dienas, bet nekādā gadījumā ne ilgāk par 12 mēnešiem;

    b)

    attiecībā uz īpaši skartajiem ražošanas veidiem vai, attiecīgā gadījumā, zemesgabaliem; un

    c)

    visiem relevantajiem skartajiem bioloģiskās ražošanas operatoriem attiecīgajā apgabalā vai, attiecīgā gadījumā, tikai attiecīgajam atsevišķajam operatoram.

    2.   Šā panta 1. punktā minēto atkāpju piemērošana neskar Regulas (ES) 2018/848 35. pantā minēto sertifikātu derīgumu periodā, kurā atkāpes ir piemērojamas, ja vien attiecīgais operators vai operatori ievēro nosacījumus, ar kādiem atkāpes piešķirtas.

    3. pants

    Īpašas atkāpes no Regulas (ES) 2018/848

    1.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma I daļas 1.8.1. punkta, ja bioloģiskā vai pārejas perioda augu reproduktīvā materiāla izmantošana nav iespējama, augu un augu produktu (izņemot augu reproduktīvo materiālu) ražošanai drīkst izmantot nebioloģisku augu reproduktīvo materiālu, ja vien tiek ievērots minētā pielikuma I daļas 1.8.5.3. punkts un, attiecīgā gadījumā, minētā pielikuma I daļas 1.7. punktā noteiktās prasības.

    2.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.3.1. punkta, ja dzīvnieku mirstība ir augsta un bioloģiski audzēti dzīvnieki nav pieejami, ganāmpulku vai saimi drīkst atjaunot vai no jauna veidot ar nebioloģiski audzētiem dzīvniekiem, ja vien tiek ievēroti attiecīgie pārejas periodi, kas noteikti minētā II pielikuma II daļas 1.2.2. punktā.

    Pirmo daļu mutatis mutandis piemēro bišu un citu kukaiņu audzēšanai.

    3.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.4.1. punkta b) apakšpunkta, ja saražotā barība ir gājusi zudumā vai ražošana ir ierobežota, bioloģiskās barības un pārejas perioda barības vietā lauksaimniecības dzīvniekiem drīkst izēdināt nebioloģisku barību.

    4.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.4.2.1., 1.6.3. un 1.6.4. punkta, ja lauksaimniecības dzīvnieku ražošanas vienība tikusi skarta, ganīšanu bioloģiskajā zemē, lauksaimniecības dzīvnieku blīvumu ēkās un minimālos iekštelpu un āra platību laukumus, kas noteikti saskaņā ar minētās regulas 14. panta 3. punktu pieņemtā īstenošanas aktā, drīkst pielāgot.

    5.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.9.1.1. punkta f) apakšpunkta, ja saražotā barība ir gājusi zudumā vai ražošana ir ierobežota, sausnas procentuālo saturu, ko dienas devās nodrošina rupjā lopbarība, svaiga vai žāvēta lopbarība vai skābbarība, drīkst samazināt, ja vien tiek ievērotas dzīvnieku uztura vajadzības dažādajās attīstības stadijās.

    6.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.9.6.2. punkta b) apakšpunkta, ja bišu saimes izdzīvošana ir apdraudēta tādu citu iemeslu dēļ, kas nav klimatiskie apstākļi, saimes drīkst piebarot ar bioloģisko medu, bioloģiskajiem ziedputekšņiem, bioloģiskajiem cukura sīrupiem vai bioloģisko cukuru.

    7.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma II daļas 1.9.6.5. punkta a) un c) apakšpunkta, ja bišu saimes izdzīvošana ir apdraudēta, saimes drīkst pārvietot uz apgabaliem, kas neatbilst noteikumiem par dravu novietojumu.

    8.   Atkāpjoties no Regulas (ES) 2018/848 II pielikuma III daļas 3.1.2.1. punkta a) apakšpunkta, ja akvakultūras dzīvnieku mirstība ir augsta un bioloģiski audzēti dzīvnieki nav pieejami, akvakultūras krājumu drīkst atjaunot vai no jauna veidot ar nebioloģiski audzētiem akvakultūras dzīvniekiem, ja vien pēdējās divās trešdaļās no ražošanas cikla ilguma apsaimniekošana notiek saskaņā ar bioloģiskās apsaimniekošanas noteikumiem.

    9.   Atkāpjoties no īstenošanas akta, kas pieņemts saskaņā ar Regulas (ES) 2018/848 24. panta 9. punktu un kas jo īpaši nosaka bioloģiskajā ražošanā atļauto produktu un vielu izmantošanas nosacījumus, ja bioloģisko vīnogu sanitārā stāvokļa dēļ vīndarim salīdzināma galaprodukta iegūšanai nākas izmantot vairāk sēra dioksīda nekā iepriekšējos gados, vīna nozares produktu ražošanā drīkst izmantot sēra dioksīdu tādā apjomā, kas nepārsniedz Deleģētās regulas (ES) 2019/934 I pielikuma B daļā noteikto maksimālo saturu.

    4. pants

    Monitorings un ziņošana

    1.   Dalībvalstis, izmantojot datorsistēmu, ko darījusi pieejamu Komisija un kas dod iespēju elektroniski apmainīties ar dokumentiem un informāciju, tūlīt informē Komisiju un pārējās dalībvalstis par atkāpēm, kuras to kompetentās iestādes piešķīrušas uz šīs regulas pamata.

    2.   Visi operatori, uz kuriem piešķirtās atkāpes attiecas, glabā dokumentārus pierādījumus par piešķirtajām atkāpēm, kā arī dokumentārus pierādījumus par minēto atkāpju izmantošanu periodā, kādā minētās atkāpes piemērojamas.

    3.   Dalībvalstu kompetentās iestādes vai, attiecīgā gadījumā, kontroles iestādes vai kontroles institūcijas verificē, vai operatori ievēro piešķirto atkāpju nosacījumus.

    5. pants

    Stāšanās spēkā un piemērošana

    Šī regula stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    To piemēro no 2022. gada 1. janvāra.

    Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

    Briselē, 2020. gada 24. septembrī

    Komisijas vārdā –

    priekšsēdētāja

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  OV L 150, 14.6.2018., 1. lpp.

    (2)  Komisijas Deleģētā regula (ES) 2019/934 (2019. gada 12. marts), ar ko Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 1308/2013 papildina attiecībā uz vīnogu audzēšanas apgabaliem, kuros spirta koncentrāciju var paaugstināt, atļautajām vīndarības metodēm un ierobežojumiem, kas piemērojami vīnkopības produktu ražošanai un konservācijai, minimālo spirta procentuālo daudzumu attiecībā uz blakusproduktiem un to realizēšanu, un OIV punktu publicēšanu (OV L 149, 7.6.2019., 1. lpp.).


    Top