EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Darba laika organizācija

 

KOPSAVILKUMS:

Direktīva 2003/88/EK – par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem

KĀDS IR ŠĪS DIREKTĪVAS MĒRĶIS?

Direktīvā ir noteiktas minimālās drošības un veselības prasības attiecībā uz darba ņēmēju darba laika organizēšanu Eiropas Savienībā (ES). Šī direktīva attiecas uz:

  • obligātiem ikdienas, iknedēļas un ikgadējiem atpūtas laikposmiem, pārtraukumiem un maksimālo nedēļas darba laiku;
  • nakts darba un maiņu darba aspektiem.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

ES dalībvalstis

  • Dalībvalstis nodrošina, ka katram darba ņēmējam ir tiesības uz:
    • obligātu nepārtrauktu 11 stundu atpūtas laiku katrā 24 stundu laikposmā;
    • pārtraukumu atpūtai, ja darbdiena ir garāka nekā sešas stundas;
    • 24 stundu obligātu nepārtrauktu atpūtas laikposmu plus 11 stundu ikdienas atpūtu katrās 7 dienās;
    • ikgadēju, vismaz 4 nedēļas ilgu, atvaļinājumu;
    • vidējo darba laiku katram 7 darba dienu laikposmam, ietverot virsstundu darba laiku, nepārsniedzot 48 stundas.
  • Parastais darba laiks nakts maiņā nedrīkst pārsniegt vidēji 8 stundas jebkurā 24 stundu laikposmā.
  • Nakts darba ņēmējiem ir tiesības uz regulāru bezmaksas veselības pārbaudi.

Valstu iestādes

  • Valstu iestādes var:
    • noteikt bāzes laikposmu, kas nepārsniedz 14 dienas, lai aprēķinātu atpūtas laiku nedēļā, un noteikt bāzes laikposmu, kas nepārsniedz 4 mēnešus, lai aprēķinātu vidējo maksimālo darba laiku nedēļā;
    • atbrīvot vadošos darbiniekus, citus vadošos administratīvos lēmumu pieņēmējus, ģimenē strādājošos un reliģisko konfesiju amatpersonas no dažu tiesību aktu noteikumu piemērošanas.
  • Atkāpes no konkrētiem noteikumiem var piemērot arī šādos gadījumos:
    • tādām drošības un novērošanas darbībām, kas prasa pastāvīgu klātbūtni, lai aizsargātu cilvēkus vai īpašumu;
    • nepārtrauktas apkalpošanas vai ražošanas nodrošināšanai tādās jomās kā slimnīcu, doku, lidostu, plašsaziņas līdzekļu un lauksaimniecības darbība;
    • ja ir paredzams aktivitātes pieaugums (jo īpaši zemkopībā, tūrismā, pasta pakalpojumos, dzelzceļa transportā un negadījumos);
    • atkāpēm, par kurām koplīgumos vienojušies darba devēji un darba ņēmēji.
  • Tiesību akts neattiecas uz jūrniekiem, kā arī uz darba ņēmējiem, uz kuriem attiecas īpašāki noteikumi (piemēram, autotransporta, civilās aviācijas, pārrobežu dzelzceļa vai iekšzemes ūdensceļu transporta nozarē strādājošajiem).
  • Ja dalībvalstis vēlas, tās var piemērot labvēlīgākus veselības un drošības noteikumus.

Skaidrojošs paziņojums

Tiesības uz taisnīgiem darba apstākļiem ir uzsvērtas Eiropas sociālo tiesību pīlāra 10. principā (nepieciešamība nodrošināt veselīgu un drošu darba vidi) un Eiropas Savienības Pamattiesību hartas 31. pantā (darba apstākļi, kuros tiek ievērota darba ņēmēju veselība, drošība un cieņa un kuros noteikts maksimālais darba laiks, dienas un nedēļas atpūtas laiks un ikgadējais apmaksāts atvaļinājums).

Lai palielinātu darba ņēmēju informētību par viņu sociālajām tiesībām, Eiropas Komisija 2023. gada sākumā pieņēma skaidrojošu paziņojumu, lai palielinātu juridisko noteiktību un skaidrību attiecībā uz Direktīvas 2003/88/EK interpretāciju. Paziņojumā pantu pa pantam aplūkots direktīvas teksts un attiecīgā ES Tiesas judikatūra (līdz 2022. gada 22. septembrim), lai palīdzētu dalībvalstu iestādēm, praktizējošiem juristiem un sociālajiem partneriem interpretēt direktīvu. Ar to ir atjaunināts līdzīgs paziņojums no 2017. gada.

Komisijas jaunākais ziņojums par Direktīvas 2003/88/EK īstenošanu arī tika publicēts 2023. gada martā.

KOPŠ KURA LAIKA ŠIE NOTEIKUMI IR PIEMĒROJAMI?

Ar Direktīvu 2003/88/EK tiek atcelta un kodificēta Direktīva 93/104/EK. Šā iemesla dēļ nav noteikts termiņš tās transponēšanai valstu tiesību aktos. Direktīvas noteikumi ir spēkā kopš 2004. gada 2. augusta.

KONTEKSTS

Plašāka informācija:

PAMATDOKUMENTS

Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/88/EK (2003. gada 4. novembris) par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem (OV L 299, 18.11.2003., 9.–19. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Komisijas paziņojums. Skaidrojošais paziņojums par Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīva 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem (2023/C 143/06) (OV C 143, 26.4.2023., 8.–77. lpp.).

Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai: Ziņojums par to, kā dalībvalstis īsteno Direktīvu 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem (COM(2023) 72 final, 15.3.2023.).

Komisijas dienestu darba dokuments – Detalizēts ziņojums par to, kā dalībvalstis īsteno Direktīvu 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizēšanas aspektiem, kas pievienots dokumentam “Komisijas ziņojums Eiropas Parlamentam, Padomei un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejai – Ziņojums par to, kā dalībvalstis īsteno Direktīvu 2003/88/EK par konkrētiem darba laika organizācijas aspektiem” (SWD(2023) 40 final, 15.3.2023.).

Pēdējo reizi atjaunots: 15.02.2024

Top