EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32022R0562

Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2022/562. (2022. gada 6. aprīlis), ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz kohēzijas rīcību bēgļu atbalstam Eiropā (CARE)

PE/12/2022/REV/1

OV L 109, 8.4.2022, p. 1–5 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2022/562/oj

8.4.2022   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 109/1


EIROPAS PARLAMENTA UN PADOMES REGULA (ES) 2022/562.

(2022. gada 6. aprīlis),

ar ko groza Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz kohēzijas rīcību bēgļu atbalstam Eiropā (CARE)

EIROPAS PARLAMENTS UN EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību un jo īpaši tā 175. panta trešo daļu un 177. pantu,

ņemot vērā Eiropas Komisijas priekšlikumu,

pēc leģislatīvā akta projekta nosūtīšanas valstu parlamentiem,

ņemot vērā Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinumu (1),

pēc apspriešanās ar Reģionu komiteju,

saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru (2),

tā kā:

(1)

Nesenā Krievijas Federācijas militārā agresija pret Ukrainu un notiekošais bruņotais konflikts ir būtiski mainījuši drošības situāciju Eiropā. Militārās agresijas rezultātā Savienība un jo īpaši tās austrumu reģioni saskaras ar vērā ņemamu cilvēku pieplūdumu. Tas rada papildu problēmas laikā, kad dalībvalstu ekonomika joprojām atveseļojas no Covid-19 pandēmijas ietekmes.

(2)

Saskaņā ar savām kohēzijas politikas programmām dalībvalstis jau spēj finansēt plašu investīciju klāstu, kas domātas migrācijas problēmu risināšanai ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) un Eiropas Sociālā fonda (ESF) līdzekļiem, tostarp ar papildu resursiem, kas kā Atveseļošanas palīdzība kohēzijai un Eiropas teritorijām (REACT-EU) darīti pieejami, lai palīdzētu veicināt ar Covid-19 pandēmiju un tās sociālajām sekām saistītās krīzes seku pārvarēšanu un sagatavoties zaļai, digitālai un noturīgai ekonomikas atveseļošanai. Darbības var aptvert investīcijas tādās jomās kā sociālā iekļaušana, veselības aprūpe, izglītība, nodarbinātība, mājokļi un bērnu aprūpe, tostarp ar investīcijām infrastruktūrā, trūcīgu urbāno teritoriju atjaunošanā, darbībās, kas mazina migrantu izolāciju telpiskā un izglītības ziņā, un jaunuzņēmumos. Lai risinātu šādas migrācijas problēmas, dalībvalstis tām var pārvirzīt savās programmās atlikušos resursus. Papildus tam var izmantot Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (EAFVP), lai sagādātu pārtiku un pamata materiālo palīdzību personām, tostarp trešo valstu valstspiederīgajiem, kuras skar Krievijas Federācijas militārā agresija.

(3)

Lai gan uz papildu līdzekļiem, kas darīti pieejami kā REACT-EU, jau attiecas vairākas elastības iespējas to īstenošanas nolīgumos, ir jānodrošina, ka arī ERAF, ESF un EAFVP līdzekļus, kas paredzēti daudzgadu finanšu shēmā 2014.–2020. gadam, var izmantot elastīgāk. Ņemot vērā to, ka migrācijas problēmas, ko izraisījusi Krievijas Federācijas militārā agresija pret Ukrainu, ir jārisina steidzami, izdevumiem par darbībām, ar kurām risina minētās problēmas, vajadzētu būt attiecināmiem no dienas, kad minētā militārā agresijas sākās. Turklāt, lai programmās pieejamo finansējumu varētu izmantot ātri, būtu jāpalielina elastība, ar kādu šādām darbībām var izmantot ERAF un ESF līdzekļus ar nosacījumu, ka attiecīgā darbība ir saskaņā ar darbības programmu, kas vajadzības gadījumā grozīta. Minētajai elastībai būtu jāpapildina darbību papildu finansējuma iespējas, kas jau ir paredzētas. Būtu jāievieš arī vienkāršota kārtība, kādā ziņo par minēto darbību dalībnieku datiem.

(4)

Lai nodrošinātu, ka skartās personas palīdzību no EAFVP var saņemt bez liekas kavēšanās, ir lietderīgi atļaut dalībvalstīm dažus elementus darbības programmās, kas saņem atbalstu no EAFVP, grozīt bez prasības, ka jāpieņem Komisijas lēmums.

(5)

Lai maksimāli palielinātu pieejamā finansējuma ietekmi, saskaņā ar kohēzijas politiku sniegtajam atbalstam jo īpaši būtu jāpapildina Patvēruma, migrācijas un integrācijas fonda finansētās darbības.

(6)

Covid-19 pandēmijas sekas ir skārušas dalībvalstis līdz šim nepieredzētā veidā. Minētās pandēmijas vispārējā ietekme ir radījusi ļoti lielu slogu uz dalībvalstu budžetu, jo publiskās investīcijas, kas vajadzīgas to veselības aprūpes sistēmās un citās tautsaimniecības nozarēs, ir pēkšņi un būtiski pieaugušas. Turklāt tas radījis risku, ka tiks traucēts atbalsts vistrūcīgākajām personām. Tādējādi ir izveidojusies ārkārtas situācija, kas jārisina ar īpašiem pasākumiem.

(7)

Lai reaģētu uz Covid-19 uzliesmojuma ietekmi, Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (ES) Nr. 1301/2013 (3) un (ES) Nr. 1303/2013 (4) tika grozītas ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/460 (5) nolūkā pieļaut lielāku elastību ERAF, ESF un Kohēzijas fonda (“fondi”) un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda atbalstīto programmu īstenošanā. Tomēr, tā kā minētās krīzes nopietnā negatīvā ietekme uz Savienības tautsaimniecībām un sabiedrību pieņēmās spēkā, abas regulas tika grozītas vēlreiz ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/558 (6).

Turklāt, lai reaģētu uz krīzes ietekmi uz vistrūcīgākajām personām, ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/559 (7) tika grozīta arī Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 223/2014 (8), lai ieviestu īpašus EAFVP pasākumus, ar ko reaģē uz Covid-19 uzliesmojumu. Ar minētajiem grozījumiem tika nodrošināta ārkārtas papildu elastība, lai dalībvalstis varētu koncentrēties uz vajadzīgo rīcību šajā nepieredzētajā krīzē, palielinot iespēju mobilizēt neizmantoto atbalstu no fondiem un vienkāršojot ar programmu īstenošanu saistītos procedūras noteikumus nolūkā atsaukties uz vajadzību ātri reaģēt uz minēto krīzi. Ar secīgu Regulas (ES) Nr. 1303/2013 grozījumu, kas izdarīts ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2020/2221 (9), būtiski papildu līdzekļi tika darīti pieejami kā REACT-EU ar mērķi palīdzēt veicināt ar Covid-19 pandēmiju un tās sociālajām sekām saistītās krīzes seku pārvarēšanu un sagatavoties zaļai, digitālai un noturīgai ekonomikas atveseļošanai.

Tās pašas paketes ietvaros Regula (ES) Nr. 223/2014 tika grozīta arī ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) 2021/177 (10), lai dalībvalstis minētos papildu līdzekļus varētu mobilizēt vistrūcīgākajām personām EAFVP īstenošanas kontekstā.

(8)

Lai gan elastības iespējas un papildu resursi, kas sniegti attiecībā uz 2014.–2020. gada plānošanas periodu, ir palīdzējuši dalībvalstīm reaģēt uz krīzi un veikt atveseļošanas pasākumus, jaunu koronavīrusa variantu – jo īpaši omikrona varianta – parādīšanās, kā arī daudzviet īstenotā ierobežojumu pastiprināšana 2021. gada pēdējā ceturksnī joprojām radīja nopietnu negatīvu ietekmi uz dalībvalstu ekonomiku un sabiedrību un kavēja kohēzijas politikas programmu un EAFVP atbalstīto programmu normālu īstenošanu. Krievijas Federācijas nesenā militārā agresija un tās radītās migrācijas plūsmas ir saasinājušas minēto ietekmi un Savienības ekonomikas atveseļošanos var iedragāt vēl vairāk. Tāpēc saskaņā ar Regulā (ES) 2020/558 paredzēto iespēju ir nepieciešams izņēmuma kārtā pagarināt vienu no pasākumiem, kas ieviests ar minēto regulu, proti, iespēju 2020.–2021. grāmatvedības gada 100 % līdzfinansējuma likmi piemērot nākamajā grāmatvedības gadā.

(9)

Lai mazinātu slogu uz valstu budžetu, ko rada nepieciešamība reaģēt uz krīzes situāciju, paātrinātu programmu īstenošanu un nodrošinātu reģionu atveseļošanai nepieciešamās investīcijas, izņēmuma kārtā būtu jādod iespēja dalībvalstīm arī 2021./2022. grāmatvedības gadā piemērot 100 % līdzfinansējuma likmi programmās, ko atbalsta ERAF, ESF, Kohēzijas fonds vai EAFVP.

(10)

Lai 2022. un 2023. gadā ievērotu daudzgadu finanšu shēmas maksājumu maksimālos apjomus, attiecībā uz minētajiem gadiem būtu jānosaka maksimālais apjoms maksājumiem, kas izriet no 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošanas ERAF, Kohēzijas fonda vai ESF finansētajās programmās. Maksājumi, kurus minēto maksimālo apjomu piemērošanas rezultātā veikt nevarēs, Komisijai atkarībā no pieejamā finansējuma būtu jāveic pēc iespējas agrāk, vai nu apstiprinot pārskatus, vai arī veicot turpmākus maksājumus. Šādiem atliktiem maksājumiem nebūtu jāietekmē pārskatu apstiprināšana, un tiem nevajadzētu radīt nekādas citas sekas.

(11)

Ņemot vērā to, ka 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošana būtiski neietekmēs pašu darbības programmu saturu, ir lietderīgi ļaut to ātri īstenot bez Komisijas lēmuma, ar ko apstiprina dalībvalstu veiktos grozījumus darbības programmas finanšu tabulās. Tomēr dalībvalstij pārskatītās finanšu tabulas būtu jāpaziņo pirms galīgā maksājuma pieteikuma iesniegšanas par grāmatvedības gadu. Iespējamus izrietošus grozījumus, tostarp rādītāju vērtībās, var veikt kā daļu no turpmākiem programmas grozījumiem pēc grāmatvedības gada beigām.

(12)

Ņemot vērā to, ka šīs regulas mērķi, proti, ieviest elastības pasākumus attiecībā uz atbalsta sniegšanu no fondiem, nevar pietiekami labi sasniegt atsevišķās dalībvalstīs, bet ierosinātās darbības mēroga un iedarbības dēļ minēto mērķi var labāk sasniegt Savienības līmenī, Savienība var pieņemt pasākumus saskaņā ar Līgumu par Eiropas Savienību (LES) 5. pantā noteikto subsidiaritātes principu. Saskaņā ar minētajā pantā noteikto proporcionalitātes principu šajā regulā paredz vienīgi tos pasākumus, kas ir vajadzīgi minētā mērķu sasniegšanai.

(13)

Tāpēc Regulas (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 223/2014 būtu attiecīgi jāgroza.

(14)

Ņemot vērā, ka migrācijas problēmas, kas radušās Krievijas Federācijas nesenās militārās agresijas rezultātā, ir jārisina steidzami, un to, ka Covid-19 pandēmijas izraisītā sabiedrības veselības krīze turpinās, tiek uzskatīts par lietderīgu paredzēt izņēmumu attiecībā uz astoņu nedēļu laikposmu, kas minēts LES, Līgumam par Eiropas Savienības darbību un Eiropas Atomenerģijas kopienas dibināšanas līgumam pievienotā Protokola Nr. 1 par valstu parlamentu lomu Eiropas Savienībā 4. pantā.

(15)

Ņemot vērā nepieciešamību ļaut dalībvalstīm laikus grozīt savas programmas, lai 100 % līdzfinansējuma likmi varētu piemērot 2021./2022. grāmatvedības gadā, šai regulai būtu jāstājas spēkā steidzamības kārtā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī,

IR PIEŅĒMUŠI ŠO REGULU.

1. pants

Grozījumi Regulā (ES) Nr. 1303/2013

Regulu (ES) Nr. 1303/2013 groza šādi:

1)

regulas 25.a pantā iekļauj šādu punktu:

“1.a   Atkāpjoties no 60. panta 1. punkta un 120. panta 3. punkta pirmās un ceturtās daļas, izdevumiem, kas maksājuma pieteikumos deklarēti grāmatvedības gadā, kurš sākas 2021. gada 1. jūlijā un beidzas 2022. gada 30. jūnijā, vienam vai vairākiem prioritārajiem virzieniem programmā, ko atbalsta ERAF, ESF vai Kohēzijas fonds, var piemērot 100 % līdzfinansējuma likmi.

Atkāpjoties no 30. panta 1. un 2. punkta un 96. panta 10. punkta, 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošanai nav vajadzīgs Komisijas lēmums, ar ko apstiprina programmas grozījumu. Dalībvalsts paziņo Komisijai pārskatītās finanšu tabulas pēc tam, kad tās apstiprinājusi uzraudzības komiteja. Līdzfinansējuma likmi 100 % apmērā piemēro tikai tad, ja finanšu tabulas Komisijai saskaņā ar 135. panta 2. punktu ir paziņotas pirms pēdējā starpposma maksājuma pieteikuma iesniegšanas par grāmatvedības gadu, kas sākas 2021. gada 1. jūlijā un beidzas 2022. gada 30. jūnijā.

Kopējie papildu maksājumi, kas izriet no 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošanas, nepārsniedz 5 miljardus EUR 2022. gadā un 1 miljardu EUR 2023. gadā.

Komisija starpposma maksājumus veic, piemērojot attiecīgajiem prioritārajiem virzieniem noteikto līdzfinansējuma likmi, pirms otrajā daļā minētā paziņojuma. Atkāpjoties no 135. panta 5. punkta, Komisija pēc tam, kad ir saņemti visi galīgie starpposma maksājuma pieteikumi par 2021./2022. grāmatvedības gadu, izmaksā papildu summas, kas izriet no 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošanas, vajadzības gadījumā proporcionāli, lai ievērotu trešajā daļā noteiktos maksimālos apjomus.

Atkāpjoties no 139. panta 7. punkta, atlikušās summas, kas rodas, piemērojot 100 % līdzfinansējuma likmi, un ko trešajā daļā noteikto maksimālo apjomu dēļ nevar izmaksāt pēc pārskatu apstiprināšanas, izmaksā 2024. gadā vai vēlāk.”;

2)

regulas 65. panta 10. punktam pievieno šādu daļu:

“Atkāpjoties no 9. punkta, izdevumi par darbībām, ar kurām risina migrācijas problēmas, ko izraisījusi Krievijas Federācijas militārā agresija, ir attiecināmi no 2022. gada 24. februāra.”;

3)

regulas 98. pantam pievieno šādu punktu:

“4.   Darbības, ar kurām risina migrācijas problēmas, ko izraisījusi Krievijas Federācijas militārā agresija, var finansēt vai nu no ERAF, vai no ESF, pamatojoties uz noteikumiem, kas piemērojami otram fondam.

Šādos gadījumos minētās darbības plāno saskaņā ar minētā otrā fonda īpašo prioritāro virzienu, kas veicina tā attiecīgo investīciju prioritāšu īstenošanu.

Ja par darbībām, ko īsteno saskaņā ar īpašo prioritāro virzienu, kas minēts otrajā daļā, ir jāpaziņo dati par dalībniekiem, minēto datu pamatā ir informētas aplēses un tie attiecas tikai uz kopējo atbalstīto personu skaitu un bērnu skaitu, kas jaunāki par 18 gadiem.

Šis punkts neattiecas uz programmām, ko īsteno saskaņā ar mērķi “Eiropas teritoriālā sadarbība.”

2. pants

Grozījumi Regulā (ES) Nr. 223/2014

Regulu (ES) Nr. 223/2014 groza šādi:

1)

regulas 9. panta 4. punktam pievieno šādu daļu:

“Pirmo un otro daļu piemēro arī, lai grozītu tādus darbības programmas elementus, ar kuriem risina migrācijas problēmas, ko izraisījusi Krievijas Federācijas militārā agresija.”;

2)

regulas 20. pantā iekļauj šādu punktu:

“1.b   Atkāpjoties no 1. punkta, 100 % līdzfinansējuma likmi var piemērot izdevumiem, kuri maksājumu pieteikumos deklarēti grāmatvedības gadā, kas sākas 2021. gada 1. jūlijā un beidzas 2022. gada 30. jūnijā.

Atkāpjoties no 9. panta 1., 2. un 3. punkta, 100 % līdzfinansējuma likmes piemērošanai nav vajadzīgs Komisijas lēmums, ar ko apstiprina programmas grozījumu. Dalībvalsts paziņo Komisijai pārskatītās finanšu tabulas, kas minētas I pielikumā iekļauto darbības programmas paraugu 5.1. iedaļā. Līdzfinansējuma likmi 100 % apmērā piemēro tikai tad, ja finanšu tabulas Komisijai saskaņā ar 45. panta 2. punktu ir paziņotas pirms pēdējā starpposma maksājuma pieteikuma iesniegšanas par grāmatvedības gadu, kas sākas 2021. gada 1. jūlijā un beidzas 2022. gada 30. jūnijā.”;

3)

regulas 22. panta 4. punktam pievieno šādu daļu:

“Atkāpjoties no pirmās daļas, izdevumi par darbībām, ar kurām risina migrācijas problēmas, ko izraisījusi Krievijas Federācijas militārā agresija, ir attiecināmi no 2022. gada 24. februāra.”

3. pants

Stāšanās spēkā

Šī regula stājas spēkā nākamajā dienā pēc tās publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Šī regula uzliek saistības kopumā un ir tieši piemērojama visās dalībvalstīs.

Strasbūrā, 2022. gada 6. aprīlī

Eiropas Parlamenta vārdā –

priekšsēdētāja

R. METSOLA

Padomes vārdā –

priekšsēdētājs

C. BEAUNE


(1)  2022. gada 23. marta atzinums (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēts).

(2)  Eiropas Parlamenta 2022. gada 24. marta nostāja (Oficiālajā Vēstnesī vēl nav publicēta) un Padomes 2022. gada 4. aprīļa lēmums.

(3)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1301/2013 (2013. gada 17. decembris) par Eiropas Reģionālās attīstības fondu un īpašiem noteikumiem attiecībā uz mērķi “Investīcijas izaugsmei un nodarbinātībai” un ar ko atceļ Regulu (EK) Nr. 1080/2006 (OV L 347, 20.12.2013., 289. lpp.).

(4)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 1303/2013 (2013. gada 17. decembris), ar ko paredz kopīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu, Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un vispārīgus noteikumus par Eiropas Reģionālās attīstības fondu, Eiropas Sociālo fondu, Kohēzijas fondu un Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fondu un atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1083/2006 (OV L 347, 20.12.2013., 320. lpp.).

(5)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/460 (2020. gada 30. marts), ar kuru groza Regulas (ES) Nr. 1301/2013, (ES) Nr. 1303/2013 un (ES) Nr. 508/2014 attiecībā uz īpašiem pasākumiem, kas nepieciešami, lai piesaistītu investīcijas dalībvalstu veselības aprūpes sistēmās un citos to ekonomikas sektoros, reaģējot uz Covid-19 uzliesmojumu (Investīciju iniciatīva reaģēšanai uz koronavīrusu) (OV L 99, 31.3.2020., 5. lpp.).

(6)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/558 (2020. gada 23. aprīlis), ar ko Regulas (ES) Nr. 1301/2013 un (ES) Nr. 1303/2013 groza attiecībā uz īpašiem pasākumiem, lai nodrošinātu ārkārtas elastību Eiropas strukturālo un investīciju fondu izmantošanā, reaģējot uz Covid-19 uzliesmojumu (OV L 130, 24.4.2020., 1. lpp.).

(7)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/559 (2020. gada 23. aprīlis), ar ko Regulu (ES) Nr. 223/2014 groza attiecībā uz īpašu pasākumu ieviešanu Covid-19 uzliesmojuma risināšanai (OV L 130, 24.4.2020., 7. lpp.).

(8)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) Nr. 223/2014 (2014. gada 11. marts) par Eiropas atbalsta fondu vistrūcīgākajām personām (OV L 72, 12.3.2014., 1. lpp.).

(9)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2020/2221 (2020. gada 23. decembris), ar ko Regulu (ES) Nr. 1303/2013 groza attiecībā uz papildu resursiem un īstenošanas kārtību, lai palīdzētu veicināt ar Covid-19 pandēmiju un tās sociālajām sekām saistītās krīzes seku pārvarēšanu un sagatavoties zaļai, digitālai un noturīgai ekonomikas atveseļošanai (REACT-EU) (OV L 437, 28.12.2020., 30. lpp.).

(10)  Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (ES) 2021/177 (2021. gada 10. februāris), ar ko groza Regulu (ES) Nr. 223/2014 attiecībā uz īpašu pasākumu ieviešanu ar Covid-19 uzliesmojumu saistītās krīzes risināšanai (OV L 53, 16.2.2021., 1. lpp.).


Top