Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32010D0759

    2010/759/ES: Padomes Lēmums ( 2010. gada 2. decembris ) par kontroles pasākumu piemērošanu 4-metilmetkatinonam (mefedronam)

    OV L 322, 8.12.2010, p. 44–45 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2010/759/oj

    8.12.2010   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    L 322/44


    PADOMES LĒMUMS

    (2010. gada 2. decembris)

    par kontroles pasākumu piemērošanu 4-metilmetkatinonam (mefedronam)

    (2010/759/ES)

    EIROPAS SAVIENĪBAS PADOME,

    ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

    ņemot vērā Padomes Lēmumu 2005/387/TI (2005. gada 10. maijs) par informācijas apmaiņu, riska novērtējumu un kontroli attiecībā uz jaunām psihoaktīvām vielām (1) un jo īpaši tā 8. panta 3. punktu,

    ņemot vērā Eiropas Komisijas iniciatīvu,

    tā kā:

    (1)

    Riska novērtējuma ziņojumu par 4-metilmetkatinonu (mefedronu), pamatojoties uz Lēmuma 2005/387/TI 6. pantu, sagatavoja Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra paplašinātās Zinātniskās komitejas īpašā sanāksmē, un Komisija to saņēma 2010. gada 3. augustā.

    (2)

    Mefedrons ir sintētisks katinons, kuru likumīgi ražo un izplata galvenokārt Āzijā, kaut gan galīgā iepakošana, šķiet, notiek Eiropā. Mefedronu lielākoties pārdod pulvera veidā, kā arī kapsulu vai tablešu formā. Tas ir komerciāli pieejams internetā, “narkomānu veikalos” un no ielas tirgotājiem. Internetā mefedronu bieži reklamē kā “augu pārtiku”, “vannas sāli” vai “pētniecības ķimikāliju”. Ļoti reti tas tiek reklamēts kā “likumīgs eiforijas izraisītājs” (atļauta psihoaktīva viela), un parasti nav norāžu vai konkrētas informācijas par tā iespējamo psihoaktīvo ietekmi.

    (3)

    Mefedrona konkrēto ietekmi ir grūti novērtēt, jo to galvenokārt lieto kombinācijā ar tādām vielām kā alkohols un citi stimulanti. Tiek uzskatīts, ka mefedronam ir līdzīga fiziskā ietekme kā citām stimulējošām narkotikām, jo īpaši “ecstasy” (MDMA). Tomēr tā salīdzinoši īsais iedarbības laiks, kā rezultātā viela tiek lietota atkārtoti, vairāk līdzinās kokaīnam. Daži pierādījumi liecina, ka mefedronu var lietot kā alternatīvu neatļautajiem stimulantiem un ka tam ir augsta tendence tikt izmantotam ļaunprātīgi, kā arī iespēja izraisīt atkarību. Lai sīkāk izpētītu šīs narkotikas spēju izraisīt atkarību, ir vajadzīgi vairāki padziļināti pētījumi.

    (4)

    Savienībā ir ziņots par diviem nāves gadījumiem, kuros vienīgais nāves cēlonis ir mefedrons. Vēl vismaz 37 nāves gadījumos pēcnāves analīžu paraugos tika konstatēts mefedrons.

    (5)

    Divdesmit divas dalībvalstis ir ziņojušas par mefedrona pulvera vai tablešu konfiskāciju. Ir maz informācijas par to, ka mefedrons tiktu ražots vai izplatīts lielos apjomos, un par organizētās noziedzības iesaisti. Daži pierādījumi liecina, ka tur, kur mefedrons tiek kontrolēts, narkotika joprojām ir pieejama neatļautajā tirgū.

    (6)

    Mefedronam Savienībā nav konstatētas vai atzītas medicīniskas vērtības vai pielietojuma, kā arī nav norāžu, ka to var izmantot jebkādiem citiem likumīgiem mērķiem.

    (7)

    Apvienoto Nāciju Organizācijas sistēmā mefedrons šobrīd netiek un nav ticis novērtēts. Vienpadsmit dalībvalstis kontrolē mefedronu saskaņā ar narkotiku kontroles tiesību aktiem atbilstīgi savām saistībām saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropām vielām. Divas dalībvalstis mefedronam piemēro kontroles pasākumus saskaņā ar saviem tiesību aktiem zāļu jomā.

    (8)

    Riska novērtējums atklāj ierobežotus zinātniskus pierādījumus, un tajā norādīts, ka ir vajadzīgi turpmāki pētījumi par mefedrona vispārējiem veselības un sociālajiem riskiem. Tomēr, ņemot vērā tā stimulējošās īpašības, tā spēju lietotājos izraisīt atkarību, tā potenciālo pievilcību, veselības apdraudējumu, medicīniskas vērtības neesamību un līdz ar to vajadzību ievērot piesardzību, mefedrons būtu jākontrolē.

    (9)

    Tā kā vienpadsmit dalībvalstīs mefedrons jau tiek kontrolēts, kontroles piemērošana tam visā Savienībā var palīdzēt novērst problēmas pārrobežu tiesībaizsardzībā un tiesu iestāžu sadarbībā,

    IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

    1. pants

    Dalībvalstis veic vajadzīgos pasākumus saskaņā ar saviem tiesību aktiem, lai 4-metilmetkatinonam (mefedronam) piemērotu kontroles pasākumus un kriminālsodus, kā tas paredzēts to tiesību aktos, izpildot saistības saskaņā ar Apvienoto Nāciju Organizācijas 1971. gada Konvenciju par psihotropām vielām.

    2. pants

    Šis lēmums stājas spēkā nākamajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

    Briselē, 2010. gada 2. decembrī

    Padomes vārdā

    priekšsēdētājs

    M. WATHELET


    (1)  OV L 127, 20.5.2005., 32. lpp.


    Top