EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0121

2013/121/ES: Komisijas Lēmums ( 2013. gada 7. marts ) par drošības prasībām, kuras saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību jāiekļauj noteiktu bērniem paredzētu sēdekļu Eiropas standartos Dokuments attiecas uz EEZ

OV L 65, 8.3.2013, p. 23–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Šis dokuments ir publicēts īpašajā(-os) izdevumā(–os) (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/121(1)/oj

8.3.2013   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

L 65/23


KOMISIJAS LĒMUMS

(2013. gada 7. marts)

par drošības prasībām, kuras saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvu 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību jāiekļauj noteiktu bērniem paredzētu sēdekļu Eiropas standartos

(Dokuments attiecas uz EEZ)

(2013/121/ES)

EIROPAS KOMISIJA,

ņemot vērā Līgumu par Eiropas Savienības darbību,

ņemot vērā Eiropas Parlamenta un Padomes 2001. gada 3. decembra Direktīvu 2001/95/EK par produktu vispārēju drošību (1) un jo īpaši tās 4. panta 1. punkta a) apakšpunktu,

tā kā:

(1)

Produktus, kas atbilst valsts standartiem, kuros transponēti Eiropas standarti, kas izstrādāti saskaņā ar Direktīvu 2001/95/EK un uz ko publicētas atsauces Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī, var uzskatīt par drošiem.

(2)

Eiropas standarti būtu jāizstrādā, pamatojoties uz prasībām, kuru mērķis ir nodrošināt, lai produkti, kas atbilst šiem standartiem, atbilstu Direktīvas 2001/95/EK 3. pantā noteiktajām vispārējām drošības prasībām.

(3)

Būtu jāpārskata Eiropas standarti EN 14988-1:2006 (1. daļa. Drošības prasības) un EN 14988-2:2006 (2. daļa. Testa metodes) attiecībā uz bērnu augstajiem krēsliem. Būtu jāievieš stingrākas drošības prasības attiecībā uz nokrišanas un sapīšanās draudiem.

(4)

Eiropas standarts EN 1272:1998 (Drošības prasības un testa metodes) attiecībā uz krēsliem, kas piestiprināmi pie galda, nav norādīts Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī. Tāpēc pieņēmumu par drošību nevar izvirzīt, pamatojoties uz valsts standartiem, kuros transponēts minētais Eiropas standarts.

(5)

Nav Eiropas standartu attiecībā uz bērnu krēsliem vai attiecībā uz sēdekļiem, kas piestiprināmi uz krēsliem.

(6)

Tāpēc būtu jānosaka prasības, ar kurām tiktu nodrošināts, ka šādi bērnu sēdekļi atbilst Direktīvas 2001/95/EK 3. pantā noteiktajām vispārējām drošības prasībām.

(7)

Šajā lēmumā noteiktie pasākumi ir saskaņā ar Produktu vispārējās drošības komitejas atzinumu,

IR PIEŅĒMUSI ŠO LĒMUMU.

1. pants

Definīcijas

Šajā lēmumā piemēro šādas definīcijas:

a)

“uz krēsla piestiprināms sēdeklis” ir produkts, ko paredzēts piestiprināt uz pieauguša cilvēka krēsla, lai paaugstinātu tāda bērna sēdēšanas pozīciju, kurš nav vecāks par 36 mēnešiem un spēj patstāvīgi sēdēt;

b)

“bērnu krēsls” ir krēsls ar bērna vecumam pielāgotu izmēru, kas paredzēts novietošanai uz grīdas un viena bērna apsēdināšanai;

c)

“bērnu augstais krēsls” ir brīvstāvošs krēsls, ar ko 6–36 mēnešus vecs bērns tiek pacelts aptuveni pusdienu galda augstumā un kas paredzēts tāda bērna barošanai, kurš spēj patstāvīgi sēdēt, ja bērns šajā sēdvietā tiek pienācīgi nostiprināts;

d)

“pie galda piestiprināms krēsls” ir krēsls, ko parasti izmanto bērni, kuri spēj patstāvīgi sēdēt, un kas ir paredzēts piestiprināšanai pie galda vai citai horizontālai virsmai.

2. pants

Drošības prasības

Šā lēmuma 1. pantā noteiktajiem produktiem piemērojamās īpašās drošības prasības, kas jāiekļauj Eiropas standartos, kuri minēti Direktīvas 2001/95/EK 4. panta 1. punktā, ir izklāstītas šā lēmuma pielikumā.

3. pants

Stāšanās spēkā

Šis lēmums stājas spēkā divdesmitajā dienā pēc tā publicēšanas Eiropas Savienības Oficiālajā Vēstnesī.

Briselē, 2013. gada 7. martā

Komisijas vārdā

priekšsēdētājs

José Manuel BARROSO


(1)  OV L 11, 15.1.2002., 4. lpp.


PIELIKUMS

VISPĀRĒJAS DROŠĪBAS PRASĪBAS

Produkti nedrīkst apdraudēt bērnu un aprūpētāju drošību vai veselību, ja tie tiek izmantoti nolūkā, kādam tie paredzēti, vai paredzamā veidā un tiek ņemtas vērā iespējamās bērnu uzvedības izpausmes.

Ja viena veida krēslu iespējams pārvērst par cita veida krēslu (piemēram, augsto krēslu iespējams pārvērst par bērnu krēslu), šādam krēslam jāatbilst visām prasībām, ko piemēro attiecībā uz abiem minētajiem krēslu veidiem.

Produktu marķējumā vai uz produkta iesaiņojuma un produktam pievienotajā lietošanas pamācībā lietotāja uzmanība jāpievērš raksturīgākajiem ievainojumu gūšanas draudiem un riskiem, kas saistīti ar attiecīgo produktu lietošanu, un tam, kā novērst šos draudus un riskus. Tomēr produktu konstrukcijai jābūt iespējami drošai, un konstrukcijas drošumu nedrīkst kompensēt ar marķējumiem un brīdinājumiem.

Ķīmiskās prasības

Visiem 1. pantā minētajiem produktiem jāatbilst ES tiesību aktiem.

Uzliesmošanas īpašības

Produktos, kas noteikti 1. pantā, nedrīkst iekļaut bīstamus elementus, kas spēj strauji uzliesmot vidē, kurā atrodas bērns. Tāpēc tiem jābūt izgatavotiem no materiāliem, kam nav raksturīga pēkšņa uzliesmošana tiešas liesmas vai dzirksteļu iedarbībā. Šajā saistībā jāņem vērā EN 71-2 jaunākā redakcija.

Iespējami jāierobežo ķīmisko liesmu slāpētāju vielu izmantošana. Ja ķīmiskās liesmu slāpētājas vielas tiek izmantotas, to toksiskums produkta lietošanas laikā un iznīcināšana pēc produkta ekspluatācijas beigām nedrīkst apdraudēt lietotāja vai bērnu aprūpētāju veselību vai vidi.

Iepakojums

Elastīgi plastmasas maisi, kurus izmanto produkta iesaiņošanai un kuru atvēruma perimetrs pārsniedz bērna galvas apkārtmēru, nedrīkst radīt bērnam nosmakšanas draudus. Šāda iepakojuma vai pašlīmējoša iepakojuma (piemēram, iesaiņojošajai plēvei līdzīga iepakojuma) aizvēršanai nedrīkst izmantot savilces vai auklas.

Iepakojums, kurā iesaiņoti produkti, nedrīkst radīt aizsprostotas mutes un deguna izraisītas smakšanas draudus. Tāpēc plastmasas iepakojuma virsmai jābūt perforētai visos gadījumos, kad tas nav pretrunā nepieciešamībai nodrošināt aizsardzību pret mitrumu.

Uz maisiem ir skaidri jānorāda šāds (vai tamlīdzīgs) brīdinājums: “BRĪDINĀJUMS! Iepakojumu sargāt no bērniem, lai novērstu bērnu nosmakšanas gadījumus.” Uz šādiem maisiem ir arī jānorāda liels un saprotams apzīmējums vai diagramma, kas atspoguļo iespējamos draudus.

Ražotāja un importētāja identifikācijas informācija

Uz produkta vai, ja tas nav iespējams, uz produkta iepakojuma, vai produktam pievienotajā dokumentā ražotājiem (1) jānorāda savs nosaukums, reģistrētais tirdzniecības nosaukums vai reģistrētā preču zīme un kontaktadrese. Adresei jābūt tādai, kas norāda konkrētu vietu, kurā iespējams sazināties ar ražotāju (2).

Uz produkta vai, ja tas nav iespējams, uz produkta iepakojuma, vai produktam pievienotajā dokumentā importētājiem (3) jānorāda savs nosaukums, reģistrētais tirdzniecības nosaukums vai reģistrētā preču zīme un kontaktadrese (4).

ĪPAŠAS DROŠĪBAS PRASĪBAS

1.   UZ KRĒSLA PIESTIPRINĀMI SĒDEKĻI

1.1.   Darbības joma

Šīs drošības prasības piemēro attiecībā uz sēdekļiem, kas piestiprināmi uz krēsliem un paredzēti bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, kuri sver ne vairāk par 15 kg. Šīs drošības prasības neattiecas uz spilveniem, polsteriem un jebkuru produktu, kas paredzēts tam, lai nodrošinātu bērna pasīvo aizsardzību uz krēsla, nepaaugstinot bērna sēdēšanas pozīciju.

1.2.   Drošības prasības

Iesprūšanas draudi, ko rada spraugas un atveres

Uz krēsla piestiprināmiem sēdekļiem jābūt konstruētiem un ražotiem tā, lai būtu novērsta kādas bērna ķermeņa daļas iesprūšana.

Draudi, kas saistīti ar tāda sēdekļa augstuma regulēšanu, kurš piestiprināms uz krēsla

Uz krēsla piestiprināmiem sēdekļiem ar regulējamu sēdvietas augstumu jābūt aprīkotiem ar bloķēšanas mehānismu(-iem), kas nodrošina, ka uz krēsla piestiprināms sēdeklis saglabā normālas lietošanas pozīciju. Jānovērš iespēja nejauši atbrīvot bloķēšanas mehānismu(-us).

Ar kustīgajām daļām saistītie draudi

Kad uz krēsla piestiprināms sēdeklis ir sagatavots normālai lietošanai, nedrīkst būt brīvi pieejama neviena saspiešanas vai bīdes vieta, kas radusies, kustinot uz krēsla piestiprināmo sēdekli vai kādu tā daļu, bērnam pārvietojot sava ķermeņa svaru uz krēsla piestiprināmā sēdeklī vai pieliekot ārēju spēku (ko dara, piemēram, cits bērns, netīši aprūpētājs vai kāds mehānisms).

Salokāmiem uz krēsla piestiprināmiem sēdekļiem jābūt aprīkotiem ar tādu salocīšanas mehānismu, ko bērns nespēj darbināt un aprūpētājs netīši atbrīvot. Uz krēsla piestiprināmus sēdekļus nedrīkst būt iespējams sagatavot normālai lietošanai, neizmantojot bloķēšanas mehānismu.

Nokrišanas draudi

Kad uz krēsla piestiprināms sēdeklis ir sagatavots normālai lietošanai, tam jānodrošina, ka bērns tajā sēž un ka tas neapgāzīsies, bērnam noliecoties kādā virzienā. Lai novērstu to, ka bērns gūst ievainojumus, pieceļoties un izkrītot vai izslīdot no sēdekļa, kas piestiprināms uz krēsla, šādam sēdeklim jābūt konstruētam tā, lai sēdekļa pasīvās drošības sistēma neļautu bērnam piecelties un izkrist vai izslīdēt no sēdekļa.

Uz krēsla piestiprināmam sēdeklim jābūt aprīkotam ar pasīvās drošības sistēmu, ko iespējams noregulēt atbilstoši bērna izmēram, un šajā sistēmā jābūt iekļautam vismaz vidukļa un stakles pasīvās drošības aprīkojumam. Pasīvās drošības sistēmu nedrīkst būt iespējams izmantot, neizmantojot stakles pasīvās drošības aprīkojumu.

Pasīvās drošības sistēmām, siksnām, nostiprināšanas vietām un nostiprināšanas sistēmām nedrīkst būt tādu bojājumu, kas samazinātu to drošību un normālu darbību statiskas un dinamiskas mehāniskās slodzes apstākļos uz krēsla piestiprināma sēdekļa pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Kad sēdeklis ir piestiprināts uz krēsla un sagatavots lietošanai, sēdekļa atzveltnei jābūt novietotai pietiekami augstu. Sēdeklim arī jābūt aprīkotam ar roku balstiem tā sānos, kas novietoti pietiekami augstu, lai nodrošinātu, ka bērns neizkrīt no sēdekļa, ja noliecas kādā virzienā.

Sapīšanās draudi

Auklām, lentēm un līdzīgām detaļām, izņemot bērna pasīvās drošības sistēmu un sēdekļa piestiprināšanas sistēmu, kuras ir aizsniedzamas, sēžot uz krēsla piestiprināmā sēdeklī, jābūt tik garām, lai novērstu iespēju izveidot bīstamu cilpu ap bērna kaklu.

Monopavediena diegus nedrīkst izmantot kā auklas, lentes un līdzīgas detaļas vai kā cilpas vai šūšanas diegus.

Aizrīšanās draudi

Lai novērstu aizrīšanos, uz krēsla piestiprināmi sēdekļi nedrīkst būt aprīkoti ar tādām sīkām detaļām, kuru noņemšana bērnam ir pa spēkam un kuras ir pietiekami nelielas, lai pilnīgi ietilptu bērna mutē, neatkarīgi no tā, vai šo detaļu noņemšanai paredzēts izmantot kādu darbarīku.

Polsterējuma materiāli, ar ko bērns var aizrīties, nedrīkst kļūt pieejami bērnam, kad tiek pakļauti spēkam, ko bērns spēj piemērot. Šādi materiāli nedrīkst radīt papildu aizrīšanās draudus, kas pastāv, kad šādu materiālu elementi nav pietiekami lieli vai kad bērna piemērotā spēka ietekmē šie elementi kļūst pietiekami mazi vai pieejami bērnam.

Norīšanas draudi

Lai novērstu norīšanas draudus, uz krēsla piestiprināmi sēdekļi nedrīkst būt aprīkoti ar atdalāmām vai mazām detaļām, kuras bērnam ir pa spēkam atdalīt un kuras spēj izkļūt caur bērna barības vadu. Jebkurā gadījumā nedrīkst izmantot toksiskus materiālus vai virsmas pārklājumus.

Nosmakšanas draudi

Uz krēsla piestiprināmi sēdekļi nedrīkst būt aplīmēti ar plastikāta uzlīmēm, ko bērns spētu satvert un noplēst. Tie nedrīkst būt apstrādāti ar necaurlaidīgu aizsargpārklājumu, kas ir tik liels, ka varētu apklāt bērna muti un degunu, tādējādi radot nosmakšanas draudus.

Bīstamas malas, stūri un izvirzījumi

Visas uz krēsla piestiprināma sēdekļa atklātās malas, stūri un izvirzījumi ir jānoapaļo, un tie nedrīkst būt ar asumiem vai asām malām.

Virsmas

Ciktāl tas ir savienojams ar funkcijām, ko pilda uz krēsla piestiprināms sēdeklis, visām virsmām jābūt pietiekami gludām, lai tās neradītu nobrāzumus, iegriezumus, skrāpējumus, skrambas, apdegumus vai citus ievainojumus, kas nejauši radušies uz krēsla piestiprināma sēdekļa lietošanas laikā vai radušies bērna uzvedības dēļ.

Strukturālā viengabalainība

Uz krēsla piestiprināms sēdeklis nedrīkst sabrukt, vai tam nedrīkst būt bojājuma pazīmes vai pastāvīga deformācija, kas var samazināt sēdekļa drošumu un normālu darbību. Mehānismam(-iem), kas paredzēts(-i) uz krēsla piestiprināma sēdekļa augstuma regulēšanai, jānovērš iespēja, ka sēdekļa augstums mainās mehāniskas slodzes ietekmē, kam uz krēsla piestiprināms sēdeklis tiek pakļauts pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Sistēma sēdekļa piestiprināšanai pie krēsla

Piestiprināšanas sistēmai jābūt izstrādātai tā, lai uz krēsla piestiprināms sēdeklis tiktu piestiprināts gan pie krēsla atzveltnes, gan pie sēdvirsmas.

Piestiprināšanas sistēma, siksnas, nostiprināšanas vietas un nostiprināšanas sistēma nedrīkst saplīst, kļūt vaļīga vai notrūkt no savas stiprinājuma vietas mehāniskas slodzes ietekmē, kam tā tiek pakļauta pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Ar neatbilstošu izmēru saistīti draudi

Produkta informācijā jānorāda krēslu sēdvirsmu un atzveltņu izmēri, kuriem attiecīgais produkts ir piemērots.

1.3.   Drošības informācija, lietotāja rokasgrāmata un apzīmējumi

Drošības informācijai jābūt norādītai uz produkta un iekļautai lietošanas pamācībā.

Drošības informācijai jābūt sniegtai rakstiski tās valsts valodā(-ās), kurā uz krēsla piestiprināms sēdeklis tiek piedāvāts mazumtirdzniecībā, un ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību. Visiem apzīmējumiem jābūt salasāmiem, un visām uzlīmēm ar šādiem apzīmējumiem jābūt piestiprinātām tā, lai tās nevarētu viegli noplēst.

Drošības informācija

Būtiskā drošības informācija jāsniedz skaidri un saskatāmi. Tai jābūt skaidri izvietotai un redzamai arī pēc tam, kad sēdeklis ir piestiprināts uz pieaugušu cilvēku krēsla, un pirms bērna ievietošanas šādā sēdeklī. Informācijai jāsākas ar vārdu “BRĪDINĀJUMS!”, un tajā jābūt sniegtiem vismaz turpmāk minētajiem (vai tamlīdzīgiem) ziņojumiem:

“Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.”,

“Vienmēr izmantojiet bērnu pasīvās drošības sistēmas un sistēmas, kas paredzētas sēdekļa piestiprināšanai uz krēsla.”,

“Pirms lietojat uz krēsla piestiprināmu sēdekli, vienmēr pārbaudiet tā drošumu un stabilitāti.”,

“Šis produkts ir paredzēts bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, kuru svars nepārsniedz 15 kg un kuri spēj patstāvīgi sēdēt.”

Pirkuma informācija

Pircējam jāspēj skaidri saskatīt pirkuma informāciju produkta pārdošanas vietā. Šajā informācijā gan rakstiski, gan ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību jānorāda:

šāds (vai tamlīdzīgs) paziņojums: “Šis produkts ir paredzēts bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, kuru svars nepārsniedz 15 kg un kuri spēj patstāvīgi sēdēt.”,

produktam piemērotie pieaugušu cilvēku krēsla, sēdekļa un atzveltnes izmēri.

Lietotāja rokasgrāmata

Uz krēsla piestiprināmam sēdeklim jāpievieno lietotāja rokasgrāmata. Lietotāja rokasgrāmatā jāiekļauj šāda informācija:

šāds (vai tamlīdzīgs) paziņojums: “UZMANĪBU! SAGLABĀJIET TURPMĀKAI IZMANTOŠANAI.”,

uz krēsla piestiprināma sēdekļa pareizas un drošas montāžas un lietošanas norādījumi,

informācija par to, kāda veida pieaugušu cilvēku krēsliem ir iespējams piestiprināt uz krēsla piestiprināmu sēdekli un kāda veida krēsliem to nav iespējams piestiprināt.

Brīdinājumi lietotāja rokasgrāmatā jāsāk ar vārdu “BRĪDINĀJUMS!”, un tajos jābūt sniegtai vismaz turpmāk minētajai (vai tamlīdzīgai) informācijai:

“Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.”,

“Vienmēr izmantojiet bērnu pasīvās drošības sistēmas un sistēmas, kas paredzētas sēdekļa piestiprināšanai uz krēsla.”,

“Pirms lietojat uz krēsla piestiprināmu sēdekli, pārliecinieties par to, ka sistēma, kas paredzēta sēdekļa piestiprināšanai uz krēsla, ir pareizi nostiprināta un noregulēta.”,

“Pirms lietojat uz krēsla piestiprināmu sēdekli, vienmēr pārbaudiet tā drošumu un stabilitāti.”

Lietotāja rokasgrāmatā jāsniedz arī šāda informācija:

šāds (vai tamlīdzīgs) paziņojums: “Šis produkts ir paredzēts bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, kuru svars nepārsniedz 15 kg un kuri spēj patstāvīgi sēdēt.”,

produktam piemērotie pieaugušu cilvēku krēsla, sēdekļa un atzveltnes izmēri,

paziņojums par to, ka uz krēsla piestiprināmo sēdekli nedrīkst lietot, ja kāda tā detaļa ir salauzta vai saplēsta vai ja tam trūkst kādas detaļas,

paziņojums par to, ka drīkst izmantot vienīgi tos sēdekļa piederumus vai rezerves detaļas, ko apstiprinājis ražotājs,

tīrīšanas un apkopes ieteikumi.

2.   BĒRNU KRĒSLI

2.1.   Darbības joma

Šīs drošības prasības piemēro attiecībā uz bērnu krēsliem, kas paredzēti bērniem, kuri spēj patstāvīgi sēdēt. Šādi produkti ir ķebļi, krēsli (veidoti no šādām daļām: kājas, sēdēšanas pamatne, atzveltne) un krēsli ar roku balstiem (veidoti no šādām daļām: sēdēšanas pamatne, atzveltne un roku balsti), kas paredzēti izmantošanai telpās un ārpus tām. Šajā produktu grupā ietilpst arī šūpuļkrēsli un saliekamie krēsli. Minētās prasības piemēro arī attiecībā uz daudzfunkcionāliem produktiem, kurus iespējams pārvērst par bērnu krēsliem. Tās attiecas arī uz bērnu krēsliem, kas aprīkoti ar riteņiem. Arī tādiem produktiem, kurā bērnu krēsla funkcijas apvienotas ar citām funkcijām (piemēram, ar uzglabāšanas funkciju), jāatbilst šīm prasībām.

2.2.   Drošības prasības

Iesprūšanas draudi, ko rada spraugas un atveres

Bērnu krēsliem ir jābūt konstruētiem un ražotiem tā, lai būtu novērsta ķermeņa locekļu, pēdu un roku iesprūšana un, ciktāl tas ir iespējams, arī pirkstu iesprūšana spraugās un atverēs.

Salokāmajiem bērnu krēsliem jābūt konstruētiem un ražotiem tā, lai būtu novērsta pirkstu iesprūšana.

Bērnu krēsli nedrīkst būt tik smagi, lai zem tiem varētu tikt iespiesta bērna galva vai ķermeņa loceklis.

Ar kustīgajām daļām saistītie draudi

Kad bērnu krēsls ir sagatavots normālai lietošanai atbilstīgi ražotāja norādījumiem, tam nedrīkst būt bīstamu kustīgu daļu.

Mēbeļu ritenīši un riteņi

Bērnu krēsliem, kas aprīkoti ar riteņiem vai mēbeļu ritenīšiem, jābūt konstruētiem tā, lai nepasliktinātu šo krēslu stabilitāti.

Nokrišanas draudi

Bērnu krēsliem jābūt pietiekami stabiliem, lai novērstu iespēju, ka krēsls apgāžas brīdi, kad uz tā sēž bērns.

Stabilitāte

Bērnu krēsliem jābūt stabiliem.

Aizrīšanās draudi

Lai novērstu aizrīšanās draudus, bērnu krēslus nedrīkst aprīkot ar sīkām detaļām, ko bērnam ir pa spēkam atdalīt no krēsla un kas pilnīgi ietilpst bērna mutē. Polsterējuma materiāli, ar ko bērns var aizrīties, nedrīkst kļūt pieejami bērnam, kad tiek pakļauti spēkam, ko bērns spēj piemērot. Tie nedrīkst radīt papildu aizrīšanās draudus, kas pastāv, kad šādu materiālu elementi nav pietiekami lieli vai kad bērna piemērotā spēka ietekmē šie elementi kļūst pietiekami mazi vai pieejami bērnam.

Nosmakšanas draudi

Bērnu krēsli nedrīkst būt aplīmēti ar plastikāta uzlīmēm, ko bērnam būtu pa spēkam noplēst. Tie nedrīkst būt apstrādāti ar necaurlaidīgu aizsargpārklājumu, kas ir tik liels, ka varētu apklāt bērna muti un degunu, tādējādi radot nosmakšanas draudus.

Norīšanas draudi

Lai novērstu norīšanas draudus, bērnu krēsli nedrīkst būt aprīkoti ar atdalāmām vai mazām detaļām, kuras bērnam ir pa spēkam atdalīt un kuras spēj izkļūt caur bērna barības vadu. Jebkurā gadījumā nedrīkst izmantot toksiskus materiālus vai virsmas pārklājumus.

Virsmas

Ciktāl tas ir savienojams ar bērnu krēsla funkcijām, visām virsmām jābūt pietiekami gludām, lai tās neradītu nobrāzumus, iegriezumus, skrāpējumus, skrambas, apdegumus vai citus ievainojumus, kas nejauši radušies krēsla lietošanas laikā vai radušies bērna uzvedības dēļ.

Bīstamas malas

Bērnu krēsliem nedrīkst būt asumi vai asas malas. Atklātajām malām un stūriem jābūt noapaļotiem vai nošķeltiem. To virsmā nedrīkst būt asumi vai izvirzījumi, kas rada saduršanās draudus.

Strukturālā viengabalainība

Bērnu krēsliem un to daļām, piemēram, sēdēšanas pamatnei, atzveltnei un kājām, jāspēj izturēt mehānisko slodzi, kurai tās tiek pakļautas pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

2.3.   Drošības informācija

Brīdinājumos un lietošanas norādījumos vecāki vai aprūpētāji jāinformē par to, ka zem loga novietotus bērnu krēslus bērns var izmantot kā pakāpienu, lai aizsniegtos līdz logam, un ka tādējādi pastāv risks, ka bērns izkrīt pa logu.

Drošības informācijai jābūt sniegtai rakstiski tās valsts valodā(-ās), kurā bērnu krēsls tiek piedāvāts mazumtirdzniecībā, un ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību. Visiem apzīmējumiem jābūt salasāmiem, un visām uzlīmēm ar šādiem apzīmējumiem jābūt piestiprinātām tā, lai tās nevarētu viegli noplēst.

3.   BĒRNU AUGSTIE KRĒSLI

3.1.   Darbības joma

Šīs drošības prasības piemēro attiecībā uz augstajiem krēsliem, kas paredzēti bērniem, kuri spēj patstāvīgi sēdēt un kuru svars nepārsniedz 15 kg, vecuma grupā no aptuveni 6 mēnešiem līdz 36 mēnešiem. Ja bērnu augstie krēsli ir konstruēti tā, lai tos varētu pārvēst par bērnu krēsliem, tiem jāatbilst arī drošības prasībām, ko piemēro attiecībā uz bērnu krēsliem.

Ja augstā krēsla konstrukcijā ir iekļautas noņemamas detaļas (piemēram, paplāte vai kāju balsts), šīs drošības prasības attiecas gan uz augsto krēslu ar šīm detaļām, gan uz augsto krēslu bez tām.

Produktiem, kas paredzēti arī rotaļām (piemēram, augsto krēslu iespējams pārvērst par šūpuļzirgu), jāatbilst Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 2009/48/EK (5) par rotaļlietu drošumu prasībām.

3.2.   Drošības prasības

Vispārīga informācija

Savienojošās skrūves, ko izmanto tiešajai stiprināšanai (piemēram, pašvītņgriezes skrūves), nedrīkst izmantot tādas daļas montāžā, ko paredzēts noņemt vai atbrīvot gadījumos, kad augstais krēsls tiek izjaukts pārvadāšanas vai uzglabāšanas nolūkā.

Atklātas malas un izvirzītas daļas ir jānoapaļo vai jānošķeļ, un tām nedrīkst būt asumi vai asas malas.

Nokrišanas draudi

Lai novērstu to, ka bērns gūst ievainojumus, pieceļoties un izkrītot vai izslīdot no augstā krēsla, šādam krēslam jābūt konstruētam tā, lai krēsla pasīvās drošības sistēma neļautu bērnam piecelties un izkrist vai izslīdēt no krēsla.

Augstajam krēslam jābūt aprīkotam ar pasīvās drošības sistēmu, ko iespējams noregulēt atbilstoši bērna izmēriem, un šajā sistēmā jābūt iekļautam vismaz vidukļa un stakles pasīvās drošības aprīkojumam. Pasīvās drošības sistēmu nedrīkst būt iespējams izmantot, neizmantojot stakles pasīvās drošības aprīkojumu.

Pasīvās drošības sistēma, siksnas, nostiprināšanas vietas un nostiprināšanas sistēmas nedrīkst saplīst, kļūt vaļīgas vai notrūkt no savas stiprinājuma vietas bērna piemērota iekšēja un ārēja spēka ietekmē.

Pasīvās drošības sistēmas konstrukcijā jābūt ņemtām vērā visām iespējamām bērna kustībām augstajā krēslā.

Augstajam krēslam jābūt aprīkotam ar pietiekami augstu atzveltni. Krēslam arī jābūt aprīkotam ar roku balstiem tā sānos, kas novietoti pietiekami augstu, lai nodrošinātu, ka bērns neizkrīt no krēsla arī tad, ja noliecas kādā virzienā.

Lai nepieļautu, ka bērns gūst ievainojumus, grūžot un/vai spiežot pēdas pret galdu un tādējādi panākot, ka augstais krēsls krīt virzienā uz aizmuguri, augstais krēsls jākonstruē tā, lai tas būtu tik stabils, ka šādi krišanas draudi nepastāv.

Sapīšanās draudi

Augstie krēsli nedrīkst būt aprīkoti ar auklām, lentēm vai līdzīgām detaļām (izņemot pasīvās drošības sistēmu), kas rada sapīšanās draudus.

Iesprūšanas draudi, ko rada spraugas un atveres

Bērnu augstajiem krēsliem jābūt konstruētiem un ražotiem tā, lai būtu novērsta kādas bērna ķermeņa daļas iesprūšana.

Ar kustīgajām daļām saistītie draudi

Lai novērstu bīdes un saspiešanas risku, jānovērš bīdes un saspiešanas vietas. Ja bīdes un saspiešanas vietas nav iespējams novērst funkcionālu apsvērumu dēļ, jāveic atbilstoši pasākumi, lai nodrošinātu šo vietu drošumu.

Visām augstā krēsla daļām, ko iespējams salocīt vai noņemt, jābūt noslēgtām tā, lai bērns, kurš izmanto produktu, vai cits bērns nespētu tās atdarīt un lai pieaugušais tās nevarētu netīši atdarīt.

Salokāmo augsto krēslu bloķēšanas mehānismi

Bloķēšanas mehānismi ir nepieciešami, lai novērstu iespēju, ka augstais krēsls salokās brīdī, kad tajā sēž bērns, vai arī brīdī, kad bērns tiek ievietots augstajā krēslā vai izņemts no tā.

Lai novērstu draudus, ko rada augstā krēsla nepareiza lietošana, krēsla patvaļīgu salocīšanos novērš, izmantojot augstajā krēslā sēdošā bērna svaru vai arī nodrošinot, ka augstā krēsla lietošanas laikā automātiski ieslēdzas vismaz viens bloķēšanas mehānisms.

Jānovērš iespēja, ka bērni netīši atbrīvo vai darbina bloķēšanas mehānismus.

Visiem bloķēšanas mehānismiem jāspēj precīzi darboties arī tad, kad tie tiek pakļauti statiskai un dinamiskai mehāniskajai slodzei pamatoti paredzamas augstā krēsla lietošanas laikā.

Aizrīšanās draudi

Neviena detaļa, ko bērnam varētu būt pa spēkam atdalīt no produkta, nedrīkst būt tik maza, lai pilnīgi ietilptu bērna mutē. Neviena detaļa, ko iespējams noņemt, neizmantojot darbarīku, nedrīkst būt tik maza, lai pilnīgi ietilptu bērna mutē. Polsterējuma materiāli, ar ko bērns var aizrīties, nedrīkst kļūt pieejami bērnam, kad tiek pakļauti spēkam, ko bērns spēj piemērot. Turklāt tie nedrīkst radīt papildu aizrīšanās draudus, kas pastāv, kad šādu materiālu elementi nav pietiekami lieli vai kad bērna piemērotā spēka ietekmē šie elementi kļūst pietiekami mazi vai pieejami bērnam.

Pasīvās drošības sistēma

Augstajam krēslam jābūt konstruētam tā, lai nodrošinātu bērna atrašanos sēdus stāvoklī un nepieļautu, ka bērns krīt, pieceļoties kājās vai zaudējot līdzsvaru, un šim nolūkam jāizmanto pasīvās drošības sistēma, kas veidota no stakles pasīvās drošības aprīkojuma un horizontāla elementa vai iekšējām drošības siksnām. Ja augstais krēsls ir aprīkots ar atgāžamu atzveltni, tam jābūt aprīkotam ar iekšējām drošības siksnām.

Statiskā un dinamiskā mehāniskā slodze augstā krēsla saprātīgas un paredzamas lietošanas laikā nedrīkst radīt tādus pastāvīgus bojājumus stakles pasīvās drošības aprīkojumam, jostām un iekšējām drošības siksnām, kas samazina to drošumu un apdraud to normālu darbību.

Ja augstais krēsls ir aprīkots ar drošības siksnu vai jostu stiprinājuma punktiem, statiskā vai dinamiskā mehāniskā slodze, kas pastāv augstā krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā, nedrīkst tiem radīt pastāvīgus bojājumus, kas samazinātu to drošumu un apdraudētu normālu darbību.

Ja augstais krēsls ir aprīkots ar iekšējās drošības siksnām vai jostu, tām jābūt regulējamām un statiskā un dinamiskā mehāniskā slodze, kas pastāv augstā krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā, nedrīkst tai radīt pastāvīgus bojājumus, kas samazinātu tās drošumu un apdraudētu normālu darbību.

Sānu aizsardzības līdzekļi

Augstajam krēslam jābūt aprīkotam ar roku balstiem krēsla sānos vai ar citiem sānu aizsardzības līdzekļiem.

Atzveltne

Augstajam krēslam jābūt aprīkotam ar atzveltni, kas ir pietiekami augsta, lai nodrošinātu, ka bērns neizkrīt no augstā krēsla arī tad, ja noliecas kādā virzienā.

Atgāžama atzveltne

Mehānismi, kas nodrošina iespēju noregulēt augstā krēsla atzveltnes stāvokli, nedrīkst mainīt pozīciju statiskas vai dinamiskas mehāniskās slodzes ietekmē, kas pastāv augstā krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Mēbeļu ritenīši un riteņi

Augstajiem krēsliem, kas aprīkoti ar riteņiem vai mēbeļu ritenīšiem, jābūt konstruētiem tā, lai nesamazinātu šo krēslu stabilitāti.

Strukturālā viengabalainība

Augstā krēsla funkcijas nedrīkst pasliktināties statiskas vai dinamiskas mehāniskās slodzes ietekmē, kas pastāv augstā krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Augstais krēsls nedrīkst sabrukt un bloķēšanas mehānismam jāpaliek saslēgtam arī statiskas vai dinamiskas mehāniskās slodzes ietekmē, kas pastāv augstā krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Stabilitāte

Ja augstā krēsla konstrukcijā ir iekļautas noņemamas daļas (piemēram, paplāte vai kāju balsts), šīs drošības prasības attiecas gan uz augsto krēslu ar šīm daļām, gan uz augsto krēslu bez tām.

Kad augstais krēsls tiek pakļauts statiskai un dinamiskai mehāniskai slodzei krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā, tas nedrīkst gāzties uz sāniem, uz aizmuguri vai uz priekšu.

3.3.   Drošības informācija, lietotāja rokasgrāmata un apzīmējumi

Vispārīga informācija

Drošības informācijai jābūt sniegtai rakstiski tās valsts valodā(-ās), kurā augstais krēsls tiek piedāvāts mazumtirdzniecībā, un ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību. Visiem apzīmējumiem jābūt salasāmiem, un visām uzlīmēm ar šādiem apzīmējumiem jābūt piestiprinātām tā, lai tās nevarētu viegli noplēst produkta pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

Drošības informācija

Drošības informācija jāsniedz skaidri un saskatāmi. Informācijai jāsākas ar vārdu “BRĪDINĀJUMS!”, un tajā jābūt sniegtiem vismaz turpmāk minētajiem (vai tamlīdzīgiem) ziņojumiem:

“Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.”,

“Vienmēr izmantojiet pasīvās drošības sistēmu.”,

“Pirms augstā krēsla lietošanas vienmēr pārbaudiet tā drošumu un stabilitāti.”

Pirkuma informācija

Pircējam jāspēj skaidri saskatīt pirkuma informāciju produkta pārdošanas vietā. Šajā informācijā gan rakstiski, gan ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību jānorāda vismaz turpmākais (vai tamlīdzīgs) paziņojums: “Šis produkts ir paredzēts bērniem līdz 36 mēnešu vecumam, kuru svars nepārsniedz 15 kg un kuri spēj patstāvīgi sēdēt.” Papildu drošības informācija jāsniedz, ja produktu iespējams pārveidot, proti, izmantot rotaļās vai pārvērst par bērnu krēslu, ko iespējams noregulēt atbilstoši bērna attīstības posmam (funkcija “augt kopā ar bērnu”).

Apzīmējumi

Augstie krēsli ir noturīgi jāmarķē ar šādu (vai tamlīdzīgu) brīdinājumu: “BRĪDINĀJUMS! NEATSTĀJIET BĒRNU BEZ UZRAUDZĪBAS.” Šis brīdinājums jāpapildina ar atbilstošu piktogrammu.

Lietotāja rokasgrāmata

Lietotāja rokasgrāmatā jāsniedz norādījumi par augstā krēsla izmantošanu, un tie jāsāk ar paziņojumu “UZMANĪBU! SAGLABĀJIET TURPMĀKAI IZMANTOŠANAI” vai ar tamlīdzīgu paziņojumu.

Norādījumos jāiekļauj turpmākie (vai tamlīdzīgi) brīdinājumi, sākot tos ar vārdu “BRĪDINĀJUMS!”:

“Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.”,

“Nelietojiet augsto krēslu, ja visas tā daļas nav pareizi samontētas un noregulētas.”

Lietotāja rokasgrāmatā jāsniedz arī šādi brīdinājumi:

pārliecinieties, ka drošības siksnas ir pareizi nostiprinātas,

ņemiet vērā risku, ko augstā krēsla tuvumā var radīt atklāta liesma vai citi spēcīga karstuma avoti, piemēram, elektriskās sildierīces, gāzes sildierīces un citas ierīces.

Lietotāja rokasgrāmatā jāiekļauj šāda drošības informācija:

montāžas rasējums, visu detaļu un krēsla montāžai nepieciešamo darbarīku saraksts un/vai apraksts un aizbīdņu un citu bloķēšanas mehānismu diagramma,

paziņojums par to, ka augstajā krēslā drīkst sēdināt tikai tādu bērnu, kurš spēj pastāvīgi sēdēt,

paziņojums par to, ka augsto krēslu nedrīkst lietot, ja kāda tā detaļa ir salauzta vai saplēsta vai ja tam trūkst kādas detaļas,

tīrīšanas un apkopes ieteikumi.

4.   PIE GALDA PIESTIPRINĀMI KRĒSLI

4.1.   Darbības joma

Šīs drošības prasības piemēro attiecībā uz krēsliem, kas piestiprināmi pie galda un paredzēti bērniem, kuri spēj pastāvīgi sēdēt (bērniem no sešu mēnešu vecuma) un sver ne vairāk par 15 kg.

4.2.   Drošības prasības

Vispārīga informācija

Pie galda piestiprināms krēsls jāmontē tā, lai novērstu risku, ka bērns vai aprūpētājs iespiež kādu ķermeņa daļu, sagriežas vai gūst citus ievainojumus.

Iesprūšanas draudi, ko rada spraugas un atveres

Lai novērstu iesprūšanu, pie galda piestiprināmi krēsli nedrīkst būt veidoti no atvērtām caurulēm vai tiem nedrīkst būt spraugas vai atveres, kurās bērns varētu gūt ievainojumu.

Pie galda piestiprināmu krēslu konstrukcijai jābūt tādai, lai bērns nevarētu izkrist caur krēsla spraugām un atverēm.

Bīstamas malas, stūri un izvirzījumi

Visas pie galda piestiprināma krēsla atklātās malas, stūri un izvirzījumi ir jānoapaļo un jānošķeļ, un tie nedrīkst būt ar asumiem vai ar asām malām.

Aizrīšanās draudi

Lai novērstu aizrīšanos, krēsli nedrīkst būt aprīkoti ar tādām sīkām detaļām, kuru noņemšana ir pa spēkam bērnam un kuras ir pietiekami nelielas, lai pilnīgi ietilptu bērna mutē, neatkarīgi no tā, vai šo detaļu noņemšanai paredzēts izmantot kādu darbarīku.

Polsterējuma materiāli, ar ko bērns var aizrīties, nedrīkst kļūt pieejami bērnam, kad tiek pakļauti spēkam, ko bērns spēj piemērot. Turklāt tie nedrīkst radīt papildu aizrīšanās draudus, kas pastāv, kad šādu materiālu elementi nav pietiekami lieli vai kad bērna piemērotā spēka ietekmē šie elementi kļūst pietiekami mazi vai pieejami bērnam.

Norīšanas draudi

Lai novērstu norīšanas draudus, kas rodas pie galda piestiprināma krēsla nepareizas lietošanas dēļ, šāds krēsls nedrīkst būt aprīkots ar atdalāmām vai mazām detaļām, kuras bērnam ir pa spēkam atdalīt un kuras spēj izkļūt caur bērna barības vadu.

Nosmakšanas draudi

Krēsli nedrīkst būt aplīmēti ar plastikāta uzlīmēm, ko bērns spētu satvert un noplēst. Tie nedrīkst būt apstrādāti ar necaurlaidīgu aizsargpārklājumu, kas ir tik liels, ka varētu apklāt bērna muti un degunu, tādējādi radot nosmakšanas draudus.

Pašvītņgriezes skrūves

Savienojošās skrūves (piemēram, pašvītņgriezes skrūves) nedrīkst izmantot tādas daļas piestiprināšanai, ko paredzēts noņemt vai atbrīvot gadījumos, kad pie galda piestiprināms krēsls tiek izjaukts pārvadāšanas vai uzglabāšanas nolūkā.

Ar kustīgajām daļām saistītie draudi

Kad pie galda piestiprināms krēsls ir sagatavots normālai lietošanai atbilstīgi ražotāja norādījumiem, tam nedrīkst būt bīstamu kustīgu daļu.

Nokrišanas draudi

Lai novērstu to, ka bērns gūst ievainojumus, pieceļoties un izkrītot vai izslīdot no krēsla, kas piestiprināms pie galda, šādam krēslam jābūt konstruētam tā, ka krēsla pasīvās drošības sistēma neļautu bērnam piecelties un izkrist vai izslīdēt no krēsla.

Augstajam krēslam jābūt aprīkotam ar pasīvās drošības sistēmu, ko iespējams noregulēt atbilstoši bērna izmēram, un šajā sistēmā jābūt iekļautam vismaz vidukļa un stakles pasīvās drošības aprīkojumam. Pasīvās drošības sistēmu nedrīkst būt iespējams izmantot, neizmantojot stakles pasīvās drošības aprīkojumu.

Pasīvās drošības sistēma, siksnas, nostiprināšanas vietas un nostiprināšanas sistēmas nedrīkst saplīst, kļūt vaļīgas vai notrūkt no savas stiprinājuma vietas bērna piemērota iekšējā un ārējā spēka ietekmē.

Pasīvās drošības sistēmas konstrukcijā jābūt ņemtām vērā visām iespējamām bērna kustībām pie galda piestiprināmā krēslā.

Kad pie galda piestiprināms krēsls ir sagatavots lietošanai, krēsla atzveltnei jābūt novietotai pietiekami augstu. Krēslam arī jābūt aprīkotam ar roku balstiem tā sānos, kas novietoti pietiekami augstu, lai nodrošinātu, ka bērns neizkrīt no krēsla arī tad, ja noliecas kādā virzienā.

Kāju balsti

Pie galda piestiprināmus krēslus neaprīko ar kāju balstiem.

Noņemami sēdekļi

Ja sēdekli iespējams noņemt no krēsla karkasa, ierīcēm, ar kurām sēdeklis tiek piestiprināts pie rāmja, jābūt konstruētām tā, lai novērstu iespēju, ka sēdeklis tiek netīši atdalīts no karkasa.

Sēdeklim jāpaliek savienotam ar karkasu arī tad, ja pie galda piestiprināma krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā tas tiek pakļauts mehāniskas slodzes ietekmei.

Strukturālā viengabalainība

Pie galda piestiprināma krēsla pamatoti paredzamas lietošanas laikā statiskā un dinamiskā mehāniskā slodze nedrīkst radīt pie galda piestiprināmam krēslam pastāvīgus bojājumus, kas samazina tā drošumu un pasliktina normālu darbību.

Stiprinājumi

Ar stiprinājumiem jānodrošina, ka pie galda piestiprināms krēsls tiek nekustīgi piestiprināts pie atbalsta virsmas. Pie galda piestiprināma krēsla stiprinājumiem jābūt noturīgiem pret lēkāšanu.

Stabilitāte

Pie galda piestiprināmi krēsli nedrīkst salocīties vai apgāzties statiskas un dinamiskas mehāniskās slodzes ietekmē, kurai tie tiek pakļauti pamatoti paredzamas lietošanas laikā.

4.3.   Drošības informācija, lietotāja rokasgrāmata un apzīmējumi

Vispārīga informācija

Drošības informācijai jābūt norādītai uz produkta un iekļautai lietošanas pamācībā.

Drošības informācijai jābūt sniegtai rakstiski tās valsts valodā(-ās), kurā pie galda piestiprināmais krēsls tiek piedāvāts mazumtirdzniecībā, un ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību. Visiem apzīmējumiem jābūt salasāmiem, un visām uzlīmēm ar šādiem apzīmējumiem jābūt piestiprinātām tā, lai tās nevarētu viegli noplēst.

Pirkuma informācija

Pircējam jāspēj skaidri saskatīt pirkuma informāciju produkta pārdošanas vietā. Šajā informācijā gan rakstiski, gan ar pašsaprotamu piktogrammu starpniecību jānorāda:

šāds (vai tamlīdzīgs) paziņojums: “Šis produkts ir paredzēts bērniem, kuru svars nepārsniedz 15 kg un kuri spēj pastāvīgi sēdēt.”,

pie galda piestiprināmā krēsla atbalsta plaknes izmēri.

Jāsniedz arī šāda informācija:

“Pie galda piestiprināmais krēsls nav piemērots visiem galdiem. Nestipriniet krēslu pie galdiem ar stikla virsmu, pie galdiem ar nenostiprinātu galda virsmu, pie nolokāmajām galda virsmas daļām, pie galdiem ar vienu kāju, pie kāršu galdiem vai pie tūrisma galdiem.”

Apzīmējumi

Uz krēsla, kas paredzēts piestiprināšanai pie galda, jābūt saskatāmi un noturīgi norādītai šādai informācijai:

brīdinājumam “BRĪDINĀJUMS! Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.” jābūt redzamam pie galda piestiprināmā krēsla lietošanas laikā,

brīdinājums “BRĪDINĀJUMS! Vienmēr izmantojiet bērnu pasīvās drošības sistēmas un sistēmas, kas paredzētas krēsla piestiprināšanai pie galda.”,

brīdinājums “BRĪDINĀJUMS! Pirms lietojat pie galda piestiprināmu krēslu, vienmēr pārbaudiet tā drošumu un stabilitāti.”,

paziņojums “Maksimālais pieļaujamais svars: 15 kg.”

Lietotāja rokasgrāmata

Lietotāja rokasgrāmatā ir jāsniedz norādījumi par pareizu un drošu pie galda piestiprināmu krēslu montāžu. Šiem norādījumiem jābūt precīziem un nepārprotamiem, un tajos jāiekļauj vismaz šādi (vai tamlīdzīgi) paziņojumi:

“Pirms lietošanas uzmanīgi izlasiet norādījumus un saglabājiet tos turpmākai izmantošanai. Ja neievērosiet norādījumus, jūsu bērns var gūt ievainojumus.”,

“Pie galda piestiprināmais krēsls nav piemērots bērniem, kuri nespēj pastāvīgi sēdēt.”,

“BRĪDINĀJUMS! Nekad neatstājiet bērnu bez uzraudzības.”,

“Vienmēr izmantojiet bērnu pasīvās drošības sistēmas un sistēmas, kas paredzētas krēsla piestiprināšanai pie galda.”,

“Pirms lietojat pie galda piestiprināmu krēslu, vienmēr pārbaudiet tā drošumu un stabilitāti.”,

“Pie galda piestiprināmais krēsls nav piemērots visiem galdiem. Nestipriniet krēslu pie galdiem ar stikla virsmu, pie galdiem ar nenostiprinātu galda virsmu, pie nolokāmajām galda virsmas daļām, pie galdiem ar vienu kāju, pie kāršu galdiem vai pie tūrisma galdiem.”,

“Pārbaudiet, vai galds neapgāzīsies, ja tiks lietots pie tā piestiprināts krēsls.”,

“Neapklājiet atbalsta virsmas ar galdautiem vai neizmantojiet citus priekšmetus, kas var traucēt nostiprināšanas elementu atbilstīgai darbībai. Uzturiet galda konstrukciju un virsmu tīru un sausu.”,

“Pie galda piestiprināmo krēslu nedrīkst lietot bērni, kuru svars pārsniedz 15 kg.”,

“Regulāri pārbaudiet nostiprināšanas skrūves un vajadzības gadījumā pievelciet tās.”,

“BRĪDINĀJUMS! Nelietojiet pie galda piestiprināmu krēslu, ja kāda krēsla detaļa ir salūzusi vai ja tam trūkst kādas detaļas.”,

“Izmantojiet vienīgi ražotāja vai izplatītāja apstiprinātas rezerves detaļas.”,

“Nestipriniet pie galda piestiprināmu krēslu tādās vietās, kur bērns spētu atgrūsties ar kājām pret galda daļu, citu krēslu vai citu konstrukciju, jo tādējādi pie galda piestiprināmais krēsls var atdalīties no galda.”

Jānorāda nepieciešamie atbalsta virsmas izmēri.


(1)  Definīcija sniegta Eiropas Parlamenta un Padomes Lēmuma Nr. 768/2008/EK (OV L 218, 13.8.2008., 82. lpp.) I pielikuma R1. nodaļas R1. pantā.

(2)  Atbilstīgi tam, kā noteikts Lēmuma Nr. 768/2008/EK I pielikuma R2. nodaļas R2. pantā.

(3)  Definīcija sniegta Lēmuma Nr. 768/2008/EK I pielikuma R1. nodaļas R1. pantā.

(4)  Atbilstīgi tam, kā noteikts Lēmuma Nr. 768/2008/EK I pielikuma R2. nodaļas R4. pantā.

(5)  OV L 170, 30.6.2009., 1. lpp.


Top