Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AE0622

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par enerģijas un citu resursu patēriņa norādīšanu ražojumiem, kas saistīti ar energopatēriņu, izmantojot etiķetes un standarta informāciju par precēm (pārstrādātā versija)

    OV C 228, 22.9.2009, p. 90–94 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    22.9.2009   

    LV

    Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

    C 228/90


    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas atzinums par tematu “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par enerģijas un citu resursu patēriņa norādīšanu ražojumiem, kas saistīti ar energopatēriņu, izmantojot etiķetes un standarta informāciju par precēm (pārstrādātā versija)”

    COM(2008) 778 galīgā redakcija/2 – 2008/0222 (COD)

    2009/C 228/17

    Eiropas Savienības Padome saskaņā ar Eiropas Kopienas dibināšanas līguma 95. pantu 2009. gada 30. janvārī nolēma konsultēties ar Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju par tematu

    “Priekšlikums Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvai par enerģijas un citu resursu patēriņa norādīšanu ražojumiem, kas saistīti ar energopatēriņu, izmantojot etiķetes un standarta informāciju par precēm (pārstrādātā versija)”

    Par Komitejas dokumenta sagatavošanu atbildīgā Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētā nodaļa atzinumu pieņēma 2009. gada 12. martā. Ziņotājs — PEZZINI kgs.

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja 452. plenārajā sesijā, kas notika 2009. gada 24. un 25. martā (24. marta sēdē), ar 180 balsīm par un 3 atturoties, pieņēma šo atzinumu.

    1.   Secinājumi un ieteikumi.

    1.1.

    Komiteja atzinīgi vērtē Komisijas iniciatīvu atjaunināt Direktīvu 92/75/EEK par obligāto enerģijas patēriņa marķējumu sadzīves tehnikai. Minētā direktīva jau ir pazīstama ne vien miljoniem patērētāju, bet arī ražošanas un tirdzniecības nozarei.

    1.2.

    Komiteja uzskata, ka šāda sistēma ļāva

    ražotājiem labāk lokalizēt savus produktus tirgū (augstākas kvalitātes un efektivitātes kategorijās);

    patērētājiem veikt apzinātu izvēli un mainīt savus ieradumus, kā arī salīdzināt konkurējošos ražotājus;

    sabiedrībai uzlabot vidi un turpināt resursu ilgtspējīgu izmantošanu, nodrošinot iekšējā tirgus uzraudzību.

    1.3.

    Komiteja uzskata, ka ir svarīgi uzsvērt galvenos aspektus, kas ir vajadzīgi, lai turpinātu īstenot veiksmīgu politiku šajā jomā:

    vienkārši, skaidri un saprotami kritēriji;

    precīza, atbilstīga un salīdzināma informācija par specifisku enerģijas patēriņu;

    izmaksu un ieguvumu efektīva analīze, ko atbalsta visas ieinteresētās puses;

    pamatoti zinātniskie pierādījumi;

    birokrātiskā un administratīvā sloga, kā arī darbības izmaksu samazināšana līdz minimumam;

    saistošu tiesību aktu un brīvprātīgu instrumentu saderība un saskaņotība;

    dinamiskas un elastīgas sistēmas, kas ir atvērtas jauninājumiem un tehniskajam progresam;

    vienkārša un visiem labi saprotama informācija;

    ilgtspējas popularizēšana globālajā tirgū, neradot apslēptus šķēršļus starptautiskajai tirdzniecībai.

    1.4.

    Komiteja uzskata, ka, pārskatot marķējuma sistēmu, jāsaglabā tās veiksmes elementi: vienkāršība, pārredzamība, uzticamība un salīdzināšanas iespējamība. Tajā pašā laikā jānodrošina atjaunināšana, izmantojot elastīgus un dinamiskus ražojuma raksturlielumu klasifikācijas mehānismus, kā arī jāpanāk, ka patērētājs apzināti izvēlas efektīvākus un ilgtspējīgākus ražojumus un precīzākus standartus.

    1.5.

    Pirms direktīvu attiecināt uz jaunām “ar energopatēriņu saistītām” ražojumu grupām, EESK iesaka katrā nozarē veikt ietekmes novērtējumu un izmaksu un ieguvumu analīzi, kas būtu skaidra, pārredzama, visām ieinteresētajām pusēm pieņemama un uz zinātniskiem pierādījumiem balstīta.

    1.6.

    Turklāt Komiteja uzskata, ka ir lietderīgi nodrošināt Direktīvas 92/75/EEK (1) pareizu darbību, uzlabojot un pilnveidojot dinamiskus pārklasificēšanas mehānismus (2).

    1.7.

    Komiteja atbalsta energomarķējuma (Energy Label) sistēmas attiecināšanu uz citiem ražojumiem, kas patērē enerģiju, jo šādā veidā sniegtā informācija ir skaidra, pārredzama un tirgū viegli salīdzināma un tā var kļūt par veiksmīgu tirgvedības instrumentu.

    1.8.

    EESK uzskata, ka citiem ražojumiem vai pakalpojumiem, kas nepatērē enerģiju, bet ir saistīti ar energopatēriņu, atbilstošāki var izrādīties citi informatīvie un vides instrumenti.

    1.9.

    Pēc Komitejas domām, jānovērš, ka pārklājas jebkādi tiesību akti, kuri bieži vien ir savstarpēji konkurējoši un/vai pretrunīgi, palielina izmaksas un birokrātisko slogu, bet katrā nozarē jāievēro integrēta pieeja, kas apvieno trīs ilgtspējas pīlārus.

    1.10.

    Komiteja piekrīt, ka ir svarīgi nodrošināt iespēju veikt stimulējošus pasākumus, kas atbilst Kopienas tiesību aktiem par valsts atbalstu.

    1.11.

    Runājot par ierosinātajiem noteikumiem publiskā iepirkuma jomā, Komiteja iesaka rīkoties piesardzīgi, ieviešot saistošus pasākumus, un uzskata, ka ir svarīgi nodrošināt dalībvalstu rīcības brīvību un pareizo kombināciju, izmantojot brīvprātīgus zaļā publiskā iepirkuma pasākumus.

    2.   Ievads.

    2.1.

    Padomes 1992. gada 22. septembra Direktīva 92/75/EEK par sadzīves tehnikas enerģijas un citu resursu patēriņa norādīšanu, izmantojot etiķetes, ir pamatdirektīva, kuras mērķis ir sadzīves tehnikas tirgus orientēšana uz energoefektīvākiem ražojumiem, sniedzot patērētājiem un tirgum noderīgu un salīdzināmu informāciju.

    2.2.

    Energomarķējuma galvenie pozitīvie aspekti ir šādi:

    tas ir obligāts;

    tas ir atpazīstams;

    sniegtā informācija ir vienkārša;

    iespēja nekavējoties salīdzināt tās pašas grupas ražojumus.

    2.3.

    Lai gan minētā sistēma attiecas tikai uz dažām nozarēm un tā precīzi jāizanalizē un jāizpēta nozarēs, Komiteja uzskata, ka tā ļāva

    ražotājiem labāk lokalizēt savus produktus tirgū (augstākas kvalitātes un efektivitātes kategorijās) un gūt labumu no ieguldījumiem, kas veikti labāku un inovatīvāku sadzīves tehnikas ražojumu laišanai apgrozībā;

    patērētājiem veikt apzinātu izvēli un mainīt savus patēriņa ieradumus;

    sabiedrībai uzlabot vidi, turpināt resursu ilgtspējīgu izmantošanu un samazināt to patēriņu.

    2.4.

    Komiteja uzskata, ka ir svarīgi uzsvērt: pašreizējā direktīva par energopatēriņa marķējumu ir viens no veiksmīgākajiem Kopienas instrumentiem, jo tās pamatā ir

    vienkārši, skaidri un saprotami kritēriji;

    precīza, atbilstīga un salīdzināma informācija par specifisku enerģijas patēriņu;

    izmaksu un ieguvumu efektīva analīze, ko atbalsta visas ieinteresētās puses;

    pamatoti zinātniskie pierādījumi;

    birokrātiskā un administratīvā sloga, kā arī darbības izmaksu samazināšana līdz minimumam;

    Kopienas tiesību aktu un atbilstīgu brīvprātīgo instrumentu saderība, saskaņotība un nepārklāšanās;

    dinamiski noteikumi, elastīgums, kā arī jauninājumu un tehniskā progresa iespējamība;

    vienkārša, viegli uztverama un visiem, bet jo īpaši patērētājiem, saprotama informācija;

    ilgtspējas principu popularizēšanu globālajā tirgū.

    2.5.

    Attiecīgās nozares, kas ievērojami ietekmē vidi, aptver šādus ražojumus: ledusskapjus, saldētavas un to kombinācijas; veļas mazgājamās mašīnas, žāvējamos aparātus un to kombinācijas, trauku mazgājamās mašīnas, plītis, ūdens sildītājus un apkures katlus, gaismas avotus un gaisa kondicionēšanas ierīces. Šajās nozarēs 2009. un 2010. gadā ir paredzēts atjaunināt energomarķējumu.

    2.6.

    Komisijas uzdevumā veikti provizoriskie pētījumi par enerģiju patērējošiem ražojumiem pierādīja, ka minēto ražojumu lietošanas laikā rodas vairāk nekā 80 % no to ietekmes uz apkārtējo vidi.

    2.7.

    Direktīvas 92/75/EKK darbības jomas attiecināšana uz citām mājsaimniecības iekārtām un uz visām “ar energopatēriņu saistīto ražojumu grupām”, izņemot transportlīdzekļus, uz kuriem attiecas citi tiesību akti, ir ļoti būtisks grozījums un vērienīgs pasākums. Tikpat svarīgi ir pārskatīt Direktīvu 2005/32/EK par ekodizainu.

    2.8.

    Paredzēt enerģijas ietaupījumus “jebkurai precei, kas tās izmantošanas laikā ietekmē enerģijas patēriņu, ko laiž tirgū un/vai nodod ekspluatācijā Kopienā, tostarp sastāvdaļām, kuras paredzēts iestrādāt ar energopatēriņu saistītajos ražojumos”, nozīmē, ka noteikumi attiecas ne tikai uz ražojumiem, kas tieši patērē enerģiju, bet arī uz tiem, kuri tiešā vai netiešā veidā ietekmē enerģijas patēriņu to izmantošanas laikā, piemēram, durvis un logi, būvmateriāli un pārklājumi.

    2.9.

    Šo jauno ražojumu un nozaru iekļaušana grozītās direktīvas darbības jomā varētu izraisīt parametru grozījumus, kas jāņem vērā energomarķējumā, kā arī radīt nepieciešamību grozīt pašu marķējumu, pievienojot dažādus parametrus atkarībā no nozares un ražojuma.

    2.10.

    Tika paziņots, ka Enerģijas marķējuma direktīvas pārstrādāšana ir prioritāte Energoefektivitātes rīcības plānā (3), kā arī Ilgtspējīga patēriņa un ražošanas un ilgtspējīgas rūpniecības politikas rīcības plānā (SCP/SIP) (4), par ko Komitejai jau bija iespēja paust savu atzinumu (5). Minētie plāni aptver ne vien energomarķējumu, bet arī ekomarķējumu (Eco-Label), marķējumu Energy-Star, ekodizaina tehniskās prasības, ēku efektivitātes standartus, EMAS izcilības standartu un citu informāciju par vidi, piemēram, produktu vides deklarācijas (Environmental Product Declarations), kā arī daudzus nozaru marķējumus, sevišķi pārtikas nozarē (6).

    2.11.

    Komitejai bija arī iespēja izteikt ierosinājumus par zaļo publisko iepirkumu, proti, pilnveidot zaļo publisko iepirkumu (Green public procurememnt – GPP), “nosakot “ekoloģisku” ražojumu tehniskās specifikācijas (jāsāk ar ražojumiem, kuru nelabvēlīgā ietekme uz vidi ir vislielākā)”. Komiteja ieteica

    ražojumu vai pakalpojumu aprakstā iekļaut izmaksas, kas rodas to kalpošanas laikā;

    tiešsaistē izveidot attiecīgu datubāzi;

    pielāgot EK publiskā iepirkuma direktīvas un iekļaut tajās norādes uz standartiem;

    paplašināt EMAS sertifikāciju;

    ekomarķējumu;

    ekodizainu (7).

    3.   Komisijas priekšlikuma kopsavilkums.

    3.1.

    Priekšlikuma mērķis ir paplašināt spēkā esošā Kopienas tiesiskā regulējuma (8) darbības jomu, kas šobrīd aptver tikai sadzīves tehniku. Šāds pasākums ļautu marķēt visus ar energopatēriņu saistītos ražojumus, ieskaitot mājsaimniecības, komerciālās un rūpniecības nozares ražojumus un atsevišķus ražojumus, kuri nepatērē enerģiju un kuriem ir nozīmīgs enerģijas taupīšanas potenciāls (piemēram, logiem).

    3.2.

    Priekšlikuma vispārīgais mērķis ir nodrošināt ražojumu brīvu apriti un uzlabot to energoefektivitāti.

    3.3.

    Ierosinātā pamatdirektīva par energomarķējumu ir Direktīvas 92/75/EKK pārstrādātā versija, kas ietver arī noteikumus par publisko iepirkumu un stimulējošiem pasākumiem. Komisija uzskata, ka tā būs pamats integrētai ilgtspējīgai un videi draudzīgai ražojumu politikai, kas veicinās un stimulēs pieprasījumu pēc labākiem ražojumiem un palīdzēs patērētājiem izdarīt labāku izvēli.

    3.4.

    Komisija uzskata, ka ierosinātā pamatdirektīva papildinās citus spēkā esošos Kopienas instrumentus, piemēram, Ekodizaina direktīvu (9), Energy Star regulu (10) un Ekomarķēšanas regulu (11).

    4.   Vispārīgas piezīmes.

    4.1.   Komiteja atzinīgi vērtē Komisijas iniciatīvu atjaunināt Direktīvu 92/75/EEK par obligāto enerģijas patēriņa marķējumu sadzīves tehnikai. Minētā direktīva jau ir pazīstama ne vien miljoniem patērētāju, bet arī ražošanas un tirdzniecības nozarei.

    4.2.   Komiteja uzskata, ka, pārskatot marķējuma sistēmu, jāsaglabā tās veiksmes elementi: vienkāršība, pārredzamība, uzticamība un salīdzināšanas iespējamība. Tajā pašā laikā jānodrošina atjaunināšana, izmantojot elastīgus un dinamiskus mehānismus, kas laika gaitā ļautu pārklasificēt ražojumus, lai ražošanas nozarei dotu iespēju tos pielāgot zinātnes un tehnikas progresam, bet patērētājiem — izvēlēties no enerģijas patēriņa un rādītāju aspekta efektīvākus un ilgtspējīgākus ražojumus, kuri atbilst arvien precīzākiem standartiem.

    4.3.   Pirms direktīvu attiecināt uz jaunām “ar energopatēriņu saistītām” ražojumu grupām, EESK ieteiktu katrā nozarē veikt ietekmes novērtējumu un izmaksu un ieguvumu analīzi, kas būtu skaidra, pārredzama, visām ieinteresētajām pusēm pieņemama un uz zinātniskiem pierādījumiem balstīta.

    4.4.   Iespējams, būtu lietderīgi novērst, ka pārklājas jebkādi tiesību akti, kas bieži vien ir savstarpēji konkurējoši, palielina izmaksas un birokrātisko slogu, bet ir pilnībā jāievēro visas nozares aptveroša pieeja. “Šāda pieeja nozīmē, ka jāņem vērā visi trīs ilgtspējības aspekti, […], savukārt par atbilstību vides prasībām visā “kalpošanas laikā” jādomā jau ražojuma izstrādes posmā, izvirzot arvien augstākus mērķus attiecībā uz kvalitāti, jauninājumiem un patērētāju apmierinātību” (12).

    4.5.   Komiteja uzskata, ka līdzās pārdomām par izmaksām un ieguvumiem un par ietekmes novērtējumu jāanalizē Eiropas ekonomikas un uzņēmumu spēja segt papildu izmaksas, nesamazinot darbību un nodarbinātību vai nepārvietojot ražošanu ārpus Eiropas. Komiteja ir vairākkārt uzsvērusi vajadzību pilnībā nodrošināt rūpniecības pārmaiņu skarto nozaru ilgtspēju.

    4.6.   Turklāt Komiteja uzsver, ka jābūt skaidrībai un pārredzamībai attiecībā uz energomarķējuma būtību:

    tas ir marķējums, kurā, pamatojoties uz vienotiem kritērijiem, kas nodrošina pilnīgu salīdzināšanas iespējamību un dinamisku pārklasificēšanu, skaidri un saprotami norādīts ražojumu energopatēriņš lietošanas laikā. Tādam vajadzētu būt atjauninātajam energomarķējumam (maināmi standarti / neierobežota marķēšanas skala + mazāk energoefektīvu ražojumu pakāpeniska izņemšana no aprites);

    tas ir marķējums, kurā līdzās energopatēriņam tiek vērtēti arī energoefektivitātes, ūdens patēriņa, trokšņa rādītāji, kā arī atbilstība noteikumiem u.c. Tādēļ ir grūtības objektīvi salīdzināt marķētos un citus ražojumus, kā arī veikt dinamisku pārklasificēšanu. Būtu labāk, ja minēto marķējumu Direktīvas 2005/32/EK pārskatīšanas laikā iekļautu ražojumu ekodizaina marķējumā;

    var arī pieņemt nozares ad hoc direktīvu, kā to izdarīja Komisija, publicējot direktīvas priekšlikumu par riepu marķēšanu attiecībā uz degvielas patēriņa efektivitāti (13).

    4.7.   Komiteja uzskata, ka pareizu Direktīvas 92/75/EEK darbību daudz lietderīgāk būtu nodrošināt, uzlabojot un pilnveidojot dinamiskus pārklasificēšanas mehānismus, piemēram, izstrādājot precīzākus testēšanas standartus, tomēr tajā pašā laikā nemainot pamatiezīmes.

    4.8.   Komiteja atbalsta energomarķējuma sistēmas attiecināšanu uz citiem ražojumiem, kas patērē enerģiju, jo šādā veidā sniegtā informācija ir skaidra, pārredzama un tirgū viegli salīdzināma un tā var kļūt par veiksmīgu tirgvedības instrumentu. Citiem ražojumiem vai pakalpojumiem, kas nepatērē enerģiju, bet ir saistīti ar energopatēriņu, ir vajadzīgi citi informatīvie instrumenti, piemēram, brīvprātīgas marķēšanas sistēmas, kuras šāda veida ražojumiem jau tiek piemērotas Kopienas līmenī.

    4.9.   Attiecībā uz iespējām pieņemt stimulējošus pasākumus Komitejai jau agrāk atzinīgi vērtēja ierosinājumus, kas atbilst noteikumiem par valsts atbalstu (14).

    4.10.   Runājot par ierosinātajiem noteikumiem publiskā iepirkuma jomā, Komiteja uzskata, ka būtu rūpīgāk jāizvērtē ierosinātie saistošie noteikumi, lai īstenošanas izmaksas nebūtu pārāk augstas.

    4.10.1.   Šajā sakarā Komiteja uzskata, ka būtu lietderīgi nodrošināt dalībvalstu rīcības brīvību, ieviešot ražojumu raksturlielumu aptuvenās robežvērtības, radot līdzsvaru starp brīvprātīgiem pasākumiem (saskaņā ar ieteikumiem par zaļo publisko iepirkumu) un saistošiem noteikumiem, kā arī pilnībā izmantojot Direktīvas 2004/18/EK sniegtās iespējas saistībā ar vides prasību iekļaušanu publiskajā iepirkumā.

    Briselē, 2009. gada 24. martā

    Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas priekšsēdētājs

    Mario SEPI


    (1)  Pārskatāmā direktīva.

    (2)  Sk. Energoefektivitātes rīcības plānu (COM(2006) 545).

    (3)  COM(2006) 545 galīgā redakcija.

    (4)  COM(2008) 397 galīgā redakcija.

    (5)  NAT/413“Ilgtspējīgs patēriņš un ražošana”.

    (6)  Sk. National Consumer Council pētījumu “Green Choice: What Choice?” (Apvienotā Karaliste, 2003), kurā ir uzsvērts, ka pašreizējā informācija par ietekmi uz vidi var mulsināt patērētājus.

    (7)  Sk. EESK atzinumu par tematu “Videi draudzīga ražošana” (CESE), ziņotāja — Darmanin kdze (OV C 224, 30.08.2008., 1. lpp.).

    (8)  Padomes 1992. gada 22. septembra Direktīva 92/75/EEK par sadzīves tehnikas enerģijas un citu resursu patēriņa norādīšanu, izmantojot etiķetes un standarta informāciju par precēm (OV L 297, 13.10.1992., 16. lpp.).

    (9)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2005. gada 6. jūlija Direktīva 2005/32/EK, ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības attiecībā uz enerģiju patērējošiem ražojumiem, un ar ko groza Padomes Direktīvu 92/42/EEK un Eiropas Parlamenta un Padomes Direktīvas 96/57/EK un 2000/55/EK (OV L 191, 22.07.2005., 29. lpp.).

    (10)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2008. gada 15. janvāra Regula (EK) Nr. 106/2008 par biroja iekārtu energoefektivitātes marķēšanas programmu (pārstrādātā versija) (OV L 39, 13.02.2008., 1. lpp.).

    (11)  Eiropas Parlamenta un Padomes 2000. gada 17. jūlija Regula (EK) Nr. 1980/2000 par pārskatīto Kopienas ekoetiķetes piešķiršanas programmu (OV L 237, 21.09.2000., 1. lpp.).

    (12)  Sk. EESK atzinumu par tematu “Videi draudzīga ražošana” (CESE), ziņotāja — Darmanin kdze (OV C 224, 30.08.2008., 1. lpp.).

    (13)  Sk. COM(2008) 779 galīgā redakcija un atzinumu CESE 313/2009, 2009. gada 25. marts fin par tematu “Riepu marķēšana attiecībā uz degvielas patēriņa efektivitāti” (TEN/369).

    (14)  Sk. atzinumu CESE 337/2009 par tematu “Ilgtspējīgais patēriņš un ražošana” (NAT/413), 3.5. punkts: “EESK atzinīgi vērtē Komisijas priekšlikumu …”.


    Top