Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52007XC0419(03)

Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

OV C 85, 19.4.2007, p. 9–11 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.4.2007   

LV

Eiropas Savienības Oficiālais Vēstnesis

C 85/9


Pieteikuma publikācija saskaņā ar 6. panta 2. punktu Padomes Regulā (EK) Nr. 510/2006 par lauksaimniecības produktu un pārtikas produktu ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu un cilmes vietu nosaukumu aizsardzību

(2007/C 85/03)

Šī publikācija dod tiesības izteikt iebildumus pret pieteikumu atbilstīgi Padomes Regulas (EK) Nr. 510/2006 7. pantam. Iebildumiem jānonāk Komisijā sešu mēnešu laikā no šīs publikācijas dienas.

KOPSAVILKUMS

PADOMES REGULA (EK) Nr. 510/2006

“PECORINO DI FILIANO”

EK Nr. IT/PDO/005/0279/25.2.2003

ACVN (X) AĢIN ( )

Šis kopsavilkums nosaka galvenos produkta specifikācijas elementus informācijas nolūkā.

1.   Atbildīgais departaments dalībvalstī:

Nosaukums:

Ministero delle Politiche Agricole e Forestali

Adrese:

Via XX Settembre, 20

I-00187 Roma

Tālr.:

(39) 06 481 99 68

Fakss:

(39) 06 42 01 31 26

E-pasts:

qtc3@politicheagricole.it

2.   Grupa:

Nosaukums:

Consorzio per la tutela del Pecorino di Filiano

Adrese:

Via Giovanni XXIII

I-85020 Filiano (Potenza)

Tālr.:

(39) 0971 83 60 10

Fakss:

(39) 0971 83 60 09

E-pasts:

Sastāvs:

ražotāji/pārstrādātāji ( X ) citi ( )

3.   Produkta veids:

1.3. klase — Sieri

4.   Specifikācija:

(Regulas (EK) Nr. 510/2006 4. panta 2. punkta prasību kopsavilkums)

4.1.   Nosaukums: “Pecorino di Filiano”

4.2.   Apraksts: “Pecorino di Filiano ”ir cietais siers, kas ražots no svaiga aitas pilnpiena, kurš iegūts no 1 vai 2 slaukumiem saimniecībās, kuras atrodas 4.3. punktā aprakstītajā teritorijā.

Pusvārītajam sieram ir cilindriska forma un taisnas malas, taisna vai nedaudz izliekta pamatne, uz tā garozas ir groza pinuma zīmes dzelteni zeltainā krāsā (ilgāk nogatavinātiem siera rituļiem — tumši brūnā krāsā), tā virsma ir apstrādāta ar neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu un vīna etiķi.

Siers ir baltā krāsā (ilgāk nogatavināts — salmu dzeltenā krāsā), tam ir blīva konsistence un nevienmērīgs acojums.

Sākotnēji sieram ir salda un maiga garša, bet pēc minimālā nogatavināšanas perioda tas iegūst nedaudz pikantāku piegaršu, kas kļūst aizvien izteiktāka.

Tauku saturs sausnā ir vismaz 30 %.

Siera svars ir no 2,5 līdz 5 kg, rituļa diametrs — no 15 līdz 30 cm, un pamatnes garums — no 8 līdz 18 cm.

Produktu laiž tirdzniecībā pēc 180 dienu minimālā nogatavināšanas perioda.

4.3.   Ģeogrāfiskais apgabals: Piena ražošana, siera pārstrāde un nogatavināšana notiek ražošanas specifikācijas noteiktajā ierobežotajā teritorijā, ko veido trīsdesmit Potencas provinces (Bazilikata reģions) pašvaldības, kuras atrodas Apenīnu kalnos starp vulkānu Monte Vulture un augsto kalnu Muro Lucano: minētajai teritorijai raksturīgas vulkāniskas augsnes un dabiskās ganības, kas bagātas ar savvaļas aromātiskajiem augiem.

4.4.   Izcelsmes apliecinājums: Minētajā teritorijā jau kopš seniem laikiem ražoja sieru pecorino, aitas audzēja jau romiešu iekarojumu laikā, jo sevišķi kuplā skaitā Via Appia tuvumā, kas veidoja tratturi (takas) tīklu, kuru gani izmantoja vasaras ganībām.

Salīdzinoši nesen siera ražošanai bija svarīga loma Neapoles karalistes ekonomikā, kuras galvaspilsēta kļuva par dabisku noieta tirgu.

Doria dzimta no imperatora Kārļa V 1530. gadā saņēmusi zemi lēņa valdījumā Monte Vulture apvidū, kas lielākajā daļā atbilst ierobežotajai Pecorino di Filiano teritorijai, nodibināja ražošanas struktūras un uzņēmumus piena un vilnas pārstrādei: ģimenes uzņēmuma reģistrā ierakstīts, ka Filiano aitu ganāmpulkā, kurai Avigliano pašvaldība 1952. gadā piešķīra administratīvo autonomiju, bija 10 000 aitas, kuras vasarās no Ofanto upes līdzenuma laida ganībās uz augstākām vietām Vitalba ielejā.

Aitas barojas ganībās, kurās galvenokārt aug airenes, āboliņš, pļavas skarenes, auzenes, vējauzas, tādi savvaļas ārstniecības augi kā timiāns un savvaļas fenhelis, tek svaigs ūdens, kā sastāvā ir minerālsāļi no Monte Vulture vulkāniskajām nogāzēm. Pārstrādes uzņēmumos var izmantot tikai minētajiem kritērijiem atbilstošu pienu.

Himozīnu, ko izmanto piena sarecināšanai, iegūst no kazlēnu un jēru kuņģiem, stingri ievērojot ražošanas specifikācijā aprakstītos noteikumus.

Nogatavināšana un bieži vien arī siera gatavošana, runājot par nelieliem produkcijas apjomiem, notiek dabiskajās tufu alās vai pazemes telpās, kas produktam piešķir svaigumu un augstvērtīgas organoleptiskās īpašības.

Izcelsmes apliecinājumu vēlāk apstiprina atbilstīgi īpašām prasībām, kam pakļauti piena ražošanas, siera ražošanas, siera nogatavināšanas un griešanas uzņēmumi, ja tie nav arī nogatavināšanas uzņēmumi. Šādā veidā jebkurā mirklī tiek garantēta produkta izsekojamība, ko panāk ar dokumentu pārbaudi un revīziju, ko veic apstiprinātas kontroles iestādes pārstāvis.

4.5.   Ražošanas metode: Pienu, ko izmanto siera Pecorino di Filiano ražošanai, iegūst no šādām aitu šķirnēm un to krustojumiem: Gentile di Puglia un Gentile di Lucania, Leccese, Comisana, Sarda.

Svaigpienu pienācīgi izfiltrē un sasilda tvertnēs, līdz tas sasniedz maksimālo temperatūru (40 °C), un tad, kad masas temperatūra ir no 36 līdz 40 °C, tai pievieno himozīnu, kas iegūts tradicionālā veidā saskaņā ar ražošanas specifikācijā paredzētajiem noteikumiem.

Rūgušpiena biezmasu enerģiski samīca ar koka stampu, kuras galā ir izvirzījums, kas masu sasmalcina rīsa grauda lieluma gabaliņos.

Pēc pāris minūšu nostādināšanas sūkalās, rūgušpiena biezmasu izņem un ievieto meldru vai tāda līdzīga pārtikas produktiem piemērota materiāla kāstuvēs, kurš atstātu meldru veida nospiedumus.

Pēc tam biezmasai viegli uzspiež ar rokām, lai notecinātu sūkalas. Siera rituļus uz 15 minūtēm ieliek verdošā šķidrumā, kura temperatūra nepārsniedz 90 °C.

Sieru sāla sausā veidā, vai iemērcot to piesātinātā sāls šķīdumā.

Sieru, ko liek nogatavināt tipiskajās tufu alās vai atbilstošās pazemes telpās pastāvīgā 12-14 °C temperatūrā un 70-85 % mitrumā uz vismaz 180 dienām, var apstrādāt ar neapstrādātu augstākā labuma olīveļļu un vīna etiķi, sākot no divdesmitās nogatavināšanas dienas.

Sieru Pecorino di Filiano ražo visu gadu.

4.6.   Saikne: Aitas siera nosaukums radies no vārda Filiano, kas ir pašvaldības nosaukums Potencas provincē, Bazilikata reģionā, ko senāk sauca par Lucania.

Ražošanas intensitāte ir augsta pavasarī un vasaras sākumā, kad aitas laiž ganībās, kur tās plūc augstvērtīgo pavasara kalnu zāli, kad jāapmierina lielais pieprasījums pēc jēriem Lieldienu laikā, kā arī pateicoties plānotajai jēru dzimstībai. Šādā veidā dzīvnieki lielāko daudzumu piena var saražot tieši tajā laikā, kad dabiskajās ganības pārpilnām sazeļ vērtīgie lopbarības augi: airene, āboliņš, pļavas skarene, auzenes, kamolzāle, vīķi, vējauzas, un tādi savvaļas ārstniecības augi kā timotiņš, malva, savvaļas fenhelis.

Parasti pienu pārstrādā nelielās sierotavās, un katra no tām tradicionālā veidā iegūst himozīnu, kā noteikts ražošanas specifikācijā, un kas ir pakļauts atbilstības pārbaudēm. Ražošanas metode ļauj saglabāt izejvielas vislabākās organoleptiskās īpašības. Jāņem vērā, ka siera ražošanā tiek izmantots svaigpiens, tāpēc piena pārstrādei jāsākas 24 stundu laikā pēc pirmā slaukuma, un piena sarecināšanai jāizmanto tradicionālais himozīna iegūšanas veids.

Papildu elements, kas pierāda saikni ar vidi, ir siera nogatavināšana dabiskajās vulkāniskajās tufu alās vai, ja tādu nav, telpās, kurās tiek nodrošināti tādi paši temperatūras un mitruma apstākļi. Lopkopji un pārstrādes uzņēmumi, kas ražo sieru Pecorino di Filiano, izmanto šīs specifiskās telpas, lai produktam piešķirtu svaigumu un raksturīgās organoleptiskās īpašības.

Visbeidzot, šā siera reputāciju, ko tas ieguva iepriekšējā gadsimtā, pierāda tā panākumi Pecorino di Filiano svētkos, kurus svin jau pēdējos trīsdesmit gadus pēc kārtas un kuros plaši piedalās ražotāji, eksperti un patērētāji.

4.7.   Pārbaudes struktūra:

Nosaukums:

AGROQUALITA

Adrese:

Via Montebello, 8

I-00185 Roma

Tālr.:

(39) 06 47 82 24 63

Fakss:

E-pasts:

agroqualita@agroqualita.it

4.8.   Marķējums: Laižot tirdzniecībā sieru Pecorino di Filiano, uz tā jābūt marķējumam ovālā formā, kas ietver degzīmi ar burtu F, kurai blakus ir zvaigzne, ko aptver nosaukums PECORINO DI FILIANO un uzraksts “denominazione di origine protetta ”vai tā saīsinājums “D.O.P.”.

Produktu var laist tirdzniecībā, apstiprināto siera rituli sadalot arī uz pusēm vai četrās daļās.


Top