EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Eiropas Reģionu komiteja

Eiropas Reģionu komiteja

 

KOPSAVILKUMS:

Līguma par Eiropas Savienību (LES) 13. pants – noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm

Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 300. pants – Eiropas Savienības padomdevējas struktūras

LESD 305. pants (bijušā Eiropas Kopienas dibināšanas līguma (EKL) 263. panta otrā, trešā un ceturtā daļa) – Eiropas Reģionu komiteja

LESD 306. pants (bijušais EKL 264. pants) – Eiropas Reģionu komiteja

LESD 307. pants (bijušais EKL 265. pants) – Eiropas Reģionu komiteja

Reglaments

KĀDS IR ŠO LĪGUMA PANTU UN REGLAMENTA MĒRĶIS?

  • Līguma par Eiropas Savienību (LES) 13. pantā ir uzskaitītas Eiropas Savienības (ES) iestādes un ir noteikts, ka Eiropas Parlamentam, Eiropas Savienības Padomei un Eiropas Komisijai palīdz Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteja (EESK) un Eiropas Reģionu komiteja (RK), kas darbojas kā padomdevējas.
  • Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 300. pantā ir noteikts, ka RK sastāvā ir reģionālo un vietējo struktūru pārstāvji, kam ir vai nu reģionālas, vai vietējas vēlētas varas pilnvaras, vai arī kuri ir politiski atbildīgi kādam vēlētam forumam. RK locekļiem nevar būt saistoši nekādi obligāti norādījumi, un viņiem pienākumi jāpilda pilnīgi neatkarīgi un ES vispārējās interesēs.
  • LESD 305. pantā ir noteikts, ka RK locekļu skaits nedrīkst pārsniegt 350 un ka Padome vienprātīgi pieņem lēmumu, nosakot RK sastāvu. Padome ieceļ locekļus un locekļu aizstājējus uz piecu gadu termiņu saskaņā ar katras ES dalībvalsts priekšlikumiem. Kad beidzas politiskais pilnvarojums, uz kura pamata locekļi izvirzīti, tad beidzas arī RK locekļu pilnvaru laiks, un uz atlikušo pilnvaru laiku viņus nomaina saskaņā ar tādu pašu procedūru. Neviens RK loceklis nedrīkst vienlaikus būt arī Eiropas Parlamenta deputāts.
  • LESD 306. pantā ir noteikts, ka RK no sava vidus uz divarpus gadiem ievēlē priekšsēdētāju un prezidiju. Noteikts arī tas, ka RK pieņem savu reglamentu. RK sasauc tās priekšsēdētājs pēc Parlamenta, Padomes vai Komisijas pieprasījuma. Tā var sanākt arī pēc pašas ierosmes.
  • LESD 307. pantā ir noteikts, ka Parlaments, Padome vai Komisija apspriežas ar RK, ja tas paredzēts līgumos vai tas tiek uzskatīts par nepieciešamu, jo īpaši jautājumos attiecībā uz pārrobežu sadarbību. RK atzinumus jānodod Parlamentam, Padomei un Komisijai.
  • Reglamentā ir aprakstīts, kā RK darbojas un organizē savu darbu.

SVARĪGĀKIE ASPEKTI

Locekļi

RK locekļus iesaka 27 ES dalībvalstu valdības un Padome tos ieceļ uz pieciem gadiem. Padomes Lēmumā (ES) 2019/852ir noteikts, ka pēc Apvienotās Karalistes izstāšanās no ES locekļu skaits ir 329.

Dalībvalstu delegācijas katras dalībvalsts vispārējo politisko, ģeogrāfisko un vietējo/reģionālo līdzsvaru atspoguļo šādi:

  • Vācijai, Francijai un Itālijai – katrai 24 locekļi;
  • Spānijai un Polijai – katrai 21 loceklis;
  • Rumānijai – 15 locekļi;
  • Beļģijai, Bulgārijai, Čehijai, Grieķijai, Ungārijai, Nīderlandei, Austrijai, Portugālei un Zviedrijai – katrai 12 locekļi;
  • Dānijai, Īrijai, Horvātijai, Lietuvai, Slovākijai un Somijai – katrai deviņi locekļi;
  • Igaunijai, Latvijai un Slovēnijai – katrai septiņi locekļi;
  • Kiprai un Luksemburgai – katrai seši locekļi;
  • Maltai – pieci locekļi.

Dalībvalstis arī veido politiskās grupas, kas atspoguļo to politiskos uzskatus.

RK loma likumdošanas procedūrās

Darba organizācija

Komisijām jāsagatavo atzinumu, ziņojumu un rezolūciju projekti, kurus pēc tam pieņem plenārsesijā. Ir šādas sešas komisijas:

Komisiju sastāvs atspoguļo pārstāvību RK. Visi locekļi ir pārstāvēti vismaz vienā vai augstākais – divās komisijās. Izņēmuma gadījumi var būt attiecībā uz locekļiem no to dalībvalstu delegācijām, kurās locekļu skaits ir mazāks par komisiju skaitu. Komisiju sēdes parasti ir atvērtas.

Plenārsesijas vada RK priekšsēdētājs, un lēmumi ir spēkā, ja tiek iegūts balsu vairākums, ja vien reglamentā nav noteikts citādi. Plenārsesijas vienmēr tiek straumētas internetā. Plenārsesijā pieņem:

  • atzinumus, ziņojumus un rezolūcijas;
  • RK ieņēmumu un izdevumu provizoriskās tāmes projektus;
  • RK politiskās prioritātes katra piecu gadu termiņa sākumā.

Tajā arī:

Birojs izstrādā RK politisko programmu un pārrauga tās īstenošanu. Tas arī koordinē pilnsapulces un komisiju darbu. Biroja sastāvā ir priekšsēdētājs, priekšsēdētāja pirmais vietnieks un 27 priekšsēdētāja vietnieki (pa vienam no katras dalībvalsts), 26 citi locekļi un politisko grupu priekšsēdētāji.

Priekšsēdētājs pārstāv RK un vada tās darbu.

Starpreģionālās grupas ir platformas, kur vietējās un reģionālās pašvaldības dalībvalstīs un ārpus tām var apmainīties viedokļiem un izstrādāt jaunas idejas. Šo grupu sastāvā ir vismaz 10 RK locekļi no vismaz četrām valstīm vai reģionu grupa, kas pārstāv pārrobežu sadarbības projektu. Tās ir izveidotas dažādu jautājumu risināšanai, piemēram, saistībā ar Brexit, veselību un salu reģioniem.

RK arī koordinē tīklus, lai reģioni un pilsētas varētu apmainīties ar paraugpraksi.

Ģenerālsekretariāts

RK ir ģenerālsekretariāts, ko vada ģenerālsekretārs. Birojs ar divu trešdaļu locekļu balsu vairākumu uz pieciem gadiem ieceļ ģenerālsekretāru un nodrošina, ka Biroja vai priekšsēdētāja pieņemtie lēmumi tiek izpildīti.

KOPŠ KURA LAIKA REGLAMENTS IR PIEMĒROJAMS?

Tas ir piemērojams kopš 2023. gada 22. jūlija.

KONTEKSTS

RK atrodas Briselē un kopā ar EESK sniedz dažus no saviem pastāvīgajiem sekretariāta pakalpojumiem (kas saistīti ar loģistiku, IKT un tulkošanu).

Plašāka informācija:

  • RK (Eiropas Reģionu komiteja).

PAMATDOKUMENTI

Līguma par Eiropas Savienību konsolidētā versija, III sadaļa – Noteikumi attiecībā uz Savienības iestādēm, 13. pants (OV C 202, 7.6.2016., 22. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – Savienības padomdevējas struktūras, 300. pants (OV C 202, 7.6.2016., 177. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – ES padomdevējas struktūras, 2. iedaļa – Eiropas Reģionu komiteja, 305. pants (bijušā EKL 263. panta otrā, trešā un ceturtā daļa) (OV C 202, 7.6.2016., 178.–179. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – ES padomdevējas struktūras, 2. iedaļa – Eiropas Reģionu komiteja, 306. pants (bijušais EKL 264. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 179. lpp.).

Līguma par Eiropas Savienības darbību konsolidētā versija, Sestā daļa – Noteikumi par iestādēm un finanšu noteikumi, I sadaļa – Noteikumi par iestādēm, 3. nodaļa – ES padomdevējas struktūras, 2. iedaļa – Eiropas Reģionu komiteja, 307. pants (bijušais EKL 265. pants) (OV C 202, 7.6.2016., 179. lpp.).

Eiropas Reģionu komiteja – Reglaments (OV L 184, 21.7.2023., 83.–108. lpp.).

SAISTĪTIE DOKUMENTI

Padomes Lēmums (ES) 2020/102 (2020. gada 20. janvāris), ar ko laikposmam no 2020. gada 26. janvāra līdz 2025. gada 25. janvārim ieceļ Reģionu komitejas locekļus un locekļu aizstājējus (OV L 20, 24.1.2020., 2.–16. lpp.).

Lēmuma 2020/102 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.

Eiropas Reģionu Komitejas locekļu Rīcības kodekss (OV L 20, 24.1.2020., 17.–23. lpp.).

Padomes Lēmums (ES) 2019/852 (2019. gada 21. maijs), ar ko nosaka Reģionu komitejas sastāvu (OV L 139, 27.5.2019., 13.–14. lpp.).

Pēdējo reizi atjaunots: 08.09.2023

Top