Tiesas un ārpustiesas dokumentu pārsūtīšana starp ES valstīm (līdz 2022. gadam)
KOPSAVILKUMS:
Regula (EK) Nr. 1393/2007 par tiesas un ārpustiesas civillietu vai komerclietu dokumentu izsniegšanu dalībvalstīs
KĀDS IR ŠĪS REGULAS MĒRĶIS?
Tās mērķis ir ieviest ātru, drošu un standartizētu procedūru civillietu un komerclietu tiesas dokumentu* un ārpustiesas dokumentu* pārsūtīšanai starp pusēm, kas atrodas dažādās Eiropas Savienības (ES) valstīs.
Regulu (EK) Nr. 1393/2007 atceļ un aizstāj ar Regulu (ES) 2020/1784 (skatīt kopsavilkumu) no 2022. gada 1. jūlija.
SVARĪGĀKIE ASPEKTI
Darbības joma
-
Šo regulu piemēro civillietās vai komerclietās, ja nepieciešama tiesas vai ārpustiesas dokumentu pārsūtīšana no vienas ES valsts uz otru.
-
To nepiemēro:
-
ieņēmumu,
-
muitas un
-
administratīvos jautājumos,
-
un jautājumos saistībā ar valsts atbildību par darbību vai bezdarbību, īstenojot valsts varu.
-
Šo regulu nepiemēro, ja nav zināma tās personas adrese, kurai ir jāizsniedz dokuments.
Tiesas un ārpustiesas dokumentu izsniegšanas (pārsūtīšanas) turpmāka uzlabošana
Ar šo regulu ievieš:
-
noteikumu, saskaņā ar kuru saņēmēja struktūra veic visus vajadzīgos pasākumus, lai dokumentu izsniegtu pēc iespējas ātrāk un jebkurā gadījumā — mēneša laikā pēc saņemšanas;
-
veidlapu adresāta informēšanai par to, ka viņš var atteikties pieņemt izsniedzamo dokumentu tā izsniegšanas brīdī vai nedēļas laikā nosūtot šo dokumentu atpakaļ saņēmējai struktūrai;
-
noteikumu, saskaņā ar kuru izmaksas, kas radušās tāpēc, ka ir nodarbināta tiesu varas amatpersona vai persona, kas ir kompetenta saskaņā ar saņēmējas ES valsts tiesību aktiem, atbilst vienreizējai fiksētai samaksai, ko attiecīgā dalībvalsts iepriekš noteikusi, ievērojot proporcionalitātes un nediskriminācijas principu;
-
vienotus nosacījumus attiecībā uz dokumentu izsniegšanu, nosūtot pa pastu (ierakstīta vēstule ar saņemšanas apstiprinājumu vai kaut kas līdzvērtīgs).
ES valstu struktūras, kas nodrošina pārsūtīšanu
-
ES valstīm jāizraugās par dokumentu nosūtīšanu un saņemšanu atbildīgās struktūras. Tām jānorāda Eiropas Komisijai šo struktūru nosaukumi, adreses un atbilstošie ģeogrāfiskie apgabali, valodas, kurās var būt dokumenti, un dokumentu saņemšanas līdzekļi.
-
Katrā ES valstī ir arī jābūt centrālajai struktūrai, kas ir atbildīga par informācijas sniegšanu pārsūtītājām struktūrām, risinājumu meklēšanu problēmām un izņēmuma gadījumos par pārsūtītājas struktūras izsniegšanas lūguma pārsūtīšanu atbilstošajai saņēmējai struktūrai.
-
Federālās valstīs, kur piemēro vairākas tiesību sistēmas, vai valstīs ar autonomām teritoriālām vienībām var izraudzīties vairāk nekā vienu centrālo struktūru. Šo struktūru jāizraugās uz pieciem gadiem un var atkārtoti izraudzīties ik pēc pieciem gadiem.
Tiesas un ārpustiesas dokumentu izsniegšanas paātrināšana
-
Pieteikuma iesniedzējam jānosūta dokumenti uz pārsūtītāju struktūru un pirms dokumenta pārsūtīšanas jāuzņemas visas tulkošanas izmaksas. Pārsūtītājai struktūrai jāinformē pieteikuma iesniedzējs par to, ka gadījumā, ja dokuments nav saņēmējam saprotamā valodā vai dokumenta izsniegšanas ES valsts oficiālajā valodā, adresāts var atteikties pieņemt izsniedzamo dokumentu.
-
Dokumenti ir jāpārsūta tieši un pēc iespējas ātrāk starp struktūrām, izmantojot jebkurus atbilstošos pārsūtīšanas līdzekļus, ja vien šie pārsūtītie dokumenti ir salasāmi un atbilst oriģināla saturam. Jāpievieno pieprasījums uz regulai pievienotās veidlapas vienā no valodām, ko ES valsts ir norādījusi kā pieņemamas. Šos dokumentus atbrīvo no legalizācijas vai līdzīgām formalitātēm. Saņēmējai struktūrai septiņu dienu laikā pēc saņemšanas jānosūta saņemšanas paziņojums. Ja trūkst kādas informācijas, saņēmēja struktūrai pēc iespējas ātrāk jāsazinās ar pārsūtītāju struktūru.
Dokumentu izsniegšana saskaņā ar ES saņēmējas valsts tiesību aktiem viena mēneša laikā
-
Saņēmējai struktūrai pašai jāizsniedz vai jāliek izsniegt dokumentu viena mēneša laikā. Ja tas nav iespējams, saņēmējai struktūrai jāinformē pārsūtītāja struktūra un jāturpina mēģināt izsniegt dokumentu. Izsniegšana jāveic saskaņā ar saņēmējas ES valsts tiesību aktiem vai īpašā veidā, ko lūgusi pārsūtītāja struktūra, ja vien šī metode nav pretrunā saņēmējas valsts tiesību aktiem. Pēc dokumenta izsniegšanas jāaizpilda apliecinājums par pasākumu izpildi kādā ES izcelsmes valsts pieņemtā valodā un tas jānosūta pārsūtītājai struktūrai.
-
Izsniegšanas datums ir diena, kad dokumentu izsniedz saskaņā ar saņēmējas dalībvalsts tiesību aktiem, ja vien saskaņā ar šīs valsts tiesību aktiem tas nav jāizsniedz kādā noteiktā termiņā. Par dokumentu izsniegšanu nav jāmaksā vai jāatlīdzina nodokļi saņēmējā ES valstī, ja vien nav izmantota īpaša izsniegšanas metode vai tikusi nodarbināta tiesu varas amatpersona. Šajā gadījumā izmaksas jāatlīdzina pieteikuma iesniedzējam. ES valstīm ir iepriekš jānosaka un Komisijai jānorāda vienreizējās samaksas summa.
-
Dokumentus drīkst arī izsniegt tieši, izmantojot ierakstītas vēstules ar saņemšanas apstiprinājumu vai ar saņēmējas ES valsts tiesu varas amatpersonu, ierēdņu vai citu kompetento personu starpniecību, ja tas ir atļauts attiecīgajā valstī. Izņēmuma gadījumos dokumentus var pārsūtīt uz citas ES valsts struktūrām, izmantojot konsulāros vai diplomātiskos kanālus.
Adresāta informēšana par tiesībām atteikties no izsniedzamā dokumenta saņemšanas
-
Saņēmēja struktūrai jāinformē adresāts par to, ka viņš var atteikties pieņemt dokumentu, ja dokuments nav adresātam saprotamā valodā vai ES valsts, kurā notiek izsniegšana, oficiālajā valodā. Atteikšanās var notikt izsniegšanas brīdī vai nosūtot dokumentu atpakaļ saņēmējai struktūrai nedēļas laikā.
-
Ja šis dokuments ir tiesas pavēste (oficiāls rīkojums ierasties tiesā) vai līdzīgs dokuments un atbildētājs neierodas, spriedumu nevar pasludināt līdz brīdim, kad ir noskaidrots, ka šis dokuments ir izsniegts atbilstoši ES valsts tiesību aktiem, tas ir piegādāts un atbildētājam ir bijis pietiekami daudz laika aizstāvības argumentu iesniegšanai. Tomēr spriedumu var pasludināt, ja dokuments ir pārsūtīts ar vienu no šajā regulā norādītajiem līdzekļiem un ja pagājuši vairāk nekā 6 mēneši, un nav saņemts nekāda veida apliecinājums par spīti tam, ka saņēmējas ES valsts kompetentās iestādes ir darījušas visu iespējamo. Ja atbildētājs neuzzina par šo dokumentu pietiekami savlaicīgi, lai varētu ierasties tiesā, pēc uzzināšanas par spriedumu saprātīgā laikposmā var iesniegt pieteikumu par atbrīvošanu no sprieduma pārsūdzības termiņa nokavējuma.
-
Komisijai jānodrošina un regulāri jāatjauno rokasgrāmata, kurā ir visu ES valstu sniegtā informācija. Līdz 2011. gadam un pēc tam reizi piecos gados tai jāsniedz ziņojums par šīs regulas piemērošanu, īpašu uzmanību veltot struktūru efektivitātei.
Atcelšana
Regula (EK) Nr. 1393/2007 tiek atcelta un aizstāta ar Regulu (ES) 2020/1784 no 2022. gada 1. jūlija.
KOPŠ KURA LAIKA REGULA IR PIEMĒROJAMA?
Tā ir piemērojama kopš 2008. gada 13. novembra, izņemot 23. pantu (par ES valstu paziņojumiem un noteiktas informācijas publicēšanu), kas ir piemērojams kopš 2008. gada 13. augusta.
KONTEKSTS
Plašāka informācija:
GALVENIE TERMINI
Tiesas dokuments: civilprocesa vai kriminālprocesa laikā izsniegts juridisks dokuments (piemēram, pavēste, izpildraksts vai spriedums), kas jāizsniedz kādai pusei.
Ārpustiesas dokuments; juridisks dokuments, kas ir izsniegts, tomēr nav iekļauts lietas materiālos (piemēram, rēķins vai paziņojums par izlikšanu no mājokļa).
PAMATDOKUMENTS
Eiropas Parlamenta un Padomes Regula (EK) Nr. 1393/2007 (2007. gada 13. novembris) par tiesas un ārpustiesas civillietu vai komerclietu dokumentu izsniegšanu dalībvalstīs (dokumentu izsniegšana), un ar ko atceļ Padomes Regulu (EK) Nr. 1348/2000 (OV L 324, 10.12.2007., 79.–120. lpp.)
Padomes Regulas (EK) Nr. 1393/2007 turpmākie grozījumi ir iekļauti pamattekstā. Šai konsolidētajai versijai ir tikai dokumentāla vērtība.
Pēdējo reizi atjaunots: 11.12.2020