Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Pėsčiųjų ir pažeidžiamų eismo dalyvių apsauga

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Tipo patvirtinimo reikalavimai, skirti užtikrinti bendrąją transporto priemonių saugą ir pažeidžiamų eismo dalyvių apsaugą' for an updated information about the subject.

Pėsčiųjų ir pažeidžiamų eismo dalyvių apsauga

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (EB) Nr. 78/2009 dėl motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo, susijusio su pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamų eismo dalyvių apsauga

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

Siekiant sumažinti per eismo įvykius priekine motorinės transporto priemonės dalimi padaromų sužalojimų skaičių ir sunkumą, reglamente nustatyti reikalavimai ir priemonės, kuriomis siekiama užtikrinti didesnę pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamų eismo dalyvių apsaugą*.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Reglamente nustatyti reikalavimai dėl motorinių transporto priemonių konstrukcijos, veikimo ir priekinių apsaugos sistemų.

Reglamentuojamų transporto priemonių tipai

Šis reglamentas taikomas:

  • M1 kategorijos motorinėms transporto priemonėms (iš esmės keleiviniams automobiliams), kaip apibrėžta Direktyvos 2007/46/EB dėl motorinių transporto priemonių ir ES tipo patvirtinimo sistemos II priede;
  • N1 kategorijos motorinėms transporto priemonėms (iki 3 500 kg masės lengviesiems krovininiams automobiliams), kaip apibrėžta Direktyvos 2007/46/EB II priede;
  • tų transporto priemonių priekinėms apsaugos sistemoms, kurios yra jau įrengtos arba tiekiamos kaip atskiri techniniai mazgai.

Gamintojų pareigos

Gamintojai:

  • privalo užtikrinti, kad į rinką tiekiamose transporto priemonėse būtų įrengta patvirtinto tipo stabdymo pagalbos sistema;
  • gali įrengti priekinę apsaugos sistemą, kuri privalo atitikti šiame reglamente nustatytus kriterijus;
  • privalo teikti transporto priemonių specifikacijų ir bandymų sąlygų duomenis transporto priemonių patvirtinimo institucijoms.

Gamintojas privalo pateikti institucijoms EB tipo patvirtinimo paraišką, t. y. informacinį dokumentą, kuriame pateikiama tokia informacija:

  • bendroji informacija;
  • konstrukcijos bendrosios charakteristikos ir
  • informacija apie transporto priemonės kėbulą.

ES šalių valdžios institucijų pareigos

  • Patvirtinimo institucija suteikia ES tipo patvirtinimą pagal transporto priemonės tipą, jeigu gamintojas įvykdo atitinkamus reikalavimus.
  • Pagal tai, kaip transporto priemonė atitinka reikalavimus, nurodoma viena iš šių raidžių:
    • A (atitinka pirmo lygio būtiniausius apsaugos reikalavimus);
    • B (atitinka antro lygio apsaugos reikalavimus) arba
    • X (atitinka tam tikroms specialioms transporto priemonėms taikomus apsaugos lygio reikalavimus).

Nacionalinės institucijos negali suteikti ES tipo patvirtinimo, jeigu priekinė apsaugos sistema neatitinka šiame reglamente jai nustatytų reikalavimų. Tačiau ateityje, po Europos Komisijos įvertinimo, transporto priemonės, kuriose įrengtos susidūrimo išvengimo sistemos, galbūt neturės atitikti šių reikalavimų.

Įgyvendinimo taisyklės

Komisijos reglamente (EB) Nr. 631/2009 nustatytos išsamios reglamento I priedo dėl techninių reikalavimų atliekant bandymus įgyvendinimo taisyklės.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Reglamentas taikomas nuo 2009 m. lapkričio 24 d., išskyrus:

  • 4 straipsnio 6 dalį ir 9 straipsnio 9 dalį, kurios taikomos nuo 2009 m. vasario 24 d.;
  • 9 straipsnio 2–8 dalis, kurių taikymo terminai yra įvairūs ir išsidėsto iki 2019 m. rugpjūčio 24 d.

KONTEKSTAS

Be tipo patvirtinimo priemonių, nustatytų Reglamente (EB) Nr. 78/2009, ES taip pat priėmė Direktyvą 2010/40/ES dėl intelektinių transporto sistemų diegimo Europoje. Kelių saugos ir saugumo prietaikų naudojant intelektines transporto sistemas efektyvumas pasitvirtino, tačiau bendra jų nauda visuomenei priklauso nuo to, ar jos bus įdiegtos plačiau.

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Pažeidžiami eismo dalyviai: motorinėmis transporto priemonėmis nevažiuojantys eismo dalyviai, pavyzdžiui, pėstieji, dviratininkai, motociklininkai ir neįgalūs arba riboto judumo ir orientacijos asmenys.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2009 m. sausio 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 78/2009 dėl motorinių transporto priemonių tipo patvirtinimo, susijusio su pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamų eismo dalyvių apsauga, iš dalies keičiantis Direktyvą 2007/46/EB ir panaikinantis direktyvas 2003/102/EB bei 2005/66/EB (OL L 35, 2009 2 4, p. 1–31)

Vėlesni Reglamento (EB) Nr. 78/2009 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2010 m. liepos 7 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2010/40/ES dėl kelių transporto ir jo sąsajų su kitų rūšių transportu srities intelektinių transporto sistemų diegimo sistemos (OL L 207, 2010 8 6, p. 1–13)

Žr. konsoliduotą versiją.

2009 m. liepos 22 d. Komisijos reglamentas (EB) Nr. 631/2009, kuriuo nustatomos išsamios Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 78/2009 dėl variklinių transporto priemonių tipo patvirtinimo atsižvelgiant į pėsčiųjų ir kitų pažeidžiamų kelių eismo dalyvių apsaugą, iš dalies keičiančio Direktyvą 2007/46/EB ir panaikinančio direktyvas 2003/102/EB ir 2005/66/EB I priedo įgyvendinimo taisyklės (OL L 195, 2009 7 25, p. 1–60)

Žr. konsoliduotą versiją.

2007 m. rugsėjo 5 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/46/EB, nustatanti motorinių transporto priemonių ir jų priekabų bei tokioms transporto priemonėms skirtų sistemų, sudėtinių dalių ir atskirų techninių mazgų patvirtinimo pagrindus (Pagrindų direktyva) (OL L 263, 2007 10 9, p. 1–160)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 11.01.2019

Top