Atlasiet eksperimentālās funkcijas, kuras vēlaties izmēģināt!

Šis dokuments ir izvilkums no tīmekļa vietnes EUR-Lex.

Dokuments 32013D0121

    2013/121/ES: 2013 m. kovo 7 d. Komisijos sprendimas dėl saugos reikalavimų, kurie pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos turi būti įtraukti į tam tikroms vaikiškoms kėdutėms taikomus Europos standartus Tekstas svarbus EEE

    OL L 65, 2013 3 8., 23./34. lpp. (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Šis dokumentas paskelbtas specialiajame (-iuosiuose) leidime (-uose) (HR)

    Dokumenta juridiskais statuss Spēkā

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/121(1)/oj

    8.3.2013   

    LT

    Europos Sąjungos oficialusis leidinys

    L 65/23


    KOMISIJOS SPRENDIMAS

    2013 m. kovo 7 d.

    dėl saugos reikalavimų, kurie pagal Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos turi būti įtraukti į tam tikroms vaikiškoms kėdutėms taikomus Europos standartus

    (Tekstas svarbus EEE)

    (2013/121/ES)

    EUROPOS KOMISIJA,

    atsižvelgdama į Sutartį dėl Europos Sąjungos veikimo,

    atsižvelgdama į 2001 m. gruodžio 3 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2001/95/EB dėl bendros gaminių saugos (1), ypač į jos 4 straipsnio 1 dalies a punktą,

    kadangi:

    (1)

    gaminiams, kurie atitinka nacionalinius standartus, kuriais į nacionalinę teisę perkeliami pagal Direktyvą 2001/95/EB parengti Europos standartai ir nuorodos į kuriuos buvo paskelbtos Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje, taikoma saugos prielaida;

    (2)

    Europos standartai turi būti rengiami remiantis reikalavimais, kuriais užtikrinama, kad juos tenkinantys gaminiai atitinka Direktyvos 2001/95/EB 3 straipsnyje išdėstytus bendruosius saugos reikalavimus;

    (3)

    turi būti peržiūrėti aukštų vaikiškų kėdučių Europos standartai EN 14988-1:2006 (1 dalis. Saugos reikalavimai) ir EN 14988-2:2006 (2 dalis. Bandymų metodai). Visų pirma reikia nustatyti griežtesnius saugos reikalavimus, susijusius su pavojais nukristi ir įsipainioti;

    (4)

    nuoroda į prie stalo tvirtinamų kėdučių Europos standartą EN 1272:1998 (Saugos reikalavimai ir bandymų metodai) Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje nebuvo paskelbta. Todėl gaminiams, kurie atitinka nacionalinius standartus, kuriais į nacionalinę teisę perkeliamas šis Europos standartas, netaikoma saugos prielaida;

    (5)

    Europos standartų dėl vaikiškų kėdučių arba ant kėdės tvirtinamų kėdučių nėra;

    (6)

    todėl tikslinga nustatyti reikalavimus, kuriais siekiama užtikrinti, kad tokios vaikiškos kėdutės atitiktų Direktyvos 2001/95/EB 3 straipsnyje išdėstytus bendruosius saugos reikalavimus;

    (7)

    šiame sprendime nustatytos priemonės atitinka Bendros gaminių saugos komiteto nuomonę,

    PRIĖMĖ ŠĮ SPRENDIMĄ:

    1 straipsnis

    Sąvokų apibrėžtys

    Šiame sprendime vartojamų terminų apibrėžtys:

    a)   ant kėdės tvirtinama kėdutė– ant suaugusiojo kėdės tvirtinamas gaminys, kurio paskirtis – pakelti savarankiškai sėdėti galinčio vaiko iki 36 mėnesių amžiaus sėdimąją padėtį;

    b)   vaikiška kėdutė– ant grindų statoma kėdutė vienam vaikui, kurios dydis pritaikomas prie vaiko amžiaus;

    c)   aukšta vaikiška kėdutė– atskirai statoma kėdutė, kurioje 6–36 mėnesių vaikas sėdi maždaug valgomojo stalo paviršiaus lygyje ir kuri skirta maitinti savarankiškai sėdėti galintį vaiką, jeigu vaikas saugiai įtvirtintas sėdimojoje padėtyje;

    d)   prie stalo tvirtinama kėdutė– prie stalo ar kito horizontalaus paviršiaus tvirtinama kėdutė, kuri paprastai naudojama savarankiškai sėdėti galintiems vaikams.

    2 straipsnis

    Saugos reikalavimai

    1 straipsnyje nurodytiems gaminiams keliami konkretūs saugos reikalavimai, kuriuos turi atitikti Direktyvos 2001/95/EB 4 straipsnio 1 dalyje nurodyti Europos standartai, pateikiami šio sprendimo priede.

    3 straipsnis

    Įsigaliojimas

    Šis sprendimas įsigalioja dvidešimtą dieną po jo paskelbimo Europos Sąjungos oficialiajame leidinyje.

    Priimta Briuselyje 2013 m. kovo 7 d.

    Komisijos vardu

    Pirmininkas

    José Manuel BARROSO


    (1)  OL L 11, 2002 1 15, p. 4.


    PRIEDAS

    BENDRIEJI SAUGOS REIKALAVIMAI

    Gaminiai, kai jie naudojami pagal paskirtį arba kitu numanomu būdu ir atsižvelgiant į įprastą vaikų elgseną, turi nekelti pavojaus vaikų ir juos prižiūrinčių asmenų saugai arba sveikatai.

    Jeigu vienos rūšies kėdutė gali būti transformuota į kitos rūšies kėdutę (pavyzdžiui, aukšta kėdutė į vaikišką kėdutę), ji turi atitikti abiejų rūšių kėdutėms taikomus saugos reikalavimus.

    Gaminių etiketės arba etiketės ant jų pakuočių ir prie jų pridedamos naudojimo instrukcijos turi atkreipti naudotojų dėmesį į būdingus pavojus ir riziką susižeisti naudojant šiuos gaminius, taip pat į būdus jų išvengti. Tačiau gaminiai turi būti kuo saugesni, todėl etiketės ir įspėjimai negali atstoti saugios konstrukcijos.

    Cheminių savybių reikalavimai

    Visi 1 straipsnyje nurodyti gaminiai turi atitikti ES teisės aktus.

    Degumo savybės

    1 straipsnyje nurodyti gaminiai turi vaiko aplinkoje netapti pavojingais, akimirksniu užsidegančiais daiktais. Todėl jie turi būti pagaminti iš medžiagų, kurios tiesiogiai nuo liepsnos ar kibirkšties akimirksniu neužsiliepsnotų. Dėl šios priežasties reikėtų atsižvelgti į naujausią EN 71-2 redakciją.

    Antipireno turėtų būti naudojama kuo mažiau. Jei jis naudojamas, gaminių toksiškumas juos naudojant ir šalinant pasibaigus naudojimo laikui neturėtų kelti pavojaus vaikų ir juos prižiūrinčių asmenų sveikatai bei aplinkai.

    Pakuotė

    Vaikui neturi kelti pavojaus uždusti pakuotei naudojami maišeliai iš lankstaus plastiko, kurių angos perimetras yra didesnis nei vaiko galvos apimtis. Draudžiama naudoti įveriamas virveles arba virveles tokiai pakuotei uždaryti arba užsiklijuojančią pakuotę (pvz., maistui vynioti skirtos plėvelės tipo pakuotę).

    Gaminių pakuotė turi nekelti pavojaus uždusti užblokuojant burnos ir nosies ertmes. Šiuo tikslu, kai tai nėra nesuderinama su apsauga nuo drėgmės, plastikinė pakuotė turėtų būti perforuota.

    Maišeliai turi būti aiškiai paženklinti šiuo arba lygiaverčiu įspėjimu: „ĮSPĖJIMAS! Kad vaikai neuždustų, laikykite pakuotę vaikams neprieinamoje vietoje“. Taip pat maišeliai turi būti paženklinti dideliu, aiškiu simboliu arba diagrama, nurodančiais, kad jie gali kelti pavojų.

    Gamintojo ir importuotojo nurodymas

    Gamintojai (1) turi nurodyti savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti, ant gaminio arba, jeigu to neįmanoma padaryti, ant pakuotės arba gaminį lydinčiame dokumente. Turi būti nurodytas vienas adresas, kuriuo galima susisiekti su gamintoju (2).

    Importuotojai (3) turi nurodyti savo pavadinimą, registruotą prekės pavadinimą arba registruotą prekės ženklą ir adresą, kuriuo su jais galima susisiekti, ant gaminio arba, jeigu to neįmanoma padaryti, ant pakuotės arba gaminį lydinčiame dokumente (4).

    KONKRETŪS SAUGOS REIKALAVIMAI

    1.   ANT KĖDĖS TVIRTINAMOS KĖDUTĖS

    1.1.   Taikymo sritis

    Šie saugos reikalavimai taikomi ant kėdės tvirtinamoms kėdutėms, skirtoms vaikams iki 36 mėn. amžiaus, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg. Jie netaikomi pagalvėms, pagalvėlėms ar kitiems gaminiams, skirtiems laikyti vaiką ant kėdės nepakeliant vaiko sėdimosios padėties.

    1.2.   Saugos reikalavimai

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Ant kėdės tvirtinamos kėdutės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad jokia vaiko kūno dalis neįstrigtų.

    Pavojus, susijęs su ant kėdės tvirtinamos kėdutės aukščio reguliavimu

    Ant kėdės tvirtinamos kėdutės, kurių sėdėjimo aukštį galima reguliuoti, turi turėti fiksavimo mechanizmą (-us), kuris (-ie) fiksuotų ant kėdės tvirtinamą kėdutę įprasto naudojimo padėtyje. Turi būti neįmanoma netyčia atlaisvinti fiksavimo mechanizmo.

    Pavojus, susijęs su judančiomis dalimis

    Ant kėdės tvirtinamą kėdutę pritvirtinus įprastam naudojimui, pajudinus ant kėdės tvirtinamą kėdutę ar bet kurią jos dalį, vaikui sėdint ant kėdės tvirtinamoje kėdutėje perkėlus kūno svorį ar veikiant išorinės jėgos (kito vaiko arba netyčia vaiką prižiūrinčio asmens arba elektrinio mechanizmo) turi nebūti jokių prieinamų suspaudimo arba sužnybimo vietų.

    Sulankstomų ant kėdės tvirtinamų kėdučių sulankstymo mechanizmas turi būti suprojektuotas taip, kad jis nesuveiktų dėl vaiko arba netyčinių vaiką prižiūrinčio asmens veiksmų. Turi būti neįmanoma ant kėdės tvirtinamos kėdutės pritvirtinti įprastam naudojimui neaktyvavus fiksavimo mechanizmo.

    Pavojus nukristi

    Ant kėdės tvirtinama kėdutė turi būti taip suprojektuota, kad ją pritvirtinus įprastam naudojimui vaikas liktų joje ir neapsiverstų jam pasilenkus bet kuria kryptimi. Kad būtų išvengta sužeidimų vaikui atsistojus ir iškritus arba išslydus iš ant kėdės tvirtinamos kėdutės, ji turi būti taip suprojektuota, kad jos apsaugos sistema neleistų vaikui atsistoti ir iš jos iškristi arba išslysti.

    Ant kėdės tvirtinama kėdutė turi turėti įrengtą apsaugos sistemą, kurią galima pritaikyti prie vaiko dydžio ir kurią turi sudaryti bent juosmens ir tarpkojo apsauga. Turi būti neįmanoma naudoti apsaugos sistemos nenaudojant tarpkojo apsaugos.

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant ant kėdės tvirtinamą kėdutę, apsaugos sistemos, dirželių, tvirtinimo įtaisų ir tvirtinimo sistemos turi būti neįmanoma nepataisomai sugadinti, dėl ko būtų pakenkta jų saugai ir įprastam veikimui.

    Ant kėdės tvirtinamą kėdutę pritvirtinus naudoti, jos atlošas turi būti pakankamai aukštas. Taip pat kėdutės šonuose turi būti įrengti pakankamai aukšti ranktūriai, užtikrinantys, kad vaikas liktų kėdutėje jam pasilenkus bet kuria kryptimi.

    Pavojus įsipainioti

    Virvelių, juostelių ir panašių dalių, išskyrus vaiko apsaugos sistemą ir tvirtinimo ant kėdės sistemą, kurios yra prieinamos iš ant kėdės tvirtinamos kėdutės vidaus, didžiausias laisvas ilgis turi būti toks, kad aplink vaiko kaklą nesusidarytų pavojinga kilpa.

    Vienagijai siūlai negali būti naudojami kaip virvelės, juostelės ir panašios dalys, kaip kilpos arba kaip siuvimo siūlai.

    Pavojus užspringti

    Siekiant išvengti pavojaus užspringti, ant kėdės tvirtinamose kėdutėse turi nebūti smulkių dalių, skirtų nuimti be įrankių arba su jais, kurios galėtų nusiimti panaudojus vaiko turimą jėgą ir būtų pakankamai mažos, kad visiškai tilptų vaiko burnoje.

    Kamšalai, keliantys pavojų užspringti, neturi būti pasiekiami panaudojus vaiko turimą jėgą. Jie turi nekelti papildomo pavojaus užspringti dėl jų sudedamųjų dalių dydžio arba todėl, kad šios dalys tampa pakankamai mažos arba pasiekiamos panaudojus vaiko turimą jėgą.

    Pavojus praryti

    Siekiant išvengti pavojaus praryti, ant kėdės tvirtinamose kėdutėse neturi būti atskirų arba mažų dalių, kurios nusiimtų panaudojus vaiko turimą jėgą ir galėtų pralįsti pro vaiko stemplę. Bet kuriuo atveju negalima naudoti toksinių medžiagų arba paviršių.

    Pavojus uždusti

    Ant ant kėdės tvirtinamų kėdučių turi nebūti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų sugriebti ir nuplėšti, panaudodamas turimą jėgą. Kėdutės negali būti supakuotos į nepralaidžią pakuotę, kuri galėtų uždengti tiek vaiko burną, tiek nosį ir sukelti pavojų uždusti.

    Pavojingos briaunos, kampai ir išsikišusios dalys

    Visos pasiekiamos ant kėdės tvirtinamos kėdutės briaunos, kampai ir išsikišusios dalys turi būti suapvalinti ir be atplaišų ar aštrių briaunų.

    Paviršiai

    Visi paviršiai, kiek tai suderinama su ant kėdės tvirtinamos kėdutės funkcijomis, turi būti pakankamai lygūs, kad vaikas netyčia neįsibrėžtų, neįsipjautų, neįsidrėkstų, nenusibrozdintų, nenudegtų ar kitaip nesusižeistų naudojant ant kėdės tvirtinamą kėdutę arba atliekant vaikui būdingus veiksmus.

    Konstrukcinis vientisumas

    Ant kėdės tvirtinama kėdutė turi nesugriūti, nesulūžti ar nepataisomai nesideformuoti, dėl ko būtų pakenkta jos saugai ir įprastam veikimui. Mechanizmas (-ai), skirtas (-i) reguliuoti ant kėdės tvirtinamos kėdutės aukštį, turi būti suprojektuotas (-i) taip, kad dėl mechaninio poveikio pagrįstai numatomais atvejais naudojant ant kėdės tvirtinamą kėdutę turėtų būti neįmanoma pakeisti pasirinkto sėdėjimo aukščio.

    Tvirtinimo ant kėdės sistema

    Tvirtinimo ant kėdės sistema turi būti suprojektuota taip, kad ant kėdės tvirtinama kėdutė būtų pritvirtinta tiek prie kėdės atlošo, tiek prie sėdynės paviršiaus.

    Tvirtinimo ant kėdės sistema, dirželiai, tvirtinimo įtaisai ir tvirtinimo sistema turi nesulūžti, neatsilaisvinti ar nenuplyšti nuo jų pagrindo dėl mechaninio poveikio juos pagrįstai naudojant numatomais atvejais.

    Pavojus, susijęs su netinkamu dydžiu

    Informacijoje apie gaminį turi būti nurodyti tinkami kėdžių, kurioms gaminys yra skirtas, sėdynės ir atlošo matmenys.

    1.3.   Saugos informacija, naudojimo vadovas ir ženklinimas

    Saugos informacija turi būti paženklinta ant gaminio ir įtraukta į naudojimo instrukcijas.

    Saugos informacija turi būti pateikta raštu šalies, kurioje ant kėdės tvirtinama kėdutė pateikiama mažmeninei prekybai, kalba (-omis), kartu pateikiant aiškias piktogramas. Visas ženklinimas turi likti įskaitomas, o ženklinimui naudotos etiketės turi lengvai nenusiimti.

    Saugos informacija

    Svarbiausia saugos informacija turi būti pateikta aiškiai ir matomai. Ji turi būti aiškiai pateikta ir likti matoma ant kėdės tvirtinamą kėdutę pritvirtinus prie suaugusiojo kėdės ir prieš pasodinant vaiką į ant kėdės tvirtinamą kėdutę. Informacija turi būti paženklinta užrašu „ĮSPĖJIMAS!“ ir turi būti pateikti bent šie arba lygiaverčiai nurodymai:

    „Niekuomet nepalikite vaiko be priežiūros.“

    „Visuomet naudokite vaiko apsaugos ir tvirtinimo ant kėdės sistemas.“

    „Visuomet prieš naudojimą patikrinkite ant kėdės tvirtinamos kėdutės saugumą ir stabilumą.“

    „Šis gaminys skirtas vaikams iki 36 mėn. amžiaus, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg ir gali savarankiškai sėdėti.“

    Informacija apie pirkinį

    Pardavimo vietoje pirkėjas turi aiškiai matyti informaciją apie pirkinį. Tiek raštu, tiek aiškiomis piktogramomis turi būti pateikta bent ši informacija:

    šis arba lygiavertis teiginys: „Šis gaminys skirtas vaikams iki 36 mėn. amžiaus, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg ir gali savarankiškai sėdėti.“,

    tinkami suaugusiojo kėdės sėdynės ir atlošo matmenys.

    Naudojimo vadovas

    Kartu su ant kėdės tvirtinama kėdute turi būti pateikiamas naudojimo vadovas. Naudojimo vadove turi būti pateikta:

    šis arba lygiavertis teiginys: „SVARBU! SAUGOKITE ATEIČIAI.“,

    ant kėdės tvirtinamos kėdutės teisingo ir saugaus surinkimo bei naudojimo instrukcijos,

    informacija apie suaugusiųjų kėdžių, prie kurių galima tvirtinti ant kėdės tvirtinamą kėdutę ir prie kurių jos tvirtinti negalima, rūšis.

    Įspėjimai naudojimo vadove turi būti paženklinti užrašu „ĮSPĖJIMAS!“ ir turi būti pateikti bent šie arba lygiaverčiai nurodymai:

    „Niekuomet nepalikite vaiko be priežiūros.“

    „Visuomet naudokite vaiko apsaugos ir tvirtinimo ant kėdės sistemas.“

    „Prieš naudojimą įsitikinkite, kad tvirtinimo ant kėdės sistema yra teisingai pritvirtinta ir sureguliuota.“

    „Visuomet prieš naudojimą patikrinkite ant kėdės tvirtinamos kėdutės saugumą ir stabilumą.“

    Naudojimo vadove taip pat turi būti pateikta ši informacija:

    šis arba lygiavertis teiginys: „Šis gaminys skirtas vaikams iki 36 mėn. amžiaus, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg ir gali savarankiškai sėdėti.“,

    tinkami suaugusiojo kėdės sėdynės ir atlošo matmenys,

    teiginys, kad ant kėdės tvirtinama kėdutė neturėtų būti naudojama, jeigu kokia nors jos dalis yra sulūžusi, suplyšusi arba jos trūksta,

    teiginys, kad turi būti naudojami tik gamintojo patvirtinti priedai arba atsarginės dalys,

    valymo ir priežiūros rekomendacijos.

    2.   VAIKIŠKOS KĖDUTĖS

    2.1.   Taikymo sritis

    Šie saugos reikalavimai taikomi šioms vaikiškoms kėdutėms, skirtoms vaikams, kurie gali savarankiškai sėdėti: taburetėms, kėdutėms (surinkimo dalys: kojos, sėdynės pagrindas ir atlošas) ir foteliams (surinkimo dalys: sėdynės pagrindas, atlošas ir ranktūriai), skirtiems naudoti viduje ir lauke, taip pat supamosioms ir sulankstomoms kėdutėms. Reikalavimai taip pat taikomi daugiafunkciniams gaminiams, kurie gali būti transformuoti į vaikiškas kėdutes. Jie taip pat taikomi vaikiškoms kėdutėms su ratukais. Taip pat šiuos reikalavimus turi atitikti gaminiai, be kitos funkcijos (pavyzdžiui, daiktų laikymo), atliekantys ir vaikiškos kėdutės funkciją.

    2.2.   Saugos reikalavimai

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Vaikiškos kėdutės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad angose ir kiaurymėse neįstrigtų galūnės, kojos bei rankos, ir, kiek įmanoma, pirštai.

    Sulankstomos vaikiškos kėdutės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad neįstrigtų pirštai.

    Vaikiškos kėdutės turi būti ne tokios sunkios, kad po jomis galėtų įstrigti vaiko galva ar galūnė.

    Pavojus, susijęs su judančiomis dalimis

    Vaikišką kėdutę parengus įprastam naudojimui pagal gamintojo instrukcijas, turi nebūti jokių pavojingų judančių dalių.

    Ratukai

    Vaikiškos kėdutės su ratukais turi būti taip suprojektuotos, kad nenukentėtų jų stabilumas.

    Pavojus nukristi

    Vaikiškos kėdutės turi būti pakankamai stabilios, kad ant jų sėdint vaikui jos neapvirstų bet kuria kryptimi.

    Stabilumas

    Vaikiškos kėdutės turi būti stabilios.

    Pavojus užspringti

    Siekiant išvengti pavojaus užspringti, vaikiškose kėdutėse turi nebūti smulkių dalių, kurias būtų galima nuimti panaudojus vaiko turimą jėgą ir kurios visiškai tilptų vaiko burnoje. Kamšalai, keliantys pavojų užspringti, neturi būti pasiekiami panaudojus vaiko turimą jėgą. Jie turi nekelti papildomo pavojaus užspringti dėl jų sudedamųjų dalių dydžio arba todėl, kad šios dalys tampa pakankamai mažos arba pasiekiamos panaudojus vaiko turimą jėgą.

    Pavojus uždusti

    Ant vaikiškų kėdučių turi nebūti plastikinių lipdukų, kurie nusiimtų panaudojus vaiko turimą jėgą. Kėdutės negali būti supakuotos į nepralaidžią pakuotę, kuri galėtų uždengti tiek burną, tiek nosį ir sukelti pavojų uždusti.

    Pavojus praryti

    Siekiant išvengti pavojaus praryti, vaikiškose kėdutėse turi nebūti atskirų arba mažų dalių, kurios nusiimtų panaudojus vaiko turimą jėgą ir galėtų pralįsti pro vaiko stemplę. Bet kuriuo atveju negalima naudoti toksinių medžiagų arba paviršių.

    Paviršiai

    Visi paviršiai, kiek tai suderinama su vaikiškos kėdutės funkcijomis, turi būti pakankamai lygūs, kad vaikas netyčia neįsibrėžtų, neįsipjautų, neįsidrėkstų, nenusibrozdintų, nenudegtų ar kitaip nesusižeistų naudojant kėdutę arba atliekant vaikui būdingus veiksmus.

    Pavojingos briaunos

    Vaikiškos kėdutės turi būti be aštrių briaunų ar kitų aštrių vietų. Atviros briaunos ir kampai turi būti suapvalinti arba paslėpti. Jose turi nebūti smailių ar išsikišusių paviršių, keliančių pavojų įsidurti.

    Konstrukcinis vientisumas

    Vaikiškos kėdutės ir jų sudedamosios dalys, kaip antai sėdynės pagrindas, atlošas ir kojos, turi atlaikyti mechaninį poveikį jas pagrįstai naudojant numatomais atvejais.

    2.3.   Saugos informacija

    Įspėjimuose ir naudojimo instrukcijose tėvams arba vaikus prižiūrintiems asmenims turi būti nurodyta, kad ant po langu stovinčių kėdučių vaikas gali užlipti ir iškristi pro langą.

    Saugos informacija turi būti pateikta raštu šalies, kurioje vaikiška kėdutė pateikiama mažmeninei prekybai, kalba (-omis), kartu pateikiant aiškias piktogramas. Visas ženklinimas turi likti įskaitomas, o ženklinimui naudotos etiketės turi lengvai nenusiimti.

    3.   AUKŠTOS VAIKIŠKOS KĖDUTĖS

    3.1.   Taikymo sritis

    Šie saugos reikalavimai taikomi aukštoms kėdutėms, skirtoms maždaug 6–36 mėnesių amžiaus vaikams, kurie gali savarankiškai sėdėti ir kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg. Jeigu aukštos vaikiškos kėdutės yra suprojektuotos būti transformuotos į vaikiškas kėdutes, jos taip pat turi atitikti vaikiškoms kėdutėms taikomus saugos reikalavimus.

    Jeigu aukštos kėdutės dalys yra suprojektuotos būti nuimamos (pvz., padėklas arba pakoja), šie saugos reikalavimai taikomi aukštai kėdutei su šia (šiomis) dalimi (-is) ir be jos (jų).

    Žaidimams tinkantys gaminiai taip pat turi atitikti Europos Parlamento ir Tarybos direktyvos 2009/48/EB (5) dėl žaislų saugos reikalavimus (pavyzdžiui, aukšta kėdutė, kuri gali būti transformuota į supamąjį arkliuką).

    3.2.   Saugos reikalavimai

    Bendrieji reikalavimai

    Jokiai sudedamajai daliai, kuri suprojektuota būti nuimta arba atlaisvinta išmontuojant aukštą kėdutę, kad būtų galima ją transportuoti arba laikyti, surinkti turi būti nenaudojami jungiamieji varžtai tiesioginiam tvirtinimui (pvz., savisriegiai).

    Atviros briaunos ir išsikišusios dalys turi būti suapvalintos arba paslėptos ir be atplaišų ar aštrių briaunų.

    Pavojus nukristi

    Kad būtų išvengta sužeidimų vaikui atsistojus ir iškritus arba išslydus iš aukštos kėdutės, ji turi būti taip suprojektuota, kad jos apsaugos sistema neleistų vaikui atsistoti ir iš jos iškristi arba išslysti.

    Aukšta kėdutė turi turėti įrengtą apsaugos sistemą, kurią galima pritaikyti prie vaiko dydžio ir kurią turi sudaryti bent juosmens ir tarpkojo apsauga. Turi būti neįmanoma naudoti apsaugos sistemos nenaudojant tarpkojo apsaugos.

    Apsaugos sistema, dirželiai, tvirtinimo įtaisai ir tvirtinimo sistema turi nesulūžti, neatsilaisvinti ar nenuplyšti nuo jų pagrindo panaudojus vidinę ir išorinę vaiko turimą jėgą.

    Apsaugos sistemos konstrukcija turi būti tokia, kad būtų atsižvelgta į visus galimus vaiko judesius aukštoje kėdutėje.

    Aukštos kėdutės atlošas turi būti pakankamai aukštas. Taip pat kėdutės šonuose turi būti įrengti pakankamai aukšti ranktūriai, užtikrinantys, kad vaikas liktų kėdutėje jam pasilenkus bet kuria kryptimi.

    Kad būtų išvengta sužeidimų vaikui stumiantis kojomis nuo valgomojo stalo ir (arba) atsirėmus į jį kojomis ir taip nuverčiant aukštą kėdutę priešinga kryptimi, ji turi būti taip suprojektuota, kad dėl jos stabilumo nekiltų pavojus nukristi.

    Pavojus įsipainioti

    Aukštose kėdutėse turi nebūti virvelių, juostelių arba panašių dalių (išskyrus apsaugos sistemą), kurios kelia pavojų įsipainioti.

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Aukštos vaikiškos kėdutės turi būti suprojektuotos ir pagamintos taip, kad jokia vaiko kūno dalis neįstrigtų.

    Pavojus, susijęs su judančiomis dalimis

    Siekiant išvengti rizikos sužnybti ir suspausti, kėdutėje turi nebūti sužnybimo ir suspaudimo vietų. Jeigu dėl funkcinių priežasčių sužnybimo ir suspaudimo vietų neįmanoma išvengti, turėtų būti imtasi tinkamų priemonių užtikrinti, kad jos būtų saugios.

    Bet kuri aukštos kėdutės dalis, kurią galima sulankstyti arba nuimti, turi būti užfiksuota, kad naudojantis gaminį vaikas arba kitas vaikas negalėtų jos atlaisvinti arba jos netyčia negalėtų atlaisvinti suaugusysis.

    Sulankstomų aukštų kėdučių fiksavimo mechanizmai

    Fiksavimo mechanizmai reikalingi tam, kad aukšta kėdutė nesusilankstytų joje sėdint vaikui, taip pat į ją įkeliant vaiką ir jį iš jos iškeliant.

    Siekiant išvengti pavojaus, kylančio dėl neteisingo aukštos kėdutės naudojimo, kėdutė turi nesusilankstyti dėl ją naudojančio vaiko svorio arba naudojant aukštą kėdutę turi automatiškai įsijungti bent vienas fiksavimo mechanizmas.

    Vaikams turi būti neįmanoma netyčia atlaisvinti arba valdyti fiksavimo mechanizmų.

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, fiksavimo mechanizmai turi toliau tinkamai veikti.

    Pavojus užspringti

    Jokia dalis, kuri galėtų nusiimti panaudojus vaiko turimą jėgą, negali būti pakankamai maža, kad visiškai tilptų vaiko burnoje. Sudedamosios dalys, kurias galima nuimti nenaudojant įrankių, turi visiškai netilpti vaiko burnoje. Kamšalai, keliantys pavojų užspringti, neturi būti pasiekiami panaudojus vaiko turimą jėgą. Be to, jie turi nekelti papildomo pavojaus užspringti dėl jų sudedamųjų dalių dydžio arba todėl, kad šios dalys tampa pakankamai mažos arba pasiekiamos panaudojus vaiko turimą jėgą.

    Apsaugos sistema

    Aukšta kėdutė turi būti suprojektuota taip, kad užtikrintų vaikų saugumą sėdimojoje padėtyje ir neleistų jiems iškristi atsistojus ir praradus pusiausvyrą, naudojant apsaugos sistemą, kurią sudaro tarpkojo apsauga ir horizontali sudedamoji dalis, arba vientisą diržą. Jeigu aukštoje kėdutėje yra atlenkiamas atlošas, tuomet turi būti suprojektuotas vientisas diržas.

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, vientiso diržo tarpkojo apsaugos, juosmens diržų ir dirželių turi būti neįmanoma nepataisomai sugadinti, dėl ko būtų pakenkta jų saugai ir įprastam veikimui.

    Kai aukštoje kėdutėje yra įrengtas diržas arba diržo tvirtinimo įtaisai, esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, jų turi būti neįmanoma nepataisomai sugadinti, dėl ko būtų pakenkta jų saugai ir įprastam veikimui.

    Jei įrengtas vientisas diržas arba diržas, jis turi būti reguliuojamas ir esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, jo turi būti neįmanoma nepataisomai sugadinti, dėl ko būtų pakenkta jo saugai ir įprastam veikimui.

    Šoninė apsauga

    Aukštos kėdutės šonuose turi būti įrengti ranktūriai arba kitokia šoninė apsauga.

    Atlošas

    Aukštoje kėdutėje turi būti įrengtas pakankamai aukštas atlošas, kuris užtikrintų, kad vaikas liktų aukštoje kėdutėje jam pasilenkus bet kuria kryptimi.

    Atlenkiamas atlošas

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, aukštos kėdutės atlošą leidžiantis reguliuoti mechanizmas turi nepersislinkti iš vienos pozicijos į kitą.

    Ratukai

    Aukštos kėdutės su ratukais turi būti taip suprojektuotos, kad nenukentėtų jų stabilumas.

    Konstrukcinis vientisumas

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, aukštos kėdutės funkcijos turi nenukentėti.

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, aukšta kėdutė turi nesugriūti, o fiksavimo mechanizmas turi likti įjungtas.

    Stabilumas

    Jeigu aukštos kėdutės dalys yra suprojektuotos būti nuimamos (pvz., padėklas arba pakoja), stabilumo reikalavimas taikomas aukštai kėdutei su šia (šiomis) dalimi (-is) ir be jos (jų).

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant aukštą kėdutę, ji turi neapvirsti ant šono, atgal ar į priekį.

    3.3.   Saugos informacija, naudojimo vadovas ir ženklinimas

    Bendrieji reikalavimai

    Saugos informacija turi būti pateikta raštu šalies, kurioje aukšta kėdutė pateikiama mažmeninei prekybai, kalba (-omis), kartu pateikiant aiškias piktogramas. Pagrįstai naudojant numatomais atvejais visas ženklinimas turi likti įskaitomas, o ženklinimui naudotos etiketės turi lengvai nenusiimti.

    Saugos informacija

    Saugos informacija turi būti pateikta aiškiai ir matomai. Ji turi būti paženklinta užrašu „ĮSPĖJIMAS!“ ir turi būti pateikti bent šie arba lygiaverčiai nurodymai:

    „Niekuomet nepalikite vaiko be priežiūros.“

    „Visuomet naudokite apsaugos sistemą.“

    „Visuomet prieš naudojimą patikrinkite aukštos kėdutės saugumą ir stabilumą.“

    Informacija apie pirkinį

    Pardavimo vietoje pirkėjas turi aiškiai matyti informaciją apie pirkinį. Informacijoje tiek raštu, tiek aiškiomis piktogramomis turi būti pateiktas bent šis arba lygiavertis teiginys: „Šis gaminys skirtas vaikams iki 36 mėn. amžiaus, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg ir gali savarankiškai sėdėti.“ Jeigu gaminį galima pakeisti, kad jis būtų naudojamas kaip žaislas arba jis gali būti transformuotas į vaikišką kėdutę, kurią galima reguliuoti, kad vaikas joje galėtų sėdėti skirtingose vystymosi stadijose („augimo su vaiku“ ypatybė), turi būti pateikta papildoma saugos informacija.

    Ženklinimas

    Aukštos kėdutės turi būti paženklintos šiuo arba lygiaverčiu nenutrinamu įspėjimu: „ĮSPĖJIMAS! NEPALIKITE VAIKO BE PRIEŽIŪROS.“ Kartu su įspėjimu turi būti naudojama atitinkama piktograma.

    Naudojimo vadovas

    Naudojimo vadove turi būti pateiktos aukštos kėdutės naudojimo instrukcijos, paženklintos teiginiu „SVARBU! SAUGOKITE ATEIČIAI“ arba lygiaverčiu teiginiu.

    Instrukcijose turi būti pateikti šie arba lygiaverčiai įspėjimai, paženklinti užrašu „ĮSPĖJIMAS!“:

    „Nepalikite vaiko be priežiūros.“

    „Aukštą kėdutę naudokite tik tuomet, jei visos sudedamosios dalys yra teisingai surinktos ir sureguliuotos.“

    Naudojimo vadove taip pat turi būti pateikti šie įspėjimai:

    įsitikinkite, kad visi diržai yra teisingai prisegti,

    atkreipkite dėmesį į atviros ugnies ar kitų didelio karščio šaltinių, pavyzdžiui, elektrinių šildytuvų su kaitinimo vamzdeliais, dujinių židinių, pavojų netoli aukštos kėdutės.

    Naudojimo vadove turi būti pateikta ši saugos informacija:

    surinkimo brėžinys, visų dalių ir kėdutei surinkti reikiamų įrankių sąrašas ir (arba) aprašas ir varžtų bei kitų fiksavimo mechanizmų diagrama,

    teiginys, kad aukšta kėdutė neturėtų būti naudojama, kol vaikas negali savarankiškai sėdėti,

    teiginys, kad aukšta kėdutė neturėtų būti naudojama, jeigu kokia nors jos dalis yra sulūžusi, suplyšusi arba jos trūksta,

    valymo ir priežiūros rekomendacijos.

    4.   PRIE STALO TVIRTINAMOS KĖDUTĖS

    4.1.   Taikymo sritis

    Šie saugos reikalavimai taikomi prie stalo tvirtinamoms kėdutėms, skirtoms vaikams, kurie gali savarankiškai sėdėti (nuo 6 mėnesių amžiaus) ir kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg.

    4.2.   Saugos reikalavimai

    Bendrieji reikalavimai

    Naudoti surinktos prie stalo tvirtinamos kėdutės turi būti taip surinktos, kad nei vaikas, nei jį prižiūrintis asmuo neįsižnybtų, neįsipjautų arba nesusižeistų.

    Pavojus įstrigti angose ir kiaurymėse

    Siekiant išvengti pavojaus įstrigti, prie stalo tvirtinamose kėdutėse turi nebūti vamzdžių atvirais galais arba angų ir kiaurymių, dėl kurių vaikas galėtų susižeisti.

    Prie stalo tvirtinamos kėdutės turi būti taip suprojektuotos, kad vaikas per angas ir kiaurymes neiškristų.

    Pavojingos briaunos, kampai ir išsikišusios dalys

    Visos pasiekiamos prie stalo tvirtinamos kėdutės briaunos, kampai ir išsikišusios dalys turi būti suapvalinti ir paslėpti bei be atplaišų ar aštrių briaunų.

    Pavojus užspringti

    Siekiant išvengti pavojaus užspringti, kėdutėse turi nebūti smulkių dalių, skirtų nuimti nenaudojant įrankių arba juos naudojant, kurios galėtų būti nuimtos panaudojus vaiko turimą jėgą ir būtų pakankamai mažos, kad visiškai tilptų vaiko burnoje.

    Kamšalai, keliantys pavojų užspringti, neturi būti pasiekiami panaudojus vaiko turimą jėgą. Be to, jie turi nekelti papildomo pavojaus užspringti dėl jų sudedamųjų dalių dydžio arba todėl, kad šios dalys tampa pakankamai mažos arba pasiekiamos panaudojus vaiko turimą jėgą.

    Pavojus praryti

    Siekiant išvengti pavojaus praryti neteisingai naudojant prie stalo tvirtinamą kėdutę, kėdutėje turi nebūti atskirų arba mažų dalių, kurios nusiimtų panaudojus vaiko turimą jėgą ir galėtų pralįsti pro vaiko stemplę.

    Pavojus uždusti

    Ant kėdučių turi nebūti plastikinių lipdukų, kuriuos vaikas galėtų sugriebti ir nuplėšti, panaudodamas turimą jėgą. Kėdutės negali būti supakuotos į nepralaidžią pakuotę, kuri galėtų uždengti tiek vaiko burną, tiek nosį ir sukelti pavojų uždusti.

    Savisriegiai

    Jokiai sudedamajai daliai, kuri suprojektuota būti nuimama arba atlaisvinta išmontuojant prie stalo tvirtinamą kėdutę, kad būtų galima ją transportuoti arba laikyti, priveržti turi būti nenaudojami jungiamieji varžtai (pvz., savisriegiai).

    Pavojus, susijęs su judančiomis dalimis

    Prie stalo tvirtinamą kėdutę parengus įprastam naudojimui pagal gamintojo instrukcijas, turi nebūti jokių pavojingų judančių dalių.

    Pavojus nukristi

    Kad būtų išvengta sužeidimų vaikui atsistojus ir iškritus arba išslydus iš prie stalo tvirtinamos kėdutės, ji turi būti taip suprojektuota, kad jos apsaugos sistema neleistų vaikui atsistoti ir iš jos iškristi arba išslysti.

    Prie stalo tvirtinama kėdutė turi turėti įrengtą apsaugos sistemą, kurią galima pritaikyti prie vaiko dydžio ir kurią turi sudaryti bent juosmens ir tarpkojo apsauga. Turi būti neįmanoma naudoti apsaugos sistemos nenaudojant tarpkojo apsaugos.

    Apsaugos sistema, dirželiai, tvirtinimo įtaisai ir tvirtinimo sistema turi nesulūžti, neatsilaisvinti ar nenuplyšti nuo jų pagrindo panaudojus vidinę ir išorinę vaiko turimą jėgą.

    Apsaugos sistemos konstrukcija turi būti tokia, kad būtų atsižvelgta į visus galimus vaiko judesius prie stalo tvirtinamoje kėdutėje.

    Prie stalo tvirtinamą kėdutę pritvirtinus naudoti, jos atlošas turi būti pakankamai aukštas. Taip pat kėdutės šonuose turi būti įrengti pakankamai aukšti ranktūriai, užtikrinantys, kad vaikas liktų kėdutėje jam pasilenkus bet kuria kryptimi.

    Pakojos

    Pakojų turi nebūti.

    Nuimamos sėdynės

    Jeigu sėdynę galima nuimti nuo rėmo, sėdynės tvirtinimo prie rėmo mechanizmas turi būti suprojektuotas taip, kad sėdynė nuo rėmo nenusiimtų netyčia.

    Esant mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant prie stalo tvirtinamą kėdutę, sėdynė turi likti pritvirtinta prie rėmo.

    Konstrukcinis vientisumas

    Esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais naudojant prie stalo tvirtinamą kėdutę, jos turi būti neįmanoma nepataisomai sugadinti, dėl ko būtų pakenkta jos saugai ir įprastam veikimui.

    Tvirtinimo pagrindas

    Tvirtinimo pagrindas turi užtikrinti, kad prie stalo tvirtinamą kėdutę pritvirtinus prie atraminio paviršiaus, pagrįstai naudojant numatomais atvejais, kėdutė nejudėtų. Prie stalo tvirtinamos kėdutės tvirtinimas turi būti atsparus šokinėjimui.

    Stabilumas

    Prie stalo tvirtinamos kėdutės turi nesusilankstyti arba neapvirsti esant statiniam ir dinaminiam mechaniniam poveikiui pagrįstai numatomais atvejais jas naudojant.

    4.3.   Saugos informacija, naudojimo vadovas ir ženklinimas

    Bendrieji reikalavimai

    Saugos informacija turi būti paženklinta ant gaminio ir įtraukta į naudojimo instrukcijas.

    Saugos informacija turi būti pateikta raštu šalies, kurioje prie stalo tvirtinama kėdutė pateikiama mažmeninei prekybai, kalba (-omis), kartu pateikiant aiškias piktogramas. Visas ženklinimas turi likti įskaitomas, o ženklinimui naudotos etiketės turi lengvai nenusiimti.

    Informacija apie pirkinį

    Pardavimo vietoje pirkėjas turi aiškiai matyti informaciją apie pirkinį. Tiek raštu, tiek aiškiomis piktogramomis turi būti pateikta bent ši informacija:

    šis arba lygiavertis teiginys: „Šis gaminys skirtas vaikams, kurie sveria ne daugiau kaip 15 kg ir gali savarankiškai sėdėti.“,

    tinkami atraminio paviršiaus, prie kurio galima tvirtinti prie stalo tvirtinamą kėdutę, matmenys.

    Taip pat turi būti pateikta ši informacija:

    „Ši prie stalo tvirtinama kėdutė netinka naudoti su visais stalais. Netvirtinkite prie stalų stikliniu paviršiumi, stalų su nepritvirtintu stalviršiu, ištraukiamųjų stalų, stalų ant vienos kojos, kortų stalų arba stovyklavimo stalų.“

    Ženklinimas

    Prie stalo tvirtinama kėdutė turi būti taip aiškiai nenutrinamai paženklinta:

    naudojant prie stalo tvirtinamą kėdutę turi būti matomas įspėjimas „ĮSPĖJIMAS! Niekuomet nepalikite vaiko be priežiūros.“,

    įspėjimu „ĮSPĖJIMAS! Visuomet naudokite vaiko apsaugos ir tvirtinimo prie stalo sistemas.“,

    įspėjimu „ĮSPĖJIMAS! Visuomet prieš naudojimą patikrinkite prie stalo tvirtinamos kėdutės saugumą ir stabilumą.“,

    teiginiu „Didžiausias svoris – 15 kg.“

    Naudojimo vadovas

    Naudojimo vadove turi būti pateiktos prie stalo tvirtinamos kėdutės teisingo ir saugaus surinkimo bei naudojimo instrukcijos. Šios instrukcijos turi būti tikslios bei nedviprasmiškos ir jose turi būti pateikti bent šie arba lygiaverčiai teiginiai:

    „Prieš naudojimą atidžiai perskaitykite instrukcijas ir saugokite jas ateičiai. Jei nesilaikysite instrukcijų, Jūsų vaikas gali susižeisti.“

    „Ši prie stalo tvirtinama kėdutė yra netinkama naudoti vaikams, kurie negali savarankiškai sėdėti.“

    „ĮSPĖJIMAS! Niekuomet nepalikite vaiko be priežiūros.“

    „Visuomet naudokite vaiko apsaugos ir tvirtinimo prie stalo sistemas.“

    „Visuomet prieš naudojimą patikrinkite prie stalo tvirtinamos kėdutės saugumą ir stabilumą.“

    „Ši prie stalo tvirtinama kėdutė yra netinkama naudoti su visais stalais. Netvirtinkite prie stalų stikliniu paviršiumi, stalų su nepritvirtintu stalviršiu, ištraukiamųjų stalų, stalų ant vienos kojos, kortų stalų arba stovyklavimo stalų.“

    „Patikrinkite, ar stalas, naudojant prie jo pritvirtintą kėdutę, nevirsta.“

    „Ant atraminio paviršiaus nenaudokite staltiesių arba kitų daiktų, kurie gali trukdyti tinkamam tvirtinimo dalių veikimui. Stalo konstrukcija ir paviršius turi būti švarūs ir sausi.“

    „Šios prie stalo tvirtinamos kėdutės negalima naudoti vaikams, kurie sveria daugiau kaip 15 kg.“

    „Reguliariai patikrinkite suveržimo varžtus ir, jei reikia, juos priveržkite.“

    „ĮSPĖJIMAS! Nenaudokite prie stalo tvirtinamos kėdutės, jei kokia nors jos sudedamoji dalis yra sulūžusi arba jos trūksta.“

    „Naudokite tik gamintojo arba platintojo patvirtintas atsargines dalis.“

    „Netvirtinkite prie stalo tvirtinamos kėdutės ten, kur vaikas gali kojomis atsispirti nuo stalo dalies, kėdės arba kitos konstrukcijos, nes prie stalo tvirtinama kėdutė gali nukristi nuo stalo.“

    Turi būti nurodyti tinkami atraminio paviršiaus matmenys.


    (1)  Kaip apibrėžta Europos Parlamento ir Tarybos sprendimo Nr. 768/2008/EB I priedo R1 skyriaus R1 straipsnyje (OL L 218, 2008 8 13, p. 82).

    (2)  Kaip apibrėžta Sprendimo Nr. 768/2008/EB I priedo R2 skyriaus R2 straipsnyje.

    (3)  Kaip apibrėžta Sprendimo Nr. 768/2008/EB I priedo R1 skyriaus R1 straipsnyje.

    (4)  Kaip apibrėžta Sprendimo Nr. 768/2008/EB I priedo R2 skyriaus R4 straipsnyje.

    (5)  OL L 170, 2009 6 30, p. 1.


    Augša