EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Cheminių medžiagų poveikis

Cheminių medžiagų poveikis

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Direktyva 98/24/EB dėl darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos nuo rizikos, susijusios su cheminiais veiksniais darbe

KOKS ŠIOS DIREKTYVOS TIKSLAS?

Šia direktyva nustatomi būtiniausi reikalavimai, keliami visos Europos Sąjungos (ES) darbuotojų apsaugai nuo rizikos saugai ir sveikatai, kylančios arba galinčios kilti dėl cheminių veiksnių, esančių darbo vietoje, poveikio arba dėl darbo, susijusio su cheminiais veiksniais.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

Taikymo sritis

  • Direktyva 98/24/EB yra parengta pagal Pagrindų direktyvą 89/391/EEB, kuria nustatomos priemonės darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti (žr. santrauką). Direktyva 89/391/EEB, kuria nustatomi būtiniausi reikalavimai, keliami darbuotojų apsaugai nuo rizikos sveikatai ir saugai, kylančios dėl cheminių medžiagų, taikoma visa apimtimi, neribojant nuostatų, kurios yra griežtesnės ar konkretesnės Direktyvoje 98/24/EB.
  • Direktyva 98/24/EB taikoma darbuotojams, kurie patiria pavojingų cheminių medžiagų poveikį, kai jos nuostatos yra palankesnės nei Direktyvos 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų arba mutagenų poveikiu (žr. santrauką).

Darbdavių pareigos

  • Rizikos įvertinimas. Darbdaviai turi nustatyti, ar darbo vietoje yra kokių nors cheminių medžiagų, ir, jeigu yra, įvertinti riziką sveikatai ir saugai, kurią jos gali kelti. Šis įvertinimas turi būti nuolat atnaujinamas.
  • Rizikos prevencija. Darbdaviai turi imtis reikalingų prevencijos priemonių, kad pašalintų arba kuo labiau sumažintų riziką. Jie turėtų pasirūpinti tinkama įranga ir mažinti bet kokio poveikio ir pavojingų cheminių medžiagų saugaus tvarkymo, laikymo ir gabenimo trukmę. Jei įmanoma, chemines medžiagas ar procesus reikia pakeisti mažiau pavojingais.
  • Profesinio poveikio ribinės vertės ir biologinės ribinės vertės. Teisės aktu reikalaujama, kad būtų nustatytos orientacinės ir privalomos profesinio poveikio ribinės vertės ir biologinės ribinės vertės.
  • Veiksmai nelaimingų atsitikimų, incidentų ir avarinių situacijų atvejais. Darbdaviai turi parengti veiksmų planus, kurių reikėtų laikytis įvykus nelaimingam atsitikimui, kad tokiu atveju būtų imamasi reikalingų veiksmų, įskaitant suinteresuotų asmenų informavimą. Šiuose planuose turi būti numatoma reguliariai rengti saugos pratybas ir pasirūpinti reikalingomis pirmosios pagalbos patalpomis bei įranga.
  • Darbuotojų informavimas ir mokymas. Darbdaviai turi pateikti darbuotojams rizikos įvertinimų rezultatus, informaciją apie patalpose esančias pavojingas chemines medžiagas ir atitinkamas profesinio poveikio ribines vertes. Jie taip pat turi pasirūpinti mokymais ir informavimu apie atitinkamas atsargumo priemones, kurių reikia imtis.

Draudimai

Šia direktyva draudžiama gaminti ir naudoti darbe tam tikras chemines medžiagas. Jų sąrašas pateikiamas III priede. Išimtys yra leidžiamos esant tam tikroms aplinkybėms, kaip antai atliekant mokslinius tyrimus ir bandymus. Tokiais atvejais darbdaviai turi pateikti valdžios institucijoms informaciją apie tokių medžiagų kiekį, kuris bus naudojamas, ir į tuos darbus planuojamų įtraukti darbuotojų skaičių.

Sveikatos patikrinimai

ES valstybės narės turi pasirūpinti tinkama darbuotojų, kurių sveikatai kyla rizika, sveikatos priežiūra. Tam reikalingi asmeniniai sveikatos ir poveikio registravimo dokumentai.

Medžiagų ir mišinių klasifikavimas, ženklinimas ir pakavimas

Direktyva 2014/27/ES iš dalies keičiama Direktyva 98/24/EB (ir kelios kitos direktyvos), suderinant ją su naująja sistema, nustatyta Reglamentu (EB) Nr. 1272/2008 dėl medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (žr. santrauką). Šioje direktyvoje nustatomos pavojingos cheminės medžiagos ir reikalavimas informuoti naudotojus apie riziką, pasitelkiant standartinius simbolius ir užrašus ant pakuočių etikečių ir saugos duomenų lapuose.

Ataskaitų teikimas

Valstybės narės kas penkerius metus turi Europos Komisijai pateikti ataskaitą apie įvairių direktyvoje numatytų priemonių įgyvendinimą.

Deleguotieji aktai

  • Reglamentu (ES) 2019/1243 iš dalies keičiama Direktyva 98/24/EB, suteikiant Komisijai įgaliojimus nuo 2019 m. liepos 26 d. priimti deleguotuosius aktus, kuriais daromi tik techniniai jos priedų daliniai pakeitimai ir papildoma Direktyva nustatant ar peržiūrint orientacines profesinio poveikio ribines vertes. Tačiau tais daliniais pakeitimais negali būti keičiamos direktyvos prieduose išdėstytos poveikio ribinės vertės.
  • Valstybės narės privalo informuoti darbuotojų ir darbdavių organizacijas apie ES lygmeniu nustatytas orientacines profesinio poveikio ribines vertes.

NUO KADA TAIKOMA ŠI DIREKTYVA?

  • Direktyva 98/24/EEB taikoma nuo 1998 m. gegužės 25 d. Valstybės narės turėjo ją perkelti į savo teisę ne vėliau kaip 2001 m. gegužės 5 d.
  • Slovėnijoje direktyvos taikymas buvo atidėtas iki 2005 m. gruodžio 31 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

1998 m. balandžio 7 d. Tarybos direktyva 98/24/EB dėl darbuotojų saugos ir sveikatos apsaugos nuo rizikos, susijusios su cheminiais veiksniais darbe (keturioliktoji atskira Direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 131, 1998 5 5, p. 11–23).

Vėlesni Direktyvos 98/24/EB daliniai pakeitimai buvo įterpti į pradinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2008 m. gruodžio 16 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (EB) Nr. 1272/2008 dėl cheminių medžiagų ir mišinių klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo, iš dalies keičiantis ir panaikinantis direktyvas 67/548/EEB bei 1999/45/EB ir iš dalies keičiantis Reglamentą (EB) Nr. 1907/2006 (OL L 353, 2008 12 31, p. 1–1355).

Žr. konsoliduotą versiją.

2004 m. balandžio 29 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2004/37/EB dėl darbuotojų apsaugos nuo rizikos, susijusios su kancerogenų arba mutagenų poveikiu darbe (šeštoji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (kodifikuota redakcija) (OL L 158, 2004 4 30, p. 50–76).

Žr. konsoliduotą versiją.

1992 m. birželio 24 d. Tarybos direktyva 92/58/EEB dėl būtiniausių reikalavimų įrengiant darbo saugos ir (arba) sveikatos ženklus (devintoji atskira direktyva, kaip numatyta Direktyvos 89/391/EEB 16 straipsnio 1 dalyje) (OL L 245, 1992 8 26, p. 23–42).

Žr. konsoliduotą versiją.

1989 m. birželio 12 d. Tarybos direktyva 89/391/EEB dėl priemonių darbuotojų saugai ir sveikatos apsaugai darbe gerinti nustatymo (OL L 183, 1989 6 29, p. 1–8).

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 16.12.2021

Top