Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Visos Europos asmeninės pensijos produktas

Visos Europos asmeninės pensijos produktas

 

DOKUMENTAS, KURIO SANTRAUKA PATEIKIAMA:

Reglamentas (ES) 2019/1238 dėl visos Europos asmeninės pensijos produkto

KOKS ŠIO REGLAMENTO TIKSLAS?

  • Šiuo reglamentu nustatomas visos Europos asmeninės pensijos produkto* (PEPP) teisinis pagrindas, užtikrinant pagrindinių produktų savybių standartizavimą. Tarp tokių savybių yra:
    • skaidrumo reikalavimai;
    • investavimo taisyklės;
    • teisė keisti paslaugų teikėjus;
    • įvairios investavimo galimybės.
  • Juo taip pat nustatomos vienodos asmeninės pensijos produktų, platinamų Europos Sąjungoje (ES) naudojant nuorodą „PEPP“, registravimo, teikimo, platinimo ir priežiūros taisyklės.
  • PEPP yra savanoriška asmeninės pensijos sistema, papildanti esamas valstybines ir profesines pensijų sistemas, taip pat nacionalines privačias pensijų sistemas.
  • Reglamentu siekiama suteikti santaupų turėtojams daugiau pasirinkimo galimybių ir pasiūlyti jiems konkurencingesnių asmeninės pensijos produktų taupant pensijai, kartu užtikrinant griežtą vartotojų apsaugą.

PAGRINDINIAI ASPEKTAI

PEPP reglamentu nustatomos vienodos taisyklės dėl pagrindinių PEPP savybių, visų pirma dėl toliau išvardytų pagrindinių aspektų.

PEPP teikėjai*

PEPP gali siūlyti daugybė finansų įstaigų, įskaitant draudimo įmones, turto valdytojus, bankus, tam tikras investicines įmones ir tam tikrus profesinių pensijų fondus.

PEPP sutartis

Reglamentu nustatomi būtiniausi reikalavimai sutarties turiniui, dėl kurio susitaria PEPP teikėjai ir PEPP santaupų turėtojai*.

PEPP registracija

  • Teikėjai, norintys teikti PEPP, turi vadovautis registracijos tvarka. Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija registruoja naujus PEPP centriniame registre, remdamasi nacionalinių kompetentingų institucijų sprendimu. Užregistruotas produktas gali būti teikiamas ir platinamas visoje ES.
  • Reglamente išsamiai aprašomos PEPP registravimo procedūros, PEPP išregistravimo sąlygos, taip pat buveinės ir priimančiosios ES valstybių narių kompetentingų institucijų įgaliojimai.

ES pasas

PEPP teikėjai ir platintojai gali naudotis ES pasu, kuris leidžia jiems prekiauti PEPP skirtingose valstybėse narėse. Pasas suteikia galimybę patekti į visą ES rinką pasinaudojant viena produkto registracija, kuri turi būti atlikta remiantis bendru taisyklių rinkiniu.

Perkeliamumas

  • Siūlydami PEPP, teikėjai ar platintojai būsimiems PEPP santaupų turėtojams turi pateikti informaciją apie perkeliamumo paslaugą* ir apie tai, kurios subsąskaitos* yra prieinamos iš karto.
  • PEPP santaupų turėtojui persikėlus gyventi į kitą valstybę narę, jis gali ir toliau mokėti įmokas už tą patį PEPP, atidarydamas PEPP subsąskaitą pas tą patį PEPP teikėją savo naujoje gyvenamojoje šalyje (kai PEPP teikėjas suteikia tokią galimybę) arba toliau mokėti įmokas į esamą PEPP subsąskaitą. Jei PEPP teikėjas nenumato tokios galimybės naujoje gyvenamojoje šalyje, PEPP santaupų turėtojas turi teisę nedelsdamas ir nemokamai pakeisti savo PEPP teikėją. PEPP teikėjai po trejų metų pereinamojo laikotarpio turi atidaryti mažiausiai dvi subsąskaitas.

Keitimas

PEPP santaupų turėtojai gali keisti PEPP teikėją praėjus ne mažiau kaip penkeriems metams nuo PEPP sutarties sudarymo dienos arba, jei keičia ne pirmą kartą, praėjus penkeriems metams po naujausio pakeitimo dienos. PEPP teikėjas gali leisti PEPP santaupų turėtojams dažniau keisti PEPP teikėjus. Mokesčiai ir rinkliavos už keitimo paslaugą turi būti ribojami atsižvelgiant į faktines administracines išlaidas, kurias patiria perduodantis PEPP teikėjas, ir negali viršyti 0,5 % perduoto turto vertės.

Investavimo galimybės

  • PEPP teikėjai gali pateikti iki šešių investavimo galimybių, įskaitant numatytąją investavimo galimybę – pagrindinį PEPP*. PEPP teikėjai turi suprojektuoti visas investavimo galimybes remdamiesi kapitalo garantija arba rizikos mažinimo metodu, kuris užtikrina pakankamą PEPP santaupų turėtojų apsaugą.
  • Pagrindinio PEPP atveju PEPP teikėjai turi apsaugoti PEPP santaupų turėtojų kapitalą remdamiesi garantija arba rizikos mažinimo metodu, atitinkančiu tikslą suteikti galimybę PEPP santaupų turėtojui atgauti kapitalą. Pagrindinio PEPP išlaidos ir mokesčiai neturi viršyti 1 proc. sukaupto kapitalo per metus.
  • PEPP santaupų turėtojai turi teisę reguliariai keisti investavimo galimybes, kad galėtų pritaikyti savo investavimo strategiją. Ši teisė yra nemokama ir ja gali būti pasinaudota praėjus ne mažiau kaip penkeriems metams nuo PEPP sutarties sudarymo dienos arba, jei keičiama ne pirmą kartą, praėjus penkeriems metams po naujausio investavimo galimybės pakeitimo dienos. PEPP teikėjas gali leisti PEPP santaupų turėtojui dažniau keisti pasirinktą investavimo galimybę.

Išmokų forma

  • PEPP teikėjai gali PEPP santaupų turėtojams pasiūlyti vienos ar kelių formų išmokas (anuitetus, vienkartinę išmoką, periodines išmokas ar šių formų išmokų derinį).
  • PEPP santaupų turėtojai išmokėjimo etapo* išmokų formą gali pasirinkti sudarydami sutartį ir kai paprašo atidaryti naują subsąskaitą. Išmokų forma skirtingose subsąskaitose gali skirtis. Jei PEPP teikėjas siūlo įvairių formų išmokas, PEPP santaupų turėtojas gali keisti išmokų formą kiekvienai atidarytai subsąskaitai likus vieneriems metams iki išmokėjimo etapo pradžios, išmokėjimo etapo pradžioje ir teikėjo keitimo metu.

PEPP platinimas

  • Reglamente išdėstomos sąlygos, kuriomis PEPP teikėjai ir PEPP platintojai* gali platinti PEPP.
  • PEPP platinimo tvarka priklauso nuo kiekvieno sektoriaus. Draudimo bendrovėms ir draudimo tarpininkams, platinantiems PEPP, taikoma Draudimo produktų platinimo direktyva (Direktyva (ES) 2016/97), o investicinės įmonės ir kiti PEPP teikėjai bei platintojai turi taikyti taisykles, nustatytas Finansinių priemonių rinkų direktyvoje (Direktyva 2014/65/ES).

Konsultacijos

  • Prieš pasirašant PEPP sutartį PEPP teikėjai ir PEPP platintojai potencialiems PEPP santaupų turėtojams turi suteikti išsamią konsultaciją, kad jie galėtų priimti visiškai pagrįstą sprendimą ir pasirinkti produktą, kuris geriausiai atitiktų jų poreikius. Konsultacija taip pat turi apimti investavimo galimybės pasirinkimą ir asmeniškai pritaikytas pensijos išmokų prognozes. Prieš pasirašydami sutartį, visi PEPP teikėjai ir platintojai privalo paprašyti PEPP santaupų turėtojų atlikti su pensija susijusių reikalavimų ir poreikių testą, kad nustatytų, kurie PEPP jiems tiktų, jei tokių yra. Šiame teste taip pat turi būti atliekama speciali patikra siekiant nustatyti, ar PEPP santaupų turėtojams reikalingas PEPP, pagal kurį siūlomi anuitetai, kad būtų užtikrinta tinkama apsauga nuo ilgaamžiškumo rizikos.
  • Be to, pagrindinio PEPP atveju išmokėjimo etapo pradžioje PEPP teikėjai PEPP santaupų turėtojams turi suteikti privalomas asmeniškai pritaikytas pensijos planavimo konsultacijas ir asmenines rekomendacijas dėl optimalios išmokų formos.

Informacijos teikimas

  • Siekiant užtikrinti aukštą skaidrumo lygį, reglamente numatoma, kad PEPP santaupų turėtojai privalo gauti:
    • siekiant užtikrinti aukšto lygio vartotojų apsaugą, PEPP santaupų turėtojai neturės jokios galimybės atsisakyti konsultacijos prieš sudarant sutartį, jie privalo gauti pagrindinę informaciją apie produktą, pateikiamą standartiniame dokumente (t. y. PEPP pagrindinės informacijos dokumentą);
    • kasmet PEPP išmokų ataskaitą su pagrindine informacija apie jų santaupų pokyčius.
  • Visų pirma išlaidos ir mokesčiai turi būti visiškai skaidrūs.
  • Europos Komisija techniniuose reguliavimo standartuose turi išsamiau apibrėžti informacijos, kurią reikia pateikti PEPP pagrindinės informacijos dokumentą ir PEPP išmokų ataskaitoje, pateikimo detales.

Tvarumo veiksniai

  • PEPP teikėjai yra skatinami atsižvelgti į aplinkosaugos, socialinius ir valdymo (ASV) veiksnius*.
  • PEPP teikėjai turėtų pateikti PEPP santaupų turėtojams informaciją, jei įmanoma, apie savo investicijų efektyvumą pagal ASV veiksnius.
  • Jie taip pat turėtų PEPP išmokų ataskaitoje PEPP santaupų turėtojams pateikti informaciją apie tai, kaip investavimo politikoje atsižvelgiama į ASV veiksnius. Vadovaudamiesi rizikos ribojimo principu, PEPP teikėjai turi atsižvelgti į sprendimų dėl investicijų riziką ir galimą jų ilgalaikį poveikį ASV veiksniams.

Priežiūra

PEPP reglamento laikymąsi turi prižiūrėti PEPP teikėjų ir platintojų nacionalinės kompetentingos institucijos. Tačiau Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija turi su produktais susijusių intervencijų įgaliojimų, leidžiančių jai imtis veiksmingų ES masto priemonių iškilus didelei PEPP santaupų turėtojo apsaugos problemai arba grėsmei sklandžiam finansų rinkų veikimui bei vientisumui arba ES visos finansų sistemos ar jos dalies stabilumui, kai nacionalinės kompetentingos institucijos nesiima veiksmų šiai grėsmei tinkamai pašalinti.

NUO KADA TAIKOMAS ŠIS REGLAMENTAS?

Šis reglamentas taikomas nuo 2022 m. kovo 22 d.

KONTEKSTAS

Daugiau informacijos žr.:

SVARBIAUSIOS SĄVOKOS

Asmeninės pensijos produktas. Produktas, pagrįstas savanoriška individualaus santaupų turėtojo ir subjekto sutartimi ir papildo valstybinės sistemos arba profesinės pensijos produktą. Jis skirtas kapitalui kaupti ilgą laiką turint aiškų tikslą apsirūpinti pajamomis išėjus į pensiją ir suteikiantis ribotas galimybes atsisakyti PEPP nesuėjus terminui. Jis nėra nei valstybinės sistemos, nei profesinės pensijos produktas.
PEPP teikėjas. Finansų įmonė, turinti leidimą teikti PEPP ir tą PEPP platinti.
PEPP santaupų turėtojas. Fizinis asmuo, pasirašęs PEPP sutartį su PEPP teikėju.
Perkeliamumo paslauga. Paslauga, kuri suteikia PEPP santaupų turėtojams teisę ir toliau mokėti įmokas į jau turimą PEPP sąskaitą pakeitus gyvenamąją vietą persikeliant į kitą valstybę narę.
Subsąskaita. Nacionalinis skyrius, atidaromas kiekvienoje PEPP sąskaitoje ir atitinkantis teisinius reikalavimus ir sąlygas, taikomus norint naudotis nacionaliniu lygmeniu nustatytomis galimomis investavimo į PEPP paskatomis PEPP santaupų turėtojo gyvenamosios vietos ES valstybėje narėje. Priklausomai nuo atitinkamų teisinių reikalavimų, taikomų kaupiamajam etapui, asmuo gali būti kiekvienos subsąskaitos PEPP santaupų turėtojas arba PEPP išmokų gavėjas. Kaupiamasis etapas yra laikotarpis, per kurį turtas kaupiamas PEPP sąskaitoje ir kuris paprastai tęsiasi iki PEPP išmokėjimo etapo pradžios.
Pagrindinis PEPP. Visi PEPP teikėjai turi pasiūlyti prieinamą numatytąją investavimo galimybę („pagrindinį PEPP“), kurios išlaidos ir mokesčiai neturi viršyti 1 proc. sukaupto kapitalo per metus.
Išmokėjimo etapas. Laikotarpis, per kurį turtas, sukauptas PEPP sąskaitoje, gali būti naudojamas pensijai arba kitiems pajamų poreikiams finansuoti.
PEPP platintojas. Finansų įmonė, turinti leidimą platinti ne savo sukurtus PEPP, investicijų konsultacijas teikianti investicinė įmonė arba draudimo tarpininkas.
ASV veiksniai. Kriterijai, kuriuos socialiai sąmoningi investuotojai naudoja tikrindami galimas investicijas, kad užtikrintų tvaraus vystymosi principų palaikymą. Aplinkosaugos kriterijai yra susiję su tuo, kaip įmonė padeda saugoti gamtą. Socialiniai kriterijai žvelgia į tai, kaip ji palaiko santykius su darbuotojais, tiekėjais, klientais ir bendruomenėmis, kuriose ji vykdo savo veiklą. Valdymo kriterijai yra susiję su tokiais klausimais kaip vadovavimas įmonei ir požiūris į vadovų atlyginimus, auditas, vidaus kontrolė ir akcininkų teisės.

PAGRINDINIS DOKUMENTAS

2019 m. birželio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1238 dėl visos Europos asmeninės pensijos produkto (PEPP) (OL L 198, 2019 7 25, p. 1–63)

SUSIJĘ DOKUMENTAI

2021 m. vasario 24 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2021/895, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1238 nuostatos dėl su produktais susijusių intervencinių priemonių (OL L 197, 2021 6 4, p. 1–4)

2021 m. vasario 24 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2021/896, kuriuo papildomos Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1238 nuostatos dėl papildomos informacijos priežiūros institucijoms teikiamų ataskaitų konvergencijai užtikrinti (OL L 197, 2021 6 4, p. 5–6)

2021 m. kovo 4 d. Komisijos įgyvendinimo reglamentas (ES) 2021/897, kuriuo nustatomi Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (ES) 2019/1238 taikymo techniniai įgyvendinimo standartai, susiję su kompetentingoms institucijoms teikiamų priežiūros ataskaitų formatu ir kompetentingų institucijų bendradarbiavimu bei keitimusi informacija tarpusavyje ir su Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija (OL L 197, 2021 6 4, p. 7–66)

2020 m. gruodžio 18 d. Komisijos deleguotasis reglamentas (ES) 2021/473, kuriuo Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) 2019/1238 papildomas techniniais reguliavimo standartais, kuriais patikslinami reikalavimai dėl visos Europos asmeninės pensijos produkto informacinių dokumentų, į išlaidų ribą įtraukiamų išlaidų ir mokesčių ir rizikos mažinimo metodų (OL L 99, 2021 3 22, p. 1–33)

2017 m. birželio 29 d. Komisijos rekomendacija dėl asmeninės pensijos produktų, tarp jų ir visos Europos asmeninės pensijos produkto, apmokestinimo tvarkos (C(2017) 4393 final, 2017 6 29)

2016 m. sausio 20 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva (ES) 2016/97 dėl draudimo produktų platinimo (nauja redakcija) (OL L 26, 2016 2 2, p. 19–59)

Vėlesni Direktyvos (ES) 2016/97 daliniai pakeitimai buvo įterpti į pagrindinį tekstą. Ši konsoliduota versija yra skirta tik informacijai.

2014 m. gegužės 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2014/65/ES dėl finansinių priemonių rinkų, kuria iš dalies keičiamos Direktyva 2002/92/EB ir Direktyva 2011/61/ES (OL L 173, 2014 6 12, p. 349–496)

Žr. konsoliduotą versiją.

Komisijos komunikatas Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Kapitalo rinkų sąjungos kūrimo veiksmų planas“ (COM(2015) 468 final, 2015 9 30)

2010 m. lapkričio 24 d. Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas (ES) Nr. 1094/2010, kuriuo įsteigiama Europos priežiūros institucija (Europos draudimo ir profesinių pensijų institucija), iš dalies keičiamas Sprendimas Nr. 716/2009/EB ir panaikinamas Komisijos sprendimas 2009/79/EB (OL L 331, 2010 12 15, p. 48–83)

Žr. konsoliduotą versiją.

paskutinis atnaujinimas 01.07.2022

Top