Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32009H0060

2009 m. sausio 23 d. Komisijos rekomendacija dėl tachografų tikrinimo keliuose ir įgaliotose dirbtuvėse gerosios patirties gairių (pranešta dokumentu Nr. C(2009) 108) (Tekstas svarbus EEE)

OL L 21, 2009 1 24, p. 87–99 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2009/60/oj

24.1.2009   

LT

Europos Sąjungos oficialusis leidinys

L 21/87


KOMISIJOS REKOMENDACIJA

2009 m. sausio 23 d.

dėl tachografų tikrinimo keliuose ir įgaliotose dirbtuvėse gerosios patirties gairių

(pranešta dokumentu Nr. C(2009) 108)

(Tekstas svarbus EEE)

(2009/60/EB)

EUROPOS BENDRIJŲ KOMISIJA,

atsižvelgdama į 2006 m. kovo 15 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą 2006/22/EB dėl būtiniausių sąlygų Tarybos reglamentams (EEB) Nr. 3820/85 ir (EEB) Nr. 3821/85 dėl su kelių transporto veikla susijusių socialinių teisės aktų įgyvendinti ir panaikinanti Direktyvą 88/599/EEB (1), ypač į jos 11 straipsnio 1 dalį,

kadangi:

(1)

Remdamasi Direktyvos 2006/22/EB 11 straipsnio 1 dalimi, Komisija turi nustatyti transporto priemonių patikrinimų, kuriuos tikrinantys pareigūnai atliks keliuose ir įmonėse arba kuriuos atliks įgaliotos dirbtuvės ir mechanikai, gerosios vykdymo užtikrinimo patirties gaires.

(2)

Kelių transporto priemonėse naudojami tachografai yra reikalingi vairavimo trukmei ir vairuotojų poilsio laikotarpiams nurodyti, taip pat užtikrinti, kad kompetentingi nacionaliniai kontrolės organai galėtų veiksmingai patikrinti, kaip taikomi su kelių transportu susiję socialiniai teisės aktai.

(3)

Siekiant užtikrinti tinkamą ir patikimą šių tachografų veikimą bei garantuoti duomenų įrašymą ir saugojimą, sumontavus tachografus būtina vykdyti periodiškus jų tikrinimus ir patikras.

(4)

Tačiau neatrodo, kad periodiški tikrinimai ir patikros būtų vykdomi taip dažnai, kad tai veiksmingai atgrasintų tuos vairuotojus ir operatorius, kurie siekia piktnaudžiauti sistema, naudodamiesi klastojimo įtaisais ar kitomis panašiomis priemonėmis.

(5)

Remiantis moksliniais tyrimais ir ekspertų informacija nustatyta, kad suklastoti tachografų duomenis dažnai bandoma transporto priemonėse, kuriose sumontuoti analoginiai tachografai; dabar panašių veiksmų imamasi ir panaši grėsmė kyla skaitmeninių tachografų sistemai.

(6)

Tie patys moksliniai tyrimai parodė, kad kelių transporto sektoriuje galimi keli tachografų (ypač skaitmeninių tachografų) duomenų klastojimo būdai ir kad jais naudojamasi.

(7)

Tokie bandymai bei grėsmės kelia didelį pavojų eismo saugumui keliuose ir turi nepageidautiną neigiamą poveikį sąžiningai konkurencijai ir kelių transporto priemonių vairuotojų socialinėms sąlygoms.

(8)

Kadangi skaitmeniniai tachografai yra labiau apsaugoti negu analoginiai, grėsmes ir bandymus įsilaužti į sistemą galima nustatyti lengviau, todėl atitinkamai yra didesnė galimybė sugauti tokius įtaisus naudojančius nesąžiningus vairuotojus ir operatorius, ir tai turėtų tapti svarbia atgrasinimo priemone.

(9)

Šios rekomendacijos tikslas – padėti valstybėms narėms ir paskatinti jas patvirtinti procedūras ir metodus, kurie, remiantis šiame sektoriuje atliekamais moksliniais tyrimais ir techniniais duomenimis, labai padidintų galimybes aptikti tokio sukčiavimo atvejus ir jų išvengti.

(10)

Visų pirma šioje rekomendacijoje išdėstoma geroji vykdymo užtikrinimo patirtis, nustatyta Jungtinio tyrimų centro atliktų tyrimų metu.

(11)

Kartu su siūloma direktyva dėl papildomų patikrinimų keliuose, ši rekomendacija sudaro įgyvendinimo priemonių paketą, kurio tikslas – pagerinti įtaisų, naudojamų skaitmeninių tachografų sistemai apgauti, aptikimą ir prevenciją.

(12)

Šioje rekomendacijoje numatytos priemonės atitinka Tarybos reglamento (EEB) Nr. 3821/85 (2) 18 straipsnio 1 dalimi įsteigto komiteto nuomonę,

REKOMENDUOJA:

1.

Patvirtinti ir taikyti šios rekomendacijos priede išdėstytas gerosios patirties gaires, susijusias su transporto priemonių patikrinimais, kuriuos keliuose arba įmonėse atliks tikrinantys pareigūnai arba kuriuos atliks mechanikai ir technikai valstybės narės kompetentingos institucijos patvirtintose dirbtuvėse, siekiant aptikti kelių transporto priemonėse naudojamų tachografų klastojimo įtaisus ir užkirsti kelią jų naudojimui.

2.

Prireikus taikyti šias gaires, įgyvendinant Direktyvos 2006/22/EB 2 straipsnyje nurodytas nacionalines vykdymo strategijas.

Priimta Briuselyje, 2009 m. sausio 23 d.

Komisijos vardu

Antonio TAJANI

Pirmininko pavaduotojas


(1)  OL L 102, 2006 4 11, p. 35.

(2)  OL L 370, 1985 12 31, p. 8.


PRIEDAS

REKOMENDACIJOS DĖL PRIEMONIŲ, KURIŲ VALSTYBĖS NARĖS TURI IMTIS, KAD APTIKTŲ KLASTOJIMO ĮTAISUS IR UŽKIRSTŲ KELIĄ JŲ NAUDOJIMUI

TURINYS

1 SKYRIUS.

ĮŽANGA

2 SKYRIUS.

VEIKSMINGI PATIKRINIMAI KELIUOSE

A

Organizavimas ir įranga

B

Dviejų elementų tikrinimas, kurio metu analizuojamas faktinis transporto priemonių greitis ir atstumas

C

Išsamia perkeltų duomenų analize grindžiami vieno elemento tikrinimo metodai

D

Technine plombų kontrole grindžiami vieno elemento tikrinimo metodai

E

Transporto priemonės nukreipimas į dirbtuvę

F

Transporto priemonių arba duomenų tikrinimas įmonėse

3 SKYRIUS.

MOKYMAS, ĮRANGA IR GEROJI PATIRTIS

4 SKYRIUS.

PATIKRINIMAI DIRBTUVĖSE

A

Teisinis pagrindas

B

Sulaužytos plombos arba plombų nebuvimas

C

Įrašytų duomenų analizė

D

Judesio jutiklio ir transporto priemonės bloko sujungimo tikrinimas

E

Po patikrinimo keliuose pradedamos specialiosios procedūros

5 SKYRIUS.

DIRBTUVIŲ ATASKAITA IR AUDITAS

6 SKYRIUS.

BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

1 skyrius.   Įžanga

1.1   Šioje Komisijos rekomendacijoje aprašomos priemonės, kurių valstybės narės galėtų būti skatinamos imtis, kad būtų pašalintos su tachografų rodmenų klastojimo įtaisų naudojimu susijusios grėsmės ir kartu būtų skatinamos ir remiamos jų prevencinės priemonės šioms grėsmėms šalinti.

1.2   Tai, kad transporto priemonėse naudojami klastojimo įtaisai, kuriais siekiama sutrikdyti tinkamą skaitmeninių tachografų sistemos veikimą ir funkcijas, yra viena didžiausių grėsmių sistemos saugumui. Tokių įtaisų naudojimas arba ketinimas naudoti iškreips sąžiningą konkurenciją, nes nesąžiningiems operatoriams ir vairuotojams bus suteikiamas nepagrįstas komercinis pranašumas; taip pat tai turės nepageidautiną neigiamą socialinį poveikį vairuotojams, nes jiems bus leidžiama arba jie bus verčiami vairuoti ilgiau nei numatyta teisės aktuose. Galimas šių veiksnių rezultatas – mažesnis visų eismo dalyvių saugumas keliuose, kurį Komisija yra įsipareigojusi pagerinti artimiausiais metais.

1.3   Be to, turi būti užtikrinta, kad įstatymų besilaikantys operatoriai ir vairuotojai galėtų pasitikėti skaitmeniniais tachografais, o nacionaliniai kontrolės organai visoje Bendrijoje – pasikliauti įrangos užregistruotų ir saugojamų duomenų (duomenų, kurie perkeliami ir analizuojami iš transporto priemonės bloko, ir vairuotojo kortelės duomenų) autentiškumu ir nepažeistumu. Kad būtų garantuojamas duomenų patikimumas, turi būti reguliariai atliekami įrangos tikrinimai ir patikros tinkamam jos veikimui ir eksploatavimui užtikrinti.

1.4   Ilgalaikėje perspektyvoje sistemos ir jos sudedamųjų dalių saugumas yra būtinas užregistruotų duomenų nepažeistumui ir autentiškumui užtikrinti. Siekdama nutraukti dažniausiai pasitaikančius piktnaudžiavimus ir bandymus apgauti sistemą, Komisija, tikslindama Reglamentą (EEB) Nr. 3821/85 ir jo priedus, prireikus apsvarstys galimybę pateikti papildomas išsamesnes teisines priemones.

1.5   Vis dėlto valstybių narių kompetentingos institucijos galėtų artimiausiu metu parengti tam tikras veiksmingas priemones, kurios padėtų lengviau aptikti klastojimo įtaisus ir kartu sumažintų pavojų, kad operatoriai ir vairuotojai naudos tokius įtaisus.

1.6   Nors valstybės narės turi teisinę atsakomybę reikalauti, kad atliekamais tikrinimais ir patikromis būtų užtikrinamas veiksmingas su kelių transportu susijusių Bendrijos socialinių teisės aktų įgyvendinimas, tokiais periodiškais tikrinimais negalima garantuoti, kad įtaisai nebus sumontuoti ir naudojami vėliau, po patikrinimo. Patirtis rodo, kad tokie įtaisai yra daug lengviau aptinkami atliekant patikrinimus keliuose, kai transporto priemonę galima patikrinti atidžiau. Valstybes nares reikėtų paskatinti padidinti tokio pobūdžio patikrinimų periodiškumą, kad gerokai padidėtų jų atgrasomasis poveikis, susijęs su išaugusia tokių įtaisų aptikimo tikimybe.

1.7   Reglamento (EEB) Nr. 3821/85 1B priedo 10 priedėlyje (Bendrieji apsaugos tikslai) nurodyta apsaugą užtikrinančių funkcijų, kurių reikia skaitmeninių tachografų sistemos nepažeistumui užtikrinti, aprėptis. Visos sistemos saugumo tikslams pasiekti ir šiam saugumui kylančioms grėsmėms pašalinti turi būti taikomas įvairių techninių priemonių derinys, pvz., pagal informacinių technologijų saugumo vertinimo kriterijus (ITSEC) patvirtintos priemonės ir fizinės, personalo ir procedūrinės priemonės, kurias turi įgyvendinti valstybės narės ir tachografų gamintojai. Todėl šios Komisijos rekomendacijos tikslas – pasiūlyti valstybėms narėms moksliniais tyrimais ir žinoma gerąja patirtimi grindžiamas veiksmingiausias procedūras, kurios padėtų taikyti šias procedūrines ir personalo priemones.

1.8   Tačiau neturi būti laikoma, kad šia Komisijos rekomendacija pakeičiamos ITSEC (1) numatytos techninės priemonės. Geriausia būtų, jei ši rekomendacija papildytų šias priemones ir būtų taikoma kartu jomis.

1.9.   Jungtinių tyrimų centro (2) pateiktoje ataskaitoje nurodytos žinomų ir galimų pasikėsinimų į skaitmeninio tachografo saugumą rūšys. Todėl valstybės narės gali šia ataskaita remtis rengdamos priemones, kurios padėtų užtikrinti, kad nacionaliniai tikrinantys pareigūnai gautų tinkamos informacijos ir rekomendacijų, būtinų transporto priemonių tikrinimams ir patikroms keliuose atlikti. Be to, panaši informacija ir rekomendacijos galėtų būti teikiamos mechanikams ir dirbtuvėms, atliekantiems teisės aktais nustatytą kelių transporto priemonių tachografų montavimą, patikras, tikrinimus ir remontą. Rekomendacijų aprėptis galėtų būti pakankama, kad asmenys galėtų iki galo ir kompetentingai atlikti šiame priede aprašytus patikrinimus ir kad asmenis, piktnaudžiaujančius ar siekiančius piktnaudžiauti sistema, valstybės narės galėtų patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

1.10.   Toliau pateiktos gairės ir rekomendacijos nėra išsamios. Gali būti tokių aplinkybių, kai taikant šias rekomendacijas nebus galima pasiekti norimų rezultatų (pavyzdžiui, tokiais atvejais, kai pamatinis kabelis negali būti sujungtas su judesio jutikliu). Tokiomis aplinkybėmis valstybės narės galėtų būti skatinamos ieškoti alternatyvių metodų, kurių veiksmingumą galima patikrinti. Vykdymo užtikrinimo organai galėtų daugiau keistis tokiomis alternatyviomis priemonėmis.

1.11.   Be to, nors ši Komisijos rekomendacija taikoma abiejų rūšių tachografams, apibrėžtiems Reglamente (EEB) Nr. 3821/85 ir jo prieduose, valstybės narės gali jau būti nusistačiusios analoginių tachografų patikrinimo ir klastojimo įtaisų aptikimo metodus, procedūras ir gaires. Todėl ši Komisijos rekomendacija turėtų būti suprantama ne kaip pakeičianti ar sumenkinanti šias jau nustatytas priemones, o kaip jas papildanti, ypač kalbant apie skaitmeninius tachografus, su kuriais susiję metodai gali skirtis, tačiau tikslas lieka tas pats. Jei analoginių tachografų tikrinimo priemonės jau nustatytos, rekomenduojama jas prireikus išplėsti, kad jos apimtų ir skaitmeninius tachografus (pavyzdžiui, atvejus, susijusius su apmokėjimu dirbtuvėms už atliktas konkrečias užduotis, kurias joms pavedė tikrinantys pareigūnai, nukreipę transporto priemonę į įgaliotą dirbtuvę, kaip aprašyta F skirsnyje).

1.12.   Savo nacionalinėse vykdymo strategijose paskelbdamos kovos su augančiu pavojumi tachografų sistemai metodus ir procedūras, valstybės narės turėtų būti užtikrintos ir būti remiamos. Šia gerąja patirtimi galėtų būti dalijamasi su kitomis valstybėmis narėmis.

2 skyrius.   Veiksmingi patikrinimai keliuose

A   Organizavimas ir įranga

2.1   Kad atliekami patikrinimai būtų išsamūs ir veiksmingi, tikrinantys pareigūnai turėtų turėti visą įrangą ir būti tinkamai išmokyti. Jie bent jau turi turėti tikrinimo korteles ir tinkamus įrankius transporto priemonės bloko ir vairuotojo kortelės duomenų byloms perkelti, taip pat sugebėti analizuoti šias duomenų bylas ir IB priede nurodytos rūšies tachografų spaudinius kartu su 1 priede nurodytų rūšių tachografų lapais ar diagramomis. Tikrinantys pareigūnai taip pat turėtų turėti programinę įrangą, galinčią tokius duomenis išanalizuoti greitai ir sudarant mažiausiai nepatogumų, atsižvelgiant į tai, kad dėl kai kurių spausdinamų bylų ilgio ir turinio nėra taip lengva patikrinti spaudinius keliuose, kai ieškoma klastojimo įtaisų.

2.2   Atlikdami patikrinimus keliuose arba įmonėse (pvz., vairuotojų darbo valandų patikrinimą, techninę apžiūrą ar kitokius patikrinimus), jei tik įmanoma, tikrinantys pareigūnai galėtų kartu patikrinti, ar tachografas tinkamai veikia ir yra tinkamai naudojamas, ir tokių patikrinimų metu jie turi sugebėti aptikti klastojimo įtaisus.

2.3   Tuo tikslu valstybėms narėms rekomenduojama pabandyti organizuoti klastojimo įtaisams aptikti skirtus transporto priemonių patikrinimus kartu su kitais patikrinimais (pvz., techninėmis apžiūromis, vairuotojų darbo valandų taisyklių laikymosi patikrinimais ir pan.), kad klastojimo įtaisų būtų ieškoma ne mažiau kaip maždaug 10 % visų tikrinamų transporto priemonių. Tinkamą šių papildomų patikrinimų atlikimo metodiką ir sąlygas nustato valstybės narės, tačiau turinys gali būti apibrėžtas bendroje nacionalinėje vykdymo strategijoje.

2.4.   Patikrinimai gali būti veiksmingai atliekami, pavyzdžiui, naudojant tokius metodus:

 

dviejų elementų tikrinimas, kurio metu analizuojamas greitis arba atstumas (žr. B);

 

vieno elemento tikrinimas, kurio metu išsamiai analizuojami duomenys (žr. C);

 

technine kontrole grindžiamas vieno elemento tikrinimas (žr. D).

2.5   Jei tikrinantis pareigūnas mano, kad surinko pakankamai įrodymų, jis gali nukreipti transporto priemonę į dirbtuvę, kurioje bus atlikti papildomi patikrinimai (žr. E).

2.6   Žinoma, valstybės narės visuomet gali taikyti papildomus arba alternatyvius transporto priemonių tikrinimo metodus.

B   Dviejų elementų tikrinimas, kurio metu analizuojamas faktinis transporto priemonių greitis ir atstumas

2.7   Greičio kontrolė konkrečiu laiku: taikydami šį metodą, tikrinantys pareigūnai stacionariomis ar mobiliomis kameromis arba rankiniais greičio matuokliais konkrečiu laiku galėtų išmatuoti transporto priemonės faktinį greitį prieš sustabdydami ją patikrinimui kelyje. Tuomet jie galėtų iš transporto priemonės bloko perkelti 24 val. išsamią greičio bylą ir palyginti konkrečiu laiku užregistruotą greitį ir greitį, išmatuotą prieš kelis kilometrus. Taikant šį metodą, patikrinimo poste, perkėlus 24 val. išsamią greičio bylą, tereikės palyginti du skaičius.

2.8   Kontrolė nustatytu atstumu konkrečiu laiku: taikant šį metodą, galima pasirinkti patikrinimo postą žinomu atstumu nuo konkrečios vietos, kur tikrinantys pareigūnai turėtų galimybių ar priemonių užregistruoti laiką, kada nustatyta transporto priemonė toje konkrečioje vietoje sustojo ar ją pravažiavo (kelio mokesčio mokėjimas, kamera padaryti įrašai, pasienio kontrolės ataskaitos ir pan.). Patikrinimo poste pareigūnai galėtų iš transporto priemonės bloko perkelti 24 val. išsamią greičio bylą ir greitai palyginti tarp patikrinimo posto ir konkrečios vietos užregistruotą vidutinį greitį ir greitį, apskaičiuotą pagal žinomą atstumą ir laiką, per kurį atvažiuota iki patikrinimo posto.

2.9   Naudojant abu metodus, pareigūnams tereikėtų, perkėlus 24 val. išsamią greičio bylą ir išmatavus arba apskaičiavus faktinį vidutinį greitį, palyginti du skaičius. Bet koks žymus skirtumas tikrinantiems pareigūnams gali sukelti įtarimų, kad yra naudojamas klastojimo įtaisas. Tuomet tikrinančiam pareigūnui nebūtina atlikti papildomų patikrinimų vietoje, jis gali nukreipti vairuotoją ir transporto priemonę į dirbtuvę.

2.10   Kalbant apie IB priede nurodytos rūšies tachografų duomenis, siekiant patikrinti duomenų autentiškumą ir nepažeistumą, visose bylose, perkeltose iš tachografų ar naudojantis tachografais, turi būti transporto priemonės bloko ar vairuotojo kortelės sugeneruotas skaitmeninis parašas. Tikrinantys pareigūnai taip pat galėtų patikrinti, ar ši informacija perkelta.

C   Išsamia perkeltų duomenų analize grindžiami vieno elemento tikrinimo metodai

2.11   Jei patikrinimo kelyje metu veikia klastojimo įtaisas arba jei jis buvo naudojamas prieš pat patikrinimą, klastojimo požymių galima aptikti atliekant keletą paprastų procedūrų.

2.12   Kad tikrinantys pareigūnai galėtų rasti klastojimo įtaisų naudojimo transporto priemonėje požymių, kuriais būtų galima pateisinti veiksmus, reikalingus tokiems įtaisams aptikti, tikrinantys pareigūnai galėtų:

Palyginti iš transporto priemonės bloko ir vairuotojo kortelės perkeltus duomenis apie vairuotojo veiklą su kitais transporto priemonėje esančiais dokumentais bei vairuotojo pareiškimais. Šių duomenų neatitikimas gali būti pagrindas įtarimui. Šiuo atveju pareigūnas gali tęsti tyrimą.

Išnagrinėti transporto priemonės bloke saugomą Įvykių ir gedimų bylą, ypač pastarųjų 10 dienų duomenis:

mėginimas pažeisti apsaugą,

maitinimo nutrūkimas (ilgiausias įvykis),

duomenų apie judėjimą klaida (ilgiausias įvykis),

jutiklio gedimas.

Jei vairuotojas negali paaiškinti ir pagrįsti kiekvieno įvykio ar gedimo, pareigūnas gali tęsti tyrimą.

Išnagrinėti transporto priemonės bloke saugomas Techninių duomenų bylas, ypač:

duomenis apie laiko koregavimą,

duomenis apie kalibravimą (penkis paskutinius kalibravimus, dirbtuvės pavadinimą ir jų kortelės numerį).

Pastarieji duomenys naudingi nustatant pernelyg daug kalibravimo veiksmų, kurie gali reikšti, jog tokie veiksmai buvo atliekami su pavogta dirbtuvės kortele (arba su dirbtuvės kortele, apie kurios dingimą buvo pranešta). Tikrinantiems pareigūnams rekomenduojama kortelę išdavusioje institucijoje (3) pasiteirauti apie tokių nustatytų dirbtuvių kortelių statusą ir ar jos galiojo tuomet, kai buvo naudojamos transporto priemonės blokui kalibruoti.

2.13   Jei, išnagrinėjęs 2.14-2.19 punktuose nurodytus duomenis, tikrinantis pareigūnas tebeįtaria sukčiavimą, jis gali perkelti 24 val. išsamią greičio bylą ir naudodamas savo programinę įrangą patikrinti, ar transporto priemonės greitis nebuvo nerealiai padidėjęs arba sumažėjęs, taip pat jis gali prireikus patikrinti, ar kelionės duomenys (sustojimų skaičius, greitis kalnuotose vietovėse ar gyvenvietėse ir pan.) atitinka kitus transporto priemonėje esančius dokumentus ir vairuotojo pareiškimus. Šie faktai kartu su ankstesniais gali pagrįsti įtarimus, kad transporto priemonėje naudojamas klastojimo įtaisas.

2.14   Norint taikyti šį metodą, patikrinimo punkte turi būti atitinkama programinė įranga, galinti įskaitoma forma parodyti greičio kaitą laike ir taip padėti nustatyti neįprastus greičio padidinimo arba sumažinimo svyravimus ir kartu automatiškai nurodyti:

nerealius transporto priemonės greičio padidinimus ar sumažinimus,

visus įtarimą keliančius transporto priemonės bloko kalibravimus,

maitinimo nutrūkimą.

D   Technine plombų kontrole grindžiami vieno elemento tikrinimo metodai

2.15   Jei įmanoma ir kuomet tai yra saugu, tikrinantis pareigūnas galėtų patikrinti plombas. Jei plombų nėra arba jei jos sulaužytos ar pažeistos, vairuotojo turėtų būti prašoma paaiškinti padėtį.

2.16   Jei vairuotojas gali pateikti rašytinį pareiškimą, kuriame būtų išdėstytos tokio veiksmo priežastys, kaip numatyta Reglamento (EEB) Nr. 3821/85 1 priedo V skyriaus 4 skirsnyje arba IB priedo 253 reikalavime, tuomet tikrinantis pareigūnas galėtų pareikalauti, kad vairuotojas nuvyktų į dirbtuvę, kurioje sistema būtų vėl užplombuota, o įranga – pakartotinai kalibruota.

2.17   Jei toks pareiškimas negali būti pateiktas, tai gali būti laikoma pažeidimu, ir vairuotoją kartu su transporto priemone rekomenduojama nedelsiant nusiųsti į įgaliotą dirbtuvę (į kurią jis vyktų lydimas tikrinančio pareigūno), kurioje būtų atliktas 3 skyriuje numatytas įrangos patikrinimas.

E   Transporto priemonės nukreipimas į dirbtuvę

2.18   Jei atlikus patikrinimą kelyje naudojant pirmiau nurodytuosius metodus vis dar išlieka pagrįstų įtarimų, kad transporto priemonėje yra įmontuotas klastojimo įtaisas, tikrinantis pareigūnas galėtų nusiųsti transporto priemonę į įgaliotą dirbtuvę. Tikrinantiems pareigūnams arba kompetentingai nacionalinei institucijai galėtų būti suteikti įgaliojimai pavesti įgaliotoms dirbtuvėms atlikti klastojimo įtaisams aptikti skirtus konkrečius patikrinimus.

2.19   Dažniausiai šie konkretūs patikrinimai leidžia aptikti netinkamą judesio jutiklio ir transporto priemonės bloko sujungimą, o tai gali reikšti, kad naudojamas klastojimo įtaisas. Tokie patikrinimai gali apimti (žr. aprašymą 3 skyriuje):

plombų ir įrengimo plokštelių apžiūrą,

pamatinio kabelio patikrinimą,

perkeltų duomenų bylų analizę.

2.20   Jei aptinkami klastojimo įtaisai (neatsižvelgiant į tai, ar vairuotojas naudojosi šiais įtaisais, ar ne), įranga (tai gali būti pats įtaisas, transporto priemonės blokas ar jo dalys, vairuotojo kortelė) gali būti išimta iš transporto priemonės ir naudojama kaip įrodymas.

2.21   Be to, įgaliotų dirbtuvių gali būti paprašyta papildomai patikrinti, ar tachografas a) veikia tinkamai, b) teisingai registruoja ir saugo duomenis ir c) ar kalibravimo parametrai yra teisingi.

2.22   Jei transporto priemonėje įrengtas IB priede nurodytos rūšies tachografas ir jei perkeltos ir išanalizuotos visos duomenų bylos (su nepažeistais skaitmeniniais parašais) ir per patikrinimą nustatyta, kad transporto priemonėje nėra klastojimo įtaiso, tachografą rekomenduojama iš naujo kalibruoti ir pritvirtinti naują įrengimo plokštelę. Be to, įgaliotoms dirbtuvėms rekomenduojama perplombuoti sistemą tik kontrolės organui nurodžius.

2.23   Dėl 1 priedo reikalavimus atitinkančių tachografų: pašalinus klastojimo įtaisus gali būti patikrinta, ar įranga tinkamai veikia ir tinkamai eksploatuojama, ji gali būti iš naujo kalibruota ir pritvirtinta nauja įrengimo plokštelė. Įgaliotoms dirbtuvėms rekomenduojama po to perplombuoti sistemą tik kontrolės organui nurodžius.

F   Transporto priemonių arba duomenų tikrinimas įmonėse

2.24   Valstybių narių kompetentingoms institucijoms rekomenduojama pasinaudoti galimybe patikrinti transporto priemones (ir transporto priemonių blokus) ir vairuotojus (ir vairuotojų korteles), kurie įmonės tikrinimo metu yra įmonėje.

2.25   Įmonės tvarkomi duomenys privalo būti saugomi ne trumpiau kaip vienerius metus ir turi būti pateikiami patikrinimui, kai to pareikalauja tikrinantis pareigūnas. Todėl, atlikdami standartinę tikrinimo procedūrą, tikrinantys pareigūnai gali patikrinti visas tuo metu įmonėje esančias transporto priemones ir atlikti visus jų manymu tinkamus patikrinimus ar veiksmus, kartu kuo mažiau užlaikydami vairuotojus ir transporto priemones.

2.26   Atliekant patikrinimą įmonėje taip pat būtų galima atsižvelgti į tai, jog įmonėje gali būti įvairių transporto priemonių ir duomenų, susijusių su I priede arba 1B priede nurodytos rūšies tachografais, todėl tikrinantys pareigūnai turėtų būti pasiruošę ir tinkamai pasirengę šiai galimybei.

SANTRAUKA

SKAITMENINIŲ TACHOGRAFŲ RODMENŲ KLASTOJIMO PREVENCIJA PATIKRINIMAI KELIUOSE ARBA ĮMONĖSE

Gali būti parengtos nacionalinės vykdymo užtikrinimo strategijos, kuriomis būtų skatinama veiksmingai atlikti transporto priemonių, kuriose gali būti įmontuoti klastojimo įtaisai, tikrinimus ir patikras keliuose arba įmonių tikrinimo metu.

Tinkamai išmokyti ir turintys reikiamą įrangą tikrinantys pareigūnai galėtų greitai susipažinti su transporto priemonės bloko duomenimis, juos perkelti, išanalizuoti ir greitai atlikti patikrinimą. Taip pat jie galėtų panašiai išanalizuoti duomenis, kurie yra saugomi elektroniniu būdu, arba lapus, diagramas ir spaudinius.

Valstybės narės galėtų parengti strategijas, užtikrinančias, kad tikrinant transporto priemones klastojimo įtaisams aptikti, iki 2010 m. šios transporto priemonės galėtų būti tikrinamos taikant kurį nors iš šių metodų:

dviejų elementų tikrinimas, kurio metu analizuojamas faktinis greitis ir atstumas,

išsamia perkeltų duomenų analize grindžiamas vieno elemento tikrinimas,

technine plombų kontrole grindžiamas vieno elemento tikrinimas.

Maždaug 10 % visų tikrinamų (atliekant techninę apžiūrą, tikrinant vairuotojų darbo valandas ir pan.) transporto priemonių taip pat gali būti tikrinamos klastojimo įtaisams aptikti, nors pačias veiksmingiausias priemones turėtų nustatyti ir savo strategijose apibrėžti pačios valstybės narės.

Jei rasta pakankamai įrodymų, keliančių pagrįstų įtarimų, tikrinantys pareigūnai gali nusiųsti transporto priemonę į įgaliotą dirbtuvę papildomiems patikrinimams atlikti.

Jei aptinkami klastojimo įtaisai (neatsižvelgiant į tai, ar vairuotojas naudojo šiuos klastojimo įtaisus, ar ne), rekomenduojama įrangą išimti iš transporto priemonės ir naudoti kaip įrodymą, laikantis tokių įrodymų naudojimą reglamentuojančių nacionalinių vidaus taisyklių. Kai tik aptinkamas tokios įrangos naudojimas, tikrinantys pareigūnai galėtų imtis atitinkamų veiksmų ir taikyti atitinkamas baudas, nes tai yra labai didelis pažeidimas.

3 skyrius.   Mokymas, įranga ir geroji patirtis

3.1   Valstybės narės turėtų užtikrinti, kad tikrinimo pareigūnai būtų tinkamai išmokyti jiems keliamoms užduotims atlikti. Mokymai galėtų būti rengiami ir visoms kitoms susijusioms šalims. Kad specialistai galėtų darniai taikyti gerąją patirtį ir dalytis patirtimi, būtų labai naudinga ir pageidautina organizuoti bendrus valstybių narių tikrinančių pareigūnų apsilankymus ir koordinuoti jų veiklą.

3.2   Tikrinantys pareigūnai turėtų būti aprūpinami tinkama įranga, kad galėtų atlikti patikrinimus, susijusius su skaitmeniniais tachografais. Tai reiškia, kad jie turėtų turėti atitinkamus įrankius, leidžiančius jiems perskaityti, atspausdinti ir perkelti duomenis iš minėtų tachografų. Valstybės narės galėtų imtis priemonių, užtikrinančių, kad tokią įrangą turėtų pakankamas jų tikrinančių pareigūnų skaičius.

3.3.   Vykdymo užtikrinimo įstaigos galėtų būti skatinamos dalytis gerąja patirtimi, susijusia su klastojimo įtaisų aptikimu ir jų naudojimo prevencija patikrinimo keliuose ar įmonėse metu (pavyzdžiui, pamatinio kabelio naudojimas, nustatyto atstumo metodas, neįprastų greičio požymių arba atstumo parametrų nustatymas, elektros tiekimo pertrūkis, sulaužytos plombos).

4 skyrius.   Patikrinimai dirbtuvėse

Dirbtuvės ir mechanikai – tai pagrindinė tachografų (analoginių ir skaitmeninių) sistemos apsaugos grandis. Jiems suteikiami patvirtinimai ir įgaliojimai turi būti pagrįsti aiškiais nacionaliniais kriterijais, nustatančiais jų patikimumą. Tuo tikslu valstybėms narėms rekomenduojama užtikrinti, kad dirbtuvės, įgaliotos montuoti, aktyvuoti, kalibruoti, tikrinti ir remontuoti tachografus, būtų tvirtinamos, reguliariai tikrinamos ir sertifikuojamos, ir kad joms laiku būtų pateikiamos naujausios žinios ir informacija. Kompetentingoms institucijoms taip pat rekomenduojama mechanikams ir dirbtuvėms pateikti aiškias instrukcijas ir rekomendacijas, susijusias su jų pareigomis ir atsakomybe, ypač su jų vaidmeniu užtikrinant bendrą sistemos saugumą. Institucijoms, kurios tvirtina dirbtuves ir mechanikus, taip pat rekomenduojama visoms valstybėms narėms per Komisiją pateikti tikslią ir nuolat atnaujinamą informaciją apie plombų žymėjimą ir kiekvienos jų teritorijoje esančios dirbtuvės duomenis ir statusą.

A   Teisinis pagrindas

4.1   Paprastai transporto priemonė privalės važiuoti į dirbtuvę patikrinimui, jei:

a)

remiantis Reglamento (EEB) Nr. 3821/85 priedais, turi būti patikrintas tachografas,

b)

remiantis Direktyvos 96/96/EB II priedo nuostatomis, turi būti atlikta metinė techninė transporto priemonės apžiūra,

c)

tikrinantys pareigūnai nusiunčia transporto priemonę į dirbtuvę išsamesniam tachografo patikrinimui atlikti,

d)

turi būti suremontuotas arba pakeistas tachografas.

4.2   Visais šiais atvejais dirbtuvėms ir mechanikams gali būti nurodoma atlikti regimąją apžiūrą ir fizinį patikrinimą siekiant nustatyti, ar tachografas turi plombas ir gamintojo duomenų bei įrengimo plokšteles.

4.3   Valstybės narės kompetentinga institucija gali reguliariai priminti dirbtuvėms, kad kas kartą, kai dirbtuvės patikrina ir perplombuoja tachografo sistemą bei pritvirtina įrengimo plokštelę, jos iš esmės patvirtina, kad sistema yra saugi, tinkamai veikia, tinkamai registruoja duomenis ir kad prie įrangos nėra pritvirtinta jokių klastojimo įtaisų.

4.4   Dirbtuvėms gali būti primenama, kad jei jos sąmoningai perplombuos tachografo sistemą prieš tai neišėmusios klastojimo įtaiso, kurį pačios aptiko, arba nepareikalavusios išimti klastojimo įtaiso prieš perplombavimą, jos padarys labai didelį pažeidimą. Jei vėliau bus nustatyta, kad transporto priemonėje yra įmontuotas klastojimo įtaisas (neatsižvelgiant į tai, ar juo naudotasi, ar ne) ir kad dirbtuvė perplombavo sistemą bei pritvirtino įrengimo plokštelę, dirbtuvė ir pavieniai mechanikai gali būti apkaltinti dideliu pažeidimu.

4.5   Atsižvelgiant į svarbų dirbtuvių ir mechanikų vaidmenį užtikrinant sistemos saugumą, valstybių narių kompetentingoms institucijoms rekomenduojama apsvarstyti atitinkamas sankcijas, kurios gali baigtis net patvirtinimo ar įgaliojimo vykdyti su tachografais susijusius darbus praradimu, jei dirbtuvėmis nebebus galima pasitikėti.

4.6   Ir atvirkščiai: valstybės narės gali priminti dirbtuvėms, kad pastarosios turi teisę atsisakyti tęsti bet kurios transporto priemonės patikrinimą ar kalibravimą, jei jos įtaria arba žino, kad toje transporto priemonėje yra klastojimo įtaisas. Kompetentinga institucija gali palaikyti dirbtuves, jei jos reikalauja išimti klastojimo įtaisą prieš pratęsiant patikrinimą. Dirbtuvės gali bet kada atsisakyti perplombuoti sąsajų jungtis arba pritvirtinti įrengimo plokštelę tol, kol neišimtas klastojimo įtaisas.

4.7   Tos valstybės narės, kurios mano, jog tai yra tikslinga, gali reikalauti, kad įgaliotos dirbtuvės pateiktų ataskaitą apie tokius 4.4-4.6 dalyse aprašytus faktus.

4.8   Valstybės narės, kurios nemano, kad tokie dirbtuvių veiksmai yra tikslingi, galėtų nurodyti dirbtuvėms nustatytą laiką saugoti šias ataskaitas ir jas pateikti kompetentingai institucijai, kuomet ji to pareikalaus. Toks laikas galėtų būti ne trumpesnis kaip 24 mėnesiai ir tai atitiktų trumpiausią laikotarpį tarp įrangos patikrinimų.

4.9   Dirbtuvėms taip pat gali būti primenama, kad tiesiog išėmus klastojimo įtaisą iš transporto priemonės operatorius ar vairuotojas nebūtinai atleidžiami nuo atsakomybės už pažeidimą, nes labai tikėtina, kad anksčiau užregistruoti ir transporto priemonės bloke bei vairuotojo kortelėse saugomi duomenys gali jau būti suklastoti. Nepranešdamos įvykio, dirbtuvės pačios gali prisidėti prie šių operatorių ar vairuotojų įvykdytų teisės pažeidimų ir, jei bus sugautos, gali tikėtis tokios pačios bausmės.

4.10   Vis dėlto dirbtuvės ir mechanikai apie klastojimo įtaiso naudojimą arba buvimą galėtų pranešti kompetentingai institucijai, kuri savo ruožtu galėtų, pavyzdžiui, pagalvoti apie atlygį arba skatinimo sistemas, kuriomis dirbtuvės būtų skatinamos teikti informaciją, padedančią aptikti klastojimo įtaisus arba užskirsti kelią jų naudojimui ar bet kurių kitų rūšių bandymams pažeisti sistemą.

4.11   Toliau pateiktos gairės ir rekomendacijos nėra išsamios. Gali būti tokių aplinkybių, kai taikant šias rekomendacijas nebus galima pasiekti norimų rezultatų (pavyzdžiui, tokiais atvejais, kai pamatinis kabelis (1.23 skirsnis) negali būti sujungtas su judesio jutikliu). Tokiomis aplinkybėmis valstybės narės galėtų būti skatinamos ieškoti alternatyvių metodų, kurie būtų tokie pat veiksmingi. Vykdymo užtikrinimo organai galėtų daugiau keistis tokiomis alternatyviomis priemonėmis.

4.12   Be to, kadangi šios gairės apima abi tachografų rūšis, apibrėžtas Reglamente (EEB) Nr. 3821/85 ir jo prieduose, valstybės narės gali jau būti nusistačiusios analoginių tachografų patikrinimo ir klastojimo įtaisų aptikimo metodus, procedūras ir gaires. Todėl šioje Komisijos rekomendacijoje pateiktos gairės turėtų būti suprantamos ne kaip pakeičiančios ar sumenkinančios šias jau nustatytas priemones, o kaip jas papildančios, ypač kalbant apie skaitmeninius tachografus, su kuriais susiję metodai gali skirtis, tačiau tikslas lieka tas pats. Jei analoginių tachografų tikrinimo priemonės jau yra nustatytos, rekomenduojama jas prireikus išplėsti, kad jos apimtų ir skaitmeninius tachografus (pavyzdžiui, apmokėjimas dirbtuvėms už atliktas konkrečias užduotis, kurias joms pavedė tikrinantys pareigūnai, nukreipę transporto priemonę į įgaliotą dirbtuvę).

B   Sulaužytos plombos arba plombų nebuvimas

4.13   Dirbtuvės visuomet gali patikrinti, ar plombos yra, ar jos nėra sulaužytos ar pažeistos.

4.14   Kol neatkurta sistemos atitiktis reglamento reikalavimams, transporto priemonė jokiu būdu negali būti perplombuota ir jai negali būti išduota įrengimo plokštelė.

4.15   Dirbtuvės tikrinimo ataskaitoje arba žurnale gali nurodyti, kad plombų nėra, ir toliau tęsti tikrinimą (pavyzdžiui, patikrinti pamatinį kabelį) ir patikras, kad įsitikintų, jog transporto priemonėje nėra jokių klastojimo įtaisų.

4.16   Jei, kaip numatyta Reglamento (EEB) Nr. 3821/85 I priedo V skyriaus 4 dalyje ir IB priedo 252 reikalavime, plombos buvo nuimtos avarijos atveju arba siekiant įmontuoti ar suremontuoti greičio ribotuvą, kiekvienu atveju, kai plombos yra sulaužomos, turi būti surašomas aktas, nurodant tokių veiksmų priežastis, ir pateikiamas kompetentingai institucijai.

4.17   Priešingu atveju dirbtuvė gali atlikti visapusišką patikrinimą, taikydama nurodytus rekomenduojamus metodus, ir savo kompetentingai institucijai pranešti, kas konkrečiai buvo atlikta ir kas buvo aptikta.

C   Įrašytų duomenų analizė

4.18   Kalbant apie skaitmeninį tachografą, duomenys, kurie gali būti perkelti (jei įmanoma, su skaitmeniniu parašu) dirbtuvėje ir įtraukti į audito ataskaitą, turėtų atitikti Reglamento (EEB) Nr. 3821/85 I B priedo 10 priedelio 4.4 skirsnio (Judesio jutiklio apsaugos tikslai) ir 4.4 skirsnio (Transporto priemonės bloko apsaugos tikslai) reikalavimus. Išsamus audito ataskaitoje pateikiamos informacijos sąrašas pateiktas 1 priedėlyje.

4.19   Dirbtuvė taip pat gali perkelti ir analizuoti transporto priemonės bloke esančią Įvykių ir gedimų duomenų bylą. Tokie įvykiai ir gedimai gali būti, pavyzdžiui (išsamus sąrašas pateikiamas 2 priedėlyje):

mėginimas pažeisti apsaugą,

nepavykęs judesio jutiklio autentiškumo tikrinimas,

neleistinas judesio jutiklio pakeitimas,

neleistinas korpuso atidarymas,

elektros tiekimo pertrūkis,

arba jutiklio gedimas.

4.20   Taip pat, jei klastojimo įtaisas yra išmontuotas, sunku nustatyti, kad jis buvo naudojamas. Tačiau patikrinus Įvykių ir gedimų duomenų bylą galima nustatyti atvejus, kai įvyko nepaaiškinami elektros energijos tiekimo pertrūkiai. Be to, išsamaus greičio atsekamumo tyrimas galėtų parodyti neįprastus greičio signalus. Nerealūs greičio sumažinimai arba padidinimai gali reikšti, kad buvo įjungtas arba išjungtas klastojimo įtaisas.

4.21   Dirbtuvės visuomet gali atspausdinti spaudinį ir jį pridėti prie tikrinimo ataskaitos arba žurnalo (žr. 4 skyrių) ir prireikus naudotis duomenimis, perkeltais naudojant dirbtuvės kortelę.

4.22   Jei naudojant dirbtuvės kortelę duomenys negali būti perkeliami iš transporto priemonės bloko, gali būti laikoma, kad sutriko transporto priemonės bloko veikimas arba jis sugedo. Tokiais atvejais dirbtuvės gali pabandyti suremontuoti įrangą. Jei pabandžius suremontuoti vis tiek nepavyksta perkelti duomenų, turėtų būti išduodamas neperkeliamumo pažymėjimas, kurio kopija pridedama prie tikrinimo ataskaitos.

4.23   Vairuotojams taip pat rekomenduojama su savimi turėti dirbtuvėse jiems išduotą neperkeliamumo pažymėjimą, jei jie vėliau būtų patikrinti vairuojantys transporto priemonę su blogai veikiančiu skaitmeniniu tachografu. Jei vairuotojas pakeičia transporto priemonę, rekomenduojama tokius pažymėjimus palikti transporto priemonėje tol, kol transporto įmonė, vykdydama savo bendruosius dokumentų saugojimo įsipareigojimus, negaus šio pažymėjimo ir nesutaisys įrangos.

D   Judesio jutiklio ir transporto priemonės bloko sujungimo tikrinimas

4.24   Jei nustatoma, kad po ankstesnio tikrinimo atsirado kokie nors duomenys, aprašyti ankstesniame skirsnyje, dirbtuvė gali palyginti prie pavarų dėžės prijungto judesio jutiklio identifikavimo duomenis ir sujungto judesio jutiklio identifikavimo duomenis, užregistruotus transporto priemonės bloke.

4.25   Pamatinio kabelio naudojimas yra veiksminga priemonė patikrinti, ar tam tikrų rūšių klastojimo įtaisai nebuvo sumontuoti transporto priemonėje. Pamatinis kabelis prijungiamas prie transporto priemonės bloko užpakalinės dalies, o kitas jo galas prijungiamas prie judesio jutiklio. Jei judesio jutiklis pavarų dėžėje nesujungtas su transporto priemonės bloku, atsiras pranešimas apie „duomenų apie judėjimą klaidą“ arba jutiklio gedimą. Šis pranešimas parodys klastojimo įtaiso buvimą. Jei taip atsitiktų, galėtų būti patikrinta, ar transporto priemonėje yra paslėptų įtaisų.

4.26   Patikrinimo metu judesio jutiklis taip pat gali būti atjungtas ir pašalintas. Jei skaitmeninio tachografo sistema nebuvo pažeista, atsiras pranešimas apie klaidą (nėra judesio jutiklio). Tačiau jei toks pranešimas apie klaidą nepasirodo, tai reiškia, kad yra kitas, paslėptas judesio jutiklis arba koks nors kitas elektroninis klastojimo įtaisas.

4.27   Reikėtų pažymėti, kad, prieš taikydami pamatinio kabelio metodą, dirbtuvės mechanikai (arba tikrinantys pareigūnai) turi įkišti savo dirbtuvės kortelę (arba tikrinimo kortelę), kad būtų galima paaiškinti, kodėl atsiranda pranešimas apie „maitinimo nutrūkimo įvykį“ ir kodėl jis yra įrašomas transporto priemonės bloko Įvykių ir gedimų byloje. Jei tai nebus padaryta, kito patikrinimo metu gali būti klaidingai nurodyta, kad judesio jutiklio apsaugą bandė pažeisti vairuotojas arba operatorius.

4.28   Taip pat (nors tai ne visuomet yra įmanoma) pavarų dėžės judesio jutiklio žymenys gali būti palyginti su transporto priemonės bloke užregistruotais sujungto judesio jutiklio identifikavimo duomenimis. Todėl dirbtuvės gali atlikti šiuos veiksmus:

palyginti informaciją, nurodytą įrengimo plokštelėje, ir informaciją transporto priemonės bloko įrašuose. Jei nustatoma, kad informacija neatitinka, apie tai gali būti pranešama valstybės narės vykdymo užtikrinimo institucijoms ir įvykis įrašomas į tikrinimo ataskaitą bei užregistruojamas patikrinimo žurnale.

Palyginti judesio jutiklio identifikavimo numerį, nurodytą ant judesio jutiklio korpuso, ir informaciją transporto priemonės bloko įrašuose. Jei reikia, elektroniniam judesio jutiklio identifikavimui patikrinti gali būti naudojama elektroninė patikrinimo priemonė. Jei identifikavimo numeriai neatitinka, galima daryti prielaidą, kad yra įmontuotas klastojimo įtaisas. Apie tai gali būti pranešama valstybės narės vykdymo užtikrinimo institucijoms ir įvykis įrašomas į tikrinimo ataskaitą bei užregistruojamas patikrinimo žurnale.

E   Po patikrinimo keliuose pradedamos specialiosios procedūros

4.29   Įtartiną transporto priemonę tikrinantys pareigūnai gali nusiųsti į dirbtuvę. Tokiais atvejais tikrinantys pareigūnai gali nurodyti dirbtuvėms ir mechanikams pirmiausia perkelti visas duomenų bylas iš transporto priemonės bloko. Šios bylos – tai Bendra byla, Išsami greičio byla, Techninė byla ir Įvykių ir gedimų byla. Prie šių bylų turi būti atitinkamas skaitmeninis parašas.

4.30   Užregistruoti duomenys gali būti išsamiai patikrinti, taip pat ir naudojant technines priemones (pamatinis kabelis, plombų patikrinimas ir pan.).

4.31   Jei nustatomi dideli neatitikimai, tačiau klastojimo įtaisas neaptinkamas, galima daryti išvadą, kad klastojimo įtaisas buvo naudojamas ir vėliau išimtas. Tokiu atveju tikrinantis pareigūnas, remdamasis Direktyvos 2006/22/EB 2 straipsniu, privalo informuoti vykdymo veiklos koordinavimo įstaigą ir (arba), remdamasis tos pačios direktyvos 7 straipsniu, ryšių Bendrijoje palaikymo įstaigą, jei transporto priemonė yra registruota kitoje valstybėje narėje. Tam gali reikėti atlikti papildomą tyrimą, susijusį su įmonės transporto priemone.

5 skyrius.   Dirbtuvių ataskaita ir auditas

5.1   Dirbtuvės galėtų paruošti kiekvienos transporto priemonės kiekvieno patikrinimo, kurio metu reikia patikrinti tachografą, ataskaitą. Tai jos daro ir tais atvejais, kai patikrinimas yra periodiško patikrinimo dalis, ir kai atliekamas nacionalinei kompetentingai institucijai paprašius. Jos taip pat galėtų žurnale įrašyti visų tikrinimo ataskaitų sąrašą.

5.2   Tikrinimo ataskaitą dirbtuvės galėtų saugoti ne trumpiau kaip dvejus metus nuo ataskaitos parengimo ir, jei to paprašo nacionalinė kompetentinga institucija, pateikti visus to laikotarpio patikrinimų ir kalibravimų dokumentus.

5.3   Įgaliotų dirbtuvių padarytos išvados (įrašai apie nulaužtas ar pažeistas plombas arba jų nebuvimą, plokštelių nebuvimas, ne visa informacija arba neatitikimai tarp transporto priemonės bloke užregistruotos informacijos ir judesio jutiklio informacijos, klastojimo įtaisų aptikimas, spaudinių, susijusių su Įvykių ir gedimų byla, ir visų kitų svarbių spaudinių kopijos) galėtų, pavyzdžiui, tapti reguliarių ataskaitų pateikimo dalimi, ir valstybių narių kompetentingos institucijos raginamos užtikrinti, kad taip ir įvyktų.

5.4   Jei dirbtuvės nepateikia tinkamai paruoštų tikrinimo ataskaitų, valstybės narės tai galėtų laikyti taisyklių pažeidimu, kuris galėtų baigtis dirbtuvei išduoto įgaliojimo panaikinimu.

5.5   Valstybės narės galėtų atlikti dirbtuvių tikrinimo ataskaitų ir žurnalų auditą ne rečiau kaip vieną kartą per dvejus metus. Į tokį auditą galėtų įeiti tikrinimo ataskaitų, susijusių su skaitmeninių tachografų tikrinimu ir kalibravimu, atsitiktinė patikra. Taip pat galėtų būti tikrinamos dirbtuvių kortelės, ir jose esantys duomenys turėtų būti reguliariai perkeliami, kad tokie duomenys nebūtų prarandami arba ant jų nebūtų užrašomi kiti duomenys.

SANTRAUKA

SKAITMENINIŲ TACHOGRAFŲ RODMENŲ KLASTOJIMO PREVENCIJA PATIKRINIMŲ DIRBTUVĖSE METU

Tvirtindamos ir reguliariai tikrindamos dirbtuves, valstybės narės turėtų užtikrinti, kad dirbtuvių darbuotojai būtų tinkamai išmokyti ir turėtų visą reikiamą įrangą duomenims perkelti ir tam tikriems konkretiems tikrinimams atlikti.

Jei aptinkamas klastojimo įtaisas, kompetentinga institucija galėtų nurodyti dirbtuvėms neperplombuoti skaitmeninio tachografo tol, kol nebus išimtas klastojimo įtaisas ir kol tachografas nebus iš naujo kalibruotas, kad galėtų teisingai registruoti duomenis. Be to, kompetentinga institucija taip pat galėtų nurodyti dirbtuvėms nuimti įrengimo plokštelę.

Dirbtuvių atliekami patikrinimai gali apimti:

fizinę plombų, įrengimo ir gamintojo plokštelių patikrą,

perkeltų duomenų bylų, ypač Įvykių ir gedimų bylos, analizė,

prireikus – patikrinimas taikant pamatinio kabelio metodą.

Tikrinimo ataskaitoje dirbtuvės gali nurodyti, kad plombų nebuvo arba kad jos buvo pažeistos, ir prie ataskaitos pridėti atspausdintas perkeltas bylas. Tikrinimo ataskaitos galėtų būti prieinamos nacionalinėms institucijoms dvejus metus.

TĮ reguliarų valstybių narių atliekamą dirbtuvių patikrinimą galėtų įeiti tikrinimo procedūrų auditas, įskaitant tikrinimo ataskaitų atsitiktinę patikrą.

Valstybės narės galėtų užtikrinti, kad dirbtuvės informuotų kompetentingą instituciją kiekvieną kartą, kai jos aptinka klastojimo įtaisus ar randa rimtų neatitikimų, leidžiančių manyti, kad buvo naudojamas ir vėliau buvo išmontuotas klastojimo įtaisas.

Tokiu atveju ir tuomet, jei transporto priemonė yra registruota kitoje valstybėje narėje, valstybės narės galėtų informuoti ryšių Bendrijoje palaikymo įstaigą, kad galima būtų tęsti tyrimą, susijusį su įmonės transporto priemone.

6 skyrius.   Baigiamosios nuostatos

6.1   Įtaisų, naudojamų tachografų sistemai suklaidinti, aptikimas ir jų naudojimo prevencija yra nuolatinis procesas, reikalaujantis nuolatinio budrumo. Tobulėjant technologijoms, tobulėja ir sistemai suklaidinti kuriami metodai ir grėsmės. Tuo tikslu visi, susiję su tachografų sistemos saugumu, ar tai būtų tikrinantys pareigūnai, įgaliotos dirbtuvės ir mechanikai, ar įstatymų besilaikantys operatoriai ir vairuotojai, turi atlikti savo vaidmenį.

6.2   Nacionaliniu lygmeniu valstybės narės turėtų būti skatinamos surinkti kuo daugiau informacijos ir rengti savo kovos su šiomis grėsmėmis strategijas, ir joms turi būti labai padedama pasidalyti šia informacija. Komisijai turėtų būti pranešama apie naujas arba kitas grėsmes ar bandymus pažeisti sistemą.

6.3   Bendrijos lygmeniu Komisija ir toliau stebės padėtį ir taisyklių taikymą bei sieks visų valstybių narių ir sektoriaus suinteresuotųjų šalių paramos ir bendradarbiavimo.


(1)  ITSEC (angl. Information Tchnology Security Evaluation Cirteria) – informacinių technologijų saugumo vertinimo kriterijai, 1991 m., 1.2 redakcija.

(2)  Jungtinio tyrimų centro techninės pastabos. „Ataskaita apie bandymus pakenkti skaitmeninio tachografo saugumui ir pavojus, susijusius su adapterių, kurie bus montuojami lengvųjų krovinių transporto priemonėse, diegimu.“ (angl. Report on the attacks to security of the digital tachograph and on the risk associated with the introduction of adaptors to be fitted into light vehicles) Ribotas informacijos skleidimas nacionaliniams rizikos valdytojams (2007 m. lapkričio 29 d.).

(3)  Prašymas kitoms korteles išduodančioms institucijoms turėtų būti siunčiamas naudojantis TACHONET.


Top