EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0702(03)

Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

HL C 193., 2011.7.2, p. 22–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.7.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 193/22


Kérelem közzététele a mezőgazdasági termékek és élelmiszerek földrajzi jelzéseinek és eredetmegjelöléseinek oltalmáról szóló 510/2006/EK tanácsi rendelet 6. cikkének (2) bekezdése alapján

2011/C 193/11

Ezzel a közzététellel az 510/2006/EK tanácsi rendelet (1) 7. cikke alapján létrejön a kérelem elleni kifogás joga. A kifogást tartalmazó nyilatkozatnak e közzététel napjától számítva hat hónapon belül kell beérkeznie a Bizottsághoz.

ÖSSZEFOGLALÁS

A TANÁCS 510/2006/EK RENDELETE

„BÉA DU ROUSSILLON”

EK-sz.: FR-PDO-0005-0548-30.03.2006

OEM ( X ) OFJ ( )

Ez az összefoglaló a termékleírás legfontosabb elemeit ismerteti tájékoztatási céllal.

1.   A tagállam felelős szervezeti egysége:

Név:

Institut national de l’origine et de la qualité (INAO)

Cím:

51 rue d’Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel.

+33 153898000

Fax

+33 142255797

E-mail:

info@inao.gouv.fr

2.   Csoportosulás:

Név:

Syndicat de défense de la pomme de terre primeur du Roussillon

Cím:

Marché de Gros

66200 Elne

FRANCE

Tel.

+33 468359768

Fax

+33 468228695

E-mail:

Összetétel:

Termelők/feldolgozók ( X ) Egyéb ( )

3.   A termék típusa:

1.6. osztály:

Gyümölcs, zöldségfélék és gabonafélék, frissen vagy feldolgozva

4.   Termékleírás:

(az 510/2006/EK rendelet 4. cikkének (2) bekezdésében említett követelmények összefoglalása)

4.1.   Elnevezés:

„Béa du Roussillon”

4.2.   Leírás:

A „Béa du Roussillon” egyfajta primőr burgonya, azaz olyan burgonya, amelyet a teljes érettség elérése előtt takarítanak be, és friss állapotban forgalmaznak.

Kizárólag a Béa fajtából származik.

A „Béa du Roussillon” formáját tekintve hosszúkás, lapos és szabályos. Héja sima és fényes, világossárga, és vékony, amitől hámozottnak látszik, pedig nem az. A burgonya húsa halványsárga. Íz tekintetében a primőr zöldségek intenzív illata jellemzi. Szájban enyhén édeskés, a primőr zöldségek (articsóka, zöldborsó, bab) erős aromája jellemzi. Húsa omlós állagú.

A „Béa du Roussillon” 17 mm és 65 mm közötti átmérőjű, szárazanyag-tartalma csomagoláskor 20 %-nál kisebb.

A burgonyát „Béa du Roussillon” eredetmegjelöléssel a betakarítás után május 1-je és július 31.-e között helyezik forgalomba.

4.3.   Földrajzi terület:

A burgonyát érintő műveletekre – előcsíráztatás, termesztés, mosás, válogatás és csomagolás – a földrajzi termőterületen kerül sor, amely a Roussillon síkság (Pyrénées-Orientales – Kelet-Pireneusok – megye alábbi körzeteiben fekszik: Alénya, Argelès-sur-Mer, Baho, Bompas, Canet, Corneilla-la-Rivière, Elne, Latour-Bas-Elne, Le Soler, Ortaffa, Palau-del-Vidre, Perpignan, Pezilla-la-Rivière, Pia, Saint-Cyprien, Saint-Estève, Sainte-Marie, Saleilles, Théza, Torreilles, Villelongue-de-la-Salanque, Villeneuve-de-la-Rivière.

A földrajzi terület jellemzői között szerepel a tipikusan mediterrán éghajlat, a negyedkor folyamán nemrégiben kialakult hordalékos teraszok, amelyek alatt vízáteresztő talaj található, valamint a tájaknak az emberi művelésből adódó sajátos jellege.

A burgonyát a termesztés területén parcellánként vagy parcellarészenként jól körülhatárolt, az Institut National de l'Origine et de la Qualité 2005. május 19-i ülésén jóváhagyottak szerinti területen takarítják be.

E terület 5 500 hektáron terül el a „Béa du Roussillon” eredetmegjelölés földrajzi területének 22 településén.

Az így körülhatárolt földdarabot feltüntették az érintett körzetek polgármesteri hivatalánál letétbe helyezett kataszteri térképeken.

4.4.   A származás igazolása:

A „Béa du Roussillon” burgonyát a termőföldtől egészen a végtermékig folyamatosan nyomon követik és ellenőrzik.

Az eredetmegjelölés előállítási feltételei szerint eljáró valamennyi szereplő (a termelők, valamint a mosást, a válogatást és a csomagolást végzők), valamint termelőeszközeik pontosan meg vannak határozva. A piaci szereplőknek a megjelölés igénylése első évének novemberéig azonosítási nyilatkozatot kell aláírniuk. A termék nyomonkövethetőségét nyilvántartásokkal (raktárnyilvántartás, termesztési napló), valamint a termék mozgásának és az elvégzett műveleteknek az összességét nyomon követő nyilatkozatokkal biztosítják.

Azon termelőknek, akik termelőeszközeik egy részére vagy egészére nem kívánják alkalmazni az oltalom alatt álló megjelölést, az ültetési év május 1-jéig a termelői csoport előtt szándéknyilatkozatot kell tenniük arról, hogy szóban forgó termelőeszközeiket nem kívánják oltalom alatt álló eredetmegjelölés alá helyezni.

Minden termelő évente, a betakarítási időszak végén betakarítási nyilatkozatot készít, és azt a betakarítási év augusztus 31-ig megküldi a termelői csoportnak. A betakarítást, a válogatást és a csomagolást végzőknek a betakarítási év augusztus 31-ig összefoglaló forgalmazási nyilatkozatot kell küldeniük a termelői csoport számára.

Ezt az eljárást elemző és érzékszervi vizsgálat is kíséri a termékek minőségének és jellegzetességének ellenőrzése céljából. E vizsgálatot csomagolt vagy csomagolásra kész primőr burgonyán végzik.

4.5.   Az előállítás módja:

A termeléssel, a mosással, a válogatással és a csomagolással kapcsolatos valamennyi műveletet a meghatározott földrajzi területen belül kell elvégezni.

A termesztési technikáknak, valamint a mosást, válogatást és csomagolást érintő műveleteknek elő kell segíteniük, hogy a burgonya primőr jellegű legyen és maradjon, ami azt jelenti, hogy hámozottnak tűnik, de valójában nem hámozott.

A Béa fajtába tartozó hitelesített növényt december végétől vagy január elejétől kezdődően, 4–12 hétig tartó időtartamra üvegházban vagy világos, jól szellőző alagutakban elhelyezett perforált dobozokban előcsíráztatják.

Az ültetést fedetlen vagy szalmával borított talajon, a barázdák közötti bakháton végzik január 25. és április 20. között. A palántákat kézzel helyezik a földbe.

A 28–35 mm nagyságú palánták esetében az ültetési sűrűség hektáronként 60 000 és 78 000 palánta között van. Ebben az esetben a sorok közötti távolság 70–80 cm, a palánták soron belüli távolsága pedig 17–20 cm.

A 35 mm-nél nagyobb palánták esetében az ültetési sűrűség hektáronként 42 000 és 53 000 palánta között van. Ebben az esetben a sorok közötti távolság 70–80 cm, a palánták soron belüli távolsága pedig 25–32 cm.

Az üvegházban vagy alagútban történő termesztés tilos. Csupán a jég és szél elleni ideiglenes fedés engedélyezett.

A sávos, permetezéssel történő vagy lokális öntözés attól a pillanattól kezdve megengedett, hogy a palánták teljesen megfogannak, egészen a betakarítás előtti nyolcadik napig. Túlságosan száraz talajon a betakarítás napja előtt vagy a betakarítás napján is lehet locsolni.

A permetezéssel történő ásványi vagy szerves műtrágyázás tilos.

A vegyszeres gyomirtás engedélyezett (szalmával borított talaj esetében fél adaggal).

A termelési ciklus legfeljebb 100 napig tart. A levelek betakarítás előtti eltávolítása tilos. Csupán az elhullott leveleknek a betakarítás napján történő összezúzása engedélyezett. Egy földterület betakarítása akkor kezdődik meg, amikor a gumók 70 %-a eléri a 28–55 mm közötti átmérőt. A betakarítást kézzel vagy jól meghatározott kritériumoknak megfelelő betakarítógépekkel végzik. E kritériumoknak az a céljuk, hogy megőrizzék a burgonyát épségét, és korlátozzák a bevágódásokat és eséseket. A burgonyát kézzel helyezik el maximum 30 kg töltetű dobozokban, majd rögtön a betakarítás napján gyűjtő-, mosó-, válogató- és csomagolóállomásokra szállítják.

A maximális engedélyezett terméshozam hektáronként 30 tonna.

E friss, sérülékeny és különösen az ütődésre és a fényre érzékeny (napégés, gyors zöldülés) zöldség minőségének és jellegzetességeinek megőrzése érdekében a mosást, a válogatást és a csomagolást a „Béa du Roussillon” burgonya termesztési területén kell végezni. Így tehát – és főleg a „Béa du Roussillon” burgonya foszlós héjú, de nem hámozott külsejének megőrzése céljából – a burgonyát a betakarítástól számított 24 órán belül csomagolják. Ez azt jelenti, hogy a csomagolást megelőző műveleteket, azaz a mosást és a válogatást nagyon szűkös időn belül kell elvégezni. Tilos a betakarítási terület szélén mosni a gumókat. A mosás, a válogatás és a csomagolás elvégzése helyi szakértelmet igényel, ami külön e termesztés céljára kialakított (mosó-, válogató- és csomagoló-) gépek használatában nyilvánul meg; a gépeknek az a céljuk, hogy a terméket mindenféle ütődéstől megkíméljék. Így a folyamat során a gumók nem szenvednek el 50 cm-nél magasabbról való esést. Minden 30 cm magasságot meghaladó esés esetében a gumókat védőeszközzel fogják fel, vagy pedig rugalmas szőnyegre ejtik.

A válogatás után a „Béa du Roussillon” burgonyagumót az alábbiak jellemzik:

teljes egészben van, azaz épségét semmilyen vágás vagy sérülés nem sértette meg,

egészséges,

kemény,

repedéstől mentes, azaz a növekedés során nem repedt be,

gyakorlatilag tiszta, kivéve a szemmel látható idegen anyagokat, főleg a rátapadt földet,

nincs a felületén a meleg vagy a jég által okozott károsodás,

nincs rajta zöldes elszíneződés,

nincs súlyos belső meghibásodása,

mentes a nem természetes felületi nedvességtől,

mentes minden idegen szagtól és/vagy íztől.

Hozzájárul a termék minőségének és jellegzetességeinek megőrzéséhez, valamint fokozza a termék nyomonkövethetőségét, hogy a csomagolást a termelés területén végzik.

Csomagolás : A „Béa du Roussillon” burgonyát maximum 15 kg töltetű merev falú csomagokba kell csomagolni. A termék nyomonkövetését az is segíti, hogy minden csomagon van egy eszköz, amelyet teljes egészében eltávolítanak, amikor a terméket a végső fogyasztó számára forgalomba helyezik. A burgonyát az alábbi átmérők szerint csomagolják:

17–28 mm – ezek a „grenaille” néven forgalomba helyezett gumók,

28–65 mm.

Forgalmazás: A „Béa du Roussillon” eredetmegjelöléssel ellátott burgonyát a betakarítás évének május 1-jétől július 31-ig bezárólag helyezik forgalomba.

4.6.   Kapcsolat:

A vizigótok által bevezetett öntözésnek, az erdőirtásnak és a mórok által kiapasztott tavaknak köszönhetően Roussillonban nagyon korán megkezdődött a horták (kertek) kialakítása.

A 18. században meghonosított burgonya 1855 óta 500 hektárnyi területet foglal el.

Mediterrán, félszáraz éghajlatának köszönhetően e terület igen kedvező a primőr zöldségek számára. A Béa fajtát 1954-es katalógusba vétele óta termesztik. Manapság – Franciaországot, Olaszországot és Spanyolországot együttvéve – ez az egyetlen medence, ahol primőrként forgalmazzák ezt a fajtát.

A „Béa du Roussillon” termesztéséhez alkalmazott talaj könnyen beazonosítható. Kavicsos teraszokon található hordalékkal fedett talajról van szó. E talaj csekély mértékű alakuláson esett át, mély, vízáteresztő, iszapos vagy homokos, nagyon rugalmas és jó vízvezető. Nem találhatók benne kövek és kavicsok, ami elősegíti a burgonyagumók megfelelő növekedését.

Az éghajlati adottságok és a talaj együttese szemmel látható sajátosságokkal ruházza fel a „Béa du Roussillon” burgonyát: a gumó hosszúkás, lapos, sima tapintású, halványsárga és fényes. Egyértelműen megállapították, hogy ettől eltérő szerkezetű talajokon nagyon másféle (érdes, kerekebb) burgonya terem.

A „Béa du Roussillon” szigorúan mediterrán, félszáraz éghajlatnak örvend, amelyben nagyon jellegzetes a száraz évszak. Az évi átlaghőmérséklet 15 és 16 °C között ingadozik, a nyarak nagyon melegek, a napsütéses órák száma évente átlagosan 2 530 óra. A csapadékmennyiség általában csekély, 550–650 mm közötti, de a csapadék jellege jelentős eltérést mutat az egyes évek között, és gyakran viharos jellegű.

A természeti adottságok – azaz a napsütéses órák egyedülállóan nagy száma, az enyhe tél és a meleg, de a tenger közelségének köszönhetően mérsékelt nyár – harmonikus környezetet teremtenek a növények fejlődéséhez, és kedvezőek a burgonyagumók megfelelő növekedéséhez.

Azt hihetnénk, hogy a Roussillon-ban minden harmadik napon fújó, gyakran erőteljes tramontana szél hátrányos lesz a termesztésre, de épp ellenkezőleg: kedvező hatású, mivel korlátozza a „Béa du Roussillon” burgonya szabályos és egységes formájára nézve végzetes kimenetelű gombabetegségek kialakulását. Ráadásul az emberi szakértelem kordába tudta fogni a szél hatását: a közvetlen hatásokat (a szárak letörését) úgy védik ki, hogy fokozzák az ültetési sűrűséget, így tömeges jellegű lesz, a parcellát pedig szélfogó sövényültetvények tagolják. A növekedés első fázisában a csírák nagyon sérülékenyek, a sikeres ültetés után azonban ez a fajta – vastagabb szárának és a súrlódásnak jobban ellenálló leveleinek köszönhetően – jobban bírja a szelet.

A termesztés folytán a földterület – kis parcelláival, magas sövényeivel és régi vízvezetékrendszerével – nagyon különleges jelleget öltött. Bár a táj nem mozdulatlan, nagyon kevéssé változik, és csak komoly elővigyázatossággal alakítható. A táj szerkezetének megváltozása a „Béa du Roussillon” burgonya termesztésének végét jelentené.

Ami a termesztést illeti, az előcsíráztatás kulcsfontosságú fázis ahhoz, hogy sok csíra maradhasson meg, és fejlődhessen ki. Az ültetés kézzel történik, a csírák számától függő sűrűségben. A szél hatásait magas ültetési sűrűséggel védik ki. A mai napig alkalmazott sávos öntözés helyét átveszi a víztakarékosabb permetező öntözés.

A termelők szakértelme a betakarításkor is megnyilvánul. A termelők olyan, a Béa burgonya sérülékenységéhez alkalmazkodó betakarító gépeket fejlesztettek ki, amelyek földdel együtt veszik ki a burgonyát, szemben a klasszikus betakarító gépekkel, amelyek a lehető legtöbb földet el akarják távolítani a burgonyáról, anélkül, hogy gondot fordítanának a gumó épségére.

E burgonyagumók vékony héjuk miatt igen sérülékenyek, ám e testre szabott módszerrel meg lehet óvni őket az ütődésektől. E betakarító gépek nagyon lassan dolgoznak, és jelentős kézi munkát igényelnek, mivel minden egyes burgonyagumót kézzel helyeznek a dobozba.

Ez a mosás, válogatás és csomagolás esetében is hasonlóan megy, a burgonyagumókat védik az ütődéstől, és korlátozott magasságból történő esésüket műanyag vagy gumicsúszdával vagy védőeszközzel fogják fel. Ezt követően pedig nem hagyományos zsákba vagy hálóba csomagolják, hanem maximum 15 kg töltetű merev csomagolásba, hogy a gumók épek maradjanak.

A „Béa du Roussillon” burgonyának az elemzés során feltárt, látható és ízlelhető jellemzői a termelési területhez és a termelők szakértelméhez kapcsolódnak. Így az 1995 és 2004 között végzett érzékszervi vizsgálatok egyértelműen rámutattak arra, hogy egyrészt a „Béa du Roussillon” burgonya sajátosságai nem változnak az évek folyamán, másrészt a máshol termesztett burgonyának nincsenek hasonló jellegzetességei. Az utóbbiak külsejüket tekintve tömörebbek, kerekebbek, felületük érdesebb, színűk sötétebb sárga. A primőr zöldségek aromái hiányoznak belőlük, vagy kevésbé intenzívek, ugyanakkor jellegzetesen füstös és égett ízük és illatuk van.

A „Béa du Roussillon” burgonya maximális szárazanyag-tartalma magasnak tűnhet más termelési medencében termesztett burgonyákéhoz képest. Ezt több tényező indokolja: először is az alacsony csapadékmennyiséggel, a napsütéses órák magas számával (különösen tavasszal, a burgonyagumók növekedésekor, valamint nyáron, a burgonya érése idején), az esős időszakok (tavasszal gyakran jelentősek a tipikus esős időszakok) és az azokat követő erős napsütés váltakozásával, a magas hőmérséklettel jellemzett mediterrán éghajlat, másrészt a növekedési ciklus időtartama. Az évszak előrehaladtával, a közel 100 napos ciklusok esetében a szárazanyag-tartalom – a termék minőségének sérelme nélkül – megközelíti a 20 %-ot.

E küszöbértéken túl azonban a burgonya héja megvastagszik, és a zöldség elveszíti primőr jellegét. Az érzékszervi vizsgálatok rávilágítottak arra, hogy 20 %-os szárazanyag-tartalom alatt a „Béa du Roussillon” stabilan megőrizte sajátos jellegzetességeit (különösen omlós jellegét és primőr aromáit).

E tényezők – azaz a talaj, az éghajlat és az emberi szakértelem – együttesen járulnak hozzá a „Béa du Roussillon” hírnevéhez. E hírnevet mind a szakmabeliek, mind a fogyasztók elismerik. A „Béa du Roussillon” nagyon keresett a piacon, és megjelenésétől kezdve előnyt élvez a helyi piacokon árusított más primőr fajtákkal szemben.

Ennek köszönhető, hogy az ötvenes évek óta a mai napig a helyi, regionális és országos sajtó számos cikke hivatkozik erre a termesztési helyéhez szorosan kötődő tipikus termékre.

4.7.   Ellenőrző szerv:

Név:

Institut national de l’origine et de la qualité (INAO)

Cím:

51 rue d’Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel.

+33 153898000

Fax

+33 142255797

E-mail:

info@inao.gouv.fr

Név:

DGCCRF

Cím:

59 boulevard Vincent Auriol

75703 Paris Cedex 13

FRANCE

Tel.

+33 144871717

Fax

+33 144973037

E-mail:

4.8.   Címkézés:

Az élelmiszerek címkézésével és külső megjelenésével kapcsolatos rendelkezés által előírt kötelező információkon túl a „Béa du Roussillon” eredetmegjelöléssel ellátott primőr burgonya minden egyes csomagolási egységének címkéjén a következőket is fel kell tüntetni:

a „Béa du Roussillon” oltalom alatt álló eredetmegjelölés elnevezését legalább akkora betűmérettel, mint a címkén szereplő legnagyobb betűméret,

az uniós bejegyzéstől kezdődően az „appellation d’origine protégée” (oltalom alatt álló eredetmegjelölés) megjelölést vagy annak „AOP” (OEM) rövidítését,

az uniós bejegyzéstől kezdődően az OEM uniós logóját.


(1)  HL L 93., 2006.3.31., 12. o.


Top