EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52011XC0702(03)

Zveřejnění žádosti o zápis podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

Úř. věst. C 193, 2.7.2011, p. 22–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

2.7.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 193/22


Zveřejnění žádosti o zápis podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

2011/C 193/11

Tímto zveřejněním se přiznává právo podat proti žádosti námitku podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet prohlášení o námitce do šesti měsíců po tomto zveřejnění.

PŘEHLED

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

„BÉA DU ROUSSILLON“

č. ES: FR-PDO-0005-0548-30.03.2006

CHOP ( X ) CHZO ( )

Tento přehled obsahuje hlavní body specifikace produktu pro informační účely.

1.   Příslušný orgán členského státu:

Název:

Institut national de l’origine et de la qualité (INAO)

Adresa:

51 rue d’Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel.

+33 153898000

Fax

+33 142255797

E-mail:

info@inao.gouv.fr

2.   Skupina:

Název

Syndicat de défense de la pomme de terre primeur du Roussillon

Adresa

Marché de Gros

66200 Elne

FRANCE

Tel.

+33 468359768

Fax

+33 468228695

E-mail:

Složení:

producenti/zpracovatelé ( X ) ostatní ( )

3.   Druh produktu:

Třída 1.6

Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované.

4.   Specifikace:

(přehled požadavků podle čl. 4 odst. 2 nařízení (ES) č. 510/2006)

4.1   Název:

„Béa du Roussillon“

4.2   Popis:

„Béa du Roussillon“ jsou rané brambory, tj. sklízené před úplným dozráním, které se prodávají čerstvé.

Pocházejí výhradně z odrůdy Béa.

Brambory „Béa du Roussillon“ mají oblý, podlouhlý, plochý a pravidelný tvar. Jejich slupka má světle žlutou barvu, je lesklá, hladká a jemná. Působí proto tence, nikoli však jako by byla sloupaná. Dužnina je světle žlutá. Brambory mají intenzivní vůni rané zeleniny. Na patře se vyznačují lehce sladkou chutí a intenzivním aroma raných zelenin (artyčoku, hrachu, fazolí). Dužnina je štavnatá.

Velikost bramboru „Béa du Roussillon“ se pohybuje mezi 17 a 65 mm. Obsah sušiny je v okamžiku balení nižší než 20 %.

Brambory jsou uváděny na trh pod označením původu „Béa du Roussillon“ v období od 1. května do 31. července po jejich sklizni.

4.3   Zeměpisná oblast:

Předklíčení, pěstování, mytí, třídění a balení brambor probíhá v zeměpisné oblasti produkce rozprostírající se na území těchto obcí v Roussillonské nížině (Plaine du Roussillon) v departementu Pyrénées Orientales: Alénya, Argelès-sur-Mer, Baho, Bompas, Canet, Corneilla-la-Rivière, Elne, Latour-Bas-Elne, Le Soler, Ortaffa, Palau-del-Vidre, Perpignan, Pezilla-la-Rivière, Pia, Saint-Cyprien, Saint-Estève, Sainte-Marie, Saleilles, Théza, Torreilles, Villelongue-de-la-Salanque, Villeneuve-de-la-Rivière.

Zeměpisná oblast se vyznačuje zejména typickým středomořským podnebím, umístěním na aluviálních terasách s propustným podložím z období mladších čtvrtohor a zvláštní krajinou utvářenou člověkem.

Brambory se sklízejí v zeměpisné oblasti produkce, v oblasti vymezené parcelami nebo částmi parcel, schválených národním výborem pro zemědělsko-potravinářské produkty ústavu pro ochranu původu a jakosti (l’Institut National de l'Origine et de la Qualité) na zasedání dne 19. května 2005.

Oblast má rozlohu 5 500 ha na území 22 obcí v zeměpisné oblasti označení původu „Béa du Roussillon“.

Takto vymezená rozparcelovaná oblast je zanesena na katastrálních mapách uložených na obecních úřadech příslušných obcí.

4.4   Důkaz původu:

Sledovatelnost a kontrola brambor „Béa du Roussillon“ je zajištěna od parcely až po konečný produkt.

Všechny hospodářské subjekty (producenti a zařízení na mytí, třídění a balení), jakož i jejich produkční prostředky, které ovlivňují podmínky produkce brambor s označením původu, jsou identifikované. Uvedené subjekty musejí do 1. listopadu prvního roku, v němž podají žádost o užívání tohoto označení, podepsat prohlášení o identifikaci. Zpětná sledovatelnost produktu je zajištěna pomocí evidence (skladové účetnictví, pěstitelský deník) a výkazů o jakémkoli pohybu produktu a veškerých provedených úkonech.

Každý subjekt, který si nepřeje vyčlenit všechny produkční prostředky nebo jejich část na produkci s kontrolovaným označením původu, musí skupině do 1. května roku výsadby předat podepsané prohlášení o tomto záměru.

Každý producent vyplňuje každoročně po skončení sklizně výkaz o úrodě, který skupině předloží do 31. srpna roku sklizně. Subjekty, které se zabývají sběrem, tříděním a balením brambor, předkládají skupině do 31. srpna roku sklizně výkaz o prodeji.

Celý postup završuje analytická a organoleptická zkouška, provedená metodou odběru vzorků, kterou se ověří jakost a typické vlastnosti produktu. Tento rozbor se provádí na šarži raných brambor, které jsou již zabaleny nebo k balení připraveny.

4.5   Metoda produkce:

Všechny úkony spojené s produkcí, mytím, tříděním a balením musí být realizovány ve vymezené zeměpisné oblasti.

Pěstitelské techniky i mytí, třídění a balení musí být prováděny tak, aby výsledný produkt měl a uchoval si charakter raných brambor, tedy působil dojmem tenké slupky, nikoli oloupaně.

Certifikované sazenice odrůdy Béa se nechávají od konce prosince do začátku ledna na období čtyřech až dvanácti týdnů předklíčit v děrovaných vaničkách ve světlých a větraných sklenících nebo fóliovnících.

Od 25. ledna do 20. dubna se sazenice vysazují do vyvýšených záhonů na holou nebo slámou pokrytou půdu. Výsadba se provádí ručně.

Hustota výsadby se pohybuje od 60 000 do 78 000 sazenic na hektar v případě, že sadbové brambory mají velikost 28–35 mm. Vzdálenost brázd je pak 70–80 cm a odstup sazenic v jedné brázdě činí 17–20 cm.

Hustota výsadby se pohybuje od 42 000 do 53 000 sazenic na hektar v případě, že sadbové brambory mají velikost vyšší než 35 mm. Vzdálenost brázd je pak 70–80 cm a odstup sazenic v jedné brázdě činí 25–32 cm.

Pěstování ve skleníku nebo fóliovníku je zakázané. Povoleno je pouze dočasné zakrytí na ochranu proti mrazu a větru.

Závlaha brázdovým podmokem, postřikem nebo lokalizovaná závlaha jsou povoleny od fáze 100% vzklíčení plodiny až do osmého dne před sklizní. Příliš suchou půdu je možno zavlažit v předvečer nebo v den sklizně.

Rozprašování minerálních nebo organických hnojiv je zakázáno.

Je povoleno chemické hubení plevele (u půd pokrytých slámou se aplikuje poloviční dávka).

Produkční cyklus trvá nejvýše 100 dní. Odstraňování suché natě před sklizní je zakázáno. Drcení suché natě je povoleno až v den sklizně. Sklizeň na parcele začíná, jakmile 70 % hlíz dosáhne velikosti 28–55 mm. Probíhá ručně nebo pomocí sklízečů, které odpovídají přesně definovaným kritériím, jejichž smyslem je zachovat celistvost brambor a zejména omezit nárazy a pády. Brambory se ručně ukládají do beden s maximálním obsahem 30 kg a ve stejný den, kdy jsou sklizeny, se dopravují do sběrných center k mytí, třídění a balení.

Nejvyšší povolená výnosnost je 30 tun netto na hektar.

Mytí, třídění a balení musí probíhat v oblasti produkce brambor „Béa du Roussillon“, aby se zachovala jakost a vlastnosti této čerstvé a křehké zeleniny, která je citlivá především na nárazy a světlo (spáleniny od slunce, rychlé zelenání). Aby se zachoval aspekt tenké slupky, ale nikoli oloupanosti, musí se balení brambor „Béa du Roussillon“ uskutečnit do 24 hodin po sklizni. Z toho vyplývá, že i mytí a třídění, které mu předcházejí, musí proběhnout v omezeném časovém úseku. Mytí hlíz přímo na poli je zakázáno. Při mytí, třídění a balení se využívají znalosti a dovednosti místních lidí, které se projevují ve výběru strojů (pro tyto tři úkony) přizpůsobených této produkci a tomu, aby se zabránilo všem mechanickým poškozením produktu. Po celou dobu tohoto procesu nesmí hlízy spadnout z výšky přesahující 50 cm. Při pádech z výšky nad 30 cm zachytávají hlízy lapače nebo padají na pružnou podložku.

Po ukončení třídění mají hlízy „Béa du Roussillon“ tyto vlastnosti:

jsou neporušené, tedy nedošlo k odstranění žádné části ani zásahu, který by poškodil jejich celistvost;

jsou zdravé;

jsou pevné;

nejsou puklé, tj. nemají praskliny způsobené růstem;

jsou prakticky čisté, zbavené viditelných cizích látek, především přilepené zeminy;

nejsou poškozené horkem nebo mrazem;

nemají zelené zabarvení;

nemají závažné vnitřní vady;

nevykazují nadměrnou povrchovou vlhkost;

jsou prosté všech cizích příchutí a/nebo zápachů.

Kromě toho, že balení v uvedené zeměpisné oblasti přispívá k zachování jakosti a typických vlastností produktu, usnadňuje též jeho zpětnou sledovatelnost.

Balení: brambory „Béa du Roussillon“ musí být baleny do pevných obalů s obsahem maximálně 15 kg. Sledovatelnost produktu rovněž ulehčuje to, že každé balení je opatřeno pečetí, která se odstraní až při prodeji konečnému spotřebiteli. Brambory se balí podle těchto velikostí:

hlízy o velikosti 17–28 mm mohou být prodávány pod názvem „grenaille“;

28–65 mm.

Uvádění na trh: brambory s označením původu „Béa du Roussillon“ se uvádí na trh od 1. května do 31. července roku sklizně.

4.6   Souvislosti:

Díky systémům zavlažování, které zavedli Vizigótové, a zúrodnění půdy a vysoušení rybníků Maury vznikly v Roussillonu velmi záhy tzv. hortas (zahrady).

Brambory, vysazené poprvé v 18. století, pokrývají od roku 1855 plochu 500 ha.

Na tomto území, které je díky středozemnímu polosuchému podnebí vhodné k pěstování raných plodin, se odrůda Béa prosadila okmažitě po zápisu do katalogu odrůd v roce 1954. Dnes je to jediná oblast (ve Francii, Itálii a Španělsku), kde se tato odrůda nabízí v rané fázi.

Půdy, na nichž se „Béa du Roussillon“ pěstuje, jsou lehce rozpoznatelné. Jsou to aluviální půdy pokrývající štěrkovité terasy. Jedná se o půdy málo vyvinuté, hluboké, propustné, jílovité nebo písečnaté, velmi kypré a dobře odvádějící vodu. Nejsou v nich kameny a štěrk, a tak se hlízy mohou vyvíjet rovnoměrně.

Půdy spolu s klimatickými podmínkami propůjčují bramborám „Béa du Roussillon“ zvláštní vizuální vlastnosti: jsou podlouhlé, ploché, hladké, světle žluté a lesklé. Bylo jednoznačně prokázáno, že na půdách s různou strukturou mají brambory velmi odlišné vlastnosti (jsou hrbolaté, kulatější).

K pěstování brambor „Béa du Roussillon“ se využívá čistě středomořského polosuchého podnebí s obdobím výrazného sucha. Průměrná teplota kolísá mezi 15 a 16 °C, léta jsou velmi horká a ročně se oblasti dostává průměrně 2 530 hodin slunečního svitu. Množství srážek je většinou nízké (550–650 mm), avšak mezi jednotlivými lety jsou výrazné rozdíly; často dochází k bouřkám.

Díky společnému působení všech přírodních podmínek – mimořádně vysoký počet hodin slunečního svitu, mírná zima a horké léto, avšak zmírněné blízkostí moře – se sazenice mohou rozvíjet souměrně a hlízy růst rovnoměrně.

Suchý vítr tramontane, který v Roussillonu vane jednou za tři dny, často velmi silně, nepředstavuje vůbec nevýhodu, naopak působí na tuto plodinu blahodárně, jelikož brání rozšíření nákaz způsobených cizopasnými houbami, které způsobují deformace pravidelného a jednotného tvaru a vzhledu brambor „Béa du Roussillon“. Kromě toho se lidem díky znalostem a zkušenostem podařilo omezit jeho působení. Na ochranu proti přímým vlivům větru (lámaní stonků) se zvýšila hustota výsadby, čímž jsou rostliny odolnější, a živé ploty vysazené mezi jednotlivými parcelami slouží jako větrolamy. V počáteční fázi růstu jsou totiž klíčky velmi křehké, ačkoli jsou rostliny této odrůdy, jakmile dobře zakoření, díky silným stonkům a listům odolnějším proti tření lépe schopny větru vzdorovat.

Tento ráz krajiny s malými parcelami, vysokými živými ploty a zavlažovacím a odvodňovacím systémem z dávných dob je velmi specifický. Tato krajina se mění velmi málo a pozvolna, aniž by však ve vývoji ustrnula. Její zničení by znamenalo konec pěstování brambor „Béa du Roussillon“.

Z pěstitelského hlediska je předklíčení podstatnou fází pro ochranu a vývin většího počtu klíčků. Výsadba se provádí o hustotě, která vyplývá z množství klíčků. Aby se rostliny chránily proti působení větru, vysazují se ve větší hustotě. Dosud praktikovaná závlaha brázdovým podmokem přenechává postupně místo hospodárnějšímu zavlažování postřikem.

Znalosti a zkušenosti producentů se zúročují i při sklizni. Producenti totiž vyvinuli sklízeče přizpůsobené křehkosti odrůdy Béa, které vyjmou brambor i s vrstvou zeminy, na rozdíl od klasických sklízečů, které jsou zaměřeny na odstranění co nejvíce zeminy bez ohledu na ochranu hlízy.

Tímto způsobem se křehká hlíza s velmi tenkou slupkou chrání před nárazy. Tyto sklízeče pracují velmi pomalým tempem a vyžadují značnou pracovní sílu, jelikož každá hlíza je do bedýnky ukládána ručně.

Při mytí, třídění a balení se hlízy rovněž chrání před nárazy způsobené pádem z nižší výšky pomocí plastových nebo gumových struh či lapačů. Aby se zachovala celistvost hlízy, nebalí se do klasických pytlů nebo sítěk, ale do pevných obalů s obsahem o maximální hmotnosti 15 kg.

Analytické, vizuální a chuťové vlastnosti „Béa du Roussillon“ jsou spjaty s územím produkce a znalostmi a zkušenostmi producentů. Senzorické analýzy, které byly provedeny v letech 1995 až 2004, rovněž jednoznačně prokázaly, že specifické vlastnosti bramboru „Béa du Roussillon“ zůstaly v průběhu let stabilní a že jsou-li tyto brambory pěstovány jinde, nevykazují stejné vlastnosti. Vizuálně jsou pak mohutnější, kulatější, hrbolatější a jejich žlutá barva je tmavší. Chybí aroma rané zeleniny nebo je méně intenzivní; naopak dominuje chuť a zápach uzení a spáleniny.

Maximální obsah sušiny brambor „Béa du Roussillon“ se může jevit relativně vysoký v porovnání s bramborami z jiných oblastí produkce, příčinou je však několik faktorů: zejména středomořské podnebí s nízkým úhrnem srážek, vysoký počet slunečních hodin v roce (především na jaře, v období růstu hlíz a v létě, v období dozrávání), střídání dešťů (běžné, často vydatné jarní srážky), po nichž následují mimořádně slunečné dny, vysoké teploty a délka cyklu. Jak se postupně přibližuje konec sezóny a též v případě cyklů trvajících zhruba 100 dní, se obsah sušiny zvyšuje až k 20 %, aniž by to mělo negativní vliv na jakost produktu.

Jakmile se však překročí tato hranice, slupka zmohutní a brambor ztratí charakter ranosti. Senzorické analýzy totiž prokázaly, že vlastnosti produktu „Béa du Roussillon“ zůstanou zachovány a jsou konstantní při obsahu sušiny nižším než 20 % (zejména, pokud jde o šťavnatost a aroma rané zeleniny).

Všechny tyto faktory – půda, podnebí a zkušenosti lidí – přispěly k proslulosti brambor „Béa du Roussillon“ jak v odborných kruzích, tak u spotřebitelů. Brambory „Béa du Roussillon“ jsou na trhu vyhledávané a ihned po uvedení do prodeje jim je dávána přednost před ostatními ranými odrůdami, které jsou v této lokalitě nabízeny.

Od poloviny 50. let minulého století až do současnosti se v místním, regionálním a celonárodním tisku objevilo několik článků, v nichž je možno najít zmínky o tomto typickém produktu, který je úzce spjat s územím produkce.

4.7   Kontrolní subjekt:

Název

Institut national de l’origine et de la qualité (INAO)

Adresa

51 rue d’Anjou

75008 Paris

FRANCE

Tel.

+33 153898000

Fax

+33 142255797

E-mail

info@inao.gouv.fr

Název

DGCCRF

Adresa

59 boulevard Vincent Auriol

75703 Paris Cedex 13

FRANCE

Tel.

+33 144871717

Fax

+33 144973037

E-mail:

4.8   Označování:

Mimo povinných údajů stanovených právními předpisy v oblasti označování potravin a jejich obchodní úpravy jsou na označení každého jednotkového balení raných brambor s chráněným označením původu „Béa du Roussillon“ uvedeny tyto údaje:

název označení původu „Béa du Roussillon“ uvedený písmeny, jejichž velikost je minimálně stejná jako u největších písmen na etiketě;

od zápisu do rejstříku EU, údaj „appellation d'origine protégée“ (chráněné označení původu) nebo „AOP“ (CHOP);

od zápisu do rejstříku EU logo EU pro CHOP.


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.


Top