EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62016CN0568

C-568/16. sz. ügy: Az Amtsgericht Nürtingen (Németország) által 2016. szeptember 10-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Faiz Rasool elleni büntetőeljárás

HL C 22., 2017.1.23, p. 15–16 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

23.1.2017   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 22/15


Az Amtsgericht Nürtingen (Németország) által 2016. szeptember 10-én benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem – Faiz Rasool elleni büntetőeljárás

(C-568/16. sz. ügy)

(2017/C 022/21)

Az eljárás nyelve: német

A kérdést előterjesztő bíróság

Amtsgericht Nürtingen

Az alapeljárás felei

Faiz Rasool, Rasool Entertainment GmbH, Staatsanwaltschaft Stuttgart

Az előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdések

1)

Úgy kell-e értelmezni a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló irányelv (2007/64/EK irányelv) (1) 3. cikkének o) pontját, hogy az irányelv 3. cikkének o) pontja szerinti tevékenységnek minősül, és ezért nem engedélyköteles valamely államilag engedélyezett játékteremben arra biztosított lehetőség, hogy a fogyasztók egy egyúttal pénzváltóként is működő cash terminálon keresztül készpénzt vegyenek fel EC kártyával és PIN kóddal, minek során a bank- és számlatechnikai lebonyolítást külső szolgáltató (a „hálózatüzemeltető”) végzi, és a kifizetésre csak akkor kerül sor a fogyasztók részére, ha a hálózatüzemeltető a számlafedezet ellenőrzését követően engedélyező kódot küld a terminálra, míg a játékterem üzemeltetője csak a multifunkcionális pénzváltó készpénzzel való feltöltéséről gondoskodik, és a pénzt felvevő fogyasztó számlavezető bankja jóváírja javára a felvett összeget?

2)

Ha az első kérdésben ismertetett tevékenység nem a 3. cikk o) pontja szerinti tevékenységnek minősül:

Úgy kell-e értelmezni a 2007/64/EK irányelv 3. cikkének e) pontját, hogy a PIN kóddal történő készpénzfelvétel első kérdésben ismertetett lehetősége az említett rendelkezés szerinti tevékenységnek minősül, ha a készpénzfelvétellel egyidejűleg 20 euróról szóló utalvány generálására is kerül sor, amely a játékterem felügyelőjénél váltható be annak érdekében, hogy a teremfelügyelő pénzérméket dobjon egy pénznyerő automatába?

Abban az esetben, ha az első és második kérdésben ismertetett tevékenység nem olyan tevékenység, amelyre a 3. cikk o) és/vagy e) pontja alapján nem alkalmazandó az irányelv:

3) a)

Úgy kell-e értelmezni a 2007/64/EK irányelv mellékletének 2. pontját, hogy a játékterem üzemeltetőjének az első és második kérdésben ismertetett tevékenysége engedélyköteles pénzforgalmi szolgáltatásnak minősül annak ellenére, hogy a játékterem üzemeltetője nem vezeti a pénzt felvevő fogyasztó számláját?

3) b)

Úgy kell-e értelmezni a 2007/64 irányelv 4. cikkének 3. pontját, hogy a játékterem üzemeltetőjének az első és második kérdésben ismertetett tevékenysége az e rendelkezés szerinti pénzforgalmi szolgáltatás, ha a játékterem üzemeltetője díjmentesen nyújtja a szolgáltatást?

Abban az esetben, ha a Bíróság engedélyköteles pénzforgalmi szolgáltatásnak tekinti a bemutatott tevékenységet:

4)

Úgy kell-e értelmezni az uniós jogot és a belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló irányelvet, hogy azokkal olyan helyzetben, amelyet a jelen ügy sajátosságai jellemeznek, ellentétes az EC cash terminál üzemeltetésének büntetőjogi szankcionálása, ha hasonló EC terminálokat számos államilag engedélyezett játékteremben, valamint államilag engedélyezett és részben az állam által üzemeltetett kaszinókban engedély nélkül üzemeltettek vagy üzemeltetnek, és a hatáskörrel és illetékességgel rendelkező engedélyezési és felügyeleti hatóság nem emel kifogást?

Ha a negyedik kérdésre is nemleges választ kell adni:

5)

Úgy kell-e értelmezni a pénzforgalmi szolgáltatásokról szóló irányelvet, a jogbiztonság és a jogi egyértelműség uniós jogi elvét, valamint a Charta 17. cikkét, hogy azokkal olyan helyzetben, amelyet a jelen ügy sajátosságai jellemeznek, ellentétes az olyan hatósági és bírósági gyakorlat, amely szerint az államra szállnak azok a pénzösszegek („vagyonelkobzás”), amelyekhez a hálózatüzemeltető szolgáltatásán keresztül olyan banki ügyfelektől jutott hozzá a játékterem üzemeltetője, akik EC kártyával és PIN kóddal az általa betöltött készpénzt és/vagy utalványokat felvették annak érdekében, hogy pénznyerő automatákon játszanak, jóllehet minden jóváírás csak azon összegeknek felel meg, amelyeket a fogyasztók készpénzben és utalványok formájában kaptak meg annak érdekében, hogy az automatákon játszanak?


(1)  A belső piaci pénzforgalmi szolgáltatásokról és a 97/7/EK, a 2002/65/EK, a 2005/60/EK és a 2006/48/EK irányelv módosításáról és a 97/5/EK irányelv hatályon kívül helyezéséről szóló, 2007. november 13-i 2007/64/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv; HL L 319., 1. o.


Top