EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE0999

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra az egész életen át tartó tanulás terén egy cselekvési program létrehozásáról szóló 1720/2006/EK határozat módosításáról COM(2008) 61 végleges – 2008/0025 (COD)

HL C 224., 2008.8.30, p. 115–116 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

30.8.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 224/115


Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleménye tárgy: Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra az egész életen át tartó tanulás terén egy cselekvési program létrehozásáról szóló 1720/2006/EK határozat módosításáról

COM(2008) 61 végleges – 2008/0025 (COD)

(2008/C 224/26)

2008. március 6-án a Tanács úgy határozott, hogy az Európai Közösséget létrehozó szerződés 262. cikke alapján kikéri az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság véleményét a következő tárgyban:

Javaslat európai parlamenti és tanácsi határozatra az egész életen át tartó tanulás terén egy cselekvési program létrehozásáról szóló 1720/2006/EK határozat módosításáról

A bizottsági munka előkészítésével megbízott „Foglalkoztatás- és szociálpolitika, uniós polgárság” szekció 2008. május 7-én elfogadta véleményét. (Előadó: An LE NOUAIL-MARLIÈRE.)

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság 2008. május 28–29-én tartott, 445. plenáris ülésén (a 2008. május 29-i ülésnapon) 80 szavazattal 1 ellenében, elfogadta az alábbi véleményt.

1.   Következtetések

1.1

Az EGSZB támogatja a kezdeményezést, helyesli a jelen javaslatot, és az Európai Bizottság figyelmébe ajánlja, hogy – kötelezettségvállalásának eleget téve – haladéktalanul tájékoztassa a programbizottságot és az Európai Parlamentet azokról a határozatokról, amelyeket a 1720/2006/EK határozat 9. cikke (1a) bekezdéssel való kiegészítése alapján hoz.

2.   A különböző többéves programok keretében nyújtott támogatások odaítélésére vonatkozó eljárási szabályok egyszerűsítése

2.1

Ez a javaslat annak a négy javaslatnak az egyike, amelyek célja, hogy rugalmassá tegyék a kisösszegű támogatások odaítélésére vonatkozó szabályokat, amelyeket az itt következő négy, a 2007–2013 közötti időszakra szóló többéves program keretében határoztak meg:

a „Tevékeny ifjúság” program,

a „Kultúra” program,

az „Európa a polgárokért” program,

és a szóban forgó „Cselekvési program az életen át tartó tanulás terén”.

2.2

A Tanács az EK-Szerződés 202. cikkében foglalt komitológiai szabályozásnak megfelelően a programbizottsággal – amely kizárólag a tagállamok képviselőiből áll, elnöki tisztét pedig az Európai Bizottság tölti be – együtt az Európai Bizottságra ruházza át néhány általa – és az Európai Parlamenttel együttdöntési eljárás keretében – hozott jogszabály végrehajtási hatáskörét. Márpedig az Európai Bizottság megállapítja, hogy a négy programról folyó tárgyalások idején a jogalkotó szándéka az volt, hogy komitológiai eljárással („irányítóbizottsági eljárás minősített többségi szavazással”) kizárólag a nagy összegű támogatások odaítéléséről (1 000 000 eurót meghaladó összegű többoldalú projektek és hálózatok), vagy az érzékeny politikai területet érintő témák esetében (együttműködés és politikai innováció) határozzanak.

2.3

Az Európai Bizottság vállalta, hogy haladéktalanul tájékoztatja a programbizottságot, valamint az Európai Parlamentet minden olyan kiválasztási határozatról, amelyet nem vetettek alá irányítóbizottsági eljárásnak. Ezt az intézményközi megegyezést az Európai Bizottság a Tanácshoz és az Európai Parlamenthez címzett nyilatkozatban erősítette meg.

2.4

A jogalkotónak ezt a szándékát helytelenül ültették át az 1720/2006/EK határozatba: valamennyi kiválasztási és – nem nagy összegű – támogatás odaítélésére vonatkozó határozatot a komitológiai szabályozásban előírt tanácsadói bizottsági eljárásnak vetették alá.

2.5

A programbizottsággal és az Európai Parlamenttel folytatott konzultáció lényege, hogy a kiválasztási határozatot benyújtják vizsgálatra a programbizottságnak, figyelembe veszik a véleményét, és tájékoztatják arról az Európai Parlamentet, amelynek értesítenie kell egyetértéséről az Európai Bizottságot. Ez a konzultáción és írásbeli válaszok cseréjén alapuló folyamat jelentős késedelmet okoz a támogatások odaítélésében, veszélybe sodorhatja számos projekt kivitelezhetőségét, és lényegesen csökkentheti az éves program hatékonyságát.

2.6

„Ad hoc megoldások” kidolgozására azért került eddig sor az Európai Bizottság, a programbizottság és az Európai Parlament között, hogy csökkentsék azt az időt, amelyet az Európai Bizottság – támogatások odaítélése terén – a kiválasztási határozatok vizsgálatára fordít.

2.7

Az Európai Bizottság ugyanakkor úgy véli, hogy ezek az ideiglenes megoldások nem tarthatók fenn tovább, és javasolja, hogy módosítsák az ezeknek a programoknak a létrehozásakor elfogadott szabályokat. Kis összegű támogatások odaítélése esetén el kellene törölni a konzultációs eljárás kötelező alkalmazását, és lehetővé kellene tenni az Európai Bizottságnak, hogy a támogatások odaítélésére vonatkozóan bizottság segítsége nélkül hozzon határozatot, helyt adva az egyszerű tájékoztatási eljárásnak.

3.   Általános megjegyzések

3.1

Ezeknek a javaslatoknak javítaniuk kellene a – az oktatás, ifjúság és kultúra területére kiterjedő többéves – négy program működésén.

3.2

Korábbi véleményeiben az EGSZB arra ösztönözte az Európai Bizottságot, hogy egyszerűsítse a projekteket benyújtó szervek programokhoz és támogatásokhoz való hozzáférését, hogy – az éves irányvonalak meghatározása során a szervezetekkel való konzultáció elősegítése érdekében – hozza közelebb egymáshoz a tagállamokat, hogy rövidítse le a támogatások odaítélésének határidejét, és hogy ne nehezítse meg a projektek megvalósítását, különösen a túl hosszú határidők által, amelyek hatására a projektek megvalósítása előtt jóval korábban kidolgozott megvalósíthatósági tanulmányok akár érvényüket is veszíthetik.

4.   Részletes megjegyzések

A szóban forgó határozat indokolásának 9., 11., 15. és 17. pontját tekintve az EGSZB felveti, hogy az átláthatóság, a jó kormányzás és a tömegtájékoztatás érdekében kívánatos lenne, hogy az Európai Bizottság megismételje a nyilatkozatban rögzített kötelezettségvállalását, vagyis hogy haladéktalanul tájékoztatja a programbizottságot és az Európai Parlamentet azokról a határozatokról, amelyeket az 1720/2006/EK határozat 9. cikke (1a) bekezdéssel való kiegészítése alapján hoz.

Az EGSZB az új, 9. cikk (1a) bekezdés következők szerinti módosítását javasolja: „…e határozatot bizottság segítsége nélkül hozza meg és azokról a programbizottságot és az Európai Parlamentet haladéktalanul tájékoztatja”.

Az EGSZB tudomásul veszi, hogy a fenti módosítást az Európai Bizottság azért nem javasolja, mert szerinte ezzel a javaslat értelme olyan mértékben módosulna, hogy az már nem felelne meg teljes mértékben az EUSz. 202. cikke által meghatározott komitológiai szabályoknak, és mert a határozat indokolása elegendő kötelező érvénnyel bír.

Kelt Brüsszelben, 2008. május 29-én.

az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság

elnöke

Dimitris DIMITRIADIS


Top