EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023D1552

A Tanács (EU) 2023/1552 végrehajtási határozata (2023. július 25.) az (EU) 2017/784 végrehajtási határozatnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 206. és 226. cikkétől eltérő, Olaszország által hozott különös intézkedésre vonatkozó felhatalmazási időszak és a különös intézkedés hatálya tekintetében történő módosításáról

ST/11321/2023/INIT

HL L 188., 2023.7.27, p. 45–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2023/1552/oj

2023.7.27.   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 188/45


A TANÁCS (EU) 2023/1552 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2023. július 25.)

az (EU) 2017/784 végrehajtási határozatnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 206. és 226. cikkétől eltérő, Olaszország által hozott különös intézkedésre vonatkozó felhatalmazási időszak és a különös intézkedés hatálya tekintetében történő módosításáról

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló, 2006. november 28-i 2006/112/EK tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 395. cikke (1) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

A Tanács az (EU) 2015/1401 végrehajtási határozatával (2) felhatalmazta Olaszországot 2017. december 31-ig arra, hogy előírja, hogy a hatóságok részére történő termékértékesítések, illetve szolgáltatásnyújtások után fizetendő hozzáadottérték-adót (héa) az említett hatóságok az adóhatóságok egy elkülönített és zárolt bankszámlájára fizessék meg (a továbbiakban: a különös intézkedés). A különös intézkedés a héafizetési és -számlázási szabályok tekintetében a 2006/112/EK irányelv 206. és 226. cikkétől való eltérésnek minősült.

(2)

A Tanács az (EU) 2017/784 végrehajtási határozatával (3) felhatalmazta Olaszországot a különös intézkedés 2020. június 30-ig történő alkalmazására, és kibővítette a különös intézkedés hatályát, hogy az kiterjedjen a hatóságok által ellenőrzött bizonyos vállalatok és a tőzsdén jegyzett olyan vállalatok részére történő termékértékesítésekre, illetve szolgáltatásnyújtásokra, amelyek szerepelnek a Financial Times Stock Exchange Milano Indice di Borsa (FTSE MIB) indexben. A különös intézkedés alkalmazását az (EU) 2020/1105 tanácsi végrehajtási határozat (4) ezt követően 2023. június 30-ig meghosszabbította.

(3)

A Bizottságnál 2022. szeptember 26-án iktatott levelében Olaszország felhatalmazást kért arra, hogy 2026. december 31-ig továbbra is alkalmazhassa a különös intézkedést. A Bizottságnál 2023. május 8-án iktatott levelében Olaszország kérte, hogy 2025. július 1-jétől a különös intézkedés hatályát a hatóságok részére és a hatóságok által ellenőrzött bizonyos vállalatok részére történő termékértékesítésekre, illetve szolgáltatásnyújtásokra korlátozzák.

(4)

A 2006/112/EK irányelv 395. cikke (2) bekezdésének második albekezdésével összhangban a Bizottság 2023. május 11-én kelt levelében továbbította Olaszország kérelmét a többi tagállamnak. A Bizottság 2023. május 12-én kelt levelében értesítette Olaszországot arról, hogy rendelkezik a kérelem elbírálásához szükséges valamennyi információval.

(5)

A különös intézkedés az adócsalás és -kijátszás visszaszorítása érdekében Olaszolrszág által bevezetett intézkedéscsomag része. Az említett intézkedéscsomag, ideértve az (EU) 2018/593 tanácsi végrehajtási határozattal (5) engedélyezett kötelező elektronikus számlázást is, más ellenőrző intézkedések helyébe lépett, és lehetővé teszi az olasz adóhatóságok számára, hogy összevessék az adóalanyok által bevallott különböző műveleteket, és nyomon kövessék a héafizetéseiket.

(6)

Olaszország úgy véli, hogy a végrehajtott intézkedéscsomaggal összefüggésben a kötelező elektronikus számlázás csökkenti az adóhatóságok által igényelt időt arra, hogy tudomást szerezzenek egy potenciális adócsalás vagy -kijátszás fennállásáról. Azonban szintén úgy véli Olaszország, hogy a különös intézkedéssel bevezetett megosztott fizetési mechanizmus hiányában, az adócsalásban vagy -kijátszásban résztvevő adóalanyoktól járó héaösszegek visszatéríttetése a keresztellenőrzés elvégzését követően lehetetlenné válhat, mert időközben az említett adóalanyok fizetésképtelenné válhattak. Így, a megosztott fizetési mechanizmus – mint előzetes intézkedés – rendkívül hatékonynak bizonyult, és jól kiegészíti a kötelező elektronikus számlázást, amely utólagos intézkedés.

(7)

Olaszország többször is kötelezettséget vállalt arra, hogy az intézkedéscsomag teljeskörű végrehajtása után nem kéri a különös intézkedés megújítását. Azonban Olaszország úgy véli, hogy tekintve a különös intézkedés hatékonyságát és az egyéb alkalmazott intézkedésekkel – különösen a kötelező elektronikus számlázással – való szinergiáit, a különös intézkedést ki kell terjeszteni, elkerülendő a visszaesést a várható héabevétel és az Olaszországban ténylegesen beszedett összeg közötti általános különbözet csökkentésére tett erőfeszítések terén. Mindazonáltal a különös intézkedés fokozatos megszüntetésére vonatkozó kötelezettségvállalásának teljesítése érdekében Olaszország módosította a kérelmét, hogy 2025. július 1-jétől kizárja a különös intézkedés hatálya alól a tőzsdén jegyzett olyan vállalatok részére történő termékértékesítéseket, illetve szolgáltatásnyújtásokat, amelyek szerepelnek az FTSE MIB indexben. Az említett időkeret lehetővé fogja tenni a különös intézkedés hatályának korlátozása által érintett adóalanyok számára a megfelelő működési kiigazítások megtételét. Az említett időkeret lehetővé fogja tenni az olasz adóhatóságok számára a különös intézkedés hatékonyságának nyomon követését és a lehetséges alternatív intézkedések megfelelő értékelését is.

(8)

A különös intézkedés egyik hatása az, hogy az értékesítők vagy szolgáltatók – adóalanyok lévén – a beszerzéseik után megfizetett héát nem tudják ellentételezni a termékértékesítéseik, illetve szolgáltatásnyújtásaik után befolyó héával. Az ilyen termékértékesítők vagy szolgáltatók állandóan hitelezői pozícióban lehetnek, és előfordulhat, hogy az adóhatóságoktól a beszerzéseik után megfizetett héa tényleges visszatérítését kell kérniük. Az Olaszország által nyújtott információk szerint a különös intézkedés hatálya alá tartozó tranzakciókat végző adóalanyok jogosultak arra, hogy elsőbbséggel kapják meg a releváns héajóváírások kifizetését az ilyen ügyletekből származó jóváíráshatáron belül. Az említett gyakorlat értelmében a különös intézkedéshez kapcsolódó visszatérítési kérelmek feldolgozására elsőbbséggel kerül sor mind az előzetes vizsgálati szakaszban, mind pedig akkor, amikor a nem elsőbbségi visszatérítésekből járó összegeket kifizetik.

(9)

A különös intézkedés alkalmazására vonatkozó felhatalmazás kérelmezett további meghosszabbítását időben korlátozni kell azon értékelés elvégzésének lehetővé tétele érdekében, hogy a különös intézkedés megfelelő és hatékony-e. A különös intézkedés alkalmazására vonatkozó felhatalmazást ezért 2026. június 30-ig kell meghosszabbítani. Ez elegendő időt biztosítana az Olaszország által végrehajtott azon intézkedések hatékonyságának értékelésére, amelyek célja az adókijátszás csökkentése az érintett ágazatokban.

(10)

A különös intézkedés keretében a szükséges nyomon követés biztosítása és különösen a héa-visszatérítéseknek a különös intézkedés hatálya alá tartozó adóalanyokra gyakorolt hatásának értékelése érdekében Olaszországnak 2024. szeptemberig jelentést kell benyújtania a Bizottsághoz. Az említett jelentésben ki kell térni az adóalanyok részére történő héa-visszatérítések általános helyzetére és különösen az átlagos időigényükre, valamint a különös intézkedés és az érintett ágazatokban az adókijátszás csökkentése céljából Olaszország által végrehajtott minden egyéb intézkedés hatékonyságára. Az említett jelentésnek tartalmaznia kell az említett intézkedések listáját is, a hatálybalépésük időpontjával együtt.

(11)

A különös intézkedés arányban áll az elérni kívánt célkitűzésekkel, mivel időben korlátozott, és olyan ágazatokra szorítkozik, amelyek jelentős kockázatot jelentenek az adókijátszás tekintetében. Emellett a különös intézkedés nem jelent kockázatot arra nézve, hogy az adókijátszás átterjedne más ágazatokra vagy más tagállamokra.

(12)

A különös intézkedés nem fogja negatívan befolyásolni a végső fogyasztói szinten beszedett adóbevétel teljes összegét, és nem lesz kedvezőtlen hatása az Unió héából származó saját forrásaira.

(13)

Annak biztosítása érdekében, hogy a különös intézkedés által elérni kívánt célkitűzések – ideértve a különös intézkedés megszakítás nélküli alkalmazását is – teljesüljenek, valamint az adómegállapítási időszak tekintetében a jogbiztonság garantálása céljából helyénvaló 2023. július 1-jétől kezdődő hatállyal megadni a különös intézkedés meghosszabbítására vonatkozó felhatalmazást. Mivel Olaszország 2022. szeptember 26-án felhatalmazást kért a különös intézkedés további alkalmazására, és 2023. július 1-jétől továbbra is alkalmazza az (EU) 2017/784 végrehajtási határozat alapján a nemzeti jogában megállapított jogi szabályozást, az érintett személyek jogos elvárásait kellőképpen tiszteletben tartják.

(14)

Az (EU) 2017/784 végrehajtási határozatot ezért ennek megfelelően módosítani kell,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Az (EU) 2017/784 tanácsi végrehajtási határozat a következőképpen módosul:

1.

az 1. cikk harmadik franciabekezdését el kell hagyni;

2.

a 3. cikk második bekezdésében a „2021. szeptember 30-ig” szövegrész helyébe a „2024. szeptember 30-ig” szövegrész lép;

3.

az 5. cikkben a „2023. június 30-ig” szövegrész helyébe a „2026. június 30-ig” szövegrész lép.

2. cikk

Ez a határozat a róla szóló értesítés napján lép hatályba.

Az 1. cikk 1. pontját azonban 2025. július 1-jétől kell alkalmazni.

3. cikk

Ennek a határozatnak az Olasz Köztársaság a címzettje.

Kelt Brüsszelben, 2023. július 25-én.

a Tanács részéről

az elnök

L. PLANAS PUCHADES


(1)  HL L 347., 2006.12.11., 1. o.

(2)  HL L 217., 2015.8.18., 7. o.

(3)  HL L 118., 2017.5.6., 17. o.

(4)  HL L 242., 2020.7.28., 4. o.

(5)  A Tanács (EU) 2018/593 végrehajtási határozata (2018. április 16.) az Olasz Köztársaságnak a közös hozzáadottértékadó-rendszerről szóló 2006/112/EK irányelv 218. és 232. cikkétől eltérő különös intézkedés bevezetésére történő felhatalmazásáról (HL L 99., 2018.4.19., 14. o.).


Top