Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32021R0520

    A Bizottság (EU) 2021/520 végrehajtási rendelete (2021. március 24.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos tartott szárazföldi állatok nyomonkövethetősége tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2021/1877

    HL L 104., 2021.3.25, p. 39–51 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 02/07/2021

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2021/520/oj

    2021.3.25.   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 104/39


    A BIZOTTSÁG (EU) 2021/520 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

    (2021. március 24.)

    az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a bizonyos tartott szárazföldi állatok nyomonkövethetősége tekintetében történő alkalmazására vonatkozó szabályok megállapításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel a fertőző állatbetegségekről és egyes állategészségügyi jogi aktusok módosításáról és hatályon kívül helyezéséről szóló, 2016. március 9-i (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletre („állategészségügyi rendelet”) (1) és különösen annak 120. cikke (1) bekezdésére és 120 cikke (2) bekezdésének c), d) és f) pontjára,

    mivel:

    (1)

    Az (EU) 2016/429 rendelet meghatározza a tartott szárazföldi állatokra és szaporítóanyagokra vonatkozó nyomonkövethetőségi követelményeket, és felhatalmazza a Bizottságot arra, hogy e tekintetben végrehajtási aktusokat fogadjon el.

    (2)

    Az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (2) azzal egészíti ki az (EU) 2016/429 rendeletet, hogy részletes szabályokat állapít meg a tartott szárazföldi állatok és a keltetőtojások nyomonkövethetőségére vonatkozóan.

    (3)

    Az (EU) 2016/429 rendeletben és az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendeletben meghatározott nyomonkövethetőségi szabályok Unión belüli egységes alkalmazásának biztosítása érdekében bizonyos szabályokat e rendelet útján kell elfogadni.

    (4)

    Az (EU) 2016/429 rendelet 112., 113. és 115. cikke kötelezettségeket állapít meg a szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélékhez tartozó állatokat tartó felelős személyek számára, hogy az állataikra vonatkozó információkat továbbítsák az említett rendelet 109. cikkének (1) bekezdésével összhangban létrehozott számítógépes adatbázisokba. Annak érdekében, hogy minden frissítést rendszeresen továbbítsanak az adatbázisokba, e rendeletben meg kell határozni a határidőket az információk továbbításához.

    (5)

    Ezen túlmenően a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék felelős személyei által továbbított információkat a továbbítást követően hozzáférhetővé kell tenni számukra állataik és létesítményeik tekintetében. Ezért e rendeletben meg kell határozni az (EU) 2016/429 rendelet 109. cikkének (1) bekezdésével összhangban létrehozott számítógépes adatbázisokban tárolt adatokhoz való egységes hozzáférés szabályait.

    (6)

    Ezenkívül e rendeletben meg kell határozni a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisainak bizonyos egyéb technikai és operatív részleteit és formátumait is, hogy Unió-szerte biztosítható legyen az adatbázisok összehasonlítható minősége.

    (7)

    Az (EU) 2016/429 rendelet 110. cikke (1) bekezdésének b) pontjában és 112. cikkének b) pontjában rögzített feltételek mellett a tagállamok közötti elektronikus adatcsere helyettesítheti a szarvasmarhafélékre vonatkozó azonosító okmányok kiadását ezen állatok tagállamok közötti mozgatása esetén. A Bizottság által létrehozott BOVEX-protokoll a tagállamok szarvasmarhafélékre vonatkozó számítógépes adatbázisai közötti elektronikus adatcserét szolgálja. A Bizottságnak el kell ismernie a tagállamok számítógépes adatbázisai közötti elektronikus adatcserék e protokoll szerinti teljeskörű működőképességét.

    (8)

    Míg a szárazföldi állatok különböző fajai, különösen a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék esetében alkalmazandó azonosító eszközöket az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet rögzíti, az azonosító eszközök műszaki előírásait e rendeletben kell meghatározni.

    (9)

    Az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet meghatározza a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék elektronikus azonosítására vonatkozó követelményeket. Az ilyen elektronikus azonosítókat azon tagállam illetékes hatóságának kell jóváhagynia, ahol az állatokat tartják. Az állatok tagállamok közötti mozgatása során az elektronikus azonosítók olvashatóságának biztosítása érdekében e rendeletben meg kell határozni azokat a szabályokat és feltételeket, amelyek mellett az illetékes hatóság jóváhagyhatja az ilyen elektronikus azonosítókat. E jóváhagyásoknak figyelembe kell venniük a vonatkozó ISO/IEC szabványokat is.

    (10)

    Az azonosítás és a nyomonkövethetőség Unió-szerte egységes alkalmazásának biztosításához e rendeletben meg kell határozni a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék azonosító eszközeinek alkalmazási időszakait.

    (11)

    Az (EU) 2016/429 rendelet alkalmazásának kezdőnapjáig a nyomonkövethetőségre vonatkozó uniós szabályok az állatok egyes kategóriái, például a külterjes körülmények között tartott állatok esetében különböző mentességeket adnak az azonosítási és nyilvántartási rendszer alól. Helyénvaló e szabályok felülvizsgálata és harmonizált és kiegyensúlyozott megközelítés alkalmazása az azonosítási és nyilvántartási rendszer alóli mentességek tekintetében, figyelembe véve egyrészt a vonatkozó kockázatokat, másrészt az intézkedések arányosságát és hatékonyságát. E rendeletben ezért olyan új szabályokat kell megállapítani, amelyek tükrözik ezt a megközelítést.

    (12)

    Lényeges a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék teljes nyomonkövethetőségének mindenkori biztosítása és a nyomonkövethetőséget veszélyeztető műveletek kerülése. Az azonosító eszközök eltávolítása, módosítása és helyettesítése olyan műveletek, amelyek veszélyeztethetik a nyomonkövethetőséget. Ezért e műveleteket csak azt követően szabad elvégezni, hogy az illetékes hatóság erre engedélyt adott a felelős személyeknek. Az eltávolítás, módosítás és helyettesítés egyes szabályait az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet állapítja meg. Az ilyen műveletek kapcsán e rendeletben további rendelkezéseket kell megállapítani bizonyos szempontok kezelése érdekében, ideértve e műveletek határidejét is.

    (13)

    Az új jogi keretre való zökkenőmentes átállás biztosítása érdekében a tagállamokban működő felelős személyek számára lehetővé kell tenni, hogy az 1760/2000/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletnek (3), a 21/2004/EK tanácsi rendeletnek (4) és a 2008/71/EK tanácsi irányelvnek (5), valamint az e rendeletek és irányelv alapján elfogadott jogi aktusoknak megfelelően 2021. április 21. előtt jóváhagyott azonosító eszközöket az e rendelet alkalmazásának kezdőnapjától számított legfeljebb 2 évig továbbra is használni tudják.

    (14)

    Mivel az (EU) 2016/429 rendelet 2021. április 21-i hatállyal alkalmazandó, e rendeletet is az említett időponttól kezdve kell alkalmazni.

    (15)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. FEJEZET

    ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

    1. cikk

    Tárgy és hatály

    E rendelet szabályokat állapít meg az alábbiak terén:

    1.

    a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisokban történő nyilvántartásba vételére vonatkozó információk felelős személyek általi továbbítására vonatkozó határidők;

    2.

    egységes hozzáférés a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisaiban tárolt adatokhoz, valamint ezen adatbázisok műszaki előírásaihoz és működési szabályaihoz;

    3.

    a tartott szarvasmarhafélékre vonatkozó elektronikus adatoknak a tagállamok számítógépes adatbázisai közötti cseréjére vonatkozó technikai feltételek és módszerek, valamint az adatcsererendszer teljeskörű működőképességének elismerése;

    4.

    a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek műszaki előírásai, formátumai és kialakítása;

    5.

    a tartott papagájfélék azonosító eszközeire vonatkozó műszaki követelmények;

    6.

    az Unióban született tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint az Unióba beléptetett ilyen állatok azonosító eszközeinek alkalmazási határidői;

    7.

    a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, teve- és szarvasfélék azonosító kódjának konfigurációja;

    8.

    a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek eltávolítása, módosítása és helyettesítése, valamint az ilyen műveletekre vonatkozó határidők;

    9.

    az azonosító eszközök jóváhagyására vonatkozó átmeneti intézkedések.

    2. cikk

    Fogalommeghatározások

    E rendelet alkalmazásában az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 2. cikkében rögzített fogalommeghatározások alkalmazandók.

    2. FEJEZET

    SZÁMÍTÓGÉPES ADATBÁZISOK

    3. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisokban történő nyilvántartásba vételére vonatkozó információk felelős személyek általi továbbítására vonatkozó határidők és eljárások

    (1)   A szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésféléket tartó felelős személyek a tagállamok által meghatározandó határidőn belül továbbítják az (EU) 2016/429 rendelet 112. cikkének d) pontjában említett mozgatásra, születésre és elhullásra, valamint az ugyanezen rendelet 113. cikke (1) bekezdésének c) pontjában és az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 56. cikkének b) pontjában említett mozgatásra vonatkozó információkat az e fajokhoz létrehozott számítógépes adatbázisokban való nyilvántartásba vétel céljából. Az információk továbbítására rendelkezésre álló maximális időtartam nem haladhatja meg az állatok mozgatását, születését vagy elhullását követő 7 napot.

    (2)   Születések esetén az információk továbbításához rendelkezésre álló maximális időtartam meghatározásakor a tagállamok az érintett időszak kezdő időpontjaként azt az időpontot használhatják, amikor az azonosító eszközt alkalmazzák az állaton, feltéve, hogy nem áll fenn az összetévesztés veszélye ezen időpont és az állat születési dátuma között.

    (3)   Az (1) bekezdéstől eltérve az illetékes hatóság legfeljebb az azt követő 14 napra meghosszabbíthatja az (1) bekezdésben említett, mozgatásra vonatkozó információk továbbításához rendelkezésre álló maximális időtartamot azt követően, hogy a szarvasmarhaféléket ugyanazon tagállamon belül a származási létesítményekből a nyilvántartásba vett hegyvidéki legelő létesítményekbe szállítják. Az illetékes hatóság dönthet úgy, hogy a nyilvántartásba vett legelő létesítményekbe szállított szarvasmarhafélék jegyzékeit elfogadja e létesítmények felelős személyeitől. E jegyzékek a következőket tartalmazzák:

    a)

    nyilvántartásba vett legelő létesítmény egyedi nyilvántartási száma;

    b)

    az állatok azonosító kódja;

    c)

    a származási létesítmény egyedi nyilvántartási száma;

    d)

    az állatok nyilvántartásba vett legelő létesítménybe való megérkezésének időpontja;

    e)

    az állatok nyilvántartásba vett legelő létesítményből való távozásának becsült időpontja.

    4. cikk

    Egységes hozzáférés a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisaiban tárolt adatokhoz

    A tagállamok biztosítják, hogy a szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésféléket tartó felelős személyek – kérésükre – díjmentes és legalább olvasási hozzáférést kapjanak az (EU) 2016/429 rendelet 109. cikke (1) bekezdésének a)–c) pontjában említett számítógépes adatbázisokban a létesítményeikre vonatkozóan tárolt minimális információkhoz.

    5. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisainak műszaki előírásai

    A tagállamok biztosítják, hogy a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésféléknek az (EU) 2016/429 rendelet 109. cikke (1) bekezdésének a)–c) pontjában említett számítógépes adatbázisait úgy hozzák létre, hogy az adatbázisokban rögzített információk az e rendelet I. mellékletében szereplő táblázat harmadik oszlopában meghatározott formátumban kicserélhetők legyenek a tagállamok számítógépes adatbázisai között.

    6. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisainak működési szabályai

    A tagállamok megfelelő technikai és szervezési intézkedéseket hajtanak végre annak biztosítása érdekében, hogy a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék (EU) 2016/429 rendelet 109. cikke (1) bekezdésének a)–c) pontjában említett számítógépes adatbázisai az esetleges zavarok esetén is működjenek. Ezen intézkedéseknek garantálniuk kell továbbá az ilyen adatbázisokban rögzített információk biztonságát, sértetlenségét és hitelességét.

    7. cikk

    A tartott szarvasmarhafélék azonosító okmányai adatainak a tagállamok számítógépes adatbázisai közötti elektronikus cseréjére vonatkozó technikai feltételek és módszerek

    (1)   Ha a tagállamok más tagállamokkal elektronikus úton kicserélik a tartott szarvasmarhafélék azonosító okmányának az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 44. cikkének a)–c) pontjában említett adatait, akkor ezen adatokat a Bizottság által az illetékes hatóság rendelkezésére bocsátott XML Schema Definition formátumban kell kicserélni.

    (2)   A mozgatásra szánt tartott szarvasmarhafélék származási tagállamának illetékes hatósága biztosítja, hogy az azonosító okmány adatait az állatok indulása előtt elektronikus úton továbbítsák a rendeltetési hely szerinti tagállamnak, és hogy minden egyes adattovábbítást időbélyegzővel lássanak el.

    8. cikk

    A tartott szarvasmarhafélék azonosító okmányai adatainak a tagállamok számítógépes adatbázisai közötti elektronikus cseréjére szolgáló rendszer teljeskörű működőképességének elismerése

    (1)   Az azonosító okmányok adatait a Bizottság által létrehozott és a tartott szarvasmarhafélékre vonatkozó adatoknak a tagállamok számítógépes adatbázisai közötti cseréjére kialakított rendszeren keresztül elektronikusan kicserélő tagállamokat teljeskörűen működőképes rendszerrel rendelkezőknek kell tekinteni.

    (2)   A Bizottság létrehozza és honlapján közzéteszi azon tagállamok jegyzékét, amelyek e rendszeren keresztül végzik az azonosító okmányok adatainak cseréjét.

    3. FEJEZET

    AZONOSÍTÓ ESZKÖZÖK

    9. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek műszaki előírásai, formátumai és kialakítása

    (1)   Az illetékes hatóság csak akkor hagyja jóvá az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének a) és b) pontjában említett hagyományos füljelzők vagy hagyományos csüdszalagok használatát a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeként, ha ezek az azonosító eszközök megfelelnek az e rendelet II. mellékletének 1. részében rögzített műszaki előírásnak.

    (2)   Az illetékes hatóság csak akkor hagyja jóvá az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének g) pontjában említett tetoválásoknak a tartott juh-, kecske-, sertés- és szarvasfélék azonosító eszközeként a szóban forgó felhatalmazáson alapuló rendelet 46. cikkének (2) és (3) bekezdése, 52. cikke (1) bekezdésének b) pontja, 73. cikke (2) bekezdésének c) pontja és 76. cikke (1) bekezdésének c) pontja szerint történő használatát, ha e tetoválások eltávolíthatatlan jelölést és megfelelő leolvasást biztosítanak.

    (3)   Az illetékes hatóság csak akkor hagyja jóvá az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének c)–f) pontjában említett elektronikus azonosítók használatát a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeként, ha ezek az azonosító eszközök megfelelnek az e rendelet II. mellékletének 2. részében rögzített műszaki előírásoknak. Emellett az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének c) és f) pontjában említett elektronikus azonosítóknak meg kell felelniük az e rendelet II. mellékletének 1. részében rögzített műszaki előírásoknak.

    (4)   A (3) bekezdéstől eltérve az illetékes hatóság jóváhagyhatja az elektronikus füljelzők használatát a tartott sertésfélék azonosító eszközeként, ha ezek az azonosító eszközök megfelelnek a sertésfélék tartásának helye szerinti tagállam által rögzített műszaki előírásoknak, és jól látható, olvasható és eltávolíthatatlan módon feltüntetik az alábbiak egyedi nyilvántartási számát:

    a)

    az állatok születési gazdasága; vagy

    b)

    az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 53. cikkében említett szállítói lánc utolsó létesítménye, amennyiben az adott állatokat ezen a szállítói láncon kívüli létesítménybe szállítják.

    10. cikk

    A tartott papagájfélék azonosító eszközeinek műszaki előírásai, formátumai és kialakítása

    (1)   A papagájféléket tartó felelős személyek biztosítják, hogy:

    a)

    az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 76. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett lábgyűrű megfelel az e rendelet II. mellékletének 1. részében rögzített műszaki előírásoknak;

    b)

    az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 76. cikke (1) bekezdésének c) pontjában említett tetoválás eltávolíthatatlan jelölést és megfelelő leolvasást biztosít.

    (2)   Az illetékes hatóság csak akkor hagyja jóvá az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 76. cikke (1) bekezdésének b) pontjában említett befecskendezhető válaszjeladók használatát a tartott papagájfélék azonosító eszközeként, ha ezek az azonosító eszközök megfelelnek az e rendelet II. melléklete 2. részének 2. pontjában rögzített műszaki előírásoknak.

    11. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék elektronikus azonosítóinak jóváhagyására vonatkozó működési szabályok

    (1)   A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint papagájfélék (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének c)–f) pontjában említett elektronikus azonosítóinak jóváhagyásakor az illetékes hatóságnak biztosítania kell, hogy az elektronikus azonosítók gyártói bizonyítékot szolgáltassanak arról, hogy az e rendelet II. melléklete 2. részének 4. pontjában említett megfelelőségi és teljesítményvizsgálatokat a „Vizsgáló- és kalibrálólaboratóriumok felkészültségének általános követelményei” című ISO/IEC 17025 szabványnak megfelelően akkreditált vizsgálóállomásokon végezték el.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett elektronikus azonosítók jóváhagyásakor az illetékes hatóság előírhatja, hogy az elektronikus azonosítók gyártói végezzenek további megbízhatósági és tartóssági vizsgálatokat, így biztosítva azok működőképességét az érintett tagállam sajátos földrajzi vagy éghajlati viszonyai között, a tagállam által meghatározott szabványoknak megfelelően.

    12. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, teve- és szarvasfélék azonosító kódjának konfigurációja

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, teve- és szarvasfélék azonosító kódja a következőkből tevődik össze:

    a)

    az azonosító kód első eleme azon tagállam országkódja, ahol az azonosító eszközt először alkalmazták az állatokon, a következő formátumok valamelyikében:

    i.

    az ISO 3166-1 alpha-2 szabvány szerinti kétbetűs kód, Görögország kivételével, amelyre az „EL” kétbetűs kódot kell használni; vagy

    ii.

    az ISO 3166-1 numeric szabvány szerinti háromjegyű országkód;

    b)

    az azonosító kód második eleme minden egyes állat egyedi kódja, amely nem haladhatja meg a 12 numerikus karaktert.

    13. cikk

    A tartott szarvasmarhafélék azonosító eszközeinek alkalmazására vonatkozó időtartamok

    (1)   A felelős személyek biztosítják, hogy az (EU) 2016/429 rendelet 112. cikkének a) pontjában említett azonosító eszközöket a születést követő, az állatok születésének helye szerinti tagállam által meghatározandó maximális időtartam lejárta előtt alkalmazzák a tartott szarvasmarhaféléken. A maximális időtartam az állatok születésének napjától számítandó és nem haladhatja meg a 20 napot.

    (2)   Az (1) bekezdéstől eltérve a tagállamok engedélyezhetik a felelős személyeknek, hogy az állatok fiziológiai fejlődésével összefüggő okokból egy második azonosító eszköz alkalmazására vonatkozó maximális időtartamot az állatok születésétől számított legfeljebb 60 napra meghosszabbítsák, amennyiben a második azonosító eszköz a bendőbólusz.

    (3)   Az (1) bekezdéstől eltérve a tagállamok az alábbi feltételek mellett engedélyezhetik a felelős személyeknek az (1) bekezdésben említett maximális időtartam legfeljebb 9 hónapra történő meghosszabbítását:

    a)

    az állatok:

    i.

    tartása külterjes körülmények között történik, a borjak az anyjukkal maradnak;

    ii.

    nincsenek hozzászokva az emberekkel való rendszeres érintkezéshez;

    b)

    az állatok tartására szolgáló terület az állatok magas fokú elkülönítését biztosítja;

    c)

    a meghosszabbítás nem veszélyezteti az állatok nyomonkövethetőségét.

    A tagállamok az első albekezdésben említett engedélyt bizonyos földrajzi régiókra vagy a tartott szarvasmarhafélék meghatározott fajaira vagy fajtáira korlátozhatják.

    (4)   A felelős személyek biztosítják, hogy csak az (EU) 2016/429 rendelet 112. cikkének a) pontjában említett azonosító eszközökkel ellátott tartott szarvasmarhafélék hagyhassák el a születési létesítményt.

    14. cikk

    A tartott juh- és kecskefélék azonosító eszközeinek alkalmazására vonatkozó időtartamok

    (1)   A felelős személyek biztosítják, hogy az (EU) 2016/429 rendelet 113. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett azonosító eszközöket a születést követő, az állatok születésének helye szerinti tagállam által meghatározandó maximális időtartam lejárta előtt alkalmazzák a tartott juh- és kecskeféléken. A maximális időtartam az állatok születésének napjától számítandó és nem haladhatja meg a 9 hónapot.

    (2)   A felelős személyek biztosítják, hogy csak az (EU) 2016/429 rendelet 113. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett azonosító eszközökkel ellátott tartott juh- és kecskefélék hagyhassák el a születési létesítményt.

    15. cikk

    A tartott sertésfélék azonosító eszközeinek alkalmazására vonatkozó időtartamok

    (1)   A felelős személyek biztosítják, hogy az (EU) 2016/429 rendelet 115. cikkének a) pontjában említett azonosító eszközöket a születést követő, az állatok születésének helye szerinti tagállam által meghatározandó maximális időtartam lejárta előtt alkalmazzák a tartott sertésféléken. A maximális időtartam az állatok születésének napjától számítandó és nem haladhatja meg a 9 hónapot.

    (2)   A felelős személyek biztosítják, hogy csak az (EU) 2016/429 rendelet 115. cikkének a) pontjában említett azonosító eszközökkel ellátott tartott sertésfélék hagyhassák el a születési létesítményt vagy léphessenek ki az ellátási láncból.

    16. cikk

    A tartott teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek alkalmazására vonatkozó időtartamok

    (1)   A felelős személyek biztosítják, hogy az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 73. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett azonosító eszközöket a születést követő, az állatok születésének helye szerinti tagállam által meghatározandó maximális időtartam lejárta előtt alkalmazzák a tartott teve- és szarvasféléken. A maximális időtartam az állatok születésének napjától számítandó és nem haladhatja meg a 9 hónapot.

    (2)   A felelős személyek biztosítják, hogy a tartott tevefélék vagy szarvasfélék ne hagyják el a születési vagy az első érkezés szerinti létesítményt, ha ezen állatokat olyan élőhelyről hozták az adott létesítménybe, ahol vadon élő állatokként tartózkodtak, kivéve, ha az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 73. cikkének (1) és (2) bekezdésében említett azonosító eszközöket alkalmazták rajtuk.

    (3)   Az illetékes hatóság mentesítheti a rénszarvast tartó felelős személyeket az (1) és (2) bekezdésben foglalt követelmények alól, feltéve, hogy a mentesség nem veszélyezteti az állatok nyomonkövethetőségét.

    (4)   Az (1) bekezdéstől eltérve a tagállamok az alábbi feltételek mellett mentesíthetik a szarvasféléket tartó felelős személyeket az (1) bekezdésben foglalt követelmények alól:

    a)

    az állatok:

    i.

    tartása külterjes körülmények között történik;

    ii.

    nincsenek hozzászokva az emberekkel való rendszeres érintkezéshez;

    b)

    az állatok tartására szolgáló terület az állatok magas fokú elkülönítését biztosítja;

    c)

    a mentesség nem veszélyezteti az állatok nyomonkövethetőségét.

    17. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek alkalmazási időszakai az Unióba való beléptetésük után

    (1)   A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék Unióba való beléptetése után és amennyiben ezek az állatok az Unióban maradnak, a felelős személyek biztosítják, hogy az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 81. cikkében említett azonosító eszközöket az első érkezés szerinti létesítménybe való megérkezésüket követő 20 napon belül alkalmazzák az említett állatokon.

    (2)   Az (1) bekezdéstől eltérve az első érkezés szerinti tagállamok engedélyezhetik a felelős személyeknek, hogy az állatok fiziológiai fejlődésével összefüggő okokból egy második azonosító eszköz alkalmazására vonatkozó maximális időtartamot az állatok születésétől számított legfeljebb 60 napra meghosszabbítsák, amennyiben a második azonosító eszköz a bendőbólusz.

    (3)   A felelős személyek biztosítják, hogy csak az (EU) 2019/2035 rendelet 81. cikkében említett azonosító eszközökkel ellátott tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék hagyhassák el az első érkezés szerinti létesítményt.

    18. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek eltávolítása és módosítása

    Az illetékes hatóság csak akkor engedélyezheti a felelős személyek számára a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek eltávolítását vagy módosítását, ha az eltávolítás vagy a módosítás nem veszélyezteti az állatok nyomonkövethetőségét, ideértve annak a létesítménynek a nyomonkövethetőségét is, amelyben születtek, és ha az állatok egyedi azonosítása adott esetben továbbra is lehetséges.

    19. cikk

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek helyettesítése, valamint az ilyen műveletekre vonatkozó határidők

    (1)   Az illetékes hatóság csak akkor engedélyezheti a felelős személyek számára a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék azonosító eszközeinek helyettesítését, ha ez nem veszélyezteti az állatok nyomonkövethetőségét, ideértve annak a létesítménynek a nyomonkövethetőségét, ahol születtek, és ha az állatok egyedi azonosítása adott esetben továbbra is lehetséges.

    (2)   Az (1) bekezdésben említett helyettesítés az alábbiak szerint engedélyezhető:

    a)

    amennyiben az állatokat két azonosító eszközzel azonosították és ezen azonosító eszközök egyike olvashatatlanná vált vagy elveszett, feltéve, hogy az állatok azonosító kódja változatlan marad, és továbbra is megfelel a fennmaradó azonosító eszközön feltüntetett kódnak;

    b)

    amennyiben az állatokat egy vagy két azonosító eszközzel azonosították, amelyeken feltüntették az állatok azonosító kódját, és ezen azonosító eszközök olvashatatlanná váltak vagy elvesztek, feltéve, hogy továbbra is lehetséges az állatok azonosító kódjának észszerű bizonyossággal történő meghatározása és az állatok azonosító kódja változatlan marad;

    c)

    amennyiben a tartott juh-, kecske- vagy sertésféléket a létesítmény egyedi nyilvántartási számát feltüntető azonosító eszközzel azonosították és ezen azonosító eszköz olvashatatlanná vált vagy elveszett, feltéve, hogy észszerű bizonyossággal megállapítható az állatok születési létesítménye vagy adott esetben a szállítói lánc utolsó létesítménye, valamint hogy a helyettesítő azonosító eszközön fel van tüntetve az adott létesítmény vagy adott esetben az utolsó létesítmény egyedi nyilvántartási száma;

    d)

    tartott juh- és kecskefélék esetében engedélyezhető az a) és b) pontban említett azonosító eszköz új azonosító kódot tartalmazó új azonosító eszközzel való helyettesítése, feltéve, hogy ez nem veszélyezteti a nyomonkövethetőséget.

    (3)   Az (1) bekezdésben említett azonosító eszköz helyettesítését a lehető leghamarabb és az azon tagállam által meghatározandó maximális időtartam lejárta előtt kell elvégezni, amelynek illetékes hatósága az azonosító eszköz helyettesítésére felhatalmazta a felelős személyeket, és mielőtt az állatokat egy másik létesítménybe szállítják.

    (4)   Amennyiben a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésféléknek az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének a) és b) pontjában említett azonosító eszközön feltüntetett azonosító kódja technikai korlátok miatt nem reprodukálható elektronikus azonosítón, az illetékes hatóság ezen állatokon csak akkor engedélyezheti új azonosító kódot tartalmazó új elektronikus azonosító alkalmazását, ha az (EU) 2016/429 rendelet 109. cikkének (1) bekezdésében említett számítógépes adatbázisok mindkét azonosító kódot rögzítik.

    4. FEJEZET

    ÁTMENETI ÉS ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

    20. cikk

    Az azonosító eszközök jóváhagyására vonatkozó átmeneti intézkedések

    E rendelet 9., 10. és 11. cikkétől eltérve a 2023. április 20-ig tartó átmeneti időszakban a tagállamok továbbra is használhatják a 2021. április 21. előtt az 1760/2000/EK és a 21/2004/EK rendelettel, továbbá a 2008/71/EK irányelvvel, valamint az említett rendeletek és az említett irányelv alapján elfogadott jogi aktusokkal összhangban jóváhagyott azonosító eszközöket.

    21. cikk

    Hatálybalépés és alkalmazás

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet 2021. április 21-től alkalmazandó.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2021. március 24-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  HL L 84., 2016.3.31., 1. o.

    (2)  A Bizottság (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelete (2019. június 28.) az (EU) 2016/429 európai parlamenti és tanácsi rendeletnek a szárazföldi állatokat tartó létesítményekre és a keltetőkre, valamint a bizonyos tartott szárazföldi állatok és keltetőtojások nyomonkövethetőségére vonatkozó szabályok tekintetében történő kiegészítéséről (HL L 314., 2019.12.5., 115. o.).

    (3)  Az Európai Parlament és a Tanács 1760/2000/EK rendelete (2000. július 17.) a szarvasmarhafélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, továbbá a marhahús és marhahústermékek címkézéséről, valamint a 820/97/EK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 204., 2000.8.11., 1. o.).

    (4)  A Tanács 21/2004/EK rendelete (2003. december 17.) a juh- és kecskefélék azonosítási és nyilvántartási rendszerének létrehozásáról, valamint az 1782/2003/EK rendelet, továbbá a 92/102/EGK és a 64/432/EGK irányelv módosításáról (HL L 5., 2004.1.9., 8. o.).

    (5)  A Tanács 2008/71/EK irányelve (2008. július 15.) a sertések azonosításáról és nyilvántartásáról (HL L 213., 2008.8.8., 31. o.).


    I. MELLÉKLET

    Műszaki előírások a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske- és sertésfélék számítógépes adatbázisainak információformátumához

    Az információ típusa

    Leírás

    Formátum

    Az állat azonosító kódja

    Országkód

    A következő lehetőségek egyike:

    Betűkód: ISO 3166-1 alpha-2 kód (1)

    Numerikus kód: ISO 3166-1 numerikus kód

    Az egyes állatok egyedi kódja

    12 numerikus karakter

    Elektronikus azonosító (opcionális)

     

    A következő lehetőségek egyike:

    elektronikus füljelző

    bendőbólusz

    befecskendezhető válaszjeladó

    elektronikus csüdszalag

    A létesítmény egyedi nyilvántartási száma

     

    A 12 alfanumerikus karaktert megelőző országkód

    A létesítményt üzemeltető felelős személy neve

     

    140 alfanumerikus karakter

    A létesítményt üzemeltető felelős személy címe

    Utcanév és házszám

    140 alfanumerikus karakter

    Postai irányítószám

    10 alfanumerikus karakter

    Település

    35 alfanumerikus karakter

    Dátum

     

    Dátum (ÉÉÉÉ-HH-NN)

    Állatok száma összesen

     

    15 numerikus karakter


    (1)  Görögország kivételével, amelyre az „EL” kétbetűs kódot kell használni.


    II. MELLÉKLET

    1. RÉSZ

    Műszaki előírások a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék azonosító eszközeihez

    1.

    A tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék, valamint a papagájfélék azonosítására szolgáló, az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének a), b), c), f) és h) pontjában említett eszközök kötelező szempontjai:

    a)

    egyszer használatosak;

    b)

    nem lebomló anyagból készülnek;

    c)

    hamisíthatatlanok;

    d)

    az állatok teljes élettartama alatt könnyen olvashatók;

    e)

    olyan kialakításúak, hogy ártalom okozása nélkül biztonságosan rögzítve maradhatnak az állatokon;

    f)

    a táplálékláncból könnyen eltávolíthatók.

    2.

    Az 1. pontban említett azonosító eszközök jól látható, olvasható és eltávolíthatatlan módon mutatják a következők egyikét:

    a)

    az állatok azonosító kódjának első és második eleme a 12. cikknek megfelelően;

    b)

    az állattok létesítményének az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 18. cikkének a) pontjában említett egyedi nyilvántartási száma; vagy

    c)

    az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet 76. cikkének (1) bekezdésében említett alfanumerikus azonosító kód.

    3.

    Az 1. pontban említett azonosító eszközök egyéb információkat is tartalmazhatnak, ha azt az illetékes hatóság engedélyezi, és feltéve, hogy az azonosító eszköz megfelel a 2. pont követelményeinek.

    2. RÉSZ

    Műszaki előírások a tartott szarvasmarha-, juh-, kecske-, sertés-, teve- és szarvasfélék elektronikus azonosítóihoz

    1.

    Az (EU) 2019/2035 felhatalmazáson alapuló rendelet III. mellékletének c)–f) pontjában említett elektronikus azonosítók tartalmazzák az állatok azonosító kódjának első elemét a háromjegyű országkód formájában és az állatok azonosító kódjának második elemét a 12. cikkel összhangban.

    2.

    Az 1. pontban említett elektronikus azonosítók kötelező szempontjai:

    a)

    az ISO 11784 és 11785 szabványnak megfelelő HDX FDX-B technológiát alkalmazó, csak olvasható passzív válaszjeladók; és

    b)

    az ISO 11785 szabványnak megfelelő eszközökkel olvashatók, és képesek HDX és FDX-B válaszjeladók leolvasására.

    3.

    Az 1. pontban említett elektronikus azonosítók legalább a következő olvasási távolságon belül olvashatók:

    a)

    tartott szarvasmarhaféléknél:

    i.

    füljelzők hordozható olvasóval történő olvasása esetén 12 centiméter;

    ii.

    befecskendezhető válaszjeladók hordozható olvasóval történő olvasása esetén 15 centiméter;

    iii.

    bendőbólusz hordozható olvasóval történő olvasása esetén 25 centiméter;

    iv.

    valamennyi elektronikus azonosító helyhez kötött olvasóval történő olvasása esetén 80 centiméter;

    b)

    tartott juh- és kecskeféléknél:

    i.

    füljelzők és csüdszalagok hordozható olvasóval történő olvasása esetén 12 centiméter;

    ii.

    bendőbólusz és befecskendezhető válaszjeladók hordozható olvasóval történő olvasása esetén 20 centiméter;

    iii.

    valamennyi elektronikus azonosító helyhez kötött olvasóval történő olvasása esetén 50 centiméter.

    4.

    Az 1. pontban említett elektronikus azonosítókat kedvező eredménnyel kell vizsgálni a következők tekintetében:

    a)

    megfelelés az 11784 és 11785 szabványnak, az ISO 24631-1 szabvány 7. pontjában említett módszerrel összhangban; és

    b)

    az e rész 3. pontjában említett olvasási távolságokon mért minimumteljesítmény, az ISO 24631-3 szabvány 7. pontjában említett módszerrel összhangban.


    Top