EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32018D0170

A Bizottság (EU) 2018/170 végrehajtási határozata (2018. február 2.) az EURES-hálózat működésének nyomon követésére és értékelésére szolgáló adatgyűjtésre és -elemzésre vonatkozó egységes részletes előírásokról (EGT-vonatkozású szöveg. )

C/2018/0533

HL L 31., 2018.2.3, p. 104–113 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2018/170/oj

3.2.2018   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 31/104


A BIZOTTSÁG (EU) 2018/170 VÉGREHAJTÁSI HATÁROZATA

(2018. február 2.)

az EURES-hálózat működésének nyomon követésére és értékelésére szolgáló adatgyűjtésre és -elemzésre vonatkozó egységes részletes előírásokról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a foglalkoztatási szolgálatok európai hálózatáról (EURES), a munkavállalók mobilitási szolgáltatásokhoz való hozzáféréséről és a munkaerőpiacok további integrációjáról, valamint a 492/2011/EU és az 1296/2013/EU rendeletek módosításáról szóló, 2016. április 13-i (EU) 2016/589 európai parlamenti és a tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 32. cikke (3) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének (1) bekezdése előírja a tagállamok számára, hogy vezessenek be eljárásokat a nemzeti szinten végzett EURES-tevékenységekkel kapcsolatos adatgyűjtéshez.

(2)

Az EURES-hálózat teljesítményének és tevékenységeinek pontos és következetes mérése érdekében közös fogalmi és eljárási keretet kell létrehozni, és meg kell határozni a mutatókat és a gyűjtendő minimális adatokat.

(3)

E fogalmi és eljárási keretnek hozzá kell járulnia az EURES-hálózat tekintetében az (EU) 2016/589 rendelet alapján kitűzött célok megvalósítása terén elért eredmények értékeléséhez.

(4)

Az EURES-hálózat teljesítményének átfogó mérése és működésének optimális értékelése érdekében a keretnek az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének (1) bekezdésében említett, az egyes munkavállalók és munkáltatók számára nyújtott támogatási szolgáltatások három dimenzióján (nevezetesen a tájékoztatáson és iránymutatáson, a foglalkoztatási teljesítményen, valamint az ügyfelek elégedettségén) kívül két további dimenziót is magában kell foglalnia. Az EURES tevékenységek e két további dimenziója a horizontális támogatás, például a képzés, valamint a kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek, úgymint a munkaerő-felvételi események és a munkaerőpiaci információk átláthatóságának biztosítására tett erőfeszítések. Az EURES teljesítménymérési rendszer két további dimenziójának integrálása lehetővé teszi az (EU) 2016/589 rendelet különböző tájékoztatási követelményeinek figyelembevételét, és biztosítja a teljesítménymérési rendszernek az ugyanazon rendeletben meghatározott egyéb jelentéstételi mechanizmusokkal való kompatibilitását. Ily módon, miközben maximalizálja az EURES-hálózat lehetséges előnyeit, hozzájárulhat a tagállamokra nehezedő jelentéstételi terhek csökkentéséhez.

(5)

Az adatgyűjtés és -elemzés megkönnyítése, valamint a párhuzamos munkavégzés elkerülése érdekében a keretnek a tagállamok meglévő gyakorlatára, különösen az állami foglalkoztatási szolgálatokon belül megvalósuló gyakorlatra kell épülnie.

(6)

A keretnek kellőképpen rugalmasnak kell lennie ahhoz, hogy lehetővé tegye alternatív adatforrások vagy adatgyűjtési módszerek alkalmazását azokban az esetekben, amikor a konkrét tevékenységek, mint például a munkaerő-felvétel és az elhelyezkedés azonnali eredményeit nehéz közvetlenül mérni.

(7)

Ki kell használni minden lehetséges szinergiát az EURES-hálózatnak az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikke szerinti éves tervezésére, nyomon követésére és értékelésére vonatkozó szabályokkal és eljárásokkal, különösen annak érdekében, hogy a teljesítménymérés elemzését figyelembe lehessen venni a következő nemzeti munkaprogramoknál.

(8)

A keretnek lehetővé kell tennie az EURES tevékenységeinek hatékony irányítását nemzeti és uniós szinten, valamint elő kell segítenie annak felmérését, hogy mely esetekben van szükség stratégiai és operatív változtatásokra. Támogatnia kell az EURES-hálózaton belül olyan teljesítménymérési kultúra kialakítását, amelynek fő összetevői az eredményközpontúság, a költséghatékonyság és a kiadások elszámoltathatósága.

(9)

A keretnek olyan eszközként kell szolgálnia, amely összehasonlítható mennyiségi és minőségi adatokat gyűjt az érintett EURES-tevékenységek méréséhez, de minden elemzést és értelmezést körültekintően kell végezni, figyelembe véve a nemzeti szintű háttértényezőket, például a munkaerőpiaci helyzetet, a szervezeti struktúrákat és a mobilitás általános megközelítését. Ezért a nemzeti szintű elemzés elvégzése a tagállamok felelőssége.

(10)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az EURES-bizottság véleményével,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

Tárgy, hatály és fogalommeghatározások

(1)   Ez a határozat megállapítja az EURES teljesítménymérési rendszerre – vagyis az EURES-hálózat működésének nyomon követésére és értékelésére szolgáló adatgyűjtésre és -elemzésre – vonatkozó egységes részletes előírásokat azáltal, hogy meghatározza a mérendő teljesítményértékeket, a teljesítménymutatókat, a lehetséges adatforrásokat és az adatgyűjtés és -elemzés folyamatait.

(2)   Az EURES teljesítménymérési rendszer többek között az alábbiakra vehető majd igénybe:

a)

az (EU) 2016/589 rendelet 30. cikkében említett információk gyűjtése, megosztása és közös elemzése;

b)

az EURES-tevékenységeknek az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkében említett programozására vonatkozó forráselosztás és prioritások mérlegelése;

c)

az EURES-hálózat üzleti modelljeinek és szervezeti felépítésének, valamint az (EU) 2016/589 rendelet 33., illetve 35. cikkében említett, az uniós intézmények számára benyújtott, a tevékenységekről szóló, illetve utólagos értékelési jelentésekhez szükséges egyéb alapvető információk mérlegelése.

(3)   E határozat alkalmazásában:

a)   „teljesítményértékek”: az EURES tevékenységeinek alábbi, mutatók alapján mérendő területei:

1.

tájékoztatás és tanácsadás;

2.

foglalkoztatási teljesítmény;

3.

az ügyfelek elégedettsége;

4.

kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek; valamint

5.

horizontális támogatás;

b)   „teljesítménymutatók”: az EURES tevékenységéhez és a hálózaton belüli együttműködéshez közvetlenül kapcsolódó alábbi mutatók:

1.

alapmutatók, amelyek az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének (1) bekezdésével összhangban az egyes tagállamokban a munkavállalóknak és a munkáltatóknak nyújtott támogatási szolgáltatásokra vonatkozóan az EURES keretében végzett tevékenységekre vonatkoznak;

2.

hálózati mutatók, amelyek az EURES-hálózat általános működéséhez kapcsolódnak, beleértve az (EU) 2016/589 rendelet egyéb rendelkezései alapján előírt és az európai koordinációs iroda által gyűjtött adatokat is;

c)   „kontextuális mutatók”: a munkaerőpiacra, a foglalkoztatási politikákra és az EURES szervezeti struktúráira vonatkozó mutatók, amelyek más forrásokból is származhatnak, mint amelyek az EURES ellenőrzése alatt állnak;

d)   „kapcsolattartás”: minden olyan interakció, amely az EURES-tagok és -partnerek munkatársai, valamint egy, az EU-n belüli munkavállalói mobilitás dimenziójával rendelkező ügyfél (munkavállaló vagy munkáltató) között alakul ki;

e)   „esemény”: minden olyan, az EURES-tag vagy partner által vagy részvételével szervezett, tervezett esemény, amely az EU-n belüli munkavállalói mobilitásról nyújt tájékoztatást, illetve elősegíti a munkaerő-felvételt és az elhelyezkedést, így például állásbörzék, konferenciák és a tájékoztató ülések;

f)   „munkahelyi elhelyezkedés”: az (EU) 2016/589 rendelet 3. cikkének 3. pontja szerinti üres álláshely betöltésének eredménye, beleértve a tanulószerződéses gyakorlati képzések és szakmai gyakorlatok lehetőségeit is;

g)   „álláspályázat”: olyan dokumentum vagy dokumentumok összessége, amelyet a pályázó továbbít a munkáltató vagy foglalkoztatási szolgálat részére azon eljárás részeként, amely során a pályázó tájékoztatja a munkáltatót rendelkezésre állásáról, valamint arról az óhajáról, hogy egy adott munkahelyen vagy pozícióban alkalmazzák.

2. cikk

Általános elvek

(1)   Minden tagállam létrehoz egy olyan mechanizmust, amely az e határozatban meghatározott adatokat összegyűjti az érintett nemzeti EURES-tagoktól és -partnerektől, valamint bármely más forrásból, amely a szükséges adatokat biztosítani tudja.

(2)   Az összegyűjtött és ellenőrzött adatokat a 7. cikkben meghatározott eljárásoknak megfelelően, egységes mintadokumentum alkalmazásával továbbítják az európai koordinációs irodának.

(3)   A tagállamok adott esetben biztosítják, hogy amennyiben az adatok nem érhetőek el könnyen, alternatív adatforrásokat vagy adatgyűjtési módszereket használjanak, melyeket megfelelően ismertetnek.

(4)   A tagállamok minden erőfeszítést megtesznek az egymással és a Bizottsággal való együttműködés érdekében, hogy ily módon biztosítsák a bemeneti adatok lehető legmagasabb színvonalát és különösen az adatok megjelenítése és elemzése során jelezzék, ha kettős figyelembevétel előfordulását tárták fel.

(5)   Az EURES teljesítménymérési rendszer keretében megvalósuló adatgyűjtést az eredmények nemzeti szintű éves adatelemzése követi, szoros összefüggésben az (EU) 2016/589 rendelet 31. cikkében előírt nemzeti szintű EURES-tevékenységek éves programozási ciklusával. Az EURES teljesítménymérési rendszer alkalmazandó az előző naptári évi programozásban szereplő és végrehajtott tevékenységek eredményeinek azonosítására, amelyeket a következő naptári évre vonatkozó új nemzeti munkaprogramok kidolgozásához kell elemezni és felhasználni.

(6)   Az (5) bekezdésben említett adatelemzés az összegyűjtött adatok bemutatását hivatott támogatni azáltal, hogy ismerteti azokat a feltételeket, amelyek mellett az eredményeket elérték, az adatgyűjtési módszer esetleges korlátait, valamint jelzi, ha az adatok csak korlátozott mértékben tették lehetővé a tényleges, megvalósult tevékenységek mérését. Minden tagállam felelős saját adatainak elemzéséért, és gondoskodik arról, hogy az adatokat a megfelelő nemzeti összefüggésben értelmezzék és bemutassák.

(7)   Az (5) bekezdésben említett adatelemzés a konkrét nemzeti összefüggésben nyert adatok és eredmények jobb megértéséhez hivatott hozzájárulni. Az adatelemzés emellett hozzájárul az érintett tagállamban az EURES-tevékenységhez kapcsolódó erősségek és gyengeségek azonosításához, és ezáltal támogatja a nyomon követést, az értékelést és adott esetben a nemzeti szintű stratégiai és operatív változtatásokra vonatkozó döntések meghozatalát.

(8)   A Bizottság az egyes tagállamok elemzési folyamatait a nemzeti adatok összegyűjtésével, az EU összesített adatainak rendelkezésre bocsátásával, az adatoknak az EURES-hálózaton belüli megosztásával, az adatoknak a 8. cikkel összhangban történő terjesztésével, valamint azáltal támogatja, hogy felhívja a figyelmet a szinergiákra és a közös kérdésekre.

3. cikk

A nemzeti koordinációs irodák szerepköre és felelőssége

A nemzeti koordinációs irodákra a működési helyük szerinti tagállamban az alábbi kötelezettségek hárulnak:

a)

adatgyűjtés az EURES-tagoktól és -partnerektől, valamint adott esetben más forrásokból;

b)

annak biztosítása, hogy az EURES-tagoktól és -partnerektől kapott adatok következetesek legyenek, és megfeleljenek a nemzeti koordinációs iroda, valamint az érintett EURES-tagok és -partnerek által megállapított minőségi követelményeknek;

c)

az így gyűjtött és ellenőrzött adatoknak a 7. cikkel összhangban, a 9. cikkben említett mutatók alapján az európai koordinációs irodának való továbbítása;

d)

a mutatók elemzése nemzeti szinten;

e)

minden szükséges és megfelelő intézkedés meghozatala ezen elemzés eredménye alapján.

4. cikk

Az Európai Koordinációs Iroda szerepköre és felelőssége

(1)   Az Európai Koordinációs Iroda felelős az adatok összegyűjtésének és elemzésének támogatásáért, különösen az alábbiak révén:

a)

az extranetes EURES-portálon külön szekció létrehozása és fenntartása annak érdekében, hogy a nemzeti koordinációs irodák számára elérhetővé tegye a következőket:

i.

a 9. cikkben említett mutatók és lehetséges adatforrások jegyzékének elektronikus változata;

ii.

a 2. cikk (2) bekezdésében említett adatok továbbítására szolgáló egységes mintadokumentum, valamint az e sablon kitöltésére és benyújtására vonatkozó bármely kapcsolódó információ;

iii.

az adatok cseréjéhez és elemzéséhez szükséges eszközök, dokumentáció és iránymutatások;

b)

az (EU) 2016/589 rendelet 31. és 32. cikkének a tagállamok általi alkalmazása közötti összhang támogatása;

c)

a bevált módszerek megosztásának elősegítése;

d)

a szinergiák és a közös fellépéshez szükséges területek meghatározása;

e)

nemzeti adatok összeállítása az összesített uniós adatok rendelkezésre bocsátása érdekében;

f)

európai szintű mutatók és információk biztosítása az (EU) 2016/589 rendelet 29. cikkével összhangban a munkaerő-mobilitási áramlásokról és mintákról.

(2)   Az Európai Koordinációs Iroda az EURES-hálózaton belül megosztja az EURES teljesítménymérési rendszerének eredményeit, és a 8. cikkel összhangban terjeszti azokat.

5. cikk

Az EURES-tagok és -partnerek szerepköre és felelőssége

Az EURES-tagok és -partnerek a tevékenységükre vonatkozó ellenőrzött adatoknak a releváns teljesítménydimenziók keretében, az illetékes nemzeti koordinációs iroda által előírt mutatók megadásával és adatszolgáltatási gyakoriság betartásával történő biztosítása révén járulnak hozzá az EURES teljesítménymérési rendszerhez.

6. cikk

A koordinációs csoport szerepköre és felelőssége

(1)   A koordinációs csoport szorosan figyelemmel kíséri az (EU) 2016/589 rendelet 32. cikkének alkalmazását, és fórumként szolgál a vélemények és a bevált módszerek cseréjéhez az EURES teljesítménymérő rendszer működésének javítása érdekében.

(2)   A koordinációs csoport évente egyszer felülvizsgálja e határozat alkalmazását. Az EURES koordinációs csoport e felülvizsgálattal járul hozzá az (EU) 2016/589 rendelet 33. és 35. cikke szerinti, a tevékenységekről szóló, illetve utólagos értékelési jelentésekhez, melyeket a Bizottság készít.

(3)   A 4. cikk (1) bekezdésének a) pontjában említett jegyzékek, sablonok, eszközök, dokumentációk és iránymutatások bármilyen módosításáról annak alkalmazása előtt meg kell állapodni a koordinációs csoporttal.

(4)   A koordinációs csoport dönt az EURES teljesítménymérési rendszer eredményeinek terjesztésére vonatkozó megközelítésről.

7. cikk

Eljárások

(1)   Amennyiben a 9. cikkben említett mutatók jegyzékében másként nem szerepel, a nemzeti koordinációs irodák évente kétszer továbbítják az e határozattal összhangban összegyűjtött adatokat az Európai Koordinációs Irodának. Az adatok augusztusban kerülnek továbbításra a januártól júniusig terjedő időszakra, februárban pedig az előző naptári év júliusától decemberéig terjedő időszakra.

(2)   Az adatok elemzésére az adatgyűjtés évét követő év első három hónapjában kerül sor. Az elemzés megállapításait a Bizottság (EU) 2017/1256 végrehajtási határozata (2) 3. cikkében említett, a nemzeti munkaprogramban meghatározott tevékenységek végrehajtására vonatkozó jelentéstétel keretében kell bemutatni.

8. cikk

Az információk megosztása és terjesztése

(1)   Az összegyűjtött adatokat és azok elemzését a nemzeti koordinációs irodák és az EURES-tagok és -partnerek számára az extranetes EURES-portál egy külön erre a célra szánt részében kell közzétenni.

(2)   Az Európai Koordinációs Iroda az EURES teljesítménymérési rendszerből származó megfelelő adatokat az EURES-től származó hozzájárulásként felhasználja az egységes piac működéséről szóló bizottsági jelentésekhez.

(3)   Az adatok minden további terjesztése esetében a koordinációs csoport által elfogadott adatterjesztési megközelítést kell alkalmazni.

9. cikk

A mutatók jegyzéke

A nemzeti koordinációs irodák az adatokat összegyűjtik, elemzik és továbbítják az Európai Koordinációs Irodának a mellékletben foglalt mutatók és lehetséges adatforrások jegyzékének megfelelően.

10. cikk

Hatálybalépés

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Az e határozattal összhangban történő adatszolgáltatási kötelezettség a 2018. referenciaévtől alkalmazandó.

Kelt Brüsszelben, 2018. február 2-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 107., 2016.4.22., 1. o.

(2)  A Bizottság (EU) 2017/1256 végrehajtási határozata (2017. július 11.) az EURES-hálózattal kapcsolatos nemzeti munkaprogramokra vonatkozó uniós szintű információcserére szolgáló formanyomtatványokról és eljárásokról (HL L 179., 2017.7.12., 24. o.)


MELLÉKLET

AZ EURES TELJESÍTMÉNYMÉRÉSI RENDSZER ADATSZOLGÁLTATÁSI KÖVETELMÉNYEINEK TELJESÍTÉSÉHEZ SZÜKSÉGES MUTATÓK JEGYZÉKE

E jegyzék elektronikus változata és annak konszolidált, a későbbiekben módosított változatai az Extraneten lévő EURES-portálon lesznek hozzáférhetők a nemzeti koordinációs irodák számára.

I.   Alapmutatók

1.   Kezelt és feldolgozott álláspályázatok

Mérés: a (tagállambeli és más országokból származó) munkavállalók által benyújtott álláspályázatok száma, opcionálisan nemek szerinti bontásban.

Ez a mutató az EURES-tagok és -partnerek munkatársai által kezelt és feldolgozott álláspályázatok számát méri, azzal a céllal, hogy támogassa egy adott munkavállaló EU-n belüli cseréjét és elhelyezését.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, felmérések, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív jellegű adatok; egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: foglalkoztatási teljesítmény.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

2.   Kezelt és feldolgozott üres álláshelyek

Mérés: a (tagállambeli és más országokból származó) munkáltatók által kínált üres álláshelyek száma.

Ez a mutató az EURES-tagok és -partnerek munkatársai által abból a célból kezelt és feldolgozott üres álláshelyek számát méri, hogy támogassa egy adott munkáltató számára az EU-n belüli munkaközvetítést és munakerő-felvételt.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, felmérések, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív jellegű adatok; egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: foglalkoztatási teljesítmény.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

3.   A munkaerő-felvételi és a munkaerő-elhelyezési tevékenységek eredményeképp bekövetkezett elhelyezkedések

Mérés: a kimenő és a bemenő álláskeresők száma, opcionálisan nemek szerinti bontásban.

Ez a mutató méri az EURES-hálózaton belüli munkaerő-felvételi és a munkaerő-elhelyezési tevékenységek eredményeképp bekövetkezett elhelyezkedéseket; alapját azon elhelyezések száma jelenti, amelyek az EURES-tagok és -partnerek munkatársai által nyújtott támogatási szolgáltatások eredményeképpen jöttek létre.

Ezt a mutatót a kezelt és feldolgozott üres álláshelyekre, illetve álláspályázatokra vonatkozó 1. és 2. alapvető mutatóval szoros összefüggésben kell elemezni.

Annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a különböző benyújtott adatok kettős figyelembevétele, a célzott transznacionális munkaerő-felvételi projekteken keresztül megvalósult elhelyezések számát külön kell megadni.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, felmérések, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív jellegű adatok; egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: foglalkoztatási teljesítmény.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

4.   A munkavállalóknak és a munkáltatóknak nyújtott tájékoztatás és iránymutatás

Mérés:

a)

a munkavállalókkal történt kapcsolatfelvétel száma;

b)

a munkáltatókkal történt kapcsolatfelvétel száma.

Ezek a mutatók mérik az ügyfelekkel való kapcsolattartás volumenét és jellegét és ezáltal az EURES-tagok és -partnerek munkatársai, valamint a munkavállalók, illetve a munkáltatók közötti kapcsolat intenzitását.

A munkavállalók és a munkáltatók tekintetében az egyéni kapcsolattartások számát származási hely és a következő témák szerint kell lebontani: „általános információk az EURES-ről”, „munkaerő-felvétel/elhelyezés”, „élet- és munkafeltételek/szociális biztonság/oktatás és képzés” vagy „határokon átnyúló tevékenységek”.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, felmérések, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív jellegű adatok; egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: információ és iránymutatás.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

5.   A támogatási szolgáltatások szempontjából releváns vagy e szolgáltatásokra vonatkozó felhasználói elégedettség

Mérés: ez a mutató méri az ügyfelek elégedettségi arányát az EURES-tagok és -partnerek munkatársai által a munkavállalóknak és a munkáltatóknak nyújtott tájékoztatással, iránymutatással, munkaerő-toborzási és álláskeresési szolgáltatásokkal kapcsolatban.

Lehetséges adatforrások: az EURES-tagok és -partnerek, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív adatok, a nemzeti koordinációs irodák vagy az EURES-tagok és -partnerek által végzett felmérések.

Teljesítményértékek: ügyfél-elégedettség.

Adatgyűjtési időszak: évente.

II.   Hálózati mutatók

1.   Az EURES-hálózatban részt vevő szervezeteknél dolgozó munkatársakat segítő képzési tevékenységek

Mérés:

a)

az EURES-ről nemzeti szinten előzetesen képzésben részesült személyek száma;

b)

az EURES-ről európai szinten képzésben részesült személyek száma.

Ezek a mutatók az EURES-hálózat egészét tekintve mérik a tanulást és a munkatársak megfelelő képzettségének biztosítására vonatkozó elkötelezettséget. Az előzetes képzés magában foglal minden olyan tevékenységet, amelynek célja, hogy az EURES-tagok és -partnerek országaiban a munkatársakat felkészítse az EURES támogatási szolgáltatásainak nyújtására (az (EU) 2016/589 rendelet 9. cikkének (3) bekezdésével összhangban), míg az európai szintű képzés az Európai Koordinációs Iroda által koordinált képzésekre és EURES-rendezvényekre vonatkozik (az (EU) 2016/589 rendelet 8. cikkének (1) bekezdésével összhangban).

Lehetséges adatforrások: az előzetes képzés tekintetében nemzeti koordinációs irodák, az európai szintű képzés tekintetében az Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: Horizontális támogatás.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

2.   Az EURES-portál felhasználóinak elégedettsége az online ügyfélszolgálattal (helpdesk) kapcsolatban

Mérés: ez a mutató az EURES-portál műszaki működéséhez, valamint az EURES-hálózat és az EURES-portál általános értelmezéséhez kapcsolódó, az ügyfélszolgálat által feldolgozott kérésekkel kapcsolatos felhasználói elégedettséget méri. Az EURES-portál felhasználói közé tartoznak a munkavállalók, a munkáltatók, a nemzeti koordinációs irodák, az EURES-tagok és -partnerek.

Indikatív fő adatforrás: Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: Horizontális támogatás/felhasználói elégedettség.

Adatgyűjtési időszak: évente.

3.   A közösségi média teljesítménye

Mérés: a közösségi médiában megosztott posztok száma, az oldalt kedvezők/követők száma, az elérés/az EURES-ről kialakított kép, valamint a közösségi médiában való részvétel.

E mutatók az EURES-hálózat közösségi médiában való jelenlétét és a különböző közösségi médiákban elért teljesítményét mérik.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

4.   Az EURES-tagok és -partnerek által nyilvántartott, nyilvánosan közzétett és az EURES-portálon meghirdetett betöltetlen álláshelyek

Mérés:

a)

az EURES-tagok és -partnerek által nyilvántartott betöltetlen álláshelyek száma összesen;

b)

az EURES-tagok és -partnerek által nyilvánosan közzétett betöltetlen álláshelyek száma összesen;

c)

az EURES-tagok és -partnerek által egyetlen koordinált csatornán keresztül az EURES-portálon meghirdetett betöltetlen álláshelyek száma.

Ezek a mutatók az EURES-tagok és – adott esetben – az EURES-partnerek által az EURES-portálon közzétett betöltetlen álláshelyek számát mérik, összehasonlítva a nyilvánosan hozzáférhetővé tett állásajánlatok számával és az e szervezetek által nyilvántartott betöltetlen álláshelyek számával. Elvben minden nyilvánosan elérhető betöltetlen álláshelyet rendelkezésre kell bocsátani. Az (EU) 2016/589 rendelet 17. cikke értelmében azonban néhány kivétel lehetséges.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, Európai Koordinációs Iroda, egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek/foglalkoztatási teljesítmény.

Adatgyűjtési időszak: évente.

5.   Az EURES-tagok és adott esetben az EURES-partnerek piaci részesedése a munkaerőpiacon nemzeti szinten

Mérés:

a)

az EURES-tagok és -partnerek által egyetlen koordinált csatornán keresztül az EURES-portálon meghirdetett betöltetlen álláshelyek száma;

b)

a betöltetlen álláshelyek száma tagállami szinten összesen.

Ezek a mutatók összehasonlítják az EURES-portálon elérhető betöltetlen álláshelyek számát az országban rendelkezésre álló üres álláshelyek számával. Jelzik az EURES által lefedett részt a teljes munkaerőpiacon, valamint azt, hogy az EURES milyen mértékben biztosít átláthatóságot a munkaerőpiacon.

A mutatók figyelembe veszik az (EU) 2016/589 rendelet 9. cikke (2) bekezdése c) pontjának rendelkezését.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, Európai Koordinációs Iroda, egyéb adminisztratív és statisztikai adatok.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek/foglalkoztatási teljesítmény.

Adatgyűjtési időszak: évente.

6.   Az EURES részvételével zajlott események és az egyes eseményeken megszólított személyek

Mérés: e mutatók tájékoztatást nyújtanak az EURES-tagok és -partnerek által látogatott munkaerő-toborzási és információs rendezvények számáról, valamint azon személyek számáról, akikkel az adott események során felvették a kapcsolatot.

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, a műveletekre vonatkozó egyéb adminisztratív jellegű adatok.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

7.   A többi országgal való kapcsolattartás foka a teljes hálózaton keresztül

Mérés:

a)

azon országok száma, amelyekkel az EURES-tagok és -partnerek EURES munkaerő-felvételi tevékenységek keretében együttműködtek;

b)

a végrehajtott munkaerő-felvételi együttműködési projektek száma.

Ezek a mutatók az EURES-hálózaton átívelő hálózati kölcsönhatások fokát mérik azáltal, hogy információkat gyűjtenek az EURES-tagok és -partnerek közötti transznacionális együttműködés előfordulásáról (a más országokban működő szervezetekkel való munkaerő-toborzási projektek száma).

Lehetséges adatforrások: EURES-tagok és -partnerek, programozási ciklusok, határokon átnyúló partnerségek és célzott mobilitási programok projektjeinek kedvezményezettei.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

8.   Az EURES-portál egyedi látogatói

Mérés: ez a mutató méri az EURES-portál egyedi látogatóinak számát, és jelzést ad az EURES-portálon elérhető online szolgáltatási eszközök megfelelőségéről.

Indikatív fő adatforrás: Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

9.   Az EURES-portálon nyilvántartásba vett álláskeresői profilok

Mérés:

a)

az EURES-portál önkiszolgáló funkcióját használva regisztráló álláskeresői profilok száma;

b)

az egyetlen koordinált csatornán keresztül az EURES-portálra feltett álláskeresői profilok száma.

Ezek a mutatók azon munkavállalók számát mérik, akik vagy úgy döntöttek, hogy profilt hoznak létre az EURES-portálon, és közvetlenül igénybe veszik a portál önkiszolgáló funkcióját, vagy hozzájárultak ahhoz, hogy az (EU) 2016/589 rendelet 17. cikkének (1) és (3) bekezdésével összhangban a nemzeti portálokon vagy más informatikai rendszerekben rendelkezésre bocsássák profiljukat. Az így kapott aktív profilok száma jelzi, hogy az EURES-portál megfelelő munkaerő-közvetítő eszköznek tekinthető-e, és jelzésként szolgál az egyes munkavállalóknak az EURES-támogató szolgáltatások iránti igénye vonatkozásában is.

Indikatív fő adatforrás: Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

10.   Az EURES-portálon nyilvántartásba vett munkáltatók

Mérés: ez a mutató az EURES-portál önkiszolgáló funkcióját alkalmazó munkáltatók számát méri. Tájékoztatást nyújt az EU-n belüli munkavállalói mobilitás révén potenciálisan kezelhető munkaerő-keresletről, valamint az EURES-portálon található funkciókkal és információkkal kapcsolatos felhasználói elégedettségről.

Indikatív fő adatforrás: Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek.

Adatgyűjtési időszak: félévente.

11.   Az EURES-portálon található funkciókkal és információkkal kapcsolatos felhasználói elégedettség

Mérés: ez a mutató a munkavállalók és a munkáltatók elégedettségét méri az EURES-portál használatának különböző időpontjaiban.

Indikatív fő adatforrás: Európai Koordinációs Iroda.

Teljesítményértékek: kommunikációs, együttműködési és tájékoztatási tevékenységek/felhasználói elégedettség.

Adatgyűjtési időszak: évente.


Top