Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R0479

A Tanács 479/2013/EU rendelete ( 2013. május 13. ) a neumi folyosón keresztül szállított uniós árukra vonatkozó belépési és kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtási kötelezettsége alóli mentességről

HL L 139., 2013.5.25, p. 1–3 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 23/05/2017

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/479/oj

25.5.2013   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 139/1


A TANÁCS 479/2013/EU RENDELETE

(2013. május 13.)

a neumi folyosón keresztül szállított uniós árukra vonatkozó belépési és kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtási kötelezettsége alóli mentességről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel Horvátország csatlakozási szerződésére és különösen annak 3. cikke (4) bekezdésére,

tekintettel a Horvátország csatlakozási feltételeiről szóló okmányra és különösen annak 43. cikkére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

mivel:

(1)

Az Unió tagállamai és Horvátország 2011. december 9-én aláírták a Horvátországnak az Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló szerződést (a továbbiakban: csatlakozási szerződés). A csatlakozási szerződés 3. cikkének (3) bekezdése értelmében az okmány 2013. július 1-jén lép hatályba, amennyiben eddig az időpontig valamennyi megerősítő okiratot letétbe helyezik.

(2)

Horvátország csatlakozásának feltételeiről, valamint az Európai Unióról szóló szerződés, az Európai Unió működéséről szóló szerződés és az Európai Atomenergia-közösséget létrehozó szerződés kiigazításáról szóló okmány (a továbbiakban: csatlakozás feltételeiről szóló okmány) 2. cikke értelmében a csatlakozás időpontjától kezdődően az eredeti szerződések rendelkezései és az intézmények által a csatlakozást megelőzően elfogadott jogi aktusok Horvátország számára kötelezőek, és az említett szerződésekben, illetve a csatlakozás feltételeiről szóló okmányban megállapított feltételekkel alkalmazandók.

(3)

Neum területe (a továbbiakban: neumi folyosó) ott helyezkedik el, ahol Bosznia-Hercegovina területe eléri az Adriai-tengert, amely elkülöníti Dubrovnik területét Horvátország területének többi részétől. A turizmus a helyi gazdaság legfontosabb ágazata, amelyet a Horvátország többi részéről érkező áruszállítástól függő kis- és középvállalkozások tartanak kézben. Ezen szállítmányok értéke általában nem haladja meg a 10 000 EUR-t és ezen áruk 89 %-a szabad forgalomban lévőnek minősül Horvátország területén.

(4)

A csatlakozás feltételeiről szóló okmány 43. cikke értelmében a Tanács a Bizottság javaslata alapján, minősített többséggel eljárva meghatározza azokat a feltételeket, amelyek alapján a belépési és kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtására vonatkozó kötelezettség alól mentésség adható a neumi folyosón keresztül szállított uniós áruk tekintetében.

(5)

A Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló, 1992. október 12-i 2913/92/EGK tanácsi rendelet (a továbbiakban: Közösségi Vámkódex) (1) 36a. és 36b. cikke, valamint 182a. cikke és 182b. cikke szerint az Unió vámterületére beszállított és az azt elhagyó árukra vonatkozóan előzetesen, elektronikus úton gyűjtő vámáru-nyilatkozatot kell benyújtani, amely tartalmazza a kockázatelemzés elvégzéséhez szükséges adatokat.

(6)

A helyi gazdaság különleges jellemzőit tekintve helyénvaló mentességet biztosítani a neumi folyosón keresztül szállított uniós árukra vonatkozó belépési és kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtásával kapcsolatos kötelezettség alól.

(7)

A vámhatóságoknak az árukat kísérő számlán és a fuvarokmányokon szereplő adatok alapján hatékony kockázatelemzést és biztonsági vámellenőrzéseket kell végezniük.

(8)

A jelenlegi intézkedések eltérnek a Közösségi Vámkódex szerinti biztonsági és védelmi adatoknak az áruk indítása és érkezése előtt, elektronikus úton történő benyújtására vonatkozó elvtől. A biztonsági és védelmi célból végrehajtott hatékony és eredményes kockázatelemzés és ellenőrzések érdekében Horvátországnak biztosítania kell, hogy a neumi folyosó határátkelőhelyei rendelkezzenek a szükséges emberi erőforrásokkal, eszközökkel és ellenőrzési kapacitásokkal.

(9)

Amennyiben az ellenőrzés során kiderül, hogy egy szállítmány nem teljesíti az e rendeletben foglalt követelményeket, a szóban forgó szállítmány nem léphet be újra Horvátország területére, kivéve, ha az azzal járó kockázat értékelése megtörtént és a kockázatelemzésen alapuló hatékony és célzott intézkedések elfogadásra kerültek.

(10)

A Közösségi Vámkódex létrehozásáról szóló 2913/92/EGK tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó rendelkezések megállapításáról szóló, 1993. július 2-i 2454/93/EGK bizottsági rendelet (2) 4 g. cikkének (2) bekezdése szerinti biztonsági és védelmi célból biztosított információcserén túlmenően Horvátországnak a közös kockázatkezelési keretre vonatkozóan elfogadott eljárások szerint rendszeresen tájékoztatnia kell a Bizottságot a neumi folyosón keresztül szállított árukra vonatkozóan feltárt hiányosságokról, valamint adott esetben a feltárást követően elfogadott intézkedésekről.

(11)

E rendelet megfelelő alkalmazásának ellenőrzése céljából a Bizottságnak legkésőbb két évvel a csatlakozás időpontját követően értékelést kell végeznie,

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

1. cikk

Tárgy és hatály

E rendelet meghatározza azokat a szabályokat, amelyek értelmében:

a)

a kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtására vonatkozó kötelezettség alól mentesség adható a Horvátország területét elhagyó és a neumi folyosón keresztül szállítandó uniós árukra vonatkozóan;

b)

a belépési gyűjtő vámáru-nyilatkozatok benyújtására vonatkozó kötelezettség alól mentesség adható a Horvátország területére újból beszállított, a neumi folyosón keresztül áthaladó uniós árukra vonatkozóan.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában az alábbi fogalommeghatározásokat kell alkalmazni:

1.   „Uniós áruk”: a Közösségi Vámkódex 4. cikkének (7) bekezdésében meghatározott áruk;

2.   „Dubrovnik területe”: Dubrovnik és annak azon Horvátországhoz tartozó környező területének része, amelyet Horvátország szárazföldi területétől a neumi folyosó választ el;

3.   „Horvátország szárazföldi területe”: Horvátország területe, kivéve Dubrovnik területét;

4.   „Neumi folyosó”: Bosznia-Hercegovina területének azon része, amely elválasztja Dubrovnik területét Horvátország szárazföldi területétől.

5.   „Vámhatóságok”: Horvátország vámhatóságai a neumi folyosó kilépési és újbóli belépési határátkelőhelyein;

6.   „Kilépés”: az áruk kilépése vagy Dubrovnik területéről a neumi folyosón keresztül Horvátország szárazföldi területére, vagy Horvátország szárazföldi területéről a neumi folyosón keresztül Dubrovnik területére;

7.   „Újbóli belépés”: az áruk belépése vagy Horvátország szárazföldi területéről a neumi folyosón keresztül Dubrovnik területére, vagy Dubrovnik területéről a neumi folyosón keresztül Horvátország szárazföldi területére.

3. cikk

Kilépési vagy belépési gyűjtő vámáru-nyilatkozat benyújtására vonatkozó követelmény alóli mentesség

(1)   Nem szükséges kilépési gyűjtő vámáru-nyilatkozat benyújtása uniós áruk kilépésekor.

(2)   Nem szükséges belépési gyűjtő vámáru-nyilatkozat benyújtása uniós áruk újbóli belépésekor.

4. cikk

A mentesség alkalmazásának feltételei

A 3. cikk abban az esetben alkalmazandó, amennyiben a következő feltételek teljesülnek:

a)

a neumi folyosón keresztül szállított uniós áruk egy-egy szállítmányának összértéke nem haladja meg a 10 000 EUR-t vagy az azzal egyenértékű, helyi pénznemben kifejezett összegét;

b)

az e cikk a) pontjában említett árukat olyan számla és fuvarokmány kíséretében szállítják, amelyek:

i.

tartalmazzák legalább a 2454/93/EGK rendelet 317. cikke (2) bekezdésének első albekezdésében említett adatokat, valamint az áruk összértékét;

ii.

vámhatóságok általi záradékolása az áru kilépésekor hivatalos megjelölések elhelyezésével történik;

iii.

az áruk újbóli belépésekor ellenőrzésre benyújtásra kerülnek a vámhatóságok részére.

5. cikk

Vámellenőrzések

(1)   A neumi folyosón keresztül szállított uniós árukra alkalmazott vámellenőrzésekkel összefüggő kockázatelemzést a vámhatóságok csak az automatizált adatfeldolgozási eljárásoktól eltérő módon végezhetik.

(2)   Horvátország biztosítja, hogy a neumi folyosón keresztül szállított áruk kilépésekor és területére történő újbóli belépésekor a határátkelőhelyek rendelkeznek valamennyi, e rendelet alkalmazásának biztosításához szükséges erőforrással, eszközzel, ellenőrzési eszközzel és kapacitással.

(3)   Kilépéskor a vámhatóságok:

a)

meghatározzák az uniós áruknak a neumi folyosón keresztül történő szállításának teljesítésére megállapított időkeretet;

b)

megjelölik a fenti időkeretet a 4. cikk b) pontjának ii. alpontjában említett számla vagy fuvarokmány záradékolásának dátumával együtt;

c)

amennyiben szükségesnek ítélik, vámzárral látják el az árukat tartalmazó rakhelyeket vagy minden egyes, a neumi folyosón keresztül szállított árucsomagot.

(4)   Újbóli behozatalkor a vámhatóságok:

a)

kockázatelemzést végeznek elsősorban a biztonság és védelem céljából;

b)

ellenőrzik az árukat kísérő számlákat és fuvarokmányokat;

c)

ellenőrzik az e cikk (3) bekezdésének a) pontjában említett időkeretnek való megfelelést;

d)

ellenőrzik a vámzárak épségét, amennyiben azokat az e cikk (3) bekezdése c) pontjának megfelelően felhelyezték;

e)

adott esetben fizikailag megvizsgálják az árut;

f)

szükség esetén eltávolítják a vámzárat.

(5)   Amennyiben a vámhatóságok megállapítják, hogy a 4. cikkben meghatározott feltételek nem teljesültek, lehetővé kell tenniük a szóban forgó szállítmány újbóli beszállítását, amennyiben:

a)

eredményes kockázatelemzést végeztek;

b)

az a) pontban említett kockázatelemzés eredménye alapján a vámhatóságok kifejezetten a biztonsághoz és védelemhez kapcsolódó kockázatok megelőzését célzó, eredményes intézkedéseket fogadtak el.

6. cikk

Információszolgáltatás

Horvátország választása szerinti időpontban, de legkésőbb 2014. március 1-jén tájékoztatja a Bizottságot az e rendelet alkalmazásával kapcsolatban feltárt szabálytalanságokról és az e szabálytalanságok orvoslása érdekében hozott konkrét intézkedésekről.

7. cikk

Jelentés

A Bizottság legkésőbb két évvel Horvátország csatlakozásának időpontját követően jelentést nyújt be a Tanácsnak e rendelet alkalmazásának értékeléséről.

8. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet a csatlakozási szerződés hatálybalépésétől függően, annak hatálybalépése napján lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2013. május 13-án.

a Tanács részéről

az elnök

S. COVENEY


(1)  HL L 302., 1992.10.19., 1. o.

(2)  HL L 253., 1993.10.11., 1. o.


Top