EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32008D0739

2008/739/EK: A Bizottság határozata ( 2008. szeptember 11. ) az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) állatbetegségekkel kapcsolatos információkra vonatkozó tevékenységeihez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulásról

HL L 249., 2008.9.18, p. 19–20 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document Date of entry into force unknown (pending notification) or not yet in force.

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2008/739/oj

18.9.2008   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 249/19


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2008. szeptember 11.)

az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) állatbetegségekkel kapcsolatos információkra vonatkozó tevékenységeihez nyújtott közösségi pénzügyi hozzájárulásról

(2008/739/EK)

AZ EURÓPAI KÖZÖSSÉGEK BIZOTTSÁGA,

tekintettel az Európai Közösséget létrehozó szerződésre,

tekintettel az állat-egészségügyi kiadásokról szóló, 1990. június 26-i 90/424/EGK tanácsi határozatra (1) és különösen annak 20. cikkére,

mivel:

(1)

A 90/424/EGK határozat értelmében a Közösség végezhet olyan műszaki és tudományos tevékenységeket, amelyek szükségesek a Közösség állat-egészségügyi jogalkotásához és az állat-egészségüggyel kapcsolatos oktatás vagy képzés fejlesztéséhez, illetve segítheti a tagállamokat vagy a nemzetközi szervezeteket ilyen tevékenységekben.

(2)

Az állatbetegségek Közösségen belüli bejelentéséről szóló, 1982. december 21-i 82/894/EGK tanácsi irányelv (2) az I. mellékletében felsorolt bármely betegség kitörése esetére bejelentési rendszert (a továbbiakban: az állatbetegségek Közösségen belüli bejelentési rendszere) hoz létre.

(3)

Az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) az állategészségügy nemzetközi szintű javításáért felelős kormányközi képviseleti szervezet. A betegségekkel kapcsolatos információk terén az OIE egyedülálló tapasztalattal rendelkezik a globális állat-egészségügyi információs adatbázis (World Animal Health Information Database, WAHID) kifejlesztését illetően, amely az állatbetegségekkel kapcsolatos széles körű információkat szolgáltató interfész. A WAHID adatbázist valamennyi OIE tagállam használja, beleértve az Európai Unió tagállamait is.

(4)

Az Európai Unió új állat-egészségügyi stratégiájáról (2007–2013) – melynek alapelve: „jobb megelőzni, mint gyógyítani” – szóló, az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak és a Régiók Bizottságának címzett bizottsági közlemény (3) az állatokat fenyegető veszélyek megelőzését, a megfigyelést és a válságkezelési felkészültséget az új állat-egészségügyi stratégia egyik pilléreként nevezi meg. Az említett közlemény különösen azt emeli ki, hogy az állat-egészségügyi megfigyelési, felügyeleti és ellenőrzési tevékenységek és programok révén szerzett információk döntő fontosságú tudományos bizonyítékot jelentenek a közösségi intézmények és a kormányok számára ahhoz, hogy alátámasszák a megelőzési és védekezési intézkedésekről hozott döntéseket.

(5)

A közlemény az állatbetegségek Közösségen belüli bejelentési rendszerének alkalmazását az új állat-egészségügyi stratégia egyik várt eredményeként nevezi meg. A közleményben megfogalmazott másik várt eredmény a meglévő közösségi állat-egészségügyi jogszabályok egyszerűsítése, törekedve a nemzetközi szabványokhoz való közelítésre, beleértve az OIE szabványokat is.

(6)

A közösségi állat-egészségügyi jogszabályok fejlesztése érdekében ezért indokolt az OIE-vel való közös fellépések megtétele az állatbetegségek Közösségen belüli bejelentési rendszerének a WAHID-dal való összekapcsolása, a járványügyi információk összegyűjtése és különösen az adatkészletek, adatbázisok és adatcsere-jegyzőkönyvek kidolgozása céljából. Ezért indokolt közösségi pénzügyi hozzájárulást nyújtani az állatbetegségek bejelentési rendszerének az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) általi fejlesztésének a 2008–2012-es időszakra vonatkozó támogatására. A hozzájárulás maximális összegét meg kell határozni.

(7)

A Balkánra, a Kaukázusra és a mediterrán térségekre vonatkozó állat-egészségügyi információk összegyűjtése, elemzése és összegzése – különös tekintettel a határokon túlra is átterjedő betegségekre – döntő fontosságú a Közösség számára a területét fenyegető állat-egészségügyi veszélyek megelőzése szempontjából. Ezekhez az információkhoz azonban nem lehet mindig könnyen hozzáférni.

(8)

Az OIE kifejlesztett egy eszközt (OIE PVS eszköz), amely az állat-egészségügyi szolgálatok teljesítményének értékelésére szolgál. Az eszköz célja az OIE-tagországok állat-egészségügyi szolgálatainak támogatása mindenkori aktuális teljesítményük felmérésében, illetve annak megállapításában, hogy milyen hiányosságok és gyenge pontok tapasztalhatók az OIE nemzetközi szabványoknak való megfelelésüket illetően. Az OIE PVS eszköz az OIE-tagországok állategészségügyére vonatkozó információkat is létrehoz. Ezért a Közösségnek elemeznie kell az említett eszköz által létrehozott, a Balkánra, a Kaukázusra és a mediterrán térségekre vonatkozó tevékenységeket és információkat.

(9)

Ezért indokolt közösségi pénzügyi hozzájárulást nyújtani a Balkán, a Kaukázus és a mediterrán térségek állat-egészségügyi tevékenységeinek az OIE általi fejlesztéséhez és elemzéséhez. A hozzájárulás maximális összegét meg kell határozni.

(10)

Az Európai Közösségek általános költségvetésére alkalmazandó költségvetési rendeletről szóló 1605/2002/EK, Euratom tanácsi rendelet végrehajtására vonatkozó részletes szabályok megállapításáról szóló, 2002. december 23-i 2342/2002/EK, Euratom bizottsági rendelet (4) 168. cikke (1) bekezdésének c) pontja kimondja, hogy jogilag vagy ténylegesen monopóliummal rendelkező szerveknek az odaítélésről hozott döntésben foglalt kellő indokok alapján ajánlatkérési felhívás nélkül is nyújtható hozzájárulás.

(11)

Az OIE az 1924. január 25-én aláírt nemzetközi megállapodás általi megalapítása óta e téren ténylegesen monopóliummal rendelkezik. Az OIE az állategészségügy nemzetközi szintű javításáért felelős kormányközi szervezet, amelyet a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) referenciaszervezetként ismer el. E határozat értelmében tehát a pénzügyi hozzájárulás odaítéléséhez nincs szükség ajánlattételi felhívásra.

(12)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak az Élelmiszerlánc- és Állat-egészségügyi Állandó Bizottság véleményével,

A KÖVETKEZŐKÉPPEN HATÁROZOTT:

1. cikk

A 90/424/EK határozat 19. cikke szerint a Közösség a 2008–2012-es időszakra az állatbetegségek bejelentési rendszerének az Állat-egészségügyi Világszervezet (OIE) általi fejlesztésének támogatására pénzügyi hozzájárulást nyújt, melynek maximális összege 750 000 EUR.

2. cikk

A 90/424/EK határozat 19. cikke szerint a Közösség a 2008–2012-es időszakra a Balkán, a Kaukázus és a mediterrán térségek állat-egészségügyi tevékenységeinek az OIE általi elemzésének támogatására pénzügyi hozzájárulás nyújt, melynek maximális összege 250 000 EUR.

3. cikk

Az 1. és 2. cikkben elrendelt pénzügyi hozzájárulásokat az Európai Közösségek 2008. évi költségvetésének 17 04 02 01 költségvetési tételéből kell finanszírozni.

Kelt Brüsszelben, 2008. szeptember 11-én.

a Bizottság részéről

Androulla VASSILIOU

a Bizottság tagja


(1)  HL L 224., 1990.8.18., 19. o.

(2)  HL L 378., 1982.12.31., 58. o.

(3)  COM(2007) 539 végleges.

(4)  HL L 357., 2002.12.31., 1. o.


Top