Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32003L0088

Munkaidő-szervezés

Munkaidő-szervezés

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

2003/88/EK irányelv – munkaidő-szervezés egyes szempontjairól

MI AZ IRÁNYELV CÉLJA?

Az irányelv meghatározza a munkaidő megszervezésével kapcsolatos biztonsági és egészségügyi minimumkövetelményeket az Európai Unióban (EU). Ezek a feltételek a következőkre terjednek ki:

  • minimális napi és heti pihenés, éves szabadság, szünetek és maximális heti óraszám;
  • az éjszakai és a váltott műszakban végzett munka.

FŐBB PONTOK

Az uniós tagállamok:

  • A tagállamok biztosítják valamennyi munkavállaló számára a következőket:
    • 24 órás időtartamonként 11 összefüggő órából álló minimális napi pihenőidő;
    • pihenőszünet, ha a munkanap hat óránál hosszabb;
    • minden 7 napos időszakban 24 órás minimális, megszakítás nélküli pihenőidő a 11 órás napi pihenőidőn túl;
    • legalább négy hét éves fizetett szabadság;
    • a hétnapos időtartamokban az átlagos munkaidő, a túlórát is beleértve, ne haladja meg a 48 órát.
  • Az éjszakai munka esetében a rendes munkaórák száma átlagosan ne haladja meg a nyolc órát 24 órás időszakonként.
  • Az éjszakai munkát végző munkavállalók rendszeres időközönként ingyenes egészségügyi vizsgálatra jogosultak.

Nemzeti hatóságok

  • A nemzeti hatóságok:
    • a heti pihenőidők kiszámításához 14 napot meg nem haladó referencia-időszakot alkalmazhatnak, amely nem haladhatja meg a 4 hónapot az átlagos maximális heti munkaidő kiszámításához;
    • az ügyvezetőket, más önálló döntéshozatali jogkörrel rendelkező személyeket, családtag munkavállalókat és vallási tisztviselőket mentesíthetik a jogszabály bizonyos részei alól.
  • A következők esetén is alkalmazhatók eltérések bizonyos rendelkezésektől:
    • olyan biztonsági és felügyeleti tevékenységek esetében, amelyek állandó jelenlétet igényelnek a vagyon- vagy személyvédelem érdekében;
    • olyan tevékenységek esetében, ahol folyamatos szolgálatra vagy termelésre van szükség, például kórházak, kikötők, repülőterek, valamint a média és a mezőgazdaság területén;
    • ahol a tevékenység előreláthatóan hullámzó jellegű (különösen a következő területek tekintetében: mezőgazdaság, turizmus, postai és vasúti szolgáltatások, balesetek);
    • a munkáltatók és a munkavállalók közötti kollektív szerződésekben szereplő eltérések.
  • A jogszabály nem vonatkozik a tengerészekre, továbbá a specifikusabb szabályok hatálya alá tartozó munkavállalókra sem (például a közúti fuvarozási, a polgári repülési, a határokon átnyúló vasúti vagy belvízi árufuvarozási ágazat munkavállalóira).
  • A tagállamok kedvezőbb egészségügyi és biztonsági szabályokat is alkalmazhatnak.

Értelmező közlemény

A méltányos munkafeltételekhez való jogot a szociális jogok európai pillére 10. alapelve (az egészséges és biztonságos munkakörnyezet biztosításának szükségessége) és az Európai Unió Alapjogi Chartájának 31. cikke (a munkavállalók egészségére, biztonságára és méltóságára vonatkozó munkafeltételek) hangsúlyozzák, amelyek meghatározzák a maximális munkaidőt, a napi és heti pihenőidőt, valamint az éves fizetett szabadság időtartamát.

A munkavállalók szociális jogaik ismeretének növelése érdekében az Európai Bizottság 2023 elején értelmező közleményt fogadott el, amelynek célja a jogbiztonság és az egyértelműség növelése a 2003/88/EK irányelv értelmezését illetően. A közlemény áttekinti az irányelvet cikkenként és az Európai Unió Bíróságának vonatkozó ítélkezési gyakorlatát (2022. szeptember 22 -ig) – azzal a céllal, hogy segítse a tagállamok hatóságait, az igazságügyi szakembereket és a szociális partnereket a megállapodás értelmezésében. A közlemény egy hasonló, 2017-ben kiadott közleményt aktualizál.

A Bizottság legutóbbi jelentését, amely a 2003/88/EK irányelv végrehajtásáról készült, 2023 márciusában tették közzé.

MIKORTÓL ALKALMAZANDÓK EZEK A SZABÁLYOK?

A 2003/88/EK irányelv hatályon kívül helyezi és kodifikálja a 93/104/EK irányelvet. Ezért nincs határidő a nemzeti jogba történő átültetésre. Az irányelvben foglalt szabályok 2004. augusztus 2. óta hatályosak.

HÁTTÉR

További információk:

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 2003/88/EK irányelve (2003. november 4.) a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól (HL L 299., 2003.11.18., 9–19. o.).

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

A Bizottság közleménye: Értelmező közlemény az Európai Parlament és a Tanács 2003/88/EK irányelvéről a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól (2023/C 143/06) (HL C 143., 2023.4.26., 8-77. o.)

A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak: Jelentés a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelvnek a tagállamok általi végrehajtásáról (COM(2023) 72 final, 2023.3.15.).

Bizottsági szolgálati munkadokumentum – Részletes jelentés a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv tagállamok általi végrehajtásáról, amely a következő dokumentumot kíséri: „A Bizottság jelentése az Európai Parlamentnek, a Tanácsnak és az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak – Jelentés a határozat végrehajtásáról a munkaidő-szervezés egyes szempontjairól szóló 2003/88/EK irányelv” (SWD(2023) 40 final, 2023.3.15.).

utolsó frissítés 15.02.2024

Az oldal tetejére