Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Az autóbusszal végzett személyszállítás nemzetközi piacához való hozzáférés

Az autóbusszal végzett személyszállítás nemzetközi piacához való hozzáférés

 

ÖSSZEFOGLALÓ AZ ALÁBBI DOKUMENTUMRÓL:

1073/2009/EK rendelet az autóbusszal végzett személyszállítás nemzetközi piacához való hozzáférés közös szabályairól

MI A RENDELET CÉLJA?

  • E rendelet célja, hogy egyértelműsítse és egyszerűsítse az EU területén belüli autóbusszal végzett nemzetközi személyszállításra vonatkozó szabályokat és azokat a feltételeket, amelyek alapján a nem honos fuvarozók belföldi közúti szolgáltatásaikat nyújthatják.
  • Módosítja a közúti szállítási szektoron belüli vezetési időkről szóló 561/2006/EK rendeletet (lásd az összefoglalót).
  • Hatályon kívül helyezi és felváltja a 684/92/EGK és a 12/98/EK rendeletet.

FŐBB PONTOK

A szolgáltatásnyújtás szabadsága

Bármely fuvarozó állampolgárságán vagy székhelyén alapuló megkülönböztetés nélkül nyújthat nemzetközi menetrend szerinti autóbuszos személyszállítási szolgáltatásokat, ideértve a menetrend szerinti különcélú járatok és a különjáratok üzemeltetését, amennyiben:

  • a székhely szerinti uniós országban jogosult autóbusszal végzett menetrend szerinti személyszállítás végzésére a nemzeti jog által a piachoz való hozzáférés tekintetében megállapított feltételekkel összhangban;
  • megfelel a személyszállítói foglalkozás folytatására vonatkozó uniós szabályoknak a belföldi és nemzetközi személyszállítás terén;
  • megfelel a járművezetőkre és a járművekre vonatkozó uniós jogszabályi előírásokhoz kapcsolódó jogi követelményeknek.

Uniós (közösségi) engedély

  • Az autóbusszal végzett nemzetközi személyszállítás a székhely szerinti uniós ország illetékes hatóságai által kiállított uniós engedélyhez kötött.
  • Az engedély a fuvarozó nevére, legfeljebb tízéves, megújítható időszakra állítható ki, a kiadott engedély másra nem ruházható át.
  • Az uniós országok határozhatnak úgy, hogy az uniós engedély a belföldi szállítási tevékenységekre is érvényes legyen.

Engedélyköteles menetrend szerinti járatok

  • Az engedélyek a fuvarozó nevére, legfeljebb ötéves időszakra állíthatók ki, a kiadott engedély pedig másra nem ruházható át. Az engedélyt megszerző fuvarozó azonban a járatot alvállalkozó bevonásával is üzemeltetheti azon uniós ország illetékes hatóságainak egyetértésével, amelynek területén az indulás helye található.
  • Az engedélyek kiadására az utasok fel-, illetve leszállása szerinti valamennyi uniós ország illetékes hatóságainak egyetértésével kerül sor. Az engedélyekben a következőket kell meghatározni:
    • a járat típusa;
    • az útvonal;
    • a megállóhelyek és a menetrend; valamint
    • az érvényesség időtartama.
  • Az engedélyek a menetrend szerinti járatok üzemeltetésére jogosítják fel a jogosult(ak)at minden olyan uniós ország területén, amelyen a járatok útvonala áthalad.
  • Az engedélyt nem lehet kiállítani, illetve meghosszabbítani vagy módosítani, amennyiben:
    • a kérelmező nem képes a járatot közvetlenül a rendelkezésére álló eszközökkel üzemeltetni;
    • a kérelmező nem tartotta be a közúti fuvarozás hazai vagy nemzetközi előírásait;
    • megújítás esetén az engedélyezés feltételeit nem tartották be;
    • valamely uniós ország úgy ítéli meg, hogy az érintett szolgáltatás súlyosan veszélyeztetné az egy vagy több közszolgáltatási szerződés hatálya alá tartozó, hasonló szolgáltatás életképességét;
    • valamely uniós ország úgy ítéli meg, hogy a szolgáltatás elsődleges célja nem a különböző uniós országok közötti utasszállítás.
  • Vis major* esetének kivételével a menetrend szerinti járat üzemeltetője köteles minden intézkedést megtenni annak érdekében, hogy eleget tegyen a folyamatosságra, a menetrend betartására és a kapacitásra vonatkozó előírásoknak, és megfeleljen az illetékes hatóság által megállapított feltételeknek.

Kabotázs *

Kabotázs a következő járatok esetén megengedett:

  • ideiglenes, a fogadó uniós országban végzett belföldi közúti személyszállítási szolgáltatások;
  • a menetrend szerinti nemzetközi járaton utasok felvétele és célba juttatása ugyanazon uniós országban, feltéve, hogy a kabotázs nem a járat fő rendeltetése.

Ellenőrzés és szankciók

  • A menetrend szerinti járatokat működtető fuvarozóknak egyéni vagy közös menetjegyet kell kiadniuk, amely tartalmazza az indulás és az érkezés helyét, a menetjegy érvényességi idejét és a viteldíjat.
  • Az uniós közúti szállításra vonatkozó jogszabályok súlyos megsértése esetén a jogsértést elkövető fuvarozó székhelye szerinti uniós ország illetékes hatóságai megteszik az ügyben a szükséges intézkedéseket, amelyek figyelmeztetést is tartalmazhatnak, vagy közigazgatási szankciók kivetéséhez is vezethetnek.
  • Az uniós közúti fuvarozási jogszabályok nem honos fuvarozó általi súlyos megsértése esetén az uniós ország, amelyben a jogsértés történik, elküldi a fuvarozó székhelye szerinti uniós ország illetékes hatóságainak a jogsértés leírását, kategóriáját, típusát és súlyosságát, valamint a megállapított szankciókat.
  • Valamennyi súlyos jogsértést be kell vezetni a fuvarozási vállalkozásokat tartalmazó nemzeti elektronikus nyilvántartásba.

Covid19-világjárvány

Az (EU) 2020/698 rendelet a Covid19-járványra tekintettel egyedi és átmeneti intézkedéseket vezet be a közlekedésre vonatkozó szabályozás bizonyos területein egyes bizonyítványok és engedélyek megújításával és meghosszabbításával, valamint egyes időszakos ellenőrzések és továbbképzések elhalasztásával kapcsolatosan. A rendelet 6 hónappal meghosszabbítja a közösségi engedélynek az 1073/2009/EK rendeletben megállapított érvényességét.

MIKORTÓL HATÁLYOS A RENDELET?

A rendelet 2011. december 4. óta van hatályban. Az 1073/2009/EK rendelet felülvizsgálta és felváltotta a 684/92/EGK és a 12/98/EK rendeletet (és annak később módosításait).

HÁTTÉR

További információk:

KULCSFOGALMAK

Vis major: olyan rendkívüli és előre nem látható, a fuvarozó körén kívül eső körülmények, amelyeknek a következményei minden gondosság ellenére elkerülhetetlenek.
Kabotázs: nem honos fuvarozó által nyújtott belföldi közúti személyszállítási szolgáltatás.

FŐ DOKUMENTUM

Az Európai Parlament és a Tanács 1073/2009/EK rendelete (2009. október 21.) az autóbusszal végzett személyszállítás nemzetközi piacához való hozzáférés közös szabályairól és az 561/2006/EK rendelet módosításáról (HL L 300., 2009.11.14., 88–105. o.)

Az 1073/2009/EK rendelet későbbi módosításait belefoglalták az eredeti szövegbe. Ez az egységes szerkezetbe foglalt változat kizárólag tájékoztató jellegű.

KAPCSOLÓDÓ DOKUMENTUMOK

Az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2020/698 rendelete (2020. május 25.) a közlekedésre vonatkozó szabályozás bizonyos területein egyes bizonyítványok és engedélyek megújításával és meghosszabbításával, valamint egyes időszakos ellenőrzések és továbbképzések elhalasztásával kapcsolatos egyedi és átmeneti intézkedéseknek a Covid19-járványra tekintettel történő megállapításáról (HL L 165., 2020.5.27., 10–24. o.)

Az Európai Parlament és a Tanács 561/2006/EK rendelete (2006. március 15.) a közúti szállításra vonatkozó egyes szociális jogszabályok összehangolásáról, a 3821/85/EGK és a 2135/98/EK tanácsi rendelet módosításáról, valamint a 3820/85/EGK tanácsi rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 102., 2006.4.11., 1–14. o.)

Lásd az egységes szerkezetbe foglalt változatot.

utolsó frissítés 30.07.2020

Top