Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

A Horizont 2020: részvételi és terjesztési szabályok (2014-2020)

Legal status of the document This summary has been archived and will not be updated. See 'Horizont Európa: kutatási és innovációs keretprogram, a részvételi és terjesztési szabályok megállapítása' for an updated information about the subject.

A Horizont 2020: részvételi és terjesztési szabályok (2014-2020)

Ez a rendelet az Európai Unió Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogramjának részvételi szabályait, valamint az eredmények hasznosítására és terjesztésére vonatkozó szabályokat állapítja meg.

JOGI AKTUS

Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram (2014-2020) részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról, valamint az 1906/2006/EK rendelet hatályon kívül helyezéséről.

ÖSSZEFOGLALÓ

A rendelet a következőkre terjed ki:

  • az 1291/2013/EU rendelet alapján megvalósított olyan közvetett kutatási és innovációs cselekvésekben való részvétel, amelyekhez az EU pénzügyi támogatással hozzájárul, és amelyeket a résztvevők valósítanak meg. Ez a rendelet nem alkalmazandó a Bizottság Közös Kutatóközpontja által megvalósított közvetlen cselekvésekre;
  • a kutatási eredmények felhasználásának és terjesztésének módja.

A finanszírozás formái

A finanszírozási formák többek között a következők:

  • támogatás (közvetlen pénzügyi hozzájárulások az uniós költségvetésből pályázati felhívások révén kiválasztott résztvevők számára),
  • pénzdíjak (versenyt követően jutalomként odaítélt finanszírozás),
  • beszerzés (például a K+F hatóságai általi beszerzések, amely lehetővé teszi a kutatásnak bizonyos közszektorbeli szükségletekre való irányítását),
  • pénzügyi eszközök (például saját tőke vagy kvázi sajáttőke befektetések, hitelek vagy garanciák, vagy egyéb támogatással kombinálható kockázatmegosztási eszközök).

Támogatható jogalanyok

Az alapvető szabály szerint bármely jogalany, azaz természetes vagy jogi személy (székhelyétől függetlenül) vagy nemzetközi szervezet részt vehet bármely cselekvésben az e rendeletben, a vonatkozó munkaprogramban és felhívásban megállapított feltételek teljesülése mellett. Azaz a minimumfeltételek szerint különböző uniós országokban vagy társult országokban székhellyel rendelkező, legalább három különálló jogalany vehet részt valamely cselekvésben, eltérések vagy további feltételek azonban esetlegesen megállapíthatók.

Támogatási pályázatok

A pályázatokat - főszabály szerint - azon felhívások közzétételét követően írják ki, amelyek meghatározzák azokat az időkorlátokat és határidőket, ameddig a pályázókat tájékoztatni kell a pályázatuk elbírálásának eredményéről, valamint a támogatási megállapodások aláírásának tervezett időpontját (a támogatás odaítéléséhez szükséges idő összesen a végleges leadási határidőt követő 8 hónapra korlátozódik, kivéve megfelelően alátámasztott esetekben). Az EU-n kívüli országokkal vagy nemzetközi szervezetekkel közösen finanszírozott projektekre irányuló közös pályázati felhívások is kiadhatók a közös érdekű, prioritást jelentő és várhatóan kölcsönös előnyökkel járó területeken - amennyiben egyértelmű az Unió számára jelentett hozzáadott érték. Ezen túlmenően egyedi támogatást biztosítanak a kkv-k részére a célzott kkv-támogató eszköz alapján kiadott felhívások révén.

Támogatási értékelés

Elsősorban a kutatási és egyetemi közösségek független szakértői értékelik a benyújtott pályázatokat a kiválóság, a hatás, valamint a végrehajtás minősége és hatékonysága alapján. Rangsort állítanak fel, amely alapján a kiválasztást elvégzik. A bizottságok összetételének a készségek, a tapasztalat és a szaktudás, valamint az állampolgárság és nemek tekintetében változatosnak kell lennie. A Bizottság módszeresen felülvizsgálja az etikai kérdéseket felvető pályázatokat.

A támogatási megállapodás és a megvalósítás

A finanszírozásra kiválasztott résztvevők mindkét fél jogait és kötelezettségeit előíró támogatási megállapodást kötnek. A résztvevőkkel folytatott bármely kommunikáció - ideértve a támogatási megállapodások megkötését - a Bizottság vagy az érintett finanszírozó szerv által létrehozott elektronikus információcsere-rendszeren keresztül történik.

A résztvevők valamennyi cselekvést a támogatási megállapodással összhangban hajtanak végre a szükséges erőforrások és eszközök felhasználásával, ideértve - szükség esetén - harmadik felek és alvállalkozók bevonását, illetve igénybevételét. Konzorcium esetén a konzorcium egyik tagját koordinátornak jelölik ki, aki az elsődleges kapcsolattartó pont a konzorcium és a Bizottság között.

A cselekvések finanszírozása

A rendelet a támogatások tekintetében megállapítja, hogy - az EU költségvetési rendeletében meghatározottak szerint (126. cikk) - a cselekvés finanszírozásának összege nem haladhatja meg az összes támogatható költségnek a cselekvés bevételeivel csökkentett összegét. Az uniós hozzájárulás változó, az összes támogatható költség 70-100% között mozoghat.

Az eredmények felhasználása

  • Az eredmények azon résztvevő tulajdonát képezik, amely létrehozta azokat. A kereskedelmi vagy ipari hasznosításra alkalmas eredményeket oltalom alá kell helyezni. Egyedi szabályok alkalmazandók abban az esetben, ha a résztvevő eredményeit nem kívánja oltalom alá helyezni, vagy lemond az oltalomról.
  • Az uniós finanszírozás címzettjeinek jellemzően hasznosítaniuk kell eredményeiket, elsősorban tulajdonjog-átruházások és használati engedélyek révén. Eredményeiket továbbá haladéktalanul terjeszteniük kell. Bármely további kötelezettségről a támogatási megállapodásban kell rendelkezni.
  • Valamely résztvevő egy ugyanazon cselekvés másik résztvevője eredményeinek vonatkozásában jogdíjmentes hozzáférési joggal rendelkezik, amennyiben a cselekvés keretében feladatai elvégzésére vagy saját eredményeinek hasznosítására van szükség. Az uniós intézmények, szervek vagy ügynökségek kizárólag azon résztvevő eredményeinek vonatkozásában rendelkeznek hozzáférési joggal, amely uniós finanszírozásban részesült - amennyiben az uniós szakpolitikák és programok fejlesztése, végrehajtása és nyomon követése indokolja azt. Ezek az uniós hozzáférési jogok kereskedelmi célokat és a piaci versenyben való részvétel céljait nem szolgálhatják, továbbá jogdíjmentesek.

HIVATKOZÁSOK

Jogi aktus

Hatálybalépés

Az átültetés határideje a tagállamokban

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

1290/2013/EU rendelet

2013.12.23.

-

HL L 347., 2013.12.20., 81-103. o.

KAPCSOLÓDÓ OKMÁNYOK

Az Európai Parlament és a Tanács 1291/2013/EU rendelete (2013. december 11.) a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram (2014-2020) létrehozásáról és az 1982/2006/EK határozat hatályon kívül helyezéséről (Hivatalos Lap L 347., 2013.12.20., 104-173. o.).

A Tanács 2013/743/EU határozata (2013. december 3.) a Horizont 2020 kutatási és innovációs keretprogram (2014-2020) végrehajtását szolgáló egyedi program létrehozásáról és a 2006/971/EK, a 2006/972/EK, a 2006/973/EK, a 2006/974/EK és a 2006/975/EK határozatok hatályon kívül helyezéséről (Hivatalos Lap L 347., 2013.12.20., 965-1041. o.).

Utolsó frissítés: 25.06.2014

Top