Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R1413

    A Bizottság (EU) 2016/1413 rendelete (2016. augusztus 24.) a nem a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő, élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékének megállapításáról szóló 432/2012/EU rendelet módosításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

    C/2016/5371

    HL L 230., 2016.8.25, p. 8–15 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2016/1413/oj

    25.8.2016   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 230/8


    A BIZOTTSÁG (EU) 2016/1413 RENDELETE

    (2016. augusztus 24.)

    a nem a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő, élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékének megállapításáról szóló 432/2012/EU rendelet módosításáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

    tekintettel az élelmiszerekkel kapcsolatos, tápanyag-összetételre és egészségre vonatkozó állításokról szóló, 2006. december 20-i 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 13. cikke (4) bekezdésére,

    mivel:

    (1)

    Az 1924/2006/EK rendelet értelmében az élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó állítások alkalmazása csak akkor megengedett, ha azokat a Bizottság az említett rendeletnek megfelelően engedélyezte, és ha azok szerepelnek az engedélyezett állítások jegyzékén.

    (2)

    Az 1924/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet 13. cikkének (3) bekezdése értelmében a Bizottság elfogadta a 432/2012/EU rendeletet (2), amely létrehozta – a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő állítások kivételével – az élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó engedélyezett állításokat tartalmazó jegyzéket.

    (3)

    Az egészségre vonatkozó engedélyezett állításokat és alkalmazásuk feltételeit tartalmazó jegyzéket a 432/2012/EU rendelet melléklete tartalmazza. A testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekkel kapcsolatban két állítás kapott engedélyt. Ezen állítások alkalmazási feltételeinek megfelelően azokat csak a 96/8/EK bizottsági irányelv (3) előírásainak megfelelő élelmiszeren lehet feltüntetni.

    (4)

    E két állítás az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (a továbbiakban: Hatóság) 2010-ben adott kedvező véleményét (EFSA-Q-2008-2154 és EFSA-Q-2008-2155 (4) kérdés) követően felkerült az egészségre vonatkozó engedélyezett állítások jegyzékére, mivel a Hatóság úgy találta, hogy ok-okozati összefüggés áll fenn egyfelől a napi étkezéseket helyettesítő élelmiszerek fogyasztása és az elért testtömeg fogyást követő megtartása között, másfelől az említett élelmiszereknek a csökkentett energiatartalmú étrend részeként történő fogyasztása és a testtömeg csökkentése között. A véleményben szerepelt az is, hogy ahhoz, hogy egy élelmiszeren fel lehessen tüntetni az állításokat, annak energiatartalma adagonként legfeljebb 250 kcal lehet, és meg kell felelnie a 96/8/EK irányelv előírásainak.

    (5)

    A 96/8/EK irányelv meghatározza a testtömegcsökkentésre szolgáló, csökkentett energiatartalmú étrendben történő felhasználásra szolgáló, a teljes napi étrendet vagy annak egy részét helyettesítő élelmiszerek összetételére vonatkozó követelményeket és azokat az adatokat, amelyeket kötelező feltüntetni a szóban forgó termékek címkéjén. Úgy rendelkezik, hogy a napi étrenden belül egy vagy több étkezés helyettesítésére szolgáló termékeket „Testtömegcsökkentés céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszer” néven kell kereskedelmi forgalomba hozni.

    (6)

    A 609/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelettel (5) felülvizsgálatra került a különleges táplálkozási célú élelmiszerekre vonatkozó jogi keret. A rendelet szerint a 96/8/EK irányelv 2016. július 20. után már nem alkalmazandó a napi étrenden belül egy vagy több étkezés helyettesítésére szolgáló élelmiszerekre, amelyek a jövőben az 1924/2006/EK rendelet szabályozása alá tartoznak, és az abban meghatározott követelményeknek kell megfelelniük.

    (7)

    Ezért a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerek esetén használható, egészségre vonatkozó állítások kapcsán a 96/8/EK irányelvre való hivatkozások helyett a 432/2012/EK rendelet mellékletében meg kell állapítani ezen állítások alkalmazási feltételeit.

    (8)

    Az 1924/2006/EK rendelet 13. cikkének (4) bekezdése felhatalmazza a Bizottságot, hogy a Hatósággal folytatott konzultációt követően általánosan elfogadott tudományos bizonyítékok alapján módosítsa az egészségre vonatkozó engedélyezett állítások jegyzékét.

    (9)

    A testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó állítások szükséges technikai kiigazítása esetén figyelembe kell venni a 96/8/EK irányelv követelményeit az élelmiszerekben található vitaminok és ásványi anyagok mennyiségére vonatkozóan.

    (10)

    Az 1169/2011/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (6) szabályokat határoz meg a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatására vonatkozóan. A XIII. melléklet A. része megállapítja a vitaminok és az ásványi anyagok újabb tudományos eredmények alapján meghatározott táplálkozási referenciaértékeit.

    (11)

    A Bizottság ezért tudományos tanácsadásra kérte fel a Hatóságot azzal kapcsolatban, hogy a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekkel kapcsolatos állítások alkalmazási feltételeinek az élelmiszerek vitamin- és ásványianyag-tartalmát érintő megváltoztatása (a vitaminok és ásványi anyagok 96/8/EK irányelvben meghatározott táplálkozási referenciaértékeinek 30 %-a helyett az 1169/2011/EU rendeletben meghatározott táplálkozási referenciaértékek 30 %-a) befolyásolná-e a Hatóság 2010. évi szakvéleményének következtetéseit az ezen élelmiszerekről tett, egészségre vonatkozó állítások tudományos megalapozottságával kapcsolatban.

    (12)

    A Hatóság 2015. október 28-án szakvéleményt (7) fogadott el (a kérdés száma: EFSA-Q-2015-00579), melyben megállapította, hogy az étkezéshelyettesítő élelmiszerek mikrotápanyag-összetételében bekövetkező, a 96/8/EK irányelvben meghatározott alkalmazási feltételekről az 1169/2011/EU rendeletben meghatározottakra való áttérésből eredő különbségek nem érintik a testtömeg-szabályozás és testtömegcsökkentés vagy az elért testtömeg fogyást követő megtartásának céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó állítások tudományos megalapozottságát.

    (13)

    Az 1169/2011/EU rendelet XIII. melléklete a fluor, a króm, a klorid és a molibdén vonatkozásában táplálkozási referenciaértékeket állapít meg. E mikroelemeknek a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekhez való hozzáadását a 96/8/EK irányelv nem írja elő. Tekintettel arra, hogy a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerek állítás szerinti hatásai a csökkentett energiaértékkel és a viszonylag magas fehérje-, illetve viszonylag alacsony zsírtartalommal függenek össze, nem szükséges előírni, hogy ezek az élelmiszerek az 1169/2011/EU rendeletben meghatározott táplálkozási referenciaértékek legalább 30 %-ának megfelelő mennyiségű fluort, krómot, kloridot és molibdént tartalmazzanak.

    (14)

    Az 1169/2011/EU rendelet XIII. melléklete a nátriumra vonatkozóan nem határoz meg táplálkozási referenciaértéket. Tekintettel azonban a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerek rendeltetésére, indokolt ezen, egészségre vonatkozó állítások alkalmazási feltételei között megtartani azt a követelményt, miszerint az étkezésenkénti nátriumtartalomnak a 96/8/EK irányelv I. mellékletében meghatározott érték 30 %-ának kell lennie.

    (15)

    Az 1169/2011/EU rendelet XIII. mellékletének A. része a kálium vonatkozásában 2 000 milligrammos táplálkozási referenciaértéket állapít meg. A 96/8/EK irányelv nem írja elő a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerek tekintetében, hogy a káliumérték 30 %-át tartalmazzák, de annak étkezésenkénti legkisebb értékét 500 milligrammban szabja meg. Ezt az értéket meg kell tartani.

    (16)

    Mivel a Hatóság 2015. évi szakvéleményében megerősítette 2010. évi szakvéleményének következtetéseit az érintett termékek energiaértékét illetően, egy adag energiatartalma legfeljebb 250 kcal lehet. A 96/8/EK irányelv zsírra, fehérjére és aminosavakra vonatkozó előírásait meg kell tartani.

    (17)

    A testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerek címkéjén feltüntetendő kötelező adatokat illetően az egészségre vonatkozó állítások alkalmazási feltételei között meg kell tartani a 96/8/EK irányelvben foglalt, élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatási követelményeket.

    (18)

    Annak érdekében, hogy az élelmiszer-vállalkozók alkalmazkodni tudjanak a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó állítások alkalmazási feltételeit, különösen a termékek energiaértékét, valamint vitamin- és ásványianyag-tartalmát érintő szükséges változásokhoz, átmeneti időszakot kell biztosítani számukra.

    (19)

    A 432/2012/EU rendeletet ezért ennek megfelelően módosítani kell.

    (20)

    Az e rendeletben előírt intézkedések összhangban vannak a Növények, Állatok, Élelmiszerek és Takarmányok Állandó Bizottságának véleményével,

    ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

    1. cikk

    A 432/2012/EU rendelet melléklete e rendelet mellékletének megfelelően módosul.

    2. cikk

    Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

    Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

    Kelt Brüsszelben, 2016. augusztus 24-én.

    a Bizottság részéről

    az elnök

    Jean-Claude JUNCKER


    (1)  HL L 404., 2006.12.30., 9. o.

    (2)  A Bizottság 2012. május 16-i 432/2012/EU rendelete a nem a betegségek kockázatának csökkentését, illetve a gyermekek fejlődését és egészségét érintő, élelmiszerekkel kapcsolatos, egészségre vonatkozó, engedélyezett állítások jegyzékének megállapításáról (HL L 136., 2012.5.25., 1. o.).

    (3)  A Bizottság 1996. február 26-i 96/8/EK irányelve a testtömegcsökkentésre szolgáló, csökkentett energiatartalmú étrendben történő felhasználásra szánt élelmiszerekről (HL L 55., 1996.3.6., 22. o.).

    (4)  EFSA Journal 2010; 8(2):1466.

    (5)  Az Európai Parlament és a Tanács 2013. június 12-i 609/2013/EU rendelete a csecsemők és kisgyermekek számára készült, a speciális gyógyászati célra szánt, valamint a testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, teljes napi étrendet helyettesítő élelmiszerekről, továbbá a 92/52/EGK tanácsi irányelv, a 96/8/EK, az 1999/21/EK, a 2006/125/EK és a 2006/141/EK bizottsági irányelv, a 2009/39/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv és a 41/2009/EK és a 953/2009/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 181., 2013.6.29., 35. o.).

    (6)  Az Európai Parlament és a Tanács 2011. október 25-i 1169/2011/EU rendelete a fogyasztók élelmiszerekkel kapcsolatos tájékoztatásáról, az 1924/2006/EK és az 1925/2006/EK európai parlamenti és tanácsi rendelet módosításáról és a 87/250/EGK bizottsági irányelv, a 90/496/EGK tanácsi irányelv, az 1999/10/EK bizottsági irányelv, a 2000/13/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv, a 2002/67/EK és a 2008/5/EK bizottsági irányelv és a 608/2004/EK bizottsági rendelet hatályon kívül helyezéséről (HL L 304., 2011.11.22., 18. o.).

    (7)  EFSA Journal 2015; 13(11): 4287.


    MELLÉKLET

    A 432/2012/EU rendelet mellékletében a „Testtömegcsökkentés céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszer” élelmiszercsoportokra vonatkozó bejegyzések helyébe a következő szöveg lép:

    Tápanyag, anyag, élelmiszer vagy élelmiszercsoport

    Állítás

    Az állítás alkalmazásának feltételei

    Az élelmiszer felhasználására vonatkozó feltételek és/vagy korlátozások és/vagy kiegészítő tájékoztatás vagy figyelmeztetés

    EFSA Journal száma

    Az EFSA-értékelésre megküldött konszolidált listán szereplő, vonatkozó bejegyzés száma

    „Testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszer

    A csökkentett energiatartalmú étrend napi egy főétkezésének étkezéshelyettesítő élelmiszerrel való helyettesítése hozzájárul az elért testtömeg megtartásához a fogyást követően.

    Ahhoz, hogy ezt az állítást fel lehessen tüntetni az élelmiszeren, az élelmiszernek meg kell felelnie az alábbi követelményeknek:

    1.   Energiaérték

    A termék energiaértékének legalább 200 kcal-nak (840 kJ) kell lennie, de étkezésenként nem lépheti túl a 250 kcal-t (1 046  kJ). (*)

    2.   Zsírtartalom és -összetétel

    A zsírból származó energia a termék teljes energiaértékének legfeljebb 30 %-a lehet.

    A linolsavtartalom (gliceridek formájában) nem lehet kevesebb 1 g-nál.

    3.   Fehérjetartalom és -összetétel

    Az élelmiszer fehérjetartalmából származó energia nem lehet kevesebb, mint a termék teljes energiaértékének 25 %-a, de nem lépheti túl annak 50 %-át.

    A fehérje kémiai indexének meg kell egyeznie az Egészségügyi Világszervezet által az „Energia- és fehérjetartalommal kapcsolatos követelmények” című dokumentumban leírtakkal. Jelentés a WHO/FAO/UNU közös értekezletéről. Genf: Egészségügyi Világszervezet, 1985 (WHO Technical Report Series, 724):

    Kívánatos aminosavprofil (g/100 g fehérje)

    Cisztin + metionin

    1,7

    Hisztidin

    1,6

    Izoleucin

    1,3

    Leucin

    1,9

    Lizin

    1,6

    Fenil-alanin + tirozin

    1,9

    Treonin

    0,9

    Triptofán

    0,5

    Valin

    1,3

    „Kémiai index”: a tesztfehérje esszenciális aminosavainak mennyisége és a referenciafehérje megfelelő aminosavainak mennyisége közötti legalacsonyabb arány.

    Ha a kémiai index alacsonyabb a referenciafehérje 100 %-ánál, akkor a legkisebb fehérjeértékeket ennek megfelelően növelni kell. A fehérje kémiai indexének minden esetben a referenciafehérjére vonatkozó érték legalább 80 %-ának kell lennie.

    Aminosavak hozzáadása valamennyi esetben kizárólag a fehérjék tápértékének javítása érdekében, csak az e célhoz szükséges arányban megengedett.

    4.   Vitaminok és ásványi anyagok

    Az élelmiszer étkezésenkénti vitamin- és ásványianyag-tartalmának az 1169/2011/EU rendelet XIII. mellékletében meghatározott táplálkozási referenciaértékek legalább 30 %-ának kell lennie. Ez a követelmény a fluorra, a krómra, a kloridra és a molibdénre nem vonatkozik. Az élelmiszer étkezésenkénti nátriumtartalmának legalább 172,5 mg-nak kell lennie. Az élelmiszer étkezésenkénti káliumtartalmának legalább 500 mg-nak kell lennie (**).

    Annak érdekében, hogy a terméken fel lehessen tüntetni az állítást, fel kell hívni a fogyasztó figyelmét a napi megfelelő folyadékbevitel fontosságára, valamint arra, hogy a termékek csak csökkentett energiatartalmú étrend részeként tudják rendeltetésüket betölteni, és az ilyen étrendnek más élelmiszereket is tartalmaznia kell.

    Az állítás szerinti hatás eléréséhez napi egy fő étkezést egy étkezéshelyettesítő élelmiszerrel kell helyettesíteni.

    2010; 8(2):1466

    2015; 13(11):4287

    1418

    Testtömeg-szabályozás céljára szolgáló, a napi étrend egy részét helyettesítő élelmiszer

    A csökkentett energiatartalmú étrend napi két főétkezésének étkezéshelyettesítő élelmiszerrel való pótlása hozzájárul a fogyáshoz.

    Ahhoz, hogy ezt az állítást fel lehessen tüntetni az élelmiszeren, az élelmiszernek meg kell felelnie az alábbi követelményeknek:

    1.   Energiaérték

    A termék energiaértékének legalább 200 kcal-nak (840 kJ) kell lennie, de étkezésenként nem lépheti túl a 250 kcal-t (1 046  kJ) (*).

    2.   Zsírtartalom és -összetétel

    A zsírból származó energia a termék teljes energiaértékének legfeljebb 30 %-a lehet.

    A linolsavtartalom (gliceridek formájában) nem lehet kevesebb 1 g-nál.

    3.   Fehérjetartalom és -összetétel

    Az élelmiszer fehérjetartalmából származó energia nem lehet kevesebb, mint a termék teljes energiaértékének 25 %-a, de nem lépheti túl annak 50 %-át.

    A fehérje kémiai indexének meg kell egyeznie az Egészségügyi Világszervezet által az „Energia- és fehérjetartalommal kapcsolatos követelmények” című dokumentumban leírtakkal. Jelentés a WHO/FAO/UNU közös értekezletéről. Genf: Egészségügyi Világszervezet, 1985 (WHO Technical Report Series, 724):

    Kívánatos aminosavprofil (g/100 g fehérje)

    Cisztin + metionin

    1,7

    Hisztidin

    1,6

    Izoleucin

    1,3

    Leucin

    1,9

    Lizin

    1,6

    Fenil-alanin + tirozin

    1,9

    Treonin

    0,9

    Triptofán

    0,5

    Valin

    1,3

    „Kémiai index”: a tesztfehérje esszenciális aminosavainak mennyisége és a referenciafehérje megfelelő aminosavainak mennyisége közötti legalacsonyabb arány.

    Ha a kémiai index alacsonyabb a referenciafehérje 100 %-ánál, akkor a legkisebb fehérjeértékeket ennek megfelelően növelni kell. A fehérje kémiai indexének minden esetben a referenciafehérjére vonatkozó érték legalább 80 %-ának kell lennie.

    Aminosavak hozzáadása valamennyi esetben kizárólag a fehérjék tápértékének javítása érdekében, csak az e célhoz szükséges arányban megengedett.

    4.   Vitaminok és ásványi anyagok

    Az élelmiszer étkezésenkénti vitamin- és ásványianyag-tartalmának az 1169/2011/EU rendelet XIII. mellékletében meghatározott táplálkozási referenciaértékek legalább 30 %-ának kell lennie. Ez a követelmény a fluorra, a krómra, a kloridra és a molibdénre nem vonatkozik. Az élelmiszer étkezésenkénti nátriumtartalmának legalább 172,5 mg-nak kell lennie. Az élelmiszer étkezésenkénti káliumtartalmának legalább 500 mg-nak kell lennie (**).

    Annak érdekében, hogy a terméken fel lehessen tüntetni az állítást, fel kell hívni a fogyasztó figyelmét a napi megfelelő folyadékbevitel fontosságára, valamint arra, hogy a termékek csak csökkentett energiatartalmú étrend részeként tudják rendeltetésüket betölteni, és az ilyen étrendnek más élelmiszereket is tartalmaznia kell.

    Az állítás szerinti hatás eléréséhez napi két fő étkezést étkezéshelyettesítő élelmiszerrel kell helyettesíteni.

    2010; 8(2):1466

    2015; 13(11):4287

    1417


    (*)  Az élelmiszer energiaértéke 2016. július 21-től2019. szeptember 14-ig nem lehet kevesebb 200 kcal-nál (840 kJ), de nem lépheti túl a 400 kcal-t (1 680 kJ).

    (**)  Az élelmiszernek 2016. július 21-től2019. szeptember 14-ig étkezésenként az alábbi táblázatban meghatározott vitaminokat és ásványi anyagokat a megadott mennyiségek legalább 30 %-ában kell tartalmaznia.

    A-vitamin

    (μg RE)

    700

    D-vitamin

    (μg)

    5

    E-vitamin

    (mg)

    10

    C-vitamin

    (mg)

    45

    Tiamin

    (mg)

    1,1

    Riboflavin

    (mg)

    1,6

    Niacin

    (mg-NE)

    18

    B-vitamin6

    (mg)

    1,5

    Folát

    (μg)

    200

    B12-vitamin

    (μg)

    1,4

    Biotin

    (μg)

    15

    Pantoténsav

    (mg)

    3

    Kalcium

    (mg)

    700

    Foszfor

    (mg)

    550

    Vas

    (mg)

    16

    Cink

    (mg)

    9,5

    Réz

    (mg)

    1,1

    Jód

    (μg)

    130

    Szelén

    (μg)

    55

    Nátrium

    (mg)

    575

    Magnézium

    (mg)

    150

    Mangán

    (mg)

    1

    Az élelmiszer étkezésenkénti káliumtartalma 2016. július 21-től2019. szeptember 14-ig nem lehet kevesebb 500 mg-nál.”


    Top