Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32016R0100

A Bizottság (EU) 2016/100 végrehajtási rendelete (2015. október 16. ) az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében egyes prudenciális engedélyek iránti kérelemre vonatkozó együttes döntéshozatali eljárás részletes meghatározásáról szóló végrehajtástechnikai standardok megállapításáról (EGT-vonatkozású szöveg)

HL L 21., 2016.1.28, p. 45–53 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2016/100/oj

28.1.2016   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 21/45


A BIZOTTSÁG (EU) 2016/100 VÉGREHAJTÁSI RENDELETE

(2015. október 16. )

az 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet értelmében egyes prudenciális engedélyek iránti kérelemre vonatkozó együttes döntéshozatali eljárás részletes meghatározásáról szóló végrehajtástechnikai standardok megállapításáról

(EGT-vonatkozású szöveg)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel a hitelintézetekre és befektetési vállalkozásokra vonatkozó prudenciális követelményekről és a 648/2012/EU rendelet módosításáról szóló, 2013. június 26-i 575/2013/EU európai parlamenti és tanácsi rendeletre (1) és különösen annak 20. cikke (8) bekezdésére,

mivel:

(1)

Az egyes prudenciális engedélyek iránti kérelem teljességének értékelése során, az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett engedély megadásáról való határozathozatalt megelőzően az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok biztosítják a kellő időben történő és hatékony együttműködést, és egyetértésre jutnak a beérkezett kérelem teljességét, illetve azon aspektusokat illetően, amelyek tekintetében a kérelem nem minősül teljesnek.

(2)

Annak érdekében, hogy az együttes határozat meghozatalára rendelkezésre álló hat hónapos időszak pontos kezdő dátumát illetően biztosítsa az egyértelműséget és minimalizálja a kezdő időpontra vonatkozó esetleges viták kockázatát, az összevont felügyeletet ellátó hatóság visszaigazolja a kérelmező és az érintett illetékes hatóság felé a hiánytalan kérelem kézhezvételének dátumát.

(3)

A kérelem teljességének értékelését olyan szempontok alapján kell elvégezni, amelyeket az illetékes hatóságoknak a kérvényezett engedély megadásáról való döntés során értékelniük kell. Az illetékes hatóságok által elvégzendő értékelés és a benyújtott kérelmekbe foglalandóként elvárt információ közötti kapcsolat elengedhetetlen a kérelmek minőségének javításához és következetességet biztosít a felügyeleti kollégiumok között mind a kérelmek tartalma, mind teljességük értékelése tekintetében.

(4)

Az együttes határozathozatali folyamat következetes alkalmazása érdekében minden lépést pontosan meg kell határozni. A pontosan meghatározott eljárás megkönnyíti az időben történő információcserét, biztosítja a felügyeleti erőforrások arányos elosztását és hatékony kezelését, elősegíti a kölcsönös megértést, bizalmi kapcsolatot alakít ki a felügyeleti hatóságok között és ösztönzi a hatékony felügyeletet.

(5)

A kérelem teljességének értékelése nem foglalhatja magában a kérelem illetékes hatóságok általi, az engedély megadásáról való véleményalkotás érdekében végzett értékelésére. Az együttes határozathozatali eljárás egyes szakaszaihoz rendelt időnek ezért arányosnak kell lennie az adott szakasz összetettségével és hatályával, észben tartva egyúttal azt is, hogy az együttes határozathozatalra rendelkezésre álló időszak nem hosszabbítható meg és nem függeszthető fel.

(6)

Az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak képesnek kell lennie annak értékelésére, hogy a modell, amelyre vonatkozóan engedélykérelmet nyújtottak be, leképezi-e és milyen módon az Unión kívüli joghatóságokban lévő szembeni kitettségeket. Ebben az összefüggésben ösztönözni kell az illetékes hatóságok és harmadik országbeli felügyeleti hatóságok közötti kapcsolattartást, hogy az illetékes hatóságok számára lehetővé váljon a modell teljesítményének teljes körű értékelése.

(7)

Elengedhetetlen az együttes határozathozatali folyamat időben történő és realisztikus tervezése. Minden érintett illetékes hatóságnak időben és hatékony módon kell az összevont felügyeletet ellátó hatóság rendelkezésére bocsátania hozzájárulását az együttes határozathozatalhoz.

(8)

Az egységes alkalmazási feltételek biztosítása érdekében rögzíteni kell az értékelés végrehajtása és az együttes határozat meghozatala során követendő lépéseket, figyelembe véve, hogy az eljárás egyes feladatai párhuzamosan, míg mások egymást követően hajthatók végre.

(9)

Az együttes határozathozatal elősegítése érdekében fontos, hogy a határozathozatali folyamatban részt vevő illetékes hatóságok párbeszédet folytassanak egymással, különösen az együttes határozatok véglegesítése előtt.

(10)

Azt biztosítandó, hogy a kialakított eljárás hatékony legyen, a belső modellek engedélyezésére vonatkozó együttes határozat meghozatala érdekében követendő lépések meghatározása az összevont felügyeletet ellátó hatóság végső felelőssége.

(11)

Az együttes határozatok tartalmára vonatkozó egyértelmű rendelkezések megállapítása révén kell biztosítani, hogy az együttes határozatok teljes mértékben indokoltak és bármely feltétel hatékony felügyeletéhez hozzájárulnak.

(12)

Az együttes határozat meghozatalát követően követendő eljárás pontosítása, a határozat eredményének kezelése kapcsán átláthatóság biztosítása és szükség esetén a megfelelő nyomonkövetési intézkedések megkönnyítése érdekében standardokat kell meghatározni az együttes határozat közlését illetően.

(13)

A modell érdemi kiterjesztéséhez vagy módosításához kapcsolódó engedély iránti kérelmekre vonatkozó együttes határozat meghozatalára rendelkezésre álló időkeretnek és a munka érintett illetékes hatóságok és az összevont felügyeletet ellátó hatóság közötti elosztásának arányosnak kell lennie a modell érdemi kiterjesztésének vagy módosításának mértékével.

(14)

Az 575/2013/EU rendelet 20. cikkében rögzített együttes határozathozatali eljárás magában foglalja az együttes határozat hiányában követendő eljárást is. Az eljárás ezen aspektusára vonatkozó egységes alkalmazási feltételeknek, különösen pedig annak biztosítására, hogy teljes mértékben megindokolt határozatok kerüljenek megfogalmazásra, valamint az érintett illetékes hatóságok által megfogalmazott vélemények és fenntartások kezelésének pontosítására standardokat kell meghatározni az együttes határozat hiányában hozandó határozatok ütemterve és e határozatok közlése tekintetében.

(15)

Ez a rendelet az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság, EBH) által az Európai Bizottságnak benyújtott végrehajtás-technikai standardtervezeten alapul.

(16)

Az EBH nyilvános konzultációkat bonyolított le az e rendelet alapját képező végrehajtás-technikai standardtervezetekről, elemezte az esetleges kapcsolódó költségeket és hasznot, továbbá kikérte az 1093/2010/EU európai parlamenti és tanácsi rendelet (2) 37. cikkével összhangban létrehozott banki érdekképviseleti csoport véleményét.

ELFOGADTA EZT A RENDELETET:

I. FEJEZET

TÁRGY ÉS FOGALOMMEGHATÁROZÁSOK

1. cikk

Tárgy

Ez a rendelet az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett együttes határozathozatali eljárást pontosítja az említett rendelet 143. cikkének (1) bekezdésében, 151. cikkének (4) és (9) bekezdésében, 283. cikkében, 312. cikkének (2) bekezdésében és 363. cikkében említett engedélyek iránti kérelmek tekintetében, az együttes határozatok meghozatalának megkönnyítése céljából.

2. cikk

Fogalommeghatározások

E rendelet alkalmazásában:

(1)   „érintett illetékes hatóság”: az összevont felügyeletet ellátó hatóságtól különböző illetékes hatóság, amely egy EU-szintű anyaintézmény vagy egy EU-szintű pénzügyi holdingtársaság anyavállalat vagy egy EU-szintű vegyes pénzügyi holdingtársaság anyavállalat közös kérelem benyújtásában részt vevő leányvállalatai feletti felügyeletért felelős valamely tagállamban, és amely illetékes hatóságnak az 575/2013/EU rendelet 20. cikkének (2) bekezdésével összhangban együttes határozatot kell hoznia az említett rendelet 20. cikke (1) bekezdésének a) pontjában említett kérelemről;

(2)   „kérelmező”: egy EU-szintű anyaintézmény és annak leányvállalatai, vagy egy EU-szintű pénzügyi holdingtársaság anyavállalat vagy egy EU-szintű vegyes pénzügyi holdingtársaság anyavállalat kérelmet benyújtó leányvállalatai;

(3)   „értékelő jelentés”: valamely kérelemnek a 6. cikkel összhangban végrehajtott értékelését tartalmazó jelentés.

II. FEJEZET

EGYÜTTES HATÁROZATHOZATALI FOLYAMAT

3. cikk

Harmadik országbeli felügyeleti hatóságok részvétele az értékelési eljárásban

(1)   Amennyiben a kérelmező harmadik országban működik és az ezen harmadik országbeli kitettségek tekintetében az érintett módszertant kívánja alkalmazni, az összevont felügyeletet ellátó hatóság határozhat úgy, hogy az (EU) 2016/98 felhatalmazáson alapuló bizottsági rendelet (3) 3. cikkének (3) bekezdése értelmében a felügyeleti kollégiumban részt vevő e harmadik országbeli felügyeleti hatóságokat bevonja az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (1) bekezdésének a) pontjával összhangban benyújtott kérelmek értékelésébe. Ebben az esetben az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az említett hatóságok megállapodnak a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok részvételének mértékéről a következők céljából:

a)

hozzájárulások nyújtása az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak az általa összeállítandó értékelő jelentéshez;

b)

az a) pontban említett hozzájárulások csatolása az összevont felügyeletet ellátó hatóság által összeállított értékelő jelentéshez mellékletek formájában.

(2)   Amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok bevonása mellett dönt, az összevont felügyeletet ellátó hatóság bármely érintett illetékes hatóság által készített értékelő jelentést csak az adott érintett illetékes hatóság kifejezett beleegyezésével bocsáthat a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok rendelkezésére.

(3)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság teljes körűen tájékoztatja az érintett illetékes hatóságokat a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok értékelési folyamatban való részvételének mértékéről, szintjéről és jellegéről, valamint arról, milyen mértékben járultak hozzá a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok az összevont felügyeletet ellátó hatóság által összeállított értékelő jelentéshez.

4. cikk

A kérelem teljességének értékelése

(1)   A kérelmező által benyújtott, az 575/2013/EU rendelet 143. cikkének (1) bekezdésében, 151. cikkének (4) és (9) bekezdésében, 283. cikkében, 312. cikkének (2) bekezdésében, illetve 363. cikkében említett engedély iránti kérelem kézhezvételét követően az összevont felügyeletet ellátó hatóság indokolatlan késedelem nélkül, és minden esetben 10 napon belül továbbítja a kérelmet az érintett illetékes hatóságoknak.

(2)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok a kérelemnek az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi kézhezvételétől számított hat héten belül értékelik a kérelem teljességét.

(3)   A kérelem hiánytalannak minősül, ha tartalmaz minden olyan információt, amelyre az illetékes hatóságoknak szükségük van ahhoz, hogy az 575/2013/EU rendeletben, különösen pedig annak 143., 144., 151., 283., 312. és 363. cikkében rögzített követelményekkel összhangban értékelni tudják a kérelmet.

(4)   Az érintett illetékes hatóságok az összevont felügyeletet ellátó hatóság rendelkezésére bocsátják a kérelem teljességére vonatkozó értékelésüket.

(5)   A (4) bekezdésben említett értékelésben a kérelem minden hiányosnak minősülő, illetve hiányzó elemét fel kell tüntetni.

(6)   Amennyiben valamely érintett illetékes hatóság a (2) bekezdésben meghatározott időtartamon belül nem nyújtja be a kérelem teljességére vonatkozó értékelését az összevont felügyeletet ellátó hatósághoz, úgy tekintendő, hogy az érintett illetékes hatóság hiánytalannak tekinti a kérelmet.

(7)   Amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság vagy az érintett illetékes hatóságok valamelyike hiányosnak tekinti a kérelemben benyújtott információkat, az összevont felügyeletet ellátó hatóság tájékoztatja a kérelmezőt a kérelem hiányzónak vagy hiányosnak minősülő aspektusairól, és lehetőséget biztosít számára a hiányzó információk benyújtására.

(8)   Amennyiben a kérelmező benyújtja a (7) bekezdésben említett hiányzó információkat, az összevont felügyeletet ellátó hatóság indokolatlan késedelem nélkül, de minden esetben az információk kézhezvételétől számított 10 napon belül továbbítja azokat az érintett illetékes hatóságoknak.

(9)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok a kiegészítő információkat figyelembe véve, azok kézhezvételétől számított hat héten belül, a (3)–(6) bekezdésben rögzített eljárással összhangban értékelik a kérelem teljességét.

(10)   Amennyiben egy hiánytalan kérelmet korábban hiányosnak minősítettek, az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett hat hónapos időszak kezdő dátuma a kérelmet hiánytalanná tevő információ összevont felügyeletet ellátó hatóság általi kézhezvételének napja.

(11)   Miután valamely kérelem hiánytalannak minősült, az összevont felügyeletet ellátó hatóság tájékoztatja erről a kérelmezőt és az érintett illetékes hatóságokat; egyúttal közli velük a hiánytalan kérelem, illetve a kérelmet hiánytalanná tevő információ kézhezvételének dátumát.

(12)   A kérelem értékelése és a kérelemről való együttes határozathozatal céljából az összevont felügyeletet ellátó hatóság vagy bármely érintett illetékes hatóság minden esetben előírhatja a kérelmező számára további információk benyújtását.

5. cikk

Az együttes határozathozatali eljárás lépéseinek megtervezése

(1)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok az együttes határozathozatali eljárás megkezdése előtt megállapodnak az együttes határozathozatali eljárás során követendő lépések ütemtervéről és a munka elosztásáról. Egyetértés hiányában – az érintett illetékes hatóságok által megfogalmazott véleményeket és fenntartásokat figyelembe véve – az összevont felügyeletet ellátó hatóság határozza meg az ütemtervet. Az ütemtervet a hiánytalan kérelem kézhezvételétől számított hat héten belül kell meghatározni. Véglegesítését követően az összevont felügyeletet ellátó hatóság továbbítja az ütemtervet az érintett illetékes hatóságoknak.

(2)   Az ütemterv tartalmazza a 4. cikk (9) bekezdése értelmében hiánytalan kérelem kézhezvételének dátumát és legalább a következő lépéseket:

a)

az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok közötti megállapodás az ütemtervről és a munka elosztásáról;

b)

megállapodás a harmadik országbeli felügyeleti hatóságok 3. cikk szerinti részvételének mértékéről;

c)

amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok azt szükségesnek tartják, az összevont felügyeletet ellátó hatóság, az érintett illetékes hatóságok és a kérelmező közötti, a kérelem részleteiről folytatott párbeszéd;

d)

az értékelő jelentés érintett illetékes hatóságok általi benyújtása az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak a 6. cikk (2) bekezdése szerint;

e)

az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok közötti párbeszéd az értékelő jelentésekről a 7. cikk (2) bekezdése szerint;

f)

az együttes határozat tervezetének az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi összeállítása és benyújtása az érintett illetékes hatóságoknak, a 7. cikk (3) és (4) bekezdése szerint;

g)

amennyiben azt valamely tagállam joga előírja, konzultáció a kérelmezővel az együttes határozat tervezetéről;

h)

az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok közötti párbeszéd az együttes határozat tervezetéről a 7. cikk (4) bekezdése szerint;

i)

az együttes határozat tervezetének az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi benyújtása az érintett illetékes hatóságoknak megállapodás céljából és együttes határozathozatal a 8. cikk szerint;

j)

az együttes határozat közlése a kérelmezővel a 9. cikk szerint.

(3)   Az ütemterv az alábbi követelmények mindegyikét teljesíti:

a)

arányos a kérelem alkalmazási körével;

b)

tükrözi az érintett illetékes hatóságok és az összevont felügyeletet ellátó hatóság által elvégzett egyes feladatok alkalmazási körét és összetettségét, valamint azon csoport intézményeinek összetettségét, amely csoportra az együttes határozat alkalmazandó lesz;

c)

a lehetséges mértékig figyelembe veszi az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok által az (EU) 2016/98 felhatalmazáson alapuló rendelet 16. cikkében említett kollégiumi felügyeleti vizsgálati program keretében ellátott egyéb tevékenységeket.

(4)   A munka elosztása a következő aspektusokat tükrözi:

a)

a kérelem alkalmazási köre és összetettsége;

b)

a kérelem alkalmazási körének lényegessége az egyes intézmények számára;

c)

azon kitettségek és kockázatok típusa és helye, amelyekre a kérelem vonatkozik;

d)

annak mértéke, hogy konszolidált szinten értékelve az egy adott joghatóságban vállalt kockázatok vagy kitettségek mennyiben járulnak hozzá a modellek kiterjesztésének vagy módosításának lényegességéhez;

e)

az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az egyes érintett illetékes hatóságok képessége az értékelés végrehajtásához szükséges feladatok elvégzésére és teljes körűen megindokolt vélemény megfogalmazására.

Az első albekezdés c) pontjának alkalmazásában, amennyiben a kockázatok és kitettségek földrajzi helye eltér a kockázatok és kitettségek kezelési, könyvelési vagy kereskedési helyétől, a munka elosztása során külön felelősségi köröket kell meghatározni azon tagállam illetékes hatóságai számára, ahol a kockázatok, illetve kitettségek találhatók, és azon tagállam illetékes hatóságai számára, ahol a kockázatok, illetve kitettségek kezelése, könyvelése vagy kereskedése történik.

(5)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság közli a kérelmezővel a (2) bekezdés c) pontjában említett párbeszéd indikatív dátumát és a (2) bekezdés i) pontjában említett közlés becsült dátumát.

(6)   Amennyiben szükségessé válik az ütemterv vagy a munka elosztásának aktualizálása, az összevont felügyeletet ellátó hatóság ezt az érintett illetékes hatóságokkal konzultálva teszi meg.

6. cikk

Az értékelő jelentés elkészítése

(1)   Az érintett illetékes hatóságok és az összevont felügyeletet ellátó hatóság az 5. cikk (1) bekezdésével összhangban meghatározott munkaelosztás alapján értékelik a kérelmet. Az értékelést értékelő jelentés formájában készítik el.

(2)   Az ütemtervben az 5. cikk (2) bekezdésének d) pontja értelmében meghatározott határidőig minden érintett illetékes hatóság benyújtja értékelő jelentését az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak.

(3)   Minden egyes értékelő jelentés tartalmazza legalább az alábbiak mindegyikét:

a)

az 575/2013/EU rendelet 143. cikkének (1) bekezdésében, 151. cikkének (4) és (9) bekezdésében, 283. cikkében, 312. cikkének (2) bekezdésében, illetve 363. cikkében rögzített követelmények alapján vélemény arra vonatkozóan, hogy meg kell-e adni a kért engedélyt, a véleményt alátámasztó indokolással együtt;

b)

adott esetben az engedélyhez kapcsolódó feltételek, a kapcsolódó indokolással és a feltételek teljesítésére vonatkozó ütemtervvel együtt;

c)

azon kérdésekre vonatkozó értékelések, amelyeket az illetékes hatóságok az 575/2013/EU rendelet 143., 144., 151., 283., 312. vagy 363. cikkében említett engedélyekhez kapcsolódó, az említett rendeletben rögzített követelményekkel összhangban kötelesek értékelni;

d)

adott esetben ajánlások a kérelem értékelése és a kérelemről való együttes határozathozatal során feltárt hiányosságok orvoslására.

7. cikk

Az együttes határozat tervezetének összeállítása

(1)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság minden, a 6. cikkben említett értékelő jelentést megküld az érintett illetékes hatóságnak, amennyiben ez a hozzájárulás releváns az adott érintett illetékes hatóság általi értékeléshez.

(2)   Az együttes határozat tervezetének kidolgozása céljából az összevont felügyeletet ellátó hatóság az általa és az érintett illetékes hatóságok által készített értékelő jelentések alapján, az ütemtervben az 5. cikk (2) bekezdése e) pontjának megfelelően meghatározottak szerint párbeszédet folytat az érintett illetékes hatóságokkal.

(3)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság teljes körűen megindokolt tervezetet készít az együttes határozathoz. Az együttes határozat tervezete a következő elemek mindegyikét tartalmazza:

a)

az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az együttes határozat tervezetének kidolgozásában részt vevő érintett illetékes hatóságok neve;

b)

az intézmények csoportjának neve és mindazon intézmények jegyzéke, amelyekre az együttes határozat tervezete vonatkozik és alkalmazandó, az együttes határozat tervezete alkalmazási körének részleteivel együtt;

c)

az együttes határozat tervezetének kidolgozásához, véglegesítéséhez és alkalmazásához kapcsolódó alkalmazandó uniós és nemzeti jogra való hivatkozások;

d)

az együttes határozat tervezetének dátuma és a 13. cikkben említettek szerinti érdemi kiterjesztések, illetve módosítások esetében minden releváns aktualizálásának dátuma;

e)

a 6. cikkben említett értékelő jelentések alapján vélemény a kért engedély megadásáról;

f)

amennyiben az e) pontban említett vélemény értelmében meg kell adni az engedélyt, az engedély megadásának dátuma;

g)

a csoporton belüli minden intézmény esetében az értékelés eredményeinek rövid leírása;

h)

a kérelem értékelése és a kérelemről való együttes határozathozatal során feltárt hiányosságok orvoslását célzó ajánlások;

i)

adott esetben a kérelmező által az 575/2013/EU rendelet 143. cikkének (1) bekezdésében, 151. cikkének (4) és (9) bekezdésében, 283. cikkében, 312. cikkének (2) bekezdésében, illetve 363. cikkében említett engedély alkalmazása előtt teljesítendő feltételek, a megfelelő indokolással együtt;

j)

a referenciadátum, amelyre a g), h) és i) pont vonatkozik;

k)

adott esetben az i) pontban említett feltételek teljesítésének, illetve a h) pontban említett ajánlások kezelésének időkerete;

l)

adott esetben az együttes határozat tervezetének megfelelő nemzeti engedélyekre történő átültetéséhez rendelkezésre álló időkeret.

(4)   Adott esetben az összevont felügyeletet ellátó hatóság az 5. cikk (2) bekezdésének h) pontjában említett párbeszéd céljából megküldi az együttes határozat tervezetét az érintett illetékes hatóságoknak.

8. cikk

Együttes határozathozatal

(1)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság szükség esetén felülvizsgálja az együttes határozat tervezetét, hogy az tükrözze a 7. cikk (4) bekezdésében említett párbeszéd következtetéseit, és elkészíti az együttes határozat végső tervezetét.

(2)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság indokolatlan késedelem nélkül és az ütemtervben az 5. cikk (2) bekezdése i) pontjának megfelelően meghatározott határidőig megküldi az együttes határozat végső tervezetét az érintett illetékes hatóságoknak, határidőt szabva számukra írásos beleegyezésük megküldésére; az írásos beleegyezés küldhető elektronikus úton is.

(3)   Az együttes határozat végső tervezetének kézhezvételét követően az azt nem kifogásoló érintett illetékes hatóságok az előírt határidőn belül az összevont felügyeletet ellátó hatóság rendelkezésére bocsátják írásos beleegyezésüket.

(4)   Az együttes határozat akkor tekinthető meghozottnak, ha minden érintett illetékes hatóság megküldte írásos beleegyezését.

(5)   Az együttes határozat az együttes határozatból és az ahhoz csatolt írásos beleegyezésekből áll. Az összevont felügyeletet ellátó hatóság minden érintett illetékes hatóságnak megküldi az együttes határozatot.

9. cikk

Az együttes határozat közlése

(1)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság az 575/2013/EU rendelet 20. cikkének (2) bekezdésével összhangban és az ütemtervben az 5. cikk (2) bekezdésének j) pontjának megfelelően meghatározott határidőig közli a kérelmezővel a 8. cikk (5) bekezdésében említett együttes határozatot, és adott esetben tájékoztatja az együttes határozatnak a megfelelő nemzeti engedélyekbe történő átültetéséről.

(2)   Az összevont felügyeletet ellátó hatóság igazolja az érintett illetékes hatóságok felé, hogy közölte a kérelmezővel az együttes határozatot.

(3)   Az együttes határozat részleteinek és alkalmazásának tisztázása érdekében az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érintett illetékes hatóságok adott esetben megvitatják az együttes határozatot a joghatóságukban bejegyzett, az együttes határozat hatálya alá tartozó intézményekkel.

III. FEJEZET

AZ EGYETÉRTÉS HIÁNYA ÉS AZ EGYÜTTES HATÁROZAT HIÁNYÁBAN MEGHOZOTT HATÁROZATOK

10. cikk

Határozathozatali folyamat együttes határozat hiányában

(1)   Amennyiben az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett időszakon belül nem születik megállapodás, az összevont felügyeletet ellátó hatóság az érintett illetékes hatóságok bármelyikének kérésére konzultál az Európai Bankhatósággal (EBH). Az összevont felügyeletet ellátó hatóság saját kezdeményezésére is konzultálhat az EBH-val.

(2)   Amennyiben az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett időszakon belül nem születik együttes határozat, az összevont felügyeletet ellátó hatóság általi, az említett rendelet 20. cikke (4) bekezdésének első albekezdésében említett határozatot írásban meg kell erősíteni, és azt a következő dátumok közül a legkésőbbi időpontban kell meghozni:

a)

amennyiben egyik érintett illetékes hatóság sem utalta az ügyet az EBH elé az említett rendelet 20. cikke (4) bekezdésének negyedik albekezdése szerint, az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett időszak lejárta után egy hónappal;

b)

amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (2) bekezdésének a) pontjában említett időszakon belül konzultált az EBH-val, az EBH által adott, e cikk (1) bekezdése szerinti tanács után egy hónappal;

c)

az EBH által az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (4) bekezdésének negyedik albekezdésével összhangban hozott határozat után egy hónappal.

(3)   Amennyiben az összevont felügyeletet ellátó hatóság az (1) bekezdés szerint konzultált az EBH-val, a (2) bekezdésben említett határozatnak tartalmaznia kell az EBH tanácsától való minden eltérés magyarázatát.

11. cikk

Az együttes határozat hiányában meghozott határozatok szövegezése

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság által együttes határozat hiányában hozott határozat megfelelő módon tartalmazza a 7. cikk (3) bekezdésében felsorolt tételek mindegyikét.

12. cikk

Az együttes határozat hiányában meghozott határozatok közlése

Az összevont felügyeletet ellátó hatóság haladéktalanul, az 575/2013/EU rendelet 20. cikke (4) bekezdésének harmadik albekezdésével összhangban közli határozatát a kérelmezővel és az érintett illetékes hatóságokkal.

IV. FEJEZET

A HATÁROZATOK AKTUALIZÁLÁSA A MODELLEK ÉRDEMI KITERJESZTÉSE VAGY MÓDOSÍTÁSA ESETÉN ÉS HATÁLYBALÉPÉS

13. cikk

A modellek érdemi kiterjesztése vagy módosítása

(1)   Amennyiben valamely engedély iránti kérelem az 575/2013/EU rendelet 143. cikke (3) bekezdésével, 151. cikke (4) vagy (9) bekezdésével, 283. cikkével, 312. cikke (2) bekezdésével vagy 363. cikkével összhangban modellek érdemi kiterjesztéséhez vagy módosításához kapcsolódik, az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érdemi kiterjesztés vagy módosítás által érintett intézmények felügyeletéért felelős illetékes hatóságok teljes körű konzultációt folytatva együttműködnek és követik az e rendelet 3–9. cikkében rögzített eljárást az 575/2013/EU rendelet 20. cikkével összhangban kérelmezett engedély megadásáról való határozathozatal során.

(2)   Az érdemi kiterjesztésekre és módosításokra irányuló engedély megadására vonatkozó együttes határozathozatali eljárás ütemtervének az alábbi követelmények mindegyikét teljesítenie kell:

a)

arányos a modell érdemi kiterjesztésének, illetve módosításának mértékével;

b)

arányos az összevont felügyeletet ellátó hatóság és az érdemi kiterjesztéssel, illetve módosítással érintett intézmények felügyeletéért felelős, érintett illetékes hatóságok feladataival és a köztük lévő munkamegosztással.

Az első albekezdés b) pontja alkalmazásában, amennyiben a kérelem tárgyát képező érdemi kiterjesztés vagy módosítás csak egy tagállamban letelepedett intézményeket érint, az összevont felügyeletet ellátó hatóságnak a 3–9. cikk szerinti eljárás valamennyi aspektusához biztosított időt a minimumra kell szorítani.

14. cikk

Hatálybalépés

Ez a rendelet az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Ez a rendelet teljes egészében kötelező és közvetlenül alkalmazandó valamennyi tagállamban.

Kelt Brüsszelben, 2015. október 16-án.

a Bizottság részéről

az elnök

Jean-Claude JUNCKER


(1)  HL L 176., 2013.6.27., 1. o.

(2)  Az Európai Parlament és a Tanács 2010. november 24-i 1093/2010/EU rendelete az európai felügyeleti hatóság (Európai Bankhatóság) létrehozásáról, a 716/2009/EK határozat módosításáról és a 2009/78/EK bizottsági határozat hatályon kívül helyezéséről (HL L 331., 2010.12.15., 12. o.).

(3)  A Bizottság 2015. október 16-i (EU) 2016/98 felhatalmazáson alapuló rendelete a 2013/36/EU európai parlamenti és tanácsi irányelvnek a felügyeleti kollégiumok működésére vonatkozó általános feltételek meghatározására vonatkozó szabályozástechnikai standardok tekintetében történő kiegészítéséről (lásd e Hivatalos Lap 2. oldalát).


Top