EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011D0786

2011/786/EU: A Bizottság határozata ( 2011. november 29. ) a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv értelmében a kerékpárokra, a gyermekkerékpárokra és a kerékpárok csomagtartóira vonatkozó európai szabványok által követendő biztonsági előírásokról EGT-vonatkozású szöveg

HL L 319., 2011.12.2, p. 106–111 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

A dokumentum különkiadás(ok)ban jelent meg. (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2011/786/oj

2.12.2011   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 319/106


A BIZOTTSÁG HATÁROZATA

(2011. november 29.)

a 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelv értelmében a kerékpárokra, a gyermekkerékpárokra és a kerékpárok csomagtartóira vonatkozó európai szabványok által követendő biztonsági előírásokról

(EGT-vonatkozású szöveg)

(2011/786/EU)

AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre,

tekintettel az általános termékbiztonságról szóló, 2001. december 3-i 2001/95/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvre (1) és különösen annak 4. cikke (1) bekezdésének a) pontjára,

mivel:

(1)

A 2001/95/EK irányelv értelmében az európai szabványokat az európai szabványügyi testületeknek kell megállapítaniuk. E szabványok biztosítják, hogy a termékek megfeleljenek az irányelv általános biztonsági előírásainak.

(2)

A 2001/95/EK irányelv szerint egy termék akkor tekinthető biztonságosnak, ha megfelel azon európai szabványokat átvevő, önkéntesen alkalmazandó nemzeti szabványoknak, amelyek hivatkozási adatait a Bizottság az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétette.

(3)

A 2001/95/EK irányelv 4. cikke határozza meg az európai szabványok megalkotására vonatkozó eljárást. Ezen eljárásban a Bizottság meghatározza az európai szabványokkal szemben támasztott egyedi biztonsági előírásokat, majd felhatalmazza az európai szabványügyi testületeket e szabványok kidolgozására.

(4)

A Bizottság az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzéteszi a megalkotott európai szabványok hivatkozási adatait.

(5)

A 2001/95/EK irányelv 4. cikke (2) bekezdésének második albekezdése szerint az európai szabványügyi testületek által az említett irányelv hatálybalépését megelőzően elfogadott szabványok hivatkozási adatait bizottsági megbízás hiányában is közzé lehet tenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában, amennyiben e szabványok biztosítják a nevezett irányelvben előírt általános biztonsági előírásnak való megfelelést.

(6)

A 2006/514/EK határozatában (2) a Bizottság az Európai Unió Hivatalos Lapjában közzétette a városi és túrakerékpárokra vonatkozó EN 14764:2005 európai szabvány, a hegyikerékpárokra vonatkozó EN 14766:2005 európai szabvány, a versenykerékpárokra vonatkozó EN 14781:2005 európai szabvány és a kerékpárok csomagtartóira vonatkozó EN 14872:2006 európai szabvány hivatkozási adatait.

(7)

E négy, a 2006/514/EK határozatban meghatározott európai szabvány alapját nem a 2001/95/EK irányelv 4. cikkének (1) bekezdése szerinti bizottsági felhatalmazás képezte.

(8)

Az Európai Szabványügyi Bizottság (CEN) bejelentette, hogy az EN 14764:2005, az EN 14766:2005, az EN 14781:2005 és az EN 14872:2006 európai szabványt felül fogja vizsgálni. Az említett szabványok felülvizsgálatát követő új változatok hivatkozási adatait az egyedi biztonsági előírásokat megállapító bizottsági felhatalmazás hiányában nem lehet közzétenni az Európai Unió Hivatalos Lapjában.

(9)

A Bizottságnak ezért egyedi biztonsági előírásokat kell megállapítania a kerékpárokra és a kerékpárok csomagtartóira abból a célból, hogy ezen előírások alapján megbízást adjon az európai szabványügyi testületeknek a vonatkozó európai szabványok kidolgozására.

(10)

A gyermekkerékpárok, amelyek nem tekintendők a játékok biztonságáról szóló irányelv (az Európai Parlament és a Tanács 2009/48/EK irányelve (3)) értelmében vett játéknak, amennyiben nem biztonságosak, súlyos fej-, mellkas-, hasi vagy végtagsérülés veszélyének tehetik ki a gyermekeket, különösen esések következtében.

(11)

A kerékpározó gyermekek könnyen megsérülnek vagy játék közben, vagy azért, mert túl gyorsan kerékpároznak (4), és különösen könnyen elesnek, egyrészt mert motoros készségeik még növekedésükkel párhuzamosan fejlődésben vannak, másrészt azért, mert még éppen tanulják a kerékpár kezelését, többek között azt, hogy miként kell kikerülni az akadályokat, a gyalogosokat vagy a többi kerékpárost. E tényezők, továbbá annak következtében, hogy a gyermekek tömegközéppontja magasabban található, nehezebben tudnak egyensúlyozni.

(12)

A sérülésekre vonatkozó adatbázis (Injury Data Base, IDB) szerint az EU-ban a kerékpárost érő sérülések 37 %-ának esetében a sérült 5–9 éves gyermek (5). Ugyan e balesetek jelentős részét a közúti balesetek teszik ki, számos baleset azonban játék közben következik be, mivel a kerékpározó gyermekek tárgyakkal vagy emberekkel ütköznek, vagy egyszerűen leesnek a kerékpárjukról. Az Egyesült Királyságban a becslések szerint évente több mint 2 000 gyermeket szállítanak kórházba egy otthon bekövetkezett kerékpáros baleset következtében, további 21 000 gyermeket pedig parkokban és játszótereken bekövetkezett balesetek miatt (6).

(13)

Az EN 14765:2005 + A1:2008 európai szabvány kisgyermekek számára készült kerékpárokra vonatkozó biztonsági előírásokat és vizsgálati módszereket állapít meg, amelyekre a játékok biztonságáról szóló (2009/48/EK) irányelv hatálya nem terjed ki. Ez a szabvány azonban nem alapul bizottsági felhatalmazáson.

(14)

Ezért biztonsági előírásokat kell megállapítani, és ezen előírások alapján európai szabványokat kell kidolgozni a játékok biztonságáról szóló (2009/48/EK) irányelv értelmében játéknak nem minősülő, kisgyermekek számára készült kerékpárokra.

(15)

Amint az idevágó szabványok rendelkezésre állnak, és a Bizottság úgy határoz, hogy a 2001/95/EK irányelv 4. cikkének (2) bekezdésében meghatározott eljárásnak megfelelően közzéteszi a szabványok hivatkozási adatait a Hivatalos Lapban, a kerékpárok, a gyermekkerékpárok és a kerékpárok csomagtartói a szabványokban foglalt biztonsági előírások szempontjából a 2001/95/EK irányelv általános biztonsági előírásainak megfelelőnek minősülnek.

(16)

Az e határozatban előírt intézkedések összhangban vannak a 2001/95/EK irányelv 15. cikke alapján létrehozott bizottság véleményével. Sem az Európai Parlament, sem a Tanács nem ellenezte ezeket az intézkedéseket,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

E határozat alkalmazásában a következő fogalommeghatározások alkalmazandók:

a)   „kerékpár”: olyan kétkerekű jármű, amelyet kizárólag vagy többnyire a kerékpározó izomenergiája hajt, kizárva a két vagy több nyereggel ellátott járműveket;

b)   „gyermekkerékpár”: olyan kerékpár, melynek legnagyobb nyeregmagassága 435 mm-nél nagyobb, de 635 mm-nél kisebb, és amely 30 kg átlagos tömegű kerékpározók számára készült;

c)   „városi és túrakerékpár”: olyan kerékpár, melynek legnagyobb nyeregmagassága legalább 635 mm, és amelyet közutakon, többek között burkolattal nem rendelkező utakon való használatra szántak;

d)   „hegyikerékpár”: olyan kerékpár, melynek legnagyobb nyeregmagassága legalább 635 mm, és amelyet terepen: nehéz terepen, közutakon és ösvényeken való használatra szántak, továbbá amely megfelelően megerősített vázzal és egyéb alkatrészekkel és jellemzően széles gumiabroncsokkal, durva mintázatú futófelülettel és az áttételek széles skálájával rendelkezik;

e)   „versenykerékpár”: olyan kerékpár, melynek legnagyobb nyeregmagassága legalább 635 mm, és amelyet közúton nagy sebességű használatra szántak. Ezeket a kerékpárokat általában burkolattal rendelkező utakon való használatra szánják;

f)   „kerékpár-csomagtartó”: olyan szerkezet vagy szállító edény, az utánfutókat kivéve, amely a kerékpár hátsó kereke (hátsó csomagtartó) vagy első kereke (első csomagtartó) fölé és/vagy mellé van felszerelve és tartósan rögzítve, és amely kizárólag csomagok vagy gyermekülésben ülő gyermekek hordására van kialakítva.

2. cikk

E határozat melléklete tartalmazza a kerékpárokra, a gyermekkerékpárokra és a kerékpárok csomagtartóira vonatkozó, a 2001/95/EK irányelv 4. cikkének értelmében az európai szabványok által követendő egyedi biztonsági előírásokat.

3. cikk

Ez a határozat az Európai Unió Hivatalos Lapjában való kihirdetését követő huszadik napon lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2011. november 29-én.

a Bizottság részéről

az elnök

José Manuel BARROSO


(1)  HL L 11., 2002.1.15., 4. o.

(2)  HL L 200., 2006.7.22., 35. o.

(3)  HL L 170., 2009.6.30., 1. o.

(4)  http://www.rospa.com/roadsafety/info/cycling_accidents.pdf.

(5)  IDB adatbázis, 2006–2008.

(6)  http://www.capt.org.uk/resources/talking-about-cycle-safety.


MELLÉKLET

I.   RÉSZ

Kerékpárokra vonatkozó egyedi biztonsági előírások

1.   SZAKASZ

Valamennyi kerékpártípusra vonatkozó biztonsági előírások

1.   Általános előírások

Valamennyi kerékpártípust úgy kell megtervezni, hogy megfeleljen a célfelhasználó kerékpározási képességeinek és fizikai állapotának. Külön figyelmet kell szentelni a kisgyermekek számára készülő kerékpárok tervezésére.

A termék elfogadhatónak tekinthető és az egészség és biztonság magas szintű védelmével összeegyeztethető, ésszerű, előrelátható használata mellett a kerékpározás közben bekövetkező sérülés vagy egészségkárosodás veszélye mértékének a legkisebbnek kell lennie.

A rendes, illetve rendeltetésszerű használat mellett a felhasználó számára hozzáférhető részek nem okozhatnak fizikai sérülést.

A felhasználókat tájékoztatni kell az esetlegesen előforduló kockázatokról és veszélyekről, valamint azok megelőzéséről (lásd a termékbiztonságról szóló részt).

A kerékpár és vezetője jó láthatóságának érdekében a kerékpárokat elöl, hátul és oldalt világítóberendezésekkel és fényvisszaverő prizmákkal kell ellátni. Ezeknek a szerkezeteknek meg kell felelniük az abban az országban hatályban lévő rendelkezéseknek, amelyben a terméket forgalomba hozzák.

A gyártónak fel kell tüntetnie a megengedett legnagyobb terhelés (azaz a kerékpáros és az utasok, a csomag, a csomagtartó stb. tömege) ajánlott értékét, amelyre a kerékpárt tervezték.

A gyártónak fel kell tüntetnie, hogy a kerékpár alkalmas-e csomagtartó és/vagy gyermekülés felszerelésére.

2.   Fizikai tulajdonságok

Kezelés

Az összeszerelt kerékpárnak pedálozás, fékezés, kanyarodás és kormányzás közben stabilan kezelhetőnek kell lennie. A kerékpárnak akkor is hajthatónak kell maradnia, ha a kerékpározó egyik kezével elengedi a kormányt (például, amikor a kezével jelez), anélkül, hogy a kerékpár kezelése nehézzé vagy veszélyessé válna a kerékpározó számára.

Stabilitás

A kerékpár valamennyi részét úgy kell kialakítani, hogy a célfelhasználó általi rendeltetésszerű használattal összeegyeztethető mértékű stabilitást biztosítsák.

A kerékpárnak akkor is hajthatónak kell maradnia, ha a kerékpározó egyik kezével elengedi a kormányt (például, amikor a kezével jelez), anélkül, hogy a kerékpár kezelése nehézzé vagy veszélyessé válna a kerékpározó számára. A megpakolt csomagtartóval rendelkező kerékpárnak pedálozás, fékezés, kanyarodás és kormányzás közben stabilan kezelhetőnek kell lennie.

Tartósság/anyagfáradás

A kerékpár valamennyi részének a termék teljes élettartama alatt biztonságosnak kell lennie a célfelhasználó számára. Ezeken a részeken adott esetben fel kell tüntetni a kopási határértékeket, amelyeken belül a teljes működőképesség megőrzése érdekében ki kell ezeket cserélni.

Az időjárási feltételeknek (pl. az esőnek) a fékrendszerekre gyakorolt hatását minimalizálni kell.

Fékrendszerek

A kerékpárnak legalább két, egymástól független fékrendszerrel kell rendelkeznie. Legalább egynek az első keréken kell működnie, egynek pedig a hátsó keréken. A fékrendszereket úgy kell kialakítani, hogy mind nedves körülmények között, mind szárazon biztonságos fékezést tegyenek lehetővé.

Azt, hogy a hátsó fékrendszert a kerékpáros kézzel vagy lábbal tudja-e működtetni, azon ország jogszabályai, szokásai vagy preferenciái alapján kell eldönteni, amelybe a kerékpárt szállítják.

Élek

A szabadon lévő szélek, amelyek rendeltetésszerű használat vagy normál kezelés vagy karbantartás közben a felhasználó testéhez érhetnek, nem lehetnek élesek.

Becsípődés

A kerékpárok nem járhatnak olyan becsípődési kockázattal, amely megfelelő kialakítással elkerülhető.

Amennyiben a rendeltetésszerű használat vagy karbantartás közben fennáll a becsípődés kockázata, ezt a kezelési útmutatóban/a kerékpáron elhelyezett figyelmeztetésekben fel kell tüntetni.

Kiálló részek

A kiálló részek kerülendők, amennyiben árthatnak a felhasználónak.

3.   Mechanikai tulajdonságok

Összecsukó mechanizmusok

Az összecsukó mechanizmusoknak működőképesnek, stabilnak kell lenniük, használat közben nem nyílhatnak ki véletlenszerűen, és nem okozhatnak sérülést.

Rögzítőelemek

A kerékpáron valamennyi rögzítőelemnek, csavarnak, küllőnek és hollandinak megfelelő méretűnek kell lennie, és megfelelő anyagból kell készülnie a sérülések elkerülése érdekében.

A kerékpáron a biztonság szempontjából fontos pontokon található valamennyi rögzítőelemet és csavart meg kell szorítani a véletlen meglazulás elkerülése érdekében.

Állíthatóság és kezelőszervek

A kerékpár azon részeinek, amelyeket úgy terveztek, hogy azokat a kerékpározó méretéhez vagy alakjához lehessen állítani, mint például a nyereg vagy a kormány, a felhasználó biztonságának veszélyeztetése nélkül könnyen kezelhetőeknek kell lenniük. A használati utasításban – a célfelhasználót figyelembe véve – fel kell tüntetni, hogy mi a megfelelő szerszám, amelyet használni kell. Rendeltetésszerű használat során valamennyi kezelőszervnek könnyen és biztonságosan hozzáférhetőnek kell lennie. Ezeket úgy kell kialakítani és felszerelni, hogy a felhasználó irányítani tudja a kerékpárt. A kerékpározónak különösképpen fékeznie és sebességet kell tudnia váltani úgy, hogy legalább az egyik keze a kormányon van.

4.   Kémiai tulajdonságok

Különösen a gyermekkerékpárok esetében a kerékpározóhoz hozzáérő egyik rész sem járhat a mérgezés veszélyével a célfelhasználóra nézve.

5.   Vizsgálati módszerek

A szabványnak stabilitási vizsgálatokat, a megengedett legnagyobb terhelés értékeléséhez teljesítményvizsgálatokat, valamint a hajtásláncra, a fékrendszerre, a kormányra, a váz részeire irányuló tartóssági és anyagfáradási vizsgálatokat kell előírnia.

6.   Termékbiztonsági tájékoztató

A termékbiztonsági tájékoztatót azon ország nyelvén/nyelvein kell elkészíteni, amelyben a terméket forgalomba hozzák.

Valamennyi kerékpártípushoz mellékelni kell termékbiztonsági tájékoztatót. A tájékoztatónak jól olvashatónak, érthetőnek, a lehető legátfogóbbnak, ugyanakkor tömörnek kell lennie.

A vizuális eszközöket, például piktogramokat és illusztrációkat, jól látható helyen kell feltüntetni a termékbiztonsági tájékoztatóban.

A biztonsági tájékoztatóban szerepelniük kell a vásárlásra vonatkozó információknak, a használati utasításnak, a tisztításnak, ellenőrzésnek és karbantartásnak, a jelöléseknek és figyelmeztetéseknek, továbbá annak fel kell hívnia a figyelmet a veszélyekre, amelyek bekövetkezhetnek, és a balesetek elkerülése érdekében megteendő óvintézkedésekre.

A biztonsági tájékoztatónak tartalmaznia kell utasításokat arra vonatkozóan, hogy miként kell beállítani a fényvisszaverőket és lámpákat annak érdekében, hogy a lehető legnagyobb láthatóságot biztosítsák az abban az országban hatályban lévő rendelkezések szerint, amelyben a terméket forgalomba hozzák.

A termékhez mellékelt biztonsági tájékoztató nem mondhat ellent a termék rendeltetésszerű használatának.

A vázon jól látható helyen és módon, kitörölhetetlenül szerepelnie kell a váz sorozatszámának, valamint a kerékpárt összeszerelő gazdasági szereplő (vagy képviselője) nevének és címének.

2.   SZAKASZ

Egyedi kerékpárokra vonatkozó kiegészítő biztonsági előírások

Az e szakaszban említett kerékpárokra az 1. szakaszban szereplő biztonsági előírásokon kívül az alábbiakban megállapított további előírások vonatkoznak:

1.   Kerékpárok kisgyermekek számára

A legnagyobb nyeregmagasságra és átlagos tömegre vonatkozó határértékek antropometriai adatokon alapulnak (életkornak megfelelő átlagos tömeg és lábhosszúság). Ezekre a kerékpárokra a következő követelmények vonatkoznak:

semmilyen típusú gyorskioldó szerkezet nem használható,

lábakasztókat és klipszeket nem szabad felszerelni,

az első fékek erejét korlátozni kell annak megelőzése érdekében, hogy a felhasználók a kerék blokkolása miatt elveszítsék uralmukat a kerékpár felett,

a hátsó tengely rögzítésének oldása nélkül fel és le kell tudni szerelni a kitámasztó pótkerekeket,

a kisgyermekek számára készült kerékpárok az ülés semelyik lehetséges helyzetében sem járhatnak a becsípődés veszélyével,

a kisgyermekek számára készült kerékpárokat legalább két, egymástól független – egy elülső és egy hátsó – fékrendszerrel kell felszerelni.

2.   Hegyikerékpárok

A hegyikerékpárok valamennyi biztonsági alkatrészét úgy kell megtervezni, hogy az ellenálljon minden erőnek (pl. a hepehupás utak okozta vibrációnak és ütéseknek, a hajtásra, a kormány alkatrészeire és a fékekre ható nagyobb erőknek), amely rendeltetésszerű használat esetén is eleve nagyobb, mint bármely másik kerékpártípus esetében, és ellenálljon a fékerővesztésnek.

3.   Versenykerékpárok

A versenykerékpárok valamennyi biztonsági alkatrészét úgy kell megtervezni, hogy az ellenálljon minden erőnek (pl. a nagyobb sebességnek, a hajtásra, a kormány alkatrészeire és a fékekre ható nagyobb erőnek), amely rendeltetésszerű használat esetén is eleve nagyobb, mint bármely másik kerékpártípus esetében.

II.   RÉSZ

Kerékpárok csomagtartóira vonatkozó egyedi biztonsági előírások

1.   Általános előírások

A kerékpárok csomagtartóira vonatkozó egyedi előírások és vizsgálati módszerek garantálják a felhasználó, valamint a kerékpáron szállított gyermek biztonságát. A terméken végzett vizsgálatokkal meg kell állapítani, hogy a termék megfelel-e a stabilitási és tartóssági követelményeknek, és ellenáll-e az anyagfáradásnak és a hőmérsékletnek.

2.   Osztályba sorolás

A csomagtartókat a terhelhetőség, a rendeltetés, valamint a csomagtartónak a kerékpárra való felerősítési helye alapján osztályokba kell sorolni.

3.   Méret

A gyermekülés hordására tervezett csomagtartóknak megfelelő méretűeknek kell lenniük az ilyen célú használathoz.

4.   Stabilitás

A csomagtartó valamennyi részét úgy kell megtervezni, hogy a termék kellő mértékű stabilitást biztosítson a célfelhasználó által történő rendeltetésszerű használathoz.

A csomagtartók részeit a gyártó utasításai szerint szorosan össze kell szerelni és rögzíteni kell a gyártó által biztosított vagy meghatározott rögzítőeszközökkel.

Valamennyi rögzítőeszköznek megfelelő méretűnek kell lennie.

Az időjárási viszonyok által a csomagtartó biztonsági jellemzőire gyakorolt hatásnak minimálisnak kell lennie.

5.   Élek

A kiálló élek, amelyek rendeltetésszerű használat vagy normál kezelés vagy karbantartás közben a kerékpározó vagy a szállított gyermek testéhez érhetnek, nem okozhatnak sérülést. A rugók végei legyenek lekerekítve vagy védőkupakkal ellátva.

6.   Kiálló részek

A felhasználót vagy a szállított gyermeket veszélyeztető kockázat megelőzése vagy minimalizálása érdekében a kiálló részeket kerülni kell, vagy megfelelően kell kialakítani.

7.   Láthatóság

A terméket úgy kell megtervezni, hogy a kerékpár akkor is látható maradjon, amikor sötétben vagy gyenge látási viszonyok között használják.

8.   Termékbiztonsági tájékoztató

Függetlenül attól, hogy a csomagtartót különálló kiegészítőként vagy a kerékpárra szerelve értékesítik, a termékhez legalább a következő információkat mellékelni kell a vevők számára:

a)

a csomagtartót miként és hova kell felszerelni a kerékpárra;

b)

a csomagtartó legnagyobb terhelhetősége és arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy ezt a terhelést nem szabad meghaladni; ezeket az információkat tartósan kell jelölni a terméken;

c)

a csomagtartó alkalmas-e gyermekülés rögzítésére;

d)

arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy csomagot biztonságosan csak a csomagtartón lehet szállítani;

e)

arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy a csomagtartót nem szabad átalakítani;

f)

arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy a rögzítőelemeket rendszeresen meg kell szorítani és ellenőrizni kell;

g)

arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy a kerékpár másképp viselkedhet (különösen a kormányzás és a fékezés tekintetében), ha a csomagtartó meg van pakolva;

h)

arra vonatkozó figyelmeztetés, hogy gondoskodni kell arról, hogy a csomagtartóra rögzített csomag vagy gyermekülés a gyártó utasításai szerint biztonságosan rögzítve legyen, és ne legyenek szabadon lógó hevederek, amelyek beakadhatnának valamelyik kerékbe;

i)

utasítások arra vonatkozóan, hogy miként kell beállítani a fényvisszaverőket és lámpákat annak érdekében, hogy a láthatóság mindig biztosított legyen, különösen akkor, amikor például a csomagtartóra csomag van pakolva;

j)

a gyártó, importőr vagy képviselője nevét és címét, a védjegyet, modellt és gyártási tételszámot vagy hivatkozást magában foglaló információt jól láthatóan, olvashatóan és tartósan jelölni kell a terméken;

k)

információ arról, hogy a csomagtartók mely kerékpártípus(ok)hoz készültek, kivéve, ha a terméket a kerékpár részeként, arra felerősítve forgalmazzák.


Top