EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 62014TN0681

T-681/14. sz. ügy: 2014. szeptember 18-án benyújtott kereset – El-Qaddafi kontra Tanács

HL C 431., 2014.12.1, p. 31–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

1.12.2014   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

C 431/31


2014. szeptember 18-án benyújtott kereset – El-Qaddafi kontra Tanács

(T-681/14. sz. ügy)

(2014/C 431/54)

Az eljárás nyelve: angol

Felek

Felperes: Aisha Muammer Mohamed El-Qaddafi (Maszkat, Omán) (képviselő: J. Jones barrister)

Alperes: az Európai Unió Tanácsa

Kérelmek

A felperes azt kéri, hogy a Törvényszék:

hozzon pervezető intézkedést a Törvényszék eljárási szabályzata 64. cikkének értelmében, amelynek keretében felhívja a Tanácsot arra, hogy hozza nyilvánosságra a felperesnek a megtámadott intézkedésekben szereplő jegyzékbe vételét alátámasztó valamennyi információt;

semmisítse meg egészben vagy részben a 2014. június 23-i 2014/380/KKBP tanácsi határozattal módosított, a líbiai helyzetre tekintettel hozott korlátozó intézkedésekről szóló 2011/137/KKBP tanácsi határozatot a felperesre vonatkozó részében;

semmisítse meg egészben vagy részben a líbiai helyzetre tekintettel korlátozó intézkedések meghozataláról szóló 204/2011/EU rendelet 16. cikke (2) bekezdésének végrehajtásáról szóló, 2014. június 23-i 689/2014/EU tanácsi végrehajtási rendelettel végrehajtott 2011. március 2-i 204/2011/EU tanácsi rendeletet a felperesre vonatkozó részében;

kötelezze a Tanácsot a felperes költségeinek a viselésére.

Jogalapok és fontosabb érvek

Keresete alátámasztása érdekében a felperes öt jogalapra hivatkozik.

1.

Az első jogalap azon alapul, hogy a Törvényszék hatáskörrel rendelkezik az Európai Unió Tanácsa által a felperessel szemben kiszabott korlátozó intézkedések jogszerűségének a felülvizsgálatára, amely intézkedéseket az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa által a Líbia tekintetében előírt szankciós rendszer végrehajtása érdekében fogadták el. A felperes azt állítja, hogy a nemzetközi szinten elfogadott korlátozó intézkedéseket végrehajtó uniós intézkedések nem élveznek joghatóság alóli mentességet abból az indokból, hogy azok az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsa által az Egyesült Nemzetek Alapokmányának VII. fejezete alapján elfogadott határozatokat hajtják végre.

2.

A második jogalap azon alapul, hogy a Törvényszék hatáskörrel rendelkezik arra, hogy az Egyesült Nemzetek Biztonsági Tanácsának a felperessel szemben korlátozó intézkedéseket előíró határozatait végrehajtó megtámadott uniós intézkedések jogszerűségének teljes és érdemi felülvizsgálatát elvégezze. Ez magában foglalja azt, hogy a Tanács által a felperes jegyzékbe vételét megerősítő határozatában felhozott indokok megalapozottak, kellően részletesek és konkrétak-e.

3.

A harmadik jogalap azon alapul, hogy a megtámadott uniós intézkedések sértik a felperes védelemhez való jogát, valamint a hatékony bírói jogvédelemhez való jogát. A felperes azzal érvel, hogy a Tanács nem szolgáltatott számára indokokat vagy bármely olyan konkrét bizonyítékot, amely igazolná a jegyzékben való további szerepeltetését.

4.

A negyedik jogalap azon alapul, hogy a megtámadott uniós intézkedések sértik az arányosság elvét és a felperes alapvető jogait, beleértve a tulajdonhoz való jogát, valamint a magán- és a családi élet tiszteletben tartásához való jogát.

5.

Az ötödik jogalap azon alapul, hogy a felperes jegyzékbe vétele megalapozatlan, pontatlan, igazolatlan, valamint nem kellően részletezett, mivel a felperes nem jelent fenyegetést a nemzetközi békére és biztonságra. A felperes arra hivatkozik, hogy a jegyzékben való további szerepeltetése abból a kizárólagos okból, hogy családi kapcsolat fűzi az eltávolított Kadhafi-rezsim elhunyt vezetőjéhez, ellentétes az uniós joggal. A felperes továbbá azt állítja, hogy nem vett részt semmilyen olyan eseményen Líbiában, amely a nemzetközi békére és biztonságra való fenyegetésnek minősül.


Top