Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D0392

A Tanács (EU) 2019/392 határozata (2019. március 4.) a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről

ST/13111/2018/INIT

HL L 71., 2019.3.13, p. 1–4 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2019/392/oj

Related international agreement

13.3.2019   

HU

Az Európai Unió Hivatalos Lapja

L 71/1


A TANÁCS (EU) 2019/392 HATÁROZATA

(2019. március 4.)

a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő megkötéséről

AZ EURÓPAI UNIÓ TANÁCSA,

tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 218. cikke (6) bekezdésének a) pontjával és 218. cikkének (7) bekezdésével együtt értelmezett 91. cikkére és 100. cikke (2) bekezdésére,

tekintettel az Európai Bizottság javaslatára,

tekintettel az Európai Parlament egyetértésére (1),

mivel:

(1)

A Bizottság az Európai Unió nevében tárgyalásokat folytatott az Európai Unió, valamint az Albán Köztársaság, Bosznia-Hercegovina, Macedónia Volt Jugoszláv Köztársaság, Koszovó (*1), Montenegró és a Szerb Köztársaság között létrejövő, a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésről (a továbbiakban: a Közlekedési Közösségről szóló szerződés).

(2)

A Közlekedési Közösségről szóló szerződést – figyelemmel annak egy későbbi időpontban történő megkötésére – október 9-én írták alá az Unió nevében, az (EU) 2017/1937 tanácsi határozattal (2) összhangban, és amelyet a Közlekedési Közösségről szóló szerződés 41.cikk (3) bekezdésével összhangban ideiglenesen alkalmaznak.

(3)

A Közlekedési Közösségről szóló szerződés az uniós vívmányok rendelkezései alapján elősegíti az Unió és a délkelet-európai felek közötti közlekedés fejlődését.

(4)

A Közlekedési Közösségről szóló szerződés 21. és 24. cikke alapján létrehozott Miniszteri Tanács és a regionális irányítóbizottság üléseit – a Bizottság javaslatai és egyéb bizottsági dokumentumok alapján és az Európai Unió működéséről szóló szerződés (a továbbiakban: az EUMSZ) vonatkozó rendelkezéseivel összhangban – a Tanácson belül megfelelően elő kell készíteni. A Bizottság felhatalmazást kap arra, hogy a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés I. mellékletében szereplő uniós jogi aktusok jegyzékén eszközölt módosításokat az Unió nevében – a Közlekedési Közösségről szóló szerződés 20. cikke (3) bekezdésének a) pontjával összhangban és a megfelelő konzultációk lefolytatását követően – jóváhagyja.

(5)

A Közlekedési Közösségről szóló szerződést jóvá kell hagyni,

ELFOGADTA EZT A HATÁROZATOT:

1. cikk

A Tanács az Európai Unió nevében jóváhagyja a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződést (3) (4).

2. cikk

(1)   A (2) bekezdés sérelme nélkül a Bizottság a Miniszteri Tanács és a regionális irányítóbizottság ülései előtt a lehető leghamarabb, az EUMSZ és az Európai Unióról szóló szerződés rendelkezése szerint elfogadás vagy konzultáció céljából és mindenekelőtt a lojális együttműködés elvét tiszteletben tartva benyújtja a Tanácsnak vagy a Tanács előkészítő szerveinek az adott ülésen megbeszélésre kerülő ügyekre vonatkozó uniós álláspontok és nyilatkozatok tervezetét.

(2)   A Közlekedési Közösségről szóló szerződés 20. cikke (3) bekezdésének a) pontjával összhangban felállított regionális irányítóbizottság azon határozatai tekintetében, amelyek csupán a Közlekedési Közösségről szóló szerződés I. mellékletében szereplő uniós jogi aktusok naprakésszé tételére vonatkoznak, az Unió által képviselendő álláspontokat a Bizottság fogadja el. A Bizottság az ilyen döntések elfogadása előtt kellő időben, írott előkészítő dokumentum formájában konzultál a Tanáccsal a várható uniós álláspontról.

A Közlekedési Közösségről szóló szerződés I. mellékletébe felveendő uniós jogi aktusok kiigazítása csak a mellékletbe történő felvétel céljából szükséges technikai kiigazításokra korlátozódhat.

3. cikk

Ez a határozat az elfogadásának napján lép hatályba.

Kelt Brüsszelben, 2019. március 4-én.

a Tanács részéről

az elnök

A. ANTON


(1)  2019. február 13-i egyetértés (a Hivatalos Lapban még nem tették közzé).

(*1)  Ez a megnevezés nem érinti a jogállással kapcsolatos álláspontokat, továbbá összhangban van az 1244 (1999) sz. ENSZ BT-határozattal és a Nemzetközi Bíróságnak a koszovói függetlenségi nyilatkozatról szóló véleményével.

(2)  A Tanács (EU) 2017/1937 határozata (2017. július 11.) a Közlekedési Közösséget létrehozó szerződésnek az Európai Unió nevében történő aláírásáról és ideiglenes alkalmazásáról (HL L 278., 2017.10.27., 1. o.).

(3)  A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés szövegét a HL L 278., 2017.10.27-i számának 3. oldalán hirdették ki az aláírásról és ideiglenes alkalmazásáról szóló határozattal együtt.

(4)  A Közlekedési Közösséget létrehozó szerződés hatálybalépésének napját a Tanács Főtitkársága a Hivatalos Lapban teszi közzé.


A BIZOTTSÁG NYILATKOZATA

1.   

A Bizottság kiemeli, hogy a Közlekedési Közösségről szóló szerződés célja egy közlekedési közösség fokozatos kialakítása az Európai Unió és a délkelet-európai felek között a kapcsolódó uniós vívmányok alapján, és ezáltal egy hatékony közlekedési hálózat létrehozása az EU-val szomszédos országokkal.

2.   

A Bizottság megjegyzi, hogy a Közlekedési Közösségről szóló szerződés a közúti árufuvarozás tekintetében nem tartalmaz sem magában a szerződés szövegében, sem pedig annak mellékleteiben a piaci hozzáférésre vonatkozó rendelkezéseket, így a délkelet-európai felek vonatkozásában az 1072/2009/EK rendelet 1. cikkének (2) és (3) bekezdése egyelőre továbbra is alkalmazandó. Mindaddig, amíg ez a helyzet meg nem változik, a tagállamok és a délkelet-európai felek közötti kétoldalú megállapodások, ideértve az azokban előírt engedélyeket is, e rendelkezésekkel összhangban hatályban maradhatnak, feltéve, hogy megfelelnek az uniós jognak.

3.   

Amennyiben az Európai Unió és a délkelet-európai felek együttműködésük megerősítésének jegyében uniós szintű piaci hozzáférési lehetőségeket kívánnak létrehozni a közúti árufuvarozási ágazatban, az erre vonatkozó megállapodások letárgyalása, aláírása és megkötése során az EUMSZ 218. cikkének megfelelően kell eljárni.

4.   

A tagállamok és a délkelet-európai felek között az említett szerződés hatálya alá tartozó egyéb közlekedési módok tekintetében létrejött kétoldalú megállapodások, az uniós jognak való megfelelésük feltételével és az Unió és a tagállamok közötti hatáskörmegosztás sérelme nélkül, egyelőre hatályban maradhatnak.


A NÉMETORSZÁGI SZÖVETSÉGI KÖZTÁRSASÁG, FRANCIAORSZÁG, OLASZORSZÁG ÉS AUSZTRIA EGYÜTTES NYILATKOZATA

Németország, Franciaország, Olaszország és Ausztria támogatja a nyugat-balkáni közlekedési szerződés célkitűzését, vagyis azt, hogy a vonatkozó uniós vívmányok alapján fokozatosan létrejöjjön az Európai Unió és a délkelet-európai felek közötti közlekedési közösség és közlekedési hálózat. Németország, Franciaország, Olaszország és Ausztria hangsúlyozza, hogy a piacnak a legnagyobb kedvezményben részesített nemzet elve alapján történő fokozatos megnyitása az érintett közlekedési ágazatok előtt szükségszerűen azzal jár, hogy harmadik országok és állampolgáraik nem részesülhetnek kedvezőbb elbánásban, mint az uniós tagállamok állampolgárai.

Németország, Franciaország, Olaszország és Ausztria szerint fontos, hogy a tagállamok és a délkelet-európai felek közötti meglévő kétoldalú közlekedési megállapodásokat a jövőben is alkalmazni lehessen és szükség szerint ki lehessen igazítani, és ezzel kapcsolatban üdvözlik az Európai Bizottság által a nyugat-balkáni közlekedési szerződésről folytatott tárgyalások során tett és a jegyzőkönyvhöz csatolt nyilatkozatban rögzített vállalásokat.

Tekintettel az Európai Unió és tagállamai közötti hatáskörmegosztásra, Németország, Franciaország, Olaszország és Ausztria arra is rámutat, hogy a nyugat-balkáni közlekedési szerződés nem sérti az Európai Unió és tagállamai közötti hatáskörmegosztást, és hogy az említett szerződés nem teremt precedenst a harmadik országokkal kötendő közlekedési megállapodásokra nézve.


Top