Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32011H0766

    2011/766/EU: A Bizottság ajánlása ( 2011. november 22. ) a mozdonyvezetők képzésében részt vevő képzési központoknak és a mozdonyvezetők vizsgáztatóinak a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban történő elismerési eljárásáról EGT-vonatkozású szöveg

    HL L 314., 2011.11.29, p. 41–46 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reco/2011/766/oj

    29.11.2011   

    HU

    Az Európai Unió Hivatalos Lapja

    L 314/41


    A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA

    (2011. november 22.)

    a mozdonyvezetők képzésében részt vevő képzési központoknak és a mozdonyvezetők vizsgáztatóinak a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel összhangban történő elismerési eljárásáról

    (EGT-vonatkozású szöveg)

    (2011/766/EU)

    AZ EURÓPAI BIZOTTSÁG,

    tekintettel az Európai Unió működéséről szóló szerződésre és különösen annak 292. cikkére,

    mivel:

    (1)

    Annak érdekében, hogy a mozdonyvezetők és a mozdonyvezető-jelöltek képzésének minősége, valamint vizsgáinak színvonala megfelelő és összehasonlítható szintet érjen el ahhoz, hogy minősítésükre valamennyi tagállamban sor kerülhessen, közös, uniós szintű feltételeket és eljárásokat ajánlott alkalmazni a képzési központok és a mozdonyvezetőket és mozdonyvezető-jelölteket vizsgáztatók elismerésére vonatkozó eljárások, továbbá a vizsgával szemben támasztott minőségi követelmények tekintetében.

    (2)

    A vizsgák kölcsönös elfogadásának lehetővé tétele érdekében indokolt a képzést és a vizsgákat valamennyi tagállamban megfelelő módon, ésszerű és összehasonlítható minőségi szinten végrehajtani.

    (3)

    Az elismerésről szóló igazoláson fel kell tüntetni azokat a szakterületeket, amelyekből a képzési központ elismert módon képzést nyújthat, és amelyekből a vizsgáztató elismert módon vizsgáztathatja a mozdonyvezetőket. A képzési központ jogosult képzések tartására az elismerési igazolásban meghatározott szakterületek határain belül, az elismert vizsgáztató pedig jogosult az Unió egész területén vizsgáztatni.

    (4)

    Előfordulhat, hogy a mozdonyvezetők általános nyelvi kompetenciájának tekintetében az illetékes hatóság nem rendelkezik azzal a speciális tapasztalattal és kompetenciával, amely a képzési központoknak és a vizsgáztatóknak a mozdonyvezetők általános nyelvi kompetenciája tekintetében történő elismeréséhez szükséges. Ebben az esetben a tagállamok elfogadhatják a képzési központoknak az Európa Tanács által kidolgozott közös európai nyelvi referenciakerettel összhangban kibocsátott képesítési bizonyítványait.

    (5)

    Néhány tagállamban már létrehozták, vagy létre fogják hozni a mozdonyvezetők vizsgáinak megszervezésére szolgáló vizsgaközpontokat. Ebben az esetben a tagállamok a vizsgáztatók elismerésének feladatát meghatározott nemzeti feltételek mellett átruházhatják a vizsgaközpontokra,

    ELFOGADTA EZT AZ AJÁNLÁST:

    Tárgy

    1.

    Ez az ajánlás a 2007/59/EK európai parlamenti és tanácsi irányelvvel (1) összhangban meghatározza a mozdonyvezetők és mozdonyvezető-jelöltek számára szakképzést nyújtó képzési központok elismerésére és a mozdonyvezetők és mozdonyvezető-jelöltek vizsgáztatóinak elismerésére vonatkozóan ajánlott gyakorlatokat és eljárásokat.

    Képzési központ elismerésére irányuló kérelem

    2.

    A képzési központ írásban nyújtja be az elismerés, annak megújítása vagy módosítása iránti kérelmét azon tagállam illetékes hatóságához, ahol a képzési központ gazdasági tevékenységeinek központja található vagy ahová azt telepíteni tervezik, a 6. pontban említett eset kivételével.

    3.

    Ha a képzési központ egynél több jogi személyből áll, valamennyi jogi személynek külön elismerési kérelmet kell benyújtania.

    4.

    A kérelemnek tartalmaznia kell a 2007/59/EK irányelvben és a 765/2011/EU (2) bizottsági határozatban meghatározott követelmények teljesítését igazoló dokumentumokat.

    5.

    A kérelemben meg kell jelölni azokat a képzési feladatokat, amelyekre vonatkozóan a kérelmező elismerést kér. A kérelem egy vagy több szakterülethez tartozó képzési feladatra is kiterjedhet. A kérelmet az alábbi szakterület-felosztással összhangban kell megszerkeszteni:

    a)

    általános szakmai ismeretek a 2007/59/EK irányelv IV. mellékletének értelmében;

    b)

    a járművekre vonatkozó szakmai ismeret a 2007/59/EK irányelv V. mellékletének értelmében;

    c)

    az infrastruktúrára vonatkozó szakmai ismeret a 2007/59/EK irányelv VI. mellékletének értelmében;

    d)

    nyelvtudás a 2007/59/EK irányelv VI. melléklete értelmében (általános nyelvismeret és/vagy a vasúti üzemeltetéssel és a biztonsági eljárásokkal összefüggő sajátos kommunikáció és terminológia).

    6.

    Az olyan képzési központot, amelynek esetében a gazdasági tevékenységek központja az infrastruktúra helyszínétől eltérő tagállamban van, elismerheti azon állam illetékes hatósága, ahol az infrastruktúra található.

    7.

    Ha a kérelmező olyan, az infrastruktúra ismeretére vonatkozó képzési feladatok elismeréséért folyamodik, amelyeket egy tagállam illetékes hatósága ezzel az ajánlással és a 765/2011/EU határozattal összhangban már elismert, a többi tagállam illetékes hatóságainak értékelésüket azokat a követelményekre kell korlátozniuk, amelyek az adott infrastruktúrára vonatkozó képzés sajátosságait alkotják, és tartózkodniuk kell olyan szempontok értékelésétől, amelyek az előző elismerési eljárás során már értékelésre kerültek.

    A képzési központ elismeréséről szóló igazolás kiadása

    8.

    Az illetékes hatóság legkésőbb két hónappal az összes szükséges dokumentum kézhezvételét követően az elismerésről szóló igazolást ad ki.

    9.

    Az illetékes hatóság a kérelemről szóló döntését az alapján hozza meg, hogy a kérelmező hogyan tesz tanúbizonyságot a függetlenség, a szakértelem és a pártatlanság biztosításáról.

    10.

    Az elismerésről szóló igazolásnak a következő információkat kell tartalmaznia:

    a)

    az illetékes hatóság neve és címe;

    b)

    a képzési központ neve és címe;

    c)

    azok a képzési feladatok, amelyekre vonatkozóan a képzési központ az 5. ponttal összhangban képzést tartani jogosult;

    d)

    a képzési központnak a 15. ponttal összhangban kiadott azonosító száma;

    e)

    az elismerési igazolás lejáratának dátuma.

    A képzési központ elismeréséről szóló igazolás érvényessége, módosítása és megújítása

    11.

    A képzési központ elismeréséről szóló igazolás öt évig érvényes. Az illetékes hatóság indokolt esetekben az elismerésről szóló igazolásban meghatározott képzési feladatok egy része vagy egésze tekintetében lerövidítheti az érvényesség időtartalmát.

    12.

    Érvényes elismerési igazolással rendelkező képzési központ bármikor kérelmezheti a képzési feladatok körének kiterjesztését. A módosított elismerési igazolást a kérelmező által benyújtott, vonatkozó kiegészítő dokumentumok alapján állítják ki. Ebben az esetben a módosított elismerési igazolás lejáratának időpontja nem változik.

    13.

    Ha az elismerési igazolásban szereplő egy vagy több képzési feladatra vonatkozó követelmények nem teljesülnek, az elismert képzési központ azonnal beszünteti az érintett feladatokra vonatkozó képzések tartását és írásban tájékoztatja az elismerési igazolást kiadó illetékes hatóságot. Az illetékes hatóság értékeli az információkat, és módosított elismerési igazolást ad ki. Ebben az esetben az elismerési igazolás lejáratának időpontja nem változik.

    14.

    Az elismerési igazolás a képzési központ kérése nyomán kerül megújításra, és az első elismerési igazolással azonos feltételekkel állítják ki. Ha az elismerés feltételei változatlanok maradnak, az illetékes hatóság egyszerűsített eljárást vezethet be. Be kell nyújtani az előző két évben végrehajtott képzési tevékenységekről szóló jegyzéket. Ha az előző érvényességi időtartamot a 11. ponttal összhangban két évnél rövidebb időszakra rövidítették le, az egész időszakra vonatkozó nyilvántartást kell benyújtani.

    A képzési központok nyilvántartása

    15.

    A 2007/59/EK irányelv 20. cikkének (3) bekezdésében említett nyilvántartásban valamennyi elismert képzési központnak egyedi azonosító számmal kell szerepelnie. Az azonosító szám a nemzeti előírásokon alapul, azonban tartalmaznia kell annak a tagállamnak a rövid megnevezését is, amelyben a képzési központot elismerték.

    16.

    A nyilvántartásnak legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

    a)

    az elismert képzési központ neve és címe;

    b)

    azok a képzési feladatok, amelyekre vonatkozóan a képzési központ elismerten képzést tarthat, hivatkozással a 2007/59/EK irányelv vonatkozó mellékleteire;

    c)

    azonosító szám;

    d)

    az elismerési igazolás lejáratának dátuma;

    e)

    kapcsolattartási adatok.

    17.

    A nyilvántartás naprakészen tartása érdekében az elismert képzési központok bármely, a nyilvántartásban közzétett adatot érintő változás esetén értesítik az elismerési igazolást kiadó illetékes hatóságot. A nemzeti előírások megkövetelhetik további adatoknak a nyilvántartásba történő felvételét és az azok változásairól szóló tájékoztatást.

    Az elismerés felfüggesztése és visszavonása

    18.

    Ha egy tagállam illetékes hatósága által a 2007/59/EK irányelv 26., 27. vagy 29. cikkének értelmében elvégzett értékelési vagy felügyeleti tevékenység azt bizonyítja, hogy a képzési központ nem tesz eleget az elismeréshez szükséges követelményeknek, az illetékes hatóság visszavonja vagy felfüggeszti a kérdéses elismerési igazolást.

    19.

    Amennyiben az illetékes hatóság úgy ítéli meg, hogy egy másik tagállam illetékes hatósága által elismert képzési központ nem teljesíti a 2007/59/EK és a 765/2011/EU határozatból eredő kötelezettségeit, tájékoztatnia kell erről annak a tagállamnak az illetékes hatóságát, amely kibocsátotta az elismerési igazolást. Az elismerési igazolást kiadó illetékes hatóság 4 héten belül ellenőrzi ezt az információt, és értesíti a megkereső hatóságot az általa elvégzett ellenőrzésekről, valamint döntéseiről.

    20.

    Ha az illetékes hatóság megállapítja, hogy a képzési központ már nem felel meg az elismeréshez szükséges követelményeknek, visszavonja vagy felfüggeszti az elismerési igazolást.

    Jogorvoslati eljárás

    21.

    Az illetékes hatóság azonnal írásban tájékoztatja a képzési központot döntéseinek indokairól.

    22.

    Felfüggesztés vagy visszavonás esetén az illetékes hatóság egyértelmű tájékoztatást nyújt a képzési központnak a nem teljesített követelmények tekintetében. Az illetékes hatóság a felfüggesztés vagy a visszavonás hatálybalépése előtt értesítési időt határozhat meg, amelyen belül a képzési központ kiigazíthatja gyakorlatait az elismeréshez szükséges követelmények teljesítése érdekében. A hatóság tájékoztatja a képzési központot a jogorvoslati eljárásról, melynek segítségével az érintett képzési központ a határozat felülvizsgálatát kérheti.

    23.

    Az illetékes hatóság biztosítja, hogy olyan közigazgatási jogorvoslati eljárás működjön, mely lehetővé teszi az érintett képzési központ számára, hogy a vitatott határozatok felülvizsgálatát kérje.

    Nyelvi képzést nyújtó képzési központok

    24.

    Az általános nyelvi kompetenciára vonatkozóan a tagállam elismerheti a kérelmezőt képzési központként olyan tanúsítvány alapján, mely igazolja, hogy a kérelmező alkalmas általános nyelvi képzés nyújtására. Ennek az alkalmasságnak összhangban kell lennie az Európa Tanács által kidolgozott közös európai nyelvi referenciakeret (3) elveivel és módszertanával. A tagállam a nyelvi képzési központok tanúsítására vonatkozó nemzeti gyakorlat figyelembevételével kiegészítő rendelkezéseket hozhat e lehetőség használatának meghatározására.

    25.

    A vasútüzemeltetési és biztonsági eljárásokra vonatkozó sajátos kommunikációra és terminológiára vonatkozó képzés tekintetében az elismerés ezen ajánlás rendelkezéseivel összhangban történik. A vasútüzemeltetési és biztonsági eljárásokra vonatkozó sajátos kommunikációról és terminológiáról szóló képzést nyújtó képzési központként való elismerésre vonatkozó pályázatokat azon tagállam illetékes hatóságához kell benyújtani, amelyben az az infrastruktúra található, amelyre a kommunikáció és a terminológia vonatkozik.

    A vizsgáztatóként való elismerés iránti kérelem

    26.

    A vizsgáztatóként való elismerésért folyamodó kérelmezőnek írásos kérelmet kell benyújtania az érintett tagállam illetékes hatóságához.

    27.

    Az infrastruktúrával kapcsolatos ismeretek – köztük az útvonalismeret és az üzemeltetési szabályokra vonatkozó ismeret – vizsgáztatójaként való elismerésre irányuló kérelem esetében az elismerésért annak a tagállamnak az illetékes hatósága felelős, amelyben az infrastruktúra található.

    28.

    A kérelmet a kérelmező nevében munkáltatója is benyújthatja.

    29.

    A kérelmeknek tartalmazniuk kell a 2007/59/EK irányelvben és a 765/2011/EU határozatban meghatározott követelmények teljesítését igazoló dokumentumokat.

    30.

    A kérelemben meg kell jelölni azt a szakterületet vagy azokat a szakterületeket, amely(ek)re a vizsgáztatóként való elismerés iránti kérelem vonatkozik. A kérelem egy vagy több szakterületre is kiterjedhet. A kérelmet az alábbi szakterület-felosztással összhangban kell megszerkeszteni:

    a)

    általános szakmai ismeretek a 2007/59/EK irányelv IV. mellékletének értelmében;

    b)

    a járművek szakmai ismerete a 2007/59/EK irányelv V. mellékletének értelmében;

    c)

    az infrastruktúra szakmai ismerete a 2007/59/EK irányelv VI. mellékletének értelmében;

    d)

    nyelvtudás a 2007/59/EK irányelv VI. melléklete értelmében (általános nyelvismeret és/vagy a vasúti üzemeltetéssel és a biztonsági eljárásokkal összefüggő sajátos kommunikáció és terminológia).

    A vizsgáztatóként való elismerésről szóló igazolás kiadása

    31.

    Az illetékes hatóság valamennyi, a kérelmező által benyújtott dokumentumot értékeli. Amennyiben minden követelmény teljesült, a hatóság a lehető leghamarabb, de legkésőbb a szükséges dokumentumok kézhezvételét követő két hónap múlva az elismerésről szóló igazolást ad ki.

    32.

    Az elismerésről szóló igazolásnak legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

    a)

    az illetékes hatóság neve és címe;

    b)

    a kérelmező neve, címe és születési dátuma; a kérelmező születési helyének feltüntetése az elismerésről szóló igazolásban szabadon választható alapon történik;

    c)

    a szakterület(ek), amely(ek)ből a vizsgáztató jogosultsága alapján vizsgáztathat;

    d)

    a nyelvek, amelyeken a vizsgáztató az elismerés alapján vizsgáztathat;

    e)

    a vizsgáztatónak a 10. pont (d) bekezdésével összhangban kiadott azonosító száma;

    f)

    az elismerési igazolás lejáratának dátuma.

    A vizsgáztatóként való elismerésről szóló igazolás érvényessége, módosítása és megújítása

    33.

    A vizsgáztató elismeréséről szóló igazolás öt évig érvényes. Az illetékes hatóság indokolt esetekben az elismerésről szóló igazolásban meghatározott szakterületek egy része vagy egésze tekintetében lerövidítheti az érvényesség időtartalmát.

    34.

    Az érvényes elismerési igazolás birtokosa bármikor kérelmezheti annak módosítását további szakterület(ek) hozzáadása érdekében. A módosított elismerési igazolást a kérelmező által benyújtott, vonatkozó kiegészítő dokumentumok alapján állítják ki. A módosított elismerési igazolás lejáratának időpontja nem változik.

    35.

    Olyan fejlemények esetén, amelyek megkövetelik az elismerési igazolás módosítását, mivel az abban szereplő egy vagy több szakterületre vonatkozó követelmények már nem teljesülnek, az elismert vizsgáztató azonnal megszünteti az e szakterületekből történő vizsgáztatást, és írásban tájékoztatja az illetékes hatóságot. Az illetékes hatóság értékeli az információkat, és módosított elismerési igazolást ad ki. A módosított elismerési igazolás lejáratának időpontja nem változik.

    36.

    Az elismerési igazolás a vizsgáztató kérése nyomán kerül megújításra, és az első elismerési igazolással azonos feltételekkel állítják ki. Ha az előző elismerés feltételei változatlanok, az illetékes hatóság egyszerűsített eljárást vezethet be. A megújításért folyamodó vizsgáztatóknak minden esetben be kell nyújtaniuk az előző érvényességi időszakban fennálló kompetenciák, valamint az előző két évben elvégzett vizsgáztatási tevékenységek jegyzékét. Ha az előző érvényességi időtartamot a 33. ponttal összhangban két évnél rövidebb időszakra rövidítették le, az egész időszakra vonatkozó jegyzéket kell benyújtani.

    A vizsgáztatók nyilvántartása

    37.

    A 2007/59/EK irányelv 20. cikkének (3) bekezdésében említett nyilvántartásban valamennyi elismert vizsgáztatónak egyedi azonosítóval kell szerepelnie. Az azonosító szám a nemzeti előírásokon alapul, azonban tartalmaznia kell annak a tagállamnak a rövid megnevezését is, amelyben a vizsgáztatót elismerték.

    38.

    A nyilvántartásnak legalább a következő információkat kell tartalmaznia:

    a)

    az elismert vizsgáztató neve, címe és születési dátuma;

    b)

    a szakterület(ek), amely(ek)ből a vizsgáztató az elismerés alapján vizsgáztathat;

    c)

    a nyelv(ek), amely(ek)en a vizsgáztató az elismerés alapján vizsgáztathat;

    d)

    a vizsgáztatónak a 37. ponttal összhangban kiadott azonosító száma;

    e)

    a munkáltató neve és címe, ha a 28. pont értelmében a vizsgáztató nevében munkáltató pályázik (egyéb esetben a vizsgáztató munkáltatójának neve és címe önkéntes alapon adható meg);

    f)

    az elismerési igazolás lejáratának dátuma;

    g)

    kapcsolattartási adatok.

    39.

    A nyilvántartás naprakészen tartása érdekében az elismert vizsgáztató vagy munkáltatója a nyilvántartásban szereplő bármely adatot érintő változás esetén értesíti az elismerési igazolást kiadó illetékes hatóságot. A nemzeti előírások előírhatják további adatoknak a nyilvántartásba történő felvételét és az azok változásairól szóló tájékoztatást is.

    40.

    A 38. pont a), b) és c) pontjában említett adatokat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé kell tenni. A 38. pontban felsorolt többi adatot a személyes adatok védelméről szóló nemzeti előírásoknak megfelelően kell nyilvánosságra hozni.

    Az elismerés felfüggesztése és visszavonása

    41.

    Ha az illetékes hatóság által a 2007/59/EK irányelv 26., 27. vagy 29. cikkének értelmében elvégzett értékelési vagy felügyeleti tevékenység azt bizonyítja, hogy a vizsgáztató nem tesz eleget az elismeréshez szükséges követelményeknek, az illetékes hatóság visszavonja vagy felfüggeszti az elismerési igazolást.

    42.

    Amennyiben az illetékes hatóság úgy ítéli meg, hogy egy másik tagállam illetékes hatósága által elismert vizsgáztató nem tesz eleget a 2007/59/EK irányelv és a 765/2011/EU határozat egy vagy több rendelkezésének, tájékoztatnia kell erről annak a tagállamnak az illetékes hatóságát, amely kibocsátotta az elismerési igazolást, és a megfelelő ellenőrzések elvégzését kell kérnie tőle.

    43.

    Ha ez utóbbi tagállam illetékes hatósága megállapítja, hogy a vizsgáztató már nem felel meg a követelményeknek, visszavonja vagy felfüggeszti az elismerési igazolást, a vizsgáztatót azonnal írásban tájékoztatja döntésének okairól, valamint határozatáról értesíti azt az illetékes hatóságot, amely a követelményeknek való meg nem felelésről szóló tájékoztatást nyújtotta.

    Jogorvoslati eljárás

    44.

    Az illetékes hatóság azonnal írásban tájékoztatja a vizsgáztatót döntéseinek indokairól.

    45.

    Felfüggesztés vagy visszavonás esetén az illetékes hatóság egyértelmű tájékoztatást nyújt a nem teljesített követelmények tekintetében. Az illetékes hatóság a felfüggesztés vagy a visszavonás hatálybalépése előtt értesítési időt határozhat meg, amelyen belül a vizsgáztató kiigazíthatja gyakorlatait az elismeréshez szükséges követelmények teljesítése érdekében.

    46.

    Az illetékes hatóság biztosítja, hogy olyan közigazgatási jogorvoslati eljárás működjön, mely lehetővé teszi a kérelmezők vagy a vizsgáztatók számára, hogy a vitatott határozatok felülvizsgálatát kérjék.

    A nyelvi kompetenciát értékelő vizsgáztatók

    47.

    Az általános nyelvi kompetencia vizsgáztatására tekintettel és a kérelmező vizsgáztatóként való elismerése érdekében a tagállam a vizsgáztatót elismerheti a nyelvoktatási ágazat közös gyakorlatával összhangban kiadott bizonyítvány alapján. E bizonyítványnak igazolnia kell a kérelmező arra való alkalmasságát, hogy az Európa Tanács által kidolgozott közös európai nyelvi referenciakeret elveinek és módszertanának megfelelő módon vizsgáztasson. A tagállam a vizsgáztatók nyelvi kompetenciájának tanúsítására vonatkozó nemzeti gyakorlat figyelembevételével kiegészítő rendelkezéseket hozhat e lehetőség használatának meghatározására.

    48.

    A vasútüzemeltetési és biztonsági eljárásokra vonatkozó sajátos kommunikációt és terminológiát felölelő kompetencia vizsgáztatása tekintetében az elismerés ezen ajánlás rendelkezéseivel összhangban történik. A vasútüzemeltetési és biztonsági eljárásokra vonatkozó sajátos kommunikációt és terminológiát érintő vizsgák levezetésére alkalmas vizsgáztatóként való elismerésre vonatkozó pályázatokat azon tagállam illetékes hatóságához kell benyújtani, amelyben az az infrastruktúra található, amelyre a kommunikáció és a terminológia vonatkozik.

    A vizsgaközpontok elismerése

    49.

    A tagállamok előírhatják a vizsgaközpontoknak az illetékes hatósághoz benyújtott írásos kérelem alapján történő elismerését.

    50.

    Az illetékes hatóság a nemzeti rendelkezéseknek és eljárásoknak megfelelően, valamint a függetlenség, a szakértelem és a pártatlanság szempontjai alapján állítja ki a vizsgaközpont elismerési igazolását. A vizsgaközpontok elismerésére a 26–48. pontok alkalmazandók.

    51.

    Az illetékes hatóság e vizsgaközpontokra ruházhatja saját vizsgáztatóinak elismerését azzal a feltétellel, hogy a vizsgaközpontok megfelelnek az 53. pontban meghatározott követelményeknek.

    52.

    A 54. pont alkalmazásában a vizsgaközpont naprakészen tartja az általa elismert vizsgáztatók nyilvántartását. A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a 38. pontban említett információkat.

    53.

    A vizsgaközpontnak megfelelő intézkedéseket kell hoznia a vizsgáztatók irányítására és biztosítania kell, hogy a vizsgáztatók rendelkezzenek a 2007/59/EK irányelv és a 765/2011/EU határozat alapján előírt kompetenciákkal.

    54.

    A vizsgáztatók csak annak a képzési központnak a tevékenysége keretében vizsgáztathatnak, amelyhez tartoznak.

    55.

    Az elismert vizsgaközpontról szóló információkat nyilvánosan hozzáférhetővé kell tenni a 38. pontban előírt nyilvántartásban, az adott vizsgaközponthoz tartozó egyes vizsgáztatókról szóló információk megadása nélkül. A 37. pontban említett azonosító szám helyett a vizsgaközpont nevét kell szerepeltetni.

    56.

    Az illetékes hatóság azonnal írásban tájékoztatja a vizsgaközpontot döntéseinek indokairól.

    57.

    Felfüggesztés vagy visszavonás esetén az illetékes hatóság egyértelmű tájékoztatást nyújt a nem teljesített követelmények tekintetében. Az illetékes hatóság a felfüggesztés vagy a visszavonás hatálybalépése előtt értesítési időt határozhat meg, amelyen belül a vizsgaközpont kiigazíthatja gyakorlatait az elismeréshez szükséges követelmények teljesítése érdekében.

    58.

    Az illetékes hatóság biztosítja, hogy olyan közigazgatási jogorvoslati eljárás működjön, mely lehetővé teszi a kérelmezők vagy a vizsgaközpontok számára, hogy a vitatott határozatok felülvizsgálatát kérjék.

    Átlátható értékelési szabályok

    59.

    Az értékelési és pontozási elveket, valamint az eredmények típusát a vizsgák előtt hozzáférhetővé kell tenni.

    60.

    A vezetők és a vezetőjelöltek számára lehetőséget kell biztosítani a vizsgaeredmények értékelésének megtekintésére és felülvizsgálati kérelem benyújtására, ha a vizsgájukat – indokolás mellett – kedvezőtlenül bírálták el.

    Az illetékes hatóság által ellátott minőségellenőrzések és felügyelet

    61.

    Az illetékes hatóság a 2007/59/EK irányelv 26., 27. és 29. cikke szerinti felügyeleti tevékenységek teljesítése érdekében megkövetelheti a következőket:

    a)

    hozzáférést a vizsgák előkészítése, lebonyolítása és értékelése szempontjából fontos valamennyi dokumentumhoz;

    b)

    jelentéstételi eljárás elfogadását, melynek értelmében bizonyos információkat rendszeresen vagy kérésre közölni kell;

    c)

    a vizsgáknak az illetékes hatóság képviselői részéről történő megfigyelését.

    Kelt Brüsszelben, 2011. november 22-én.

    a Bizottság részéről

    Siim KALLAS

    alelnök


    (1)  HL L 315., 2007.12.3., 51. o.

    (2)  Lásd e Hivatalos Lap 36. oldalát.

    (3)  Common European Framework of Reference for Languages: Learning, Teaching, Assessment, 2001 (Cambridge University Press (angol változat) – ISBN 0-521-00531-0). A kötet anyaga az Európa Tanács honlapján is elérhető: http://www.coe.int/T/DG4/Portfolio/documents/Common%20European%20Framework%20hyperlinked.pdf


    Top