Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022XC0304(04)

    Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 2022/C 104/11

    PUB/2021/1019

    SL C 104, 4.3.2022, p. 20–27 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    4.3.2022   

    HR

    Službeni list Europske unije

    C 104/20


    Objava obavijesti o odobrenju standardne izmjene specifikacije proizvoda za naziv u sektoru vina iz članka 17. stavaka 2. i 3. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33

    (2022/C 104/11)

    Ova obavijest objavljuje se u skladu s člankom 17. stavkom 5. Delegirane uredbe Komisije (EU) 2019/33 (1).

    OBAVIJEST O STANDARDNOJ IZMJENI JEDINSTVENOG DOKUMENTA

    „Côtes de Thau”

    PGI-FR-A1229-AM01

    Datum obavijesti: 6. prosinca 2021..

    OPIS I RAZLOZI ODOBRENE IZMJENE

    1.   Organoleptički opis vina

    Poglavlje I. specifikacije proizvoda dopunjeno je u točki 3.3. „Organoleptički opis proizvoda” kako bi se pojasnila boja i organoleptička svojstva vina.

    Te se izmjene odražavaju u točki „Opis vina” ovog jedinstvenog dokumenta.

    2.   Zemljopisno područje

    U poglavlju I. točki 4. specifikacije proizvoda zemljopisno područje prošireno je na devet pograničnih općina departmana Hérault. Trenutačno zemljopisno područje obuhvaća šest općina departmana Hérault: Agde, Castelnau de Guers, Florensac, Marseillan, Pinet i Pomerols. Proširuje se na devet općina na sjeveroistoku departmana koje su okružene trenutačnim područjem. Te su općine bile dio područja u neposrednoj blizini: Balaruc les Bains, Balaruc le Vieux, Bouzigues, Frontignan, Loupian, Mèze, Poussan, Sète i Villeveyrac.

    Tim se zahtjevom nastoji ojačati povezanost zemljopisnog područja ZOZP-a oko jezera Thau u skladu s Planom za razvoj i upravljanje vodama (Schéma d’Aménagement et de Gestion des Eaux, SAGE) jezera Thau. To je područje lagune na kojem prevladava umjerena sredozemna klima. Proširenjem područja pod ZOZP-om „Côtes de Thau” jača se povezanost sa zemljopisnim područjem i sam ZOZP. Dobiva se povezanija i ujednačenija zemljopisna jedinica po pitanju klime (umjerena sredozemna), značajkama podzemlja i zajednice proizvođača.

    Ta je izmjena uključena u jedinstveni dokument u točki „Razgraničeno zemljopisno područje”.

    3.   Područje u neposrednoj blizini

    U poglavlju I. točki 4. specifikacije proizvoda područje u neposrednoj blizini bolje je definirano tako da obuhvaća općine koje graniče sa zemljopisnim područjem na kojem se običaji uistinu njeguju.

    Ta je izmjena uključena u jedinstveni dokument u točki „Dodatni uvjeti – Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području”.

    4.   Sorte

    U poglavlju I. točki 5. specifikacije proizvoda ažuriran je popis sorti koje se upotrebljavaju u proizvodnji vina sa ZOZP-om „Côtes de Thau”. Tijelo za zaštitu i upravljanje želi iz specifikacije proizvoda povući 15 sorti koje se ne upotrebljavaju u proizvodnji vina i koje nisu zasađene na zemljopisnom području. Uklanjaju se sljedeće sorte: Chasselas B, Chasselas rose Rs, Chambourcin N, Couderc noir N, Danlas B, Jurançon blanc B, Landal N, Lival N, Maréchal Foch N, Mondeuse N, Müller-Thurgau B, Ravat blanc b, Rayon d’or B, Rubilande Rs, Valérien B.

    Ta je izmjena uključena u jedinstveni dokument u točki „Glavne sorte vinove loze”.

    5.   Povezanost sa zemljopisnim područjem

    U točki 7.1. poglavlja I. odjeljka 7. specifikacije proizvoda, pod naslovom „Posebnosti zemljopisnog područja”, objašnjava se da zemljopisno područje ZOZP-a obuhvaća 15 općina na sjeveroistočnoj granici departmana Hérault, u polukrugu oko jezera Thau.

    Dopunjena je i točka 7.3. „Uzročno-posljedična veza” kako bi se ojačala uzročno-posljedična veza na temelju spoja posebnosti zemljopisnog područja i proizvoda. Vinogradi s oznakom Côtes de Thau odavno se ističu po proizvodnji osobito bijelih vina. Zbog krajolika jezera Thau to je područje izloženo suncu i utjecaju sredozemne klime koja je posebno pogodna za uzgoj vinove loze. U tlima koja su često porozna pomiješani su pijesak, ilovača, glina i vapnenac, što pogoduje dubokom ukorjenjivanju vinove loze te proizvodnji voćnih i svježih vina.

    Te su izmjene uključene u jedinstveni dokument pod točkom „Povezanost sa zemljopisnim područjem”.

    6.   Uvjeti prezentiranja i označivanja

    U točki 8. U dijelu specifikacije proizvoda koji se odnosi na uvjete prezentiranja i označivanja u skladu s europskim propisima uvedeno je pravilo o označivanju kojim se određuje kako se u odnosu na naziv „Côtes de Thau” navode sorte i dodatni zemljopisni naziv „Cap d’Agde” iz specifikacije. Tim se zahtjevom o označivanju jača i štiti naziv ZOZP-a.

    7.   Tijelo nadležno za kontrolu

    Poglavlje III. specifikacije proizvoda zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” dopunjeno je podacima Nacionalnog instituta za podrijetlo i kvalitetu (INAO), tijela nadležnog za kontrolu. Nadzorno tijelo CERTIPAQ provodi nadzor u ime INAO-a.

    Taj je dodatak uključen u jedinstveni dokument pod točkom „Detaljne informacije o nadzornom tijelu”.

    JEDINSTVENI DOKUMENT

    1.   Naziv

    Côtes de Thau

    2.   Vrsta oznake zemljopisnog podrijetla

    ZOZP – zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla

    3.   Kategorije proizvoda od vinove loze

    1.

    Vino

    5.

    Kvalitetno pjenušavo vino

    4.   Opis vina

    1.   Analitički opis

    KRATAK OPIS

    Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” smije se upotrebljavati za mirna vina i za kvalitetna pjenušava vina, crna, ružičasta i bijela.

    Kad je riječ o mirnim vinima, (najmanja i najveća) ukupna alkoholna jakost, ukupna kiselost, ukupni sadržaj hlapljivih kiselina i ukupni sadržaj sumporova dioksida propisani su zakonodavstvom Zajednice.

    Kad je riječ o kvalitetnim pjenušavim vinima, (najmanja i najveća) stvarna volumna alkoholna jakost, ukupna volumna alkoholna jakost, ukupna kiselost, sadržaj hlapljivih kiselina, ukupni sadržaj sumporova dioksida i sadržaj ugljikova dioksida propisani su zakonodavstvom Zajednice.

    U vinima u kojima je udio fermentabilnih šećera (glukoza i fruktoza) 45 grama po litri ili veći udio hlapljivih kiselina iznimno je propisan zajedničkom odlukom ministra nadležnog za potrošačka pitanja i ministra poljoprivrede.

    Opća analitička svojstva

    Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

     

    Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

    9

    Najmanja ukupna kiselost

     

    Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

     

    Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

     

    2.   Organoleptički opis

    KRATAK OPIS

    Proizvedena vina prije svega su izrazito aromatična, uravnotežena i svježa.

    Bijela vina obično su svjetložute, odnosno blijedozlatne boje. Na prvi okus osjete se note agruma i znatna svježina. Okus na kraju poprima note koje su katkad limunaste i/ili egzotične ili blago amilne te su aromatski izuzetno postojane, a ponekad se osjeti i natruha minerala.

    Ružičasta vina su blijedoružičaste do ljubičaste boje i kristalnog sjaja. Miris je diskretan i nježan po crvenom voću. Prvi okus je snažan i oštar te se osjete arome crvenog bobičastog voća, dok okus na kraju podsjeća na kiselkasti bombon. Arome su obično postojane i ugodno svježe.

    Crna vina su tamnocrvena s jakim odsjajem. Snažnog su mirisa s notama crvenog voća i aromama vegetacije iz okoliša. Okusom prevladavaju nježne i svježe arome na bazi zrelog voća.

    Kvalitetna pjenušava vina imaju sitne i elegantne mjehuriće, uz ugodnu svježinu te cvjetne ili voćne arome, ovisno o sortama koje se upotrebljavaju za kupažu.

    Opća analitička svojstva

    Najveća ukupna alkoholna jakost (u % vol.)

     

    Najmanja stvarna alkoholna jakost (u % vol.)

     

    Najmanja ukupna kiselost

     

    Najveći sadržaj hlapljivih kiselina (u miliekvivalentima po litri)

     

    Najveći ukupni sadržaj sumporova dioksida (u miligramima po litri)

     

    5.   Postupci proizvodnje vina

    5.1.   Posebni enološki postupci

    1.   Poseban enološki postupak

    U pogledu enoloških postupaka u proizvodnji vina potrebno je poštovati obveze utvrđene na razini Unije te u Zakoniku o poljoprivredi i morskom ribarstvu.

    5.2.   Najveći prinosi

    1.   Ružičasta i bijela vina

    120 hektolitara po hektaru

    2.   Crna vina

    110 hektolitara po hektaru

    6.   Razgraničeno zemljopisno područje

    Berba grožđa, proizvodnja i razvoj vina sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” odvijaju se u sljedećim općinama departmana Hérault:

    Agde, Balaruc-les-Bains, Balaruc-le-Vieux, Bouzigues, Castelnau-de-Guers, Florensac, Frontignan, Loupian, Marseillan, Mèze, Pinet, Pomerols, Poussan, Sète, Villeveyrac.

    7.   Glavne sorte vinove loze

     

    Alicante Henri Bouschet N

     

    Alphonse Lavallée N

     

    Highness B

     

    Aramon N

     

    Aramon blanc B

     

    Aramon gris G

     

    Aranel B

     

    Arinarnoa N

     

    Auxerrois B

     

    Baco blanc B

     

    Cabernet franc N

     

    Cabernet-sauvignon N

     

    Caladoc N

     

    Cardinal Rg

     

    Carignan N

     

    Carignan blanc B

     

    Carmenère N

     

    Chardonnay B

     

    Chasan B

     

    Chenanson N

     

    Chenin B

     

    Clairette B

     

    Clairette rose Rs

     

    Clarin B

     

    Colombard B

     

    Counoise N

     

    Egiodola N

     

    Gamay N

     

    Gamay de Chaudenay N

     

    Gewurztraminer Rs

     

    Grenache N

     

    Grenache blanc B

     

    Grenache gris G

     

    Gros Manseng B

     

    Lledoner pelut N

     

    Marsanne B

     

    Marselan N

     

    Mauzac B

     

    Merlot N

     

    Meunier N

     

    Muscadelle B

     

    Muscardin N

     

    Négrette N

     

    Parrellada B

     

    Petit Manseng B

     

    Petit Verdot N

     

    Pinot gris G

     

    Crni pinot N

     

    Piquepoul blanc B

     

    Piquepoul gris G

     

    Piquepoul noir N

     

    Portan N

     

    Riesling B

     

    Roussanne B

     

    Savagnin rose Rs

     

    Sciaccarello N

     

    Semillon B

     

    Servant B

     

    Seyval B

     

    Sylvaner B

     

    Tannat N

     

    Tempranillo N

     

    Terret blanc B

     

    Terret gris G

     

    Terret noir N

     

    Ugni blanc B

     

    Verdelho B

     

    Villard blanc B

     

    Villard noir N

     

    Viognier B

    8.   Opis povezanosti

    Zemljopisno područje zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” obuhvaća 15 općina u departmanu Hérault, u polukrugu oko jezera Thau.

    Sredozemno more, jezera, plaže i nisko raslinje čine izvornu prirodnu cjelinu na kojoj se temelje gospodarstvo i poseban stil života. Jezero Thau odraz je krajolika i klime te je od Sredozemlja zaštićeno lagunom (tzv. lido) u kojoj se uzgaja vinova loza. Tlo je crvene boje, uglavnom lagane teksture, a sastoji se od pjeskovite ili glinaste ilovače te je slabo šljunkovito i relativno duboko. Klimu karakteriziraju prilično obilne jesenske i zimske padaline te slabe, ponekad olujne, ljetne padaline. Njih uravnotežuju morski povjetarci koji smanjuju isparavanje i smanjuju opasnost od nestašice vode. Godišnja količina padalina iznosi 600 mm. Utjecaj jezera Thau od ključne je važnosti jer svojom duljinom od 20 km ima obilježja mora.

    Taj vodeni okoliš ublažava oštru sredozemnu klimu zahvaljujući blagim temperaturama koje su osobito povoljne za dozrijevanje sorti bijelog grožđa.

    Ta je prirodna baština usko povezana s razvojem gospodarskih djelatnosti na tom području, a posebno s turizmom (plaže, toplice, priroda itd.), vinogradarstvom, uzgojem školjkaša ili ribolovom.

    Budući da se potrošački trendovi kreću u smjeru svježih i voćnih bijelih vina, područje proizvodnje vina Côtes de Thau osobito je pogodno za proizvodnju te vrste vina. Na tom zemljopisnom području prevladavaju klimatski i pedološki uvjeti pogodni za sporo dozrijevanje sorti bijelog grožđa.

    Na području zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” mirna vina proizvode se kao bijela, ružičasta i crna. U toj regiji postoji prava tradicija suhih bijelih vina, a područje pod ZOZP-om „Côtes de Thau” jedno je od rijetkih na kojima bijela vina prevladavaju u odnosu na crna vina.

    Iako se zadržala povijesna sorta Terret B, uzgajaju se i sorte iz različitih francuskih regija s velikim aromatskim i kvalitativnim potencijalom.

    Vinogradi s oznakom Côtes de Thau odavno se ističu po proizvodnji osobito bijelih vina. Zbog krajolika jezera Thau to je područje izloženo suncu i utjecaju sredozemne klime koja je posebno pogodna za uzgoj vinove loze. U tlima koja su često porozna pomiješani su pijesak, ilovača, glina i vapnenac, što pogoduje dubokom ukorjenjivanju vinove loze te proizvodnji voćnih i svježih vina.

    Vinogradari su tu proizvodnju usmjerili na svježa i aromatska vina, koristeći se svim suvremenim tehnologijama delikatne prerade i kontrole temperature.

    Vina sa ZOZP-om „Côtes de Thau” zbog svoje karakteristične svježine odražavaju vrlo posebnu klimu u okolici jezera Thau te ide izvanredno pod ruku lokalnoj proizvodnji morskih plodova.

    Vinogradari su se zatim prilagodili potražnji na tržištu izvan lagune Thau znatnim razvojem proizvodnje crnih i ružičastih vina.

    Odgovarajućim tehnikama jednako tako na tom području nastoje očuvati vrlo važnu bioraznolikost. Sudjeluju u programu „laguna Thau” koji su izradila tijela vijeća departmana uz potporu Europske komisije.

    Jezero Thau kompleksan je i privlačan krajolik. Kao takav nudi jedinstvenu priliku za istinsko upoznavanje okoliša. Vinogradari poštuju okoliš razvojem praksi koje pogoduju bioraznolikosti.

    Jezero je važna turistička atrakcija: kupanje, plovidba, ribolov, šetnja prirodom, posjet uzgajalištima školjkaša i Cap d’Agde, koji svake godine privlači stotine tisuća turista pridonose ugledu vinima na obali jezera Thau.

    Budućnost vinogradarstva usko je povezana s turizmom. Vinogradi postoje zahvaljujući snažnoj povezanosti s lagunom Thau, a zaštita tog posebnog prirodnog okoliša potrebna je da bi se ugled zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla razvio i očuvao u tom bogatom i kompleksnom okruženju.

    9.   Osnovni dodatni uvjeti (pakiranje, označivanje, ostali zahtjevi)

    Pravni okvir:

    Nacionalno zakonodavstvo

    Vrsta dodatnog uvjeta:

    Odstupanje u pogledu proizvodnje na razgraničenom zemljopisnom području

    Opis uvjeta:

    Područje u neposrednoj blizini, za koje je određeno odstupanje u pogledu proizvodnje i razvoja vina sa zaštićenom oznakom zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau”, čine susjedne općine zemljopisnog područja: Montagnac, Saint Pons de Mauchiens, Saint Pargoire, Plaissan, Cournonterral, Montbazin, Gigean, Vic la Gardiole, Saint Thibery, Pézenas, Nézignan l’Evèque, Bessan, Vias, Aumes, Cazouls d’Hérault.

    Pravni okvir:

    Nacionalno zakonodavstvo

    Vrsta dodatnog uvjeta:

    Dodatne odredbe koje se odnose na označivanje

    Opis uvjeta:

    Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” može se dopuniti izrazima „primeur” ili „nouveau” (mlado vino).

    Ako se izraz „Indication géographique protégée” [„zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla”] zamjenjuje tradicionalnim izrazom „Vin de pays” [„regionalno vino”], na etiketi se nalazi logotip ZOZP-a Europske unije.

    Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” može se dopuniti nazivom jedne ili više sorti vinove loze.

    Oznaka jedne ili više sorti smije se istaknuti samo neposredno ispod naziva zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” te otisnuti slovima koja visinom i širinom nisu veća od polovice slova u nazivu ZOZP-a.

    Zaštićena oznaka zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau” može se dopuniti nazivom manje zemljopisne jedinice „Cap d’Agde”.

    Slova u nazivu manje zemljopisne jedinice „Cap d’Agde” ne smiju visinom ni širinom biti veća od slova u nazivu zaštićene oznake zemljopisnog podrijetla „Côtes de Thau”.

    Poveznica na specifikaciju proizvoda

    https://info.agriculture.gouv.fr/gedei/site/bo-agri/document_administratif-2cf1f3e1-6ab1-45ea-9fbb-0371f556cb1f


    (1)  SL L 9, 11.1.2019., str. 2.


    Top