EUR-Lex Достъп до правото на Европейския съюз

Обратно към началната страница на EUR-Lex

Този документ е извадка от уебсайта EUR-Lex.

Документ 32010L0005

Direktiva Komisije 2010/5/EU od 8. veljače 2010. o izmjeni Direktive 98/8/EZ Europskog parlamenta i Vijeća radi uvrštenja akroleina kao aktivne tvari u njezin Prilog I. Tekst značajan za EGP

SL L 36, 9.2.2010г., стр. 24—26 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Правен статус на документа Вече не е в сила, Дата на изтичане на валидността: 31/08/2013; stavljeno izvan snage 32012R0528

ELI: http://data.europa.eu/eli/dir/2010/5/oj

03/Sv. 69

HR

Službeni list Europske unije

156


32010L0005


L 036/24

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


DIREKTIVA KOMISIJE 2010/5/EU

od 8. veljače 2010.

o izmjeni Direktive 98/8/EZ Europskog parlamenta i Vijeća radi uvrštenja akroleina kao aktivne tvari u njezin Prilog I.

(Tekst značajan za EGP)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući u obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 98/8/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 16. veljače 1998. o stavljanju biocidnih pripravaka na tržište (1), a posebno njezin članak 11. stavak 4.,

budući da:

(1)

Ujedinjena Kraljevina primila je 18. kolovoza 2006. od tvrtke Baker Petrolite, u skladu s člankom 11. stavkom 1. Direktive 98/8/EZ, zahtjev za uvrštenje aktivne tvari akrolein u Prilog I. toj Direktivi o korištenju pripravka 12, slimicida, kako je utvrđeno u Prilogu V. Direktivi 98/8/EZ. Na dan iz članka 34. stavka 1. Direktive 98/8/EZ akrolein nije bio na tržištu kao aktivna tvar biocidnog pripravka.

(2)

Nakon izvršenja procjene, Ujedinjena Kraljevina podnijela je Komisiji izvješće zajedno s preporukom 16. ožujka 2009.

(3)

Izvješće su pregledale države članice i Komisija u okviru Stalnog odbora za biocidne pripravke 17. rujna 2009., a nalazi tog pregleda uključeni su u izvješće o ocjeni.

(4)

Iz provedenih ispitivanja proizlazi da se za biocidne pripravke koji se koriste kao slimicidi i sadrže akrolein može očekivati da će udovoljavati zahtjevima utvrđenim u članku 5. Direktive 98/8/EZ. Stoga je akrolein primjereno uvrstiti u Prilog I.

(5)

Na razini Unije nisu ocijenjene sve moguće uporabe. Stoga je primjereno da države članice ocijene te uporabe ili scenarije izloženosti i one rizike za ekosustave i populacije koji nisu reprezentativno proučeni u ocjeni rizika na razini Unije, a da prilikom izdavanja dozvola za pripravke osiguraju poduzimanje odgovarajućih mjera i postavljanje posebnih uvjeta kako bi se utvrđeni rizici smanjili na prihvatljivu razinu.

(6)

U svjetlu nalaza izvješća o ocjeni, za pripravke koji sadrže akrolein i koriste se kao slimicidi primjereno je zahtijevati primjenu mjera za ublažavanje rizika na razini izdavanja dozvola za pripravke.

(7)

Posebno je primjereno zahtijevati da se pripravci namijenjeni za industrijsku ili profesionalnu uporabu koriste s odgovarajućom osobnom zaštitnom opremom i da se utvrde sigurni radni postupci kao što su praćenje kakvoće zraka i primjena zone zabrane, osim ako se može dokazati da se rizici za industrijske ili profesionalne korisnike mogu smanjiti na drugi način.

(8)

Treba poduzeti odgovarajuće mjere za ograničavanje rizika za morski okoliš budući da su prilikom ocjenjivanja utvrđeni rizici neprihvatljivi za taj ekosustav. S tim ciljem, pri izdavanju dozvola za biocidne pripravke nadležna tijela trebaju postaviti određene uvjete kao što su osiguravanje praćenja otpadnih voda i, prema potrebi, njihovo pročišćavanje prije ispuštanja, osim ako se može dokazati da se rizici za okoliš mogu smanjiti na drugi način.

(9)

Prije uvrštenja aktivne tvari u Prilog I., državama članicama treba osigurati razuman vremenski rok kako bi im se omogućilo donošenje zakona i drugih propisa potrebnih za usklađivanje s ovom Direktivom.

(10)

Direktivu 98/8/EZ stoga treba na odgovarajući način izmijeniti.

(11)

Mjere predviđene u ovoj Direktivi u skladu su s mišljenjem Stalnog odbora za biocidne pripravke,

DONIJELA JE OVU DIREKTIVU:

Članak 1.

Prilog I. Direktivi 98/8/EZ mijenja se u skladu s Prilogom ovoj Direktivi.

Članak 2.

1.   Države članice najkasnije do 31. kolovoza 2010. donose i objavljuju zakone i ostale propise potrebne za usklađivanje s ovom Direktivom.

Kad države članice donose ove odredbe, one sadržavaju uputu na ovu Direktivu ili se uz njih navodi takva uputa. Načine tog upućivanja određuju države članice.

2.   Države članice Komisiji dostavljaju tekst glavnih odredaba nacionalnog prava koje donesu u području na koje se odnosi ova Direktiva.

Članak 3.

Ova Direktiva stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Članak 4.

Ova je Direktiva upućena državama članicama.

Sastavljeno u Bruxellesu 8. veljače 2010.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 123, 24.4.1998., str. 1.


PRILOG

U Prilogu I. Direktivi 98/8/EZ za tvar akrolein dodaje se sljedeći unos:

Br.

Opći naziv

Naziv IUPAC

Identifikacijske oznake

Najmanja čistoća aktivne tvari u biocidnom pripravku koji se stavlja na tržište

Datum uvrštenja

Rok za usklađivanje s člankom 16. stavkom 3. (osim za pripravke koji sadrže više od jedne aktivne tvari, za koje je krajnji rok za usklađivanje s člankom 16. stavkom 3. utvrđen u posljednjoj odluci o uvrštenju koja se odnosi na dotičnu aktivnu tvar)

Datum isteka uvrštenja

Vrsta pripravka

Posebne odredbe (*)

„30.

Akrolein

Akrilaldehid

EZ br.: 203-453-4

CAS br.: 107-02-8

913 g/kg

1. rujna 2010.

Ne primjenjuje se

31. kolovoza 2020.

12

Prilikom ocjene zahtjeva za izdavanje dozvole za pripravak u skladu s člankom 5. i Prilogom VI., države članice ocjenjuju, ako je to relevantno za pojedini pripravak, populacije koje bi mogle biti izložene pripravku i scenarije uporabe ili izloženosti koji nisu reprezentativno proučeni u ocjeni rizika na razini Zajednice.

Države članice osiguravaju da izdavanje dozvole podliježe ispunjenju sljedećih uvjeta:

1.

Otpadne vode koje sadrže akrolein prate se prije ispuštanja, osim ako se može dokazati da se rizici za okoliš mogu smanjiti na drugi način. Ako je potrebno, s obzirom na rizike za morski okoliš, otpadne vode drže se u odgovarajućim tankovima ili rezervoarima ili se na odgovarajući način pročišćavaju prije ispuštanja.

2.

Pripravci odobreni za industrijsku i/ili profesionalnu uporabu koriste se s odgovarajućom osobnom zaštitnom opremom te se utvrđuju sigurni radni postupci, osim ako se u zahtjevu za dozvolu za pripravak može dokazati da se rizici za industrijske i/ili profesionalne korisnike mogu smanjiti na prihvatljivu razinu na drugi način.”


(*)  Za provedbu općih načela iz Priloga VI., sadržaj i zaključci izvješća o ocjeni nalaze se na internetskoj stranici Komisije: http://ec.europa.eu/comm/environment/biocides/index.htm


Нагоре