EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001D0503

2001/503/EZ: Odluka Komisije od 22. lipnja 2001. o mjerama informiranja i promidžbe koje trebaju poduzeti zemlje korisnice pomoći iz Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje (ISPA)

SL L 182, 5.7.2001, p. 58–61 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2001/503/oj

11/Sv. 114

HR

Službeni list Europske unije

60


32001D0503


L 182/58

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


ODLUKA KOMISIJE

od 22. lipnja 2001.

o mjerama informiranja i promidžbe koje trebaju poduzeti zemlje korisnice pomoći iz Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje (ISPA)

(2001/503/EZ)

KOMISIJA EUROPSKIH ZAJEDNICA,

uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

uzimajući u obzir Uredbu Vijeća (EZ) br. 1267/1999 od 21. lipnja 1999. o uspostavljanju Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje (1), a posebno njezin članak 13. stavak 2.;

budući da:

(1)

Člankom 13. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1267/1999 zahtijeva se da zemlje korisnice financijske pomoći u okviru Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje osiguraju odgovarajuću promidžbu mjere s ciljem:

(a)

podizanja javne svijesti o ulozi koju Zajednica ima u pogledu tih mjera;

(b)

podizanja svijesti potencijalnih korisnika i stručnih organizacija o mogućnostima koje mjere pružaju.

(2)

Člankom 13. stavkom 1. Uredbe (EZ) br. 1267/1999 određuje se da zemlje korisnice pomoći posebno osiguraju da se vidno postave obavijesne ploče na kojima će se uz logotip Zajednice moći vidjeti da mjere sufinancira Zajednica te da su predstavnici institucija Zajednice uključeni u najvažnije javne aktivnosti povezane s pomoći koju Zajednica dodjeljuje u okviru programa ISPA.

(3)

U članku 13. stavku 1. Uredbe (EZ) br. 1267/1999 navodi da zemlje korisnice pomoći godišnje obavješćuju Komisiju o inicijativama koje su poduzete u vezi s mjerama informiranja i promidžbe.

(4)

U članku 13. stavku 2. Uredbe (EZ) br. 1267/1999 navodi se da Komisija usvaja detaljna pravila o mjerama informiranja i promidžbe.

(5)

O detaljnim pravilima vezanim uz mjere informiranja i promidžbe obavljaju se savjetovanja s Odborom navedenim u članku 13. stavku 2. Uredbe (EZ) br. 1267/1999, Upravnim odborom programa ISPA. Mjere predviđene ovom Odlukom u skladu su s mišljenjem tog Odbora,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Detaljna pravila koja se primjenjuju na informiranje i promidžbu u vezi s pomoći u okviru Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje na temelju Uredbe (EZ) br. 1267/1999 određena su u Prilogu.

Članak 2.

Ova Odluka stupa na snagu trećeg dana od dana objave u Službenom listu Europskih zajednica.

Sastavljeno u Bruxellesu 22. lipnja 2001.

Za Komisiju

Michel BARNIER

Član Komisije


(1)  SL L 161, 26.6.1999., str. 73.


PRILOG

ZAHTJEVI INFORMIRANJA I PROMIDŽBE

Pravila o detaljnim aranžmanima za informiranje i promidžbu o pomoći iz Instrumenta strukturnih politika za pretpristupno razdoblje

1.   CILJEVI I PODRUČJE PRIMJENE

Informativne i promidžbene mjere koje se odnose na pomoć iz programa ISPA imaju za cilj:

podizanje javne svijesti o aktivnostima Europske zajednice te transparentnosti tih aktivnosti,

informiranje potencijalnih korisnika i stručnih organizacija o mogućnostima koje pruža program ISPA.

Informiranje i promidžba primjenjuju se na sve mjere koje se financiraju iz programa ISPA.

Cilj informiranja i promidžbe je informirati širu javnost te također potencijalne i konačne korisnike o mogućnostima koje pruža program ISPA, uključujući:

regionalna, lokalna i sva druga javnopravna tijela,

gospodarske i socijalne partnere,

nevladine organizacije,

nositelje i promotore projekta,

sve druge zainteresirane strane.

2.   OPĆA NAČELA

Tijelo odgovorno za provedbu projekta ISPA (dalje u tekstu: odgovorno tijelo) zaduženo je za sve promidžbene mjere na terenu. Promidžba se ostvaruje u suradnji sa službama Komisije koje je potrebno obavještavati o mjerama poduzetim u tu svrhu.

Odgovorno tijelo poduzima sve odgovarajuće administrativne korake kako bi se osiguralo učinkovito izvođenje ovih zadaća te suradnja sa službama Komisije.

Nakon što je donesena odluka o pomoći iz programa ISPA, pravovremeno se poduzimaju mjere vezane uz promidžbu i informiranje. Komisija zadržava pravo pokretanja postupka za smanjenje, suspenziju ili ukidanje pomoći iz programa ISPA ako zemlja korisnica pomoći ne ispuni svoje obveze predviđene ovim Prilogom. U tim slučajevima primjenjuje se postupak naveden u Prilogu III.I., odjeljku VII. Financijskog memoranduma za program ISPA sklopljenog sa svakom zemljom primateljicom pomoći.

3.   SMJERNICE ZA AKTIVNOSTI INFORMIRANJA I PROMIDŽBU

Neovisno o detaljnim pravilima utvrđenim u točki 4., prilikom poduzimanja svih mjera informiranja i promidžbe potrebno je primjenjivati sljedeća načela.

3.1.   Mediji

Odgovorno tijelo obavješćuje medije na najprimjereniji način o aktivnostima koje se sufinanciraju iz programa ISPA. Ta informacija na primjeren način odražava sudjelovanje Europske zajednice.

U tu se svrhu mediji, posebno regionalni (tisak, radio, televizija), obavješćuju o službenom početku projekata te važnim fazama u njihovoj provedbi. U dotičnim zemljama primateljicama pomoći mora se osigurati odgovarajuća suradnja s delegacijama Komisije.

3.2.   Informativni događaji

Organizatori informativnih događaja kao što su konferencije, seminari, sajmovi i izložbe u vezi s provedbom projekata djelomično financiranih iz programa ISPA moraju jasno istaknuti sudjelovanje Europske zajednice. U dvoranama za sastanke treba se iskoristiti prilika da se istakne zastava Europske zajednice, a na dokumentima njezin logotip. Ako je to potrebno, delegacije Komisije u zemljama primateljicama pomoći pružaju pomoć u pripremi i provedbi takvih događaja.

3.3.   Informativni materijali

Publikacije (npr. brošure i prospekti) o projektima ili sličnim mjerama na naslovnoj stranici, kada se koristi nacionalni, regionalni ili lokalni grb, trebaju sadržavati i logotip Europske zajednice

Kada publikacije sadrže predgovor, trebale bi ga potpisati i osoba koja predstavlja zemlju primateljicu pomoći i, u ime Komisije, odgovorni član Komisije ili njezin predstavnik, kako bi se osiguralo isticanje sudjelovanja Europske zajednice. Takve publikacije upućuju na tijela zadužena za informiranje zainteresiranih strana.

Gore navedena načela također se primjenjuju i na audiovizualne materijale te materijale na internetskim stranicama.

4.   OBVEZE ZEMALJA PRIMATELJICA POMOĆI

Informiranje i promidžba predmet su cijelog niza mjera koje određuju tijela odgovorna za suradnju s Komisijom tijekom trajanja projekta. Zemlje primateljice pomoći osiguravaju da predstavnici Komisije kao i njene delegacije budu uključeni u najvažnije javne aktivnosti vezane uz program ISPA.

Prilikom provedbe projekata odgovorna tijela poduzimaju sljedeće mjere kako bi se istaklo sudjelovanje programa ISPA u spomenutim projektima:

(a)

Obavijesti o projektu

Mjere informiranja i promidžbe na terenu poduzimaju se radi podizanja svijesti šire javnosti o pomoći Europske zajednice preko programa ISPA. Odgovorno tijelo treba objaviti sadržaj projekata u najprimjerenijem obliku, osigurati prosljeđivanje tih dokumenata lokalnim i regionalnim medijima te ih staviti na raspolaganje zainteresiranim stranama. Mjere na terenu uključuju:

obavijesne ploče koje se postavljaju na gradilišta,

trajne ploče za infrastrukture kojima šira javnost ima pristup

koji moraju biti postavljeni u skladu s posebnim rješenjima vezanim uz obavješćivanje na terenu kako je u nastavku objašnjeno detaljnije.

(b)

Opće informacije o programu ISPA

Pored mjera navedenih pod (a), nacionalni koordinator za program ISPA redovito objavljuje opće informacije o pomoći dodijeljenoj njegovoj zemlji iz programa ISPA, pri čemu se posebna pozornost pridaje provedbi projekata koji su u tijeku te postignutim rezultatima. Ove se opće informacije trebaju objavljivati i dostavljati Komisiji za potrebe godišnjeg izvješća najmanje jednom godišnje. Te informacije su u obliku brošura za širu javnost, profesionalnih audiovizualnih materijala (npr. videospotova) te tiskovnih konferencija na odgovarajućoj razini. Te informacije grupiraju projekte po prirodi i/ili se usredotočuju na projekte od posebne važnosti. Prosljeđuju se nacionalnim i regionalnim televizijama te radio stanicama, Komisiji i, na zahtjev, ostalim zainteresiranim stranama kako je određeno u točki 1.

5.   RAD ODBORA ZA PRAĆENJE

Predstavnici Komisije u odborima za praćenje u suradnji s nacionalnim koordinatorom za program ISPA brinu se za poštovanje svih odredaba koje se tiču promidžbe, posebno onih koje se odnose na obavijesne i spomen ploče (vidjeti posebna rješenja u nastavku),

odgovorno tijelo predsjedatelju odbora za praćenje dostavlja informacije o poduzetim promidžbenim mjerama te odgovarajuće dokaze kao npr. fotografije. Preslike takvih materijala također se dostavljaju Komisiji,

predsjednik odbora Komisiji prosljeđuje sve informacije potrebne za njeno godišnje izvješće,

odbori za praćenje brinu se da postoji dovoljan broj primjerenih informacija o njihovom radu. U tu svrhu svaki odbor za praćenje obavješćuje medije, onoliko često koliko smatra potrebnim, o napretku projekata za koje je odgovoran. Predsjednik je nadležan za kontakte s medijima, a pomaže mu predstavnik Komisije.

u suradnji s Komisijom i njenim delegacijama u zemljama primateljicama pomoći također se obavljaju posebni aranžmani o održavanju važnih događaja poput sastanaka na visokoj razini ili inauguracija.

6.   ZAVRŠNE ODREDBE

Nakon razgovora s nacionalnim koordinatorom za program ISPA i odgovornim tijelom Komisija prema potrebi može uvesti posebne dodatne mjere.

Odgovorno tijelo može u svakom slučaju provesti dodatne mjere. Ono se savjetuje s Komisijom i obavješćuje je o inicijativama koje je poduzelo kako bi Komisija mogla na odgovarajući način sudjelovati u njihovoj realizaciji.

Kako bi se olakšala provedba ovih odredaba Komisija može pružiti prikladnu pomoć te dati smjernice.

Posebna rješenja o obavijesnim i spomen pločama

Kako bi se osigurala vidljivost projekata financiranih iz programa ISPA, zemlje primateljice pomoći osiguravaju da se poštuju sljedeće informativne i promidžbene mjere:

1.   OBAVIJESNE PLOČE

Obavijesne ploče postavljaju se na lokacijama projekata koji se provode uz pomoć iz programa ISPA. Te ploče sadrže prostor rezerviran za navođenje sudjelovanja Europske zajednice.

Obavijesne ploče moraju biti veličine koja je primjerena veličini posla.

Dio obavijesne ploče koji je rezerviran za Europsku zajednicu mora ispunjavati sljedeće kriterije:

zauzima najmanje 50 % ukupne površine obavijesne ploče,

na njemu se nalazi logotip Europske zajednice te tekst kao u priloženom primjeru.

Čak i kada nadležna tijela ne postave obavijesnu ploču kojom se objavljuje njihovo sudjelovanje u financiranju projekta, pomoć Europske zajednice mora se objaviti na posebnoj ploči. U takvim slučajevima analogno vrijede gornje odredbe koje se tiču dijela ploče rezervirane za Europsku zajednicu.

Obavijesne ploče uklanjaju se najkasnije šest mjeseci nakon završetka radova i zamjenjuju spomen pločom u skladu s odredbama iz točke 2.

2.   SPOMEN PLOČE

Trajne spomen ploče postavljaju se na mjestima koja su pristupačna širokoj javnosti. Osim logotipa Europske zajednice, te ploče moraju spomenuti doprinos projektu od strane Europske zajednice.

Kao smjernicom za potrebni sadržaj treba se služiti sljedećim tekstom:

„Ovaj je projekt sufinanciran od strane Europske zajednice u iznosu od …%. Po završetku … (navesti godinu), ukupni troškovi projekta bili su … (nacionalna valuta), a ukupan doprinos Europske zajednice iznosio je … (nacionalna valuta).”

Image


Top