EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0121

2013/121/EU: Odluka Komisije od 7. ožujka 2013. o sigurnosnim zahtjevima koje moraju ispunjavati europske norme za određene sjedalice za djecu u skladu s Direktivom 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o općoj sigurnosti proizvoda Tekst značajan za EGP

SL L 65, 8.3.2013, p. 23–34 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

Legal status of the document In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/121(1)/oj

15/Sv. 25

HR

Službeni list Europske unije

189


32013D0121


L 065/23

SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


ODLUKA KOMISIJE

od 7. ožujka 2013.

o sigurnosnim zahtjevima koje moraju ispunjavati europske norme za određene sjedalice za djecu u skladu s Direktivom 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o općoj sigurnosti proizvoda

(Tekst značajan za EGP)

(2013/121/EU)

EUROPSKA KOMISIJA,

uzimajući o obzir Ugovor o funkcioniranju Europske unije,

uzimajući u obzir Direktivu 2001/95/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 3. prosinca 2001. o općoj sigurnosti proizvoda (1), a posebno njezin članak 4. stavak 1. točku (a),

budući da:

(1)

Proizvodi koji su u skladu s nacionalnim normama kojima se prenose Europske norme sastavljene u skladu s Direktivom 2001/95/EZ i koje su navedene kao referenca u Službenom listu Europske unije smatraju se sigurnima.

(2)

Europske norme treba sastavljati na temelju zahtjeva čija je namjena osigurati da proizvodi koji su s njima u skladu ispunjavaju opći sigurnosni zahtjev iz članka 3. Direktive 2001/95/EZ.

(3)

Europske norme EN 14988-1:2006 (dio 1.: Sigurnosni zahtjevi) i EN 14988-2:2006 (dio 2.: Ispitne metode) za dječje visoke stolice treba revidirati. Posebno treba uvesti strože sigurnosne zahtjeve s obzirom na opasnosti od pada i zaplitanja.

(4)

Europska norma EN 1272:1998 (Sigurnosni zahtjevi i ispitne metode) za stolice koje se montiraju na stol nije navedena kao referenca u Službenom listu Europske unije. Posljedica je toga da nacionalne norme kojima se prenosi ta europska norma ne osiguravaju pretpostavku sigurnosti.

(5)

Za dječje stolice i sjedalice koje se montiraju na stolicu ne postoje europski standardi.

(6)

Stoga je primjereno utvrditi zahtjeve čija je namjena osigurati da te sjedalice za djecu ispunjavaju opći sigurnosni zahtjev iz članka 3. Direktive 2001/95/EZ.

(7)

Mjere predviđene u ovoj Odluci u skladu su s mišljenjem Odbora za opću sigurnost proizvoda,

DONIJELA JE OVU ODLUKU:

Članak 1.

Definicije

Za potrebe ove Odluke primjenjuju se sljedeće definicije:

(a)

„sjedalica koja se montira na stolicu” znači proizvod namijenjen za montiranje na stolicu za odrasle, radi višeg položaja sjedenja djeteta do 36 mjeseci starosti koje može samostalno sjediti.

(b)

„dječja stolica” znači stolica namijenjena za sjedenje jednog djeteta, čija veličina je prilagođena starosti djeteta i predviđena da se stavi na pod;

(c)

„dječja visoka stolica” znači samostojeća stolica na kojoj dijete od šest do 36 mjeseci starosti sjedi u povišenom položaju, otprilike u visini jedaćeg stola, koja je namijenjena za hranjenje djeteta koje može samostalno sjediti, ako je dijete primjereno osigurano u sjedećem položaju.

(d)

„stolica koja se montira na stol” znači stolica koja se obično koristi za djecu koja mogu samostalno sjediti i koja je predviđena za pričvršćivanje na stol ili neku drugu vodoravnu površinu.

Članak 2.

Sigurnosni zahtjevi

Posebni sigurnosni zahtjevi za proizvode iz članka 1., koji moraju ispunjavati europske norme iz članka 4. stavka 1. Direktive 2001/95/EZ, navedeni su u Prilogu ovoj Odluci.

Članak 3.

Stupanje na snagu

Ova Odluka stupa na snagu dvadesetog dana od dana objave u Službenom listu Europske unije.

Sastavljeno u Bruxellesu 7. ožujka 2013.

Za Komisiju

Predsjednik

José Manuel BARROSO


(1)  SL L 11, 15.1.2002., str. 4.


PRILOG

OPĆI SIGURNOSNI ZAHTJEVI

Ako se koriste na predviđen ili predvidljiv način, vodeći računa o ponašanju djece, proizvodi ne smiju ugrožavati sigurnost ili zdravlje djece i osoba koje se o njima brinu.

Ako se stolica jedne vrste može pretvoriti u stolicu druge vrste (na primjer, visoka stolica u dječju stolicu), ona mora ispunjavati sigurnosne zahtjeve za obje vrste stolica.

Oznake na proizvodima ili na njihovoj ambalaži i priložene upute za uporabu moraju korisnike upozoriti na inherentne opasnosti i rizike od ozljeda povezane s uporabom proizvoda i informirati o načinima na koje ih se može izbjeći. Međutim, proizvodi moraju biti dizajnirani tako da pružaju najveću moguću sigurnost, a oznake i upozorenja ne smiju biti zamjena za siguran dizajn.

Kemijski zahtjevi

Svi proizvodi iz članka 1. moraju biti u skladu sa zakonodavstvom EU-a.

Zapaljiva svojstva

Proizvodi iz članka 1. ne smiju predstavljati opasne, trenutačno zapaljive elemente u djetetovu okruženju. Oni stoga moraju biti izrađeni od materijala koji ne buknu u plamen pri neposrednoj izloženosti plamenu ili iskri. Iz tog razloga treba uzeti u obzir najnoviju verziju norme EN 71-2.

Uporaba usporivača gorenja treba biti minimalna. Ako se koriste usporivači gorenja, njihova toksičnost tijekom uporabe i pri odlaganju dotrajalog proizvoda ne smije ugroziti zdravlje korisnika, osoba koje se brinu za djecu, niti okoliša.

Ambalaža

Vreće izrađene od savitljive plastike koje se koriste za pakiranje, i imaju otvor čiji je opseg veći od opsega glave djeteta, ne smiju dovesti dijete u opasnost od gušenja. Uporaba vezica ili traka za zatvaranje takve ambalaže, ili za zatvaranje samoljepive ambalaže (npr. ambalaža od „prianjajuće folije”) je zabranjena.

Ambalaža koja obavija proizvode ne smije predstavljati rizik od gušenja izazvanog prekrivanjem usta i nosa. U tu svrhu plastična ambalaža mora biti perforirana, ako to nije nespojivo sa zaštitom proizvoda od vlage.

Na vreće se mora staviti uočljiva oznaka sa sljedećim ili nekim drugim ekvivalentnim upozorenjem: „UPOZORENJE! Čuvati ambalažu izvan dosega djece radi sprečavanja gušenja”. Isto tako na njima mora biti velik, jasan simbol ili dijagram koji pokazuje da postoji potencijalna opasnost.

Identifikacija proizvođača i uvoznika

Proizvođači (1) moraju na proizvodu navesti svoje ime, registrirani trgovački naziv ili registrirani zaštitni znak i adresu na kojoj ih se može kontaktirati ili, ako to nije moguće, na ambalaži proizvoda ili u dokumentu priloženom uz proizvod. U adresi mora biti navedeno jedinstveno mjesto za kontakt s proizvođačem (2).

Proizvođači (3) moraju na proizvodu navesti svoje ime, registrirani trgovački naziv ili registrirani zaštitni znak i adresu na kojoj ih se može kontaktirati ili, ako to nije moguće, na ambalaži proizvoda ili u dokumentu priloženom uz proizvod (4).

POSEBNI SIGURNOSNI ZAHTJEVI

1.   SJEDALICE KOJE SE MONTIRAJU NA STOLICU

1.1.   Područje primjene

Ovi se sigurnosni zahtjevi primjenjuju na sjedalice koje se montiraju na stolicu, namijenjene za djecu do 36 mjeseci starosti koja teže najviše 15 kg. Ne primjenjuju se na jastuke, podloge i bilo kakve proizvode predviđene za sigurnosno vezivanje djece na stolici kojom se ne povisuje položaj sjedenja djeteta.

1.2.   Sigurnosni zahtjevi

Opasnost od uklještenja zbog rupa i otvora

Sjedalice koje se montiraju na stolicu moraju biti tako dizajnirane i izrađene da sprečavaju uklještenje bilo kojeg dijela djetetovog tijela.

Opasnosti povezane s podešavanjem visine sjedalice koja se montira na stolicu

Sjedalice koje se montiraju na stolicu, kod kojih se visina sjedišta može podešavati, moraju imati blokirni mehanizam koji osigurava sjedalicu montiranu na stolicu u položaju za uobičajenu uporabu. Nenamjerno otpuštanje blokirnog mehanizma mora se onemogućiti.

Opasnosti povezane s pokretnim dijelovima

Kada se sjedalica koja se montira na stolicu postavi za uobičajenu uporabu, ne smije biti dostupnih točaka u kojima može doći do pritiska ili smicanja uzrokovanog pomicanjem sjedalice montirane na stolicu ili bilo kojeg njezinog dijela zbog premještanja težine djeteta dok se nalazi u sjedalici montiranoj na stolicu, niti u slučaju djelovanja sile izvana (koju može izazvati drugo dijete ili, nenamjerno, osoba koja se brine za dijete, ili neki motorni mehanizam).

Sklopive sjedalice koje se montiraju na stolicu moraju imati mehanizam za sklapanje kojim dijete ne može upravljati i koji osoba koja se brine o djetetu ne može nenamjerno aktivirati. Sjedalicu koja se montira na stolicu mora biti moguće postaviti za uobičajenu uporabu bez aktiviranja blokirnog mehanizma.

Opasnost od pada

Kada se postavi za uobičajenu uporabu, sjedalica koja se montira na stolicu mora osigurati da dijete ostane u njoj i da se ne prevrne pri naginjanju u bilo kojem smjeru. Da bi se izbjegle ozljede do kojih bi moglo doći ako dijete ustane, padne ili sklizne sa sjedalice montirane na stolicu, ona mora biti tako dizajnirana da njezin sustav za sigurnosno vezivanje sprečava da dijete s nje ustane, padne ili sklizne.

Sjedalica koja se montira na stolicu mora biti opremljena sustavom za sigurnosno vezivanje koji se može prilagoditi veličini djeteta i sastojati se najmanje od sigurnosnih elemenata za struk i međunožje. Sustav za sigurnosno vezivanje ne smije biti moguće koristiti bez sigurnosnog elementa za međunožje.

Sustav za sigurnosno vezivanje, pojasevi, sidrišta i sustav pričvršćivanja ne smiju pretrpjeti trajno oštećenje koje bi moglo narušiti njihovu sigurnost i normalno funkcioniranje pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem je izložen tijekom razumne i predvidljive uporabe sjedalice koja se montira na stolicu.

Kada se sjedalica koja se montira na stolicu postavi za uporabu, visina njezinog naslona za leđa mora biti odgovarajuće visine. Isto tako sjedalica mora imati bočne naslone za ruke koji su dovoljno visoki da osiguraju da dijete ostane u sjedalici kada se nagne na bilo koju stranu.

Opasnost od zaplitanja

Maksimalna duljina vezica, traka i sličnih dijelova, osim sustava sigurnosnog vezivanja i sustava za pričvršćivanje stolice, koji su na sjedalici koja se montira na stolicu dostupni iznutra, moraju biti najviše toliko dugi da sprečavaju formiranje opasne omče oko djetetovog vrata.

Monofilamentna vlakna ne smiju se koristiti kao vezice, trake i slični dijelovi, kao petlje ili kao šivaći konac.

Opasnost od davljenja

Za sprečavanje opasnosti od davljenja sjedalice koje se montiraju na stolicu ne smiju sadržavati nikakve sitne dijelove, bez obzira na to jesu li predviđeni za skidanje bez alata ili ne, koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i dovoljno su mali da cijeli stanu u djetetova usta.

Punila koja predstavljaju opasnost od davljenja ne smiju postati dostupna pod djelovanjem sile koju može proizvesti dijete. Ona ne smiju predstavljati dodatnu opasnost od davljenja zbog veličine elemenata koje sadrže ili zato što se ti elementi mogu dovoljno smanjiti ili postati dostupni ako se izlože djelovanju sile koju može proizvesti dijete.

Opasnost od unošenja u organizam gutanjem

Da bi se izbjegla opasnost od unošenja u organizam gutanjem, sjedalice koje se montiraju na stolicu ne smiju sadržavati odvojene dijelove ili sitne dijelove koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i koji mogu proći kroz djetetov jednjak. U svakom slučaju, ne smiju se koristiti toksični materijali.

Opasnost od gušenja

Sjedalice koje se montiraju na stolicu ne smiju na sebi imati bilo kakve plastične naljepnice koje bi dijete moglo uhvatiti rukom i koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete. Ne smiju biti prekrivene bilo kakvom nepropusnom presvlakom koja bi mogla prekriti usta i nos djeteta pa stoga predstavljati opasnost od gušenja.

Opasni rubovi, uglovi i istaknuti dijelovi

Svi dostupni rubovi, uglovi i istaknuti dijelovi sjedalice koja se montira na stolicu moraju biti zaobljeni i ne smiju imati hrapave ili oštre rubove.

Površine

Sve površine moraju, do mjere koja je spojiva s funkcijama sjedalice koja se montira na stolicu, biti dovoljno glatke da sprečavaju abrazije, porezotine, ogrebotine, okrznuća, opekline i druge ozljede do kojih bi slučajno moglo doći dok je sjedalica koja se montira na stolicu u uporabi ili bi mogle biti izazvane ponašanjem djeteta.

Konstrukcijska cjelovitost

Sjedalica koja se montira na stolicu ne smije se urušavati ili pokazivati bilo kakve znakove oštećenja ili trajne deformacije koja može narušiti njezinu sigurnost i normalno funkcioniranje. Bilo kakvi mehanizmi za podešavanje visine sjedalice koja se montira na stolicu ne smiju omogućivati promjenu visine položaja zbog mehaničkog opterećenja kojem je sjedalica koja se montira na stolicu izložena tijekom razumne predvidljive uporabe.

Sustav za pričvršćivanje na stolicu

Sustav za pričvršćivanje na stolicu mora biti tako dizajniran da pričvrsti sjedalicu koja se montira na stolicu i za naslon i za sjedište stolice.

Sustav za montiranje na stolicu, pojasevi, sidrišta i sustav pričvršćivanja ne smiju puknuti, olabaviti se ili otrgnuti od nosača zbog mehaničkog opterećenja kojima su izloženi tijekom razumne predvidljive uporabe.

Opasnosti povezane s neodgovarajućom veličinom

U informacijama o proizvodu moraju biti navedene odgovarajuće dimenzije sjedalice i naslona stolica za koje je proizvod predviđen.

1.3.   Sigurnosne informacije, priručnik za korisnike i oznake

Sigurnosne informacije moraju biti naznačene na proizvodu i uvrštene u upute za korisnike.

Sigurnosne informacije moraju biti navedene u pisanom obliku na jeziku (jezicima) zemlje u kojoj se sjedalica koja se montira na stolicu nudi u maloprodaji te u obliku piktograma koji su razumljivi sami po sebi. Sve oznake moraju ostati čitljive, a naljepnice koje se koriste za te oznake ne smiju se lako odljepljivati.

Sigurnosne informacije

Bitne sigurnosne informacije moraju biti navedene na jasan i primjetan način. One moraju biti jasno prikazane i ostati vidljive nakon pričvršćivanja sjedalice na stolicu za odrasle, prije nego što se dijete stavi u sjedalicu montiranu na stolicu. Te informacije moraju biti označene oznakom „UPOZORENJE” i sadržavati najmanje sljedeće ili druge ekvivalentne poruke:

„Nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora.”

„Uvijek koristite sustave za sigurnosno vezivanje djeteta i za pričvršćivanje na stolicu.”

„Prije uporabe uvijek provjerite sigurnost i stabilnost sjedalice koja se montira na stolicu.”

„Ovaj je proizvod namijenjen za djecu do 36 mjeseci starosti, koja teže najviše 15 kg i mogu samostalno sjediti.”

Informacije potrebne za kupovinu

Potrošač mora na prodajnom mjestu imati mogućnost jasno vidjeti informacije potrebne za kupovinu. One moraju sadržavati najmanje sljedeće podatke, u pisanom obliku i u obliku piktograma koji je sam po sebi razumljiv:

ovu ili neku drugu ekvivalentnu izjavu: „Ovaj je proizvod namijenjen za djecu do 36 mjeseci starosti, koja teže najviše 15 kg i mogu samostalno sjediti.”

odgovarajuće dimenzije stolice za odrasle, sjedišta i naslona za leđa.

Priručnik za korisnike

Uz sjedalicu koja se montira na stolicu mora se priložiti priručnik za korisnike. Priručnik za korisnike mora sadržavati:

sljedeću ili neku drugu ekvivalentnu napomenu: „VAŽNO! ČUVATI ZA KASNIJU UPORABU.”

upute za ispravno i sigurno sastavljanje i uporabu sjedalice koja se montira na stolicu,

informacije o vrstama stolica za odrasle na koje se sjedalica koja se montira na stolicu može ili ne može pričvrstiti.

Informacije moraju biti označene znakom „UPOZORENJE” i sadržavati najmanje sljedeće ili druge ekvivalentne poruke:

„Nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora.”

„Uvijek koristite sustave za sigurnosno vezivanje djeteta i za pričvršćivanje na stolicu.”

„Pobrinite se da prije uporabe sustav za pričvršćivanje bude pravilno postavljen i podešen.”

„Prije uporabe uvijek provjerite sigurnost i stabilnost sjedalice koja se montira na stolicu.”

Priručnik za korisnike mora isto tako sadržavati sljedeće informacije:

sljedeću ili neku drugu ekvivalentnu izjavu: „Ovaj je proizvod namijenjen za djecu do 36 mjeseci starosti, koja teže najviše 15 kg i mogu samostalno sjediti.”,

odgovarajuće dimenzije stolice za odrasle, sjedišta i naslona za leđa,

napomenu da se sjedalica koja se montira na stolicu ne smije koristiti ako je bilo koji njezin dio slomljen, poderan ili ako nedostaje,

napomenu da se ne smiju koristiti nikakvi rezervni ili zamjenski dijelovi osim onih koje je odobrio proizvođač,

preporuke za čišćenje i održavanje.

2.   DJEČJE STOLICE

2.1.   Područje primjene

Ovi sigurnosni zahtjevi odnose se na dječje stolice namijenjene za djecu koja mogu samostalno sjediti. One uključuju stolice bez naslona, stolice (čiji sastavni dijelovi uključuju: noge, sjedište i naslon za leđa) i naslonjače (čiji sastavni dijelovi uključuju: sjedište, naslon za leđa i naslon za ruke) za uporabu u zatvorenom prostoru i na otvorenom. Tu su obuhvaćene i stolice za ljuljanje i sklopive stolice. Zahtjevi se primjenjuju i na višenamjenske proizvode koji se mogu pretvoriti u dječje stolice. Primjenjuju se i na dječje stolice s kotačima. Proizvodi koji ujedinjuju funkciju dječje stolice s nekom drugom funkcijom (na primjer, funkcijom spremnika) isto tako moraju ispunjavati te uvjete.

2.2.   Sigurnosni zahtjevi

Opasnost od uklještenja zbog rupa i otvora

Dječje stolice moraju biti tako dizajnirane i izrađene da sprečavaju uklještenja udova, stopala i ruku i, koliko god je moguće, uklještenje prstiju u rupama i otvorima.

Sklopive dječje stolice moraju biti tako dizajnirane i izrađene da sprečavaju uklještenje prstiju.

Dječje stolice ne smiju biti tako teške da bi se ispod njih mogla ukliještiti glava ili ud djeteta.

Opasnosti povezane s pokretnim dijelovima

Kada se dječja stolica postavi za uobičajenu uporabu prema uputama proizvođača, ne smije postojati nikakva opasnost od pokretnih dijelova.

Kotačići i kotači

Dječje stolice s kotačima ili kotačićima moraju biti dizajnirane tako da njihova stabilnost nije ugrožena.

Opasnost od pada

Dječja stolica mora biti dovoljno stabilna da sprečava prevrtanje u bilo kojem smjeru dok je dijete u njoj.

Stabilnost

Dječje stolice moraju biti stabilne.

Opasnost od davljenja

Za sprečavanje opasnosti od davljenja dječje stolice ne smiju sadržavati sitne dijelove koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i koji cijeli mogu stati u usta djeteta. Punila koja predstavljaju opasnost od davljenja ne smiju postati dostupna pod djelovanjem sile koju može proizvesti dijete. Ona ne smiju predstavljati dodatnu opasnost od davljenja zbog veličine elemenata koje sadrže ili zato što se ti elementi mogu dovoljno smanjiti ili postati dostupni ako se izlože djelovanju sile koju može proizvesti dijete.

Opasnost od gušenja

Dječje stolice ne smiju na sebi imati nikakve plastične naljepnice koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete. Ne smiju biti prekrivene bilo kakvom nepropusnom presvlakom koja bi mogla prekriti usta i nos djeteta pa stoga predstavljati opasnost od gušenja.

Opasnost od unošenja u organizam gutanjem

Da bi se izbjegla opasnost od unošenja u organizam gutanjem, dječje stolice ne smiju sadržavati odvojene dijelove ili sitne dijelove koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i koji mogu proći kroz djetetov jednjak. U svakom slučaju, ne smiju se koristiti toksični materijali.

Površine

Sve površine moraju, do mjere koja je spojiva s funkcijama dječje stolice, biti dovoljno glatke da sprečavaju abrazije, porezotine, ogrebotine, okrznuća, opekline i druge ozljede do kojih bi slučajno moglo doći dok je stolica u uporabi ili bi mogle biti izazvane ponašanjem djeteta.

Opasni rubovi

Dječje stolice ne smiju imati oštre rubove ili uglove. Dostupni rubovi i uglovi moraju biti zaobljeni ili oboreni. Ne smiju imati bilo kakve zašiljene ili istaknute dijelove koji predstavljaju opasnost od uboda.

Konstrukcijska cjelovitost

Dječje stolice i njihovi dijelovi kao što su sjedište, naslon za leđa i noge moraju biti u stanju izdržati mehaničko opterećenje kojem su izloženi tijekom razumne predvidljive uporabe.

2.3.   Sigurnosne informacije

U upozorenjima i uputama za uporabu roditeljima ili osobama koje se brinu za djecu mora biti navedeno da bi dječju stolicu smještenu ispod prozora dijete moglo upotrijebiti kao stepenicu i ispasti kroz prozor.

Sigurnosne informacije moraju biti navedene u pisanom obliku na jeziku (jezicima) zemlje u kojoj se dječja stolica nudi u maloprodaji, te u obliku piktograma koji su razumljivi sami po sebi. Sve oznake moraju ostati čitljive, a naljepnice koje se koriste za te oznake ne smiju se lako odljepljivati.

3.   DJEČJE VISOKE STOLICE

3.1.   Područje primjene

Ovi sigurnosni zahtjevi odnose se na visoke stolice namijenjene za djecu koja mogu samostalno sjediti, od oko šest do 36 mjeseci starosti, koja teže najviše 15 kg. Ako su dječje visoke stolice dizajnirane tako da se pretvaraju u dječje stolice, one isto tako moraju udovoljavati sigurnosnim zahtjevima koji se primjenjuju na dječje stolice.

Ako su dijelovi visoke stolice dizajnirani tako da ih se može skinuti (npr. pladanj ili naslon za noge), ti se sigurnosni zahtjevi primjenjuju na visoke stolice s tim dijelovima ili bez njih).

Proizvodi koji u značajnoj mjeri služe i za igru moraju isto tako udovoljavati zahtjevima iz Direktive 2009/48/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (5) o sigurnosti igračaka (na primjer, visoka stolica koja se može pretvoriti u konja za ljuljanje).

3.2.   Sigurnosni zahtjevi

Općenito

Spojni vijci za izravno pričvršćivanje (npr. samourezni vijci) ne smiju se koristiti za sastavljanje bilo koje komponente koja je dizajnirana tako da se pri rastavljanju visoke stolice radi prijevoza ili pohranjivanja trebaju skinuti ili olabaviti.

Otkriveni rubovi i istaknuti dijelovi moraju biti oboreni, odnosno zaobljeni i ne smiju biti hrapavi ili oštri.

Opasnost od pada

Da bi se izbjegle ozljede do kojih bi moglo doći ako dijete ustane, padne ili sklizne s visoke stolice, ona mora biti tako dizajnirana da njezin sustav za sigurnosno vezivanje sprečava da dijete s nje ustane, padne ili sklizne.

Visoka stolica mora biti opremljena sustavom za sigurnosno vezivanje koji se može prilagoditi veličini djeteta i sastojati se najmanje od sigurnosnih elemenata za struk i međunožje. Sustav za sigurnosno vezivanje ne smije biti moguće koristiti bez sigurnosnog elementa za međunožje.

Sustav za sigurnosno vezivanje, pojasevi, sidrišta i sustav pričvršćivanja ne smiju puknuti, olabaviti se ili otrgnuti od nosača pod djelovanjem sile iznutra ili izvana koju može primijeniti dijete.

Pri dizajniranju sustava za sigurnosno vezivanje treba uzeti u obzir sve potencijalne pokrete djeteta u visokoj stolici.

Visina naslona za leđa visoke stolice mora biti odgovarajuće visine. Isto tako stolica mora imati bočne naslone za ruke koji su dovoljno visoki da osiguraju da dijete ostane u sjedalici kada se nagne na bilo koju stranu.

Da bi se izbjegle ozljede do kojih bi moglo doći zbog prevrtanja stolice prema natrag kada bi dijete nogama guralo ili pritiskalo stol, ona mora biti tako dizajnirana da svojom stabilnošću isključuje opasnost od pada.

Opasnost od zaplitanja

Na visokim stolicama ne smiju biti vezice, trake ili slični dijelovi (osim sustava za sigurnosno vezivanje) koji bi mogli predstavljati opasnost od zaplitanja.

Opasnost od uklještenja zbog rupa i otvora

Dječje visoke stolice moraju biti tako dizajnirane i izrađene da sprečavaju uklještenje bilo kojeg dijela djetetovog tijela.

Opasnosti povezane s pokretnim dijelovima

Radi izbjegavanja rizika od smicanja i gnječenja, točke smicanja i kompresije moraju se izbjegavati. Ako se točke smicanja i kompresije ne mogu izbjeći iz funkcionalnih razloga, treba poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se osiguralo da te točke budu sigurne.

Svaki dio visoke stolice koji se može sklopiti ili odvojiti mora biti zakočen tako da ga dijete koje koristi proizvod, drugo dijete, ili odrasla osoba ne mogu nenamjerno otkočiti.

Blokirni mehanizmi za sklopive visoke stolice

Blokirni mehanizmi potrebni su da bi se spriječilo sklapanje stolice dok je dijete u njoj te kada se dijete stavlja u stolicu i vadi iz nje.

Za sprečavanje opasnosti koje proizlaze iz nepravilne uporabe visoke stolice, težina djeteta koje rabi visoku stolicu mora spriječiti njezino sklapanje ili se pri uporabi stolice automatski mora aktivirati najmanje jedan blokirni mehanizam.

Ne smije biti omogućeno da dijete nenamjerno otkoči ili zakoči blokirni mehanizam.

Svaki blokirni mehanizam mora neprekidno ispravno funkcionirati pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem je izložen tijekom razumne i predvidljive uporabe visoke stolice.

Opasnost od davljenja

Ni jedan dio koji se može otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete ne smije biti tako malen da cijeli može stati u usta djeteta. Svaka komponenta koja se može skinuti bez uporabe alata ne smije cijela stati u usta djeteta. Punila koja predstavljaju opasnost od davljenja ne smiju postati dostupna pod djelovanjem sile koju može proizvesti dijete. Nadalje, ona ne smiju predstavljati dodatnu opasnost od davljenja zbog veličine elemenata koje sadrže ili zato što se ti elementi mogu dovoljno smanjiti ili postati dostupni ako se izlože djelovanju sile koju može proizvesti dijete.

Sustav za sigurnosno vezivanje

Visoka stolica mora biti dizajnirana tako da, uz korištenje sustava za sigurnosno vezivanje koji obuhvaća pojas za međunožje i jednu vodoravnu komponentu ili korištenje integralnog pojasa, osigurava dijete u sjedećem položaju i sprečava da dijete padne ako stane i izgubi ravnotežu u stolici. Ako je visoka stolica opremljena naslonom za leđa podesivog nagiba, mora imati i integralni sigurnosni pojas.

Statičko i dinamičko mehaničko opterećenje tijekom razumne predvidljive uporabe visoke stolice ne smije izazvati trajna oštećenja koja mogu narušiti sigurnost i normalno funkcioniranje međunožnog remena, pojasa za struk i remena integralnog sigurnosnog pojasa.

Ako visoka stolica ima na sebi elemente za pričvršćivanje pojasa ili remena, statičko i dinamičko mehaničko opterećenje tijekom razumne predvidljive uporabe visoke stolice ne smije izazvati trajna oštećenja koja mogu narušiti sigurnost i normalno funkcioniranje tih elemenata.

Ako je uz stolicu isporučen integralni ili običan pojas, on mora biti podesiv, a statičko i dinamičko mehaničko opterećenje tijekom razumne predvidljive uporabe visoke stolice ne smije izazvati trajna oštećenja koja mogu narušiti njegovu sigurnost i normalno funkcioniranje.

Bočna zaštita

Visoka stolica mora biti opremljena bočnim naslonima za ruke ili drugom vrstom bočne zaštite.

Naslon za leđa

Visoka stolica mora imati naslon za leđa koji je dovoljno visok da osigura da dijete ostane u stolici kada se nagne na bilo koju stranu.

Naslon za leđa podesivog nagiba

Mehanizam koji omogućuje podešavanje nagiba naslona za leđa visoke stolice ne smije prelaziti iz jednog položaja u drugi pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem je izložen tijekom razumne i predvidljive uporabe visoke stolice.

Kotačići i kotači

Visoke stolice s kotačima ili kotačićima moraju biti dizajnirane tako da njihova stabilnost nije ugrožena.

Konstrukcijska cjelovitost

Funkcije visoke stolice ne smiju biti ugrožene pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem je visoka stolica izložena tijekom razumne i predvidljive uporabe.

Visoka stolica ne smije se sklopiti i blokirni mehanizam mora ostati aktiviran pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem su izloženi tijekom razumne i predvidljive uporabe visoke stolice.

Stabilnost

Ako su dijelovi visoke stolice dizajnirani tako da ih se može skinuti (npr. pladanj ili naslon za noge), ti se sigurnosni zahtjevi primjenjuju na visoke stolice s tim dijelovima ili bez njih.

Visoka stolica ne smije se prevrnuti na stranu, prema natrag ili prema naprijed pod statičkim i dinamičkim mehaničkim opterećenjem kojem je izložena tijekom razumne i predvidljive uporabe.

3.3.   Sigurnosne informacije, priručnik za korisnike i oznake

Općenito

Sigurnosne informacije moraju biti navedene u pisanom obliku na jeziku (jezicima) zemlje u kojoj se visoka stolica nudi u maloprodaji te u obliku piktograma koji su razumljivi sami po sebi. Sve oznake moraju ostati čitljive, a naljepnice koje se koriste za te oznake ne smiju se lako odljepljivati tijekom razumne predvidljive uporabe.

Sigurnosne informacije

Sigurnosne informacije moraju biti navedene na jasan i primjetan način. Te informacije moraju biti označene oznakom „UPOZORENJE!” i sadržavati najmanje sljedeće ili druge ekvivalentne poruke:

„Nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora.”

„Uvijek koristite sustav za sigurnosno vezivanje.”

„Prije uporabe uvijek provjerite sigurnost i stabilnost visoke stolice.”

Informacije potrebne za kupovinu

Potrošač mora na prodajnom mjestu imati mogućnost jasno vidjeti informacije potrebne za kupovinu. Te informacije moraju sadržavati najmanje sljedeću ili neku drugu ekvivalentnu izjavu: „Ovaj je proizvod namijenjen za djecu do 36 mjeseci starosti, koja teže najviše 15 kg i mogu samostalno sjediti.” Dodatne sigurnosne informacije treba osigurati ako se proizvod može preinačiti tako da se koristi za igru ili da se pretvori u dječju stolicu koja se može podešavati tako da se prilagođava različitim fazama razvoja djeteta (proizvod koji „raste s djetetom”).

Oznake

Na visoke stolice mora se staviti vidljiva i trajna oznaka sa sljedećim ili nekim drugim ekvivalentnim upozorenjem: „UPOZORENJE! NE OSTAVLJAJTE DIJETE BEZ NADZORA.” Upozorenje mora biti popraćeno odgovarajućim piktogramom.

Priručnik za korisnike

U priručniku za korisnike moraju biti navedene upute za uporabu visoke stolice, uz sljedeću ili neku drugu ekvivalentnu napomenu: „VAŽNO!” ČUVATI ZA KASNIJU UPORABU”.

Upute moraju sadržavati sljedeća ili neka druga ekvivalentna upozorenja, uz oznaku „UPOZORENJE!”:

„Ne ostavljajte dijete bez nadzora.”

„Ne koristite visoku stolicu ako sve komponente nisu pravilno postavljene i podešene.”

Priručnik za korisnike mora isto tako sadržavati sljedeća upozorenja:

provjerite jesu li svi pojasevi pravilno postavljeni,

budite svjesni rizika od otvorene vatre ili drugih izvora jake topline, kao što su električne grijalice, plinske grijalice itd. u blizini visoke stolice.

Priručnik za korisnike mora sadržavati sljedeće sigurnosne informacije:

nacrt za sastavljanje, popis i/ili opis svih dijelova i alata potrebnih za sastavljanje stolice i dijagram vijaka i drugih blokirnih mehanizama,

napomenu da se visoka stolica ne smije koristiti dok dijete ne može samostalno sjediti,

napomenu da se visoka stolica ne smije koristiti ako je bilo koji njezin dio slomljen, potrgan ili ako nedostaje,

preporuke za čišćenje i održavanje.

4.   STOLICE KOJE SE MONTIRAJU NA STOL

4.1.   Područje primjene

Ovi sigurnosni zahtjevi odnose se na stolice koje se montiraju na stol, namijenjene za djecu koja mogu samostalno sjediti (od šest mjeseci starosti) i koja teže najviše 15 kg.

4.2.   Sigurnosni zahtjevi

Općenito

Kada je stolica koja se montira na stol sastavljena za uporabu, ona mora biti takva da sprečava svaki rizik od priklještenja, posjekotine ili nanošenja drugih ozljeda djetetu i osobi koja se o njemu brine.

Opasnost od uklještenja zbog rupa i otvora

Radi sprečavanja uklještenja, stolice koje se montiraju na stol ne smiju na sebi imati cijevi otvorenih krajeva, niti smiju imati rupe ili otvore koje bi mogle uzrokovati ozljedu djeteta.

Dizajn stolice koje se montiraju na stol mora spriječiti ispadanje djeteta kroz rupe i otvore.

Opasni rubovi, uglovi i istaknuti dijelovi

Svi dostupni rubovi stolice koja se montira na stol moraju biti oboreni, a uglovi i istaknuti dijelovi moraju biti zaobljeni i ne smiju imati hrapave ili oštre rubove.

Opasnost od davljenja

Za sprečavanje opasnosti od davljenja stolice ne smiju sadržavati nikakve sitne dijelove, bez obzira na to jesu li predviđeni za skidanje bez alata ili ne, koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i dovoljno su mali da cijeli stanu u djetetova usta.

Punila koja predstavljaju opasnost od davljenja ne smiju postati dostupna pod djelovanjem sile koju može proizvesti dijete. Nadalje, ona ne smiju predstavljati dodatnu opasnost od davljenja zbog veličine elemenata koje sadrže ili zato što se ti elementi mogu dovoljno smanjiti ili postati dostupni ako se izlože djelovanju sile koju može proizvesti dijete.

Opasnost od unošenja u organizam gutanjem

Da bi se izbjegla opasnost koja proizlazi iz nepravilne uporabe stolice koja se montira na stol, ona ne smije sadržavati odvojene dijelove ili sitne dijelove koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete i koji mogu proći kroz djetetov jednjak.

Opasnost od gušenja

Stolice ne smiju na sebi imati bilo kakve plastične naljepnice koje bi dijete moglo uhvatiti rukom i koje je moguće otkinuti primjenom sile koju može proizvesti dijete. Ne smiju biti prekrivene bilo kakvom nepropusnom presvlakom koja bi mogla prekriti usta i nos djeteta pa stoga predstavlja opasnost od gušenja.

Samourezni vijci

Spojni vijci (npr. samourezni vijci) ne smiju se koristiti za pričvršćivanje bilo koje komponente koja je dizajnirana tako da se pri rastavljanju visoke stolice radi prijevoza ili pohranjivanja treba skinuti ili olabaviti.

Opasnosti povezane s pokretnim dijelovima

Kada se stolica koja se montira na stol postavi za uobičajenu uporabu prema uputama proizvođača, ne smije postojati nikakva opasnost od pokretnih dijelova.

Opasnost od pada

Da bi se izbjegle ozljede do kojih bi moglo doći ako dijete ustane, padne ili sklizne sa stolice koja se montira na stol, ona mora biti tako dizajnirana da njezin sustav za sigurnosno vezivanje sprečava da dijete s nje ustane, padne ili sklizne.

Stolica koja se montira na stol mora biti opremljena sustavom za sigurnosno vezivanje koji se može prilagoditi veličini djeteta i sastojati se najmanje od sigurnosnih elemenata za struk i međunožje. Sustav za sigurnosno vezivanje ne smije biti moguće koristiti bez sigurnosnog elementa za međunožje.

Sustav za sigurnosno vezivanje, pojasevi, sidrišta i sustav pričvršćivanja ne smiju puknuti, olabaviti se ili otrgnuti od nosača pod djelovanjem sile iznutra ili izvana koju može primijeniti dijete.

Pri dizajniranju sustava za sigurnosno vezivanje treba uzeti u obzir sve potencijalne pokrete djeteta u stolici koja se montira na stol.

Kada se stolica koja se montira na stol postavi za uporabu, visina njezinog naslona za leđa mora biti odgovarajuće visine. Isto tako stolica mora imati bočne naslone za ruke koji su dovoljno visoki da osiguraju da dijete ostane u sjedalici kada se nagne na bilo koju stranu.

Nasloni za noge

Nasloni za noge ne smiju se isporučivati.

Odvojiva sjedišta

Ako se sjedište može odvojiti od okvira, zatezni elementi za pričvršćivanje sjedišta na okvir moraju biti tako dizajnirani da sprečavaju nenamjerno odvajanje sjedišta od okvira.

Sjedište mora ostati pričvršćeno za okvir pod mehaničkim opterećenjem kojem je izloženo tijekom razumne i predvidljive uporabe stolice koja se montira na stol.

Konstrukcijska cjelovitost

Statičko i dinamičko mehaničko naprezanje tijekom razumne predvidljive uporabe stolice koja se montira na stol ne smije izazvati trajna oštećenja koja mogu narušiti sigurnost i normalno funkcioniranje stolice koja se montira na stol.

Sidrište

Sidrište mora osigurati da se stolica koja se montira na stol, nakon što se pričvrsti na noseću podlogu, ne pomiče tijekom razumne predvidljive uporabe. Sidrište stolice koja se montira na stol mora biti otporno na poskakivanje.

Stabilnost

Stolice koje se montiraju na stol ne smiju se sklopiti ili prevrnuti pod djelovanjem statičkog i dinamičkog mehaničkog opterećenja kojem su izložene tijekom razumne predvidljive uporabe.

4.3.   Sigurnosne informacije, priručnik za korisnike i oznake

Općenito

Sigurnosne informacije moraju biti označene na proizvodu i uvrštene u upute za korisnike.

Sigurnosne informacije moraju biti navedene u pisanom obliku na jeziku (jezicima) zemlje u kojoj se stolica koja se montira na stol nudi u maloprodaji te u obliku piktograma koji su razumljivi sami po sebi. Sve oznake moraju ostati čitljive, a naljepnice koje se koriste za te oznake ne smiju se lako odljepljivati.

Informacije potrebne za kupovinu

Potrošač mora na prodajnom mjestu imati mogućnost jasno vidjeti informacije potrebne za kupovinu. One moraju sadržavati najmanje sljedeće podatke, u pisanom obliku i u obliku piktograma koji je sam po sebi razumljiv:

ovu ili neku drugu ekvivalentnu izjavu: „Ovaj je proizvod namijenjen za djecu koja teže najviše 15 kg i mogu samostalno sjediti.”

odgovarajuće mjere potporne podloge na koju se može pričvrstiti stolica koja se montira na stol.

Isto tako treba navesti sljedeće informacije:

„Ova stolica koja se montira na stol nije prikladna za uporabu na svakom stolu. Nemojte je koristiti na staklenim stolovima, stolovima s gornjom plohom koja nije fiksna, krilima stola za razvlačenje, stolovima s jednom nogom, stolovima za kartanje ili stolovima za kampiranje.

Oznake

Na stolicu koja se montira na stol mora se staviti vidljiva i trajna oznaka sljedećeg sadržaja:

upozorenje: „UPOZORENJE! Nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora” mora biti vidljivo pri uporabi stolice koja se montira na stol,

upozorenje: „UPOZORENJE! - „Uvijek koristite sustave za sigurnosno vezivanje djeteta i za pričvršćivanje na stol.”

upozorenje: „UPOZORENJE! -„Prije uporabe uvijek provjerite sigurnost i stabilnost stolice koja se montira na stol.”

napomena: „Maksimalna težina: 15 kg.”

Priručnik za korisnike

Upute za ispravno i sigurno sastavljanje i uporabu stolice koja se montira na stol moraju biti navedene u priručniku za korisnike. Te upute moraju biti precizne i jasne i moraju uključivati najmanje sljedeće ili druge ekvivalentne napomene:

„Prije uporabe pažljivo pročitajte upute i spremite ih za kasniju uporabu. Ako ne slijedite upute vaše dijete može biti ozlijeđeno.”

„Ova stolica koja se montira na stol nije prikladna za djecu koja ne mogu samostalno sjediti.”

„UPOZORENJE! Nikada ne ostavljajte dijete bez nadzora.”

„Uvijek koristite sustave za sigurnosno vezivanje djeteta i za pričvršćivanje na stol.”

„Prije uporabe uvijek provjerite sigurnost i stabilnost stolice koja se montira na stol.”

„Ova stolica koja se montira na stol nije prikladna za uporabu na svakom stolu. Nemojte je koristiti na staklenim stolovima, stolovima s gornjom plohom koja nije fiksna, krilima stola za razvlačenje, stolovima s jednom nogom, stolovima za kartanje ili stolovima za kampiranje.”

„Uvjerite se da se stol na koji je pričvršćena stolica koja se montira na stol neće prevrnuti.”

„Na noseću podlogu ne stavljajte stolnjak ili druge predmete koji bi mogli ometati pravilno funkcioniranje sidrišnih elemenata. Konstrukcija i površina stola moraju biti čiste i suhe.”

„Ovu stolicu koja se montira na stol ne smiju koristiti djeca koja teže više od 15 kg.”

„Rutinski provjeravajte sve stezne vijke i prema potrebi ih pritegnite.”

„UPOZORENJE! Ne koristite stolicu koja se montira na stol ako je bilo koji dio slomljen ili ako nedostaje.”

„Ne koristite zamjenske dijelove osim onih koje odobri proizvođač ili distributer.”

„Ne stavljajte stolicu koja se montira na stol na mjesto gdje bi se dijete moglo nogama odgurnuti od nekog dijela stola, druge stolice ili bilo kojeg drugog predmeta jer bi to moglo uzrokovati njezin pad sa stola.”

Odgovarajuće dimenzije noseće podloge moraju biti navedene.


(1)  Kako je određeno u članku R1 poglavlja R1 Priloga I. Odluci br. 768/2008/EZ Europskog parlamenta i Vijeća (SL L 218, 13.8.2008., str. 82.).

(2)  Kako je navedeno u članku R2 poglavlja R2 Priloga I. Odluci br. 768/2008/EZ.

(3)  Kako je određeno u članku R1 poglavlja R1 Priloga I. Odluci br. 768/2008/EZ.

(4)  Kako je navedeno u članku R4 poglavlja R2 Priloga I. Odluci br. 768/2008/EZ.

(5)  SL L 170, 30.6.2009., str. 1.


Top