Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32004D0213

    2004/213/EZ: Odluka Komisije od 3. veljače 2004. o provedbi Pripremnih mjera za povećanje europskog industrijskog potencijala na području sigurnosnog istraživanja

    SL L 67, 5.3.2004, p. 18–22 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2004/213/oj

    18/Sv. 005

    HR

    Službeni list Europske unije

    27


    32004D0213


    L 067/18

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    03.02.2004.


    ODLUKA KOMISIJE

    od 3. veljače 2004.

    o provedbi Pripremnih mjera za povećanje europskog industrijskog potencijala na području sigurnosnog istraživanja

    (2004/213/EZ)

    KOMISIJA EUROPSKE ZAJEDNICE,

    uzimajući u obzir Ugovor o osnivanju Europske zajednice,

    uzimajući u obzir konačnu Odluku Komisije 2003/113 od 11. ožujka 2003. o donošenju Komunikacije „Europska obrana – pitanja industrije i tržišta - prema politici obrambene opreme EU-a” (1), a posebno točku 5.,

    uzimajući u obzir članak 157. točku 1. četvrtu alineju Ugovora (poticanje boljeg iskorištavanja industrijskog potencijala na području politike inovacija, istraživanja i tehnološkog razvoja),

    DONIJELA JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Komisija kreće s usvajanjem Pripremnih mjera za povećanje europskog industrijskog potencijala na području sigurnosnog istraživanja (2004. - 2006.) kako je navedeno u Komunikaciji Komisije o „Provedbi Pripremnih mjera za povećanje europskog industrijskog potencijala na području sigurnosnog istraživanja: Prema programu povećanja sigurnosti u Europi pomoću istraživanja i tehnologije.”

    Aktivnosti i program rada za Pripremne mjere dio su Komunikacije (odjeljak II.) i osnova su za daljnje pozive za dostavu prijedloga te za javne natječaje.

    Članak 2.

    Detalji za provedbu ovih Pripremnih mjera utvrđeni su u Prilogu.

    Proračunska stavka za ovu aktivnost je 08 14 01.

    Sastavljeno u Bruxellesu 3. veljače 2004.

    Za Komisiju

    Philippe BUSQUIN

    Član Komisije


    (1)  Još nije objavljena u Službenom listu.


    PRILOG

    PROVEDBA PRIPREMNIH MJERA (1)

    1.   Aktivnosti i financijska potpora

    Aktivnosti koje se poduzimaju u okviru Pripremnih mjera za „Povećanje europskog industrijskog potencijala na području sigurnosnog istraživanja” su projekti i mjere potpore. Projekti u pravilu traju od jedne do dvije godine, a mjere potpore šest mjeseci do tri godine.

    Za projekte se objavljuju pozivi za podnošenje prijedloga. Financijski doprinosi projektima uređuju se pisanim sporazumom (takozvani ugovor o bespovratnim sredstvima). Mjere pružanja potpore također se mogu izabrati u okviru poziva za podnošenje prijedloga i postaju predmet ugovora o bespovratnim sredstvima ili javnog natječaja koji završava ugovorima o pružanju usluga.

    Pozivi za podnošenje prijedloga i javni natječaji objavljuju se u Službenom listu Zajednice.

    Postupak ocjenjivanja i pregovaranja te načela zaštite prava intelektualnog, industrijskog i trgovačkog vlasništva, kao i ugovori o bespovratnim sredstvima u vezi s pozivima za podnošenje prijedloga opisani su u odjeljku 3., odjeljku 4., odjeljku 5., odjeljku 6. i odjeljku 7. Za javne natječaje koriste se standardni postupci i ugovori.

    Komisija može imenovati neovisne stručnjake koji pomažu pri oblikovanju Europskog programa sigurnosnog istraživanja, ocjeni prijedloga i praćenju aktivnosti, uključujući cjelokupni rezultat Pripremnih mjera. Stručnjaci se imenuju na temelju odluke ovlaštenog dužnosnika Komisije, te poziva za dostavu prijedloga.

    2.   Sudjelovanje

    2.1.   Opća načela

    Pravne osobe sa sjedištem u državama članicama (2) imaju pravo sudjelovati i primiti financijski doprinos Zajednice. Sudjelovati mogu javna tijela, industrijske organizacije, javne i privatne (uključujući malo i srednje poduzetništvo), visokoškolske ustanove i istraživačke organizacije.

    U iznimnim slučajevima te iznad i ispod minimalnog broja sudionika, mogu sudjelovati pravne osobe sa sjedištem u trećoj zemlji ili međunarodne organizacije. U tim se iznimnim slučajevima može osigurati financijski doprinos Zajednice. Sudjelovanje trećih zemalja podliježe uzajamnim dogovorima s tom državom.

    Poduzimaju se odgovarajuće mjere da se osigura da se s klasificiranim podacima postupa u skladu s odredbama Komisije o sigurnosti (3). Povrh toga, sudionici konzorcija jamče postupanje s klasificiranim podacima u skladu s važećim odredbama o sigurnosti.

    2.2.   Minimalni broj sudionika

    Projekte provodi konzorcij koji je sastavljen od najmanje dvije neovisne pravne osobe iz različitih država članica (4). Treba napomenuti da se izuzetno potiče međusobna suradnja među pravnim osobama iz različitih država članica, kao i među organizacijama za javnu sigurnost, što je jedan od ključnih ciljeva ovih Pripremnih mjera.

    Aktivnosti potpore može izvoditi samo jedan sudionik ili konzorcij.

    Konzorcije zastupa koordinator koji brine za usklađenost zadataka i upravlja doprinosom Zajednice u pogledu njegove raspodjele sudionicima.

    2.3.   Tehnička osposobljenost i sredstva

    Sudionici moraju raspolagati s potrebnim znanjem i biti tehnički osposobljeni za obavljanje aktivnosti. S napredovanjem posla sudionici imaju, kako i kada im je potrebno, na raspolaganju sredstva za obavljanje aktivnosti. Sredstva koja su potrebna za obavljanje aktivnosti uključuju ljudske potencijale, infrastrukturu, financijska sredstva i prema potrebi nematerijalna dobra i druga sredstva koja treća strana stavlja na raspolaganje na temelju prethodno preuzetih obveza.

    3.   Ocjenjivanje prijedloga projekata

    3.1.   Postupak ocjenjivanja i izbora

    Prijedlozi za projekte koji se dostave na poziv za dostavu prijedloga ocjenjuju se u skladu s dolje opisanim postupkom. S klasificiranom se dokumentacijom postupa u skladu s pravilima koja se primjenjuju na klasificirane dokumente.

    3.2.   Provjera prihvatljivosti

    Službe Komisije provjeravaju da li prijedlozi zadovoljavaju sljedeće kriterije prihvatljivosti:

    Komisija je zaprimila prijedlog zadnji dan ili prije zadnjeg dana i vremena utvrđenog u pozivu za podnošenje prijedloga,

    minimalni broj sudionika, kako je navedeno u pozivu za podnošenje prijedloga,

    potpunost dokumentacije tj. priloženi su svi zatraženi upravni obrasci i opis prijedloga.

    Samo oni prijedlozi koji ispunjavanju kriterij prihvatljivosti uzimaju se u obzir za ocjenjivanje.

    3.3.   Kriterij ocjenjivanja

    Svaki se prijedlog ocjenjuje na temelju sljedećih kriterija:

    važnost prijedloga s obzirom na program rada Pripremnih mjera,

    jačanje konkurentnosti europske industrije i iskoristivog potencijala,

    znanstvena i/ili tehnološka izvrsnost i doprinos poboljšanju sigurnosti koji je opipljiv i može se dokazati,

    izgradnja učinkovitog partnerstva između (javnih) korisnika, industrije i istraživanja,

    sposobnost konzorcija da uspješno izvrši projekt i da osigura učinkovito upravljanje projektom, kao i sposobnost prema potrebi zaštite povjerljivih podataka i donošenja jasnih planova za upravljanje intelektualnim vlasništvom.

    3.4.   Bodovanje, pragovi i ponderiranje kriterija ocjenjivanja

    Svaki se kriterij ocjenjivanja bilježi na skali od šest bodova, i to od 0 do 5, kojima se ocjenjuje sljedeće:

     

    0 — prijedlog se ne bavi pitanjem koje se razmatra ili se ne može ocijeniti prema tom kriteriju zbog nedostatka ili nepotpunosti određenih informacija;

     

    1 — nedovoljan; 2 — dovoljan; 3 — dobar; 4 — vrlo dobar; 5 — izvrstan.

    Za sve je kriterije utvrđen minimalni prag 3. Odbija se svaki se prijedlog koji ne dobije bodove za prelazak praga. Ukupni se zbroj bodova izračunava za sve prijedloge koji su prošli prag u svim kategorijama, pri čemu su svi kriteriji ponderirani na jednaki način. Minimalni prag od 18/25 utvrđuje se za ukupni zbroj bodova.

    3.5.   Opis ocjenjivanja prijedloga

    Svaki prijedlog ocjenjuju najmanje tri ocjenjivača (osoblje Komisije ili vanjski stručnjaci ili i jedni i drugi), koji rade neovisno i koji nisu u sukobu interesa. Za svaki kriterij daju ocjene i primjedbe.

    Kada svi ocjenjivači kojima su dodijeljeni prijedlozi završe individualno ocjenjivanje, može se sazvati rasprava za postizanje suglasnosti, kako bi se raspravljalo o dodijeljenim ocjenama i za svaki kriterij suglasno dogovorila ocjena.

    Vijeće ocjenjivača izvršava konačni pregled, utvrđuje ocjene i dogovara izvještaj o postignutoj suglasnosti. Rezultat tog sastanka je izvještaj koji za svaki prijedlog sadrži ocjene i dodatne primjedbe za svaki kriterij, kao i popis prijedloga koji su prošli prag te preporuke skupine za sastavljanje reda prvenstva prijedloga.

    3.6.   Povratne informacije za podnositelje prijedloga

    Koordinator svakog prijedloga prima izvještaj o ocjenjivanju. Za prijedloge koji su odbijeni jer nisu prešli prag ocjenjivanja, primjedbe u izvještaju o ocjenjivanju mogu biti potpune samo za one kriterije u kojima nije dosegnut prag.

    4.   Zaključak ocjenjivanja

    4.1.   Rang-lista Komisije

    Službe Komisije sastavljaju popis svih ocijenjenih prijedloga koji su prešli pragove te ih na temelju konačne ocjene razvrstavaju po redu prvenstva. Ako dva prijedloga imaju isti konačni rezultat, službe Komisije uzimaju u obzir ciljeve Pripremnih mjera, kompatibilnost prijedloga s navedenim ciljevima Zajednice i raspoloživa proračunska sredstva.

    4.2.   Rezervni popis Komisije

    Popis prijedloga koji se zadržava za pregovore uzima u obzir raspoloživi proračun (koji je utvrđen u pozivu za dostavu prijedloga). Nekoliko se prijedloga prema potrebi čuva u rezervi u slučaju prekida pregovora, odustajanja od prijedloga i/ili ušteda koje treba postići tijekom pregovora o sklapanju ugovora.

    Koordinatori prijedloga koji se zadržavaju u rezervi, primaju potvrdu o mogućnosti otvaranja pregovora o sklapanju ugovora, ali samo ako postoje raspoloživa sredstva.

    Ako su proračunska sredstva namijenjena pozivu za dostavu prijedloga potrošena, odbijaju se prijedlozi koji ostanu u „rezervi” zato jer se ne mogu financirati, o čemu se izvješćuju koordinatori.

    4.3.   Odluka o odbijanju

    Odlukom ovlaštenog dužnosnika Komisije odbijaju se prijedlozi koji se smatraju neprihvatljivima, koji su promašili temu ili nisu prešli bilo koji pojedinačni prag kriterija ocjenjivanja, kao i oni koji se ne mogu financirati iz proračunskih razloga jer nisu dosegli određenu razinu.

    5.   Postupak pregovaranja i izbora

    Odmah nakon što službe Komisije pripreme konačnu rang-listu, pozivaju se koordinatori prijedloga koji nisu odbijeni i koji se mogu financirati da započnu pregovore.

    Može se pregovarati o bilo kojem znanstvenom, pravnom ili financijskom vidiku prijedloga, na temelju bilo kojeg pitanja koje se nametne tijekom ocjenjivanja ili tijekom sastavljanja reda prvenstva.

    Budući ugovaratelji moraju poštovati odredbe Financijskih uredbi (5). Povrh toga bilo koji potencijalni ugovaratelj koji je u sukobu interesa ili koji je kriv za davanje krivih podataka koji su bili uvjet za sudjelovanje u ugovoru ili koji nije dao potrebne podatke, izuzima se iz bilo kojeg budućeg ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava (6).

    Ako se postizanje dogovora s predlagateljima u razumnom roku pokaže nemogućim, službe Komisije mogu odlučiti prekinuti pregovore o pripremi ugovora, a prijedloge odbiti. Službe Komisije pregovaraju o prijedlozima koji su odabrani u skladu s redoslijedom odabira, do raspoloživog iznosa u odluci o financiranju.

    Ako su pregovori uspješni, dodjeljuju se ugovori o bespovratnim sredstvima.

    6.   Izvješćivanje i revizija

    Komisiju se redovito izvješćuje o projektima i aktivnostima potpore kako bi se omogućilo primjereno praćenje. Komisiji pri praćenju mogu pomagati neovisni stručnjaci (koji su, prema potrebi, prošli odgovarajuću sigurnosnu provjeru). Komisija ili bilo koji njezin predstavnik kojeg ovlasti imaju pravo provoditi znanstvenu, tehnološku i financijsku reviziju sudionika kako bi osigurali da se aktivnosti odvijaju ili da su se odvijale u skladu s traženim uvjetima i uvjetima ugovora.

    7.   Ugovor i prava intelektualnog vlasništva

    7.1.   Opća načela

    Ugovor o bespovratnim sredstvima za projekte i aktivnosti potpore temelji se na uzorku ugovora 6. Okvirnog programa. Ugovor o bespovratnim sredstvima potpisuje ovlašteni dužnosnik Komisije i svi sudionici konzorcija.

    Radi testiranja specifičnosti koje mogu proizaći iz aktivnosti u okviru ovih Pripremnih mjera mogu se dodati posebne klauzule u vezi s vlasništvom i zaštitom znanja, njegovim korištenjem i povjerljivošću, te pravu pristupa.

    7.2.   Financijski doprinos Zajednice

    Financijski doprinos Zajednice može biti u obliku bespovratnih sredstava u proračunu, koji se izračunava kao postotak proračuna koji utvrđuju sudionici kako bi izvršili projekt ili aktivnost potpore. Izdatke potrebne za provedbu projekta ili aktivnosti potpore potvrđuje vanjski revizor ili u slučaju javnih tijela, nadležni javni dužnosnik.

    Da bi izdaci bili priznati, moraju zadovoljavati sljedeće uvjete:

    1.

    moraju biti stvarni, ekonomskog značenja i nužni za provedbu projekta ili aktivnosti potpore;

    2.

    moraju se odrediti u skladu s uobičajenim računovodstvenim načelima pojedinog sudionika;

    3.

    moraju biti knjiženi u računima sudionika ili u slučaju sredstava treće strane, u odgovarajućim financijskim dokumentima tih trećih strana;

    4.

    ne smiju sadržavati posredna davanja, pristojbe i kamate i ne smiju ostvarivati dobit.

    7.3.   Sheme financiranja

    Pri projektima se razlikuju dvije sheme financiranja s obzirom na kategorije istraživanja koje su utvrđene u okviru Zajednice za državnu potporu namijenjenu istraživanju i razvoju (7):

    1.

    industrijsko istraživanje;

    2.

    pred-konkurentne razvojne aktivnosti.

    Treća se shema dodaje radi potpunosti:

    3.

    upravljanje aktivnostima.

    Sljedeća tablica prikazuje maksimalne stope financijskog doprinosa Zajednice za projekte koji odgovaraju pojedinoj shemi:

    Maksimalne stope nadoknade priznatih troškova

    Industrijsko istraživanje

    Pred-konkurentne razvojne aktivnosti

    Upravljanje aktivnostima

    Projekti

    do 75 %

    do 50 %

    100 %

    (do 7 % doprinosa)

    Kada se financiranje Zajednice kombinira s financiranjem države u obliku državne potpore, sveukupna službena potpora u skladu s okvirom Zajednice za državnu potporu namijenjenu istraživanju i razvoju ne može prelaziti 75 % za industrijsko istraživanje i 50 % za pred-konkurentne razvojne aktivnosti.

    Bespovratna sredstva dodijeljena za aktivnosti potpore ne podliježu pravilima o državnoj potpori, te se nadoknađuje do 75 % priznatih troškova koji mogu uključivati do 10 % ukupnog doprinosa za aktivnosti upravljanja.

    7.4.   Prava intelektualnog vlasništva

    Znanje je vlasništvo ugovaratelja koji tim znanjem raspolaže. Bilo kakav prijenos znanja koji se ostvari na temelju ugovora o bespovratnim sredstvima ili davanjem prava pristupa tom znanju nekoj drugoj organizaciji izvan konzorcija mora odobriti Komisija, države članice u kojima sudionici imaju boravište/sjedište te drugi ugovaratelji.

    Komisija i države članice mogu uskratiti svoj pristanak zbog viših europskih ili nacionalnih interesa ili primjene svojih zakona. Drugi sudionici mogu uskratiti pristanak ako mogu dokazati da bi time u znatnoj mjeri naškodili svojim tržišnim ili industrijskim interesima ili da bi time prekršili bilo koje pravne obveze.


    (1)  U trenutku objave poziva za dostavu prijedloga Komisija će izdati podrobni priručnik za ponuditelje.

    (2)  Države članice su sve države EU- 25 uključujući zemlje pristupnice.

    (3)  SL L 317, 3.12.2001.

    (4)  Ako se pri sastavljanju partnera u projektu radi o EEIG, koje je usporedivo s ovim uvjetima, primjenjuje se i EEIG.

    (5)  Financijska uredba članak 114. i članak 93.

    (6)  Financijska uredba članak 114. i članak 94.

    (7)  SL C 45, 17.2.1996., str. 5.


    Top