Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32001E0930

    2001/930/ZVSP: Zajedničko stajalište Vijeća od 27. prosinca 2001. o borbi protiv terorizma

    SL L 344, 28.12.2001, p. 90–92 (ES, DA, DE, EL, EN, FR, IT, NL, PT, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (CS, ET, LV, LT, HU, MT, PL, SK, SL, BG, RO, HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/compos/2001/930/oj

    18/Sv. 005

    HR

    Službeni list Europske unije

    11


    32001E0930


    L 344/90

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE

    27.12.2001.


    ZAJEDNIČKO STAJALIŠTE VIJEĆA

    od 27. prosinca 2001.

    o borbi protiv terorizma

    (2001/930/ZVSP)

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 15. i članak 34.,

    budući da:

    (1)

    Vijeće je na svojem izvanrednom sastanku od 21. rujna 2001. izjavilo da je terorizam stvarni izazov za svijet i Europu te da je borba protiv terorizma prioritetni cilj Europske unije.

    (2)

    Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda je 28. rujna 2001. donijelo Rezoluciju 1373(2001), potvrđujući da teroristička djela predstavljaju prijetnju miru i sigurnosti te je utvrdilo mjere usmjerene k borbi protiv terorizma, a posebno borbi protiv financiranja terorizma i pružanja utočišta teroristima.

    (3)

    Vijeće je 8. listopada 2001. ponovilo odlučnost EU-a i njegovih država članica da na koordiniran način u potpunosti sudjeluju u globalnoj koaliciji protiv terorizma pod okriljem Ujedinjenih naroda. Vijeće je, također, ponovno naglasilo odlučnost Unije da napadne izvore iz kojih se financira terorizam, usko surađujući sa Sjedinjenim Američkim Državama.

    (4)

    Europsko Vijeće je 19. listopada 2001. izjavilo da je odlučno boriti se protiv terorizma bilo kojeg oblika diljem svijeta te da će nastaviti s naporima za jačanjem koalicije međunarodne zajednice u borbi protiv terorizma bilo kojeg oblika ili vrste, na primjer povećanom suradnjom operativnih službi odgovornih za borbu protiv terorizma: Europola, Eurojusta, obavještajnih službi, policijskih i pravosudnih tijela.

    (5)

    Aktivnosti za provedbu nekih od niže navedenih mjera, već su započete.

    (6)

    Djelovanje Zajednice u ovim izvanrednim okolnostima potrebno je da bi se provele neke od niže navedenih mjera,

    DONIJELO JE OVO ZAJEDNIČKO STAJALIŠTE:

    Članak 1.

    Davanje ili prikupljanje financijskih sredstava, na bilo koji način, izravno ili neizravno, od građana ili na području država članica Europske unije sa sviješću i s namjerom da se financijska sredstva koriste ili uz znanje da se trebaju koristiti za provođenje terorističkih djela, predmet su kaznene odgovornosti.

    Članak 2.

    Financijska sredstva i druga financijska imovina ili ekonomski izvori:

    osoba koje počine ili namjeravaju počiniti teroristička djela ili sudjeluju u terorističkim djelima ili omogućuju počinjenje terorističkih djela,

    subjekata koji su izravno ili neizravno u vlasništvu ili pod kontrolom takvih osoba, i

    osoba i subjekata koji djeluju u ime ili prema uputama takvih osoba ili subjekata,

    uključujući financijska sredstva koja su proizašla ili su stečena iz imovine koja je izravno ili neizravno u vlasništvu ili pod kontrolom takvih osoba i povezanih osoba i subjekata, zamrzavaju se.

    Članak 3.

    Onemogućava se pristup financijskim sredstvima, financijskoj imovini ili ekonomskim izvorima ili financijskoj ili drugoj povezanoj usluzi, izravno ili neizravno za korist:

    osoba koje počine teroristička djela, namjeravaju počiniti teroristička djela, omoguće počinjenje terorističkih djela ili sudjeluju u njihovom počinjenju,

    subjekata koji su izravno ili neizravno u vlasništvu takvih osoba, i

    osoba i subjekata koji djeluju u ime ili prema uputama takvih osoba.

    Članak 4.

    Poduzimaju se mjere za suzbijanje bilo kojeg oblika potpore, aktivne ili pasivne, subjektima ili osobama koji su uključeni u teroristička djela, uključujući mjere za sprečavanje novačenja članova terorističkih skupina i ukidanje opskrbe oružja teroristima.

    Članak 5.

    Poduzimaju se mjere za sprečavanje počinjenja terorističkih djela, uključujući pravovremenu razmjenu informacija među državama članicama ili između država članica i trećih zemalja.

    Članak 6.

    Uskraćuje se utočište onima koji financiraju, planiraju, omogućavaju ili čine teroristička djela ili pružaju utočište.

    Članak 7.

    Osobe koje financiraju, planiraju, omogućavaju ili čine teroristička djela, sprečavaju se u korištenju državnih područja država članica Europske unije u takve svrhe, a protiv država članica ili trećih zemalja ili njihovih državljana.

    Članak 8.

    Osobe koje sudjeluju u financiranju, planiranju, pripremi ili izvršenju terorističkih djela ili u davanju potpore terorističkim djelima, kaznit će se. Takva teroristička djela utvrđuju se kao teška kaznena djela u zakonima i propisima država članica, a kazna valjano odražava ozbiljnost takvih terorističkih djela.

    Članak 9.

    Države članice odobravaju jedna drugoj, kao i trećim zemljama, najveće moguće mjere pomoći u vezi s kaznenim istragama ili kaznenim postupcima koji se odnose na financiranje terorističkih djela ili potporu terorističkim djelima u skladu s međunarodnim i domaćim pravom, uključujući pomoć u osiguranju dokaza koje posjeduju država članica ili treća zemlja, a koji su potrebni za vođenje postupka.

    Članak 10.

    Kretanje terorista ili terorističkih skupina sprečava se učinkovitim graničnim kontrolama i kontrolama pri izdavanju identifikacijskih i putnih isprava, kao i putem mjera za sprečavanje krivotvorenja, falsificiranja ili prijevarnog korištenja identifikacijskih i putnih isprava. Vijeće bilježi namjeru Komisije da podnese prijedlog u ovom području, tamo gdje je to potrebno.

    Članak 11.

    Poduzimaju se koraci za jačanje i ubrzavanje razmjene operativnih informacija, posebno u vezi s djelovanjem ili kretanjem terorista ili mreža; zatim krivotvorenim ili falsificiranim putnim ispravama, trgovinom oružjem, eksplozivima ili osjetljivim materijalima, uporabom komunikacijske tehnologije od strane terorističkih skupina te prijetnjama koju su nametnule terorističke skupine posjedovanjem oružja za masovno uništenje.

    Članak 12.

    Informacije se razmjenjuju među državama članicama ili između država članica i trećih zemalja u skladu s međunarodnim i domaćim pravom, a unapređuje se suradnja među državama članicama ili između država članica i trećih zemalja u upravnim i sudskim stvarima radi sprečavanja počinjenja terorističkih djela.

    Članak 13.

    Unapređuje se suradnja među državama članicama ili između država članica i trećih zemalja, posebno kroz bilateralne i multilateralne dogovore i sporazume, radi sprečavanja i onemogućavanja terorističkih napada i radi poduzimanja mjera protiv počinitelja terorističkih djela.

    Članak 14.

    Države članice postat će stranke čim prije to bude moguće s obzirom na odgovarajuće međunarodne konvencije i protokole koji se odnose na terorizam, popisane u Prilogu.

    Članak 15.

    Države članice pojačavaju suradnju i u potpunosti provode odgovarajuće međunarodne konvencije i protokole koji se odnose na terorizam i Rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih naroda 1269(1999) i 1368(2001).

    Članak 16

    Primjerene mjere poduzimaju se u skladu s odgovarajućim odredbama domaćeg i međunarodnog prava, uključujući međunarodne standarde o ljudskim pravima, prije odobravanja statusa izbjeglice, da bi se provjerilo je li tražitelj azila planirao počiniti terorističko djelo, omogućio počinjenje terorističkog djela ili sudjelovao u istom. Vijeće prima na znanje namjeru Komisije za podnošenjem prijedloga u ovom području, kad to bude potrebno.

    Članak 17.

    Poduzimaju se mjere u skladu s međunarodnim pravom da bi se osiguralo da počinitelji terorističkih djela, organizatori terorističkih djela ili oni koji podupiru teroristička djela ne zlorabe status izbjeglice te da se zahtjevi političke naravi ne bi priznali kao osnova za odbijanje zahtjeva za izručenjem navodnih terorista. Vijeće prima na znanje namjeru Komisije za podnošenjem prijedloga u ovom području, kad to bude potrebno.

    Članak 18.

    Ovo Zajedničko stajalište stupa na snagu na dan donošenja.

    Članak 19.

    Ovo Zajedničko stajalište objavljuje se u Službenom listu.

    Sastavljeno u Bruxellesu 27. prosinca 2001.

    Za Vijeće

    Predsjednik

    L. MICHEL


    PRILOG

    Popis međunarodnih konvencija i protokola koji se odnose na terorizam navedenih u članku 14.

    1.

    Konvencija o kažnjivim djelima i nekim drugim djelima počinjenim u zrakoplovu – Tokyo 14.9.1963.

    2.

    Konvencija o suzbijanju nezakonite otmice zrakoplova – Den Haag 16.12.1970.

    3.

    Konvencija o suzbijanju nezakonitih postupaka uperenih protiv sigurnosti civilnog zrakoplovstva – Montreal 23.9.1971.

    4.

    Konvencija o sprečavanju i kažnjavanju kaznenih djela protiv osoba pod međunarodnom zaštitom, uključujući diplomatsko osoblje - New York 14.12.1973.

    5.

    Europska konvencija o suzbijanju terorizma – Strasbourg 27.1.1977.

    6.

    Konvencija protiv uzimanja talaca – New York 17.12.1979.

    7.

    Konvencija o fizičkoj zaštiti nuklearnog materijala – Beč 3.3.1980.

    8.

    Protokol o suzbijanju nezakonitih akata nasilja u zračnim lukama koje služe međunarodnom civilnom zrakoplovstvu, kojom se dopunjuje Konvencija o suzbijanju nezakonitih akata uperenih protiv sigurnosti civilnog zrakoplovstva – Montreal 24.2.1988.

    9.

    Konvencija o suzbijanju protupravnih čina usmjerenih protiv sigurnosti pomorske plovidbe – Rim 10.3.1988.

    10.

    Protokol o suzbijanju nezakonitih čina usmjerenih protiv sigurnosti nepokretnih platformi smještenih iznad epikontinentalnog pojasa – Rim 10.3.1988.

    11.

    Konvencija o obilježavanju plastičnih eksploziva s ciljem otkrivanja – Montreal 1.3.1991.

    12.

    Konvencija UN-a o suzbijanju terorističkih napada eksplozivnim napravama – New York 15.12.1997.

    13.

    Konvencija UN-a o sprečavanju financiranja terorizma – New York, 9.12.1999.


    Top