Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013D0124

    Odluka Vijeća 2013/124/ZVSP od 11. ožujka 2013. o izmjeni Odluke 2011/235/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s obzirom na stanje u Iranu

    SL L 68, 12.3.2013, p. 57–60 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Ovaj dokument objavljen je u određenim posebnim izdanjima (HR)

    Legal status of the document In force

    ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2013/124(1)/oj

    18/Sv. 15

    HR

    Službeni list Europske unije

    126


    32013D0124


    L 068/57

    SLUŽBENI LIST EUROPSKE UNIJE


    ODLUKA VIJEĆA 2013/124/ZVSP

    od 11. ožujka 2013.

    o izmjeni Odluke 2011/235/ZVSP o mjerama ograničavanja protiv određenih osoba i subjekata s obzirom na stanje u Iranu

    VIJEĆE EUROPSKE UNIJE,

    uzimajući u obzir Ugovor o Europskoj uniji, a posebno njegov članak 29.,

    budući da:

    (1)

    Vijeće je 12. travnja 2011. donijelo Odluku 2011/235//ZVSP (1).

    (2)

    Na temelju preispitivanja Odluke 2011/235/ZVSP, mjere ograničavanja trebalo bi produljiti do 13. travnja 2014.

    (3)

    Nadalje, s obzirom na ozbiljnost stanja ljudskih prava u Iranu, u popis osoba i subjekata koji podliježu mjerama ograničavanja određen u Prilogu Odluci 2011/235/ZVSP trebalo bi uvrstiti dodatne osobe i dodatni subjekt.

    (4)

    Odluku 2011/235/ZVSP trebalo bi stoga na odgovarajući način izmijeniti,

    DONIJELO JE OVU ODLUKU:

    Članak 1.

    Članak 6. stavak 2. Odluke 2011/235/ZVSP zamjenjuje se sljedećim:

    „2.   Ova Odluka primjenjuje se do 13. travnja 2014. Ona se stalno preispituje. Prema potrebi se obnavlja ili izmjenjuje, ako Vijeće smatra da njezini ciljevi nisu ispunjeni.”

    Članak 2.

    Osobe i subjekt navedeni u Prilogu ovoj Odluci dodaju se na popis određen u Prilogu Odluci 2011/235/ZVSP.

    Članak 3.

    Ova Odluka stupa na snagu na dan objave.

    Sastavljeno u Bruxellesu 11. ožujka 2013.

    Za Vijeće

    Predsjednica

    C. ASHTON


    (1)  SL L 100, 14.4.2011., str. 51.


    PRILOG

    Popis osoba i subjekt iz članka 2.

    Osobe

     

    Ime

    Identifikacijski podaci

    Razlozi

    Datum uvrštenja na popis

    1.

    RASHIDI AGHDAM, Ali Ashraf

     

    Voditelj zatvora Evin, imenovan oko lipnja/srpnja 2012. Od njegovog imenovanja, uvjeti u zatvoru su se pogoršali, a izvješća spominju sve lošije postupanje prema zatvorenicima. U listopadu 2012. devet zatvorenica započelo je štrajk glađu iz protesta zbog kršenja njihovih prava i nasilnog postupanja od strane zatvorskih čuvara.

    12.3.2013.

    2.

    KIASATI, Morteza

     

    Sudac 4. podružnice Revolucionarnog suda u Ahwazu, izrekao je smrtne kazne četvorici arapskih političkih zatvorenika, Tahi Heidarianu, Abbasu Heidarianu, Abd al-Rahmanu Heidarianu (trojica braće) i Aliju Sharifiju.

    Oni su uhićeni, mučeni i obješeni bez provođenja zakonom propisanog postupka. Ti predmeti i neprovođenje zakonom propisanog postupka navedeni su u izvješću posebnog izvjestitelja UN-a za ljudska prava u Iranu od 13.9.2012., izvješću glavnog tajnika UN-a o Iranu od 22.8.2012. i izvješćima različitih nevladinih organizacija.

    12.3.2013.

    3.

    MOUSSAVI, Seyed Mohammad Bagher

     

    Sudac 2. podružnice Revolucionarnog suda u Ahwazu, 17.3.2012. izrekao je smrtne kazne petorici Arapa iz Ahwaza, Mohammadu Aliju Amouriju, Hashemu Sha’baniju Amouriju, Hadiju Rashediju, Sayedu Jaberu Alboshoki, Sayedu Mokhtaru Alboshoki zbog „aktivnosti protiv nacionalne sigurnosti” i „mržnje prema Bogu”.

    Te je kazne potvrdio iranski Vrhovni sud 9.1.2013. Nevladine organizacije izvijestile su da su ta petorica bila pritvorena bez optužnice preko godine dana, mučena i osuđena bez provođenja zakonom propisanog postupka.

    12.3.2013.

    4.

    SARAFRAZ, Mohammad (Dr.)

    (također poznat kao: Haj-agha Sarafraz)

    Datum rođenja: oko 1963.

    Mjesto rođenja: Teheran

    Mjesto boravišta: Teheran

    Mjesto rada: Sjedište IRIB-a i Press TV, Teheran

    Voditelj IRIB World Servicea i Press TV-a, odgovoran za sve odluke u vezi s programom. Blisko povezan s državnim sigurnosnim aparatom. Pod njegovim vodstvom, Press TV, zajedno s IRIB-om, surađivao je s iranskim sigurnosnim službama i državnim odvjetnicima i emitirao prisilna priznanja pritvorenika, uključujući priznanje iransko-kanadskog novinara i filmaša Maziara Baharija u tjednoj emisiji „Iran danas”. Neovisni regulator za radiodifuziju OFCOM je Press TV kaznio u Ujedinjenoj Kraljevini sa 100 000 GBP zbog emitiranja Baharijevog priznanja 2011. koje je snimljeno u zatvoru dok je Bahari bio izložen prijetnjama.

    Sarafraz je stoga povezan s kršenjem prava na zakonitost postupka i pravedno suđenje.

    12.3.2013.

    5.

    JAFARI, Asadollah

     

    Državni odvjetnik u pokrajini Mazandaran, nevladine organizacije izvijestile su da je odgovoran za nezakonita uhićenja i kršenja prava pritvorenika iz Baha’ija od početnog uhićenja do njihovog zadržavanja u samici obavještajnog centra za zadržavanje. Nevladine organizacije dokumentirale su šest konkretnih primjera slučajeva u kojima je prekršen zakonom propisani postupak, uključujući 2011. i 2012.

    12.3.2013.

    6.

    EMADI, Hamid Reza

    (također poznat kao: Hamidreza Emadi)

    Datum rođenja: oko 1973.

    Mjesto rođenja: Hamedan

    Mjesto boravišta: Teheran

    Mjesto rada: Sjedište Press TV-a, Teheran

    Voditelj središnje redakcije vijesti Press TV-a. Odgovoran za proizvodnju i emitiranje prisilnih priznanja pritvorenika, uključujući novinara, političkih aktivista, pripadnika kurdske i arapske manjine, čime su prekršena međunarodno priznata prava na pravedno suđenje i zakonitost postupka. Neovisni regulator za radiodifuziju OFCOM je Press TV kaznio u Ujedinjenoj Kraljevini sa 100 000 GBP zbog emitiranja priznanja iransko-kanadskog novinara i filmaša Maziara Baharija 2011. koje je snimljeno u zatvoru dok je Bahari bio izložen prijetnjama. Nevladine organizacije izvijestile su o daljnjim slučajevima prisilnih priznanja koje je emitirao Press TV. Emadi je stoga povezan s kršenjem prava na zakonitost postupka i pravedno suđenje.

    12.3.2013.

    7.

    HAMLBAR, Rahim

     

    Sudac 1. podružnice Revolucionarnog suda u Tabrizu. Odgovoran za teške kazne izrečene novinarima i pripadnicima azerske etničke manjine te aktivistima za radnička prava, u kojima ih je optužio za špijuniranje, djela protiv nacionalne sigurnosti, propagandu protiv iranskog režima i vrijeđanje vođe Irana. Njegove presude navodno u mnogo slučajeva nisu bile u skladu sa zakonom propisanim postupkom, a pritvorenici su bili prisiljavani na davanje lažnih priznanja. U jednom snažno praćenom predmetu sudjelovalo je 20 humanitarnih radnika dobrovoljaca (koji su pomagali nakon potresa u Iranu u kolovozu 2012.) kojima je izrekao kazne zatvora zato jer su pokušali pomoći žrtvama potresa. Sud je te radnike proglasio krivima zbog „sudjelovanja u okupljanju i prikrivenom dogovaranju za počinjenje kaznenih djela protiv nacionalne sigurnosti.”

    12.3.2013.

    8.

    MUSAVI-TABAR, Seyyed Reza

     

    Voditelj Revolucionarnog državnog odvjetništva u Shirazu. Odgovoran za nezakonita uhićenja i loše postupanje prema političkim aktivistima, novinarima, zagovornicima ljudskih prava, Baha’iji i zatvorenicima savjesti, koji su uznemiravani, mučeni, ispitivani i uskraćen im je pristup odvjetnicima i zakonom propisani postupak. Nevladine organizacije izvijestile su da je Musavi-Tabar potpisao sudske naloge u zloglasnom Centru za zadržavanje br. 100 (zatvor za muškarce), uključujući nalog za trogodišnje zadržavanje baha’ijske zatvorenice Rahe Sabat u samici.

    12.3.2013.

    9.

    KHORAMABADI, Abdolsamad

    Voditelj „Komisije za utvrđivanje primjera kažnjivog sadržaja”

    Abdolsamad Khoramabadi je voditelj „Komisije za utvrđivanje primjera kažnjivog sadržaja”, vladine organizacije koja je zadužena za cenzuru na interetu i kibernetski kriminal. Pod njegovim vodstvom Komisija je definirala „kibernetski kriminal” nizom nejasnih kategorija koje kriminaliziraju stvaranje i objavljivanje sadržaja za koji režim smatra da je neprimjeren. Odgovoran je za represiju i blokadu brojnih oporbenih stranica, elektroničkih novina, blogova, stranica nevladinih organizacija koje se bave ljudskim pravima te Googlea i Gmaila od rujna 2012. On i Komisija aktivno su doprinijeli smrti u pritvoru blogera Sattara Beheshtija u studenome 2012. Komisija koju on vodi tako je izravno odgovorna za sustavna kršenja ljudskih prava, posebno zabranjivanjem i filtriranjem internetskih stranica za javnost te povremeno potpunim onemogućivanjem pristupa internetu.

    12.3.2013.


    Subjekti

     

    Naziv

    Identifikacijski podaci

    Razlozi

    Datum uvrštenja na popis

    1.

    Centar za istraživanje organiziranog kriminala

    (također poznat kao: Ured za kibernetski kriminal ili Kibernetska policija)

    Lokacija: Teheran, Iran

    Internetska stranica: http://www.cyberpolice.ir

    Iranska kibernetska policija je jedinica Policije Islamske Republike Irana, osnovana u siječnju 2011., a vodi ju Esmail Ahmadi-Moqaddam (uvršten na popis). Prema medijskim izvješćima, voditelj policije Ahmadi-Moqaddam naglasio je da će se Kibernetska policija baviti antirevolucionarnim i disidentskim skupinama koje su 2009. iskoristile društvene mreže na internetu kako bi potakle prosvjede proitiv reizbora predsjednika Mahmuda Ahmadinedžada.

    U siječnju 2012. Kibernetska policija izdala je nove smjernice za internetske kafiće, prema kojima su korisnici dužni dati osobne informacije koje će šest mjeseci čuvati vlasnici kafića, kao i evidenciju internetskih stranica koje su posjetili. Pravila također zahtijevaju da vlasnici kafića instaliraju internu televiziju, odnosno videonadzor i čuvaju snimke šest mjeseci. Na temelju tih novih pravila mogu nastati kontrolne knjige koje državna tijela mogu koristiti kako bi pronašla aktiviste ili bilo koga za koga se smatra da je prijetnja nacionalnoj sigurnosti.

    U lipnju 2012. iranski mediji izvijestili su da će Kibernetska policija pokrenuti oštre mjere protiv virtualnih privatnih mreža (VPN).

    Kibernetska policija je 30. listopada 2012. uhitila blogera Sattara Beheshtija (navodno bez naloga) zbog „djela protiv nacionalne sigurnosti na društvenim mrežama i Facebooku”. Beheshti je na svom blogu kritizirao iransku vladu. Beheshti je 3. studenoga pronađen mrtav u svojoj zatvorskoj ćeliji te se vjeruje da je bio mučen do smrti od strane tijela Kibernetske policije.

    12.3.2013.


    Top