EUR-Lex Dostop do prava EU

Nazaj na domačo stran EUR-Lex

Dokument je izvleček s spletišča EUR-Lex.

Dokument 32007D0176

Odločba Komisije z dne 11. decembra 2006 Seznam standardov oziroma specifikacij za elektronska komunikacijska omrežja, storitve ter pripadajoče zmogljivosti in storitve, ki nadomesti vse predhodne različice (notificirano pod dokumentarno številko C(2006) 6364) (Besedilo velja za EGP)

IO L 86, 27.3.2007, str. 11–19 (ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, NL, PL, PT, SK, SL, FI, SV)
IO L 219M, 24.8.2007, str. 385–393 (MT)

Foilsíodh an doiciméad seo in eagrán speisialta (BG, RO, HR)

Pravni status dokumenta V veljavi

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec/2007/176/oj

27.3.2007   

SL

Uradni list Evropske unije

L 86/11


ODLOČBA KOMISIJE

z dne 11. decembra 2006

Seznam standardov oziroma specifikacij za elektronska komunikacijska omrežja, storitve ter pripadajoče zmogljivosti in storitve, ki nadomesti vse predhodne različice

(notificirano pod dokumentarno številko C(2006) 6364)

(Besedilo velja za EGP)

(2007/176/ES)

KOMISIJA EVROPSKIH SKUPNOSTI JE –

ob upoštevanju Pogodbe o ustanovitvi Evropske skupnosti,

ob upoštevanju Direktive 2002/21/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. marca 2002 o skupnem regulativnem okviru za elektronska komunikacijska omrežja in storitve (Okvirna direktiva) (1) in zlasti člena 17(1) Direktive,

po posvetovanju z Odborom za komunikacije,

ob upoštevanju naslednjega:

(1)

Vmesni „Seznam standardov oziroma specifikacij za spodbujanje usklajenega zagotavljanja elektronskih komunikacijskih omrežij, elektronskih komunikacijskih storitev ter pripadajočih naprav in storitev“ je bil objavljen v Uradnem listu Evropskih skupnosti  (2).

(2)

Vmesni seznam standardov se sklicuje na regulativni okvir na podlagi Direktive 90/387/EGS (3) in veljavni regulativni okvir na podlagi Direktive 2002/21/ES. Dodatki k navedenemu seznamu in njegove spremembe so bile narejeni marca 2006 (4).

(3)

Zato je treba preseči vmesni seznam ter sestaviti in objaviti seznam standardov, da se nadomestijo zgoraj omenjene objave.

(4)

Revidirani seznam standardov je bil sestavljen v sodelovanju s strokovnjaki iz držav članic in Evropskim inštitutom za telekomunikacijske standarde (ETSI) –

SPREJELA NASLEDNJO ODLOČBO:

Člen 1

Seznam standardov

1.   Seznam standardov oziroma specifikacij za elektronska komunikacijska omrežja, storitve ter pripadajoče zmogljivosti in storitve je vzpostavljen.

Nadomestil bo predhodni različici Seznama standardov, ki sta bili objavljeni dne 31. decembra 2002 in 23. marca 2006.

Ta objava se kot dodatek k seznamu standardov o minimalnem naboru zakupljenih vodov dne 25. julija 2003 objavi v Uradnem listu Evropske unije.

2.   Seznam standardov, kot je določen v Prilogi, se objavi v Uradnem listu Evropske unije.

Člen 2

Naslovljenci

Ta odločba je naslovljena na države članice.

V Bruslju, 11. decembra 2006

Za Komisijo

Viviane REDING

Članica Komisije


(1)  UL L 108, 24.4.2002, str. 33.

(2)  UL C 331, 31.12.2002, str. 32.

(3)  UL L 192, 24.7.1990, str. 1. Direktiva, razveljavljena z Direktivo 2002/21/ES.

(4)  UL C 71, 23.3.2006, str. 9.


PRILOG A

Seznam standardov OZIROMA specifikacij za elektronska komunikacijska omrežja, storitve ter pripadajoče zmogljivosti in storitve

POJASNEVALNA OPOMBA O TEJ IZDAJI SEZNAMA STANDARDOV OZIROMA SPECIFIKACIJ ZA ELEKTRONSKA KOMUNIKACIJSKA OMREŽJA, STORITVE TER PRIPADAJOČE ZMOGLJISVOSTI IN STORITVE

Komisija v skladu s postopkom iz člena 17(1) Okvirne direktive (2002/21/ES) za zagotovitev medobratovalnosti storitev in boljšo izbiro za uporabnike sestavi seznam standardov oziroma specifikacij, ki bi bili podlaga za spodbujanje usklajenega zagotavljanja elektronskih komunikacijskih omrežij, elektronskih komunikacijskih storitev ter pripadajočih naprav in storitev, ter jih objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Ta objava nadomesti nekdanji vmesni seznam standardov (2002/C 331/04), ki se je skliceval na „stari“ (tj. člen 5 Direktive 90/387/EGS, kakor je bila spremenjena z Direktivo 97/51/ES) in tudi veljavni regulativni okvir (tj. člen 17 Okvirne direktive 2002/21/ES). Ta objava tudi nadomesti spremembo v zvezi s seznamom standardov „interaktivne digitalne televizije“ (2006/C 71/04) z dne 23. marca 2006 (1). Objava tega seznama standardov ne vpliva na minimalni nabor zakupljenih vodov z usklajenimi značilnostmi in pripadajočimi standardi iz člena 18 Direktive 2002/22/ES (Direktiva o univerzalni storitvi), objavljene v Sklepu Komisije (2003/548/ES) z dne 24. julija 2003 (2).

V skladu s členom 17(2) Okvirne direktive v odsotnosti standardov oziroma specifikacij v tem seznamu države članice spodbujajo uporabo standardov oziroma specifikacij, ki so jih sprejele evropske organizacije za standardizacijo in, ob odsotnosti takih standardov oziroma specifikacij, spodbujajo izvajanje mednarodnih standardov ali priporočil, ki so jih sprejele Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU), Mednarodna organizacija za standardizacijo (ISO) ali Mednarodna elektrotehniška komisija (IEC).

Sedanja objava je selektiven seznam standardov oziroma specifikacij na zadevnih področjih. V primerjavi z vmesnim seznamom standardov (2002/C 331/04) je bilo vnesenih manj standardov oziroma specifikacij, ob priznavanju, da člen 17(2) Okvirne direktive od držav članic že zahteva, da spodbujajo uporabo standardov ali specifikacij, ki so jih sprejele evropske organizacije za standardizacijo, ki pa niso objavljeni v seznamu standardov.

Ta seznam standardov je bil izdelan ob upoštevanju naslednjih meril. Ta merila so bila sestavljena v sodelovanju z državami članicami v Odboru za komunikacije in nato preverjena s pomočjo javnega posvetovanja.

Pregledani seznam mora vključevati standarde oziroma specifikacije:

Za medomrežno povezovanje elektronskih komunikacijskih omrežij oziroma zagotavljanje dostopa do njih oziroma za medobratovalnost storitev elektronskih komunikacijskih omrežij, kadar je to nujno potrebno za zagotovitev medobratovalnosti med končnimi uporabniki storitev in svobodo izbire za uporabnike;

Katerih izvajanje ne pomeni čezmernih stroškov v primerjavi s pričakovanimi koristmi (t. j. sorazmernosti);

in izpolnjujejo eno ali več naslednjih meril:

Standardi oziroma specifikacije za ključne vmesnike, ki pomenijo omejitve med sistemi, ki so v lasti in upravljanju različnih strani, vključno s čezmejnimi vidiki, zlasti standardov oziroma specifikacij, ki rešujejo hude in verjetne primere nezagotavljanja medobratovalnosti ali pomanjkanja svobode izbire;

Standardi oziroma specifikacije, ki so pomembni na današnjem trgu, ki se še zmeraj razvijajo in imajo pred seboj še določeno obdobje uporabe.

Pregledani seznam ne sme vključevati:

Standardov oziroma specifikacij za ustaljena omrežja in storitve, ki se več ne razvijajo;

Standardov oziroma specifikacij za omrežja in storitve, ki so trenutno v zgodnji fazi razvoja;

Če standardi oziroma specifikacije kot posledice odstavka (1)(c) dosegajo medobratovalnost in svobodo izbire, lahko ostanejo na trgu, saj jih v tem primeru zagotavlja povpraševanje potrošnikov ali interes industrije.

Ne glede na zgoraj navedeni merili (1) in (2) je treba posebno pozornost posvetiti:

Standardom oziroma specifikacijam, ki se zdaj uporabljajo na državni ali evropski ravni, pri katerih je treba najprej oceniti učinek njihove odprave.

Standardom oziroma specifikacijam, ki so v skladu z državno zakonodajo ali zakonodajo skupnosti potrebni za zagotavljanje posebnih obveznosti v javnem interesu in za izvajanje katere operaterji nimajo tržne motivacije.

UVOD

1.   Splošno

Standardi oziroma specifikacije, ki so našteti, sestavljajo „Seznam standardov oziroma specifikacij“ iz člena 1 Sklepa Sveta K(2006) 6364 z dne 11/XII/2006.

Komisija na podlagi člena 17(1) Okvirne Direktive (2002/21/ES) sestavi seznam standardov oziroma specifikacij, ki bi bili podlaga za spodbujanje usklajenega zagotavljanja elektronskih komunikacijskih omrežij, elektronskih komunikacijskih storitev ter pripadajočih naprav in storitev, ter jih objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Če standardi oziroma specifikacije iz zgornjega odstavka niso ustrezno uporabljeni in zato ni mogoče zagotoviti medobratovalnosti storitev v eni ali več državah članicah, se lahko uporaba takih standardov oziroma specifikacij predpiše kot obvezna po postopku iz odstavka 4 člena 17 Okvirne direktive.

Da bi se upoštevale zahteve novih tehnologij in sprememb trga, se bo seznam standardov redno pregledoval. Zainteresirane strani so povabljene, da predstavijo svoja stališča o tej izdaji.

Opravljeno je bilo posvetovanje z Odborom za komunikacije (3), kolikor se seznam nanaša na člen 17 Okvirne direktive.

Standardi, sprejeti v skladu z Direktivo R&TTE (1999/5/ES) in objavljeni v Uradnem listu Evropske unije so zunaj obsega tega dokumenta.

2.   Struktura seznama standardov

Poglavje I: Obvezni standardi oziroma specifikacije

Poglavje II: Pregledna zmogljivost prenosa

Poglavje III: Javno ponujeni uporabniški vmesniki

Poglavje IV: Medomrežno povezovanje in dostop

Poglavje V: Storitve in značilnosti

Poglavje VI: Številčenje in naslavljanje

Poglavje VII: Kakovost storitve

Poglavje VIII: Storitve radiodifuznega oddajanja

3.   Status standardov OZIROMA specifikacij v seznamu

Status standardov oziroma specifikacij iz Poglavja I se razlikuje od statusa standardov oziroma specifikacij iz drugih poglavij dokumenta.

Uporaba standardov oziroma specifikacij, naštetih v Poglavju I, je obvezna. Standardi oziroma specifikacije lahko postanejo obvezni z uporabo postopka iz člena 17(4) Okvirne direktive. V skladu s členom 17(4) Okvirne direktive: „kadar namerava Komisija uporabo nekaterih standardov oziroma specifikacij predpisati kot obvezno, obvestilo o tem objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti in vse zadevne stranke pozove, naj javno izrazijo svoja stališča“. Komisija v skladu s postopkom iz člena 22(3) Okvirne direktive predpiše obvezno uporabo zadevnih standardov oziroma specifikacij tako, da jih na seznamu standardov, objavljenem v Uradnem listu Evropskih skupnosti, navede kot obvezne standarde oziroma specifikacije.

Spodbuja se uporaba standardov oziroma specifikacij, naštetih v poglavjih II do VIII, vendar ni pravne obveznosti za njihovo izvajanje. V skladu s členom 17(2) Okvirne direktive „Države članice spodbujajo uporabo standardov oziroma specifikacij iz (. . .) za zagotavljanje storitev, tehničnih vmesnikov oziroma omrežnih funkcij, kadar je to nujno potrebno za zagotovitev medobratovalnosti storitev in boljšo izbiro za uporabnike“. S tem v zvezi je treba na seznam priporočenih standardov oziroma specifikacij gledati kot na kandidate, ki bodo postali obvezni standardi oziroma specifikacije takoj, ko organi zaznajo učinke motenj na trgu, povezane z nezadostnim upoštevanjem priporočenih standardov oziroma specifikacij.

V skladu s postopkom iz člena 17 Okvirne direktive (2002/21/ES) je namen tega seznama, „da se uporablja kot podlaga za spodbujanje usklajenega zagotavljanja elektronskih komunikacijskih omrežij, elektronskih komunikacijskih storitev ter pripadajočih naprav in storitev“ (prvi odstavek), „da zagotovi medobratovalnost storitev in boljšo izbiro za uporabnike.“ (drugi odstavek). To je treba upoštevati pri izvajanju standardov oziroma specifikacij, ki vsebujejo alternative ali neobvezne klavzule.

V skladu s členom 17(5) in (6) Okvirne direktive, „kadar Komisija meni, da standardi oziroma specifikacije (. . .) ne prispevajo več k zagotavljanju usklajenih elektronskih komunikacijskih storitev ali ne izpolnjujejo več potreb porabnikov ali ovirajo tehnološki razvoj, jih (. . .) črta s seznama standardov oziroma specifikacij (. . .).“.

Razen standardov oziroma specifikacij, omenjenih v Poglavju I tega seznama, se lahko kot posledica nekaterih standardov oziroma specifikacij, ki so postali obvezni za nekatera podjetja, uvedejo drugi zakonodajni ukrepi znotraj regulativnega okvira za elektronska komunikacijska omrežja in storitve.

4.   Različica standardov OZIROMA specifikacij

Če ni navedena številka različice standarda oziroma specifikacije velja v trenutku objave seznama različica, navedena v tem seznamu.

Če ni drugače določeno, so pri navedbi večdelnega standarda oziroma specifikacije pomembni vsi deli in poddeli standarda oziroma specifikacije. V nekaterih primerih je jasno določeno, da so v seznam vključeni samo nekateri deli standarda oziroma specifikacije.

5.   Tehnični standardi OZIROMA specifikacije

Večina standardov oziroma specifikacij, omenjenih v tem seznamu so končni izsledki instituta ETSI pod predhodno in sedanjo nomenklaturo ETSI. Opredelitve različnih vrst končnih izsledkov ETSI so pod „ETSI Directives“ na voljo na spletni strani: http://portal.etsi.org/directives/

Najpomembnejši od teh končnih izsledkov so:

Končni izsledki pod sedanjo nomenklaturo ETSI:

Tehnična specifikacija, TS, vsebuje v glavnem normativne določbe, ki jih je odobril tehnični organ.

Tehnično poročilo, TR, vsebuje v glavnem informativne elemente, ki jih je odobril tehnični organ.

Standard, ES, vsebuje v glavnem normativne določbe, ki jih je odobrilo članstvo ETSI.

Priročnik, EG, vsebuje v glavnem informativne elemente, ki jih je odobrilo članstvo ETSI.

Posebno poročilo, SR, vsebuje informacije, objavljene v javnosti kot napotilo.

Evropski standard (telekomunikacije), EN, vsebuje normativne določbe, ki so jih odobrile državne organizacije za standardizacijo oziroma državne delegacije in ima za posledico umiritev in prenos v notranje pravo.

Usklajeni standard (telekomunikacije), EN, katerega priprava je bila s pooblastilom Evropske komisije v skladu z evropskima direktivama 98/34/ES in 98/48/ES zaupana institutu ETSI in je bil pripravljen ob upoštevanju veljavnih bistvenih zahtev Direktive „o novem pristopu“, sklic nanj pa je bil nato objavljen v Uradnem listu Evropskih skupnosti.

Končni izsledki po nomenklaturi ETSI, na katero se nanaša seznam:

Evropski telekomunikacijski standard, ETS, vsebuje normativne določbe, ki so jih odobrile državne organizacije za standardizacijo oziroma državne delegacije, in ima za posledico umiritev in prenos v notranje pravo.

Tehnično poročilo ETSI, ETR, vsebuje informativne elemente, ki jih je odobril strokovni odbor.

6.   Naslovi, na katerih so dostopni sklicni dokumenti

ETSI Publications Office

poštni naslov:

ETSI

650 Route des Lucioles

F-06921 Sophia Antipolis Cedex

Francija

Tel. (33-4) 92 94 42 41

Faksimile: (33-4) 93 95 81 33

E-naslov: publications@etsi.fr

Spletna stran: http://www.etsi.org/services_products/freestandard/home.htm

Končni izsledki ETSI se lahko neposredno snamejo s spletne strani: http://pda.etsi.org/pda/queryform.asp

ITU Sales and Marketing Service (za dokumente ITU-T)

poštni naslov:

ITU

Place des Nations

CH-1211 Geneva 20

Švica

Tel.

(41-22) 730 61 41 (angleško)

(41-22) 730 61 42 (francosko)

(41-22) 730 61 43 (špansko)

Faks. (41-22) 730 51 94

E-naslov: sales@itu.int

Spletna stran: http://www.itu.int

7.   Napotila na zakonodajo EU

Seznam se nanaša na naslednje zakonodajne dokumente, ki se nahajajo na http://europa.eu.int/information_society/topics/telecoms/regulatory/index_en.htm

Direktiva 2002/21/ES (Okvirna direktiva) Evropskega parlamenta in Sveta o skupnem regulativnem okviru za elektronska komunikacijska omrežja in storitve (UL L 108, 24. 4. 2002, str. 33).

Direktiva 2002/19/ES (Direktiva o dostopu) Evropskega parlamenta in Sveta o dostopu do elektronskih komunikacijskih omrežij in pripadajočih naprav ter o njihovem medomrežnem povezovanju (UL L 108, 24. 4. 2002, str. 7).

Direktiva 2002/22/ES (Direktiva o univerzalnih storitvah) Evropskega Parlamenta in Sveta o univerzalni storitvi in pravicah uporabnikov v zvezi z elektronskimi komunikacijskimi omrežji in storitvami (UL L 108, 24. 4. 2002, str. 51).

Direktiva 2002/58/ES (Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah) Evropskega parlamenta in Sveta o obdelavi osebnih podatkov in varstvu zasebnosti na področju elektronskih komunikacij (UL L 201, 31. 7. 2002, str. 27).

Direktiva 2002/20/ES (Direktiva o odobritvi) Evropskega parlamenta in Sveta o odobritvi elektronskih komunikacijskih omrežij in storitev (UL L 108, 24. 4. 2002, str. 21).

Priporočilo Komisije 2000/417/ES o razvezanem dostopu do krajevne zanke (UL L 156, 29. 6. 2000, str. 44).

Uredba ES/2887/2000 Evropskega parlamenta in Sveta o razvezanem dostopu do krajevne zanke (UL L 336, 30. 12. 2000, str. 4).

Priporočilo Komisije (2005/57/ES) z dne 21. januarja 2005 o zagotavljanju zakupljenih vodov v Evropski uniji (Del 1 – Glavni pogoji zagotavljanja veleprodaje zakupljenih vodov) (notificirana pod dokumentarno številko C(2005) 103). (UL L 24, 27. 1. 2005, str. 27)

Priporočilo Komisije (2005/268/ES) z dne 29. marca 2005 o zagotavljanju zakupljenih vodov v Evropski uniji – Del 2 – cenovni vidiki veleprodaje podomrežij zakupljenih vodov (notificirano pod dokumentarno številko C(2005) 951). (UL L 083, 1. 4. 2005, str. 52).

Priporočilo Komisije 2003/558/ES z dne 25. julija 2003 o obdelavi podatka o lokaciji klicatelja v elektronskih komunikacijskih omrežjih za storitve klica v sili z določitvijo lokacije. (UL L 189, 29.7.2003, str. 49).

Direktiva 1999/5/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 9. marca 1999 o radijski opremi in telekomunikacijski terminalski opremi ter medsebojnem priznavanju skladnosti te opreme. (Direktiva R&TTE) (UL L 91, 7. 4. 1999, str. 10).

Odločba Sveta 2001/792/ES z dne 23. oktobra 2001 o vzpostavitvi mehanizma Skupnosti za pospeševanje okrepljenega sodelovanja na področju civilne zaščite. (UL L 297, 15. 11. 2001, str. 7).

Odločba 676/2002/ES Evropskega parlamenta in Sveta z dne 7. marca 2002 o pravnem okviru za politiko radijskega spektra v Evropski skupnosti (Odločba o radijskem spektru). (UL L 108, 24. 4. 2002, str. 1)

Direktiva 98/34/ES Evropskega parlamenta in Sveta o določitvi postopka za zbiranje informacij na področju tehničnih standardov in tehničnih predpisov, kakor je bila spremenjena z Direktivo 98/48/ES. (UL L 204, 21. 7. 1998, str. 37)

COM(2004) 541 „Sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu Parlamentu, Ekonomsko-Socialnemu Odboru in Odboru Regij o medobratovalnosti digitalnih interaktivnih televizijskih storitev“ z dne 30. julija 2004.

COM(2006) 37 „Sporočilo Komisije Svetu, Evropskemu Parlamentu, Evropskemu Ekonomsko-Socialnemu Odboru in Odboru Regij o pregledu medobratovalnosti digitalnih interaktivnih televizijskih storitev“ z dne 2. februarja 2006 v skladu s Sporočilom COM(2004) 541 z dne 30. julija 2004.

8.   Opredelitve in okrajšave

Opredelitve

Uporabljajo se opredelitve v ustrezni zakonodaji EU v oddelku 7.

Okrajšave

V tem dokumentu se uporabljajo naslednje kratice:

3GPP

Projekt partnerstva tretje generacije

API

Vmesniki aplikacijskih programov

DAB

Digitalna zvočna (avdio) radiodifuzija

DVB

Digitalna videoradiodifuzija

ETSI

Evropski inštitut za telekomunikacijske standarde

GSM

Globalni sistem za mobilne komunikacije

ISDN

Digitalno omrežje z integriranimi storitvami

IP

Internetni protokol

IPAT

Dostopovni terminal za internetni protokol

ITU

Mednarodni telekomunikacijska zveza

MHEG

Strokovna skupina za multimedije in hipermedije

MHP

Večpredstavnostna domača platforma

NGN

Omrežja naslednje generacije

NTP

Omrežna priključna točka

OSA

Odprti dostop do storitve

PoI

Točka medomrežnega povezovanja

PSTN

Javno komutirano telefonsko omrežje

QoS

Kakovost storitve

ULL

Razvezana krajevna zanka

UMTS

Univerzalni mobilni telekomunikacijski sistem

WML

Brezžični označevalni jezik

WTVML

Brezžični televizijski označevalni jezik(tudi WTML)

SEZNAM STANDARDOV OZIROMA SPECIFIKACIJ ZA ELEKTRONSKA OMREŽJA, STORITVE TER PRIPADAJOČE ZMOGLJIVOSTI IN STORITVE

Namen objave standardov oziroma specifikacij v seznamu je spodbuditi zagotavljanje usklajenih elektronskih komunikacijskih storitev odstavka v korist uporabnikom po vsej Skupnosti za zagotavljanje medobratovalnosti in za podporo izvajanja regulativnega okvira. Glavno in vodilno načelo za vključitev standardov oziroma specifikacij je osredotočanje na standarde oziroma specifikacije, povezane z določbami v direktivah. Uporabljena merila za vključitev standardov oziroma specifikacij v ta seznam so bila pojasnjena v pojasnjevalni opombi.

POGLAVJE I

1.   Obvezni standardi

V sedanjem dokumentu ni obveznih standardov.

Standardi lahko postanejo obvezni z uporabo postopka iz člena 17(4) Okvirne direktive. Kadar namerava Komisija uporabo nekaterih standardov oziroma specifikacij predpisati kot obvezno, obvestilo o tem objavi v Uradnem listu Evropskih skupnosti in vse zadevne stranke pozove, naj javno izrazijo svoja stališča.

POGLAVJE II

2.   Pregledna zmogljivost prenosa

2.1.   Dostop do krajevne zanke za tretje osebe

Tehnični vmesniki oziroma značilnosti storitve

Vir

Opombe

Spektralno upravljanje na žičnih dostopovnih omrežjih; 1. del: Opredelitve in knjižnica signalov

ETSI TR 101 830-1 (V.1.1.1)

 

POGLAVJE III

3.   Javno ponujeni uporabniški vmesniki (NTP)

V določenih tržnih pogojih (4) lahko državni regulativni organ operaterjem naloži obveznosti, da izpolnijo utemeljene zahteve za dostop do posebnih elementov omrežja ter pripadajočih naprav in njihovo uporabo.

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

POGLAVJE IV

4.   Medomrežno povezovanje in dostop

V skladu z določbami Direktive o dostopu imajo lahko dobavitelji elektronskih komunikacijskih omrežij in storitev posebne obveznosti za medomrežno povezovanje oziroma dostop.

Standardi oziroma specifikacije za ULL in bitno strujo so vključeni v Poglavje II.

4.1.   Vmesniki aplikacijskih programov

Tehnični vmesniki oziroma značilnosti storitve

Vir

Opombe

Odprti dostop do storitve (OSA); Vmesniki aplikacijskih programov (API/Parlay 3)

ETSI ES 201 915 serije

 

Odprti dostop do storitve (OSA); Vmesniki aplikacijskih programov (API/Parlay 4)

ETSI ES 202 915 serije

 

Odprti dostop do storitve (OSA); Vmesniki aplikacijskih programov (API/Parlay 5)

ETSI ES 203 915 serije

 

Prirejene aplikacije za izboljšano logiko mobilnih omrežij (CAMEL) sistema UMTS, Faza3; Specifikacija aplikacijskega dela CAMEL (CAP)

ETSI TS 129 078

 

Odprti dostop do storitve (OSA UMTS); Vmesniki aplikacijskih programov (API); 1. del: Pregled

ETSI TS 129 198-1

 

Aplikacijski programski vmesnik arhitekture odprtih storitev sistema UMTS – 2. del

ETSI TR 129 998

 

4.2.   Dostop do mrežnih naprav in storitev

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

4.3.   Medomrežno povezovanje

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

IPCablecom; 12. del: internetni transportni protokol signalizacije (ISTP)

ETSI TS 101 909-12

opredeljuje vmesnik SS7 do signalnega prehoda omrežja IPCablecom

IPCablecom; 23. del: Dostopovni terminal za internetni protokol – Vodovna krmilna signalizacija (IPAT – LCS)

ETSI TS 101 909-23

določa signalni vmesnik V5.2 do IPAT omrežja IPCablecom

POGLAVJE V

5.   Storitve in LASTNOSTI

5.1.   Lokacija klicatelja

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Protokoli javljalnikov kraja nuje

ETSI TS 102 164

 

Lokalizacijske storitve (LCS); Opis delovanja; Faza 2 (UMTS)

ETSI TS 123 171

 

5.2.   Vidiki radiodifuznega oddajanja

Standardi oziroma specifikacije, ki so pomembni, so vključeni v Poglavje VIII.

5.3.   Obvestilo o ceni (AoC)

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

5.4.   Imeniške storitve

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Računalniška imeniška pomoč

Priporočilo ITU-T, E.115 (02/95)

Trenutno se uporablja za izvajanje mednarodnih javnih imetniških storitev

Mednarodne javne imeniške storitve

Priporočilo ITU-T, F.510

Tudi ustrezno za medsebojno povezovanje notranjih imeniških podatkovnih zbirk.

Poenotena imeniška specifikacija

Priporočilo ITU-T, F0.515

 

5.5.   Zavračanje anonimnih klicev (ACR)

Čeprav je bila funkcija ACR standardizirana za omrežja PSTN/ISDN, pa samo nekatere od trenutnih izvedb delno ustrezajo standardom oziroma specifikacijam in ACR ni bila standardizirana za omrežja GSM.

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

POGLAVJE VI

6.   Številčenje in naslavljanje

6.1.   Izbira ali predizbira obratovalca

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

6.2.   Prenosljivost številk

V sedanji seznam standardov ni vključen noben standard oziroma specifikacija, saj trenutno noben ne zadovoljuje meril, določenih v pojasnjevalni opombi.

POGLAVJE VII

7.   Kakovost storitve (QoS)

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Opredelitve in meritve parametrov QoS v zvezi z uporabnikom

ETSI EG 202 057 serije

(deli 1 do 4)

 

Kakovost telekomunikacijskih storitev;

ETSI EG 202 009 serije

(deli 1 do 3)

Parametri, ustrezni za uporabnike

Opredelitve parametrov zmogljivosti za kakovost aplikacij govora in drugih aplikacij govornega pasu, ki uporabljajo omrežja IP.

Priporočilo ITU-T, G.1020 (vključno Priloga A)

 

Opomba Na podlagi 11. in 22. člena Direktive o univerzalnih storitvah lahko državni regulativni organi v določenih okoliščinah zahtevajo uporabo nekaterih standardov oziroma specifikacij za parametre, opredelitve in roke dobave in kakovosti storitve ter merilne metode. Ti standardi oziroma specifikacije so našteti v Prilogi III Direktive.

7.1.   Stopnja storitve

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Večpredstavnostne kategorije QoS za končne uporabnike

Priporočilo ITU-T, G.1010 (11/01)

 

7.2.   Cilji zmogljivosti omrežja

Sedanji seznam vključuje samo standarde oziroma specifikacije, ki so ustrezni za storitve na podlagi IP.

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Cilji zmogljivosti omrežja za storitve na podlagi IP

Priporočilo ITU-T, Y.1541 (vključno z Dodatkom X in prilogama 1 in 2)

Nekatere tehnologije lahko potrebujejo posebno ravnanje z odstopanji

Koncept in arhitektura kakovosti storitve (QoS)

ETSI TS 123 107

(3GPP TS 23 107)

Preslikava med Priporočilom ITU-T, Y.1541 in razredi TS 123 107 QoS

POGLAVJE VIII

8.   Storitve radiodifuznega oddajanja

8.1.   Vmesniki aplikacijskih programov

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Digitalna videoradiodifuzija (DVB); Večpredstavnostna domača platforma, pecifikacija 1.1.1

ETSI TS 102 812

različica 1.2.1

Digitalna videoradiodifuzija (DVB); Večpredstavnostna domača platforma, specifikacija 1.0.3

ETSI ES 201 812

različica 1.1.1

prej TS 101812 v. 1.3.1

Radiodifuzijski profil MHEG-5

ETSI ES 202 184

različica 1.1.1

8.2.   Standardi oziroma specifikacije za uresničevanje vsebin interaktivne televizije

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

WTVML, specifikacija za enostavni mikrobrskalnik za interaktivne televizijskse aplikacije, ki temeljijo na WML in so z njim kompatibilne

ETSI TS 102 322

različica 1.1.1

8.3.   Digitalna radiodifuzija

Tehnični vmesniki oziroma lastnosti storitve

Vir

Opombe

Digitalna zvokovna (avdio) radiodifuzija (DAB);

Specifikacija Virtualne naprave: DAB Java

ETSI TS 101 993

 


(1)  UL C 71, 23.3.2006, str. 9.

(2)  UL L 110, 25.7.2003, str. 43.

(3)  Vzpostavljenim v skladu s členom 22 Okvirne direktive.

(4)  V skladu s členom 8(2) Direktive o dostopu.


Na vrh