EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52014XC0507(01)

Kokkuvõte komisjoni otsusest, 30. jaanuar 2013 , millega koondumine kuulutatakse kokkusobimatuks siseturuga ja EMP lepingu toimimisega (Juhtum COMP/M.6570 – UPS / TNT Express) (teatavaks tehtud numbri C(2013) 431 (final) all) EMPs kohaldatav tekst

7.5.2014   

ET

Euroopa Liidu Teataja

C 137/8


Kokkuvõte komisjoni otsusest,

30. jaanuar 2013,

millega koondumine kuulutatakse kokkusobimatuks siseturuga ja EMP lepingu toimimisega

(Juhtum COMP/M.6570 – UPS / TNT Express)

(teatavaks tehtud numbri C(2013) 431 (final) all)

(Ainult ingliskeelne versioon on autentne)

(EMPs kohaldatav tekst)

2014/C 137/05

Vastavalt nõukogu 20. jaanuari 2004. aasta määrusele (EÜ) nr 139/2004 kontrolli kehtestamise kohta ettevõtjate koondumiste üle, (1) eriti selle artikli 8 lõikele 3, võttis komisjon 30. jaanuaril 2013 vastu otsuse ühinemist käsitlevas juhtumis. Otsuse mittekonfidentsiaalne täisversioon on juhtumi autentses keeles kättesaadav konkurentsi peadirektoraadi veebisaidil aadressil http://ec.europa.eu/comm/competition/index_en.html.

I.   POOLED

1.

United Parcel Service Inc. (edaspidi „UPS” – Ameerika Ühendriigid) on üks maailma suurimaid logistikateenuste pakkujaid, kes tegutseb peamiselt väikepakkide kättetoimetamise, kaubaveo ja lepingulise logistika sektorites. Ettevõtja UPS ELi keskus asub Saksamaal Kölnis.

2.

TNT Express N.V. (edaspidi „TNT” – Madalmaad) tegutseb väikepakkide kättetoimetamise ja kaubaveo sektorites. Ettevõtja TNT Euroopa võrgustiku keskus asub Belgias Liège’is.

II.   TEHING JA OLULISUS ELi SEISUKOHALT

3.

15. juunil 2012 sai komisjon nõukogu määruse (EÜ) nr 139/2004 (edaspidi „ühinemismäärus”) artiklile 4 vastava teatise kavandatava koondumise kohta, mille raames ettevõtja UPS kavatses omandada ühinemismääruse artikli 3 lõike 1 punkti b tähenduses ainukontrolli ettevõtja TNT üle Madalmaade õiguse kohase avaliku ülevõtmise teel (2) (edaspidi „ühinemine”). Ettevõtjatele UPS ja TNT viidatakse edaspidi kui „pooltele”.

4.

Tehing oli ühinemismääruse artikli 1 lõike 2 kohaselt ELi seisukohalt oluline.

III.   MENETLUS

5.

Pärast esimese etapi turu-uuringuid järeldas komisjon, et ühinemine tekitab tõsiseid kahtlusi selle kokkusobivuses siseturu ja EMP lepinguga. Seepärast algatas komisjon 20. juulil 2012 kooskõlas ühinemismääruse artikli 6 lõike 1 punktiga c menetluse teise etapi.

6.

Vastuväited saadeti pooltele 19. oktoobril 2012. Pooltel oli võimalus tutvustada oma seisukohti kirjalikus vastuses ning suulisel ärakuulamisel, mis toimus 12. novembril 2012.

7.

29. novembril 2012 pakkus teatise esitaja välja kohustused kooskõlas nõukogu määruse (EÜ) nr 139/2004 artikli 8 lõikega 2. Järgnevalt pakuti välja uued kohustused 16. detsembril 2012 ja 3. jaanuaril 2013.

8.

21. detsembril 2012 saadeti ettevõtjale UPS asjaolusid käsitlev kiri. UPS esitas oma kirjalikud märkused asjaolusid käsitleva kirja kohta 4. jaanuaril 2013.

9.

30. jaanuaril 2013 võttis komisjon kooskõlas ühinemismääruse artikli 8 lõikega 3 vastu otsuse, millega ühinemine kuulutati kokkusobimatuks siseturu ja EMP lepinguga (edaspidi „otsus”).

IV.   KONKURENTSIMÕJU HINDAMINE

1.   Väikepakkide sektori kirjeldus

10.

Väikepakkide kättetoimetamise sektoril on vähemalt kaks olulist tunnusjoont:

a)

märkimisväärne tihedus- ja mastaabisääst, sest tegemist on võrgutööstusharuga. Korje ja kättetoimetamise kulud moodustavad olulise osa pakiteenuste osutajate otsestest kuludest. Peale selle on oluline katvus nii lähte- kui ka sihtpunktis;

b)

tegemist on äärmiselt diferentseeritud toodetega, sest teenuseosutajad eristavad pakutavaid teenuseid paljude mõõtmete lõikes:

i) kättetoimetamise kiirus (mis ulatub järgmise päeva varahommikuse kättetoimetamisega kiirpostiteenusest kahe- või kolmepäevase kättetoimetamisega tavapostiteenuseni), ii) geograafiline mõõde (alates riigisisestest kuni rahvusvaheliste EMP-väliste teenusteni) ja iii) teenuse kvaliteet (näiteks usaldusväärsus, turvalisus, hiline korje, kõikehõlmav pakijälgimissüsteem jne).

11.

Kõnealuses tööstusharus tegutseb palju erinevaid ettevõtjaid: integreeritud teenuse osutajad, riiklikud ja kohalikud postiettevõtjad, partnervõrgustikud ja ekspediitorid, kellel kõigil on erinevad tegevusmudelid, lähtuvalt nende võrgustiku ülesehitusest ja liigist. Integreeritud teenuse osutaja põhitunnus on, et tal on täielik kontroll kogu paki kättetoimetamise logistika üle alates lähtekohast kuni sihtkohani, kaasa arvatud lennutransport. EMPs tegutseb neli integreeritud teenuse osutajat: UPS, TNT, DHL ja FedEx.

12.

Riiklikud postiettevõtjad omavad ulatuslikke riigisiseseid maismaavõrgustikke ning tegutsevad mõnikord ka rahvusvaheliselt. Eelkõige liigituvad rahvusvahelisteks võrguettevõtjateks Royal Mail (Ühendkuningriik) tütarettevõtja GLS kaudu ja La Poste (Prantsusmaa) tütarettevõtja DPD kaudu, aga ka PostNL (Madalmaad) ja Österreichische Post (Austria). La Poste pakub eeskätt Prantsusmaal ja Hispaanias rahvusvahelisi EMP-siseseid kiirpostiteenuseid paljudele EMP riikidele, sama teeb Royal Mail Ühendkuningriigis. Nimetatud ettevõtjatel puudub aga oma lennuvõrgustik ning nad pakuvad rahvusvahelisi EMP-siseseid kiirpostiteenuseid, mis põhinevad naaberriikide puhul maanteetranspordil ning ka lennutranspordil, kasutades kommertslende (lastiruumi rentimine) või integreeritud teenuse osutajaid.

13.

Riiklike väikepakkide sektori ettevõtjate tegevus hõlmab valdavalt riigisisest väikepakkide kättetoimetamist. Selliste äriühingute nagu Bartolini Itaalias, Yodl Ühendkuningriigis, Siodemka Poolas või Speedex Kreekas tegevusulatus on pigem riigisisene ja nad konkureerivad pooltega ainult sellel tasandil. Partnervõrgustikud (nagu Eurodis, NetExpress ja EuroExpress) rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul praktiliselt ei tegutse. Ekspediitorid (nt Kuehne + Nagel, DB Schenker, DSV, Geodis) keskenduvad suurekaalulistele saadetistele, ent toimetavad mõnikord kätte ka väikepakke, peamiselt selliste klientide puhul, kes kasutavad kauba vedamiseks nende võrgustikke. Rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul tegelevad nad peamiselt integreeritud teenuse osutajate teenuste edasimüügiga.

2.   Turu määratlus

14.

Kooskõlas oma otsuste tegemise praktikaga (3) määratleb komisjon väikepakkide kättetoimetamise teenust (4) hõlmavad asjaomased tooteturud kättetoimetamise kiiruse põhjal (st kiirpostiteenus – tavaliselt peetakse selle all silmas teenust, mille puhul on kohustus pakk kätte toimetada järgmisel päeval, ja tavapostiteenus) ja selle põhjal, kas paki korje ja kättetoimetamine toimuvad ühes ja samas riigis, kahes erinevas EMP riigis või EMP riigis ja EMP-välises riigis (st riigisisesed, rahvusvahelised EMP-sisesed ja rahvusvahelised EMP-välised teenused).

15.

Seoses geograafilise mõõtmega tegi komisjon kindlaks riiklikud turud nii riigisiseste kui ka rahvusvaheliste teenuste puhul.

16.

Komisjon järeldas, et otsuses käsitatakse rahvusvahelist EMP-sisest väikepakkide kiirveoteenust eraldi tooteturuna. Kõnealune turg on oma ulatuselt riigisisene.

3.   Rahvusvaheline EMP-sisene väikepakkide kiirveoteenus

i)   Pooltele avalduv konkurentsisurve: integreerimata teenuse osutajad

17.

Rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste näol on tegemist võrgutööstusharuga, mis nõuab ettevõtjatelt kohaloleku tagamist kõikides riikides. Nõutav kohalolek omakorda tähendab infrastruktuuriinvesteeringuid terve väärtusahela raames (alates korjest kuni sorteerimise, veo, jaotuskeskuste, lennuvõrgustiku ja kättetoimetamiseni). Isegi kui teatavate väärtusahela osade puhul on võimalik tegevus kolmandatele isikutele edasi anda, vähendab tegevuse edasiandmine kontrolli väärtusahela üle, tegevuse tõhusust ja lõppkokkuvõttes osutatava teenuse kvaliteeti.

18.

Omaette küsimus on lennuvedude edasiandmine. Ettevõtja UPS hinnangute kohaselt moodustavad lennutranspordi kulud olulise osa rahvusvahelise postiteenuse otsestest kuludest. Peamine tegur kõnealuste kulude minimeerimisel on lennukite täituvus, seega on vaja kulude minimeerimiseks kohandada veomahtu, graafikuid ja marsruute vastavalt mahtudele. Integreerimata teenuse osutajatel, kes tellivad lennutransporditeenused väljastpoolt, puudub kontroll kasutatavate lennukite marsruutide, lennusageduse, graafikute ja veomahu üle. Seepärast on neil vähem võimalusi oma kulustruktuuri optimeerimiseks ja suurem kättetoimetamise ajaga seotud kohustuste täitmata jätmise oht, mis on väga oluline halvemus võrreldes integreeritud teenuse osutajatega.

19.

Turu-uuringute põhjal selgus, et integreerimata teenuse osutajad on nõrgemad konkurendid mitme olulise konkurentsiparameetri osas:

i) katvus (teenindavate riikide, sihtnumbrite, äriühingute aadresside arv), kuna pooled pakuvad neist suuremat katvust; ii) lennuvõrgustik, millest tulenevalt integreerimata teenuse osutajad ei teeninda kliente, kellel on märkimisväärsed vajadused seoses selliste rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenustega, mille puhul on vajalik lennutransport (pikamaavedude segment); iii) ekspressteenused, st järgmise päeva hommikuks ajastatud kiirpostiteenused.

20.

Kõnealused nõrkused esinevad ka kahe maismaal tegutseva ettevõtja – ettevõtjate La Poste ja Royal Mail – puhul, kellel on EMPs ulatuslikud võrgustikud, ent kes rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul ei paku pooltele võrdväärset konkurentsi. See leidis suurel määral kinnitust komisjoni analüüsis, mis käsitles ettevõtjate UPS, TNT, DHL ja FedEx esitatud andmeid pakkumiste kohta.

21.

Eespool nimetatud põhjustel järeldas komisjon, et integreerimata teenuse osutajad ei suuda avaldada integreeritud teenuse osutajatele piisavat konkurentsisurvet.

ii)   Pooltele avalduv konkurentsisurve: FedEx ja DHL

22.

Lisaks ettevõtjale DHL kui praegusele turuliidrile integreeritud teenuse osutajate hulgas on poolte väitel võrdväärne konkurent ka FedEx. Põhjaliku uuringu käigus selgus aga, et FedEx on praegu nõrgem konkurent järgmistel põhjustel:

a)

turuosa poolest on FedEx enamikus EMP riikides neljast integreeritud teenuse osutajast kõige nõrgemal positsioonil. Viieteistkümnest EMP riigist, kus tõhus konkurents on komisjoni hinnangul oluliselt takistatud, ei ületa ettevõtja FedEx turuosa neljateistkümnes [5–10] % ning pärast tehingut oleks ettevõtja FedEx turuosa integreeritud teenuse osutajate hulgas olnud kõigis 29 EMP riigis väikseim;

b)

teiste integreeritud teenuse osutajatega võrreldes on tema tegevuse katvus väiksem. Teenindatavate äriühingute aadressides mõõdetuna kehtib see kõikide kiirpostiteenuste puhul (kättetoimetamine päeva lõpuks, enne lõunat ja enne kella 10 hommikul);

c)

teiste integreeritud teenuse osutajatega võrreldes on tema Euroopa võrgustik vähem välja arendatud (korjekohtade, lennusihtkohtade, lennukitüüpide jms seisukohast);

d)

tema pakkide korje ja kättetoimetamise kulud Euroopas on praegu oluliselt suuremad kui ettevõtjatel UPS ja TNT.

23.

Komisjon järeldas, et FedEx avaldab rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul pooltele nõrka konkurentsisurvet. Seda seisukohta jagasid nii kliendid kui ka teised konkurendid. Ettevõtja FedEx põhiline äritegevus on seotud EMP-välise kättetoimetamisega. Seda kinnitas ka komisjoni tehtud ettevõtjate UPS ja FedEx siseandmebaaside analüüs.

24.

Ühtlasi võttis komisjon konkurentsiolukorra hindamisel arvesse orgaanilise laienemise kava, mida FedEx järgib ja mille eesmärk on tugevdada võrgustiku infrastruktuuri ning parandada selle tihedust ja katvust, aga ka üleilmset riikidesisest laienemist. Selgus, et sõltuvalt käsitletavast EMP riigist aitas ettevõtja FedEx orgaanilise laienemise kava ettevõtjal tõepoolest saavutada lisamahtusid, mis suurendasid tema suutlikkust võrgustikku laiendada ja seega kaudselt tugevdada konkurentsivõimet rahvusvaheliste EMP-siseste teenuste turul. Komisjon järeldas aga, et lähitulevikus on ettevõtja FedEx turupositsioon poolte ja ettevõtja DHL turupositsioonist jätkuvalt halvem.

25.

Ettevõtja DHL puhul kinnitas turu-uuring, et DHL on jõuline ja usaldusväärne turuosaline ning konkureerib vahetult nii ettevõtjaga UPS kui ka TNT. Pärast ühinemist oleks klientidel seega valida kahe väga tugeva integreeritud teenuse osutaja – ettevõtja DHL ja ühinenud ettevõtja – vahel.

iii)   Kahjuteooria, vahetu konkurents ja turuletuleku tõkked

26.

Komisjon hindas ühinemise mõju eri riikide turgudel, sest ühinemine oleks toonud kaasa turu koondumise taseme märgatava suurenemise ja poolte tugeva ühise turupositsiooni paljudes EMP riikides ning vähendanud neist olulises osas konkurentide arvu neljalt kolmele (UPS/TNT, DHL ja FedEx) või isegi kolmelt kahele (UPS/TNT ja DHL).

27.

Tegelikult võib pooli ning ettevõtjat DHL käsitada rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul vahetute konkurentidena, samal ajal kui kõik teised ettevõtjad, sealhulgas FedEx, pakuvad tooteid, mis suudavad ettevõtjate UPS, TNT ja DHL pakutavaid tooteid vaid kaudselt asendada. Kuna tasakaalustavad tegurid puuduvad, järeldas komisjon, et pooltel, kes on vahetud konkurendid, on stiimul pärast ühinemist hindu tõsta. Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsist ilmnes, et hinnad tõuseksid kõigis 29 EMP riigis. UPS ei nõustunud komisjoniga hinnatõusu ulatuse osas.

28.

UPS väitis, et teatavad kliendid võivad kasutada ostja võimu, minnes üle soodsamatele teenustele või kasutades teisi olemasolevaid teenusepakkujaid, valides kas teised kiirpostiteenuste osutajad või tavaposti puhul teised teenuseosutajad (mitme teenuseosutaja kasutamine). See ei leidnud aga turu-uuringu käigus kinnitust.

29.

Seoses turuletuleku tõketega selgus, et uus turule tulija peaks looma i) arenenud IT-infrastruktuuri, ii) kogu EMPd hõlmava sorteerimisinfrastruktuuri ning iii) lennuvõrgustiku, millega tagatakse tõhus lennu- ja maanteeühendus. Nagu nähtub asjaolust, et viimase 20 aasta jooksul ei ole olulisi osalejaid turule tulnud, on kõnealused tõkked üsna suured ja neid ei ole võimalik ületada isegi tegevuse edasiandmise teel. Seoses lennutranspordi edasiandmisega leidis komisjon, et topeltmarginaalide ja teenuse üldiselt halvema kvaliteedi tõttu ei ole see reaalselt tõhus alternatiiv.

30.

Kuna uusi osalejaid ei ole turule tulnud ning tasakaalustav ostja võim puudub, kuna isegi ettevõtja UPS suurima kliendi arvele langeb vähem kui [0–5] % ettevõtja kogumüügist, järeldas komisjon, et kui ühinenud ettevõtja peaks rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul tõstma ühepoolselt hindu [5–10] % kuni [10–20] % võrra, ei stimuleeriks selline hinnatõus asjaomase koondumise hindamise seisukohast olulise aja jooksul turuletulekut ega laienemist, mida kinnitas ka valdav osa konkurente.

iv)   Tõhususe kasv

31.

Horisontaalseid ühinemisi käsitlevates suunistes on sätestatud kumulatiivsed nõuded tõhususe kasvu arvessevõtmiseks. Tõhususe kasv peab olema tarbijate huvides, ühinemispõhine ja kontrollitav. Ettevõtja UPS väitel eeldati, et ühinemine toob kaasa tõhususe olulise kasvu ettevõtjate UPS ja TNT äritegevuse ühendamisest. Ta osutas oodatavale märkimisväärsele tihedus- ja mastaabisäästule, teenuste paremale kvaliteedile ning tehingute tõhususe paranemisele, mis tuleneb vastavate võrgustike ühendamisest: ettevõtja UPS kliendid saavad juurdepääsu ettevõtja TNT ulatuslikule maantee- ja kaubaveovõrgustikule Euroopas ning ettevõtja TNT kliendid saavad juurdepääsu ettevõtja UPS ülemaailmsele võrgustikule.

32.

Ettevõtja UPS analüüsi kohaselt oleks tõhususe kasv olnud tarbijate huvides, sest suurem osa kulude sünergiaid olid muutuvad ja ühinemispõhised, kuna neid ei oleks võimalik saavutada ilma täieliku integreerumiseta. Et tõendada tõhususe kasvu kontrollitavust, esitasid pooled sisedokumendid, milles oli prognoositud tõhususe kasvu teatava hulga aastate jooksul pärast ühinemise lõpuleviimist, jagatuna kolme põhivaldkonda: operatiivkulud (mis hõlmasid maismaavedude kulusid), lennuvõrgustiku kulud ning juhtimis- ja haldusalased üldkulud, mis moodustasid kokku 400–550 miljonit eurot. Poolte hinnangute kohaselt oleks kulude kokkuhoid rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste valdkonnas eri riikides erinev.

33.

Komisjon nõustus, et tõhususe kasv on ühinemispõhine, ent luges kontrollitavaks üksnes Euroopa lennuvõrgustiku ja maapealse käitlusega seotud kulude kokkuhoiu, mis saavutatakse esimesel kolmel aastal pärast ühinemise lõpuleviimist ning mis moodustab vastavalt […] miljonit eurot Euroopa-sisese lennuvõrgustikuga seotud sünergiate puhul ja […] miljonit eurot maapealse käitluse puhul. Kõnealust kokkuhoidu arvestati riikide lõikes, tuginedes ettevõtja UPS mahte ja kulusid käsitlevatele andmetele marsruutide lõikes. Muutuvkulude muutuste tarbijatele ülekandumise hindamiseks pidas komisjon asjakohaseks kogu kulude keskmise muutuse hinnangulist mõju poolte osutatavate rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste hindadele, lähtudes nende hindade kontsentratsiooni analüüsist. Piirkulude tegelikku ülekandumist on tõenäoliselt alahinnatud.

34.

Komisjoni arvutuste kohaselt jääb kogu rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenustega seotud kokkuhoid eri riikides vahemikku [0–5] % kuni [5–10] % hinnast.

35.

UPS väitis, et tehing tooks kaasa ka asjaomase turu välise tõhususe kasvu. Komisjon järeldas aga, et see ei ole nõutaval tasemel kontrollitav.

v)   Analüüs riikide lõikes

36.

Komisjon hindas ühinemise tõenäolist mõju riikide lõikes, tuginedes neljale põhitegurile: turu struktuur, konkurentide järgmiste aastate laienemisplaanid, eelkõige ettevõtja FedEx laienemisplaanid, turu-uuringu tulemused ja mõju hindadele, võttes arvesse tõhususe kasvu.

37.

Otsuses järeldatakse, et kavandatav ühinemine kahjustaks tõenäoliselt olulisel määral tõhusat konkurentsi rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul 15 riigis:

i) Bulgaaria, ii) Tšehhi Vabariik, iii) Taani, iv) Eesti, v) Soome, vi) Ungari, vii) Läti, viii) Leedu, ix) Malta, x) Madalmaad, xi) Poola, xii) Rumeenia, xiii) Slovakkia, xiv) Sloveenia ja xv) Rootsi, mille kohta on esitatud ülevaade alljärgnevates punktides.

38.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad (5) Bulgaarias pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [30–40] %, DHL [50–60] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtja FedEx piiratud turuosa ja väga väikese geograafilise katvuse tõttu (sihtkohtade lõikes) ning võttes arvesse sisedokumente, mis käsitlevad laienemisplaane Bulgaarias, avaldab ettevõtja otsuse tegemise ajal ja lähitulevikus pooltele ilmselt piiratud konkurentsisurvet.

39.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Bulgaariast lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele, samal ajal kui prognoositud mõju hindadele Bulgaarias kokku, võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [5–10] % vahele.

40.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Bulgaaria rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

41.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Tšehhi Vabariigis pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [50–60] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad piiratud turuosa, väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes) ja pikemad transiidiajad. Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrka konkurentsisurvet.

42.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Tšehhi Vabariigist lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [0–5] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Tšehhi Vabariigis kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

43.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Tšehhi Vabariigi rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

44.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Taanis pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [50–60] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad piiratud turuosa, mõnevõrra väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes) ja pikemad transiidiajad. Lähtudes ettevõtja FedEx orgaanilise laienemise kavast Taanis peeti tõenäoliseks, et lähitulevikus on ettevõtja FedEx turuosa kasv rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turul piiratud ning turuosa moodustab vähem kui [5–10] %.

45.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Taanist lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [0–5] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Taanis kokku olnud negatiivne, jäädes –[0–5] % ja –[0–5] % vahele. Kuigi tõhususe kasv tundus suurem kui hinnatõus, esines suur oht, et tõhususe kasv üksi ei oleks piisav ühinemise negatiivse üldmõju tasakaalustamiseks. Tegelikult oleks ühinemine toonud kaasa olulise konkurentsijõu kadumise Taani rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turult ja piiranud teenuseosutaja vahetamise võimalusi, samal ajal kui seal puudus piisav tasakaalustav ostja võim ning turuletulek või laienemine ei oleks olnud tõenäoline, õigeaegne ja piisav võimaliku konkurentsivastase mõju kõrvaldamiseks.

46.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Taani rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

47.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Eestis pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [50–60] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja geograafilise katvuse puudumine (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrka konkurentsisurvet.

48.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Eestist lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Eestis kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

49.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Eesti rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

50.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Soomes pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [30–40] %, DHL [60–70] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes). Veelgi tähelepanuväärsem on see, et FedEx ei paku ekspressteenust, st järgmise päeva hommikust kättetoimetamist naaberriikidesse Rootsi, Norrasse ja Taani. Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et tõenäoliselt ei muutu ettevõtja FedEx positsioon lähitulevikus sellisel määral, mis võimaldaks tasakaalustada ühinemise kahjulikku mõju konkurentsile.

51.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Soomest lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Soomes kokku olnud kulude eeldatavast kokkuhoiust hoolimata positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

52.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Soome rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

53.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Ungaris pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [30–40] % ja FedEx [10–20] %. Ettevõtja FedEx turuosa on kõigist kolmest ülejäänud integreeritud teenuse osutajast oluliselt väiksem ning ettevõtjal on väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus piiratud konkurentsisurvet.

54.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Ungarist lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [0–5] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Ungaris kokku jäänud seega –[0–5] % ja [0–5] % vahele. Ungarit käsitleva kvantitatiivse analüüsi tulemused ei ole selged, arvestades, et kogu mõjuna prognoositakse hindade mõningast vähenemist või mõningast suurenemist.

55.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Ungari rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

56.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Lätis pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtjat FedEx võib Lätist lähtuvate rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste puhul pidada nõrgemaks turuosaliseks kui teisi integreeritud teenuse osutajaid, sest tema turuosa on piiratud ja geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes) palju väiksem. Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus piiratud konkurentsisurvet.

57.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Lätist lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Lätis kokku olnud positiivne ja märkimisväärne, jäädes [0–5] % ja [5–10] % vahele.

58.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Läti rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

59.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Leedus pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [50–60] %, DHL [40–50] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja geograafilise katvuse puudumine (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus piiratud konkurentsisurvet.

60.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Leedust lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Leedus kokku olnud positiivne ja märkimisväärne, jäädes [0–5] % ja [5–10] % vahele.

61.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Leedu rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

62.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Maltas pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [50–60] % ja FedEx [0–5] %. Turu-uuringu tulemused kinnitasid, et FedEx on rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste valdkonnas kõige nõrgem integreeritud teenuse osutaja. Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrka konkurentsisurvet.

63.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Maltast lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [10–20] % vahele ning võttes arvesse ka tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Maltas kokku olnud positiivne, jäädes [5–10] % ja [5–10] % vahele.

64.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Malta rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

65.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Madalmaades pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [50–60] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Kõikide integreeritud teenuse osutajate geograafiline katvus on 100 % (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus piiratud konkurentsisurvet.

66.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Madalmaadest lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [0–5] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Madalmaades kokku olnud negatiivne, jäädes –[0–5] % ja –[0–5] % vahele. Ühinemise kogumõju kvantifitseerimisele omistati aga vähem kaalu, kuna mudel ei võimaldanud võtta arvesse Madalmaade turu eripärasid, sest prognoositud mõju hindadele kajastab asjaolu, et ettevõtja FedEx katvus Madalmaades on täielik (tegelikult on kõigi nelja integreeritud teenuse osutaja katvus 100 %). Komisjon märkis, et katvust käsitlevad andmed ja turuosad on üsna vasturääkivad. Ettevõtja FedEx katvus on 100 %, kuid tema tulu on väga piiratud.

67.

Komisjon leidis, et tõenäoliselt oleks ühinemine toonud kaasa olulise konkurentsijõu kadumise Madalmaade rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste turult, kus FedEx ei avalda pooltele tõhusat konkurentsisurvet, ja piiranud teenuseosutaja vahetamise võimalusi, samal ajal kui seal puudus piisav tasakaalustav ostja võim ning turuletulek või laienemine ei olnud tõenäoline, õigeaegne ja piisav võimaliku konkurentsivastase mõju kõrvaldamiseks.

68.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Madalmaade rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

69.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Poolas pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad piiratud turuosa ja mõnevõrra väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes), seega avaldab ettevõtja pooltele piiratud konkurentsimõju. Hiljuti omandas FedEx ettevõtja Opek, mis võimaldab tal suurendada oma riigisiseste teenuste turuosa Poolas, kuid mitte rahvusvaheliste EMP-siseste ja riigisiseste kiirpostiteenuste mahtu. Kokkuvõttes järeldas komisjon, et ei ole tõenäoline, et ettevõtjast FedEx saaks lähitulevikus kõnealusel turul oluliselt tugevam konkurent.

70.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Poolast lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Poolas kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

71.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Poola rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

72.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Rumeenias pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [50–60] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja palju väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrka konkurentsisurvet.

73.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Rumeeniast lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Rumeenias kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [5–10] % vahele.

74.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Rumeenia rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

75.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Slovakkias pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [40–50] % ja FedEx [5–10] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad piiratud turuosa ja palju väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrka konkurentsisurvet.

76.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Slovakkiast lähtuvatel marsruutidel jäänud [0–5] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Slovakkias kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

77.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Slovakkia rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

78.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Sloveenias pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [30–40] %, DHL [60–70] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja geograafilise katvuse puudumine (sihtkohtade lõikes). Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus piiratud konkurentsisurvet.

79.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Sloveeniast lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Sloveenias kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

80.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Sloveenia rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

81.

Prognooside kohaselt oleksid integreeritud teenuse osutajate turuosad Rootsis pärast tehingut järgmised: UPS/TNT [40–50] %, DHL [50–60] % ja FedEx [0–5] %. Ettevõtjat FedEx iseloomustavad väga piiratud turuosa ja väiksem geograafiline katvus (sihtkohtade lõikes) kui ettevõtjatel UPS ja DHL. Võttes arvesse ka ettevõtja FedEx laienemisplaane käsitlevaid sisedokumente, järeldas komisjon kokkuvõttes, et FedEx avaldaks pooltele ka lähitulevikus nõrgemat konkurentsisurvet.

82.

Komisjoni tehtud hindade kontsentratsiooni analüüsi põhjal oleks hinnatõus Rootsist lähtuvatel marsruutidel jäänud [5–10] % ja [5–10] % vahele ning võttes arvesse tõhususe kasvu, oleks prognoositud mõju hindadele Rootsis kokku olnud positiivne, jäädes [0–5] % ja [0–5] % vahele.

83.

Seepärast järeldas komisjon, et ühinemise tagajärjel oleks tõenäoliselt oluliselt kahjustatud tõhusat konkurentsi Rootsi rahvusvahelise EMP-sisese väikepakkide kiirveo turul.

V.   KOHUSTUSED

1.   Kohustuste kirjeldus

84.

UPS pakkus välja kolm kohustuste paketti: i) 29. novembril 2012, ii) 16. detsembril 2012 ja iii) 3. jaanuaril 2013.

85.

Kolm parandusmeetmete paketti koosnesid, igaüks eri ulatuses, struktuursest ja käitumuslikust elemendist:

loovutamist hõlmav parandusmeede: TNT tütarettevõtjate müük ühele ostjale 17 riigis (6);

juurdepääsu hõlmav parandusmeede: ettevõtja UPS kohustub tagama juurdepääsu oma Euroopa-sisesele lennuvõrgustikule parandusmeetmega hõlmatud riikidesse/riikidest.

86.

Loovutamise teel oleks kõrvaldatud võimalikud kattuvused parandusmeetmetega hõlmatud riikides.

87.

Ükski turuosaline, kelle seisukohti 29. novembril 2012 pakutud kohustuste ja 16. detsembril 2012 pakutud kohustuse kohta küsiti, ei teatanud oma huvist loovutatava äritegevuse vastu tervikuna, välja arvatud La Poste / DPD.

88.

Teise turutesti tulemusel pakkus UPS 3. jaanuaril 2013 välja uue kohustuste paketi, mille puhul püüti arvesse võtta ettevõtja La Poste / DPD konkreetseid vajadusi.

2.   Kohustuste hindamine

89.

Komisjoni üldise järelduse kohaselt ei suudeta pakutud kohustustega tõenäoliselt lahendada vastuväidetes tõstatatud konkurentsiprobleeme. Ühelt poolt ei suutnud UPS pakkuda eelnevat kokkulepet (nn fix-it-first) või eelnevalt heaks kiidetud ostjat hõlmavat lahendust ning teiselt poolt ei olnud kohustused üheainsa huvitatud ostja, ettevõtja La Poste / DPD äriplaaniga piisavad komisjoni esitatud probleemide lahendamiseks. Pärast kolmandat paketti esinesid jätkuvalt järgmised probleemid.

i)   Loovutusmenetluse lõpuleviimise aeg

90.

Ettevõtjal La Poste / DPD oleks tulnud pidada ettevõtjaga UPS läbirääkimisi muu hulgas aktsiate ostulepingu üle, kuid La Poste / DPD osutas ise, et hoolsuskohustuse täitmiseks võib kuluda oluliselt kauem aega, kui ettevõtja UPS prognoosis.

ii)   Ettevõtja La Poste / DPD sobilikkus loovutatava tegevuse ostjana

91.

La Poste / DPD ei esitanud mingeid tõendeid selle kohta, et ta oleks hinnanud omandatava rahvusvahelise EMP-sisese kiirpostiteenuse kasumlikkust, võttes arvesse suhteliselt väikest mahtu ja nõutavaid investeeringuid muudes kui parandusmeetmega hõlmatud riikides. Selle asemel hindas La Poste / DPD loovutatavate TNT tütarettevõtjate üldist kasumlikkust tervikuna, riikide rühmade lõikes. Ettevõtja La Poste / DPD äriplaanist selgus, et tal puudusid igasugused täpsed majandusandmed rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste kasumlikkuse kohta.

92.

Peale selle väitis La Poste / DPD, et ei kavatse omandada või rentida lennukeid ega tellida tellimuslende pärast ettevõtjaga UPS sõlmitud kokkuleppe aegumist, hoolimata oma varasemast negatiivsest seisukohast rahvusvaheliste EMP-siseste kiirpostiteenuste lennutranspordil põhineva segmendi tõhusa haldamise kohta tegevuse edasiandmise teel. See suurendas oluliselt eespool kirjeldatud kahtlusi seoses ajavahemikuga, mis oleks järgnenud ettevõtja UPS lennuvõrgustikule juurdepääsu võimaldava kokkuleppe aegumisele.

93.

Selle tagajärjel ei olnud komisjonil piisavalt tõendeid, mis oleksid lubanud järeldada, et kui La Poste / DPD nõustuks 3. jaanuaril 2013 pakutud kohustustega, oleks tõenäoline, et ta arendab välja võrgustiku, mis võimaldab hallata rahvusvahelisi EMP-siseseid kiirpostiteenuseid terves EMPs sama tõhusalt kui integreeritud teenuse osutaja.

VI.   JÄRELDUS

94.

Eespool nimetatud põhjustel jõutakse otsuses järeldusele, et kavandatud tehing, mille raames ettevõtja United Parcel Service Inc. omandab määruse (EÜ) nr 139/2004 artikli 3 lõike 1 punkti b tähenduses ainukontrolli ettevõtja TNT Express N.V. üle, kuulutatakse kokkusobimatuks siseturu ja EMP lepinguga.


(1)  ELT L 24, 29.1.2004, lk 1.

(2)  Avaldatud Euroopa Liidu Teatajas C 186, 26.6.2012, lk 9.

(3)  Juhtum COMP/M.3971 Deutsche Post / Exel, punktid 8–24.

(4)  Komisjon määratleb eraldi tooteturuna väikepakkide kättetoimetamise teenust, mille puhul 31,5 kg tundub olevat mõistlik piir, et eristada väikepakke veostest.

(5)  Kõikide EMP riikide puhul tegi komisjon integreeritud teenuse osutajate turupositsioonid kindlaks nende tulu põhjal ning üksnes integreeritud teenuse osutajate põhiselt.

(6)  i) Bulgaaria, ii) Tšehhi Vabariik, iii) Taani, iv) Eesti, v) Soome, vi) Ungari, vii) Läti, viii) Leedu, ix) Malta, x) Madalmaad, xi) Poola, xii) Rumeenia, xiii) Slovakkia, xiv) Sloveenia ja xv) Rootsi. Alates teisest paketist hõlmasid parandusmeetmed ka Hispaaniat ja Portugali.


Top