Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52013AE0164

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta” COM(2012) 584 final – 2012/0283 COD

    ELT C 133, 9.5.2013, p. 58–61 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    9.5.2013   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 133/58


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta”

    COM(2012) 584 final – 2012/0283 COD

    2013/C 133/11

    Raportöör: Bernardo HERNÁNDEZ BATALLER

    5. oktoobril 2012 otsustas Euroopa Parlament ja 5. novembril 2012 nõukogu vastavalt Euroopa Liidu toimimise lepingu artiklitele 26 ja 114 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

    „Ettepanek: Euroopa Parlamendi ja nõukogu direktiiv raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemist käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta”

    COM(2012) 584 final – 2012/0283 (COD).

    Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon võttis arvamuse vastu 5. veebruaril 2013.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 487. istungjärgul 13.–14. veebruaril 2013 (13. veebruari istungil) vastu järgmise arvamuse. Poolt hääletas 74, erapooletuks jäi 1 liige.

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1

    Komitee toetab komisjoni ettepanekut määral, mil see muudab õiguskorra lihtsamaks ja õigusnormid selgemaks, parandades seeläbi ELi õigusloome sidusust kaupade turulelaskmise valdkonnas.

    1.2

    Tuleb rõhutada, et kõik ettevõtjad vastutaksid toodete nõuetekohasuse eest vastavalt oma rollile turustusahelas; see tagaks tarbijate tervise ja ohutuse tõhusa kaitse. Komitee kutsub komisjoni ja liikmesriike üles oma vastutusala raames tagama, et kolmandatest riikidest liidu turule sisenevad tooted oleksid vastavuses direktiivi nõuetega.

    1.3

    Seoses karistussüsteemiga palub komitee komisjonil täpsustada karistuste iseloomu, alammäära ning rikkumise kuritegelikuks tunnistamise aluseid rahvusvahelisel tasandil, isegi kui need on olemas liikmesriikide õigussüsteemides. Seepärast ootab komitee huviga nn turujärelevalve paketi heakskiitmist komisjonis, kuna selles määratletakse üksikasjalikumalt tugevama koostöö ja suurema ühtlustamise võimalused.

    1.4

    Komisjon, tootjad ja tarbijad peaksid kaaluma võimalust luua tulevikus selline uus toodete märgistamise süsteem, mis teeks kindlaks toodete päritolu ja tagaks nende jälgitavuse, et parandada seeläbi tarbijatele antavat teavet.

    2.   Sissejuhatus

    2.1

    1999. aastast pärit ELi õigusraamistik (1) raadioseadmete ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete turule laskmiseks ELis ning nende vabaks liikumiseks ja kasutuselevõtmiseks on osutunud selle valdkonna siseturu väljakujundamisel esmatähtsaks.

    2.2

    Komitee on juba avaldanud toetust sellele õigusaktile (2), milles olid esmatähtsad nõuded tervise ja ohutuse kaitsmiseks, tagades elektromagnetilise ühilduvuse ja vältides kahjulikke häireid. See oli osa õigusaktide suhtes võetud uuest lähenemisviisist, kuna selles esitatud tehnilised nõuded olid kaasatud mittesiduvatesse harmoneeritud standarditesse ja õiguslike nõuete puhul piirduti vaid sellistega, mis olid tõesti olulised (3).

    2.2.1

    Praegune õigusraamistik on keeruline, kuna direktiivi 1999/5/EÜ järgi võib turule lasta ainult direktiivi nõuetele vastavaid seadmeid ning liikmesriigid ei või kehtestada lisapiiranguid neid nõudeid (st tervise ja ohutuse kaitsmine, elektromagnetiline ühilduvus ja kahjulike häirete vältimine) riigi tasandil rakendades.

    2.2.2

    Kõnealuste toodete suhtes kohaldatakse ka muid, keskkonnaalaseid õigusakte, eelkõige direktiivi ohtlike ainete, elektri- ja elektroonikaseadmete jäätmete, patareide ja akude ning ökodisaini direktiivi rakendusmeetmete kohta.

    2.2.3

    Teiselt poolt on raadioseadmete kasutuselevõtmine ja kasutuse haldamine liikmesriikide pädevuses. Seda pädevust kasutades peavad liikmesriigid järgima ELi õigusakte, eelkõige:

    raadiospektripoliitikat reguleerivat üldist raamistikku, mis on kehtestatud raadiospektripoliitika programmiga;

    elektroonilise side raamdirektiivis sätestatud üldisi kriteeriume;

    elektroonilise side loadirektiivis sätestatud raadiospektri kasutamiseks tegevusloa andmise tingimusi;

    raadiospektrit käsitleva otsuse alusel kehtestatud rakendusmeetmeid, millega ühtlustatakse teatavate sagedusribade kasutamise tehnilised tingimused ELis ja mis on kõigi liikmesriikide jaoks siduvad.

    2.3

    Kõigele lisaks tuleb tagada vajalik kooskõla liidu muu poliitika ja eesmärkidega, eriti 2008. aastal vastu võetud uue õigusraamistikuga toodete turustamise kohta (4), mille eesmärke komitee toetas (5), kuna sellega loodi ühine raamistik

    toodete turustamiseks ja

    üldpõhimõtted ja erisätted, mida on ette nähtud kohaldada kõigi õigusaktide puhul, millega ühtlustatakse toodete turustamise tingimusi, et luua nimetatud õigusaktide läbivaatamiseks või uuestisõnastamiseks ühtne alus.

    2.4

    Selle keerulise õigusraamistiku parandamiseks esitas komisjon ettepaneku, mille eesmärk on selgitada direktiivi 1999/5/EÜ kohaldamist ning asendada direktiiv uuega, et kõrvaldada ettevõtjate ja ametiasutuste liigne halduskoormus, suurendada nende jaoks spektrikasutuse paindlikkust ja lihtsustada spektri kasutamise haldusmenetlusi.

    3.   Komisjoni ettepanek

    Direktiivi läbivaatamise ettepaneku kõige olulisemad aspektid on järgmised.

    3.1

    Vastavusse viimine otsusega nr 768/2008/EÜ toodete turustamise ühise raamistiku kohta (mis sisaldab otsuse nr 768/2008/EÜ R1. peatüki mõistete määratlusi); ettevõtjate kohustused, kolm moodulit vastavushindamismenetlusteks; vastavushindamisasutuste teabekohustused ja lihtsustatud kaitsemenetlused.

    3.2

    Otsus nr 768/2008/EÜ võeti vastu koos määrusega (EÜ) nr 765/2008 (akrediteerimise ja turujärelevalve kohta). Mõlemaga kehtestati eeskirjad, millega parandada siseturu toimimist, luues sidusama lähenemisviisi tehnilise harmoneerimise põhimõtetele tooteohutuse vallas ning tõhusama järelevalvesüsteemi kõigi turule toodavate kaupade jaoks, mis pärinevad EList või kolmandatest riikidest, ning tugevdada ühtsel turul tarbijakaitset.

    3.3

    Ettepanekus sätestatakse mõiste „raadioseadmed” uus määratlus, mis hõlmab üksnes neid seadmeid, mis on mõeldud tahtlikult signaalide edastamiseks raadiospektri teel kas teabevahetuse või muul eesmärgil. Seetõttu on uus pealkiri „Direktiiv raadioseadmete turul kättesaadavaks tegemise kohta”. Direktiiv ei hõlma telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmeid.

    3.4

    Ettepanek võimaldab

    nõuda raadioseadmete koostalitlust selliste tarvikutega nagu laadimisseadmed;

    nõuda, et tarkvaralise raadioseadme puhul oleks tagatud, et kasutatakse üksnes nõuetekohaseid tarkvara ja riistvara kooslusi. Selleks võib võtta meetmeid, et vältida olukorda, kus kõnealune nõue tekitab turul konkurentsitõkkeid kolmandatele tarkvaraarendajatele.

    3.5

    Nähakse ette võimalus nõuda, et nõuetele vaid osaliselt vastavad tootekategooriad registreeritaks keskses süsteemis, tuginedes liikmesriikidest saadud teabele nõuetelevastavuse kohta.

    3.6

    Ettepanekus selgitatakse direktiivi 1999/5/EÜ ning riikide ja ELi raadiospektri kasutust käsitlevate õigusnormide omavahelist seost.

    3.7

    Selles lihtsustatakse ja vähendatakse järgmisi halduskohustusi:

    a)

    uus määratlus mõistele „raadioseadmed” sätestab selgesti reguleerimisala piirid elektromagnetilise ühilduvuse direktiiviga;

    b)

    direktiivi reguleerimisalasse ei kuulu enam ainult vastuvõtja funktsiooniga seadmed ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmed; need kuuluvad elektromagnetilise ühilduvuse või teatavates pingevahemikes kasutatavate elektriseadmete direktiivi reguleerimisalasse või toitepingest olenevalt elektromagnetilise ühilduvuse ja üldise tooteohutuse direktiivi reguleerimisalasse, millega kaasneb mõningane halduskoormuse vähendamine;

    c)

    välja jäetakse nõue, et tuleb teatada selliste seadmete turulelaskmisest, mis töötavad sagedusribadel, mille kasutamine ei ole kogu ELis ühtlustatud;

    d)

    välja jäetakse tootjate kohustus

    lisada tootele seadmeklassi tunnus;

    lisada kasutusjuhendile CE-vastavusmärgis;

    e)

    välja jäetakse lõppseadmete turul konkurentsi soodustamist käsitlevad nõuded (seoses liideste spetsifikatsioonide ja telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete liidestega ühendamise tehniliste põhjendustega), sest sarnaseid nõudeid sisaldab direktiiv konkurentsi kohta telekommunikatsioonivõrgu lõppseadmete turgudel.

    3.8

    Lõpuks viiakse direktiivi ettepanek komisjoni rakendusvolituste teostamise, rakendus- ja delegeerimisvolituste teostamise menetluste ning volituste delegeerimise osas vastavusse ELi toimimise lepingu ja määrusega (EÜ) nr 182/2011, ehk täpsemalt

    rakendusvolitused on välja pakutud selleks, et määrata seadmeklassid ja esitada teavet geograafilise piirkonna kohta, kus seade on kasutamiseks mõeldud, ja raadioseadme kasutamise piirangute kohta;

    volituste delegeerimine on välja pakutud selleks, et kohandada raadioseadmete määratluse alla kuuluvate ja mittekuuluvate seadmete loetelu sisaldavat II lisa tehnilise arenguga, esitada täiendavad olulised nõuded, anda teavet tarkvaraliste raadioseadmete nõuetekohasuse kohta ja esitada raadioseadmete registreerimise nõue mõningate kategooriate puhul.

    4.   Üldised märkused

    4.1

    Komitee toetab komisjoni ettepanekut suurendada kooskõlas ELi toimimise lepingu artikliga 7 ELi õiguse sidusust ja valida õigusloometehnikaks uuesti sõnastamise, millega ühendatakse uue õigusakti vastuvõtmisega ühtseks tekstiks nii varasemasse õigusakti tehtavad sisulised muudatused kui ka vastava õigusakti muutmata sätted, kuna uus õigusakt asendab ja tühistab varasema õigusakti, kohandades seda otsusega nr 768/2008/EÜ ja Lissaboni lepinguga.

    4.2

    Kaupade vaba liikumine on üks aluslepingutes sätestatud neljast põhivabadusest ja direktiivi ettepanekuga soodustatakse ohutute kaupade vaba liikumist, tugevdades tarbijakaitset, ettevõtete konkurentsivõimet ja luues ettevõtjatele võrdsed konkurentsitingimused.

    4.3

    Selleks et tagada Euroopa tööstusele konkurentsivõime taastamiseks soodsad tingimused, peab komitee hädavajalikuks, et siseturg oleks täielikult koostalitusvõimeline, vähendades nii liikmesriikide turgude kui ka teadusuuringutesse ja innovatsiooni investeerimise killustatust.

    4.4

    Komitee rõhutab vajadust töötada välja proaktiivne tööstuspoliitika, mis peegeldaks paremini tasakaalu ettevõtjate tootmisvõimsuse, intellektuaalomandi õiguste tehnilise õigusraamistiku ja eelkõige tooteliikide vahel, mis võivad kuuluda ühiste standarditee, eeskirjade ja ühtlustatud menetluste alla.

    4.5

    Tehnilised ja reguleerivad standardid tuleks vastu võtta kooskõlas uue standardimispoliitika põhimõtetega, tehes tööd avatult ja läbipaistvalt ning sotsiaalpartnereid ja organiseeritud kodanikuühiskonna esindajaid kaasates.

    5.   Konkreetsed märkused

    5.1

    Mis puutub reguleerimisalasse, siis jäetakse artikli 1 (lõike 3) reguleerimisalast välja mitmed raadioseadmed, mida kasutatakse ainult avalikus julgeolekus ning mis lisaks riigi kaitsele või julgeolekule hõlmab teisi mõisteid nagu „riigi majanduslik heaolu”, mida tuleks sätte selguse mõttes määratleda või selgitada.

    5.1.1

    Kuigi need seadmed on artikli 1 (lõike 3) reguleerimisalast välja jäetud, ei nimetata neid lisas I väljapoole direktiivi reguleerimisala jäävate seadmete hulgas.

    5.2

    Komitee toetab eelkõige võrguülest koostalitlusvõimet muude raadioseadmetega ning ühendust asjakohast tüüpi liidestega kogu liidus, mis võib muuta raadioseadmete kasutamise lihtsamaks, edendades raadioseadmete ja tarvikute koostalitusvõimet.

    5.3

    Andme- ja kasutajate eraelu puutumatuse kaitse parandamiseks tuleb arendada ohutusega seotud tehnoloogiliste rakenduste eetilist ja ühiskondlikku mõõdet ja teha seda juba alates nende rakenduste väljatöötamisest, tagamaks, et ühiskond võtab nad vastu. Kodanike põhiõiguste kaitsmine peab olema tagatud kõigis etappides alates rakenduse väljatöötamisest kuni standardimise ja tehnoloogilise rakendamiseni kohapeal, arvestades nendega juba algsetest etappidest alates.

    5.4

    Täpsustada tuleks nii ELi kui kolmandatest riikidest pärit kaupade turulelaskmise tingimusi. Sel eesmärgil peaks artikkel 6 viitama olukordadele, mille puhul on täidetud direktiivi põhinõuded (ELi harmoneeritud standardid, komisjoni avaldatud rahvusvahelised standardid) ning liikmesriikide täiendavad standardid.

    5.5

    Komitee soovitab komisjonil ja liikmesriikidel veenduda, et turustatud tooted vastavad asjaomase ribalaiuse kriteeriumidele, et hoida ära 800 Mhz lairibasiseseid kahjulikke häireid ning tarbetut raadiospektri saastatuse ohtu. Eriti kehtib see piiriüleste piirkondade suhtes, mille puhul on vaja ühtlustada kellaaegu ja rakendatavaid tehnoloogiaid.

    5.6

    Komitee pooldab juurdepääsu hädaabiteenustele, eelkõige puuetega inimeste puhul, mistõttu tuleb need rakendused välja töötada nii, et need toetaksid vajalikke funktsioone.

    5.7

    Väga oluline on, et kõik ettevõtjad vastutaksid toodete nõuetekohasuse eest vastavalt oma rollile turustusahelas; see tagaks tarbijate tervise ja ohutuse tõhusa kaitse, samuti õiglase konkurentsi liidu turul.

    5.8

    Komitee kutsub komisjoni ja liikmesriike üles oma vastutusala raames tagama, et kolmandatest riikidest liidu turule sisenevad tooted oleksid vastavuses direktiivi nõuetega. Tuleb tagada, et importijad, kes lasevad tooteid turule, täidavad kõiki nõudeid ning et nad ei müüks tooteid, mis nendele nõuetele ei vasta või mis on ohtlikud.

    5.9

    Raadioseadmete jälgitavus peab olema tagatud kogu tarneahelas, sest see on turu järelevalve meede, mis aitab tagada tarbijate õigust teabele.

    5.10

    Komitee kordab (6), et praegune toodete märgistamise süsteem ei taga seda, et toode on läbinud kvaliteedi ja ohutuse tagamise protsessi. See ei vasta aga tarbijate ootustele.

    5.11

    Akrediteerimissüsteemi ja vastavushindamise puhul toetab komitee teatatud vastavushindamisasutuste ühiseid pädevusnõudeid ja vastavushindamise rangemaid valikukriteeriume ja ühtlustatud valikumenetlusi.

    5.12

    Lisaks tuleks komitee arvamusel tõhustada teatatud vastavushindamisasutuste sõltumatuse kriteeriume, pikendades artikli 26 lõikes 4 loetletud välistamise tingimusi 2–3 aastale enne vastavushindamise läbiviimist.

    5.13

    Komitee on mures ettepanekus ette nähtud delegeeritud õigusaktide pärast, milles vahel puudub vajalik konkreetsus, nagu näiteks artikli 5 puhul, milles reguleeritakse teatava kategooria raadioseadmete registreerimist ja millega antakse komisjonile võimalus neid hiljem määratleda, kuid milles ei täpsustata ühtegi kriteeriumi, mis võib tuua kaasa liiga laiaulatusliku kaalutlusõiguse.

    5.14

    Seoses karistussüsteemiga tuleks ettepanekus rahvusvahelisel tasandil täpsustada karistuste iseloomu ja alammäära, mis peab olema liikmesriikide õigusaktidega tagatud, kuna direktiivi ettepanekus sätestatakse vaid riigi ametivõimude kohustus kehtestada eeskirjad sellise käitumise korral kohaldatavate karistuste kohta, milleks võetakse vastu tõhusad, hoiatavad ja proportsionaalsed meetmed. See võib viia selleni, et mõned ettevõtjad püüavad valida omale meelepärase kohtualluvuse või põhimõtte ne bis in idem rikkumiseni kahe samaaegse karistuse kohaldamisel.

    5.15

    Arvestades sektori dünaamilisust, teeb komitee ettepaneku lühendada artikli 47 lõikes 2 osutatud tähtaega.

    Brüssel, 13. veebruar 2013

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee president

    Staffan NILSSON


    (1)  EÜT L 91, 7.4.1999, lk 10.

    (2)  EÜT C 73, 9.3.1998, lk 10.

    (3)  Vt nõukogu otsus 90/683/EMÜ (EÜT L 380, 31.12.1990, lk 13) ja nõukogu otsus 93/465/EMÜ (EÜT L 220, 30.8.1993, lk 23), mis on praeguseks kehtetuks tunnistatud.

    (4)  ELT L 218, 13.8.2008, lk 30 ja 82.

    (5)  ELT C 120, 16.5.2008, lk 1.

    (6)  ELT C 181, 21.6.2012, lk 105.


    Top