Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52009AP0094

    Euroopa osaühingu põhikiri * Euroopa Parlamendi 10. märtsi 2009 . aasta õigusloomega seotud resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu määrus Euroopa osaühingu põhikirja kohta (KOM(2008)0396 – C6-0283/2008 – 2008/0130(CNS))

    ELT C 87E, 1.4.2010, p. 300–321 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    1.4.2010   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    CE 87/300


    Teisipäev, 10 märts 2009
    Euroopa osaühingu põhikiri *

    P6_TA(2009)0094

    Euroopa Parlamendi 10. märtsi 2009. aasta õigusloomega seotud resolutsioon ettepaneku kohta võtta vastu nõukogu määrus Euroopa osaühingu põhikirja kohta (KOM(2008)0396 – C6-0283/2008 – 2008/0130(CNS))

    2010/C 87 E/46

    (Nõuandemenetlus)

    Euroopa Parlament,

    võttes arvesse komisjoni ettepanekut nõukogule (KOM(2008)0396);

    võttes arvesse EÜ asutamislepingu artiklit 308, mille alusel nõukogu konsulteeris Euroopa Parlamendiga (C6-0283/2008);

    võttes arvesse kodukorra artiklit 51;

    võttes arvesse õiguskomisjoni raportit ning majandus- ja rahanduskomisjoni ja tööhõive- ja sotsiaalkomisjoni arvamusi (A6-0044/2009),

    1.

    kiidab komisjoni ettepaneku muudetud kujul heaks;

    2.

    palub komisjonil oma ettepanekut vastavalt muuta, järgides EÜ asutamislepingu artikli 250 lõiget 2;

    3.

    palub nõukogul Euroopa Parlamenti teavitada, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

    4.

    palub alustada 4. märtsi 1975. aasta ühisdeklaratsioonis sätestatud lepitusmenetlust, kui nõukogu kavatseb Euroopa Parlamendi poolt heaks kiidetud teksti muuta;

    5.

    palub nõukogul Euroopa Parlamendiga uuesti konsulteerida, kui nõukogu kavatseb komisjoni ettepanekut oluliselt muuta;

    6.

    teeb presidendile ülesandeks edastada Euroopa Parlamendi seisukoht nõukogule ja komisjonile.

    KOMISJONI ETTEPANEK

    MUUDATUSETTEPANEK

    Muudatusettepanek 1

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 2 a (uus)

     

    (2 a)

    Olemasolevatel ühenduse äriühinguvormidel on piiriülene iseloom. See piiriülene iseloom ei tohiks olla takistuseks Euroopa osaühingu (SPE) asutamisel. Ilma et see piiraks registreerimise nõuete kohaldamist ja kahe aasta jooksul pärast registreerimist peaksid komisjon ja liikmesriigid siiski tegema järelkontrolli, et kontrollida, kas SPE-l on nõutav piiriülene iseloom;

    Muudatusettepanek 2

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 3

    (3)

    Kuna Euroopa osaühing ( edaspidi „ SPE ), mille võib asutada kogu ühenduses, on suunatud väikestele ettevõtjatele, tuleb sätestada õiguslik vorm, mis on kogu ühenduses võimalikult ühtne, ning võimalikult palju üksikasju tuleks jätta osanike pädevusse, samas kui osanikele, võlausaldajatele, töötajatele ja kolmandatele isikutele on tagatud kõrgel tasemel õiguskindlus. Arvestades, et osanikele jäetakse palju vabadust paindlikult korraldada SPE siseasju, peaks äriühingu eraõiguslikkust rõhutama ka asjaoluga, et tema osakuid ei või pakkuda avalikult ega või nendega kaubelda kapitaliturgudel, sealhulgas anda kauplemisluba ega ole neid kantud reguleeritud turul börsinimekirja.

    (3)

    Siseturu püsiv ja kindel kasv eeldab terviklikku äriõigust, mida on kohandatud vastavalt väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEd) vajadustele. Kuna Euroopa osaühing, mille võib asutada kogu ühenduses, on suunatud väikestele ettevõtjatele, tuleb sätestada õiguslik vorm, mis on kogu ühenduses võimalikult ühtne, ning võimalikult palju üksikasju tuleks jätta osanike pädevusse, samas kui osanikele, võlausaldajatele, töötajatele ja kolmandatele isikutele on tagatud kõrgel tasemel õiguskindlus. Arvestades, et osanikele jäetakse palju vabadust paindlikult korraldada SPE siseasju, peaks äriühingu eraõiguslikkust rõhutama ka asjaoluga, et tema osakuid ei või pakkuda avalikult ega või nendega kaubelda kapitaliturgudel, sealhulgas anda kauplemisluba ega ole neid kantud reguleeritud turul börsinimekirja.

    Muudatusettepanek 3

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 4

    (4)

    Selleks et ettevõtjad saaksid siseturust täit kasu, tuleks lubada, et SPE registrijärgne asukoht ja peamine tegevuskoht asuvad eri liikmesriikides ning neil peaks olema võimalik viia asukohta ühest liikmesriigist teise, viies üle ka juhatuse või peamise tegevuskoha või jättes need üle viimata.

    (4)

    Selleks et ettevõtjad saaksid siseturust täit kasu, tuleks lubada, et SPE registrijärgne asukoht ja peamine tegevuskoht asuvad eri liikmesriikides ning neil peaks olema võimalik viia asukohta ühest liikmesriigist teise, viies üle ka juhatuse või peamise tegevuskoha või jättes need üle viimata. Samal ajal tuleks siiski võtta meetmeid, et hoida ära SPEde kasutamine liikmesriikide õiguspärastest juriidilistest nõuetest kõrvalehoidmiseks.

    Muudatusettepanek 4

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 8

    (8)

    Selleks et vähendada äriühingu registreerimisega seotud kulusid ja halduskoormust, peaks SPE registreerimisega seotud formaalsused piirnema eeskirjadega, mis on vajalikud selleks, et tagada õiguskindlus, ning SPE asutamisel esitatud dokumentide suhtes tuleks kohaldada ühtainust kontrolli, mille võib läbi viia kas enne või pärast registreerimist . Registreerimisel on asjakohane kasutada registreid, mis on sätestatud nõukogu 9. märtsi 1968. aasta esimeses direktiivis 68/151/EMÜ tagatiste kooskõlastamise kohta, mida liikmesriigid nõuavad nii osanike kui ka kolmandate isikute huvide kaitseks EMÜ asutamislepingu artikli 58 teises lõigus osutatud äriühingutelt, et muuta sellised tagatised kogu ühenduses võrdväärseks.

    (8)

    Selleks et vähendada äriühingu registreerimisega seotud kulusid ja halduskoormust, peaks SPE registreerimisega seotud formaalsused piirnema eeskirjadega, mis on vajalikud selleks, et tagada õiguskindlus, ning SPE asutamisel esitatud dokumentide suhtes tuleks kohaldada ühtainust ennetavat kontrolli. Registreerimisel on asjakohane kasutada registreid, mis on sätestatud nõukogu 9. märtsi 1968. aasta esimeses direktiivis 68/151/EMÜ tagatiste kooskõlastamise kohta, mida liikmesriigid nõuavad nii osanike kui ka kolmandate isikute huvide kaitseks EMÜ asutamislepingu artikli 58 teises lõigus osutatud äriühingutelt, et muuta sellised tagatised kogu ühenduses võrdväärseks.

    Muudatusettepanek 5

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 8 a (uus)

     

    (8 a)

    E-õiguskeskkonna põhimõttega seoses võetud nõukogu ja komisjoni kohustuste kohaselt peavad kõik SPE moodustamiseks ja registreerimiseks vajalikud vormid olema kättesaadavad Internetis. Ühtlasi peaks komisjon dokumentide mitmekordse esitamise vähendamiseks pidama keskregistrit, kus on elektroonilised viited liikmesriikide eraldi registritele.

    Muudatusettepanek 6

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 8 b (uus)

     

    (8 b)

    Läbipaistvuse ja SPEsid käsitleva täpse teabe avalikustamise tagamiseks peaks komisjon looma Internetis kättesaadava SPEde andmebaasi ja seda koordineerima, et koguda, avalikustada ja levitada teavet ja üksikasju SPEde registreerimise, nende registrijärgse asukoha, põhitegevusala, filiaalide ja registrijärgse asukoha üleviimise ning SPE ümberkujundamise, ühinemise, jagamise või tegevuse lõpetamise kohta.

    Muudatusettepanek 7

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 11

    (11)

    SPE suhtes ei tohiks kehtestada kõrget kohustusliku kapitali nõuet, kuna see takistaks SPE asutamist. Võlausaldajaid tuleks siiski kaitsta ülemääraste väljamaksete eest osanikele, kuna see võiks mõjutada SPE võimet maksta tagasi laene. Seepärast tuleks keelata väljamaksed, mille tulemusena SPE kohustised ületavad tema varade väärtust. Samuti peaks osanikel olema õigus nõuda, et SPE juhtorgan annab välja maksevõimet kinnitava tõendi.

    (11)

    SPE suhtes ei tohiks kehtestada kõrget kohustusliku kapitali nõuet, kuna see takistaks SPE asutamist. Võlausaldajaid tuleks siiski kaitsta ülemääraste väljamaksete eest osanikele, kuna see võiks mõjutada SPE võimet maksta tagasi laene. Seepärast tuleks keelata väljamaksed, mille tulemusena SPE kohustised ületavad tema varade väärtust. Samuti peaks osanikel olema õigus nõuda, et SPE juhtkond annab välja maksevõimet kinnitava tõendi.

    Muudatusettepanek 74

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15

    (15)

    Töötajate osalemise õiguse suhtes tuleks kohaldada selle liikmesriigi õigusakte, kus on SPE registrijärgne asukoht („päritoluliikmesriik”). SPEd ei tohiks kasutada kõnealustest õigustest möödahiilimiseks. Juhul kui selle liikmesriigi õigusaktidega, kuhu SPE registrijärgne asukoht üle viiakse, ei nähta ette vähemalt päritoluliikmesriigiga samal tasemel töötajate osalemist, tuleks äriühingus pidada teatavatel juhtudel läbirääkimisi seoses töötajate osalemisega. Juhul kui läbirääkimised ebaõnnestuvad, tuleks jätkuvalt kohaldada sätteid, mis kehtisid enne asukoha üleviimist .

    (15)

    Töötajate osalemise õiguse suhtes tuleks kohaldada selle liikmesriigi õigusakte, kus on SPE registrijärgne asukoht („päritoluliikmesriik”). Kui päritoluliikmesriigi õigusaktid näevad ette õiguse osaleda, peaks kõigil SPE töötajatel olema õigus mitmeid haldus- või järelevalveorgani liikmeid valida, ametisse nimetada, soovitada või olla nende nimetamise vastu. SPEd ei tohiks kasutada töötajate osalemise õigustest möödahiilimiseks. Eelkõige tuleks luua asjakohased tagatised, et suured äriühingud ei saaks kasutada SPE põhikiri siseriiklikust või ühenduse õigusest tulenevatest olemasolevatest kohustustest möödahiilimiseks, koormamata samas liigselt väikseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid, kes soovivad asutada SPEd tõelistel ärilistel eesmärkidel. Kui märkimisväärne osa töötajaskonnast töötab tavapäraselt liikmesriigis või liikmesriikides, kus töötajate osalemine on palju ulatuslikum kui osalemise määr päritoluliikmesriigis, peaks äriühing alustama töötajatega läbirääkimisi ühtse SPE tasandi osalemissüsteemi üle vastavalt nõukogu 8. oktoobri 2001. aasta direktiivi 2001/86/EÜ, millega täiendatakse Euroopa äriühingu põhikirja töötajate kaasamise suhtes, (1)sätetele. Samas tuleks ex nihilio asutatud ja kokku vähem kui 500 töötajaga SPEde suhtes kohaldada nendele kohandatud eeskirju. Läbirääkimised töötajate osalemise üle tuleks algatada ainult siis, kui valdav osa tööjõust töötab tavapäraselt päritoluliikmesriigis kohaldatavast korrast soodsama töötajate osalemise korra tingimustes. Töötaja tavapärase töökoha all tuleks mõista liikmesriiki, kus ta tavaliselt oma tööd teeb, isegi kui ta on ajutiselt teise kohta lähetatud.

    Muudatusettepanek 75

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 a (uus)

     

    (15 a)

    Võimalikke osalemiskorra läbirääkimisi käsitlevad eeskirjad ei tohiks olla nii jäigad, nii et nad nõrgestavad SPE dünaamilisust. Kui SPE suurus ja/või töötajate paigutus oluliselt muutub, näiteks mahuka firmaostu tõttu või tegevuse üleviimisel ühest liikmesriigist teise, tuleks olemasolevat osalemiskorda muuta, arvestades samas osapoolte tahet. Kui olemasolev osalemiskord ei võimalda nõutud kohandamist teha, tuleks vajadus osalemiskorra järele ja selle sisu, kui see on asjakohane, SPE asutamise korral kohaldatavate eeskirjade valguses ümber hinnata.

    Muudatusettepanek 76

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 15 b (uus)

     

    (15 b)

    Juhul kui selle liikmesriigi õigusaktidega, kuhu SPE registrijärgne asukoht üle viiakse, ei nähta ette töötajate osalemist vähemalt samal tasemel, kui päritoluliikmesriigis kohaldatakse, tuleks teatavatel juhtudel pidada läbirääkimisi seoses töötajate osalemisega äriühingus asukoha üleviimise järel. Järjepidevuse huvides ja selleks, et mitte luua möödahiilimise võimalusi, peaksid eeskirjad, mida kohaldatakse osalemise õigust käsitlevate võimalike läbirääkimiste suhtes registrijärgse asukoha üleviimise korral, olema samad mis SPE asutamise suhtes kohaldatavad eeskirjad.

    Muudatusettepanek 9

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 16

    (16)

    Töötajate muude õiguste, v.a osalemise õiguse suhtes tuleks jätkuvalt kohaldada nõukogu 22. septembri 1994. aasta direktiivi 94/45/EÜ töönõukogu asutamise või töötajate teavitamis- ja nõustamiskorra sisseseadmise kohta liikmesriigiülestes ettevõtetes või kontsernides, nõukogu 20. juuli 1998. aasta direktiivi 98/59/EÜ kollektiivseid koondamisi käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta, nõukogu 12. märtsi 2001. aasta direktiivi 2001/23/EÜ ettevõtjate, ettevõtete või nende osade üleminekul töötajate õigusi kaitsvate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/14/EÜ millega kehtestatakse töötajate teavitamise ja nõustamise üldraamistik Euroopa Ühenduses.

    (16)

    Töötajate õiguste suhtes tuleks jätkuvalt kohaldada ühenduse õigust ja selle rakendamist liikmesriikides, eeskätt nõukogu 22. septembri 1994. aasta direktiivi 94/45/EÜ töönõukogu asutamise või töötajate teavitamis- ja nõustamiskorra sisseseadmise kohta liikmesriigiülestes ettevõtetes või kontsernides, nõukogu 20. juuli 1998. aasta direktiivi 98/59/EÜ kollektiivseid koondamisi käsitlevate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta, nõukogu 12. märtsi 2001. aasta direktiivi 2001/23/EÜ ettevõtjate, ettevõtete või nende osade üleminekul töötajate õigusi kaitsvate liikmesriikide õigusaktide ühtlustamise kohta ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2002. aasta direktiivi 2002/14/EÜ millega kehtestatakse töötajate teavitamise ja nõustamise üldraamistik Euroopa Ühenduses.

    Muudatusettepanek 77

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Põhjendus 17

    (17)

    Liikmesriigid peaksid kehtestama eeskirjad käesoleva määruse sätete rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta, sealhulgas juhul, kui ei täideta kohustust reguleerida käesolevas määruses kirjeldatud küsimusi SPE põhikirjas, ning peaksid tagama nende täitmise. Need karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

    (17)

    Liikmesriigid peaksid kehtestama eeskirjad käesoleva määruse sätete rikkumise korral kohaldatavate karistuste kohta, sealhulgas juhul, kui ei täideta kohustust reguleerida käesolevas määruses kirjeldatud küsimusi SPE põhikirjas ja töötajate osalemise suhtes kohaldatavaid eeskirju , ning peaksid tagama nende täitmise. Need karistused peavad olema tõhusad, proportsionaalsed ja hoiatavad.

    Muudatusettepanek 10

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – punkt b

    (b)

    „väljamakse” – mis tahes rahaline kasu, mida SPE osanik saab kas otse või kaudselt seoses tema omatavate osakutega, sealhulgas mis tahes raha- või vara ülekanded, samuti võla teke;

    b)

    „väljamakse” – mis tahes rahaline kasu, mida SPE osanik saab kas otse või kaudselt seoses tema omatavate osakutega, sealhulgas mis tahes raha- või vara ülekanded, samuti võla teke, mida ei ole tasakaalustatud täieliku hüvitamis- või tagasimaksmisnõudega ;

    Muudatusettepanek 12

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – punkt d

    (d)

    juhtorgan ” - üks või mitu tegevjuhti, juhatuse (kahetasemeline juhtorgan) või haldusnõukogu (ühetasemeline juhtorgan) liiget, kes on SPE põhikirja kohaselt määratud vastutama SPE juhtimise eest;

    d)

    juhtkond ” - üks või mitu tegevjuhti, juhatuse (kahetasemeline juhtorgan) või haldusnõukogu (ühetasemeline juhtorgan) liiget, kes on SPE põhikirja kohaselt määratud vastutama SPE juhtimise eest;

    Muudatusettepanek 13

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – punkt e

    (e)

    „järelevalveorgan” – järelevalvenõukogu (kahetasandiline juhtimine), mis on SPE põhikirjaga määratud vastutama juhtorgani järelevalve eest;

    e)

    „järelevalveorgan” – järelevalvenõukogu (kahetasandiline juhtimine), kui see on SPE põhikirjaga määratud vastutama juhtorgani järelevalve eest;

    Muudatusettepanek 14

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 2 – lõige 1 – punkt e a (uus)

     

    e a)

    „töötajate osalemise määr” – töötajate esindajate osakaal haldus- või järelevalveorganis, nende komiteedes või SPE kasumiüksusi hõlmavas juhtrühmas;

    Muudatusettepanek 15

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõige 1

    1.   SPE peab vastama järgmistele nõuetele:

    1.   SPE on juriidilisest isikust äriühing ja vastab järgmistele nõuetele:

    (a)

    kapital on jagatud osakuteks,

    a)

    kapital peab olema jagatud osakuteks,

    (b)

    osanik vastutab ainult selle summa ulatuses, mille eest ta on osakuid märkinud või lubanud märkida,

    b)

    osanikud peavad vastutama ainult selle summa ulatuses, mille eest nad on osakuid märkinud või lubanud märkida,

    (c)

    ta on juriidiline isik,

     

    (d)

    tema osakuid ei pakuta avalikult ja nendega ei kaubelda avalikult,

    d)

    tema osakuid ei tohi panna avalikule pakkumisele ja nendega ei tohi kaubelda avalikult; see ei tähenda siiski, et oleks keelatud pakkumised töötajatele ,

    (e)

    SPE võib asutada üks või mitu füüsilist ja/või juriidilist isikut, edaspidi „asutajaosanik”.

    e)

    SPE võib asutada üks või mitu füüsilist ja/või juriidilist isikut, edaspidi „asutajaosanik”,

    Muudatusettepanek 70

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 3 – lõige 1 – punkt e a (uus)

     

    e a)

    tal on piiriülene iseloom, mida näitab üks järgmistest näitajatest:

    piiriülese äritegevuse kavatsus või äriline eesmärk;

    eesmärk olla märkimisväärselt tegev rohkem kui ühes liikmesriigis;

    püsitegevuskoht eri liikmesriikides või

    teises liikmesriigis registrisse kantud emaettevõtja.

    Muudatusettepanek 18

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7

    SPE registrijärgne asukoht, keskjuhatus või põhitegevuskoht asuvad ühenduses.

    SPE registrijärgne asukoht, keskjuhatus või põhitegevuskoht asuvad ühenduses.

    SPE keskjuhatus ega põhitegevuskoht ei pea olema selles liikmesriigis, kus on tema registrijärgne asukoht.

    SPE keskjuhatus ega põhitegevuskoht ei pea olema selles liikmesriigis, kus on tema registrijärgne asukoht. Kui keskjuhatus või põhitegevuskoht asub muus liikmesriigis kui selles, kus on SPE registrijärgne asukoht, kannab SPE keskjuhatuse või põhitegevuskoha liikmesriigi registrisse andmed, millele on viidatud artikli 10 lõike 2 punktides a, b ja c. Registrisse kantava teabe puhul eeldatakse korrektsust.

    Dokumentide kandmine Euroopa keskregistrisse vastab dokumentide registrisse kandmise nõuetele teise lõigu kohaselt.

    Muudatusettepanek 19

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 7 – lõige 3 a (uus)

     

    Registrijärgne asukoht on aadress, kuhu tuleb saata kõik SPEga seotud õigusdokumendid.

    Muudatusettepanekud 20 ja 79

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 8, lõiked 2 ja 3

    2.   SPE põhikiri on kirjalik ning selle on allkirjastanud kõik asutajad.

    2.   SPE põhikiri on kirjalik ning selle on allkirjastanud kõik asutajad. Täiendavaid formaalsusi võib ette näha kohaldavate siseriiklike õigusaktidega, kui SPE ei kasuta ametlikku näidispõhikirja.

    3.   Põhikirjale ja kõigile selle muudatustele võib edaspidi tugineda järgmiselt:

    3.   Põhikirjale ja kõigile selle muudatustele võib edaspidi tugineda järgmiselt:

    (a)

    seoses SPE osanike ja juhtorgani ja järelevalveorganiga, kui see on olemas, alates sõlmimise kuupäevast, või muutmise korral vastuvõtmise kuupäevast;

    a)

    seoses SPE osanike ja juhtkonna ja järelevalveorganiga, kui see on olemas, alates sõlmimise kuupäevast, või muutmise korral vastuvõtmise kuupäevast;

    (b)

    seoses kolmandate isikutega vastavalt kohaldatavatele siseriiklikele õigusaktidele, millega rakendatakse direktiivi 68/151/EMÜ artikli 3 lõikeid 5, 6 ja 7 .

    b)

    seoses kolmandate isikutega vastavalt kohaldatavatele siseriiklikele õigusaktidele, millega rakendatakse direktiivi 68/151/EMÜ artikli 3 lõikeid 2 , 5, 6 ja 7 .

    Muudatusettepanek 21

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 9 – lõige 3 a (uus)

     

    3 a.     Vastavad riiklikud registrid saadavad koopia igast SPE registreerimisest ja kõikide sellekohaste järgnevate muudatuste koopiad komisjoni ja pädevate riiklike asutuste hallatavale Euroopa registrile, kus neid hoitakse. Komisjon jälgib registrisse kantud andmeid, eeskätt selleks, et vältida võimalikke rikkumisi ja vigu. Kui SPE ei suuda kahe aasta jooksul pärast registreerimist näidata, et ta täidab artikli 3 lõike 1 punkti e a nõudeid, antakse talle asjakohane siseriiklik õiguslik vorm.

    Muudatusettepanek 22

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 10

    1.   Registreerimistaotluse esitavad SPE asutajaosanikud või nende volitatud isikud. Kõnealuse taotluse võib esitada elektrooniliselt.

    1.   Registreerimistaotluse esitavad SPE asutajaosanikud või nende volitatud isikud. Kõnealuse taotluse võib esitada elektrooniliselt vastavalt kohaldatavatele siseriiklikele õigusaktidele, millega rakendatakse direktiivi 68/151/EMÜ artikli 3 lõiget 2.

    2.   Liikmesriigid ei nõua registreerimise taotlemisel SPE-lt muid andmeid ega dokumente kui:

    2.   Liikmesriigid ei nõua registreerimise taotlemisel SPE-lt muid andmeid ega dokumente kui:

    (a)

    SPE nimi ja tema registrijärgne asukoht;

    a)

    SPE nimi ja tema registrijärgne asukoht;

    (b)

    nende isikute nimed, aadressid ja muu nende tuvastamiseks vajalik teave, kes võivad SPEd esindada kolmandate isikutega suhtlemisel ja kohtus või kes võivad osaleda SPE juhtimises ja järelevalves või teda kontrollida;

    b)

    juhtkonda kuuluvate ja nende isikute, kes võivad SPEd esindada kolmandate isikutega suhtlemisel ja kohtus või kes võivad osaleda SPE juhtimises ja järelevalves või teda kontrollida, nimed, aadressid ja muu nende tuvastamiseks vajalik teave;

     

    b a)

    äritegevuse sisu, kaasa arvatud SPE äritegevuse eesmärgi piiriülese iseloomu selgitus, kui see on asjakohane;

    (c)

    SPE osakapital;

    c)

    SPE osakapital;

     

    c a)

    artikli 15 kohane osanike nimekiri;

    (d)

    osakuliigid ja iga liiki osakute arv;

    d)

    osakuliigid ja iga liiki osakute arv;

    (e)

    osakute koguarv;

    e)

    osakute koguarv;

    (f)

    osakute nimiväärtus või arvestuslik väärtus;

    f)

    osakute nimiväärtus või arvestuslik väärtus;

    (g)

    SPE põhikiri;

    g)

    SPE põhikiri;

    (h)

    juhul kui SPE asutati äriühingute ümberkujundamise, ühinemise või jagamise teel, tuleb esitada ümberkujundamise, ühinemise või jagamise otsus, mille alusel SPE asutati.

    h)

    juhul kui SPE asutati äriühingute ümberkujundamise, ühinemise või jagamise teel, tuleb esitada ümberkujundamise, ühinemise või jagamise otsus, mille alusel SPE asutati.

    3.   Lõikes 2 osutatud dokumendid ja andmed esitatakse siseriiklikes õigussätetega nõutud keeles.

    3.   Lõikes 2 osutatud dokumendid ja andmed esitatakse siseriiklikes õigussätetega nõutud keeles.

    4.   SPE registreerimise suhtes kohaldatakse üksnes ühte järgmistest nõuetest:

    4.   SPE registreerimise suhtes kohaldatakse vähemalt ühte järgmistest nõuetest:

    (a)

    haldusasutus või kohus kontrollib SPE dokumentide ja andmete õigsust;

    a)

    haldusasutus või kohus kontrollib SPE dokumentide ja andmete õigsust;

    (b)

    SPE dokumentide ja andmete notariaalne kinnitamine.

    b)

    SPE dokumentide ja andmete notariaalne kinnitamine või juriidiline autentimine .

    5.   SPE esitab lõike 2 punktides a–g osutatud andmete või dokumentide muudatused registrile 14 kalendripäeva jooksul alates muudatuste tegemise päevast. Pärast põhikirja iga muudatust esitab SPE registrile viimase ajakohastatud täisteksti.

    5.   SPE esitab lõike 2 punktides a–g osutatud andmete või dokumentide muudatused registrile 14 kalendripäeva jooksul alates muudatuste tegemise päevast. Pärast põhikirja iga muudatust esitab SPE registrile viimase ajakohastatud täisteksti. Lõike 1 teist lauset ja lõiget 4 kohaldatakse mutatis mutandis.

    6.   SPE registrisse kandmine avalikustatakse.

    6.   SPE registrisse kandmine avalikustatakse.

    Muudatusettepanek 23

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 2 – punkt b

    (b)

    SPE nimi, registrijärgne aadress ja vajaduse korral teade selle kohta, et äriühingu tegevus on lõpetamisel.

    b)

    SPE nimi, registrijärgne aadress ja vajaduse korral üksikasjad selle keskjuhatuse, peamise tegevuskoha või filiaalide olemasolu kohta ning teade selle kohta, et äriühingu tegevus on lõpetamisel;

    Muudatusettepanek 24

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 11 – lõige 2 – punkt b a (uus)

     

    b a)

    andmed SPE juhtkonna liikmete kohta.

    Muudatusettepanek 25

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 15

    1.   SPE juhtorgan koostab osanike nimekirja. Nimekiri hõlmab vähemalt järgmisi andmeid:

    1.   SPE juhtkond koostab osanike nimekirja. Nimekiri hõlmab vähemalt järgmisi andmeid:

    (a)

    iga osaniku nimi ja aadress ;

    a)

    iga osaniku nimi ja postiaadress ;

    (b)

    asjaomase osaniku osakute arv, nende nimiväärtus või arvestuslik väärtus;

    b)

    asjaomase osaniku osakute arv, nende nimiväärtus või arvestuslik väärtus;

    (c)

    juhul kui osak kuulub rohkem kui ühele isikule, ühise esindaja nimi ning kaasosanike nimed ja aadressid;

    c)

    juhul kui osak kuulub rohkem kui ühele isikule, ühise esindaja nimi ning kaasosanike nimed ja aadressid;

    (d)

    osakute omandamise kuupäev;

    d)

    osakute omandamise kuupäev;

    (e)

    asjaomase osaniku poolt tehtav või makstav rahaline sissemakse;

    e)

    asjaomase osaniku poolt tehtav või makstav rahaline sissemakse;

    (f)

    asjaomase osaniku poolt makstud või makstava tuleva mitterahalise sissemakse väärtus ja liik;

    (f)

    asjaomase osaniku poolt makstud või makstava tuleva mitterahalise sissemakse väärtus ja liik;

    (g)

    kuupäev, alates millest osaniku liikmesus SPEs lõpetatakse.

    g)

    kuupäev alates millest osaniku liikmesus SPEs lõpetatakse.

    2.   Osanike nimekiri tõendab, juhul kui ei ole tõendatud teisiti, lõike 1 punktides a–g loetletud üksikasjade tõesust .

    2.    Artikli 10 kohaselt registreeritud osanike nimekiri tõendab, juhul kui ei ole tõendatud teisiti, lõike 1 punktides a–g loetletud üksikasjade korrektsust .

    3.   Osanike nimekirja ja kõiki selle muudatusi säilitab juhtimisorgan ning taotluse korral võivad osanikud või kolmandad isikud nendega tutvuda.

    3.    Artikli 10 kohaselt registreeritud osanike nimekirja ja kõiki selle muudatusi säilitab juhtkond ning taotluse korral võivad osanikud või kolmandad isikud nendega tutvuda.

    Muudatusettepanek 27

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 16 – lõige 3

    3.   Osakute võõrandamisest teatamise korral kannab juhtorgan osaniku kohe artiklis 15 osutatud nimekirja, eeldusel et võõrandamine toimus vastavalt käesolevale määrusele ja põhikirjale ning et osanik esitab vajalikud tõendid selle kohta, et tema on osakute õigusjärgne omanik.

    3.    Kui osanik teatab osakute võõrandamisest, kannab juhtkond osaniku kohe artiklis 15 osutatud ja artikli 10 kohaselt registreeritud nimekirja, eeldusel et võõrandamine toimus vastavalt käesolevale määrusele ja põhikirjale ning et osanik esitab vajalikud tõendid selle kohta, et tema on osakute õigusjärgne omanik.

    Muudatusettepanek 28

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 16 – lõige 4 – punkt a

    (a)

    seoses SPEga päeval, mil osanik teavitab SPEd võõrandamisest;

    a)

    seoses SPEga päeval, mil uus osanik teavitab SPEd võõrandamisest;

    Muudatusettepanek 29

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 16 – lõige 4 – punkt b

    (b)

    seoses kolmandate isikutega päeval, mil osanik on kantud artiklis 15 osutatud nimekirja.

    b)

    seoses kolmandate isikutega päeval, mil osanik on kantud artiklis 15 osutatud nimekirja või mil kolmanda isiku osanikustaatus on avaldatud registris vastavalt artiklile 9 .

    Muudatusettepanek 30

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 1

    1.    Osanikul on õigus lahkuda SPEst, kui SPE tegevus kahjustab oluliselt osaniku huve ühel või mitmel järgmisel põhjusel:

    1.    Osanikel on õigus lahkuda SPEst, kui nad ei nõustu otsustega järgmistes küsimustes:

    (a)

    SPE on kaotanud olulise osa oma varadest;

    a)

    tegevused, mille tõttu SPE kaotab olulise osa oma varadest;

    (b)

    SPE registrijärgne asukoht on viidud üle teise liikmesriiki;

    b)

    tegevused, mille tõttu SPE tegevusvaldkond oluliselt muutub;

    (c)

    SPE tegevusvaldkond on oluliselt muutunud;

    c)

    SPE registrijärgse asukoha üleviimine teise liikmesriiki;

    (d)

    dividende ei ole jagatud vähemalt viimase kolme aasta jooksul, kuigi SPE majanduslik seisund oleks seda võimaldanud.

    d)

    dividendide jagamata jätmine vähemalt viimase kolme aasta jooksul, kuigi SPE majanduslik seisund oleks seda võimaldanud.

     

    SPE põhikirjas võib olla sätestatud täiendavaid lahkumise põhjuseid.

    Muudatusettepanek 31

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 3

    3.   SPE juhtorgan taotleb koheselt pärast lõikes 2 osutatud teatise saamist osanike otsust seoses kõnealuse osaniku osakute ostmisega kas teiste osanike või SPE poolt.

    3.   SPE juhtkond taotleb koheselt pärast lõikes 2 osutatud teatise saamist osanike otsust seoses kõnealuse osaniku osakute ostmisega kas teiste osanike või SPE poolt.

    Muudatusettepanek 32

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 18 – lõige 4

    4.   Kui SPE osanikud ei suuda võtta vastu lõikes 3 osutatud otsust või kui nad ei aktsepteeri osaniku lahkumise põhjust 30 kalendripäeva jooksul pärast lõikes 2 osutatud teatise esitamist, teavitab juhtorgan sellest osanikku.

    4.   Kui SPE osanikud ei suuda võtta vastu lõikes 3 osutatud otsust või kui nad ei aktsepteeri osaniku lahkumise põhjust 30 kalendripäeva jooksul pärast lõikes 2 osutatud teatise esitamist, teavitab juhtkond sellest osanikku põhjendamatu viivituseta.

    Muudatusettepanek 33

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 19 – lõige 4

    4.   SPE kapital on vähemalt 1 euro.

    4.   SPE kapital on vähemalt 1 euro, tingimusel et põhikirjas nõutakse juhtkonnalt maksevõimet kinnitava tõendi allkirjastamist, nagu on osutatud artiklis 21. Kui põhikiri ei sisalda vastavat sätet, on SPE kapital vähemalt 8 000 eurot.

    Muudatusettepanek 34

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 20 – lõige 3

    3.    Ilma et see piiraks lõigete 1 ja 2 kohaldamist, reguleeritakse osanike kohustust seoses rahalise või mitterahalise sissemaksega kehtivate siseriiklike õigusaktidega.

    3.    Kui mitterahalise sissemakse väärtus ei kata selle eest omandatud osaku summat, peab osanik tegema rahalise sissemakse puudu oleva summa ulatuses. Äriühingu nõue seoses sissemaksega aegub kaheksa aasta möödumisel äriühingu registreerimisest.

    Muudatusettepanek 35

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 21 – lõige 1

    1.   Ilma et see piiraks artikli 24 kohaldamist, võib SPE juhtorgani ettepanekul teha väljamakseid osanikele, kui pärast väljamaksete tegemist katavad SPE varad täielikult tema kohustused. SPE ei või maksta välja reserve, millest vastavalt põhikirjale on keelatud teha väljamakseid.

    1.   Ilma et see piiraks artikli 24 kohaldamist, võib SPE juhtkonna ettepanekul teha väljamakseid osanikele, kui pärast väljamaksete tegemist katavad SPE varad täielikult tema kohustused. SPE ei või maksta välja reserve, millest vastavalt põhikirjale on keelatud teha väljamakseid. Väljamaksed on lubatud üksnes siis, kui allesjääv tagatissumma ei lange alla artikli 19 lõikes 4 osutatud miinimumsummat.

    Muudatusettepanek 36

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 21 – lõige 2

    2.   Kui põhikiri nõuab, allkirjastab SPE juhtorgan lisaks lõike 1 tingimuste täitmisele enne väljamakset tõendi, edaspidi „maksevõimet kinnitav tõend”, millega kinnitatakse, et SPE on võimeline tasuma oma võlad ettenähtud ajal tavapärase äritegevuse käigus ühe aasta jooksul alates väljamaksmise kuupäevast. Osanikele antakse maksevõimet kinnitav tõend, enne kui tehakse artikli 27 kohane otsus väljamakse kohta.

    2.   Kui põhikiri nõuab, allkirjastab SPE juhtkond lisaks lõike 1 tingimuste täitmisele enne väljamakset tõendi, edaspidi „maksevõimet kinnitav tõend”, millega kinnitatakse, et SPE on võimeline tasuma oma võlad ettenähtud ajal tavapärase äritegevuse käigus ühe aasta jooksul alates väljamaksmise kuupäevast. Osanikele antakse maksevõimet kinnitav tõend, enne kui tehakse artikli 27 kohane otsus väljamakse kohta.

    Muudatusettepanek 37

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 22

    Osanik, kellele on tehtud väljamakseid vastuolus artikliga 21, peab kõnealused väljamaksed SPE-le tagastama, tingimusel et SPE tõendab, et osanik teadis eeskirjade eiramisest või asjaolusid arvestades oleks pidanud sellest teadma .

    Osanik, kellele on tehtud väljamakseid vastuolus artikliga 21, peab kõnealused väljamaksed SPE-le tagastama.

    Muudatusettepanek 38

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 24 – lõige 1

    1.   SPE osakapitali vähendamise korral kohaldatakse artikleid 21 ja 22 mutatis mutandis.

    1.   SPE osakapitali vähendamise korral kohaldatakse artikleid 21 ja 22 mutatis mutandis. Osakapitali vähendamine on lubatud üksnes siis, kui allesjääv tagatissumma ei lange alla artikli 19 lõikes 4 osutatud miinimumsummat.

    Muudatusettepanek 39

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 1

    1.   SPE raamatupidamisarvestuse koostamise, esitamise, auditeerimise ja avaldamise suhtes kohaldatakse siseriiklike õigusaktide nõudeid.

    1.   SPE kohustusliku raamatupidamisarvestuse koostamise, esitamise, auditeerimise ja avaldamise suhtes kohaldatakse siseriiklike õigusaktide nõudeid.

    Muudatusettepanek 40

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 25 – lõige 2

    2.    Juhtorgan peab SPE raamatupidamisarvestust. SPE raamatupidamisarvestuse suhtes kohaldatakse siseriiklikke õigusakte.

    2.    Juhtkond peab SPE raamatupidamisarvestust. SPE raamatupidamisarvestuse suhtes kohaldatakse siseriiklikke õigusakte.

    Muudatusettepanek 41

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 26 – lõige 1

    1.   SPE-l on juhtorgan , kes vastutab SPE juhtimise eest. Juhtorgan võib kasutada kõiki SPE volitusi, v.a need, mida käesoleva määruse või põhikirja järgi peavad kasutama osanikud.

    1.   SPE-l on juhtkond , kes vastutab SPE juhtimise eest. Juhtkond võib kasutada kõiki SPE volitusi, v.a need, mida käesoleva määruse või põhikirja järgi peavad kasutama osanikud. Osanike otsused on juhtkonnale sisesuhetes siduvad.

    Muudatusettepanek 42

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 2

    2.   Lõike 1 punktides a, b, c, i, l, m, n, o ja p nimetatud küsimustes tehakse otsus kvalifitseeritud häälteenamusega.

    2.   Lõike 1 punktides a, b, c, h, i, l, m, n, o ja p nimetatud küsimustes tehakse otsus kvalifitseeritud häälteenamusega.

    Muudatusettepanek 43

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 3

    3.   Otsuste vastuvõtmiseks ei ole vaja korraldada üldkoosolekut. Juhtorgan annab osanikele otsuste ettepanekud ja piisavalt teavet, et neil oleks võimalik teha teadlikum otsus. Otsused protokollitakse. Otsuste koopiad saadetakse igale osanikule.

    3.   Otsuste vastuvõtmiseks ei ole vaja korraldada üldkoosolekut. Juhtkond annab osanikele otsuste ettepanekud ja piisavalt teavet, et neil oleks võimalik teha teadlikum otsus. Otsused protokollitakse. Otsuste koopiad saadetakse igale osanikule.

    Muudatusettepanek 44

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 4

    4.   Osanike otsused on kooskõlas käesoleva määrusega ja SPE põhikirjaga.

    4.   Osanike otsused on kooskõlas käesoleva määrusega ja SPE põhikirjaga.

    Osanike õiguse suhtes vaidlustada otsuseid kohaldatakse siseriiklikke õigusakte.

    Osanike otsused võib põhikirja, käesoleva määruse või kohaldatavate õigusaktide sätete rikkumise tõttu kehtetuks tunnistada vaid hagi esitamisega kohtule, mille kohtualluvuses SPE registrijärgne asukoht on.

    Hagi võib esitada ühe kuu jooksul alates otsuse tegemise kuupäevast iga osanik, kes otsuse poolt ei hääletanud, juhul kui äriühing otsuse puudusi ei kõrvalda ja hageja tagantjärele otsusega ei nõustu. Põhikirjas võib ette näha pikema edasikaebamise tähtaja.

    Muudatusettepanek 45

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 27 – lõige 7 – punkt a

    (a)

    seoses osanike, SPE juht- ja järelevalveorganiga, kui see on olemas, otsuste vastuvõtmise kuupäeval;

    a)

    seoses osanike, SPE juhtkonna ja järelevalveorganiga, kui see on olemas, otsuste vastuvõtmise kuupäeval;

    Muudatusettepanek 46

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 1

    1.   Osanikel on õigus saada õigel ajal teavet ja esitada juhtorganile küsimusi otsuste, aastaaruannete ja kõikide muude SPE tegevusega seotud üksikasjade kohta.

    1.   Osanikel on õigus saada õigel ajal teavet ja esitada juhtkonnale küsimusi otsuste, aastaaruannete ja kõikide muude SPE tegevusega seotud üksikasjade kohta.

    Muudatusettepanek 47

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 28 – lõige 2

    2.    Juhtorgan võib keelduda juurdepääsu andmisest teabele ainult sel juhul, kui selle andmine võiks tõsiselt kahjustada SPE ärihuve.

    2.    Juhtkond võib keelduda juurdepääsu andmisest teabele ainult sel juhul, kui selle andmine võiks tõsiselt kahjustada SPE ärihuve.

    Muudatusettepanek 48

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 1

    1.   Osanikel, kellel on 5 % SPE osakutega seotud hääleõigustest, on õigus taotleda, et juhtorgan esitaks osanikele ettepaneku otsuse kohta.

    1.   Osanikel, kellel on 5 % SPE osakutega seotud hääleõigustest, on õigus taotleda, et juhtkond esitaks osanikele ettepaneku otsuse kohta.

    Muudatusettepanek 49

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 1 – kolmas lõik

    Kui taotlus lükatakse tagasi või kui juhtorgan ei esita ettepanekut 14 kalendripäeva jooksul pärast taotluse saamist, võivad asjaomased osanikud esitada osanikele ettepaneku, et kõnealustes küsimustes teevad otsuse osanikud.

    Kui taotlus lükatakse tagasi või kui juhtkond ei esita ettepanekut 14 kalendripäeva jooksul pärast taotluse saamist, võivad asjaomased osanikud esitada osanikele ettepaneku, et kõnealustes küsimustes teevad otsuse osanikud.

    Muudatusettepanek 50

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 29 – lõige 2 – teine lõik

    Eksperdile võimaldatakse juurdepääs SPE dokumentidele ja protokollidele ning ta võib nõuda juhtorganilt teavet.

    Eksperdile võimaldatakse juurdepääs SPE dokumentidele ja protokollidele ning ta võib nõuda juhtkonnalt teavet.

    Muudatusettepanek 51

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 31 – lõige 4

    4.    SPE juht vastutab äriühingu ees oma tegevuse või tegematajätmise eest, mis on vastuolus käesolevast määrusest, SPE põhikirjast või osanike otsusest tulenevate kohustustega ning mis tekitavad SPE-le kahjumit või kahju. Kui sellise tegematajätmisega on seotud rohkem kui üks juht, vastutavad kõik asjaomased juhid solidaarselt .

    4.    Juhid vastutavad äriühingu ees solidaarselt mis tahes kahju tekitamise eest SPE-le, mis tuleneb käesolevast määrusest, SPE põhikirjast või osanike otsusest tulenevate neile kohustuseks tehtud ülesannete täitmatajätmisest . See vastutus ei laiene juhtidele, kes suudavad oma süütust tõendada ja kes olid teinud teatavaks, et ei nõustu kohustuste täitmatajätmisega .

    Muudatusettepanek 52

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 31 – lõige 5

    5.    Ilma et see piiraks käesoleva määruse sätete kohaldamist, kohaldatakse juhtide vastutuse suhtes siseriiklikke õigusakte.

    5.    Juhid maksavad hüvitist, eelkõige siis, kui makseid tehti vastuolus artikliga 21 või kui vastuolus artikli 23 lõikega 2 omandati äriühingu oma osakuid. Juhtide suhtes kehtivast äriühingu võlausaldajatele hüvitise maksmise nõudest ei vabastata põhjendusel, et nad toimisid vastavalt osanike otsusele.

    Muudatusettepanek 53

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 31 – lõige 5 a (uus)

     

    5 a.     Mis tahes sellest artiklist tulenev nõudeõigus aegub nelja aasta möödudes selle õiguse tekkimise kuupäevast .

    Muudatusettepanek 54

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 33

    1.   Kolmandate isikutega seoses esindab SPEd üks või mitu juhti . Juhtide tegevus on SPE-le siduv, isegi kui see ei kuulu SPE eesmärkide hulka.

    1.   Kolmandate isikutega seoses esindab SPEd üks või mitu juhtkonna liiget . Juhtkonna liikmete tegevus on SPE-le siduv, isegi kui see ei kuulu SPE eesmärkide hulka.

    2.   SPE põhikirjaga võib ette näha, et juhid kasutavad ühiselt üldist esindusõigust. Kõiki muid juhtide volituste piiranguid, mis tulenevad põhikirjast või osanike või juht- või järelevalveorgani (kui see on olemas) otsusest, ei tohi rakendada suhetes kolmandate isikutega, isegi kui need piirangud on avalikustatud.

    2.   SPE põhikirjaga võib ette näha, et juhtkonna liikmed kasutavad ühiselt üldist esindusõigust. Kõiki muid juhtide volituste piiranguid, mis tulenevad põhikirjast või osanike või juht- või järelevalveorgani (kui see on olemas) otsusest, ei tohi rakendada suhetes kolmandate isikutega, isegi kui need piirangud on avalikustatud.

    3.    Juhid võivad oma õiguse esindada SPEd delegeerida kooskõlas põhikirjaga.

    3.    Juhtkonna liikmed võivad oma õiguse esindada SPEd delegeerida kooskõlas põhikirjaga.

    Muudatusettepanek 71

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 34 – lõige 1

    1.   Kui käesoleva artikli sätetest ei tulene teisiti, kohaldatakse SPE suhtes tema registrijärgse asukoha liikmesriigis kehtivaid eeskirju töötajate osalemise kohta.

    1.   Kui käesoleva artikli sätetest ei tulene teisiti, kohaldatakse SPE suhtes tema registrijärgse asukoha liikmesriigis kehtivaid eeskirju töötajate osalemise kohta. Neid eeskirju, kui sellised eeskirjad on kehtestatud, kohaldatakse kõigi SPE töötajate suhtes.

     

    1 a.     Lõiget 1 ei kohaldata, kui

    a)

    SPE-l on kokku rohkem kui 1 000 töötajat ja üle neljandiku (25 %) kogu töötajaskonnast töötab tavapäraselt liikmesriigis või liikmesriikides, kus on ette nähtud suurem töötajate osalemise määr kui selles liikmesriigis, kus on SPE registrijärgne asukoht. Sellisel juhul kohaldatakse mutatis mutandis nõukogu direktiivi 2001/86/EÜ, töötajate osalemist käsitlevaid sätteid. SPE võib ühtlasi kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu 26. oktoobri 2005. aasta direktiivi 2005/56/EÜ piiratud vastutusega äriühingute piiriülese ühinemise kohta (2)artikli 16 lõiget 4;

    b)

    SPE-l on kokku 500 kuni 1 000 töötajat ja üle kolmandiku (33⅓ protsenti) kogu töötajaskonnast töötab tavapäraselt liikmesriigis või liikmesriikides, kus on ette nähtud suurem töötajate osalemise määr kui selles liikmesriigis, kus on SPE registrijärgne asukoht. Sellisel juhul kohaldatakse mutatis mutandis direktiivi 2001/86/EÜ ja direktiivi 2005/56/EÜ artikli 16 lõike 3 punkti e ning lõigete 4 ja 5 töötajate osalemist käsitlevaid sätteid;

    c)

    SPE on asutatud artikli 5 lõike 1 punktide b, c või d kohaselt ja tal on kokku alla 500 töötaja ning üle kolmandiku (33⅓ protsenti) kogu töötajaskonnast töötab tavapäraselt liikmesriigis või liikmesriikides, kus on ette nähtud suurem töötajate osalemise määr kui selles liikmesriigis, kus on SPE registrijärgne asukoht. Sellisel juhul kohaldatakse mutatis mutandis direktiivi 2001/86/EÜ ja direktiivi 2005/56/EÜ artikli 16 lõike 3 punkti e ning lõigete 4 ja 5 töötajate osalemist käsitlevaid sätteid;

    d)

    SPE on asutatud artikli 5 lõike 1 punkti a kohaselt ja tal on kokku alla 500 töötaja ning üle poole (50 protsenti) kogu töötajaskonnast töötab tavapäraselt liikmesriigis või liikmesriikides, kus on ette nähtud suurem töötajate osalemise määr kui selles liikmesriigis, kus on SPE registrijärgne asukoht. Sellisel juhul kohaldatakse mutatis mutandis direktiivi 2001/86/EÜ ja direktiivi 2005/56/EÜ artikli 16 lõike 3 punkti e ning lõigete 4 ja 5 töötajate osalemist käsitlevaid sätteid.

    Muudatusettepanek 72

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 34 a (uus)

     

    Artikkel 34 a

    Kohandamisklausel

    Töötajate osalemist käsitlevate sätete puudumisel kohaldatakse artikli 34 lõiget 1 a, kui selles sätestatud tingimused on töötajate arvu muutumise tõttu täidetud.

    Kui artikli 34 lõikes 1 a sätestatud tingimused ei ole enam täidetud, võib SPE juhatus kohaldada artikli 34 lõiget 1.

    Olemasolev osalemiskord, kui selline kord on kehtestatud, kehtib uue korra jõustumiseni.

    Muudatusettepanek 56

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 36 – lõige 1 – sissejuhatav osa

    1.   Üleviimist kavandava SPE juhtorgan koostab üleviimisettepaneku, mis sisaldab vähemalt järgmisi üksikasju:

    1.   Üleviimist kavandava SPE juhtkond koostab üleviimisettepaneku, mis sisaldab vähemalt järgmisi üksikasju:

    Muudatusettepanek 57

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 36 – lõige 2 – sissejuhatav osa

    2.   Vähemalt üks kuu enne lõike 4 kohase osanike otsuse vastuvõtmist teeb SPE juhtorgan järgmist:

    2.   Vähemalt üks kuu enne lõike 4 kohase osanike otsuse vastuvõtmist teeb SPE juhtkond järgmist:

    Muudatusettepanek 58

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 36 – lõige 3

    3.   SPE juhtorgan koostab aruande, milles osanikele selgitatakse ja põhjendatakse asukoha kavandatava üleviimise õiguslikke ning majanduslikke aspekte ning selgitatakse asukoha üleviimise mõju osanikele, võlausaldajatele ja töötajatele. Osanikele ja töötajate esindajatele või selliste esindajate puudumise korral töötajatele endile esitatakse aruanne ja asukoha üleviimise ettepanek.

    3.   SPE juhtkond koostab aruande, milles osanikele selgitatakse ja põhjendatakse asukoha kavandatava üleviimise õiguslikke ning majanduslikke aspekte ning selgitatakse asukoha üleviimise mõju osanikele, võlausaldajatele ja töötajatele. Osanikele ja töötajate esindajatele või selliste esindajate puudumise korral töötajatele endile esitatakse aruanne ja asukoha üleviimise ettepanek.

    Muudatusettepanek 59

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 36 – lõige 3 – teine lõik

    Kui juhtorgan saab õigel ajal töötajate esindajate arvamuse asukoha üleviimise kohta, esitatakse kõnealune arvamus osanikele.

    Kui juhtkond saab õigel ajal töötajate esindajate arvamuse asukoha üleviimise kohta, esitatakse kõnealune arvamus osanikele.

    Muudatusettepanek 73

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 38

    1.   Alates SPE registrisse kandmise kuupäevast kohaldatakse tema suhtes vastuvõtvas liikmesriigis kehtivaid eeskirju töötajate osalemise kohta, kui sellised eeskirjad on kehtestatud.

    1.   Alates SPE registrisse kandmise kuupäevast kohaldatakse tema suhtes vastuvõtvas liikmesriigis kehtivaid eeskirju töötajate osalemise kohta, kui sellised eeskirjad on kehtestatud.

    2.   Lõiget 1 ei kohaldata, kui SPE töötajate osakaal päritoluliikmesriigis on vähemalt üks kolmandik SPE töötajate koguarvust, sealhulgas SPE filiaalide ja tütarettevõtjate töötajad mis tahes liikmesriigis, ja kui üks järgmistest tingimustest on täidetud:

    (a)

    vastuvõtva liikmesriigi õigusaktidega ei ole ette nähtud vähemalt samaväärne osalemine otsustusprotsessis nagu kohaldati päritoluliikmesriigis SPEs enne selle registrisse kandmist vastuvõtvas liikmesriigis. Kui töötajad osalevad SPEs otsustusprotsessis, võetakse nende osavõtu mõõtmisel aluseks töötajate esindajate osakaal haldus- või järelevalveorganis, nende komiteedes või SPE kasumiüksusi hõlmavas juhtrühmas.

    (b)

    vastuvõtva liikmesriigi õigusaktidega ei anta teistes liikmesriikides asuvate SPEde töötajatele samasugust õigust osaleda otsustusprotsessis nagu neil oli enne asukoha üleviimist.

    3.     Kui üks lõike 2 punktis a või b esitatud tingimus on täidetud, võtab SPE juhtorgan vajalikke meetmeid võimalikult kiiresti pärast üleviimisettepaneku avalikustamist, et alustada läbirääkimisi SPE töötajate esindajatega kokkuleppe saavutamiseks töötajate osalemise suhtes.

    4.     SPE juhtorgan ja töötajate esindajate vahel sõlmitavas kokkuleppes täpsustatakse järgmist:

    (a)

    kokkuleppe kohaldamisala;

    (b)

    kui läbirääkimiste käigus otsustavad osalised pärast asukoha üleviimist SPEs kehtestada töötajate osalemise korra, siis selle korra sisu, sealhulgas vajaduse korral haldus- või järelevalveorgani nende liikmete arv, keda töötajad võivad valida, ametisse nimetada, soovitada või kelle kandidatuuri nad võivad tagasi lükata, samuti selliste liikmete valimise, ametisse nimetamise, soovitamise või tagasilükkamise kord, ning kõnealuste liikmete õigused;

    (c)

    kokkuleppe jõustumise kuupäev ja kokkuleppe kehtivusaeg, samuti kõik juhud, millal tuleb kokkulepet uuesti arutada, ja uute läbirääkimiste pidamise menetlus.

    5.     Läbirääkimised kestavad kõige kauem kuus kuud. Osalised võivad kokku leppida, et läbirääkimiste aega pikendatakse veel kuus kuud. Muus osas kohaldatakse läbirääkimiste suhtes päritoluliikmesriigi õigusakte.

    6.     Kui kokkulepet ei saavutata, säilitatakse päritoluliikmesriigis kehtiv kord töötajate osalemise kohta.

    2.   Lõiget 1 ei kohaldata, kui artikli 34 lõikes 1 a sätestatud tingimused on täidetud . Sellisel juhul kohaldatakse artikli 34 lõiget 1 a mutatis mutandis.

    Muudatusettepanek 60

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 42 – lõige 1

    1.   Liikmesriigid, kus ei kohaldata majandus- ja rahaliidu (EMU) kolmandat etappi, võivad nõuda SPEdelt, kelle registrijärgne asukoht on nende territooriumil, kapitali suuruse väljendamist omavääringus. SPE võib väljendada oma kapitali suurust ka eurodes. Omavääringu ja euro konverteerimiskurss on SPE registrisse kandmisele eelnenud kuu viimasel päeval kehtinud kurss.

    1.   Liikmesriigid, kus ei kohaldata majandus- ja rahaliidu (EMU) kolmandat etappi, võivad nõuda SPEdelt, kelle registrijärgne asukoht on nende territooriumil, kapitali suuruse väljendamist omavääringus. Niisugused SPEd väljendavad lisaks oma kapitali suurust ka eurodes. Omavääringu ja euro konverteerimiskurss on SPE registrisse kandmisele eelnenud kuu viimasel päeval kehtinud kurss.

    Muudatusettepanek 61

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 42 – lõige 2

    2.   SPE võib koostada ja avaldada oma aastaaruande ja vajaduse korral konsolideeritud aruande eurodes liikmesriikides, kus majandus- ja rahaliidu (EMU) kolmandat etappi ei kohaldata. Sellised liikmesriigid võivad ka nõuda, et SPEd koostaksid ja avaldaksid oma aastaaruande ja vajaduse korral konsolideeritud aruande omavääringus vastavalt kohaldatavatele siseriiklikele õigusaktidele .

    2.   SPE koostab ja avaldab oma aastaaruande ja vajaduse korral konsolideeritud aruande nii omavääringus kui ka eurodes liikmesriikides, kus majandus- ja rahaliidu (EMU) kolmandat etappi ei kohaldata.

    Muudatusettepanek 62

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 42 a (uus)

     

    Artikkel 42 a

    Vahekohtuklausel

    1.     Põhikirjas võib vahekohtuklausliga sätestada vahekohtuniku poole pöördumise mis tahes osanikevahelise või osanike ja SPE vahelise ärisuhteid puudutava vaidluse puhul. Põhikirjas võib ka sätestada vahekohtuklausli kehtivuse vaidluste korral juhtidega. Sellisel juhul on vahekohtuklausel juhtidele ametikoha vastuvõtmisel siduv.

    2.     Osanike otsusega artikli 27 kohaselt tehtava asutamisakti mis tahes muudatuse, millega lisatakse või tühistatakse vahekohtuklausel, peavad heaks kiitma osanikud, kes esindavad vähemalt kahte kolmandikku osakapitalist.

    Muudatusettepanek 63

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 43 a (uus)

     

    Artikkel 43 a

    Sätete kehtivus

    Põhikirja kehtetud sätted arvatakse põhikirjast välja ja põhikirja muud sätted jäävad kehtima. Kehtetu säte asendatakse näidispõhikirja vastava sättega, kuni põhikiri on osanike otsusega parandatud. Kui näidispõhikirjas ei ole vastavat sätet, asendatakse kehtetu säte õigussättega, mida kohaldatakse osaühingute suhtes liikmesriigis, kus on SPE registrijärgne asukoht.

    Muudatusettepanek 64

    Ettepanek võtta vastu määrus

    Artikkel 45

    Liikmesriigid teatavad komisjonile artikli 4 teises lõigus osutatud osaühingute vormist hiljemalt 1. juuliks 2010 .

    Komisjon avaldab selle teabe Euroopa Liidu Teatajas.

    Liikmesriigid teavitavad 1. juuliks 2010 komisjoni artikli 4 teises lõigus osutatud osaühingute vormist, tagajärgedest, mida toob nende siseriikliku õiguse kohaselt kaasa käesoleva määruse sätete täitmatajätmine, ning nende äriühinguõiguse mis tahes täiendavatest sätetest, mida SPE suhtes kohaldatakse.

    Komisjon avaldab selle teabe Euroopa Liidu Teatajas.

    Lisaks on liikmesriikidel veebilehed, kus on kirjas nende territooriumil registreeritud SPEd ja kõik kohtuotsused, mis on seotud SPEde tegevusega nende territooriumil. Komisjon haldab veebilehte, millel on elektroonilised viited nendele eraldiseisvatele riiklikele veebilehtedele.

    Muudatusettepanek 65

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – IV peatükk – Kapital – seitsmes taane

    kas juhtorgan peab allkirjastama maksevõimet kinnitava tõendi enne väljamakse tegemist ja kohaldatavad nõuded,

    kas juhtkond peab allkirjastama maksevõimet kinnitava tõendi enne väljamakse tegemist ja kohaldatavad nõuded,

    Muudatusettepanek 66

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – V peatükk – SPE juhtimisstruktuur – kümnes taane

    kas SPE juhtorgan koosneb ühest või mitmest tegevjuhist, juhatusest (kaheastmeline juhtorgan) või haldusnõukogust (üheastmeline juhtorgan),

    kas SPE juhtkond koosneb ühest või mitmest tegevjuhist, juhatusest (kaheastmeline juhtorgan) või haldusnõukogust (üheastmeline juhtorgan),

    Muudatusettepanek 67

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – V peatükk – SPE juhtimisstruktuur – kolmeteistkümnes taane

    kas SPE-l on juhatus (kaheastmeline juhtorgan) või üks või mitu tegevjuhti, kas SPE-l on järelevalveorgan ning kui on, siis selle koosseis ja suhted haldusnõukoguga ,

    kas SPE-l on juhatus (kaheastmeline juhtorgan) või üks või mitu tegevjuhti, kas SPE-l on järelevalveorgan ning kui on, siis selle koosseis ja suhted juhtkonnaga ,

    Muudatusettepanek 68

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – V peatükk – SPE juhtimisstruktuur – kahekümnes taane

    eeskirjad SPE esindamise kohta juhtorgani poolt, eelkõige juhul, kui juhtidel on õigus esindada SPEd ühiselt või eraldi, ning kõnealuse õiguse delegeerimine,

    eeskirjad SPE esindamise kohta juhtkonna poolt, eelkõige juhul, kui juhtidel on õigus esindada SPEd ühiselt või eraldi, ning kõnealuse õiguse delegeerimine,

    Muudatusettepanek 69

    Ettepanek võtta vastu määrus

    I lisa – V peatükk – SPE juhtimisstruktuur – kahekümne esimene taane

    eeskirjad juhtimisvolituste delegeerimise kohta teisele isikule.

    eeskirjad juhtkonna volituste delegeerimise kohta teisele isikule.


    (1)   EÜT L 294, 10.11.2001, lk 22.

    (2)   ELT L 310, 25.11.2005, lk 1.


    Top