Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52008AE1503

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele Euroopa algatus mikrokrediidi arendamiseks, et toetada majanduskasvu ja tööhõivet KOM(2007) 708 lõplik/2

    ELT C 77, 31.3.2009, p. 23–28 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    31.3.2009   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    C 77/23


    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamus teemal „Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa algatus mikrokrediidi arendamiseks, et toetada majanduskasvu ja tööhõivet””

    KOM(2007) 708 lõplik/2

    (2009/C 77/04)

    13. novembril 2007 otsustas Euroopa Komisjon vastavalt EÜ asutamislepingu artiklile 262 konsulteerida Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteega järgmises küsimuses:

    „Komisjoni teatis nõukogule, Euroopa Parlamendile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele „Euroopa algatus mikrokrediidi arendamiseks, et toetada majanduskasvu ja tööhõivet””.

    Asjaomase töö ettevalmistamise eest vastutav ühtse turu, tootmise ja tarbimise sektsioon võttis arvamuse vastu 15.juulil 2008. Raportöör oli Antonello Pezzini.

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee võttis täiskogu 447. istungjärgul 17.–18. septembril 2008 (18. septembri istungil) ühehäälselt vastu järgmise arvamuse.

    1.   Järeldused ja soovitused

    1.1

    Komitee tervitab komisjoni samme, millega suurendatakse toetust mikroettevõtete alustamisele ja ülesehitamisele ning ettevõtlusvaimu edendamisele, et laiendada ELi tootmis- ja tööhõivebaasi, saavutamaks parema konkurentsivõime, suurema ühtekuuluvuse ja kvaliteetsema teadmistepõhise majanduse kooskõlas uuendatud Lissaboni strateegia eesmärkidega.

    1.2

    Komitee tervitab komisjoni algatust luua mikrokrediidile uus ELi toetusstruktuur, kuid leiab, et üksnes liikmesriikide innustamisest ei piisa, arvestades seda, et pangandusvälist sektorit, millele Euroopa Liidu pangandusdirektiivid ei kehti, reguleerivad paljud liikmesriigid puudulikult ja väga erinevatele baassätetele toetudes.

    1.3

    Komitee leiab, et sotsiaalselt vastutustundlike mikroinvesteeringute pilootprojekt, mis koondab pangad ja pangavälised mikrokrediiti pakkuvad asutused Euroopa võrgustikku (sotsiaalselt vastutustundlike investeeringute teemaliste vastastikuse mõistmise memorandumite rakendamise kaudu üksikasutustega ning kutseühingute toetusel), peaks olema suunatud eelkõige neile, kelle tõenäosus pangast krediiti saada on väike:

    et arendada tõelise, tootliku ja kvaliteetse töö projekte;

    et edendada ja laiendada tootmis-, koostöö- ja tööhõivebaasi;

    et taaselustada üksikisikute suurema vastutuse võtmise võimet, luues protsesse majandusliku ja sotsiaalse tõrjutuse ohus olevate inimeste oskuste integreerimiseks, toetamiseks ja täiendamiseks.

    1.4

    Komitee on veendunud, et uute tehnoloogiate uuenduslik kasutamine mikrokrediidi valdkonnas aitaks laiendada mikrorahastamise haaret võrgustiku kaudu, suurendades samas ka konkurentsi ja vähendades kasutajate kulusid.

    1.5

    Lisaks leiab komitee, et mikrokrediidi toetamine peab käima käsikäes koolituskrediidiga taotlejate jaoks, lihtsustades nende arengut ja edu turul, et vältida sotsiaalset tõrjutust ja soodustada pidevalt Lissaboni strateegia elluviimist.

    1.6

    Komitee nõustub, et igasugused muudatused mikrokrediite toetavates institutsioonilistes ja õiguslikes raamistikes on liikmesriikide teha ning neid tuleb rakendada Lissaboni iga-aastase juhtimistsükli mehhanismide abil. Siiski on vaja meetmeid, et edendada Euroopa taustsüsteemi, eelkõige

    luues sotsiaalselt vastutustundlikke investeeringuid käsitlevate lepingute võrgustiku loodava Euroopa mikrokrediidi fondi ja üksikute kohalike mikrokrediidi asutuste vahel, nii et mikrokrediidi võrgustik põhineks usaldusväärsuse, maksevõime, portfelli mitmekesistamise (1), läbipaistvuse ja liigkasuvõtmise vastu võitlemise sidusatel standarditel;

    luues ELi hindamissüsteemi pankade ja pangaväliste mikrokrediidiga tegelevate asutuste hindamiseks, et parandada nende kvaliteeti ja usaldusväärsust ning riski ja tõhususe alase teabe kättesaadavust, võttes kasutusele ühise raamistiku, võimaldamaks dialoogi pidamist ja heade tavade vastastikust tutvustamist, ning andes välja ELi esialgse mikrokrediidiga tegelevate asutuste kvaliteedimärgise, mis aitab tõmmata ligi rahalisi vahendeid ja suurendada potentsiaalsete mikrokrediidi saajate usaldust;

    käivitades mikrokrediidi sidusrühmade jaoks ELi teabe- ja koolitusmeetmed neile avatud võimaluste ja tegutsemisviiside kohta ning potentsiaalsete laenusaajate jaoks äriplaani kavandi nõuete ja koostamisviiside kohta, kasutades selleks lihtsustatud, standarditud vormi;

    juurutades ELi meetmeid, mille eesmärk on pankade ja pangaväliste mikrokrediidiga tegelevate asutuste juhtide ja töötajate täiendusõpe ja suutlikkuse tõstmine, põhinedes ühistel tehnilistel teadmistel ning aidates toime tulla mikrokrediitide valdkonnas toimuvate muutustega, klientide uute nõudmistega ning vajadusega ühise aluse järele, et lihtsustada kogu ELi hõlmavat dialoogi ja heade tavade vastastikust tutvustamist;

    luues ühtsete kriteeriumide lausel ELi andmebaaside võrgustiku, võimaldades tehingute ja nendega seotud riskide kohta saadud standarditud andmete võrdlemist ja töötlemist, muu hulgas selleks, et vähendada riskianalüüsi kulusid, mis kaasnevad iga üksiku mikrokrediiditehinguga.

    1.7

    Komiteel on kahtlusi seoses ettepanekuga luua spetsiaalne ELi toetusstruktuur Euroopa Investeerimisfondi JEREMIE osakonna raames. See ei annaks kõnealusele algatusele optimaalset nähtavust, jättes talle vaid teiste olemasolevate algatuste koordineerija rolli, ega lubaks võtta muid meetmeid peale tehnilise abi meetmete. Seepärast leiab komitee, et tuleb luua sõltumatu osakond, mis võiks toimida mikrokrediidi fondina.

    1.8

    Uue tugistruktuuri pakutavad rahalised vahendid ja tehniline abi ei tohiks olla suunatud vaid uutele pangavälistele mikrokrediidiga tegelevatele asutustele, vaid pigem peaks see katma kõik sellised asutused, et mitte moonutada konkurentsi.

    1.9

    ELi mikrokrediidiga tegelevate asutuste algatus peaks hõlmama meetmeid sotsiaaldialoogi ja ka kodanikuühiskonna eri osalejate vahelise dialoogi tõhustamiseks ning Euroopa heade tavade tutvustamise võrgustike (nt Euroopa Väikerahastamise Võrgustik, Väikerahastamise Keskus ja Euroopa Väikerahastamise Platvorm) optimaalseks kasutamiseks.

    1.10

    Komitee leiab, et mikrokrediidiga tegelevate asutuste algatus peaks laiendama tööandjate ühenduste rolli taotlejate usaldusväärsuse ja pädevuse kindlakstegemisel, rajades tugeva sideme ja usalduse potentsiaali ning pakkudes koolitust, nõuandeid ja muud liiki toetust, et tuua välja kasusaajate iseseisev võimekus ning vähendada bürokraatiat, eelkõige seoses äriplaanide koostamisega.

    1.11

    Koos finantsasutuste, riigi haldusasutuste (2), kutseühingute, tagatisühistute ja krediidikonsortsiumidega tegutseva mikrokrediidifondi loomine võiks märkimisväärselt aidata kaasa finantskorralduse suunamisele nn sotsiaalse krediidihalduse vormide suunas.

    1.12

    Krediidi sotsiaalne aspekt, mis võiks olla ka mikrokrediidifondi loomise alus, on tihedalt seotud ettevõtete sotsiaalse vastutuse põhimõtete ning parema ja ulatuslikuma tööhõive väärtustega.

    1.13

    Toetus keskkonnaprogrammi EMAS keskkonnasertifikaadile võib pakkuda suurepärase vahendi ettevõtete sotsiaalse kasvu innustamiseks ning mikrokrediidifondi teadliku levitamise lihtsustamiseks.

    2.   Sissejuhatus

    2.1

    2007. aasta aprillis märkis VKEde vaatluskeskus, et toodete ja protsesside innovatsiooni kõige suurem takistus Euroopa VKEde jaoks oli juurdepääs krediidile, millele järgnesid raskused kvalifitseeritud inimressursside leidmisel, samas oli suuremate ettevõtete peamine probleem inimressursid.

    2.2

    Turu peamised puudused on stardikapitali puudumine, ebapiisavad kättesaadavad rahalised vahendid ja ebasobiv nõudlus. Nimetatud küsimusi käsitletakse komisjoni teatises „Ühenduse Lissaboni strateegia rakendamine: VKEde arengu rahastamine — Euroopa lisandväärtuse lisamine” (3), mille kohta on komitee märkusi esitanud mitmel korral (4).

    2.3

    Eelkõige märkis komitee, et „ettevõtete käivitamise ja arendamise toetamise poliitikat tuleks tugevdada; sinna hulka kuuluvad kiirem ja madalamate kuludega käivitamine, riskikapitalile juurdepääsu parandamise meetmed, rohkem ettevõtluskoolituse programme, juurdepääsu lihtsustamine üldhuviteenustele ja nende võrgustikele ning tihedam toetusteenuste võrgustik väikeettevõtetele” (5).

    2.3.1

    Nagu varasemates arvamustes (6), rõhutab komitee, et „ühistud, sidusettevõtted ja vastastikused ühingud, samuti uued ettevõtted ja mikroettevõtted võivad aidata kaasa EL konkurentsivõime ja uuendusvõime tugevdamisele”.

    2.4

    Samuti on komitee märkinud, et „peamine küsimus on finantsturgudele juurdepääsu lihtsustamine” ning et „panku ja muid finantshuvirühmi, nagu riskikapitalifondid, tuleb julgustada positiivsemalt suhtuma riskide võtmisse” (7).

    2.5

    2007. aasta sügisel teatas komisjon, et arutamisel on VKEdele mõeldud algatuste kogum, sealhulgas mikrokrediidi uue toetusstruktuuri loomise algatus (8).

    2.6

    Üldiselt peetakse mikrokrediiti finantsvahendiks, millel on suur mõju ettevõtlusele, majandusarengule ja tootlikule sotsiaalsele kaasatusele, kuid sellel on veel palju puudusi ja arenguruumi. See on seotud raskustega stardikapitali investeeringute leidmisel, eriti kui taotleja on töötu, on hiljuti sisse rännanud, kuulub etnilisse vähemusse või asub lähenemispiirkonnas.

    2.7

    Teine probleem tekib asjaolust, et finantsasutuste jaoks tuleb mängu mastaabisääst, mis on seotud kindlate tehingukuludega, nagu teabe kogumine, hindamine ja laenude järelevalve. Eelkõige puudutab see väikelaene füüsilistest isikust ettevõtjatele ja VKEdele, mis ei ole piisavalt läbipaistvad ning millel on vähene suutlikkus anda finantsasutustele vajalikku teavet.

    2.8

    Mikrokrediidi rahvusvaheline määratlus on järgmine: „väikelaenud — kuni 25 000 eurot Euroopas (9) ja kuni 100 000 dollarit Ameerika Ühendriikides — madala sissetulekuga isikutele, kellel tavaliselt ei ole juurdepääsu pangalaenudele, kuna nad ei ole piisavalt maksevõimelised ja/või kuna selliste laenude haldamiskulusid peetakse liiga kõrgeks” (10). Mikrokrediidi määratlus ei hõlma tarbijakrediiti.

    2.9

    Komitee nõustub komisjoniga, et mikrokrediidil on oluline roll Lissaboni majanduskasvu ja tööhõive strateegia rakendamisel ning sotsiaalse kaasatuse edendamisel. On oluline, et mikrokrediit säilitaks oma põhirolli füüsilisest isikust ettevõtjate tegevuse kasvu ja mikroettevõtete arendamise innustamisel ning ei muutuks üksnes sotsiaalabiks.

    2.10

    Komitee on seisukohal, et mikrokrediiti tuleks ELis kasutada turutõrgetega esile tulevate probleemide lahendamiseks, võimaldades ettevõtjatele juurdepääsu mikrokrediidile, mis on vajalik majanduslikult tasuvate tegevuste alustamiseks või laiendamiseks, sealhulgas arenguabi ja koostöö valdkonnas (11).

    2.11

    Ühenduse tasandil antakse Euroopa Investeerimisfondi (12) konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi mikrokrediidi tagatiskavadega rida tagatisi kohalike asutuste poolt mikroettevõtetele (13) antud mikrokrediidi rahastamisele. Siiski ei ole praegu ühtegi konkreetset mikrokrediiti käsitlevat ühenduse õigusakti, välja arvatud panganduse mikrokrediidi sektorit käsitlevad õigusaktid, mille suhtes kohaldatakse Euroopa panganduseeskirju (14), ning ühenduse eri programmides ja algatustes (15) sisalduvad viited mikrokrediidile.

    2.12

    Lisaks on mikrokrediidi sektori reguleerimine ja haldamine liikmesriigiti erinev. Vaid kahel liikmesriigil on pangandusvälise mikrokrediidi sektorit reguleeriv spetsiaalne õigusakt (16), kuigi neljal liikmesriigil on liigkasuvõtmise vastane õigusakt (17).

    2.13

    Kevadine Euroopa Ülemkogu märkis muu hulgas seda, et „rahastamisele juurdepääsu täiendav hõlbustamine, sealhulgas olemasolevate ELi rahastamisvahendite kaudu” (18) on kiireloomuline ülesanne ning samuti on vaja „edendada suuremat tööturul osalemist ja tegeleda killustatuse probleemiga, et tagada aktiivne sotsiaalne kaasatus”.

    2.14

    Komitee leiab, et laiem õigus- ja toetusraamistik võiks aidata pakkuda suuremat stiimulit uute tootmisettevõtete loomiseks ning lihtsustada nende tugevdamist, ennetades marginaliseerumise ja tootmissüsteemist tõrjumise ohtu, mis võib süvendada sotsiaalseid ja kriminaalseid probleeme, nagu liigkasuvõtmine.

    3.   Komisjoni ettepanek

    3.1

    Komisjon kehtestab kaks tegevussuunda:

    reformiprogrammi käivitamine liikmesriikide poolt eesmärgiga parandada mikrokrediidi tingimusi vastavalt iga riigi oludele ja prioriteetidele, seejuures võib ühendus pakkuda abi koguseliste eesmärkide ja heade tavade kehtestamisel;

    mikrokrediidile spetsialiseeritud uue ühenduse tugistruktuuri loomine JEREMIE algatuse raames, et arendada tehnilist abi ja toetust mikrokrediidiga tegelevate asutuste tugevdamiseks ning asjakohasteks teadvustamis- ja teabevahetusmeetmeteks.

    4.   Raamistik mikrokrediidi arendamiseks, et toetada majanduskasvu ja tööhõivet

    4.1

    Mikrokrediit võib olla hoob sotsiaalse kaasatuse suurendamiseks ning võimaldada tavapangandussüsteemist tõrjutud vähem jõukatele inimestele ja ettevõtetele juurdepääsu rahalistele vahenditele, mida on vaja tulutoovate tegevuste alustamiseks ja arendamiseks.

    4.2

    Euroopa tasandil peaks nn Euroopa väikeettevõtete seadus (19), mille selge eesmärk on kehtestada konkreetsed meetmed ja põhimõtted Euroopa VKEdele soodsama keskkonna loomiseks, võimaldama kindlaks määrata ja kõrvaldada takistused väikeettevõtete potentsiaali avamisele, tõhustades lihtsustamisalaseid jõupingutusi, suurendades juurdepääsu krediidile ning kehtestades asjakohased energia- ja keskkonnaalased eeskirjad.

    4.3

    Komitee arvates on vajalik asjaomaste arvukate kehtivate vahendite parem kooskõlastamine, võttes arvesse mikrokrediidiga seotud varasemate ja kehtivate vahendite kogemusi, nagu on märgitud komisjoni teatises (20). See puudutab järgmiseid vahendeid:

    JEREMIE algatus;

    konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi (CIP) mikrokrediidi tagatiskava (21), Euroopa Väikerahastamise Võrgustik (EMN) ning Kesk- ja Ida-Euroopa Väikerahastamise Keskus (MFC) (22) sotsiaalse tõrjutusega võitlemise ühenduse tegevuskava raames;

    Euroopa Sotsiaalfondi algatused;

    maaelu arengu programmid Euroopa Maaelu Arengu Fondi raames (23).

    4.3.1

    Komitee leiab, et ühenduse uute mikrokrediidi algatuste kujundamisel tuleks asjakohaselt arvestada positiivseid kogemusi, mis on saadud mitmete aastate jooksul EuropeAidi koostöötalituse ELi ja AKV riikide mikrokrediidi raamprogrammi arendamisel ja praktikas rakendamisel.

    4.4   Finantskorraldus ja Euroopa mikrokrediidi fond

    4.4.1

    Alates 1980. aastate algusest (24) ning eelkõige Euroopa käsitööndusettevõtete ja väikeettevõtete konverentsidel (25) peetud aruteludest välja kasvanud ideede ja ettepanekute tulemusena on Euroopa finantsasutused edendanud ja toetanud finantskorralduse kultuuri liikmesriikides (26).

    4.4.2

    Vajadus astuda praktilisi samme, et lihtsustada juurdepääsu krediidile ja aidata kehtestada finantskorraldust, ajendasid komisjoni ja Euroopa Investeerimispanka rajama Euroopa väikeettevõtete organisatsioonide survel Euroopa Investeerimisfondi (27). Pärast esialgset väikest kõrvalepõiget sidevõrgustike (28) toetamisele pööras Euroopa Investeerimisfond oma tähelepanu eri liiki tagatiste pakkumisele, et toetada meetmeid mikroettevõtete ning väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete abistamiseks, mis sageli hõlmas finantskorraldust.

    4.4.3

    Mikroettevõtetele, väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele ning koostööle suunatud mitmeaastaste komisjoni programmide abil ja viimaks konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi suuna 1 (29) kaudu on finantskorraldust arendatud järgmiste meetmetega:

    tagatised VKEde ühistutele ja krediidikonsortsiumidele antud laenudele;

    krediidikonsortsiumide riskikapitali väärtpaberistamine (30);

    kapitalitagatised vahefinantseerimisega laenude kaudu (31);

    riskikapitali investeeringud, toetus ökoinnovatsioonile, tehnoloogiasiire;

    investorite võrgustikud (business angels).

    4.4.4

    Komitee on väljendanud mitmel puhul heameelt komisjoni, Euroopa Investeerimispanga ja Euroopa Investeerimisfondi meetmete üle, mida nad on eelkõige viimase viieteistkümne aasta jooksul võtnud väikeettevõtete toetamiseks. Komitee tunnustas Euroopa Investeerimispanga grupi VKEdele antava rahalise toetuse laiendamist ja ajakohastamist (32), kuid leiab, et jõupingutusi võiks tõhustada muu hulgas programmide kaudu, milles lepivad ühiselt kokku:

    Euroopa Investeerimispank kapitali osas ning Euroopa Investeerimisfond tagatiste osas;

    finantsasutused üksikutes liikmesriikides;

    mikroettevõtete ja VKEde esindusasutused;

    finantskorraldusse juba kaasatud krediidikonsortsiumid, mis on 50–80 % ärilaenude käendajad.

    4.4.5

    Liikmesriigi tasandil võiks luua eri tasanditel toimiva mikrokrediidi fondide võrgustiku, kasutades Euroopa Investeerimispanga rotatsioonifonde ja täiendavaid Euroopa Investeerimisfondi tagatisi. Piirkondlikul (NUTS II) ja kohalikul (NUTS III) tasandil võivad laenuandmise struktuuri moodustada krediidikonsortsiumid (kui nad on olemas) (33). Krediidikonsortsiumid on saanud juba märkimisväärseid kogemusi stardikapitali valdkonnas ning piisava riskikapitali korral, millele Euroopa Investeerimisfond annab vastutagatise, võiksid nad pakkuda laenutagatisi.

    4.4.5.1

    Kõnealust uut ettepanekut tuleb täpsemalt selgitada mikrofondi loomise koha pealt Euroopa Investeerimispanga grupi ja komisjoni poolt. Kõnealuse algatuse eesmärk on toetada mikrokrediidiga tegelevaid asutusi kogu Euroopas, andes neile rahalisi vahendeid (toetused, laenud, vahefinantseerimis- või omakapitaliinstrumendid) ning samuti tehnilist abi. Euroopa Investeerimisfond loob praegu kõnealust mikrofondi, mille toetusmeetmeteks mõeldud algkapital on ligikaudu 40 miljonit eurot (millest 20 miljonit eurot tuleb Euroopa Investeerimispangalt). Komitee leiab, et tulevikus peaks Euroopa Investeerimisfond kõnealust fondi ka haldama.

    4.4.6

    Mikrolaenust võib piisata ettevõtte alustamiseks vajaliku varustuse ja põhiseadmete ostuks või seadmete väljavahetamiseks, mis on mikroettevõttes alati vajalik (34).

    4.4.6.1

    Komitee arvates peaks erilist tähelepanu pöörama naisettevõtjatele antavale mikrokrediidile. Siinkohal peaks pöörama rohkem tähelepanu paindlikkusele, tegutsemiskorrale ja laenu andmise kriteeriumitele, et arvestada olukorraga, kus esineb sotsiaalseid ja psühholoogilisi raskusi, mis võivad teravneda, kui inimene

    on vähemuse esindaja;

    on raskes perekondlikus olukorras;

    surutakse sotsiaalse isoleerituse poole.

    4.4.6.2

    Naiste ettevõtluse toetamiseks antava mikrokrediidi väljatöötamisel ja haldamisel tuleks arvestada prioriteetse vajadusega võimaldada naistel võtta või tagasi saada ühiskonnas produktiivne sotsiaal-majanduslik roll, et parandada nende enesehinnangut, arendada ettevõtlikkust ning aidata neil võtta suuremat vastutust ja suuremaid riske.

    4.4.7

    Mikrolaenud peaksid samuti andma võimaluse oma ettevõtet alustada soovivatele noortele, kes on saanud piisavalt erialast koolitust, kuid kellel puuduvad vastavad rahalised vahendid.

    4.4.7.1

    Laenu esmase tagatise, kusjuures laenu peab andma finantsasutus (pank või muu), moodustavad ostetud seadmed. Kuid Euroopa mikrokrediidi fondi olemasolu julgustaks finantsasutusi olema laenude pakkumisel leebemad (35): lisaks oma enda rahalistele vahenditele ja teadmistele ning võimele aeg-ajalt sekkuda Euroopa Investeerimisfondi, krediidikonsortsiumide ja kutseühingute kaudu, et aidata tasuda võimalikke võlgu, peaks kõnealune fond samuti soovima ja suutma toetada rangeid standardeid usaldusväärsuse, tootmise edendamise ja mitmekesistamise, läbipaistvuse ning liigkasuvõtmise vastu võitlemise osas (36).

    4.4.8

    Uurimustest mikro- ja väikeettevõtete maksujõuetuse kohta on selgunud, et suuremates ELi riikides on laenudega seotud maksujõuetused jäänud viimasel kümnel aastal alla 4 % (37). Kuna see määr on alla 5 %, saab finantsasutuse antud laenu tagamiseks kasutada multiplikaatorit 20.

    4.4.9

    Multiplikaatoriga 20 ja tagatisega, mis katab 50 % iga võlgniku maksejõuetusest, võib 1 miljoni euro suuruse riskikapitaliga krediidikonsortsium tagada laene paljudele ettevõtjatele (38) kuni 40 miljoni euro suuruses kogusummas.

    4.4.9.1

    Tagatisi andes võimaldas krediidikonsortsiumide süsteem laenata Itaalia käsitööettevõtetele 2007. aastal ligikaudu 6 miljardit eurot.

    4.4.10

    ELi 27 liikmesriigis alustab igal aastal tegevust umbes 500 000 ettevõtet. Tegevust lõpetavate ettevõtete arv on mõnevõrra väiksem (39). VKEd moodustavad 99 % igal aastal tegevust alustavatest ettevõtetest ning nendest vähemalt 240 000 on üheinimesefirmad (40).

    4.4.11

    Kasutades punktis 4.4.9 esitatud näidet, võiks 1 miljoni euro suurune riskikapital koos finantskorraldusega tagada Euroopa mikrokrediidi fondi kaudu laene 25 000 euro suuruses summas kuni 1 600 väikeettevõttele.

    4.5   Sotsiaalne krediidihaldus

    4.5.1

    Nagu juba märgitud, on krediit majandusliku ja sotsiaalse arengu ning sotsiaalse turumajanduse kujundamise üks peamine vahend.

    4.5.2

    Seepärast ongi järk-järgult ilmunud ja levinud uued krediidi kontseptsioonid ning krediiti ei peeta enam vaid kliendi ja finantsasutuse vaheliseks suhteks, vaid suure sotsiaalse väärtusega vahendiks selle seoste pärast kvaliteetsemate ja kindlamate töökohtade ning majandusarenguga.

    4.5.3

    Selles uues, laiemas perspektiivis tuleb krediidi andmisega seotud riske laiemalt hajutada.

    4.5.4

    Krediidiriski jagamine mitme asutuse vahel

    suurendab finantsasutuste tagatisi;

    alandab antud laenu intressimäärasid;

    muudab taotlejatele laenude andmise lihtsamaks.

    4.5.5

    Kooskõlas selle sisemise sotsiaalse väärtusega tuleb laenude andmisel järgida aina enam ettevõtete sotsiaalse vastutuse põhimõtet ning tööandjad peavad järgima säästva arengu väärtusi ja end neile kohandama.

    4.5.6

    Keskkonnaprogrammi EMAS keskkonnasertifikaat oleks kõige sobivam sertifikaat, mida finantskorralduse protsessis nõuda seoses krediidi sotsiaalse rolliga (41).

    4.5.7

    Viimastel aastatel on ELi finantsinstrumente (42) olnud võimalik kasutada vaid mõnekümnel tuhandel ettevõttel, mis tähendab probleemide olemuse ja tegelike tulemuste märkimisväärset erinevust. Kõnealune asjaolu paneb mõtlema tegelike võimaluste üle sekkuda süsteemidega, mis võivad suurendada finantsasutuste kaasatust ja parandada tulemusi.

    4.5.8

    20.–21. novembri 1997. aasta Luxembourgi erakorraline Euroopa Ülemkogu, mis käsitles ainult üht teemat — tööhõivet — käivitas kolm praktilist algatust, aitamaks ettevõtetel olla turgudel konkurentsivõimelised, ning kutsus komisjoni üles esitama ettepanekuid, mis edendaksid ärisektorit ja soodustaksid tööhõivet kõnealuses valdkonnas. Need kolm algatust olid Euroopa tehnoloogiaedendusprojekti käivitusprogramm, Euroopa ühisettevõte (JEV) ja VKEde tagatissüsteem. Neist algatustest kaks (Euroopa tehnoloogiaedendusprojekti käivitusprogramm ja VKEde tagatissüsteem) olid suunatud krediidile ligipääsu hõlbustamisele.

    4.5.8.1

    2005. aasta lõpuks oli üle 277 000 VKE kasutanud majanduskasvu ja tööhõive programmi ning mitmeaastase programmi vahendeid (43).

    4.5.8.2

    VKEde tagatissüsteem on üks peamisi Euroopa programme VKEde jaoks (44).

    4.5.9

    Euroopa Liidus on ligikaudu 23 miljonit mikroettevõtet ja 1,1 miljonit väikeettevõtet, millest 90 % on ühe töötajaga ettevõtted või osaühingud. Neist vaid 5–6 % kasutavad riskikapitali.

    4.5.10

    Seepärast on komitee seisukohal, et tuleb töötada välja uued krediidi toetamise vormid, mis on suunatud ka osaühingutele, nagu finantskorralduse vahendite puhul. Kui seda ei suudeta teha, jääb krediitide kasutamine endiselt väga väheseks, takistades nii mikro- ja väikeettevõtete finantskasvu.

    Brüssel, 18. september 2008

    Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee

    president

    Dimitris DIMITRIADIS


    (1)  Vt Nobeli preemia laureaadi Harry Markowitzi uurimusi seoste kohta portfelli mitmekesistamise, riski vähendamise ja investeeringutulu kõikumise kompenseerimise (tõhususkõver) vahel, mis stabiliseerib majandustsüklit.

    (2)  Paljudes liikmesriikides toetavad VKEde arengut kohalikud ja piirkondlikud haldusasutused, pakkudes rahastamisvõimalust laenukonsortsiumidele.

    (3)  KOM(2006) 349 lõplik, 29.6.2006.

    (4)  Arvamus CESE 599/2007, ELT C 168/1, 20.7.2007, raportöörid: Joost van Iersel ja Enrico Gibellieri.

    (5)  Arvamus CESE 982/2007, ELT C 256/8, 27.10.2007, raportöör: Christine Faes.

    (6)  Arvamus CESE 1485/2005 konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogrammi (2007–2013) kohta, raportöörid Bernhard Welschke ja pr Lucia Fusco.

    (7)  Vt 4. ja 5. allmärkus.

    (8)  Juba 1997. aastal pakkus komisjon koos Euroopa Investeerimisfondiga toetust mikrokrediidi jaoks VKEde tagatissüsteemi kaudu.

    (9)  SEC(2004) 1156, konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogramm, 1369/2006/EÜ.

    (10)  Vt Eurofi Francia veebileht: eurofi.net

    (11)  Vt parlamendi ja nõukogu määrus nr 1905/2006, millega luuakse arengukoostöö rahastamisvahend.

    (12)  EIF, European Investment Fund.

    (13)  Mikroettevõtete määratlus on esitatud soovituses 2003/361/EÜ.

    (14)  Direktiiv 2006/48/EÜ — kapitalinõuete direktiiv (CRD).

    (15)  JEREMIE algatus, kasvu ja tööhõive algatus (otsus 98/347/EÜ), mitmeaastane programm VKEde toetamiseks, konkurentsivõime ja uuendustegevuse raamprogramm (otsus 1639/2006/EÜ), Euroopa Maaelu Arengu Fond — EAFRD (määrus 1698/2005/EÜ), Globaliseerumisega Kohanemise Euroopa Fond (1927/2006/EÜ).

    (16)  Prantsusmaa ja Rumeenia. Lisaks pakuvad kõnealusel teemal mõningaid erandeid Ühendkuningriigi ja Soome õigussüsteemid, kuigi spetsiaalne õigusakt puudub.

    (17)  Belgia, Saksamaa, Itaalia ja Poola.

    (18)  13.–14. märts 2008, punkt 11.

    (19)  Vt kõneluses kontekstis ka arvamus CESE 977/2008, raportöör: Claudio Cappellini.

    (20)  KOM(2007) 708 lõplik, III lisa.

    (21)  CIP: Competitiveness and Innovation Programme 2007–2013.

    (22)  EMN: European Microfinance Network; MFC: Microfinance Centre for Central and Eastern Europe.

    (23)  EAFRD: European Agricultural Fund for Rural Development.

    (24)  1982: väikeste ja keskmise suurusega ettevõtete ja käsitööndusettevõtete Euroopa aasta.

    (25)  1990. aastal Avignonis, 1994. aastal Berliinis ning 1997. aastal Milanos.

    (26)  Finantskorraldus tugineb põhimõttele, et rahaline toetus väikeettevõtjale, kes soovib alustada uut ettevõtet või investeerida uutesse toodetesse või protsessidesse, peaks ulatuma väikeettevõtja ja finantsasutuse suhtest kaugemale ning peaks ettevõtte sotsiaalset funktsiooni arvestades kaasama teisi osapooli, võttes osa vastutusest enda kanda ning jagades riske ja kulusid.

    (27)  Euroopa Investeerimisfond (EIF) loodi 1994. aastal ning seda juhtisid tolleaegne XXIII peadirektoraat (väikeettevõtete ja käsitööndusettevõtete sektori toetamiseks loodud peadirektoraat, mis oli ka nimetatud Euroopa konverentside korraldaja) ja II peadirektoraat (majandus- ja rahandus). EIFi esialgse eelarve moodustasid 1 miljard eküüd Euroopa Investeerimispangalt, 800 miljonit eküüd komisjonilt ja 200 miljonit eküüd, mille moodustasid 2 miljoni eküü suurused osakud Euroopa finantsasutustelt. Algusest peale osales algatuses rohkem kui 50 sellist asutust.

    (28)  Nt Lille'i linnapiirkond.

    (29)  Suund 1: toetus ettevõtlusele; suund 2: toetus info- ja sidetehnoloogiale; suund 3: toetus arukale energiale Euroopas.

    (30)  Võlgade väärtpaberistamine toimub osa või kogu krediidikonsortsiumile (või pangale) võlgnetava summa loovutamisega spetsiaalsele finantsasutusele, et võimaldada eelkõige krediidikonsortsiumil suurendada ettevõtjatele pakutavaid laenutagatisi.

    (31)  Vahefinantseerimisega laen tugineb rohkem kasusaavate ettevõtete eeldatavatele rahavoogudele kui tegelikele tagatistele. See võib toimida kahel viisil: 1) allutatud laen (fikseeritud intressiga või indekseeritud intressimääraga laenud); 2) equity kicker (laenuandjal/investoril on õigus protsentuaalsele osale selle omandi kasvanud väärtusest, millele laen on mõeldud). Vahefinantseerimise tähtaeg on neli kuni kaheksa aastat.

    (32)  http://www.eib.org/projects/publications/sme-consultation-2007-2008.htm

    (33)  Krediidikonsortsiumide süsteem on paljudes Euroopa riikides hästi juurdunud ning sellel on aktiivne Euroopa tasandi liit.

    (34)  Mikroettevõtted moodustavad 94 % kõigist põllumajandusvälistest eraettevõtetest Euroopas.

    (35)  Kaotades märkimisväärse osa nende riskist, muudab finantskorraldus finantsasutuste jaoks lihtsamaks ja vähem kulukaks laenude andmise eelkõige uutele ja vähe tuntud ettevõtjatele.

    (36)  Pankade ja kutseühingute ühiselt võetud meetmetele, millega parandada mikroettevõtete finantshaldust, on viidatud 1990. aastal Avignonis toimunud Euroopa esimese käsitöökonverentsi ja 1994. aastal Berliinis toimunud teise konverentsi dokumentides. Need töötati välja eelkõige võrgustiku Raiffeisen-Volksbank (Saksa rahvapangad) poolt koos kutseühingutega (Saksamaa Käsitööliste Keskliit, ZDH).

    (37)  Vt FedartFidi UE, Käsitöösektori Krediidikonsortsiumide Euroopa Föderatsioon (kuhu kuuluvad riigid, kus toimib krediidikonsortsiumide süsteem).

    (38)  5 % 40 miljonist eurost on 2 miljonit eurot, kuid kuna krediidikonsortsiumid vastutavad vaid 50 % tagasimaksmata laenude eest, siis on vaja vaid 1 miljoni suurust riskikapitali. Kõnealuse riskifondi väärtpaberistamisel saaksid krediidikonsortsiumid anda uusi laene taas kuni 40 miljoni euroni.

    (39)  Allikas: Corporate Europe Observatory (Euroopa ettevõtete seirekeskus).

    (40)  ELis ei ole 49 %-l mikroettevõtetest ühtegi töötajat ja nad on seega üheinimesefirmad.

    (41)  Vt määrus 1836/93/EMÜ ja määrus 761/2001/EÜ.

    (42)  Ühenduse ettevõtluse ja konkurentsivõime programmi käsitlev konsultatiivdokument 2006/2010, ettevõtluse peadirektoraat, 2004, punkt 118.

    (43)  Allikas: komisjoni aruanne nõukogule ja Euroopa Parlamendile ettevõtteid ja ettevõtlust, eelkõige väikseid ja keskmise suurusega ettevõtjaid (VKEsid) käsitleva mitmeaastase programmi (2001–2006) rahastamisvahendite kohta, KOM(2007) 235.

    (44)  31. detsembri 2005. aasta seisuga oli keskmiselt kasutatud 67 % laenutagatise sambast, 66 % mikrokrediidi sambast ja 65 % omakapitali sambast.


    Top