Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0775

    Komisjoni rakendusmäärus (EL) nr 775/2014, 16. juuli 2014 , millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1236/2005, mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks

    ELT L 210, 17.7.2014, p. 1–10 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 19/02/2019; mõjud tunnistatud kehtetuks 32019R0125

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/775/oj

    17.7.2014   

    ET

    Euroopa Liidu Teataja

    L 210/1


    KOMISJONI RAKENDUSMÄÄRUS (EL) nr 775/2014,

    16. juuli 2014,

    millega muudetakse nõukogu määrust (EÜ) nr 1236/2005, mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks

    EUROOPA KOMISJON,

    võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut,

    võttes arvesse nõukogu 27. juuni 2005. aasta määrust (EÜ) nr 1236/2005, mis käsitleb kauplemist teatavate kaupadega, mida on võimalik kasutada surmanuhtluse täideviimiseks, piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks, (1) ning eelkõige selle artikli 12 lõiget 2, mida tuleb lugeda koos Euroopa Parlamendi ja nõukogu 15. jaanuari 2014. aasta määruse (EL) nr 37/2014 (millega muudetakse teatavaid ühist kaubanduspoliitikat käsitlevaid määrusi seoses teatavate meetmete vastuvõtmise menetlustega) (2) artikliga 3,

    ning arvestades järgmist:

    (1)

    Määrusega (EÜ) nr 1236/2005 kehtestatakse keeld eksportida kaupu, millel puudub muu praktiline kasutus kui kasutamine surmanuhtluse täideviimiseks või piinamiseks või muul julmal, ebainimlikul või alandaval moel kohtlemiseks või karistamiseks, ning kontroll teatavate selliste kaupade ekspordi üle, mida on võimalik kasutada nimetatud eesmärgil. Kõnealuses määruses austatakse põhiõigusi ja peetakse kinni eelkõige Euroopa Liidu põhiõiguste hartas tunnustatud põhimõtetest, eelkõige sellistest põhimõtetest nagu inimväärikuse austamine ja kaitsmine, õigus elule ning piinamise ja ebainimliku või alandava kohtlemise või karistamise keeld.

    (2)

    Kontrollitavate või keelatud kaupade nimekirjad on läbi vaadatud, konsulteerides eksperdirühmaga.

    (3)

    Üldiselt nõustutakse sellega, et tavalisi käeraudu võib kasutada ohjeldamisvahendina korrakaitse eesmärgil ja sellised käerauad kuuluvad õiguskaitseasutuste tavavarustuse hulka. ÜRO vangide kohtlemise standardsetes miinimumnõuetes keelatakse ahelate ja raudade kasutamine ohjeldamisvahendina ning nähakse ette, et käeraudu ja muid ohjeldamisvahendeid ei kasutata kunagi karistusena. Peale ahelate ja raudade on muid ohjeldamisvahendeid lubatud kasutada ainult teatavatel konkreetsetel eesmärkidel, eelkõige vangi põgenemise vältimiseks transportimise ajal või selleks, et takistada vangil ennast või teisi vigastada.

    (4)

    Pöidla- ja näpuraudu ning kaelaraudu ei ole lubatud korrakaitse eesmärgil kasutada, kuid jalaraudade kasutamine on tavaliselt lubatud. Hambulised pöidla- ja näpurauad, pöidla- ja näpukruvid, varbadega jalarauad ja raskustega jalaahelad põhjustavad oma omaduste tõttu tugevat valu või kannatusi palju tõenäolisemalt kui muud pöidla- ja näpurauad ning muud jalaahelad.

    (5)

    Mitme mehhaanilise ohjeldamisvahendi koos kasutamine (nt kui käerauad ja jalarauad on selja taga ühendatud) põhjustab tugevat valu või kannatusi tõenäolisemalt kui ainult ühe vahendi kasutamine. Selliste aheldamise meetoditega kaasneb sageli lämbumisoht, eelkõige juhul, kui kasutatakse kaelaraudu.

    (6)

    Seetõttu on vaja keelata kauplemine pöidla- ja näpuraudade, pöidla- ja näpukruvide, varbadega jalaraudade ja raskustega jalaahelatega. Võttes arvesse asjaolu, et nende kasutamine võib olla erandjuhul õigustatud, tuleks kontrollida selliste ahelate ja raudade eksporti, mis ei ole tavalised käerauad.

    (7)

    Kontrollid on asjakohased ka üksikute raudade või võrude, nagu kaelarauad või jalarauad, ekspordi korral.

    (8)

    Tavaliste käeraudade mõiste määratlemine käeraudade suuruse kindlaksmääramise teel peaks tooma rohkem selgust selliste käeraudade küsimuses, mille eksporti ei tule kontrollida.

    (9)

    Selliste mehhaaniliste ohjeldamisvahendite nagu käeraudade kasutamine selleks, et aheldada vang põrandale, seinale või lakke kinnitatud fikseeritud objekti külge, ei ole ohjeldamismeetodina lubatav. Seetõttu on vaja keelata kauplemine kõnealusel viisil kinnitatavate raudadega.

    (10)

    Nii nagu mehhaaniliste ohjeldamisvahendite koos kasutamine, põhjustavad mitme kinnituskohaga ohjeldamisvahendid tugevat valu või kannatusi tõenäolisemalt kui nt tavalised käerauad. Aheldamistoolid, -lauad ja -voodid piiravad vangide liikumisvabadust palju rohkem kui nt käeraudade ja jalaraudade kasutamine korraga. Piinamise või ebainimliku kohtlemise olemuslik oht suureneb, kui ohjeldamismeetodit kasutatakse pikema ajavahemiku jooksul. Seetõttu on vaja keelata kauplemine aheldamistoolide, -laudade ja -vooditega.

    (11)

    Keeldu ei tuleks kohaldada ainult rihmade ja vöödega varustatud toolide, laudade ja voodite suhtes, sest teatavates olukordades võib nende kasutamine olla õigustatud lühikese ajavahemiku jooksul, nt vältimaks, et erutusseisundis patsient vigastab ennast või teisi. Rihmade, vööde ja muude ohjeldamisvahendite kasutamisel patsientide ohjeldamiseks puudub siiski teraapiline või meditsiiniline põhjendus.

    (12)

    Puur- ja võrkvoodid ei ole patsientide ja vangide ohjeldamiseks asjakohased vahendid. Seetõttu on vaja keelata kauplemine puur- ja võrkvooditega.

    (13)

    Selleks et kaitsta töötajaid ja teisi inimesi sülitamise eest, sunnitakse vange mõnikord kandma nn sülitamist takistavat maski. Kuna mask katab suu ja sageli ka nina, kujutab see olemuslikku lämbumisohtu. Kui seda kasutatakse koos ohjeldamisvahenditega, nagu käerauad, on ka kaelavigastuse oht. Seetõttu tuleks sülitamist takistavate maskide eksporti kontrollida.

    (14)

    Üldiselt nõustutakse sellega, et nuiad või kumminuiad kuuluvad õiguskaitseasutuste tavavarustuse hulka ja kilbid kuuluvad tavalisse kaitsevarustusse. Kauplemine nn ogadega nuiadega on juba keelatud, sest sellised nuiad põhjustavad tugevat valu või kannatusi tõenäolisemalt kui tavalised kumminuiad. Ühtlasi on vaja keelata kauplemine ogadega kilpidega.

    (15)

    Kehaline karistamine, nagu piitsutamine, kujutab endast piinamist või muud julma, ebainimlikku või alandavat kohtlemist. Nuudid ja muud piitsad, millel on mitu nööri või rihma, on mõeldud inimeste piitsutamiseks karistusena ja nende kasutamine on seadusega keelatud. Piitsad, millel on üks ogade, kidade või muude samalaadsete elementidega nöör või rihm, kujutavad endast olemuslikku ohtu, põhjustades tugevat valu või kannatusi, ja ka nende kasutamine on seadusega keelatud. Seetõttu on vaja keelata kauplemine selliste piitsadega. Selliste piitsade kasutamine, millel on üks ilma ogade või kidadeta nöör või rihm, on nii seaduspärane kui ka seadusega keelatud ning nendega kauplemist ei tuleks seetõttu keelata.

    (16)

    Määruse (EÜ) nr 1236/2005 II lisa punktis 2.1 ja III lisa punktis 2.1 nimetatud elektrišokirelvade ja -vahenditega seoses on asjakohane jätta välja madalaim väljundpinge 10 000 V, püüdes vältida olukorda, kus kauplemise keelust ja ekspordikontrollist hoitakse kõrvale, kaubeldes relvade ja vahenditega, millega on võimalik anda elektrišokk, kuid mille väljundpinge on natuke madalam.

    (17)

    Lisaks sellele on oluline laiendada ekspordikontrolli kohaldamisala, et edaspidi kontrollida lisaks kaasaskantavatele relvadele ka fikseeritud või paigaldatavaid elektrišokirelvi, hõlmates nii paljusid valdkondi ja olles suunatud paljude üksikisikute vastu. Neid relvi nimetatakse sageli nn mittesurmavateks relvadeks, kuid nende kasutamisega kaasneb vähemalt sama suur tugeva valu või kannatuste põhjustamise oht kui kaasaskantavate elektrišokirelvade kasutamisega.

    (18)

    Tegutsemisvõimetuks muutvaid keemilisi aineid levitavate kaasaskantavate relvade või seadmete ekspordikontrolli kohaldamisala on asjakohane laiendada, et see hõlmaks ka selliseid ärritavaid keemilisi aineid levitavaid relvi ja seadmeid, mis kuuluvad massirahutuste ohjamiseks mõeldud keemiliste ühendite hulka.

    (19)

    Kuna turustatakse ärritavaid keemilisi aineid levitavaid fikseeritud seadmeid, mida saab kasutada siseruumides, ja selliste ainete kasutamine siseruumides kujutab endast tugeva valu või kannatuste põhjustamise ohtu, mida ei seostata selliste ainete tavapärase kasutamisega välitingimustes, tuleks selliste seadmete eksporti kontrollida.

    (20)

    Ekspordikontrolli tuleks kohaldada ka fikseeritud või paigaldatavate seadmete suhtes, mis levitavad tegutsemisvõimetuks muutvaid või ärritavaid aineid, mis levivad väga kaugele, juhul kui selliste seadmete suhtes ei kohaldata veel ekspordikontrolli nõukogu ühise seisukoha 2008/944/ÜVJP (3) kohaselt. Neid seadmeid nimetatakse sageli nn mittesurmavateks seadmeteks, kuid nende kasutamisega kaasneb vähemalt sama suur tugeva valu või kannatuste põhjustamise oht kui kaasaskantavate relvade või seadmete kasutamisega. Kuigi vesi ei kuulu tegutsemisvõimetuks muutvate või ärritavate keemiliste mõjurite hulka, saab veekahureid kasutada selliste mõjurite levitamiseks vedelal kujul ja nende eksporti tuleks kontrollida.

    (21)

    Pipragaasi (OC) ja pelargoonhappe vanillüülamiidi (PAVA) suhtes kohaldatavat ekspordikontrolli tuleks täiendada neid aineid sisaldavate teatavate segude ekspordikontrolliga, sest neid segusid saab kasutada tegutsemisvõimetuks muutvate või ärritavate mõjuritena või kasutada selliste mõjurite tootmiseks. Vajaduse korral tuleb täpsustada, et viited tegutsemisvõimetuks muutvatele või ärritavatele keemilistele mõjuritele tuleb esitada nii, et need hõlmaksid pipragaasi ja segusid, mis seda sisaldavad.

    (22)

    Kombineeritud nomenklatuuri kood OC tuleks asendada teise koodiga ja määruse (EÜ) nr 1236/2005 II ja III lisas osutatud kaupade nimekirjadesse tuleks lisada mitu koodi.

    (23)

    Käesoleva määrusega ette nähtud meetmed on kooskõlas toodete ekspordi ühiseid eeskirju käsitleva komitee arvamusega,

    ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

    Artikkel 1

    Määrust (EÜ) nr 1236/2005 muudetakse järgmiselt:

    1)

    II lisa asendatakse käesoleva määruse I lisas esitatud tekstiga;

    2)

    III lisa asendatakse käesoleva määruse II lisas esitatud tekstiga.

    Artikkel 2

    Käesolev määrus jõustub kolmandal päeval pärast selle avaldamist Euroopa Liidu Teatajas.

    Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

    Brüssel, 16. juuli 2014

    Komisjoni nimel

    president

    José Manuel BARROSO


    (1)  ELT L 200, 30.7.2005, lk 1.

    (2)  ELT L 18, 21.1.2014, lk 1.

    (3)  Nõukogu ühine seisukoht 2008/944/ÜVJP, 8. detsember 2008, millega määratletakse sõjatehnoloogia ja -varustuse ekspordi kontrolli reguleerivad ühiseeskirjad (ELT L 335, 13.12.2008, lk 99).


    I LISA

    „II LISA

    Artiklites 3 ja 4 nimetatud kaupade nimekiri

    Sissejuhatav märkus

    Käesolevas lisas esitatud CN-koodid viitavad nõukogu 23. juuli 1987. aasta määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) (1) I lisa teises osas esitatud koodidele.

    Kui CN-koodi ees on tähis „ex”, moodustavad määruses (EÜ) nr 1236/2005 nimetatud kaubad ainult osa CN-koodiga hõlmatud kaupadest ning need kaubad määratakse kindlaks käesolevas lisas esitatud kirjelduse ja CN-koodi põhjal.

    Märkused

    1.

    1. jaotise punktides 1.3 ja 1.4 inimeste hukkamiseks välja töötatud seadmete hulka ei kuulu meditsiinitehnilised kaubad.

    2.

    Käesolevas lisas käsitletud kontrolli eesmärki ei tohiks kahjustada selliste kontrolli alla mittekuuluvate kaupade (kaasa arvatud tehased) ekspordiga, mis sisaldavad üht või mitut kontrolli alla kuuluvat komponenti, kusjuures kontrolli alla kuuluv komponent või kontrolli alla kuuluvad komponendid on kaupade põhiliseks koostisosaks ja seda (neid) on võimalik kergesti eraldada või kasutada muudel eesmärkidel.

    NB!

    Otsustades, kas kontrolli alla kuuluvat komponenti või kontrolli alla kuuluvaid komponente võib pidada põhiliseks koostisosaks, on vaja kaaluda koguse, väärtuse ja tehnoloogilise oskusteabega seotud tegureid ning muid eriasjaolusid, mis võiksid määrata kontrolli alla kuuluva komponendi kontrolli alla kuuluvad või komponendid hangitavate kaupade põhiliseks koostisosaks.

    CN-kood

    Kauba kirjeldus

     

    1.

    Järgmised inimeste hukkamiseks välja töötatud seadmed

    ex 4421 90 97

    ex 8208 90 00

    1.1.

    Võllad ja giljotiinid

    ex 8543 70 90

    ex 9401 79 00

    ex 9401 80 00

    ex 9402 10 00

    1.2.

    Elektritoolid inimeste hukkamiseks

    ex 9406 00 38

    ex 9406 00 80

    1.3.

    Õhukindlad, nt terasest või klaasist kambrid inimeste hukkamiseks surmava gaasi või muu aine abil

    ex 8413 81 00

    ex 9018 90 50

    ex 9018 90 60

    ex 9018 90 84

    1.4.

    Automaatsed surmava keemilise aine manustamise süsteemid inimeste hukkamiseks

     

    2.

    Järgmised seadmed, mida õiguskaitseasutused ei tohi kasutada inimeste ohjeldamiseks

    ex 8543 70 90

    2.1.

    Elektrišokiseadmed, mida ohjeldatav inimene kannab kehal, nagu vööd, varrukad ja kätised, inimeste ohjeldamiseks elektrišoki abil

    ex 7326 90 98

    ex 7616 99 90

    ex 8301 50 00

    ex 3926 90 97

    ex 4203 30 00

    ex 4203 40 00

    ex 4205 00 90

    2.2.

    Pöidlarauad, näpurauad, pöidlakruvid ja näpukruvid

    Märkus

    See punkt hõlmab nii hambulisi kui ka hammasteta raudu ja kruvisid

    ex 7326 90 98

    ex 7616 99 90

    ex 8301 50 00

    ex 3926 90 97

    ex 4203 30 00

    ex 4203 40 00

    ex 4205 00 90

    ex 6217 10 00

    ex 6307 90 98

    2.3.

    Varbadega jalarauad, raskustega jalaahelad ning rühmaahelad, mis koosnevad varbadega jalaraudadest või raskustega jalaahelatest

    Märkused

    1.

    Varbadega jalarauad on ahelad või jalavõrud, mis on varustatud lukustusmehhanismiga ja ühendatud paindumatu, tavaliselt metallist varvaga

    2.

    See punkt hõlmab varbadega jalaraudu ja raskustega jalaahelaid, mis on ketiga ühendatud tavaliste käeraudadega

    ex 7326 90 98

    ex 7616 99 90

    ex 8301 50 00

    ex 3926 90 97

    ex 4203 30 00

    ex 4203 40 00

    ex 4205 00 90

    ex 6217 10 00

    ex 6307 90 98

    2.4.

    Seina, põranda või lae külge kinnitatavad rauad inimeste ohjeldamiseks

    ex 9401 61 00

    ex 9401 69 00

    ex 9401 71 00

    ex 9401 79 00

    ex 9401 80 00

    ex 9402 10 00

    2.5.

    Aheldamistoolid: ahelate või muude seadmetega toolid inimese ohjeldamiseks

    Märkus

    See punkt ei keela ainult rihmade või vöödega toole.

    ex 9402 90 00

    ex 9403 20 20

    ex 9403 20 80

    ex 9403 50 00

    ex 9403 70 00

    ex 9403 81 00

    ex 9403 89 00

    2.6.

    Aheldamislauad ja aheldamisvoodid: ahelate või muude seadmetega lauad ja voodid inimese ohjeldamiseks

    Märkus

    See punkt ei keela ainult rihmade või vöödega laudu ja voodeid.

    ex 9402 90 00

    ex 9403 20 20

    ex 9403 50 00

    ex 9403 70 00

    ex 9403 81 00

    ex 9403 89 00

    2.7.

    Puurvoodid: voodid, mis kujutavad endast puuri (neli seina ja lagi) või samalaadset struktuuri ja võimaldavad sulgeda inimese voodisse, mille lakke või ühele või mitmele küljele saab paigaldada metallist või muust materjalist varvad ning mida saab avada ainult väljastpoolt

    ex 9402 90 00

    ex 9403 20 20

    ex 9403 50 00

    ex 9403 70 00

    ex 9403 81 00

    ex 9403 89 00

    2.8.

    Võrkvoodid: voodid, mis kujutavad endast puuri (neli seina ja lagi) või samalaadset struktuuri ja võimaldavad sulgeda inimese voodisse, mille lakke või ühele või mitmele küljele saab paigaldada võrgu ning mida saab avada ainult väljastpoolt

     

    3.

    Järgmised kaasaskantavad seadmed, mida õiguskaitseasutused ei tohi kasutada massirahutuste ohjeldamiseks või enesekaitseks

    ex 9304 00 00

    3.1.

    Kumminuiad või metallist või muust materjalist nuiad, millel on metallist ogadega pea

    ex 3926 90 97

    ex 7326 90 98

    3.2.

    Metallist ogadega kilbid

     

    4.

    Järgmised piitsad

    ex 6602 00 00

    4.1.

    Piitsad, millel on mitu nööri või rihma, nagu nuudid või nn üheksasabalised kassid

    ex 6602 00 00

    4.2.

    Piitsad, millel on üks või mitu nööri või rihma, mis on varustatud nööri või rihma mõju tugevdavate kidade, konksude, orade, metalltraadi või samalaadsega”


    (1)  EÜT L 256, 7.9.1987, lk 1.


    II LISA

    „III LISA

    Artiklis 5 osutatud kaupade nimekiri

    Sissejuhatav märkus

    Käesolevas lisas esitatud CN-koodid viitavad määruse (EMÜ) nr 2658/87 (tariifi- ja statistikanomenklatuuri ning ühise tollitariifistiku kohta) I lisa teises osas esitatud koodidele.

    Kui CN-koodi ees on tähis „ex”, moodustavad määruses (EÜ) nr 1236/2005 nimetatud kaubad ainult osa CN-koodiga hõlmatud kaupadest ning need kaubad määratakse kindlaks käesolevas lisas esitatud kirjelduse ja CN-koodi põhjal.

    Märkused

    1.

    Käesolevas lisas käsitletud kontrolli eesmärki ei tohiks kahjustada selliste kontrolli alla mittekuuluvate kaupade (kaasa arvatud tootmisvahendid) ekspordiga, mis sisaldavad üht või mitut kontrolli alla kuuluvat komponenti, kusjuures kontrolli alla kuuluv komponent või kontrolli alla kuuluvad komponendid on kaupade põhiliseks koostisosaks ja seda (neid) on võimalik kergesti eraldada või kasutada muudel eesmärkidel.

    NB!

    Otsustades, kas kontrolli alla kuuluvat komponenti või kontrolli alla kuuluvaid komponente võib pidada põhiliseks koostisosaks, on vaja kaaluda koguse, väärtuse ja tehnoloogilise oskusteabega seotud tegureid ning muid eriasjaolusid, mis võiksid määrata kontrolli alla kuuluva komponendi või kontrolli alla kuuluvad komponendid hangitavate kaupade põhiliseks koostisosaks.

    2.

    Mõnel juhul on kemikaalid järjestatud nimetuse ja CASi numbri järgi. Nimekirja kohaldatakse sama struktuurivalemiga kemikaalide (kaasa arvatud hüdraadid) suhtes, sõltumata nende nimetusest või CASi numbrist. CASi numbrid on lisatud aitamaks kindlaks määrata vastavat kemikaali või segu, sõltumata nomenklatuurist. CASi numbreid ei saa kasutada unikaalsete märgistustena, kuna loetletud kemikaalide mõnel vormil on erinevad CASi numbrid ning loetletud kemikaale sisaldavatel segudel võivad samuti olla erinevad CASi numbrid.

    CN-kood

    Kauba kirjeldus

     

    1.

    Järgmised inimeste ohjeldamiseks välja töötatud seadmed

    ex 7326 90 98

    ex 7616 99 90

    ex 8301 50 00

    ex 3926 90 97

    ex 4203 30 00

    ex 4203 40 00

    ex 4205 00 90

    ex 6217 10 00

    ex 6307 90 98

    1.1.

    Ahelad ja rühmaahelad

    Märkused

    1.

    Ahelad on ohjeldamisvahendid, mis koosnevad kahest rauast või võrust, mis on varustatud lukustusmehhanismiga ja ühendatud keti või varvaga

    2.

    See punkt ei hõlma II lisa punktis 2.3 keelatud jalaraudu ja rühmaahelaid.

    3.

    See punkt ei hõlma „tavalisi käeraudu”. Tavalised käerauad on käerauad, mis vastavad kõikidele järgmistele tingimustele:

    nende kogupikkus koos ketiga mõõdetuna ühe raua välisäärest kuni teise raua välisääreni on vahemikus 150–280 mm, kui mõlemad rauad on suletud;

    kummagi käeraua maksimaalne sisemine ümbermõõt on 165 mm, kui lukk on suletud lukustusmehhanismi viimases sälgus;

    kummagi käeraua minimaalne sisemine ümbermõõt on 200 mm, kui lukk on suletud lukustusmehhanismi esimeses sälgus, ning

    käeraudu ei ole muudetud nii, et need põhjustaksid füüsilist valu või kannatust.

    ex 7326 90 98

    ex 7616 99 90

    ex 8301 50 00

    ex 3926 90 97

    ex 4203 30 00

    ex 4203 40 00

    ex 4205 00 90

    ex 6217 10 00

    ex 6307 90 98

    1.2.

    Üksikud rauad või võrud, mis on varustatud lukustusmehhanismiga ja mille sisemine ümbermõõt on suurem kui 165 mm, kui lukk on suletud lukustusmehhanismi viimases sälgus

    Märkus

    See punkt hõlmab kaelaraudu ja muid üksikuid raudu või võrusid, mis on varustatud lukustusmehhanismiga ja on ketiga ühendatud tavaliste käeraudadega

    ex 6505 00 10

    ex 6505 00 90

    ex 6506 91 00

    ex 6506 99 10

    ex 6506 99 90

    1.3.

    Sülitamist takistavad maskid: maskid, seahulgas võrgust maskid, mis katavad suu, et takistada sülitamist

    Märkus

    See punkt hõlmab sülitamist takistavaid maske, mis on ketiga ühendatud tavaliste käeraudadega

     

    2.

    Järgmised relvad ja vahendid, mis on välja töötatud massirahutuste ohjeldamiseks või enesekaitseks

    ex 8543 70 90

    ex 9304 00 00

    2.1.

    Kaasaskantavad elektrišokirelvad, mida saab alati, kui elektrišokk antakse, korraga kasutada ainult ühe inimese vastu, sealhulgas elektrišokinuiad, elektrišokikilbid, elektripüstolid ja elektrišoki noolepüstolid

    Märkused

    1.

    See punkt ei hõlma II lisa punktis 2.1 kirjeldatud elektrišokivöösid ja muid seadmeid

    2.

    See punkt ei hõlma individuaalseid elektrišokivahendeid, kui need on kasutajal kaasas enesekaitseks.

    ex 8543 90 00

    ex 9305 99 00

    2.2.

    Komplekt, mis sisaldab kõiki punkti 2.1 kuuluvate kaasaskantavate elektrišokirelvade kokkupanekuks vajalikke osi

    Märkus

    Järgmisi kaupu peetakse olulisteks osadeks:

    seade, mis tekitab elektrišoki,

    lüliti, sealhulgas kaugjuhitav, ning

    elektroodid või juhtmed, millega elektrišokk antakse

    ex 8543 70 90

    ex 9304 00 00

    2.3.

    Fikseeritud või paigaldatavad elektrišokirelvad, mis mõjuvad laiemas raadiuses ja mida saab kasutada korraga mitmele inimesele elektrišoki andmiseks

     

    3.

    Järgmised tegutsemisvõimetuks muutvaid või ärritavaid keemilisi aineid ning teatavaid seotud aineid levitavad relvad või seadmed massirahutuste ohjeldamiseks või enesekaitseks

    ex 8424 20 00

    ex 8424 89 00

    ex 9304 00 00

    3.1.

    Kaasaskantavad relvad või seadmed, millega doseeritakse tegutsemisvõimetuks muutvat või ärritavat keemilist ainet ühele inimesele või levitatakse sellise aine annus nt kas pihustades või pilvena väikeses piirkonnas

    Märkused

    1.

    Sellesse punkti ei kuulu sõjaliste kaupade ühise Euroopa Liidu nimekirja  (1) punkti ML7 alapunkti e kuuluvad seadmed.

    2.

    See punkt ei hõlma individuaalseid kaasaskantavaid seadmeid, isegi kui need sisaldavad keemilist ainet, kui need on kasutajal kaasas enesekaitseks.

    3.

    Lisaks sellistele keemilistele ainetele nagu massirahutuste ohjeldamiseks mõeldud keemilised mõjurid või PAVA peetakse punktidesse 3.3 ja 3.4 kuuluvaid kaupu tegutsemisvõimetuks muutvateks või ärritavateks keemilisteks aineteks.

    ex 2924 29 98

    3.2.

    Pelargoonhappe vanillüülamiid (PAVA) (CAS RN 2444-46-4)

    ex 3301 90 30

    3.3.

    Pipragaas (Oleoresin capsicum, OC) (CAS RN 8023-77-6)

    ex 2924 29 98

    ex 2939 99 00

    ex 3301 90 30

    ex 3302 10 90

    ex 3302 90 10

    ex 3302 90 90

    ex 3824 90 97

    3.4.

    Segud, mis sisaldavad vähemalt 0,3 kaaluprotsenti PAVAt või OCd ja lahustit (nagu etanool, 1-propanool või heksaan), mida saab sellisel kujul kasutada tegutsemisvõimetuks muutvate või ärritavate mõjuritena, eelkõige aerosoolina või vedelal kujul, või kasutada tegutsemisvõimetuks muutvate või ärritavate mõjurite tootmiseks

    Märkused

    1.

    See punkt ei hõlma kastmeid ja nende koostisaineid, suppe või nende koostisaineid ning maitseainesegusid, eeldusel et PAVA või OC ei ole ainus nende koostises olev maitseaine

    2.

    See punkt ei hõlma ravimeid, mille turustamiseks on antud luba kooskõlas liidu õigusega  (2)

    ex 8424 20 00

    ex 8424 89 00

    3.5.

    Tegutsemisvõimetuks muutvaid või ärritavaid keemilisi aineid levitavad fikseeritud seadmed, mille saab kinnitada hoone siseruumides asuva seina või lae külge ning mis koosnevad tegutsemisvõimetuks muutva või ärritava keemilise mõjuri kanistrist ja mis aktiveeritakse kaugjuhtimissüsteemi teel

    Märkus

    Lisaks sellistele keemilistele ainetele nagu massirahutuste ohjeldamiseks mõeldud keemilised mõjurid või PAVA, peetakse punktidesse 3.3 ja 3.4 kuuluvaid kaupu tegutsemisvõimetuks muutvateks või ärritavateks keemilisteks aineteks

    ex 8424 20 00

    ex 8424 89 00

    ex 9304 00 00

    3.6.

    Fikseeritud või paigaldatavad seadmed, mida kasutatakse selliste tegutsemisvõimetuks muutvate või ärritavate keemiliste mõjurite levitamiseks, mis levivad väga kaugele ja mida ei saa kinnitada hoone siseruumides asuva seina või lae külge

    Märkused

    1.

    Sellesse punkti ei kuulu sõjaliste kaupade ühise Euroopa Liidu nimekirja punkti ML7 alapunkti e kuuluvad seadmed

    2.

    See punkt hõlmab ka veekahureid

    3.

    Lisaks sellistele keemilistele ainetele nagu massirahutuste ohjeldamiseks mõeldud keemilised mõjurid või PAVA peetakse punktidesse 3.3 ja 3.4 kuuluvaid kaupu tegutsemisvõimetuks muutvateks või ärritavateks keemilisteks aineteks

     

    4.

    Järgmised tooted, mida on võimalik kasutada inimeste hukkamiseks surmava süsti teel

    ex 2933 53 90

    [a–f]

    ex 2933 59 95

    [g ja h]

    4.1.

    Lühi- ja kiiretoimelised anesteetikumid (barbituraadid), sealhulgas, kuid mitte ainult:

    a)

    amobarbitaal (CAS RN 57-43-2)

    b)

    amobarbitaal-naatriumsool (CAS RN 64-43-7)

    c)

    pentobarbitaal (CAS RN 76-74-4)

    d)

    pentobarbitaal-naatriumsool (CAS 57-33-0)

    e)

    sekobarbitaal (CAS RN 76-73-3)

    f)

    sekobarbitaal-naatriumsool (CAS RN 309-43-3)

    g)

    tiopentaal (CAS RN 76-75-5)

    h)

    tiopentaal-naatriumsool (CAS RN 71-73-8), tuntud ka kui tiopentoon-naatrium

    ex 3003 90 00

    ex 3004 90 00

    ex 3824 90 97

    Märkus

    See punkt hõlmab ka tooteid, mis sisaldavad ühte anesteetikumi, mis on kantud lühi- või kiiretoimeliste anesteetikumide (barbituraadid) nimekirja.

     

    5.

    Järgmised inimeste hukkamiseks välja töötatud seadmed

    ex 8208 90 00

    5.1.

    Giljotiiniterad”


    (1)  Viimase versiooni võttis nõukogu vastu 11. märtsil 2013 (ELT C 90, 27.3.2013, lk 1).

    (2)  Vt eelkõige Euroopa Parlamendi ja nõukogu 31. märtsi 2004. aasta määrus (EÜ) nr 726/2004, milles sätestatakse ühenduse kord inim- ja veterinaarravimite lubade andmise ja järelevalve kohta ning millega asutatakse Euroopa ravimiamet (ELT L 136, 30.4.2004, lk 1), ning Euroopa Parlamendi ja nõukogu 6. novembri 2001. aasta direktiiv 2001/83/EÜ inimtervishoius kasutatavaid ravimeid käsitlevate ühenduse eeskirjade kohta (EÜT L 311, 28.11.2001, lk 67).


    Top