EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32013R1292

Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1292/2013, 11. detsember 2013 , millega muudetakse määrust (EÜ) nr 294/2008, millega asutatakse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut EMPs kohaldatav tekst

ELT L 347, 20.12.2013, p. 174–184 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document No longer in force, Date of end of validity: 27/05/2021; mõjud tunnistatud kehtetuks 32021R0819

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg/2013/1292/oj

20.12.2013   

ET

Euroopa Liidu Teataja

L 347/174


EUROOPA PARLAMENDI JA NÕUKOGU MÄÄRUS (EL) nr 1292/2013,

11. detsember 2013,

millega muudetakse määrust (EÜ) nr 294/2008, millega asutatakse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut

(EMPs kohaldatav tekst)

EUROOPA PARLAMENT JA EUROOPA LIIDU NÕUKOGU,

võttes arvesse Euroopa Liidu toimimise lepingut, eriti selle artikli 173 lõiget 3,

võttes arvesse Euroopa Komisjoni ettepanekut,

olles edastanud seadusandliku akti eelnõu liikmesriikide parlamentidele,

võttes arvesse Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomitee arvamust (1),

toimides seadusandliku tavamenetluse kohaselt (2)

ning arvestades järgmist:

(1)

Aruka, jätkusuutliku ja kaasava majanduskasvu strateegias „Euroopa 2020”omistatakse oluline roll Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudile („EIT”), mis annab oma panuse mitme juhtalgatuse elluviimisel.

(2)

Ajavahemikus 2014–2020 peaks EIT kaasa aitama Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrusega (EL) nr 1291/2013 (3) loodud teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020” (raamprogramm „Horisont 2020”) eesmärkide saavutamisele, lõimides kõrgharidust, teadust ja innovatsiooni hõlmava teadmiste kolmnurga.

(3)

Et tagada raamprogrammi „Horisont 2020” osalejate jaoks ühtne raamistik, tuleks EIT suhtes kohaldada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrust (EL) nr 1290/2013 (4) („osalemiseeskirjad”).

(4)

Osalemiseeskirjades määratletakse intellektuaalse omandi õiguste haldamise põhimõtted.

(5)

Kolmandate riikide assotsieerimist käsitlevad eeskirjad kehtestatakse raamprogrammiga „Horisont 2020”.

(6)

EIT tegevus kõrghariduse, teadusuuringute ja innovatsiooni vallas peaks aitama edendada ettevõtlust. Eelkõige peaks EIT edendama kõrgetasemelist ettevõtlusharidust ning toetama uute ettevõtete (start-ups) ja jagunemisel tekkivate ettevõtete (spin-offs) loomist.

(7)

EIT peaks otse suhtlema riikide ja piirkondade esindajatega ning muude sidusrühmadega kogu innovatsiooniahelas, sest sellel on positiivne mõju mõlemale poolele. Et muuta selline dialoog ja teabevahetus süstemaatilisemaks, tuleks luua EIT sidusrühmade foorum, mis hõlmaks sidusrühmade laiemat ringi, et käsitleda horisontaalseid küsimusi. EIT peaks korraldama ka asjaomastele sidusrühmadele suunatud teabe- ja kommunikatsioonitegevust.

(8)

EIT peaks edendama teadmis- ja innovaatikakogukondadesse kaasatud teadmiste kolmnurga eri osaliste asjakohaselt tasakaalustatud osalemist. Lisaks peaks EIT soodustama erasektori, eriti mikro/väikeste ja keskmise suurusega ettevõtjate (VKEd) tugevat osalemist.

(9)

Määratleda tuleks EIT poolt teadmis- ja innovaatikakogukodadele antava toetuse ulatus ning täpsustada tuleks teadmis- ja innovaatikakogukondade rahaliste vahendite allikaid.

(10)

EIT asutuste koosseisu tuleks lihtsustada. EIT juhatuse toimimist tuleks muuta ratsionaalsemaks ning juhatuse ja direktori rolli ja ülesandeid tuleks veelgi täpsustada.

(11)

Uued teadmis- ja innovaatikakogukonnad, sealhulgas nende eelisvaldkonnad ning valimisprotsessi korraldus ja ajastus, tuleks kindlaks määrata vastavalt strateegilises innovatsioonikavas esitatud korrale, kasutades avatud, läbipaistvat ja konkurentsipõhist menetlust.

(12)

Teadmis- ja innovaatikakogukonnad peaksid laiendama oma haridusalast tegevust, et tugevdada kogu liidus oskuste baasi, pakkudes kutsealast ja muud asjakohast koolitust.

(13)

Teadmis- ja innovaatikakogukondade järelevalve ja hindamise korraldamisel on vaja komisjoni ja EIT vahelist koostööd, et tagada sidusus liidu tasandi üldise järelevalve- ja hindamissüsteemiga. Eelkõige peaksid kehtima selged teadmis- ja innovaatikakogukondade ja EIT järelevalve põhimõtted.

(14)

Teadmis- ja innovaatikakogukonnad peaksid püüdma saavutada koostoimet liidu, riiklike ja piirkondlike asjakohaste algatustega.

(15)

Et tagada eri liikmesriikide organisatsioonide laialdasem osalemine teadmis- ja innovaatikakogukondades, tuleks luua partnerorganisatsioonid vähemalt kolmes eri liikmesriigis.

(16)

EIT ning teadmis- ja innovaatikakogukonnad peaksid arendama teavitustegevust ja levitama parimaid tavasid, kasutades selleks ka piirkondlikku innovatsioonikava.

(17)

EIT peaks teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse rahastamise, järelevalve ja hindamise kriteeriumid ja korra vastu võtma enne teadmis- ja innovaatikakogukondade valimisprotsessi algust.

(18)

EIT kolmeaastases tööprogrammis tuleks arvesse võtta komisjoni arvamust EIT erieesmärkide kohta, mis on määratletud raamprogrammis „Horisont 2020”, ja EIT ning liidu poliitikavaldkondade ja vahendite vastastikuse täiendavuse kohta.

(19)

EIT moodustab raamprogrammi „Horisont 2020” raames osa kliimamuutusega seotud kulutuste ratsionaliseerimisest, nagu on määratletud raamprogrammis Horisont 2020.

(20)

EIT hindamine peaks andma õigeaegse sisendi raamprogrammi „Horisont 2020” hindamiseks 2017. ja 2023. aastal.

(21)

Komisjon peaks tugevdama oma rolli järelevalve teostamisel EIT tegevuse konkreetsete aspektide rakendamise üle.

(22)

Käesoleva määrusega kehtestatakse ajavahemikuks 2014–2020 rahastamispakett, mis on Euroopa Parlamendile ja nõukogule iga-aastase eelarvemenetluse käigus peamiseks juhiseks Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahelise 2. detsembrini 2013. institutsioonidevahelise kokkuleppe (eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta) (5) punkti 17 tähenduses. EIT-le tuleks rahalist toetust anda raamprogrammist „Horisont 2020”.

(23)

Vastupidiselt algselt loodetule ei saa EIT sihtasutus otsetoetust liidu eelarvest ning seega ei kohaldata EIT sihtasutuse suhtes liidu eelarve täitmisele heakskiidu andmise menetlust.

(24)

Selguse huvides tuleks Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EÜ) nr 294/2008 (6) lisa asendada uue lisaga.

(25)

Määrust (EÜ) nr 294/2008 tuleks seetõttu vastavalt muuta,

ON VASTU VÕTNUD KÄESOLEVA MÄÄRUSE:

Artikkel 1

Määrust (EÜ) nr 294/2008 muudetakse järgmiselt:

1)

Artiklit 2 muudetakse järgmiselt:

a)

punkt 1 asendatakse järgmisega:

„1)   „innovatsioon” –: protsess (sealhulgas selle tulemus), mille kaudu kerkivad esile uued ideed, mis vastavad ühiskonna või majanduse vajadustele ja nõudmistele ja loovad uusi tooteid, teenuseid või äri- ja organisatsioonimudeleid, mis võetakse edukalt kasutusele olemasoleval turul või mis suudavad luua uusi turge ja mis on ühiskonna jaoks väärtuslikud;”;

b)

punkt 2 asendatakse järgmisega:

„2)   „teadmis- ja innovaatikakogukond” –: kõrgharidusasutuste, teadusorganisatsioonide, äriühingute ja muude sidusrühmade autonoomne partnerlus innovatsiooniprotsessis strateegilise võrgustiku kujul (olenemata oma täpsest juriidilisest vormist), mis põhineb ühisel keskpika kuni pika tähtajaga innovatsiooniplaneerimisel eesmärgiga saavutada EIT eesmärgid ning panustada Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruses (EL) nr 1291/2013 (7) („Horisont 2020”) sätestatud eesmärkide saavutamisse;

(7)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembrini 2013 määrus (EL) nr 1291/2013 millega luuakse teaduse ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (2014-2020) (ELT L 347, 20.12.2013, lk 104).”;"

c)

punkt 3 asendatakse järgmisega:

„3)   „ühispaiknemiskeskus” –: geograafiline piirkond, kus asuvad peamised teadmiste kolmnurga partnerid ja kus neil on lihtne koostööd teha ning mis on teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse keskpunkt kõnealuses piirkonnas;”;

d)

punkt 4 jäetakse välja;

e)

punkt 5 asendatakse järgmisega:

„5)   „partnerorganisatsioon” –: organisatsioon, mis on teadmis- ja innovaatikakogukonna liige; partnerorganisatsioonide hulka võivad kuuluda eelkõige kõrgharidusasutused, teadusasutused, riiklikud või eraettevõtjad, finantsasutused, piirkondlikud ja kohalikud asutused, sihtasutused ja mittetulundusühendused;”;

f)

punkt 9 asendatakse järgmisega:

„9)   „strateegiline innovatsioonikava” –: poliitiline dokument, milles esitatakse EIT tulevaste algatuste prioriteetsed valdkonnad ja pikaajaline strateegia, sh ülevaade kavandatud kõrgharidus-, teadus- ja innovatsioonitegevusest, seitsme aasta jooksul;”;

g)

lisatakse järgmine punkt:

„9a)   „piirkondlik innovatsioonikava” –: teavituskava, mille eesmärk on edendada kõrgharidusasutuste, teadusorganisatsioonide, ettevõtete ja teiste sidusrühmade partnerlust, et tugevdada innovatsiooni kogu liidus;”;

h)

lisatakse järgmised punktid:

„10)   „sidusrühmade foorum” –: platvorm, mis on avatud riiklike, piirkondlike ja kohalike asutuste, organisatsioonide ning üksikute ettevõtlus-, kõrgharidus ja teadusvaldkonna üksuste esindajatele, ühendustele, kodanikuühiskonna organisatsioonidele ja klasterorganisatsioonidele, samuti muudele huvitatud isikutele kogu teadmiste kolmnurgas;

11)   „teadmis- ja innovaatikakogukondade väärtust lisav tegevus” –: partnerorganisatsioonide või, kui see on kohaldatav, teadmis- ja innovaatikakogukondade juriidiliste isikute tegevus, mis aitab kaasa kõrgharidust, teadust ja innovatsiooni hõlmava teadmiste kolmnurga lõimimisele, sealhulgas teadmis- ja innovaatikakogukondade loomise ja haldamise ning kooskõlastamisega seotud tegevus, samuti tegevus, mis aitab kaasa EIT üldeesmärkide täitmisele.”

2)

Artikkel 3 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 3

Ülesanne ja eesmärgid

EIT ülesanne on aidata kaasa Euroopa jätkusuutlikule majanduskasvule ja konkurentsivõime parandamisele, tugevdades liikmesriikide ja liidu innovatsioonivõimet, et toime tulla Euroopa ühiskonna ees seisvate oluliste probleemidega. Sel eesmärgil edendab EIT kõrgeimal tasandil sünergiat ja koostööd kõrgharidus-, teadus- ja innovatsioonitegevuse vahel ning integreerib neid valdkondi, tugevdades muu hulgas ka ettevõtlust.

EIT üldeesmärgid, erieesmärgid ja tulemusnäitajad ajavahemikuks 2014–2020 määratletakse raamprogrammis „Horisont 2020”.”

3)

Artikli 4 lõiget 1 muudetakse järgmiselt:

a)

punkt a asendatakse järgmisega:

„a)

juhatus, mis koosneb kõrghariduse, teadusuuringute, innovatsiooni ja ärivallas kogemusi omavatest kõrgelt kvalifitseeritud liikmetest. Juhatus vastutab EIT tegevuse juhtimise, teadmis- ja innovaatikakogukondade valimise, määramise ja hindamise ning kõigi teiste strateegiliste otsuste eest. Juhatust abistab täitevkomitee;”;

b)

punkt b jäetakse välja;

c)

punkt c asendatakse järgmisega:

„c)

direktor, kelle nimetab juhatus ja kes vastutab juhatuse ees EIT haldus- ja finantsjuhtimise eest ning on EIT seaduslik esindaja;”.

4)

Artikli 5 lõiget 1 muudetakse järgmiselt:

a)

punkt a asendatakse järgmisega:

„a)

määrab kooskõlas strateegilise innovatsioonikavaga kindlaks oma prioriteedid ja põhitegevuse;”;

b)

punkt c asendatakse järgmisega:

„c)

valib välja ja nimetab kooskõlas artikliga 7 prioriteetsetes valdkondades teadmis- ja innovaatikakogukonnad ning määrab kokkuleppega kindlaks nende õigused ja kohustused, tagab neile vajaliku toetuse, rakendab nõuetekohaseid kvaliteedikontrolli meetmeid, teostab pidevalt järelevalvet ja hindab perioodiliselt nende tegevust, tagab teadmis- ja innovaatikakogukondade vahel asjakohase kooskõlastatuse ning hõlbustab nende kommunikatsiooni ja temaatilist koostööd;”;

c)

punkt f asendatakse järgmisega:

„f)

edendab parimate tavade levitamist – muu hulgas teadmis- ja innovaatikakogukondades – teadmiste kolmnurga integreerimise nimel, et kujundada ühine innovatsiooni- ja teadmiste edasiandmise kultuur, ning ergutab osalemist teavitustegevuses, ka piirkondliku innovatsioonikava raames;”;

d)

punkt h asendatakse järgmisega:

„h)

soodustab innovatsiooni valdkonnaülest käsitust, sealhulgas tehnoloogiliste, sotsiaalsete ja mittetehnoloogiliste lahenduste, organisatsiooniliste meetmete, ja uute ettevõtlusmudelite lõimimist;”;

e)

lisatakse järgmised punktid:

„i)

tagab vastastikuse täiendavuse ja sünergia EIT tegevuse ja liidu muude programmide vahel, kui see on asjakohane;

j)

tutvustab teadmis- ja innovaatikakogukondi tipptasemel innovatsioonipartneritena nii liidus kui väljaspool liitu;

k)

kutsub ellu sidusrühmade foorumi, et anda teavet EIT tegevuse, kogemuste, parimate tavade ning liidu innovatsiooni-, teadus- ja hariduspoliitikasse ja -eesmärkidesse antava panuse kohta ning anda sidusrühmadele võimalus väljendada oma seisukohti. Sidusrühmade foorum kutsutakse kokku vähemalt kord aastas. Liikmesriikide esindajad tulevad sidusrühmade foorumil kokku erikoosseisus, et tagada asjakohane kommunikatsioon ja teabevahetus EITga ning saada teavet saavutatud tulemuste kohta ning anda EIT-le ja teadmis- ja innovaatikakogukondadele nõu ja jagada nendega kogemusi. Liikmesriikide esindajate erikoosseis sidusrühmade foorumil kindlustab ka asjakohase sünergia ja vastastikuse täiendavuse EIT ning teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse ning riiklike programmide ja algatuste vahel, muu hulgas ka teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse võimaliku riikliku kaasrahastamise.”

5)

Artiklit 6 muudetakse järgmiselt:

a)

lõiget 1 muudetakse järgmiselt:

i)

punkt b asendatakse järgmisega:

„b)

olulist majanduslikku ja ühiskondlikku huvi pakkuvates valdkondades teostatavad eesrindlikud ja innovatsioonipõhised uuringud, mis tuginevad Euroopa tasandi ja siseriiklike uuringute tulemustele ning võivad tugevdada Euroopa konkurentsivõimet rahvusvahelisel tasandil ja aidata lahendada olulisi probleeme, mis seisavad Euroopa ühiskonna ees;”;

ii)

punkt c asendatakse järgmisega:

„c)

haridus- ja koolitustegevus magistri- ja doktoriõppe tasandil ning kutsealane koolitus valdkondades, mis võivad tulevikus aidata rahuldada Euroopa sotsiaal-majanduslikke vajadusi ja mis suurendavad liidus andekate spetsialistide hulka, edendavad innovatsioonialaste oskuste arendamist, juhtimis- ja ettevõtlusoskuste suurendamist ning teadlaste ja üliõpilaste liikuvuse parandamist ning soodustavad teadmiste jagamist, juhendamist ja võrgustike loomist nende vahel, kes on läbinud EIT märgistusega kraadiõppe ja koolitused;”;

iii)

punkt d asendatakse järgmisega:

„d)

teavitustegevus ja parimate tavade vahetamine innovatsioonisektoris, kus pearõhk on koostöö arendamisel kõrgharidus-, teadus- ja ärisektori vahel, kusjuures hõlmatakse ka teenuste- ja finantssektor;”;

iv)

lisatakse punkt e:

„e)

sünergia ja vastastikuse täiendavuse kindlustamine teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse ning olemasolevate Euroopa, riiklike ja piirkondlike programmide vahel, kui see on vajalik.”;

b)

lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Teadmis- ja innovaatikakogukondadel on oma sisekorralduse, koosseisu ning täpse tegevuskava ja töömeetodite määratlemisel märkimisväärne üldine autonoomsus. Eelkõige teevad teadmis- ja innovaatikakogukonnad järgmist:

a)

rakendavad juhtimiskorda, mis peegeldab kõrgharidust, teadust ja innovatsiooni hõlmavat teadmiste kolmnurka;

b)

seavad eesmärgiks olla avatud uutele liikmetele, kui need liikmed suurendavad partnerluse väärtust;

c)

tegutsevad kooskõlas oma sise-eeskirjadega avatult ja läbipaistvalt;

d)

koostavad äriplaanid, milles tuuakse välja eesmärgid ja tähtsaimad tulemusnäitajad;

e)

töötavad välja finantsilise jätkusuutlikkuse strateegiad.”

6)

Artiklit 7 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 1 asendatakse järgmisega:

„1.   EIT valib välja ja nimetab teadmis- ja innovaatikakogukonnaks saava partnerluse avatud ja läbipaistvat konkursimenetlust rakendades. EIT võtab vastu ja avaldab teadmis- ja innovaatikakogukondade üksikasjalikud valikukriteeriumid, mille aluseks on orienteeritus tipptasemel saavutustele ja innovatsioonivõimele; valimisprotsessi kaasatakse väliseksperte ja sõltumatud eksperte.”;

b)

lisatakse järgmine lõige:

„1a.   EIT alustab teadmis- ja innovaatikakogukondade valimist ja nimetamist vastavalt strateegilises innovatsioonikavas määratletud prioriteetsetele valdkondadele ja ajakavale.”;

c)

lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Teadmis- ja innovaatikakogukonna nimetamisel rakendatavad valikukriteeriumid hõlmavad kooskõlas lõikes 1 sätestatud põhimõtetega muu hulgas järgmist:

a)

partnerluse olemasolev ja potentsiaalne innovatsioonivõime, sealhulgas ettevõtlikkus, ning tippsaavutused kõrghariduse, teaduse ja innovatsiooni alal;

b)

partnerluse võime saavutada strateegilise innovatsioonikava eesmärke ja sellega kaasa aidata raamprogrammi „Horisont 2020” peaeesmärgi ja prioriteetide täitmisele;

c)

innovatsiooni valdkonnaülene käsitus, sealhulgas tehnoloogiliste, sotsiaalsete ja mittetehnoloogiliste lahenduste integreerimine;

d)

partnerluse võime tagada jätkusuutlik ja pikaajaline omafinantseerimine, sealhulgas märkimisväärne ja aina suurenev panus era-, tööstus- ja teenustesektorilt;

e)

kõrgharidust, teadust ja innovatsiooni hõlmavas teadmiste kolmnurgas tegutsevate organisatsioonide asjakohaselt tasakaalustatud osalemine partnerluses;

f)

asjaomasele sektorile kohase intellektuaalse omandi haldamise plaani esitamine, märkides selles, kuidas on eri partnerorganisatsioonide panuseid arvesse võetud;

g)

meetmed erasektori kaasamiseks ja erasektoriga tehtava koostöö toetamiseks, hõlmates finantssektorit ja eelkõige VKEsid, ning uute ettevõtete (start-ups) ja jagunemisel tekkivate ettevõtete (spin-offs) ja VKEde asutamise toetuseks, pidades silmas teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse tulemuste äriotstarbelist kasutamist;

h)

valmisolek rakendada konkreetseid meetmeid koostoime ja koostöö tagamiseks avaliku sektori ja kolmanda sektoriga, kui see on vajalik;

i)

valmisolek suhelda organisatsioonidega ja võrgustikega väljaspool teadmis- ja innovaatikakogukonda eesmärgiga jagada parimaid tavasid ja tipptaseme teadmisi.

j)

valmisolek teha konkreetseid ettepanekuid sünergia tekitamiseks liidu algatuste ja muude asjakohaste algatustega.”;

d)

lõige 3 asendatakse järgmisega:

„3.   Miinimumtingimus teadmis- ja innovaatikakogukonna moodustamiseks on vähemalt kolme partnerorganisatsiooni osalemine, kes on asutatud vähemalt kolmes erinevas liikmesriigis. Kõik sellised partnerorganisatsioonid peavad olema üksteisest sõltumatud Euroopa Parlamendi ja nõukogu määruse (EL) nr 1290/2013 artikli 8 tähenduses. (8)

(8)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembrini 2013 määrus (EL) nr 1290/2013, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 osalemis- ja levitamiseeskirjad ning tunnistatakse kehtetuks määrus (EÜ) 1906/2006 (ELT L 347, 20.12.2013, lk 81.).”;"

e)

lõige 4 asendatakse järgmisega:

„4.   Lisaks lõikes 3 sätestatud tingimustele peab vähemalt kahe kolmandiku teadmis- ja innovaatikakogukonnas osalevate partnerorganisatsioonide asukoht olema liikmesriikides. Igasse teadmis- ja innovaatikakogukonda peab kuuluma vähemalt üks kõrgharidusasutus ja üks eraõiguslik äriühing.”;

f)

lisatakse järgmine lõige:

„5.   EIT võtab vastu teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse rahastamise, järelevalve ja hindamise kriteeriumid ja korra ning avaldab need enne uute teadmis- ja innovaatikakogukondade valimisprotsessi algust. Nendest teavitatakse viivitamata liikmesriikide esindajate erikoosseisu sidusrühmade foorumil.”

7)

Lisatakse järgmised artiklid:

„Artikkel 7a

Teadmis- ja innovaatikakogukondade hindamise ja järelevalve põhimõtted

EIT korraldab muu hulgas määruses (EL) nr 1291/2013 ja strateegilises innovatsioonikavas sätestatud asjakohaste tulemusnäitajate alusel ning koostöös komisjoniga iga teadmis- ja innovaatikakogukonna väljundi, tulemuste ja mõju pideva järelevalve ja korrapärased välishindamised. Kõnealuste järelevalve- ja hindamismeetmete tulemused tehakse teatavaks Euroopa Parlamendile ja nõukogule ning avalikustatakse.

Artikkel 7b

Teadmis- ja innovaatikakogukonna kestus, pikendamine ja lõpetamine

1.   Sõltuvalt pideva järelevalve ja perioodiliste hindamiste tulemustest ja teatavate valdkondade eripäradest on teadmis- ja innovaatikakogukondade tavaline tegevusaeg 7–15 aastat.

2.   EIT võib sõlmida teadmis- ja innovaatikakogukonnaga partnerluse raamlepingu esialgse kestusega seitse aastat.

3.   Juhatus võib otsustada pikendada teadmis- ja innovaatikakogukonnaga sõlmitud partnerluse raamlepingu kestust artiklis 19 osutatud rahastamispaketi piires, kui see on kõige sobivam viis EIT eesmärkide saavutamiseks.

4.   Juhul kui teadmis- ja innovaatikakogukonna hindamine näitab, et tulemused pole ootuspärased, võtab juhatus asjakohased meetmed, mille hulka kuuluvad toetuse vähendamine, muutmine või katkestamine või lepingu lõpetamine.”

8)

Artikli 8 lõikesse 2 lisatakse järgmine punkt:

„aa)

levitama parimaid tavasid seoses horisontaalsete küsimustega;”.

9)

Artikkel 10 jäetakse välja.

10)

Artikli 13 lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Enne teadmis- ja innovaatikakogukondade valimiseks ettepanekute esitamise taotlusvooru algatamist avalikustab EIT oma kodukorra, artikli 21 lõikes 1 osutatud finantseeskirjad ning artiklis 7 osutatud teadmis- ja innovaatikakogukondade valimise üksikasjalikud kriteeriumid.”

11)

Artiklit 14 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Teadmis- ja innovaatikakogukondi rahastatakse eelkõige järgmistest allikatest:

a)

partnerorganisatsioonide antavad toetused, mis moodustavad märkimisväärse osa rahalistest vahenditest;

b)

vabatahtlikud toetused liikmesriikidelt, kolmandatelt riikidelt või nende ametivõimudelt;

c)

toetused rahvusvahelistelt organitelt või institutsioonidelt;

d)

teadmis- ja innovaatikakogukondade enda varast ja tegevusest saadud tulu ning intellektuaalse omandi õiguste kasutustasud;

e)

kapitali sihtannetused, sealhulgas EIT sihtasutuse hallatavad sihtannetused;

f)

annakud, annetused ja toetused eraisikutelt, institutsioonidelt, sihtasutustelt või muudelt siseriiklikelt asutustelt;

g)

EIT toetused;

h)

rahastamisvahendid, sealhulgas liidu üldeelarvest eraldatud rahastamisvahendid.

Toetus võib sisaldada mitterahalist panust.”;

b)

lõige 4 asendatakse järgmisega:

„4.   EIT toetus teadmis- ja innovaatikakogukondadele võib katta kuni 100 % teadmis- ja innovaatikakogukonna väärtust lisava tegevuse abikõlblike kulude kogusummast.”;

c)

lisatakse järgmised lõiked:

„6.   EIT poolne keskmine toetus ei tohi olla üle 25 % teadmis- ja innovaatikakogukonna kogurahastusest.

7.   EIT loob konkurentsipõhise läbivaatusmehhanismi, et eraldada asjakohane osa oma rahalisest toetusest teadmis- ja innovaatikakogukondadele. See hõlmab teadmis- ja innovaatikakogukondade äriplaanide ja tulemuste hindamist pideva järelevalve alusel.”

12)

Artikkel 15 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 15

Tegevuse kavandamine ja aruandlus

1.   EIT võtab vastu jooksva kolmeaastase tööprogrammi, mis põhineb strateegilisel innovatsioonikaval (kui see on vastu võetud) ning milles esitatakse EIT ja teadmis- ja innovaatikakogukondade peamised prioriteedid ja kavandatud algatused, sealhulgas hinnang rahastamisvajaduse ja -allikate kohta. Samuti esitatakse selles asjakohased näitajad teadmis- ja innovaatikakogukondade ning EIT tegevuse üle järelevalve teostamiseks, kasutades tulemustele suunatud lähenemisviisi. EIT esitab esialgse jooksva kolmeaastase tööprogrammi komisjonile selle aasta 31. detsembriks, mis lõppeb kaks aastat enne asjaomase kolmeaastase tööprogrammi jõustumist (N-2 aasta).

Komisjon esitab kolme kuu jooksul tööprogrammi esitamisest oma arvamuse raamprogrammis „Horisont 2020” määratletud EIT erieesmärkide ja EIT ning liidu poliitikavaldkondade ja vahendite vastastikuse täiendavuse kohta. EIT võtab komisjoni arvamust nõuetekohaselt arvesse ja põhjendab mittenõustumise korral oma seisukohta. EIT edastab lõpliku tööprogrammi teavitamise eesmärgil Euroopa Parlamendile, nõukogule, komisjonile, Euroopa Majandus- ja Sotsiaalkomiteele ning Regioonide Komiteele. Taotluse korral esitab direktor lõpliku tööprogrammi Euroopa Parlamendi vastutavale komisjonile.

2.   EIT võtab aastaaruande vastu iga aasta 30. juuniks. Aruandes antakse ülevaade EIT ja teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevusest eelneval kalendriaastal ning hinnatakse tulemusi kehtestatud eesmärkide, näitajate ja ajakava seisukohast, sooritatud tegevusega seotud riske ning vahendite kasutamist ja EIT üldist tööd. EIT edastab aastaaruande Euroopa Parlamendile ja nõukogule ning annab neile vähemalt kord aastas teavet EIT tegevuse ning panuse kohta, mida EIT annab raamprogrammi „Horisont 2020” ning liidu innovatsiooni-, teadus- ja hariduspoliitikasse ja -eesmärkidesse.”

13)

Artiklit 16 muudetakse järgmiselt:

a)

lõikes 2 asendatakse sõna „viiendaks” sõnaga „kolmandaks”;

b)

lisatakse järgmine lõige:

„2a.   Komisjon võib sõltumatute ekspertide abiga teha strateegilise tähtsusega teemade või küsimuste kohta täiendavaid hindamisi, uurida EIT edusamme seatud eesmärkide saavutamisel, teha kindlaks tegevust soodustavad tegurid ja selgitada välja parimad tavad. Sellega seoses võtab komisjon täielikult arvesse haldusmõju EIT-le ning teadmis- ja innovaatikakogukondadele.”

14)

Artiklit 17 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 2 asendatakse järgmisega:

„2.   Strateegilises innovatsioonikavas määratakse kindlaks EIT prioriteetsed valdkonnad ja pikaajaline strateegia ning kava sisaldab ka EIT sotsiaalmajandusliku mõju ja võime hindamist parima innovatsioonialase lisaväärtuse loomiseks. Strateegilises innovatsioonikavas võetakse arvesse EIT järelevalve ja hindamise tulemusi, nagu on osutatud artiklis 16.”;

b)

lisatakse järgmine lõige:

„2a.   Strateegiline innovatsioonikava sisaldab EIT tegevuse ning liidu teiste algatuste, vahendite ja programmide võimaliku ja asjakohase vastastikuse koostoime ja täiendavuse analüüsi.”;

c)

lõige 4 asendatakse järgmisega:

„4.   Strateegilise innovatsioonikava võtavad Euroopa Liidu toimimise lepingu artikli 173 lõiget 3 järgides vastu Euroopa Parlament ja nõukogu komisjoni ettepanekul.”

15)

Artikkel 19 asendatakse järgmisega:

„Artikkel 19

Eelarvelised kulukohustused

1.   Raamprogrammist „Horisont 2020” käesoleva määruse rakendamiseks ajavahemikuks 1. jaanuarist 2014 kuni 31. detsembrini 2020 ette nähtud rahastamispakett on 2 711,4 miljonit eurot (jooksevhindades).

2.   Kõnealune summa on Euroopa Parlamendile ja nõukogule eelarvemenetluse käigus peamiseks juhiseks Euroopa Parlamendi, nõukogu ja komisjoni vahelise 2. detsembrini 2013. institutsioonidevahelise kokkuleppe (eelarvedistsipliini, eelarvealase koostöö ning usaldusväärse finantsjuhtimise kohta) punkti 17 tähenduses (9).

3.   Euroopa Parlament ja nõukogu kinnitavad iga-aastased assigneeringud finantsraamistiku piires. EIT rahalist toetust antakse teadmis- ja innovaatikakogukondadele nimetatud rahastamispaketi raames.

(9)  ELT C 373, 20.12.2013, lk 1.”"

16)

Artiklit 20 muudetakse järgmiselt:

a)

lõige 5 asendatakse järgmisega:

„5.   Juhatus võtab vastu eelarvestuse projekti koos ametikohtade loetelu projektiga ja esialgse jooksva kolmeaastase tööprogrammiga ning edastab need N-2 aasta 31. detsembriks komisjonile.”;

b)

lõige 6 asendatakse järgmisega:

„6.   Komisjon esitab vastavalt eelarvestuse projektile liidu üldeelarve projektis eelarvestuse, mida ta peab üldeelarvest antava toetuse seisukohast vajalikuks.”

17)

Artiklit 21 muudetakse järgmiselt:

a)

lisatakse järgmine lõige:

„1a.   EIT-le antavat rahalist toetust kasutatakse kooskõlas määrusega (EL) nr 1290/2013 ning määrusega (EL) nr 1291/2013.”;

b)

lõige 4 asendatakse järgmisega:

„4.   Nõukogu soovituse põhjal annab Euroopa Parlament kinnituse direktori tegevusele EIT aasta N eelarve täitmisel enne N + 2 aasta 15. maid.”

18)

Artikli 22 lõige 4 jäetakse välja.

19)

Lisatakse järgmine artikkel:

„Artikkel 22a

EIT tegevuse lõpetamine

Kui EIT tegevus otsustatakse lõpetada, siis toimub likvideerimine komisjoni järelevalve all vastavalt kohaldatavale õigusele. Lepingutes teadmis- ja innovaatikakogukondadega ning EIT sihtasutuse asutamislepingus sätestatakse asjakohased sätted sellise olukorra puhuks.”

Artikkel 2

Määruse (EÜ) nr 294/2008 lisa asendatakse käesoleva määruse lisaga.

Artikkel 3

Käesolev määrus jõustub 1. jaanuaril 2014.

Käesolev määrus on tervikuna siduv ja vahetult kohaldatav kõikides liikmesriikides.

Strasbourg, 11. detsember 2013

Euroopa Parlamendi nimel

president

M. SCHULZ

Nõukogu nimel

eesistuja

V. LEŠKEVIČIUS


(1)  ELT C 181, 21.6.2012, lk 122.

(2)  Euroopa Parlamendi 21. novembri 2013. aasta seisukoht (Euroopa Liidu Teatajas seni avaldamata) ja nõukogu … otsus.

(3)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. detsembrini 2013 määrus (EL) nr 1291/2013, millega luuakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogramm „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 ning tunnistatakse kehtetuks otsus nr 1982/2006/EÜ (Vt käesoleva ELT lk 104).

(4)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu määrus (EL) nr 1290/2013, millega kehtestatakse teadusuuringute ja innovatsiooni raamprogrammi „Horisont 2020” aastateks 2014–2020 osalemis- ja levitamiseeskirjad (Vt käesoleva ELT lk 81).

(5)  ELT C 373, 20.12.2013, lk 1.

(6)  Euroopa Parlamendi ja nõukogu 11. märtsi 2008. aasta määrus (EÜ) nr 294/2008, millega asutatakse Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituut (ELT L 97, 9.4.2008, lk 1).


LISA

Euroopa Innovatsiooni- ja Tehnoloogiainstituudi põhikiri

1.   JAGU

JUHATUSE KOOSSEIS

1.

Juhatus koosneb määratud liikmetest ja valitavatest liikmetest.

2.

Juhatuses on 12 komisjoni määratud liiget, kelle hulgas on tasakaalustatult esindatud nii ärikogemusega kui ka akadeemilise ja teadusliku taustaga isikud. Nende ametiaeg on neli aastat, mida ei saa pikendada.

Vajadusel esitab juhatus komisjonile ettepaneku uue liikme (uute liikmete) määramiseks. Kandidaat (kandidaadid) valitakse läbipaistva ja avatud menetluse käigus, mis hõlmab konsulteerimist sidusrühmadega.

Komisjon võtab arvesse kõrgharidus-, teadus- ja innovatsioonialase kogemusega isikute ja ärikogemusega isikute tasakaalustatuse põhimõtet ning samuti soolise ja geograafilise tasakaalu põhimõtet ja liidu erinevate kõrgharidus-, teadus- ja innovatsioonikeskkondade esindatust.

Komisjon nimetab liikme(d) ametisse ning teavitab Euroopa Parlamenti ja nõukogu valimisprotsessist ja juhatuse liikmete lõplikust ametissenimetamisest.

Kui määratud liige ei saa olla ametis oma ametiaega lõpuni, määratakse tema ametiaja lõpuni asendusliige, järgides sama menetlust, mida kasutati asendatava liikme puhul. Vähem kui kaks aastat juhatusse kuulunud asendusliikme võib komisjon juhatuse taotlusel veel neljaks aastaks ametisse määrata.

Üleminekuperioodil töötavad algselt kuueks aastaks juhatusse määratud liikmed oma ametiaja lõpuni. Kuni selle ajani on juhatuses 18 määratud liiget. Kuue kuu jooksul pärast käesoleva määruse jõustumist valib juhatus komisjoni heakskiidul kolmandiku 2012. aastal ametisse nimetatud kaheteistkümnest liikmest, kelle ametiaeg kestab kaks aastat, kolmandiku, kelle ametiaeg kestab neli aastat, ja kolmandiku, kelle ametiaeg kestab kuus aastat.

Erandlikel ja põhjendatud juhtudel võib komisjon omal algatusel juhatuse liikme ametiaja lõpetada, et säilitada juhatuse terviklus.

3.

Teadmis- ja innovaatikakogukonnad valivad end esindama kolm liiget oma partnerorganisatsioonidest. Nende ametiaeg on kaks aastat, mida saab pikendada ühe korra. Teadmis- ja innovaatikakogukonnast lahkumise korral nende ametiaeg lõpeb.

Valitavate liikmete valimise ja asendamise tingimused ja korra võtab direktori ettepanekul vastu juhatus. Selline korraldus tagab vajaliku mitmekesise esindatuse ning võtab arvesse teadmis- ja innovaatikakogukondade arengut.

Üleminekuperioodil töötavad algselt kolmeks aastaks valitud liikmed oma ametiaja lõpuni. Kuni selle ajani on juhatuses neli valitud liiget.

4.

Juhatuse liikmed tegutsevad EIT huvides, kaitstes sõltumatult ja läbipaistvalt selle eesmärke ja missiooni, identiteeti, autonoomiat ja sidusust.

2.   JAGU

JUHATUSE ÜLESANDED

Juhatus langetab vajalikke strateegilisi otsuseid, eelkõige:

a)

võtab direktori ettepaneku alusel vastu EIT strateegilise innovatsioonikava projekti, jooksva kolmeaastase tööprogrammi, eelarve, iga-aastase raamatupidamisaruande ja bilansi ning iga-aastase tegevusaruande;

b)

võtab direktori ettepaneku alusel vastu teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse rahastamise, järelevalve ja hindamise kriteeriumid ja korra;

c)

võtab vastu teadmis- ja innovaatikakogukondade valimise korra;

d)

olenevalt olukorrast kas valib ja nimetab partnerluse teadmis- ja innovaatikakogukonnaks, või tühistab nimetamise;

e)

tagab teadmis- ja innovaatikakogukondade tegevuse pideva hindamise;

f)

võtab vastu oma kodukorra, täitevkomitee kodukorra ja EIT finantseeskirjad;

g)

määrab komisjoni nõusolekul juhatuse ja täitevkomitee liikmetele asjakohase tasu; tasu suuruse puhul võetakse arvesse sarnaseid tasusid liikmesriikides;

h)

võtab vastu täitevkomitee ja direktori valimise korra;

i)

nimetab ametisse ja vajaduse korral vallandab direktori ja teostab tema üle distsiplinaarvõimu;

j)

nimetab ametisse peaarvepidaja ja täitevkomitee liikmed;

k)

võtab vastu käitumisjuhendi huvide konflikti puhuks;

l)

loob kindlaksmääratud ajaks nõuanderühmad, kui see on asjakohane;

m)

loob siseauditi üksuse vastavalt komisjoni määrusele (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 (1);

n)

kasutab õigust luua sihtasutus konkreetse eesmärgiga edendada ja toetada EIT tegevust;

o)

kehtestab keelte kasutamise põhimõtted EITs, võttes arvesse olemasolevaid mitmekeelsuse põhimõtteid ja EIT tegevusest tulenevaid praktilisi nõudeid;

p)

edendab EITd kogu maailmas, et suurendada selle atraktiivsust ja teha EITst maailma tipptasemel asutus kõrghariduse, teaduse ja innovatsiooni valdkonnas.

3.   JAGU

JUHATUSE TOIMIMINE

1.

Juhatus valib oma esimehe määratud liikmete hulgast. Esimehe ametiaeg kestab kaks aastat ja seda võib pikendada ühe korra.

2.

Ilma et see piiraks lõike 3 kohaldamist, võtab juhatus otsuseid vastu hääleõigusega liikmete lihthäälteenamusega.

2. jao punktides a, b, c, i ja o ning käesoleva jao punktis 1 osutatud otsuste vastuvõtmiseks on siiski vaja hääleõigusega liikmete kahekolmandikulist häälteenamust.

3.

Valitavad liikmed ei või hääletada 2. jao punktides b, c, d, e, f, g, i, j, k, o ja p nimetatud otsuseid.

4.

Juhatuse korralised koosolekud toimuvad vähemalt kolm korda aastas ning erakorralise koosoleku saab kokku kutsuda esimees või kutsutakse see kokku vähemalt kõigist liikmetest kolmandiku nõudmisel.

5.

Juhatust abistab täitevkomitee. Täitevkomitee koosneb kolmest juhatuse määratud liikmest ja juhatuse esimehest, kes juhatab ka täitevkomiteed. Kolm liiget (välja arvatud juhatuse esimees) valib juhatus juhatuse määratud liikmete hulgast. Juhatus võib täitevkomiteele delegeerida konkreetsed ülesandeid.

4.   JAGU

DIREKTOR

1.

Direktoril peavad olema EIT tegevusvaldkonnas laialdased teadmised ja hea maine. Direktori nimetab ametisse juhatus neljaks aastaks. Juhatus võib direktori ametiaega ühe korra nelja aasta võrra pikendada, kui seda peetakse EIT huve silmas pidades parimaks.

2.

Direktor vastutab EIT igapäevase tegevuse ja juhtimise eest ning on selle seaduslik esindaja. Direktor vastutab juhatuse ees ja annab sellele pidevalt aru EIT tegevuse arengu kohta.

3.

Eelkõige täidab direktor järgmisi ülesandeid:

a)

korraldab ja juhib EIT tegevust;

b)

toetab juhatust ja täitevkomiteed nende tegevuses, tagab koosolekuteks sekretariaadi töö ning annab täitevkomiteele ja juhatusele nende ülesannete täitmiseks vajalikku teavet;

c)

koostab juhatusele esitamiseks strateegilise innovatsioonikava projekti, esialgse jooksva kolmeaastase tööprogrammi, aastaaruande projekti ja aastaeelarve projekti;

d)

valmistab ette teadmis- ja innovaatikakogukondade valimisprotsessi ja haldab seda ning tagab, et protsessi eri etapid toimuksid läbipaistval ja objektiivsel moel;

e)

valmistab ette, räägib läbi ja sõlmib lepingud teadmis- ja innovaatikakogukondadega;

f)

korraldab sidusrühmade foorumi, sealhulgas liikmesriikide esindajate erikoosseisu sellel foorumil;

g)

tagab vastavalt käesoleva määruse artiklile 16 EIT töötulemuste suhtes tõhusa järelevalve- ning hindamismenetluse rakendamise;

h)

vastutab haldus- ja finantsküsimuste, kaasa arvatud EIT eelarve täitmise eest, võttes nõuetekohaselt arvesse siseauditi üksuselt saadud nõuandeid;

i)

vastutab kõigi personaliküsimuste eest;

j)

esitab iga-aastase raamatupidamisaruande ja bilansi projekti siseauditi üksusele ning seejärel täitevkomitee kaudu juhatusele;

k)

jälgib, et EIT lepingute ja kokkulepetega võetud kohustused oleksid täidetud;

l)

tagab hästi toimiva suhtluse liidu institutsioonidega;

m)

tegutseb EIT huvides, kaitstes sõltumatult ja läbipaistvalt selle eesmärke ja missiooni, identiteeti, autonoomiat ja sidusust.

5.   JAGU

EIT TÖÖTAJAD

1.

EIT personal koosneb tähtajalise lepinguga EIT enda poolt tööle võetud töötajatest. EIT direktori ja töötajate suhtes kohaldatakse Euroopa Liidu muude teenistujate teenistustingimusi.

2.

EITsse võib kindlaksmääratud ajaks lähetada eksperte. Juhatus võtab vastu sätted, mis võimaldavad lähetatud ekspertidel töötada EITs ning milles määratletakse nende õigused ja kohustused.

3.

EIT teostab oma töötajate suhtes õigusi, mis on antud töötajatega lepingute sõlmimise pädevust omavale asutusele.

4.

Töötajalt võib nõuda, et ta hüvitaks tervikuna või osaliselt kahju, mida ta on EIT-le tekitanud raske eksimusega oma kohustuste täitmisel või seoses nende kohustuste täitmisega.


(1)  Komisjoni 19. novembri 2002. aasta määrus (EÜ, Euratom) nr 2343/2002 raamfinantsmääruse kohta asutustele, millele viidatakse Euroopa ühenduste üldeelarve suhtes kohaldatavat finantsmäärust käsitleva nõukogu määruse (EÜ, Euratom) nr 1605/2002 artiklis 185 (EÜT L 357, 31.12.2002, lk 72).


Top